Keresés

Részletes keresés

WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.28 0 0 66635

Üdv!

 

Engem is a piros GPJ érdekelne leginkább. :)

És mivel ezen a fórumon egy tégla értéke = 1 tégla, ha van belőle cseréd adnék érte cserét. :)

Előzmény: amatőrtéglás (66634)
amatőrtéglás Creative Commons License 2018.06.28 0 0 66634

Sziasztok!

 

Tudnátok nekem segíteni a képen szereplő téglák értékének a megállapításában? A piros GPJ érdekelne leginkább.

Előre is köszönöm a segítséget!

malmocska Creative Commons License 2018.06.28 0 0 66633

Osztoznánk az örömödben :)

Előzmény: lanko (66631)
fgondnok Creative Commons License 2018.06.28 0 0 66632

Szia!

 

Csak, hogy felvidítsalak, a tégla jobban néz ki, mint a manusz a képen! :)

 

Továbbá, és nem utolsósorban, na és egyébként, nekem még kicsi sincs belőle, meg ilyesmi.

 

 

 

Előzmény: lanko (66631)
lanko Creative Commons License 2018.06.28 0 2 66631

Sziasztok!

Valamikor régen, talán Lud-tol hallottam egy sztorit.

Hogy a Zepkó Ferenc unokájának van egy jó nagy téglája befalazva a falba.

És hogy hiába kérte nem adták.(de lehet hogy az vető láda volt)

Ma lett egy olyan "Drágaságom" hogy ha idén több téglám nem lenne idén akkor is örülnék:

A mérete:47 x 21-es párkány tégla:

 

arbclass Creative Commons License 2018.06.27 0 0 66630

Megvan! Köszönöm, ilyen az én sérült HK-m is! Igaz, kakas nélküli... de Szeged környéki ez is! 

Előzmény: Laci8211 (66626)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.27 0 0 66629

Üdv!

 

Épp akartam is írni, hogy ha valaki tudna adni egy szebbet azt megköszönném.  :)

Előzmény: felvidek26 (66628)
felvidek26 Creative Commons License 2018.06.27 0 0 66628

Tucat tégla :)

 

Előzmény: WattieNo1 (66627)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.27 0 0 66627

Üdv Mindenkinek!

 

Eddig nem hiányzott, ezután meg már nem fog.  :)

RGVM 2661

 

Laci8211 Creative Commons License 2018.06.27 0 0 66626

Sziasztok!

Szegeden elég gyönge minőségűek a HK-s téglák.

Ez talán egy jól látható példány.

Mélyítettbe mélyített és még a kakas is belemélyített :)

 

Tordas Zoli Creative Commons License 2018.06.26 0 0 66625

Sziasztok.Ezek a múltheti Győri szerzemények.

 

 

       

adolf2107 Creative Commons License 2018.06.26 0 0 66624

Helló arbclass !

 

Itt olvashatsz a tégla égetésről a boksáról még kép is van :

 

http://en.epitoanyag.org.hu/static/upload/10.14382epitoanyag-jsbcm.2002.23.pdf

Előzmény: arbclass (66622)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.26 0 0 66623

Üdv!

 

A Wenckheim család jellemzően csak "W" betűt használt a tégláin, szerte az országban. Tán csak Antal a kivétel a koronás WA-val. Abból sajnos nem tudok mutatni :( És ahogy a fórum aktivitását elnézem, más sem fog.

                                             

 

A téglák elrendezése körülményes lenne egy méhkas alakú boksában. :) A többi stimmel. A tűzhöz közeli téglák összeégtek, a legkülsők viszont nem égtek ki rendesen.  :)

 

A Pallavicini család cselédeinek sorsáról két könyv is megjelent a 30-as években.

