Keresés

Részletes keresés

Moha bá Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1894
HG4I:

Üdv! Kösz, hogy előkerültél.

Komolyan megtörtént ez a "Használati utasítás" dolog? Ez nagyon durva! Lehet, hogy én finoman, de határozottan leanyáztam volna őket. Hihetetlen, hogy mennyire fontos apróságokkal tudnak foglalkozni, miközben a lényeges dolgok még sehol sem állnak az EU elvárásokhoz képest!!!

Megjegyzem, kimondottan utasítások azok a részek, amik az ön- és közveszélyes használat elkerülését célozzák nagy halálfejekkel, vagy a másokat zavaró működést megakadályozandó mindenféle "TILOS" feliratokat tartalmaznak nagy felkiáltójelekkel. Vagy azok sem utasítások? Tényleg úgy kellene az ilyeneket leírni, hogy:
"Megkérjük a kedves Vásárlókat, hogy a láncfűrészt lehetőleg ne használják mások aprítására, de természetesen csak akkor, ha ezzel Önök is a legnagyobb mértékben egyetértenek. A cég természetesen garanciát vállal arra, hogy egy mozdulattal kettészelhetnek bárkit még akár mellmagasságban is, ahol a legtöbb akadály észlelhető üzemszerű használat közben." !!!

Na jó, pufogás kikapcs, témához vissza:
A "szelektív zajzár" nekem speciel nagyon tetszik, ugyanis pontosan erről van szó. A zajzár csak akkor nyit, ha megkapja a "sub tone"-t. Amúgy pedig ami nem /XX-en van, az nekem zaj, így ki kell zárni. Ettől függetlenül valószínűleg igazad van, hogy két kezét kell levágni annak, aki ezt használja. :-))

Talán a szelektív hívó, vagy csoporthívó?

Ezzel az a bajom, hogy pont az egyszeri felhasználó ezt utána azonosítja magával a hívással, amikor a "csilingeltető gombot" nyomja, pedig ez a teljes adásra és vételre vonatkozik.

Jaj, hogy mennyire nem egyszerű dolog ez!!!

Előzmény: HG4I (1892)
Phoere Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1893
Az "alcsatornát" most én követtem el, de valóban kifejezetten funkcionálisan közelítettem a kérdéshez, Moha bá műszaki leírása után meg sem próbálkoztam volna műszaki megközelítéssel.
Előzmény: HG4I (1892)
HG4I Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1892
Szia Moha bá' és a többiek!
"Előkerültem"....

Nem könnyű kérdés a szabatos, műszaki tartalmában is helyes, mégis magyaros kifejezés fellelése.
Jómagam is fordítottam anno (pl. repülőgépek fedélzeti rádióinak gépkönyveit), sokszor kerültem szorult helyzetbe hasonló okoból...
A alábbiakat biztosan tudom:
csoportképző szelektív sáv alatti lezárás - de ezt nem lehet a laikusoknak "eladni"....
Mi egymás között (a szakmában) lezárásnak nevezzük.
A "zajzárt" sem tartom túl szerencsésnek, az "alcsatornát" még kevésbé, habár funkcionálisan talán nem rossz, de műszakilag igaztalan.

Talán a szelektív hívó, vagy csoporthívó?

Mindenesetre szakmai berkekben evvel nincs baj, annál több az "egyszeri" felhasználóknál. Több ilyen és hasonló készülék magyar nyelvű kezelési útmutatójában egyszerűen CTCSS-ként emlegették...

(Megjegyzem, mindíg tanul az ember. Néhány hete piacfelügyeleti ellenőrzést kaptam. Kérték a magyar nyelvű leírást. Átadtam. Ki sem nyitották, kijelentették: nem felel meg az előírásoknak, mert a címe "Használati utasítás" volt. Magyarázat: a kereskedő nem utasíthatja a vevőt semmire. Úgyhogy marad "Kezelési útmutató"! Sic!)

Azt hiszem, sokkal tömörebben kellett volna fogalmaznom: NEMTOM.... :))

üdv: HG4I

Előzmény: Moha bá (1881)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1891
Az Alan 456-osnál CTCSS subaudio jel-ként emlegetik. Nagyon nem jutott volna eszembe, hogy így fordítsam, meg nem is tetszik, ezért kértem tanácsot.
Előzmény: schlumberger (1890)
schlumberger Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1890
Egyelőre a szelektív hívójel van benne.

Mintha hívóhang elnevezés rémlene a BRG rádiók leírásából...

Előzmény: missparker (1882)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1889
Köszi, van nekem is. :) Új Alan típus lesz. Azt küldtem át.

Yahoora érzékeny a spamszűrőd?

Előzmény: Moha bá (1888)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1888
missparker:

Várom a levelet. Ha véletlenül kapsz egy visszautasítást, az a spam szűrőm miatt lehet (nagyon harapós), de akkor is megkapom, csak legfeljebb nem veszem azonnal észre.

Látom, nagyon naprakész vagy Alan 456 leírásból. Nyugtass meg, hogy nem ahhoz fordíttatnak Veled magyar változatot! Ugyanis ahhoz már van. Ha gondolod, átküldhetem. ;-))

Előzmény: missparker (1886)
Fazer Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1887
Sziasztok!

Még egy kérdés a Motorola T5512 (T5522)ismerőihöz. A T6222-höz hasonlóan ebben is állítható-e 3 fokozatban a mikrofon érősítése (függetlenül a VOX küszöbszint állíthatóságától)?

Köszi: Fazer

Előzmény: Fazer (1885)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1886
Alan 456-hoz a használatija szerint:
Mikrofonbemenet 2,5 mm-es, duo
Hangszóróbemenet 3,5 mm-es, duo
Intercombemenet: 3,5 mm sztereü
Töltő: 2,1 mm Sony kerek csatlakozó (+ belső polaritású)
Előzmény: Fazer (1885)
Fazer Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1885
Sziasztok!

Meg tudja-e mondani valaki, hogy milyen headset (fülhallgató, mikrofon)csatlakozóik vannak és mi a bekötésük a Motorola T6222-nek (főleg ez érdekel), a Cobráknak és az Alan 456-nak.
Ezekben kondenzátor mikrofon van, melynek a tápfeszültségét a PMR rádió adja? (A GSM telefonoknál így van.)

Köszi előre is!

Előzmény: missparker (1884)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1884
Akkor küldök neked egy mélt. Köszönöm a segítséget.
Előzmény: Moha bá (1883)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1883
Hát?! Szerintem lehet, hogy a hívójelen HG4I (akinek a hívójele a HG4I) ugyanúgy ki lesz akadva, mint az alcsatornán lenne. Talán előkerül, és segít nekünk.

Más szarvashibák? Egy-két leírásra visszaemlékezve rémlik, hogy van pár szokásos rettenet, de fejből nem tudok ilyeneket. Ha nem hajt a tatár, akkor szívesen átnézem az anyagot, ha elküldöd privátban. Ma nem lesz rá időm, de ha még holnapig ráér, akkor szívesen átfutom, helyesbítem. Szoktam néha lektorálni, így valószínűleg használható eredményt kapsz majd.

Előzmény: missparker (1882)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1882
OK. Vannak még szarvashibák, amik elő szoktak fordulni? Egyelőre a szelektív hívójel van benne, de még változtatható, nem ment nyomdába.
Előzmény: Moha bá (1881)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1881
missparker:

Mint jeleztem, nem alcsatorna, kár, hogy valaki megemlítette. Hogy ez a "szelektív hívójel" mennyire szabatos, azt meg nem mondom Neked, de ha előkerül HG4I, akkor biztosan megtudjuk a nagy igazságot. Persze, ez csak egy ismertető, azon belül is csak egy felsorolás. Ennél sokkal borzalmasabb dolgok is bőven elő szoktak fordulni ilyen leírásokban, kritikus helyen is.

Ha szabad kérni, a baby sintért ne "bébifigyelő"-nek, hanem "babafigyelő"-nek "babafelügyelet"-nek vagy legalábbis valami "baba-" dolognak fordítsd, légy szíves!

Előzmény: missparker (1878)
TamiBT Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1880
- Z-M-an, most nincs idom saja :))
Előzmény: Z-M-an (1879)
Z-M-an Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1879
Szerintem inkább szelektív hívójelnek fordíts, de azért hallgassuk meg, mit mondanak erre a nálam képzettebbek! :)
Előzmény: missparker (1878)
missparker Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1878
sziasztok,

Köszönöm a segítséget, közben át is néztem kicsit ezt az ismertetőt. A készülék az előreprogramozott csatornákon működő bébifigyelő funkcióhoz használja, és létre tud hozni egy CTCSS csoportot. A sub tones-t akkor alcsatornaként jó fordítani, vagy az nagyon laikus lenne? (felsorolásban van, nem mondatban).

Moha bá Creative Commons License 2003.11.20 0 0 1877
Nem, Hacsira gondolt, és igen, vett!

J.Zoli: jogos, bocs. Juj, de gáz! Teljesen fejből írtam nagy hirtelen, munka közben, és jó alaposan el is írtam. :-)) Viszont ha már rossz volt az összes létező szám, jól össze is szoroztam és adtam őket, hogy a végeredmény is tökéletesen rossz legyen. :-((
Na, akkor gyorsan helyesen is, mielőtt valaki komolyan veszi azokat a számokat.

