Keresés

Részletes keresés

kod1111 Creative Commons License 2010.05.16 0 0 454
Ez is egy leylandii és benne az élet, sövényvágás közben akadtam e remekműre és a fiókákra.
HUNYOR Creative Commons License 2010.05.16 0 0 453
" A leyland ciprus bármilyen talajban jól fejlődik, bírja a szárazságot, de a nedvesebb talajokat meghálálja a még gyorsabban nő. „Nyírás nélkül 20 éves korában magassága 15 méter, szélessége 4,5 méter, - szabályos kúp alakú koronát nevel, legnagyobb magassága maximum 30 méter” A leyland ciprus bármilyen talajban jól fejlődik, bírja a szárazságot, de a nedvesebb talajokat meghálálja a még gyorsabban nő. „Nyírás nélkül 20 éves korában magassága 15 méter, szélessége 4,5 méter, - szabályos kúp alakú koronát nevel, legnagyobb magassága maximum 30 méter”


..."Szaporítás:
Hajtásdugványozás az egyetlen eddig alkalmazott szaporítás módja (hibrid származása miatt nem terem magot). Állítólag a nyári dugványok a hajtásbeérés kezdetén megszedve (július-augusztusban) a legjobbnak. A dugvány talpát ott kell megvágni, ahol a szár színe már zöldből sárgába váltott, de még nem barnult meg. Általában nyáron dugványozzák, de 16 °C felett is meggyökeresedik 2-3 hónap alatt. Érdemes a dugványt egészen fiatal anyanövényekről szedni, egy kis gyökereztető hormonnal serkentve 5-6 hét alatt meggyökeresednek. Ha idős anyanövényről normál dugványt szedtünk és azok a várt időre nem akarnak gyökeresedni, ne dobjuk ki őket. Az élő dugványok egy további évig a dugványágyban hagyva rendszerint meggyökeresednek."


...szabadjon megjegyeznem: csak esővízzel locsolni.....ja, és nem árt hosszúhatású granulátummal, vagy folyékony, örökzölnek készült anyaggal is dédelgetni...

...csoda történik... (persze így egyedi óriások nőnek)
Előzmény: Vikusz1977 (446)
Ladybee Creative Commons License 2010.04.27 0 0 452
Földlabdásat bármikor ültethetsz! És ez ilyen .  :-)
Előzmény: Törölt nick (451)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.27 0 0 451
Ilyenkor lehet még Leyland ciprust ültetni, vagy most már várjuk meg vele inkább az őszt?
(Kérdeztem más fórumon is, de ott nem válaszolt senki.)
marimama51 Creative Commons License 2010.04.23 0 0 450
A 20 év szerintem is kevés.Amit most olvastam róla:20 éves korára 15 méteres lesz.Legjobb ha sövényként nyírják.
Előzmény: Vikusz1977 (446)
ZsuR Creative Commons License 2010.04.22 0 0 449
En is ellentmondast erzek - mert a gyakorlat ellene mondott annak, amit hallottam a biztositotol.

Most kozosen vagtuk ki a fat a szomszeddal, ami az en telkemen volt, de az o haza fele dolt.

Amikor az o fajuk dolt ra az en hazamra, levitte az ereszcsatornat - ok csinaltattak meg, az biztositojuk fizette... ki erti?
Előzmény: Vikusz1977 (445)
ZsuR Creative Commons License 2010.04.22 0 0 448
Előzmény: ZsuR (447)
ZsuR Creative Commons License 2010.04.22 0 0 447
En is megdobbentem rajta, sok oldalon olvastam - 15-50 evig. Az 50 csak egy oldalon volt... 20 volt a legtobb. Erdemes utana nezni.
En ezt irtam be a Google-ba: leyland cypress, life span

Persze kerteszetek nem irnak rola semmit sem. Amit igen, az az, hogy nagyon gyorsan nagyon nagyra no - es szomszedokkal sok vita van a feny kizarasa miatt.
Előzmény: Vikusz1977 (446)
Vikusz1977 Creative Commons License 2010.04.22 0 0 446
Jól értem, azt mondod hogy a leylandy élettartama 20 év???
Ha igen, ez az adat milyen forrásból van?
Csak mert az nekem nagyon kevésnek tűnik. Remélem félreértésről van szó, mert épp mostanában akarok egy sövényt ültetni, meg már van is egy kisebb rész ebből, nem örülnék neki ha 20 év múlva kipusztulna.
De nehezen hiszem hogy 20 évig élne. Az nagyon kevés.
Előzmény: ZsuR (280)
Vikusz1977 Creative Commons License 2010.04.22 0 0 445
Rég jártam erre.