 

"Kovács Imre A néma forradalom című művében beszélt az uradalom felelősségéről, amely a vidék községeinek szétverése miatt terhelte. Rámutatott, hogy a helyi közigazgatás személyiségei -jegyzők, bírók - az urada­lom érdekeit képviselték, és ezért kedvezményesen jelentős földbérleteket kaptak. Leírta a cselédek lakáskörülményeit és azt, hogy a bérek 1925-35 között alig változtak, holott a megélhetési költségek ezalatt jelentősen növekedtek. A téli ínség idején a napszámosok - hogy családjuknak legyen mit enni - előleget vettek föl a következő munkára. Így aztán kénytelenek voltak kedvezőtlen feltételek mellett elszegődni. A merész hangú könyv szerzőjét bepörölték. A tárgyalás során bűnösnek mondták ki Kovács Imrét kétrendbeli, osztály elleni izgatás és nemzetrágalmazás vétségének elkövetése miatt. Jellemzőnek tartjuk a bíróság érvelését, miszerint nem kívánja kutatni, „hogy a Pallavicini-uradalmak vagy éppen más nagybirtokok bérpolitikájában, a cselédséggel és a mezőgazdasági munkásokkal való bánásmódban egyes helyeken voltak-e és vannak-e kivetni valók, mert ez nem tartozik a per keretébe". Legfőképpen azért marasztalták el a szerzőt, mert megállapításait kiterjesztette az egész országra."

(forrás: sulinet.hu)

 

Rengeteg bizonyíték van rá, hogy volt Algyőn téglagyártás. Íme az én bizonyítékom:

                                              

:)

 

A cserefelajánlást köszönöm, bár a másik "illetékesre" gondoltam. De még visszatérhetünk rá ha összefutunk egyszer. (Amúgy is van restanciám.) :)

 

Íme a HK "folytatása":

                                

Horváth Károly, Szakcs. De lehet, hogy Szegedhez közelebbire gondoltál.(?) :)

Előzmény: arbclass (66622)
arbclass Creative Commons License 2018.06.26 0 0 66622

Jó reggelt, 

 

nem hát... de akkor csak jól emlékeztem a Károly-ra  Pallavicini ügyben...   csak közben a Wenckheimekről is egyre többet tudtam meg ahol volt Károly, de igazán nem tudok pontosabb adatokat (még), tehát nagyon köszönöm a választ. Tehát akkor a PK megvan! 

 Nem tudom, csak sejtem, hogy az alkalmi égetőboksa kerek, (pl. méhkas alakú fölfelé?) tehát a tűzforrás körül vannak az égetnivaló nyers téglák, ugyanis az eddig megtalált 2db PK ugyan úgy, az egyik végén túl van égetve, összezsugorodott, kisárgult, a végén elzöldült, a másik fele egészséges piros...  de ez máshogy égetve is előfordulhat.

 Érdekes még: hogy ha összehasonlítom a két uradalom birtokosait akkor a történetekből kiderül: a Wenckheim családot sokkal jobban szerették ott az "alatvalóik" mint a Pallavicinieket itt... ezt itt még a nagyszüleimtől is tudom.  

 

Magam is megörültem mikor az AGYT-t először, jó pár éve megláttam egy téglán, az, hogy Ti is Al-Győi-nek tudjátok nem lep meg, mert logikus. Lehet, hogy így is van, van még erre valami bizonyíték? 

 

A VAS-ból tudok adni cserét, de az én (bontósoktól mentett 4db-om... kellemetlen helyzetbe kerültem gyorsan mert válogatni akartam...) 4 db-om nem igazán szép...  

 

 

A HK-m sajnos nagyon sérült. Van még egy egészséges sárga HK-m, majd összehasonlítom! Van még valami ami HK-val kezdődik és folytatódik további betűkkel? 

 

Köszönöm, ügyes napot mindenkinek! BG 

Előzmény: WattieNo1 (66621)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66621

Üdv!

 

Az 1700-as években nem valószínű, hogy mélyített téglajelet használtak a Pallaviciniak.

 

De nem néztél eléggé "utánna"!  :)

 

Sándor 1933-ban hunyt el. Az uradalom utolsó birtokosa Pallavicini Károly (élt: 1911-1999 Olaszo.)

"Az őrgróf 1944. október 8-án járt utoljára birtokán. Ekkor kocsira rakták a porcelán és ezüst étkészletet, a kastély falait díszítő gobelineket, amit Táplánypusztára, ottani uradalmukba, majd Bécsbe szállítottak."

Az uradalom további sorsát mindenki tudja. (Komcsi szabadrablás...)

Viszont 33 és 44 között rengeteg tégla készülhetett az uradalom részére, és az alkalmi téglaégető boksákat nem feltétlenül jelzik a katonai térképek, vagyis attól, hogy nem találsz gyárra adatokat, még gyárthattak Algyőn téglát PK monogrammal.