Tehát a PMR sáv: 446 - 446.1 MHz, azaz összesen 100 kHz-es tartomány. Ezt a 100 kHz-et kell 8 részre osztani, azaz 12.5 kHz-enként kell lépni. Az első csatorna közepe tehát 446 és 446.0125 között félúton van, azaz 446.00625 MHz-nél. Ez az 1-es csatorna. Hogy megkapjuk a 4-est, ehhez 3-szor kell hozzáadni a 12.5 kHz-et.

Tehát helyesen: 446.00625 + 3*0.0125 = 446.04375 a 4-es csatorna közepe.

Remélem, most már nem írtam el semmit. :-(((((

Az Alan-nal kapcsolatban: kösz a segítséget, és bocs, hogy ilyen hülyén alakult.

Előzmény: J.Zoli (1875)
lelcache Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1876
Ha rám gondoltál, akkor igen!
Előzmény: J.Zoli (1875)
J.Zoli Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1875
Moha Bá

>"A nagy kedvenc 4/12-es csatorna esetén például a 4-es PMR csatornán (466.0625+4*0.125=466.5625 MHz) adunk..."

Csoda történt? Te 466-on voltál,én 446-on és mégis tudtunk beszélni a múltkor 4/12-n :))))

Most nézem, egy nulla kimaradt: 446.00625

Jóvammá nem kötözködés, csak feltünt, mert 446-446.100 -ig van az az ingyenes freki szeletecskénk.

Vett a srác Alant?

üdv

Előzmény: Moha bá (1870)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1874
Ez bonyolultabb egy picit. Ha ugyanazon a frekvencián (pláne, ha egy nagyon picit el is térnek egymástól azok a frekik) különböző erősségű jelekből sok minden lehet. Az is, hogy az erősebb mellett a gyengébb éppen csak "zizissé" teszi az erősebb adást, de az is, hogy brutális kvász lesz az egészből. Ilyenkor van az, hogy aki ad, nem hallja, hogy mi történik az éterben, a túloldal a fülét fogja, majd káromkodik, aztán megpróbálják kibogozni a dolgot, de mivel különböző CTCSS (és/vagy DCS) beállításaik vannak, csak találomra nyomogatnak, hátha átmegy a saját adásuk (egyfajta bioprocesszoros CSMA/CA :-)) ). Kellemetlen szituáció. Ha másért nem, ezért is erősen korlátozott a PMR adóteljesítménye. Ha mindenki 5W-tal nyomulna, nem lehetne sehol sem használni a 8 csatorna egyikét sem.
Előzmény: Phoere (1873)
Phoere Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1873
Talán értem, amit mondasz. Ebben a megvilágításban még nem gondoltam végig. Egyébként direkt tettem idézőjelbe az "alcsatornát", mert nem igaz. :))
Ha jól értem: mivel egy frekvencián megy a "társalgás" (pl. 4-es csatiornán), csupán a kódolás miatt nem mindegyik készülék zajzárja nyit (a beállított CTCSS-től függően), így az első vagy éppen "legerősebb" készülék le fogja foglalni adásával a frekit. Így a saját CTCSS-kódú készülékek hallják, a többiek pedig nem, de egyik sem tud adni ekkor.
Jól értem?
Előzmény: Moha bá (1872)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1872
Az "alcsatorna" szót szándékosan nem alkalmaztam, részben azért, mert nem igaz, részben pedig azért, mert szegény HG4I (és minden más szakember) ismét szívinfarktust kapott volna. Szóval jobb nem is említeni, mert a kolléga még véletlenül leírja a fordításban!

Ugyanis pont az nem megy, amit írsz: az egymás zavarása nélkül. Pont emiatt nem alcsatorna. Ha mondjuk egy digitálisan kódolt folyamban, slot-okba préselve, párhuzamosan, egy időben mehetne több ök is az adott frekvencián, akkor beszélhetnénk alcsatornáról. Itt viszont sajnos az történik, hogy az egy csatornán forgalmazók "rányomnak" egymás adására, aztán minden fél anyázik. Ritka forgalmazás mellett elférnek sokan a csatornán, de egyszerre nem.

Előzmény: Phoere (1871)
Phoere Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1871
Moha bá tökéletes elméleti magyarázatához egy teljesen laikus számára alkalmas megközelítés: ez a 38 CTCSS kb. 38 "alcsatornának" fogható fel, azaz a 4/12-es példánál maradva 4-es csatornán 38, egymástól független "alcsatornán" lehet kommunikálni egymás zavarása nélkül. Mivel itt (az elméleti magyarázatból kiderül) az "alcsatorna" nem eltérő frekvenciát jelent, ezért amelyik készülék nem alkalmas CTCSS-re vagy alkalmas, de a 0-ra van állítva, az mindegyik "alcsatornán" történő forgalmazást hallja, de őt nem hallják.
Azaz: ez nem arra alkalmas, hogy "titkos" adással forgalmazz, hanem arra, hogy téged ne zavarjanak. (A 8 frekvenia szorozva a 38 CTCSS kóddal már elég tisztességes lehetőség arra, hogy többen egymástól függetlenül rádiózzanak ugyanazona helyszínen.)
Bár az 1-es csatornát Bp-en és Győr környékén is használja valami folyamatosan.
Előzmény: missparker (1869)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1870
A CTCSS egy "analóg" jelen alapuló szelektív zajzár. Az adás mellett küld egy "sub tone"-t is, ami attól sub, hogy az átvitt hangfrekvencia-tartomány alatt van (<300 Hz), tehát nem fogja hallani a túloldal. A vevőkészülék érzékeli az adás mellett ezt a sub tone-t is, és ha megegyezik a saját beállításával, akkor kinyit a zajzár, hallható az adás. Összesen 38 különböző ilyen zajzár beállítás van a CTCSS esetén. A 38 beállítás a sugárzott sub tone frekvenciájában különbözik.
A nagy kedvenc 4/12-es csatorna esetén például a 4-es PMR csatornán (466.0625+4*0.125=466.5625 MHz) adunk, és az adás tartalmaz egy 100 Hz-es "zúgást" is, amitől a túloldal kinyit.
Tehát a CTCSS a zajzártípus neve, a 38 egy darabszám, ugyanis összesen ennyi ilyen van, és azért sub tone, mert az adásban nem hallható, túl mély hangokkal operál.
Hogy miként fordítsd magyarra? Ahhoz jó lenne látni a teljes mondatot.
Előzmény: missparker (1869)
missparker Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1869
Sziasztok!

Elnézést, hogy ismeretlenül beesem ide, de lenne egy kérdésem. Kaptam egy PMR rádiókkal kapcsolatos anyagok, amit le kellene fordítanom. (Most látok ilyet először, ráadásul fordító sem vagyok.) Mi lehet a 38 CTCSS sub tones, és mi lenne a frappáns magyar fordítása?

Segítségeteket előre is köszönöm.

lelcache Creative Commons License 2003.11.16 0 0 1868
Olyan csúnyán hangzott! :-)
Nincs harag!!! :-)
Előzmény: HegyenVolgyon (1867)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2003.11.16 0 0 1867
lelcache:
Jajj, ne haragudj! Nem figyeltem eléggé a hangvételemre.
Ez nem neked szólt személy szerint, hanem úgy általában értettem, meg magamat akartam futtatni... ;-)
Te különben is felkészült vagy, miért vetted magadra? :-D

Üdv.

Előzmény: lelcache (1863)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.16 0 0 1866
!!!
Előzmény: lelcache (1865)
lelcache Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1865
:-)
Előzmény: Moha bá (1864)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1864
De igen!!! :-P
Előzmény: lelcache (1863)
lelcache Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1863
Miután csatlakoztam a GPS tulajdonosok népes táborához elég sok mindent kellett végigolvasnom, hogy nagyjábol képben legyek. Végigolvastam a DTA-50, a Geocaching, a GPS, a GPS-Topotérkép és a Turistautak forum nagy részét, továbbá a geocaching.hu-n található informáciokat! Erre már nam maradt energiám. Bocs! Nem hiszem, hogy olyan nagy probléma volnt megválaszolni ezt az egyszerű kérdést.
Előzmény: HegyenVolgyon (1862)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1862
Sziasztok!

Nekem sincs még pmr-em, lehet, hogy nem is lesz, de végigolvastam a topikot én is, mert érdekel és meggyőződésem, hogy valaki csak akkor szólhat hozzá érdemlegesen egy adott témához, ha előzőleg végigolvasta azt. :-)
Rettentő gagyi tud lenni a sok láma kérdés, amit oldalanként feltesznek azok, akik nem veszik a fáradtságot, hogy legalább egy pár oldalnyit visszaolvassanak...

Moha bá Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1861
Azért nincs még PMR-ed, mert azzal töltöd az időt, hogy mindenféle fórumokat olvasgass. ;-)

Egyébként én még életemben nem hallottam senkit sem a 8/08-on, pedig - a topik végigolvasása után! - én is beprogramoztam a második helyre a 4/12 mögé.