Egy korábbihoz.

"Ha a szomszed attol fel, hogy a te fad radol az o hazara... akkor neki kell a biztositast kotni/fizetni, nem neked."

"Az en szomszedaimnak is (nekem is) magas faink vannak, es bizony egyik-masik eldol neha. A kart amit az o fajuk okozott az en hazamban az o biztositojuk fizette ki."

Ellentmondást érzek két mondatod között.

Én épp arról beszéltem hogy ő(kérdező, nagy fával) kössön felelősségbiztosítást azért, hogy ha az ő kertjében levő fa rádől a szomszéd házára, a biztosító fizesse helyette az ő általa a szomszéd tulajdonában okozott kárt.
Tehát akié a fa az köt biztosítást. Ugyanúgy mint a gépjármű felelősség biztosításnál.
Úgy ahogy a második Tőled idézett részben írod is. Az első rész nem megoldás a kérdezőnek, mert ha a szomszéd házát lebontja a fa, neki fizet a biztosító (ha van biztosítása), viszont a biztosító utána kifizetteti a pénzt a károkozóval azaz a kérdezővel akinek a fája van.
Tehát a fa tulajdonosának kell felelősségbiztosítást kötnie ( ha lehet egy fára:), így az ő általa okozott kárt helyette a biztosító állja.

De ha tévedek javítsatok ki.
Előzmény: zratkay (257)
Ladybee Creative Commons License 2010.04.14 0 0 444
Én az alapfajt támogatom,  Cupressocyparis leylandii-t.  A kisebbek ősszel 1200 Ft voltak, ez a nagyobb 8000 Ft/tő, kiszállítva.
Előzmény: porondmester (443)
porondmester Creative Commons License 2010.04.14 0 0 443
Nagyon szépek ezek a leylandik! Milyen fajtájúak?
Ránézésre olyan 175/200-as kategóriájúak!
Ha nem titok mennyiért vesztegetnek most egy ilyen növényt?
Előzmény: Ladybee (436)
ZsuR Creative Commons License 2010.04.13 0 0 442
Egy ismerosomtol tanultam, hogy hogyan locsoljunk ultetes utan foleg...hogy az osszes viz menjen a gyokerekhez.

A fa korul belenyomjuk az asot ameddig csak lehet, ezzel a ralocsolt vizet a foldbe iranyitjuk, rogton a gyoker melle. Mivel nincs nagy "nyilas", nem szaritja ki a gyokeret, de a viz arra fog lecsorogni.
A fa-bokor ajalt "kitanyerozzuk"... vagyis ott egy perem, ami megfogja a vizet... feltolteni mint egy lavort, es a viz szepen lemegy a gyoker melle...

Ha sikerul a fold tetejet mulch-csal letakarni, legalabb 3-4 ujjnyi vastagon, akkor nem fog hamar kiszaradni.
Ladybee Creative Commons License 2010.04.13 0 0 441
Ez érvényes egy  kis kerti növényre, de egy bokor, vagy fa gyökérzete messze túlterjed a csurgón, azaz a lombkorona függőleges vetületén. Tehát praktikusan m2-ben számoljuk.
Előzmény: juliokin (440)
juliokin Creative Commons License 2010.04.13 0 0 440
Sziasztok!

Nekem csak olyan kérdésem lenne, hogy a leylandiknál nem 1m2 területet locsolunk,
hanem csak a növények alatti kb. 40cmx40cm-es területet, akkor a vízmennységet
nyilván erre a területre kell érteni. Így pl. 10 liter nem 10 cm-t fog átnedvesíteni,
hanem kb. 60 centit. Jól gondolom?
Bocs, az értetlenkedésért.
Előzmény: Ladybee (438)
H3x Creative Commons License 2010.04.13 0 0 439
Köszönöm!
Igyekszem az általad ajánlottakat betartani.
Előzmény: Ladybee (438)
Ladybee Creative Commons License 2010.04.12 0 0 438