 

Mélyedésben mélyített Humayer Károllyal nem találkoztam még Pesten sem. Szerintem a HK-dnak más megfejtést kell keresni. :)

Előzmény: arbclass (66618)
atis68 Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66620

Szia!

 

Igazad van. Én írtam el, Tiszaföldvár a jó.

 

Ezért kell a reggeli kávé után válaszolni a kérdésekre :).  

Előzmény: WattieNo1 (66616)
hb--tatus Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66619

sziasztok, kisbéri illetőségű darabok

arbclass Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66618

...utánnanéztem, mert rájöttem: Pallavicini János Károly (1741-1789) volt, nem tudom a tégla lehet-e olyan régi, elképzelhető... Wenckheim Károly biztosan volt (feleségem Gerla-i) , azzal keverhetem össze a K-kat a P után...

 

Tehát a PK bizonytalan ismét...  mert Pallavicini Sándor volt, aki miatt lett Sándorfalva Sándorfalva... ha az övé a tégla, akkor az PS-lenne, de biztosan algyői a tégla, Algyő pedig a Pallavicini uradalom része volt...

 

Nem lennék meglepve, ha valóban lett volna Algyőn is téglagyár, mert tégla kellett mindenhová, de itt jobbára csak "vertfalra" tellett , szegények voltak itt, a Búcsú is csak "tökkáposztás" volt, húst ritkán láttak... nemhogy téglagyárat eltartani... persze ez nem ilyen egyszerű volt akkor sem, szállíthattak sokfelé... 

 

Merre vannak még AGYT-téglák? Valóban, az árvízkor kellett a tégla... 

 

A HK-ról  kép még, lehet, hogy volt még betű utána, de negatív volt, azaz besüllyesztettek a betűk, savban már volt, nem szedte ki jobban, igaz az látszik mintha malteros lenne még mindig.  

 

Köszönöm a többi választ is! 

Előzmény: arbclass (66614)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66617

Bocs! Az "illetve" úgy értendő, hogy a martfűi gyár korábban Tiszaföldvárhoz tartozott. Vagyis  egy gyárról van szó!

Előzmény: WattieNo1 (66616)
WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66616

Üdv!

 

Laczkó Gusztávnak korábban Tiszaföldváron volt téglagyára (33434-es hozzászólásod)

illetve Martfűn.

 

:)

 

Egy-két Humayer Károly Pestről, az összehasonlításhoz, mert én a fotóból ki nem bogarászom, hogy mi van a kolléga féltégláján.

            

 

 

 

És ezúton szeretném jelezni az illetékesnek, ha van a VAS-ból csere, egy érdekelne!

Előzmény: atis68 (66615)
atis68 Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66615

Szia!

 

A "WM" = Weiss Manfréd (jól sejtetted). A derekegyházi uradalmat 1913-ban megvásárolta Gróf Károlyitól, így az ottani téglagyár is a tulajdonába került. A hagyományos (XXX- nek kinéző) jelzésűek a korábbi gyártásúak.

 

Az "LG" Laczkó Gusztáv törökszentmiklósi téglagyáros jele.

 

A "Vas" lehetséges, hogy özv. Vas Andrásné szegedi gyárostól (több helyen szerepel a neve iparjegyzékekben).

 

A kúttégla vásárhelyi és a Kovács testvérek gyárában készült (a "csókos" jel jellegzetessé teszi a tégláikat).

 

Az AGYT-t Al-Győi Téglagyárként tartjuk nyilván az eddigi információink alapján.

 

HK-t Én a Hóbiárt basa utcán, egy bontásnál találtam, de nekem Humayer Károly Bp. -ként van feljegyezve.

 

 

 

(A nagy árvízi újjáépítés során rengeteg tégla "vándorolt" az építkezésekhez az ország több részéről)

Előzmény: arbclass (66614)
arbclass Creative Commons License 2018.06.25 0 0 66614

Jó estét téglások, ezek ugyan nem Római kori téglák, de egy részüknek van köze egy "Római"(-kör) úthoz!  

 

Ma végre sikerült átnézni, tisztítani a kicsit mindig szaporodó falun nekem természetes: udvari téglarakás-t!  