Előzmény: Törölt nick (1860)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1860
Az általános meg a 8/8. Ha végigolvastad volna a topicot, tudnád ;-) 1800 üzenet nem olyan sok, én is elolvastam, pedig még nincs is pmr-em :-(
Előzmény: lelcache (1858)
kivi000 Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1859
Geocacher körökben mi a megállapodott frekvencia?
4/12
Előzmény: lelcache (1858)
lelcache Creative Commons License 2003.11.15 0 0 1858
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat és a segítséget. Hosszas vívódás után, és a hozzászólások mérlegelése alapján eldöntöttem a Cobra MT700 kontra Alan 456R kérdést. Most már két Alan figyel itt az asztalon. :-
).
Moha bá! A végső érv nálam is az AA akku volt. (Na meg a DCS, és a memória)

Még egy kérdés. Geocacher körökben mi a megállapodott frekvencia? Ezt gyorsan be akarom programozni az 1. memória helyre. :-)))

Moha bá Creative Commons License 2003.11.14 0 0 1857
Szia! Gondoltam, hogy ismered. Ha valaki, akkor Te biztosan. :-))
Láttam az árát, attól függetlenül szimpatikus a darab. Nem habarodtam még bele, nomeg nem is akarnék most ekkora kiadásokba beleszaladni, de nézegetem, hogy ha majd nagyon dudorodik már a zsebem a sok pénztől, és azonnali megoldásra lesz szükség a nadrágom védelmében, akkor milyen rádió tud majd megmenteni. :-)
Ezek szerint nem csalt a szaglásom, jó kis dög ez.
Előzmény: HG4I (1856)
HG4I Creative Commons License 2003.11.14 0 0 1856
Szia Moha bá'!

Persze, hogy ismerem a VX-5000-et.
A készülék kíváló. Tudni kell: ez nem scanner, hanem kommunikációs vevő - tehát igényesebb alkalmazásokhoz is használható.
De mielőtt "belehabarodnál", az ára sem "egyszerű", bőven 200k felett van. "Felöltöztetve" (DSP, CAT interfész) még több.

üdv: HG4I

Előzmény: Moha bá (1851)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.14 0 0 1855
A 456 és a 456R ugyan az, csak máshol vannak a gombjai. Volt akinek ez, volt akinek az állt jobban kézre, sok jelentősége nincs szvsz.
Előzmény: lelcache (1853)
noybi Creative Commons License 2003.11.14 0 0 1854
Már megint a Staboi Fly Talk-ot kell emlegetnem: Az is cseppálló. Nekem is többször pattogott betonon és kutya baja.
lelcache Creative Commons License 2003.11.13 0 0 1853
Megnéztem most jobban az Alan-t is. Néhány dologban azért tényleg jobb a Cobránál! Egy dolgot árulj el nekem! Van olyan, hogy Alan 456 és olyan is, hogy Alan 456R. Leírás szinten nem látok különbséget, csak a kinézetben. Van azért tudásban eltérés?
Előzmény: Moha bá (1851)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.13 0 0 1852
Most látom, hogy még az a cég is ismerős! Az első GPS-emet tőlük vettem, akkor még ők voltak a Garmin képviselet. Üdvözlöm Hőgye Gábort, ha találkozol vele. Bár ő Moha báként nem ismer. :-)
Előzmény: Moha bá (1851)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.13 0 0 1851
lelcache:

Annak idején én is az MT700 és az Alan 456R között pattogtam egy ideig. Rövid idő volt, mert engem azonnal meggyőzött az, hogy AA elemekkel megy (JÓVAL nagyobb kapacitás + úgyis van sok ilyen a GPS-ek miatt), aztán még hozzájött ehhez, hogy van benne DCS, és le lehet állítani az asztalra.

Most nem emlékszem már nagyon az MT700-ra, de szerintem nem kevésbé cseppálló az Alan sem. A hangszóró egyikben sem örül, ha lelocsolod, de egyébként elég normálisan össze van rakva. Az Alan-nél is jó szoros az elemtartó fedél, a csatlakozók gumisapkával védettek.

Ha Neked a Cobra jobban tetszik, akkor ne habozz! Végül sokan elmondták a véleményüket itt, és az jött ki belőle, hogy egyik sem rossz. Nem egy Kenwood, de ezen az áron mindkettő hozza, ami elvárható tőle.

Ellenben azon a lapon, amit küldtél, egy rádió rendesen megfogott: Yaesu VR-5000. Tetszik a dög. Ismeri valaki? Jó ez?

Előzmény: lelcache (1847)
Phoere Creative Commons License 2003.11.13 0 0 1850
Kollégáim terepen - homok, por, eső bármi előfordulhat és elő is fordult nem egyszer - Alan 421-est használnak. 4 darab, és hosszú idő után lett az egyik kontakthibás, de szerintem megcsinálták azóta.

Az én Twintalkerem egyszer gokartozás közben repült és pattogott, semmi baja nem lett.

Tehát ezek azért sokat kibírnak attól függetlenül, hogy nem speciális kivitelűek. Szerintem geocachinghez nem kell speciális és drága kivitelű készülék, ha tetszik neked a 456-os, ez ne tartson vissza.

Előzmény: sala71 (1845)
dragunov Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1849
Hát igen. Nem éppen a "Tesco gazdaságos" kategóriába tartozik, de amennyivel többe kerül, annál tovább fog élni, főleg szélsőséges körülmények közt használva - erre találták ki. Egyébként két ilyen készülék sokkal megbízhatóbban kommunikál egymással "nagyobb" távokon, mint a többi - ez tapasztalat - persze nekem sincs belőle kettő :)
Előzmény: lelcache (1848)
lelcache Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1848
Szép, szép! De ez pont 50 eFt-tal több, mint amit erre szánnék! Ha meg azt nézem, hogy mindjárt jó lenne egy pár, akkor már ti is kiszámolhatjátok, hogy mennyivel haladja meg a kereteimet!
Előzmény: dragunov (1846)
lelcache Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1847
A Cobra MT700 cseppálló! Itt most akciósan lehet beszerezni! Én egyre inkább erre hajlok! Győzzetek meg, hogy miért ne ezt! :-)
Előzmény: sala71 (1845)
dragunov Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1846
Üdv!
Ez a készülék bőven megfelel a cseppállóságnak, bár ha jól láttam nem írja a spec., és az is biztos, hogy ha nyáron a 65 C fokos autóban felejted, nem fog elgörbülni. Persze ára is van ennek, kb. 60-65 E forint/db. Viszont szolgáltatásaiban és küllemében nagyon puritán.
dragunov
Előzmény: sala71 (1845)
sala71 Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1845
És akkor mondjuk egy víz- vagy cseppálló mibe kerül? Vagy egyáltalán hol találok ilyet a neten? Mert még Magpet-ék Geochallenge.hu-ján is csak utalás van pmr-re, de árlistát sajna sehol nem találtam.
Előzmény: Cirby (1843)
Cirby Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1844
Nekem az Alan 456R egy garnitúra (3 db AA 2000 mAh NiMH Ansmann) akkuval, folyamatos Scan üzemmódban (amikor nincs Save) kb. 4 napot ment úgy, hogy éjszakára ki volt kapcsolva.
Előzmény: lelcache (1835)
Cirby Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1843
Egyik sem!
Előzmény: lelcache (1842)
lelcache Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1842
Mondja máááá meg valaki, hogy ez a kütyü (Alan 456) víz ill. cseppálló-e!!! Ja és a lentebb feltett, még meg nem válaszolt kérdéseimre is szeretnék valami válaszfélét kapni, amennyiben mód van rá!
Előzmény: Oricache (1841)
Oricache Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1841
+. Ha nem törött, és működik, tuti. Nekem is ilyen van.
Előzmény: sala71 (1840)
sala71 Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1840
Az aproneten van most egy alan 456-os 15 KHuF-ért. Szerintetek megéri?
(Még talán sosem volt pmr a kezemben, ezért kérdezem, mert ha majd megyek a következő turistaút felvételre, azért egy sz@rt mégsem akarok használni)
Phoere Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1839
Biztosan többet bír, ezt nem is vitatom. Csak azt írtam, hogy az AAA-sok üzemideje sem olyan kevés, hogy ne lehetne használni őket.

Egyébként az AA-sok esetében én nem igazán hiszem el el a ráírt 2000-2200 mAh értéket. Az 1800-as reális, de a magasabb szerintem kicsit reklámfogás. (Nekem 2200-asaim is vannak, és nem érzek nagy különbséget a másik garnitúra 1800-ashoz képest.)
Persze méréssel lehetne valóságos véleményt alkotni.

Előzmény: Z-M-an (1838)
Z-M-an Creative Commons License 2003.11.12 0 0 1838
Az AAA bizonyos GPS-ekkel csereszabatos (Geko széria), azonban tény, hogy a legtöbb kütyü AA-s.
Az AA egyébként majdnem 3x annyit bír, mint az AAA (750mAh vs. 2000-2200mAh).
Előzmény: Phoere (1836)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1837
Igen, szerintem is jó ár. Én is ezzel szemezek, csak lóvé kéne :-(( Sőt, ha párban veszed, még ingyen házhoz is viszik még vidéken is, ha ez szempont.
Előzmény: Moha bá (1834)
Phoere Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1836
Mindegyiket használhatod tölthető akkuról, tehát ez nem lesz szempont.

AAA - AA kérdése: szerintem normál használattal (azaz nem ezen tartasz felolvasó estet, ahogy valaki jól jellemezte) az AAA-val működők is napokat kibírnak (ezek 4 db-bal mennek, míg az AA-sok 3-mal).
Persze vitathatatlan, hogy az AA-s többet bír, de hogy a másik nem lenne elég, azt kétlem. az viszont igaz, hogy a GPS-szel nem "csereszabatos". :))

Előzmény: lelcache (1835)
lelcache Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1835
Köszi, hogy azért rászántad magad a válaszra! :-))) A Cobrát már én is néztem, és teccik is! Az Alan is vízálló? Szerintem még ez lehet szempont, de sehol nem találtam ilyen jellegű infót róla?

A CTCSS-t és a DCS-t tudják ezek, vagy azok már drágább cuccok? Van-e erre egyáltalán szükség?