Az öntözés gyakoriságára és mennyiségére nem lehet általános tanácsot adni. A cél, hogy a gyökérzóna ne száradjon ki.  A Leylandi gyökerei inkább 40 cm alatt találhatók. Természetesen a helyi talajviszonyok, a növényfajok sajátságai, a mikroklíma erősen befolyásolhatja ezeket az általános tapasztalati számokat.
1 liter víz 1 m2 területen 1 mm-es vízborítottságot hozna létre, ha nem szivárogna be.
Ez 1 mm csapadékot jelent. De természetesen beszivárog, mégpedig egy középkötött talajon körülbelül 1 cm mélységre, az előbb mm-t írtam, elnézést.  Tehát a 10 liter víz 10 cm mélyen áztat, a sövénynek 40-50 liter víz lenne négyzetméterenként a megfelelő. Ezt egyszerre, de praktikusan apró részletekben célszerű adagolni, hogy ne folyjon el, a csöpögtető megoldás jó erre.

A sövény belseje nem jó, ha nagyon elsűrüsödik, már csak a fény miatt sem. Metsszed csak a két oldalát. Tőzeggel bajt nem okozol, ezek a növények a savanyú talajt kedvelik. Épp ezért ne NPK műtrágyát adj, annak a nitrogén része mészammonsalétrom, hanem ammoniumnitrátot, abban nincs CaCO3. Legjobb a fenyőfélékre szánt .

Előzmény: H3x (437)
H3x Creative Commons License 2010.04.12 0 0 437
Mi is erre tudtunk csak gondolni... Ezentúl megpróbáljuk a ritkább öntözést (heti 1-2 alkalom - esetleg 3 ha nagy a szárazság - esetenkénti 10l/tővel elég lenne?). Majd ha megcsinálom a csepegtető öntözést, akkor az mehet szinte folyamatosan? Napi hány órával?
Ha csak a két oldalt metszem, akkor hogyan fog sűrűsödni?
Végig a sövény alatt mulcs van. Szórhatok rá tőzeget? Mennyit?
Műtrágyának milyet használjak? A sima NPK 15-15-15 is jó, vagy csak a fenyőfélékre szánt?
Előzmény: Ladybee (435)
Ladybee Creative Commons License 2010.04.12 0 0 436
Ősszel U-alakban beültettük a kerítés melletti részt kisebb növényekkel.  Most kiszedtük az egyik oldalon a tereprendezés miatt, a fejlődő új gyökérzet szépen benőtte már az eredeti földlabdát és átültettük. A helyükre magasabb, fejlettebb növények kerültek, hogy hamarabb takarja a falat. Kapott tőzeget és kéregmulcsot, ez az idő kedvező a megindulásukhoz.
Ladybee Creative Commons License 2010.04.12 0 0 435

Ez esetben, tehát a rendben történt ültetés után nem tudok másra  gondolni, mint hogy  5 l/m2 víz csupán 5 mm-t nedvesít át, hogy a gyökerek inkább szétterültek, mint vizet keresve lefelé. Nálam az öt-hat éves növényeket már nem tudnám kiásni. A csepegtető öntözés, ha folyamatos, akkor mélyebben nedvesít.

Elég a két oldalt metszeni, ahol nem szeretnéd, hogy túlzottan elterjedjen. Késő tavaszt javasolják az első metszésre, baja nem lesz, hogy korábban tetted.

Előzmény: H3x (434)
H3x Creative Commons License 2010.04.12 0 0 434
Köszi a választ!

Mit értsek az alatt, hogy sekélyre sikerült az ültetés?
Elég nagy és mély gödröt kaptak, szóval lett volna hová terjeszkedni.

A kb. 4-5l az kis adag egy tőnek?
Mennyit kapjanak akkor?
Ezek szerint a csepegtetős öntözést sem kedvelik?

Az egyes növények egymás felé eső részét is metszeni kell?

A magasságából most vágtunk, mert elég nekünk a kb. 2,5m. Korai volt? Mármint időpontilag?

Remélem azért rendbe jön az a pár tő, mert nem sok "kedvem" van újakat ültetni. 8-(
Előzmény: Ladybee (433)
Ladybee Creative Commons License 2010.04.12 0 0 433
A gyökérzete mélyre hatoló, gyakorlatilag kidönthetetlenül kapaszkodik. Lehet, hogy az ültetés sekélyre sikerült annakidején. Ilyen kis adaggal nem szabad öntözni, inkább ritkán, de bőségesen. Metszheted sövénynyíróval is, úgy haladósabb, ráérsz májusban, a zöld részekből vágjál. A magaságából csak akkor, ha elérte azt, amit szeretnél.
Előzmény: H3x (432)
H3x Creative Commons License 2010.04.12 0 0 432
Sziasztok!