 

PK (2db félig túlégetett) : Algyői vasúti híd vásárhelyi oldali őrház bontásából, szerintem Pallavicini Károly miatt PK... Összesen 3 db őrházat bontottak el az épülő Tramtrain miatt. Szerintem ezeket a téglákat (a többi, kézírásos "K" jelű-s viszont az nincs a képen,  tehát szerintem az őrházakat (is) a tőlük kb 3-4km-re volt Kastély tégláiból építették. A kastély '71-ben még állt... A helyét már tudom hol volt, de nem értem még rá odamenni sem, nemhogy "régészkedni"...  

 

AGYT (1 vágott 1 egész vörös) Algyőiként jó lenne ha az "Algyői Téglagyár" téglája lenne, de a fuvaros P. Jani bácsitól úgy tudom nem volt itt téglagyár, viszont volt valahol Agyagtéglagyár névvel gyár(?), az a AGYT...  Érdekessége nekem még: az Y-n alja visszafordul mint a J-é betűé...

 

VAS (4db, egyik mancsnyomas!) Szegeden, a Római körúton, a volt "notcafe" alapjából (tegnapi szerzemény, ezért kezdtem bele ma a rakásba... de a "bontó brigád" egyik főnökétől (hogy ki volt a főfőnök nem derült ki...  nem volt egyszerű szabadulnom...)  Láttam már vasas téglát, de VAS-ast nem, van még sok nekik... de óvatosan! Nem tudom, de lehet, hogy innét valók az előző hozzászóló VAS-asai is. 

 

LG (1db vörös) nem tudok róla semmit... 

 

1db  nagyon kopott, talán HK csonk 

 

1db 3-as kúttégla, de ekkora pajzsban 3-ast  még nem láttam...  

 

1db W.M. ez lehetne Weiss Manfréd, de az vasgyáros volt nem téglagyáros, bár a gyárépületekhez először téglát kell gyártani...  de ha valaki pontosabbat tud, akár a többihez, kérem ossza meg velem/velünk!

 

 

 

 

B-csabi Creative Commons License 2018.06.24 0 0 66613

igen negatív és kiégetettlen darab

Előzmény: felvidek26 (66612)
felvidek26 Creative Commons License 2018.06.24 0 0 66612

Szia Csabi 

 

Jól látom hogy a jel az negatív? Vagy csak csalóka a fényviszony és az én szemem nem áll rá a pozitív mintára.

 

Előzmény: B-csabi (66609)
sagicsabi Creative Commons License 2018.06.24 0 0 66611

Sziasztok!

A mai nap egy szegedi gyűjtőtárs járt nálam.

Ezúton is köszönöm a téglàit.

 

 

adolf2107 Creative Commons License 2018.06.24 0 0 66610

Helló Mindenki !

 

Mai túrás eredménye :

 

 

B-csabi Creative Commons License 2018.06.24 0 0 66609

Egy szép darab Bajáról ,feloldás még nem ismert..

WattieNo1 Creative Commons License 2018.06.22 0 0 66608

Üdv!

 

Javaslom bal oldalon a "Keresés" rublikába írd be a "sósav", "savazás", "tisztítás" szavak valamelyikét. Ott gyorsabban találsz válaszokat a kérdésedre mintha megvárnád, hogy valaki tizedszer is leírja a saját technikáját.

Ha valami még bizonytalan, azért kérdezz!

 

:)

Előzmény: zotyapeti74 (66607)
zotyapeti74 Creative Commons License 2018.06.22 0 0 66607

Sziasztok Téglások!

Sajnos nincs időm végigolvasni ezt a sok hsz-t ,de lenne egy kérdésem.Milyen keverékkel maratjátok,mivel tisztítjátok meg ilyen szépen a téglákat.Szép lassan én is elkezdtem gyűjtögetni mert szeretnék jövőre egy szép falat építeni monogramos téglákkal.Viszont több darabon van elég masszív malter maradék.Ennek a tisztításához szeretnék tanácsot kérni,persze a tégla megóvásával.Köszönöm előre is.Üdv.Zoli.

adolf2107 Creative Commons License 2018.06.22 0 0 66606

Helló Mindenki !

 

Dunaújvárosból tegnap :

 

 

 

 

 

Előzmény: adolf2107 (66603)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!