Mik, lehetnek még az extra elvárásaim? Lehessen használni, legyen valamenyire vízálló, legyen nagy a hatótávolsága (bár ahogy néztem, az majdnem mindegyiknek ugyanaz, mert ugyanolyan az adóteljesítményük), és ne zabálja meg az elemeket 5 perc alatt! (erről a paraméterről, -mármint az üzemidő egy adag elemmel- csak nagyon korlátozottan találtam infót!) Az természetesen alapkövetelmény, hogy tölthető AAA, vagy AA akurol üzemeljen!!!

Különben olyan 20-40-et szánok rá/pár! (ill. szánnak rá azok, akik majd meglepnek vele):-))

Előzmény: Moha bá (1834)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1834
Akkor már csak két paraméterre van szükség: mennyit vagy hajlandó rááldozni, és milyen extra elvárásaid vannak. Szerintem az alább írt Office Depot áron nagyon megéri az Alan 456r. Nekem ezidáig kiválóan bevált. Ráadásul egy GPS-esnek a ceruzaakkus PRM az igazi. Ez pedig az. A vetélytárs Cobra M700 AAA elemes. A Motorola dögös kis cucca AA-s, de drágább. Ettől függetlenül nekem akkor is az Alan tetszene, ha az lenne a drágább.
Előzmény: lelcache (1833)
lelcache Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1833
Tök igazad van! Ám, a kényszer, hogy nekem ilyenre van szükségem pont a szombati nap kapcsán alakult ki bennem, vasárnap! Amikor ott ücsörögtünk az étteremben mindenféle egyéb kérdésekkel bombáztam a T. jelenlevőket! Az, hogy egy PMR mennyire kéne nekem, ott a helyszínen meg sem fordult a fejemben. Csak miután vasárnap elgondolkodtam az élet nagy dolgairól sejlett fel bennem a felismerés, hogy életem további része nem lenne teljes egy ilyen kütyü nélkül!
Előzmény: Moha bá (1832)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.11 0 0 1832
lelcache, lelcache!

Ott volt vagy 10 PMR szombaton, meg jópár tapasztalt PTT gombnyűvő. Miért nem ott kérdeztél? Megmutattam volna az Alan-t élőben, munka közben (amire a kirándulás közben Hacsi is rámozdult, és már várjuk is saját példányát). Kjr és magpet is mutatott volna más típusokat. Piret meg azt az atomvillanást, amit PMR címen kapott egy kollégájától a hétvégére.

Előzmény: lelcache (1831)
lelcache Creative Commons License 2003.11.10 0 0 1831
Sziasztok! Most láttam, hogy ilyen fórum is van! Remek! Nincs most kedvem az előző néhányszáz hozzászólást elolvasni, ezért rögtön nektek szegezem a kérdésemet!
Most tervezek kapni a közelgő születésnapomra :-) egy PMR-t. Milyen paramétereket érdemes megnézni, ami alapvetően különbözhet az egyes típusoknál? Mire éremes odafigyelni? Ti mit ajánlotok?
Azért az ára ne rugaszkodjon el nagyon a realitás talajáról, viszont jól használható legyen terepen, és ne is lagyen Tesco gazdaságos! :-)
noybi Creative Commons License 2003.11.10 0 0 1830
Stabo Fly Talk kiírja SCAN-eléskor az alcsatit. Itt nálunk nem igazán elterjedt, pedig nagyon használható kis készülék. Valaohgy itthon nem lehet kapni, pedig tök szabványos PMR cucc.
Bővebben itt
Előzmény: Phoere (1826)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1829
Kösz! Azt hiszem, ez jó lesz, még ki is viszik ingyen. Viszont jól el van ásva a kategóriák között: Irodatechnika -> Egyebek -> Egyebek. Mi az hogy a pmr 2szeresen is "egyéb"? Mivel ebben a kategóriában csak pmr-es cuccok vannak, elnevezhetnék pmr-nek is. Na mindegy. Egyébként a kereséskor miért nem működik az enter, csak a kattintás? De ez már OFF.
Előzmény: _kpeter_ (1828)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1828
Az Office Depot-ban voltam 2 hete.
Elég sok fajta PMR van. Én ALAN 456 R-t vettem 14.490+ÁFÁ-ért.
Ott tudsz hozzá elemet, vagy aksit is venni hozzá, asztali és fali töltőt, stb.
www.officedepot.hu

Előzmény: Törölt nick (1827)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1827
Kösz a választ! Egyre biztosabb, hogy maradok az Alan-nál. Nekem mindenféleképpen AA elemekkel működő kell! Ezért is néztem ki ezt.
Nem tudjátok, hol lehet venni ilyet olcsón (15k)? A neten nem sok mindent találtam. Bp-n boltban hol lehet?
Előzmény: Moha bá (1822)
Phoere Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1826
Tegnap teszteltem a Twintalker 3000 párt. Az egyiket 6/3-ra állítottam, a másikat 6/9-re. Ezután a 6/3-mal adásra kapcsoltam, a másikkal pedig elkezdtem scannelni. Eredmény: a 6-os csatornánál megállt, azaz jelezte, hogy adást fog, de nem írta ki, hogy melyik CTCSS kódon jön.

Ez tehát két, a közelmúltban elhangzott kérdésre adhat választ:
- scan üzemmódban jelzi a találatot, függetlenül a saját, illetve az adó CTCSS kódjától;
- ez sem mondja meg, hogy melyik CTCSS-en van az adás, tehát meg kell keresni mechanikusan.

Előzmény: DJ Szegecs (1820)
lotht Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1825
:))))
Előzmény: Moha bá (1824)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1824
Nincs semmiféle holdfogyatkozás. A GPS V tökéletesen mutatja, hogy telihold van, minden egyes kráter jól látszik.
Előzmény: lotht (1823)
lotht Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1823
OFF: Nézitek a Holdfogyit? Yóóóó...
Moha bá Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1822
Clip:

Én úgy emlékszem, hogy a Cobra sem írja ki a CTCSS kódot. Az általam ismert, ilyen árfekvésű kütyük közül csak a Motorola egyes darabjai tudják ezt emlékezetem szerint.

Semmiféle zsinór nincs az alapcsomagban, nem is zsinóros töltésű, mert nem rögzülő csatlakozón, csak két fémlemezen keresztül töltődik, azaz beleállítós tartóban lehet csak tölteni. Ellenben, ha teszel bele izmos akkukat (én Ansmann 2200mAh akkukkal használom), akkor azzal elég sokáig elmegy. Ha nem tartasz felolvasóestet vele, akkor akár egy hétig is. Ha nincs jel a csatornán, azonnal átmegy SAVE módba, és ott kellemesen fogyaszt. Ugyanis ebben ceruzaelemek vannak, nem mikroelemek, mint a Cobrában, azaz majdnem háromszoros kapacitást tudsz belegyömöszölni.

Előzmény: Törölt nick (1818)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.09 0 0 1821
Szia Béla! A jelszavadat felejtetted el? Egy moderátor tud segíteni. Ugyanez történt régebben NAVIGATOR barátunkkal, neki is ezt tanácsoltam, és egyszer csak újra NAVIGATOR lett.
Éljenek a színes tollú, horgas csőrű madarak! :-)
Előzmény: béla79 (1819)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.11.08 0 0 1820
Nem írja ki a CTCSS ("alcsatorna") kódot. Sajna. Így ha hallasz ilyen adást, lehet egyesével végigpróbálni a kódokat, ha beszélni akarsz velük :(((
Előzmény: Törölt nick (1818)
béla79 Creative Commons License 2003.11.08 0 0 1819
Szia Moha Bá! Sajnos elfelejtettem a kódomat, ezért most új névvel vagyok itt.Ja, újra működik a papagáj átjátszó, nemsokára felkerül majd a jánoshegy tetejére. Üdv.:Vallentb
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.08 0 0 1818
A közeljövőben én is veszek egy pmr-t. Valszeg egy Alan 456-ot. Ezzel kapcsolatban lenne 2 kérdésem, mert a topic elolvasása után sem világos:
ha scan-elek, és szelekthívós adást talál, kiírja az alcsatornakódot? Valami olyan rémlik, hogy a Cobra MT700 kiírja, de ez meg nem, de nem biztos.
Az alapcsaomagban van aksitöltőmadzag, vagy külön kell venni hozzá?

Más: gusty pmr.ladanyi.com-ja működik még ill. használja valaki? Mert annak idején sokat dícsérték. Ha igen, akkor hol lehet jelszót kérni? Bár ez egyelőre lényegtelen, hoszen nincs még pmr-em.

_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.06 0 0 1817
Na tehát. Most tisztázom ezt a lakótelep kérdést.
Én egy lakótelepen lakom. Amelyet néhány panelháztömb alkot. Utána van meg egy ilyen lakótelep. Azután van a következő, ahol az tartózkodott, akivel beszéltem. Nem tudom, hogy ő hányadik emeleten volt, a tetőn-e, vagy az utcán. Ezt nem kérdeztem meg. Legközelebb, ha környékbeliekkel beszélek, akkor mindent kikérdezek tőlük, és megírom.
Qsysopr Creative Commons License 2003.11.06 0 0 1816
forditok:
lakotelep = lakotomb (panelhaz) .. :)
(Mondjuk olvasva en is meglepodtem a 'lakotelep' atdumalasan..:)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.06 0 0 1815
Elég pici lakótelep lehetett. Bezonosítottátok térképen, hogy mekkora távolságot beszéltetek át?
Előzmény: _kpeter_ (1814)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.06 0 0 1814
PMR volt náluk. Néhány száz méter volt köztünk.
Volt köztünk ház is. A "néhány lakótelepnyi" azt jelenti, hogy az ő lakótelepük, meg a miénk között volt még egy.
Előzmény: Moha bá (1813)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.05 0 0 1813
Néhány számot??? Nekünk volt olyan, hogy valaki folyamatosan tévét sugárzott a 4-es csatornán. Órákon át. Valószínűleg volt pofája kimenni a kertbe, és ott hallgatta a kedvenc műsorát úgy, hogy betette az egyik PMR-t VOX üzemmódban a tévé elé, a másikkal meg kivonult a kertbe. Vannak ilyen antiszociális agyamentek.