Van egy 3 éves Leylandi sövényünk, amit most először vágtunk vissza.
Sajnos a tél elején volt egy olyan szeles napunk, amikor 2-3 növényt majdnem teljesen kidöntött a szél (kénytelenek voltunk kikötözni őket a kerítéshez). Vajon miért fordulhatott ez elő? Ilyen sekély alapból a Leylandi gyökérzete? Esetleg túl sokat öntöztük és azért nem törekedett jobban lefelé (nyáron naponta a kb. 20db növényből álló sáv kapott 70-80l vizet)? Vagy a tavasszal használt hosszú hatású Compo műtrágya miatt?
Sérülhetett annyira a kidőlt növények gyökérzete, hogy el fognak pusztulni (Jelenleg a színűk halványabb, mint a többié).
Még azt szeretném megtudni, hogy hogyan metsszem, nyírjam őket úgy, hogy elkezdjenek sűrűsödni? Minden egyes oldalhajtásból kell vágni? Ez így egyenként meglehetősen hosszadalmas művelet...

Előre is köszönöm a segítséget!
bodzakert Creative Commons License 2010.03.28 0 0 431

Valahol régen azt hiszem, azt olvastam, áprilisban lehet kezdeni csipkedni. Nekem is most lesznek 1 évesek a leylandiaim, még nem csipkedtem őket, de egyenlőre nem is fogom még, olyan kicsik, hadd nőjenek.

A tápokról nem sokat tudok, én hosszú hatású Compo-t adtam nekik ültetéskor, ősszel aztán elfelejtettem, de most áprilisban majd megint kapnak.

Előzmény: Li-Em (423)
ZsuR Creative Commons License 2010.03.28 0 0 430
Hogy tovabbra is OFF legyek... mindig elfog a kisertes, hogy fuz keritesem legyen - es most itt az alkalom... felszabadult egy nagyobb szakasz es napos!!! Szeretnem valami magassal beultetni, nem szamit ha nem orokzold. Az aranyvesszo van meg ott, az sem orokzold, de nem erdekel, telen nem ulok kinnt a kertben - nyarom meg csodaszep...

Szoval lehet belevagok!!! :))

ON

A harom novendek leylandii-it ma atviszem a fiamnak....
Előzmény: ZsuR (429)
ZsuR Creative Commons License 2010.03.28 0 0 429
:)) A neten szep kepeket lehet talalni roluk (living fence)....

Living Willow fence
Előzmény: Ladybee (427)
Nina13 Creative Commons License 2010.03.28 0 0 428
Igen,olvastam a tavasba a székedet!:))Fűzt én is böködtem le és pár év alatt hatalmasra nőtt!Gondoltam csinálok neki kis fóliasátrat,gyökereztető hormont vettem nekik,akkor nekilátok megpróbálom hátha!Evvel a porral úgyhallottam egész jól gyökeresedik!Szeretnék még elég sokat a kerítés mellé,és hát aranyárba mérik a kertészetekben!Akkor majd beszámolok,hogy milyen sikerrel jártam!
Előzmény: Ladybee (427)
Ladybee Creative Commons License 2010.03.27 0 0 427
Nem tudom a választ. Én akármikor próbálkoztam, minden megoldást kipróbáltam, de leylandit nem sikerült gyökerezésre bírnom. Az üvegházban egész nyáron zöldellt, de gyökérzet nem képződött. Tavaly  a fűzből font kerti szék lábai viszont legyökereztek !
Előzmény: Nina13 (426)
Nina13 Creative Commons License 2010.03.27 0 0 426
Hali!Szerinted megpróbálhatom a mostani viszavágott hajtásokat gyökereztetni,vagy várjak a júliusi hajtások vágásáig!Igazából azt javasolják,de én nem szeretnék addig várni,viszont feleslegesen dolgozni sem!Előre is köszi!
Előzmény: Ladybee (425)
Ladybee Creative Commons License 2010.03.23 0 0 425
Segíthetsz neki, egy pálcát kötözz a törzshöz és a legfejlettebb oldalhajtást kösd hozzá függőlegesen.
Előzmény: kod1111 (422)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!