Az viszont meglep, hogy az első emeletről "néhány lakótelepnyire" át tudtál beszélni, hacsak nem pont semmi sem volt közöttetek véletlenül. Nem csak néhány háznyira voltak? Ha valóban néhány lakótelepnyire voltak, akkor szerintem nem PMR-esek voltak, hanem 5W-os rádióamatőrök, akik behangolták magukat valamelyik népszerű PMR csatornára. Én vallentb-vel szoktam néha régebben átbeszélgetni 10 km-t is házak között. Nálam PMR, nála atomerőmű.

Előzmény: _kpeter_ (1812)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.05 0 0 1812
Már harmadik napja próbálgatom a PMR-t.
Eddig azon rágódtam, hogy miért kellett nekem egy első emeleti panellakásba költözni...
ERRE MI TÖRTÉNIK? Ma hazajöttem, és már a "gyanus" volt, hogy hazafelé jövet a kocsiban volt adás a házunk környékén. Kiderült, hogy néhány lakótelepnyire messzebb szintén van néhány PMR-es. És a legjobb az egészben, hogy a lakásból, asztalomnál ülve is beszélgetni tudtam velük. Az első emeleti panel lakásból!!!
Mesélték, hogy sajnos mindig van egy-egy hülye, aki szabotálja a beszélgetéseket.
Például az egyik néhány számot bejátszott a rádióból a PMR-jén keresztül. Hogyan lehet az ilyeneket kizárni?
HegyenVolgyon Creative Commons License 2003.11.05 0 0 1811
aha, köszi.
Még majd meglátom.
Előzmény: Phoere (1810)
Phoere Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1810
Nem tudok rá rosszat mondani. Persze igazából más készülékekkel kellene objektív módszerekkel összehasonlítani (pl. egy helyen egy Alan 456-tal venni egy másik készülék adását, van-e különbség a kettő között stb.)

Szóval én nem bántam meg, ennyi pénzért egy párat semmiből nem kaptam volna, amely minden alapfunkciót tud a CTCSS-sel együtt. Nekem pedig egy pár készülék volt a célom. Ha csak egy darabban gondolkodtam volna, biztosan elcsábulok egy 456-osra korábban. :))

Előzmény: HegyenVolgyon (1809)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1809
Phoere: Még mindig jók a tapasztalaid, a véleményed a twintalk 3000-ről? A Photohall-ban most 17990 a pár, gondolkozom rajta...
Moha bá Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1808
Ebbe jól belenyúltam. :-))
Előzmény: _kpeter_ (1807)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1807
Sajna csak a tetőn állva hallottam őket...
Személyesen nem találkoztam velük.
De az ötlet tök jó. Egyébként tényleg Opelem van :-))
Előzmény: Moha bá (1806)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1806
Kár, hogy csak hallgattad őket! Amikor odaértél, be kellett volna szólni, hogy "Ezt az Opelt azonnal át akarom engedni, addig senki semerre!", már amennyiben Opel-ed van. :-))
Persze, lehet, hogy csak úgy nem fogtak volna gyanút, ha azt mondod, hogy "Nyomatnék egy buzi kis Opelest, állíccsá meg minden mást, bz+!
Előzmény: _kpeter_ (1805)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1805
Hát ez megértem. Hülyén hangzott volna az érvek között néhány hívóhang, meg a sistergés. Majd egy másik alkalommal sikerül.
Ma napközben a 4/12-őn és a 8/08-on is hallottam "építkezési szösszeneteket".

Este egy másik (számomra) érdekességet találtam:
Egy útszűkítés két végén álló forgalomirányítót hallottam. Folyamatosan jelezték egymásnak, hogy jöhet-e a másik autó a másik végről.
Az újdonság számomra az volt, hogy érdekesen beszélnek az autósokról közben.
Példa egy párbeszédre:
- Itt egy kib*szott busz. Mehet?
- Mindjárt, csak menjen el ez a f*szkalap mazdás.

No comment. Biztos, hogy Ti már hallottatok hasonlókat, de hát "újszülött PMR-esnek minden vicc új"

Előzmény: Moha bá (1802)
Phoere Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1804
A TwinTalker-en nem tudok memóriáról.
De nem tuti a "mindent észlel" megfigyelésem. Igazából egyszer egy direkt teszttel kellene leellenőrizni. Mivel egy pár rádióm, előbb-utóbb megteszem. :))
Előzmény: Moha bá (1803)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1803
Phoere:

Én úgy emlékszem, hogy az Alan 456R nem jelez aktivitást scan-kor, csak ha pont arra van beállítva. Ezért van nálam minden csatorna /00-n, és memóriában tárolva a sok CTCSS beállítás. Így a scan valóban minden aktivitást kimutat.

Előzmény: Phoere (1800)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1802
Bocs, de nemrég szabadultam a vezértől, így még nem tudtam elindulni. A szobájából elég jó vétel lett volna a Sashegy felé, de - ha nem haragszol - nem vittem le a rádiót. Félek, hogy kevesebb milliót hagyott volna jóvá nekem, ha ilyesmikkel szórakoztatom érvelés közben. ;-))
Előzmény: _kpeter_ (1801)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1801
Ma 17:50-től 18:10-ig a 4/12-őn várakoztam a Sas-hegyen, de sajnos nem akadtunk össze.
Előzmény: Moha bá (1798)
Phoere Creative Commons License 2003.11.04 0 0 1800
Nekem volt egy olyan tapasztalatom (pesze lehet, hogy tévedés), hogy scanneléskor jelzi, hogy egy "főcsatornán" van-e forgalom, függetlenül attól, hogy mely CTCSS-en van az én rádióm. Konkrétan: pl. a 6/15-re van beállítva a 6-os, és scannaleskor bevillan a vétel jel akkor is, ha nem a 6/15-ön folyik, hanem bármelyik 6-oson. Persze venni nem tudok, és meg kellene keresni a konkrét CTCSS-t. Persze lehet, hogy tévedek és csak rosszul figyeltem meg a vétel-jelzést. (TwinTalker 3000)
Előzmény: Moha bá (1796)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1799
Jó. :-))
Előzmény: Moha bá (1798)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1798
Csak ne nyomd végig a Call gombot, mert akkor nem tudok majd visszaszólni. :-))
Előzmény: _kpeter_ (1797)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1797
Köszi. Most már értem. Valami hasonlóra gondoltam én is, de most már legalább biztosan tudom.
Holnap pontosan 17:55 és 18:05 között a 4/12-őn leszek.
Előzmény: Moha bá (1796)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1796
Mint jeleztem, még a Te kedvedért sem vagyok hajlandó hajnalban ébren lenni, így marad a délután. Holnap a 18 óra körüli időpont megfelelő lehet. Majd nyomkodok én is, jó?

A 4/12 kontra 4/00 kérdésben a dolog technikai hátterét kell megcsípned. Amikor /00-ról van szó, az azt jelenti, hogy a szelektív zajzár ilyenkor nem működik. Természetesen a "sima" zajzár megy, azaz nem hallgatod a fehérzajt, csak akkor ad valamit, ha van is adás a csatornán.

A lényeg az, hogy /12 esetén csak akkor nyit a zajzárad, ha a közvetítendő adás (300-3400 Hz - ha minden igaz) adás mellett egy 100 Hz-es jelet is kap, amit hallani nem hallasz majd az adásban, de a vevőd fogja, és az alapján beazonosítja a 12-est. Ha 11-re kapcsolsz át, akkor már nem érzékeny a 100 Hz-re, és nem hallja a 12-eseket, illetve 12-n csak a 100 Hz érdekli, így ha bármi mást kap, néma marad.

Ha /00-n vagy, akkor nem keres ilyet a jelben, és bármilyen adásra kinyit. Emiatt hallod az összes 4-es csatornán levőt, és reagál a készüléked a csiripelésükre is. A baj csak az, ha ők nem 4/00-n vannak, akkor nem tudsz visszaszólni nekik, mert hiába adsz, nincs alatta a 100 Hz-es jel, és a túloldalon nem nyit a szelektív zajzár.

Huh! Bocs a többiektől!

Előzmény: _kpeter_ (1795)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1795
Már lejöttem a hegyről. Visszatértem a csepeli betonrengetegbe.
Holnap reggel 7:30 és 8:00 között próbálkozom majd a hegyről, ha végeztem a munkámmal (kb. 17-18 körül) kiülök a tetőre és próbálkozom majd.

Van egy kérdésem:
Ha valakik pl. a 4/12-n beszélnek, vagy "call"-oznak, akkor hallom őket a 4/00-án? Illetve megáll-e a kereső, ha scannelek?

Előzmény: Moha bá (1794)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1794
Vagy ez vagy az. Ha jól emlékszem, 456R-ed van. Tedd be két, egymás utáni memóriába a két csatornát, és néha nyomd meg a le és fel gombokat. Egyet ne csinálj: a dual-watch-ot csak éles helyzetben használd két csatorna figyelésére, mert nem tud miatta Save módba lépni a gép, és pár óra alatt megeszi az elemeket, pedig nem is beszélsz, nem is hallasz semmit.

Ezek szerint lemaradtam Rólad. Én még a munkahelyemen ülök, de hoztam magammal a PMR-t, hogy zaklassalak hazafelé menet. Ha leszálltál már a hegyről, akkor nem kapcsolom be.

Előzmény: _kpeter_ (1793)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.03 0 0 1793
Sziasztok!

Ma volt az első nap, hogy használtam az első PMR-em!
Reggel korán mentem dolgozni, és végig scan-eltem az úton.
Így az első napon óriási öröm volt számomra, mikor meghallottam az első darusokat és biztonsági őröket.
Reggel és kora este 19:30 körül próbáltam a Sas-hegy tetejéről keresgélni, de csak egy idős úr és hölgy beszélgetését zavartam meg. Ők a Nap-hegyen voltak.
Aztán hallottam még néhány beszélgetést is.
A kérdésem az, hogy ha e topic lakóival szeretnék kapcsolatba kerülni Budapesten, akkor mely csatornán várakozzak, ill. nyomogassam a "call"-t? A 8/08, vagy a 4/12 az amit javasoltok?

Üdv,
kpéter

Moha bá Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1792
Nem ígérem, hogy addigra végzek, de ha igen, elérsz.
Előzmény: _kpeter_ (1791)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1791
Oké. Délután 7 és 8 között kimegyek az erkélyre. Majd próbálom a 4/12-őt.
Előzmény: Moha bá (1790)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1790
Engem reggel 9 előtt biztosan nem találsz meg az éterben. :-)) Este inkább. Majd bekapcsolva tartom a gépet holnap.
Előzmény: _kpeter_ (1789)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1789
Szerintem nem leszek elérhető 9 és dél között.
Reggel a megbeszélések után mindig a munkába vetem magam.
Majd korán reggel és kora este fogok próbálkozni a Sas-hegy tetejéről. Majd scan-elek és próbálgatom a 4/12-őt és a 8/08-at.
Előzmény: Moha bá (1788)
Moha bá Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1788
Holnap pár helyre kell majd mennem a városban délelőtt. Ha gondolod, magammal viszem az Alan-emet 4/12-n. Ha van kedved, nyomogasd majd valamikor a Tiedet, és talán összefütyülünk. Nagyjából 9 és dél között keringek majd.
Előzmény: _kpeter_ (1787)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1787
Oké. Köszi.
Az iroda erkélyéről fél budapestet látni, tehát onnan nem lesz gond.
Már úgy várom az első adás/vételemet, mint óvodás koromban a karácsonyt.
Moha bá Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1786
Az sem rossz, ha néha elsétálsz majd a munkahelyed valamelyik város felé néző ablakához (vagy kimész napozni a tetőre), és eleresztesz egy scan-t. Biztosan talál valamit. A szöveg jellegéből pedig rájössz majd, hogy darus, áruházi takarító vagy közülünk való van-e a túloldalon.
Előzmény: _kpeter_ (1783)
kivi000 Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1785
A 8/08 a "félhivatalos" hívócsatorna. A geocacherek (és e topik lakói is, mivel elég nagy az átfedés) ált. a 4/12 -n tanyáznak.
Előzmény: _kpeter_ (1784)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1784
A "melyik csatornán érdemes várakoznom" kérdésemet úgy értettem, hogy amikor olyan helyen vagyok, ami PMR-ezésre alkalmas, mely csatornán van esélyem összakadni másokkal?
_kpeter_ Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1783
Sziasztok!

Most vettem meg első rádiómat!!! Egy ALAN 456R-t.
Most próbálgatom. Sajna egy csepeli panelház 1. emeletén vagyok, így nem sikerült kapcsolatot teremtenem a MIR ürállomással...
(Még szerencse, hogy majdnem a Sas-hegy tetején van a munkahelyem, majd ott tudom használni.
Melyik csatornán érdemes várakoznom?

Üdv,
kpéter

Moha bá Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1782
Igen, barna lett, de nem felül, hanem az ülés környékén. Az arca inkább leéghetett, mert rendesen piros lett.
Előzmény: Magnat (1781)
Magnat Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1781
"Majd reflektor felkapcsol, és rááll 20 centire a taxira, hátha tükrön át szeretne lebarnulni a pofa. Állítólag volt hatása" - lebarnult? :-))
Előzmény: Moha bá (1779)
nyilasmisi Creative Commons License 2003.11.02 0 0 1780
Üdv:

Múlt vasárnap csináltunk egy 44km-es összeköttetést PMR-en Dobogókő--Péceli hegy viszonylatban. Teljesen tisztán volt érthető mindkét oldal. (Igaz kicsit mászkálni kellett a csatornák között mert mindkét oldalon hallottunk mindent)

Meg fogunk próbálkozni majd egy Kékestető--Széchenyihegy átbeszéléssel is, bár ez kicsit nehezebb lesz szerintem.
Szerintetek lehetséges????

misi

Moha bá Creative Commons License 2003.11.01 0 0 1779
Egerben pl. a helyijáratos buszokon is van (legalábbis pár éve még volt) CB.

A BKV buszokon is volt régen. Kedvenc történetem, ami egy volt kollégámmal esett meg. Hűvös, őszi, koresti időpont, kedves, antipatikus taxis bevág a 85-ös elé, busz fékez, utasok feltolulnak a kabin plexijére (azaz 50 ember a kollégám hátába, ő meg nyalja a plexit).
Buszos lazán a CB-ért nyúl, és beleszól: "ACV-417, a jó k*rva anyádat!". Mire a taxis forog a kormány mögött, és kisvártatva visszaszól: "Ki vagy, b@zmeg?!". Mire a buszvezető még mindig higgadtan: "A nagy, kék, erős mögötted."
Majd reflektor felkapcsol, és rááll 20 centire a taxira, hátha tükrön át szeretne lebarnulni a pofa. Állítólag volt hatása. :-))
Azóta ez a nagy-kék-erős szállóige lett nálunk.

Előzmény: noybi (1778)
noybi Creative Commons License 2003.10.31 0 0 1778
Szombathelyen, CB-t használnak a taxisok. Közép AM 4-en voltak egészen 2001 dec. 31-ig. Amikor aztán FM-re kellett áttérniük. Jókat röhögtem, hogy abszolút megdöglött az egész rendszer. Senki nem hallott senkit, vagy nem nyitott a zajzár, vagy állandóan susogott a rádió. Az FM nagyon rossz ilyen szempontból. De hát ez van, ezt kell szeretni :-) Más városokban is előfordul még CB a taxisoknál. Egerben pl. a helyijáratos buszokon is van (legalábbis pár éve még volt) CB.
Előzmény: schlumberger (1773)
Magnat Creative Commons License 2003.10.31 0 0 1777
:-))
Előzmény: Moha bá (1776)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.31 0 0 1776
Magnat:

Köszi, pesti vagyok. Ahhoz nem kell engedély?

Nem. Még nem. Ma még bárki alanyi jogon lehet pesti. Feltéve, hogy van pénze megvenni egy pesti ingatlant! :-(

Előzmény: Magnat (1774)
Cirby Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1775
Sziasztok! Na, ez az idő is eljött, Alan 456R tulajdonos lettem! Lehet keresni délelőtt Miskolc belvárosában (Centrum környéke) illetve délután és este a Csabai kapu (Szent Ferenc kórház) körül. Már csak azt kell kitalálnom, hogy melyik csatornán? Az első időben - de lehet, hogy később is - scan üzemmódban leszek.
Magnat Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1774
Köszi, pesti vagyok. Ahhoz nem kell engedély?
Előzmény: schlumberger (1773)
schlumberger Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1773
a taxisok mivel forgalmaznak? Illetve milyen frekin
162 MHz fölötti tartomány. Biztos tudod, ott 25 kHz-es csatornaosztás van, tehát 162,025; 162,050 és így tovább. Meg 164 megán. Ha pesti vagy, persze. De vidíken is ilyen tájon tanyáznak.
Előzmény: Magnat (1771)
schlumberger Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1772
Kösz a választ, noybi. Szép kis arzenál.
Nem olyan nehéz azt a morzét megtanulni...
Sch.
Előzmény: noybi (1770)
Magnat Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1771
Köszi az infót!

1ébként a taxisok mivel forgalmaznak? Illetve milyen frekin? Kétlem, h mind1iknek vizsgája lenne ...

Előzmény: noybi (1770)
noybi Creative Commons License 2003.10.30 0 0 1770
Kétféle módon lehet lebukni: (megtörtént eseten alapuló példák)

1. Autóban van a rádió. Rendőrbácsi megállít. Látja, hogy rá van írva: Stalker-IX vagy Grant és máris baj van.

2. "Jóindulatú" szomszédod bejelenti, hogy zavarod a TV-jét (pedig nem is, csak rég leszakadt az antennakábele, stb.) és már vonul is ki a közeg.

Ez utóbbira olyan példát is tudok, hogy a srác felszerelte a 6m-es Pencsit a tetőre és a szomszéd már fel is jelentette, hogy zavarja a TV-t. Igaz, akkor a srácnak még csak az antennája volt meg, a CB-t egy héttel később kapta kézbe...

Azt gondolom mindkét eset igen-igen ritkán fordul elő. Én eddig még mindig megúsztam.

schlumberger: Veszprém, Stalik, kézi CB-k, összmódú 0-30MHz vevő, saját kütyük (RH, 2m). CB-re fent van a tetőn egy Penetrátor, RH-ra vételre LW antennának sem rossz. 2m-re saját kis ablakantenna. Mivel (még) nincs hívójelem, RH-n, 2m-en csak fülelek. De ez remélem hamar változni fog. Rebesgetik, hogy RH-n eltörlik a távíró vizsgát.

Előzmény: Magnat (1769)
Magnat Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1769
Ha veszel, az nem illegális, és a birtoklása sem az, csak a használata. Eléggé szerteágazóak a vélemények, van aki szerint Bp-n erre mostanában jobban figyelnek (mármint a HIF), van aki szerint meg senki sem foglalkozik vele. Mindenesetre ha mondjuk csak fm-módban adsz vele és nem túl nagy a teljesítménye (Presidentet nem ismerem, de a Stalki asszem fm-ben csak 4 watt, ami a CEPT normás készülékek jellemzője is), akkor elvileg nem tudják megmondani, h legális vagy illegális készülékről beszélsz-e. Mondjuk azt sem tudom, h pl a kamionosok, akik ugye illegális módban nyomják, miért nem buknak le, talán a mobilitásuk miatt nehéz őket bemérni és elcsípni ... szal szerintem ha a géped nem zavarja a szomszédok tévéjét meg rádióját, és többnyire fm-ben forgalmazol, akkor nem lehet gond. De ha átjössz a Rádióamatőr topikba és ott felteszed a kérdéseidet, akkor nálam ezerszer autentikusabb véleményeket is hallhatsz. :-))
Előzmény: _kpeter_ (1768)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1768
Ha illegálisan vennék egy Grant Presidentet, azzol hogyan lehet (ill. hogyan nem lehet) lebukni?
Magnat Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1767
Ja, igazad van, sorry. (Napközben 40 középen és 39 felsőn hallom a legnagyobb pörgést :-))
Előzmény: DJ Szegecs (1766)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1766
Csak annyit tennék hozzá, hogy a kamionosok az USB adásmódot használják.
Előzmény: Magnat (1765)
Magnat Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1765
Tényleg lehet hallani, de csak annak, aki azon a csatornán van, amin ti, dehát ez a PMR-nél is megvan, ott nem zavart volna? (ja, és itt 2szer 40 csati van, tehát kisebb az "átfedés", igaz, a hatótáv is nagyobb)
A CEPT-normás cuccok csak fm üzemmódban műxenek (max 4 wattal), míg az említett Stalker-9 pl. összüzemmódú, ami annyit tesz, h AM, FM, USB és FSB módokban használható. Nagyot szólni csak az utóbbi módokban lehet, ezért használják pl. a kamionosok is az FSB-t. (mondjuk az általad említett távolságra elég az FM-mód is szvsz)

(1ébként én sem régen kezdtem, szal elég lamer vagyok a Tmában, szal ha vmit rosszul tudok, kérlek javítsatok ki)

Előzmény: qwerty159753 (1764)
qwerty159753 Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1764
Én is gondoltam CB-re, de gondolom annak meg van az a komoly hátránya, hogy rajtunk (rajtam és akivel beszélek) kivül mindenki más is hallja, amiről beszélünk, ez meg sokat ront a "telefon hatáson".
De, ha tévedek kérem javítsatok ki.
Az illegális és legális között milyen különbségek vannak, azon kivül, hogy az egyiket szabad használni a másikat nem:)
Előzmény: Magnat (1762)
schlumberger Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1763
Ezért van PMR-em (is.)

És még milyen kütyüid vannak, noybi? És milyen antennáid?
Sch.

Előzmény: noybi (1755)
Magnat Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1762
Szia,

ekkora távolságra miért nem veszel CB-t? Conradban asszem 20k körül van CEPT-normás, ez legálisan használható. Ha nem riadsz vissza egy kis illegalitástól, akkor vegyél egy Grand President vagy Stalker-9 típusú kütyüt, amiket már 10-12k-ért is beszerezhetsz. Nekem ez utóbbi van, bár beszélni még nem beszéltem vele, mert alapvetően hallgatózásra vettem.

Előzmény: qwerty159753 (1760)
Phoere Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1761
Miért? Lehet másképp venni?
:))
Előzmény: qwerty159753 (1760)
qwerty159753 Creative Commons License 2003.10.29 0 0 1760
:)
valami költség hatékonyabb ötletre számítottam.
(ha lehet ne menjünk bele, hogy olcsó-e vagy sem a telefonálás, vegyük, úgy hogy nem olcsó)
Előzmény: Moha bá (1759)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1759
Mit szólnál a telefonhoz? Azt pont erre találták ki.
Előzmény: qwerty159753 (1758)
qwerty159753 Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1758
Köszönöm a válaszokat, akkor ha jól sejtem ezzel a kütyüvel nem fogom kivédeni a hagyományos telefonálást:(
Ha esetleg valakinek van valamilyen jó ötlete, ami megvalósítható ekkora távon (1,5 km) és városban, akkor azt várom, ha lehet minél részletesebb ötleteket, mert sajna nem igazán értek ehhez.
Előzmény: Moha bá (1754)
Oricache Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1757
Szia!
Van egy mobil megoldásom a PMR-hez (nekem is Alan 456 van, tuti az anyag!), ennek itt van a leírása.
Időnként valóban érdekes dolgokat is hallani, de a Tuti Moha bá megoldása a hegytetőről.
Előzmény: _kpeter_ (1743)
Phoere Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1756
A ládát nem keresi meg helyetted, az tény. :)))
Előzmény: noybi (1755)
noybi Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1755
Csak egy fél percre nem nézek ide és már jó sokan meg is válaszoltátok a kérdésemet. Köszönöm is nagyon! Tökéletesen megvilágítottátok, mire kell a PMR a ládázáshoz, azaz hogy nem is ahhoz kell. Amúgy én is kütyüőrült vagyok, illetve inkább rádióőrült. Hihetetlenül tudok örülni minden recsegésnek ami valami rádiófrekvenciás készülékből kijön. :-) Ezért van PMR-em (is.)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1754
Nekem a nagyobb (456R) Alan városban egy, legfeljebb két háztömböt visz át. Ha mindketten lakásban vagytok, és van köztetek még ház, nem egy nagy rét kétoldalán van a kettőtök lakása, akkor képtelenség, hogy akár zajzár nélkül is átbeszéljetek 1.5 km-t. A leírásban a 3-4 km-t nyílt terepre adják meg. Ott valóban megy annyi. Én még 10 km fölötti ök-t is megéltem (Pilis-Börzsöny, Gellérthegy-Kőbánya), sőt, ha jól emlékszem 68.2 km-es csúcsot állítottak be itt a kollégák két hegycsúcs között, de városban párszáz méter csak a hatótáv. Még szerencse, egyébként nem találnánk üres csatornát! :-)
Előzmény: qwerty159753 (1751)
Z-M-an Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1753
Nekem városban, házak között 1km már alig-alig ment, csak kikapcsolt zajzárral és ott sem mindig érthetően.
Előzmény: qwerty159753 (1751)
Phoere Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1752
Városban házak között, lakásból rádiózva szerintem nem fog menni a 1,5 km. De cáfoljon meg, akinek ilyen rádiója van.
Előzmény: qwerty159753 (1751)
qwerty159753 Creative Commons License 2003.10.28 0 0 1751
Sziasztok!

Lenne egy nagy kérdésem, lehet, hogy már elhangzott rá a válasz, de most még
nincs erőm végig olvasni mindent:)

Szóval, az érdekelne, hogy az Office Depotban hirdetett ALAN 421-es
adó-vevővel van-e esélyem, arra, hogy a kb, 1,5 km-re lakó haverommal
nyugodtan beszélgessek, azaz a hagyományos telefont szeretném vele
kiváltani.
Szerintem a probléma ott lehet, hogy ez a 1,5 km városban van, én is és ő is
a lakásban, közben házak, stb...
Nem igazán tudom, hogy a megadott 3-4 km hatótávolság milyen terepre
vonatkozik.
Szóval, akkor ilyen távolságban reális ezt telefon helyett használni, vagy
nagyon zajos lesz, és úgy is mindenki más is élvezi a csevejünket, meg én is
közben a többi emberét:(
Mit várhattok el egy ilyen adó-vevőtől, ill. ha én túl naiv vagyok, akkor
kérlek valaki irja meg, hogy van-e esély egy jobb készülékkel, arra amit
szeretnék, vagy teljesen esélytelen a dolog.
Előre is köszi:)

Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1750
Az biztosan nem fordulhat elő, mert ugyanaz van belül. Egyébként nekem "R" van, és van benne mind a kettő. Már feltűnt volna, ha nem lenne. ;-))
Előzmény: _kpeter_ (1749)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1749
Akkor az ugyen nem fordulhat elő, hogy a "R"-en nincs CTCSS és DCS?
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1748
Csak design. Az egyiknél fent van a hangszóró és alul a barbapapa alakú input-output egység, a másiknál fordítva. Van, aki erre esküszik, van, aki a másikra. Az "R" az újabb. Talán a redesign-ból van az R.
Előzmény: _kpeter_ (1746)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1747
Mi a különbség az ALAN 456 és az ALAN 456 R között?
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1746
Van még egy fontos kérdésem a vásárlás előtt:
Mi a különbség az ALAN 456 és az ALAN 456 R között?
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1745
_kpeter_:

Spontán elég ritka mást találni, mint magasan levő (IQ és felszín feletti értelemben is) darusok beszélgetését vagy valamelyik "óccsó" biztonsági szolgálat szolgálati közleményeit hallgatni. Érdemes kiülni valamelyik hegytetőre, ott sok mindent hallani. A Citadelláról például fél Budapesttel tudok beszélgetni, ha véletlenül arra járok. :-))

Előzmény: _kpeter_ (1743)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1744
radio100jozsi:

Ha valóban a "geocaching kapcsán" akarod venni a PMR-t, akkor szerintem is csak CT-set vegyél!
Nincs annál rosszabb, mint amikor hallasz másokat, de sem jelezni nem tudsz nekik, sem szólni hozzájuk. Esetleg rányomsz a sávra, hogy mindenképpen észrevegyenek, de csak annyit érsz el, hogy nagyokat anyáznak, és megbeszélik, hogy melyik másik csatornára menjenek át ... ahol ugyanúgy nem tudsz majd szólni hozzájuk.

Előzmény: radio100jozsi (1738)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1743
Sziasztok!

Nagyon köszi a válaszokat.
Most már 100%-ig biztosak lehettek benne, hogy egy új PMR-társ csatlakozik hozzátok.
Egy ALAN 456-ost fogok venni 2 héten belül.
Arra a kérdésemre szeretnék még választ kapni, hogy mekkora valószínüsége van annak, hogy itthonról, vagy a városban autózva kapcsolatot tudok teremteni másokkal.

Egyébként Csepelen lakom, de a munkahelyem a Sas-hegy tetjénél van.

Üdv,
Péter

radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1742
Köszönöm, akkor nem veszek.
Maradok az eredeti gondolatnál, majd tavasszal veszek PMR-t.
De akkor erre figyeljek oda, hogy legyen benne CTCSS funkció.
Előzmény: Phoere (1741)
Phoere Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1741
Az ALAN-421 nem tudja a CTCSS funkciót, azaz pl. a 4/12-es csatornát, csupán a 1-8 csatornákat. A PMR-esek többsége használja a CTCSS funkciót. Ha a Te rádiód nem fogja tudni, akkor azt fogod tapasztalni, hogy esetleg hallasz adást (a 4-es csatornán Te mindenkit hallasz 4/0 és 4/38 között), de téged nem fognak hallani.

Szóval korlátozottan fogod tudni használni. Nem biztos, hogy ez így megéri.

Előzmény: radio100jozsi (1739)
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1740
Na akkor harmadszorra...
Persze nem ládakeresésre kell, mert van GPS vevőm, de részben a mobiltelefonok megunása után a GPS mellett ezt a kütyüt is be kell szereznem, mert én is kütyülázban élek részben...
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1739
Bocs, hibásan írtam:
ALAN-421
Előzmény: radio100jozsi (1738)
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1738
A mai népszabiban lévő Office Depot katalógusban nov.9.-ig az ALAIN-421 PMR rádió adó-vevő pár 12.988ft!
Lehet veszek...
A geocaching kapcsán/részben szeretnék én is venni majd PMR készüléket.
kivi000 Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1737
Ha minden igaz akkor Kjr-nél magvan az egész nap felvétele... ;)
Előzmény: Phoere (1735)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1736
Igen, pláne hogy a telefónikus hangátviteli minőség is dobott rajta.
Előzmény: Phoere (1735)
Phoere Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1735
Igen, ez már célirányos cacher-alkalmazás. :)))
Nem semmi zenei élmény lehetett. :))
Előzmény: kivi000 (1734)
kivi000 Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1734
Mégegy jó dolog: a Geocaching Versenyeken igen aktív PMR forgalom szokott lenni és jókat lehet derülni rajta. Sőt a legutóbbin Orfűn Vonós3asék minden megtalálásukkor külön zenei csemegével szórakoztatták a nagyérdeműt - PMR-en keresztül... :)
Előzmény: Phoere (1726)
mihula Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1733
A Popradi Tesco-t már elfoglaltuk.
csak így tovább
Phoere Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1732
Mér? Most nem nyertünk a hétvégén? Én azt hittem. De ha most bújkálni kezdünk, akkor inkább hazamegyek ebédelni. :))
Előzmény: Moha bá (1730)
lotht Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1731
Ööö... Van egy kis probléma a nyúllal.
Előzmény: Moha bá (1730)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1730
Kolléga! Ez nem Blitz Krieg. Még egyáltalán nincs vége. A Tátra csak az első lépés. Ott megbúvunk a fák között, aztán egyszer csak előrontunk a nyúlból.
Előzmény: Phoere (1729)
Phoere Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1729
Terv? Ez már történelem, hiszen már megtörtént. :))
Előzmény: Moha bá (1728)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1728
Megőrültél?! Nyilvános fórumon elkottyantod Szlovákia lerohanásának a tervét?
Előzmény: mihula (1727)
mihula Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1727
Hali!

Járt valaki a hosszú hétvégén a Tátra – Szlovák Paradicsom környékén? Rengeteg magyar volt adásban. Alig lehetett szabad csatornát találni.

m

Phoere Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1726
Az előttem szólók szinte mindent leírtak. A saját plusz tapasztalatom: én családdal mentem nyáron kincsvadászatra. Néhány láda esetében nem lehetett a velük magát a ládát megközelíteni, így ők maradtak ott, ahová biztonságosan el tudtak jönni. A maradék 20-50-100 m-t pedig egyedül tettem meg. Erdőben, hegyekben ez a távolság már épp elég ahhoz, hogy ne tudjunk egymással kapcsolatot tartani és ilyenkor remek szolgálatot tettek a rádiók.
Előzmény: noybi (1723)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1725
A geoládisták nem feltétlenül a láda megtalálásához használják a PMR-t, bár az sem rossz, ha többen, több irányból állnak neki a keresésnek (gyorsabb megtalálás avagy versenyzés). A ládázás az esetek legnagyobb részében egy kirándulás része. Ilyenkor, ha az ember társasággal megy, nagyon jó dolog a PMR. Én például rendszeresen lemaradok a társulattól, mert egy fotó kedvéért megvárom, hogy egy felhő odébbússzon egy kicsit, vagy bemászom a bozótosba egy szép virág megörökítése végett. Ilyenkor az a legrosszabb, ha ott unatkozik és nyaggat a nép. Olyankor nem sikerül a fotó, mert nem várok elég ideig, nem állítom be megfelelően a képkivágást, csak hamar eldurrantom. Menjenek csak előre! Ha valami van, el tudjuk érni egymást egy gombnyomással. Sokkal nyugodtabbak a kirándulások, amióta PMR-rel megyünk. Nem nyomogatjuk állandóan, a tudat, hogy el tudjuk érni egymást, már magában is elég. Ha például elágazás jön, nem kell az első csapatnak megállnia, csak hátraszól, hogy balra mennek, és kész.
Arról nem is beszélve, hogy nagyon jó élmény, ha a Pilisben sétálgatva valaki átszól 4/12-n a Börzsönyből, és megbeszéljük, hogy milyen szép a Dunakanyar.
Előzmény: noybi (1723)
lotht Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1724
Önjelöltként válaszolok.
Aki GPS vásárlásra adja fejét, az némileg megfertőződött már a kütyümánia nevű kórral. Ennek egy bizonyos stádiumában már elképzelhetetlen az élet PMR nélkül. És ha már úgyis van, egy napsütéses délután egy forgalmas láda környékén van esélyed, hogy találkozz valakivel ily módon.
Persze lehetnek ennél kifinomultabb változatai is a felhasználásnak, de az én állapotomban valahol itt a határ...
:)))
Előzmény: noybi (1723)
noybi Creative Commons License 2003.10.27 0 0 1723
OFF (kicsit)
Télleg, mire használják a vérbeli kesserek a rádiót? Én tíz éve rádiózok, pár ládát is megkerestem, de a fenti kérdésre számomra még nem derült fény. Ha csak 20m pontossággal sikerül belőni a ládát és sokan keressük, akkor is tudunk beszélgetni. Még kiabálni sem kell. Van itt egy pár komoly ládázó, légszi írjátok meg nekem a megoldást! Köszi!
ON
Moha bá Creative Commons License 2003.10.26 0 0 1722
Ne hülyéskedj már, kivi! Az Alan-em a legjobb geocachingre! Jó hosszú antennája van, így amikor már közel jársz a ládához, szét tudod túrni vele az avart vagy a féceszt, és nem lesz koszos a kezed. Lehetőleg utána már ne beszélj rajta, mert a hajad elszíneződhet! Bár manapság a színes csíkok a hajban nagyon divatosak.
A GPS-nek sokkal rövidebb antennája van, már ha egyáltalán van neki kilógós antennája.
Előzmény: kivi000 (1721)
kivi000 Creative Commons License 2003.10.26 0 0 1721
A másik kérdésem, hogy alkalmas-e az ALAN 456-os a geocaching-re? (nagyon tetszene nekem ez a szórakozás)

Inkább GPS-t vegyél, az többet ér a cachinghez... :-))

Előzmény: _kpeter_ (1718)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.26 0 0 1720
Igen, tudja.
Phoere Creative Commons License 2003.10.26 0 0 1719
Szerintem tökéletesen alkalmas. (Jól tudom, hogy ez már tudja a CTCSS kódolást?)
Előzmény: _kpeter_ (1718)
_kpeter_ Creative Commons License 2003.10.26 0 0 1718
Sziasztok!

Már régóta kacsintgatok egy ALAN 456-os felé.
Annak ellenére, hogy nem is tudtam, hogy micsoda PMR "mozgalom" van Magyarországon.

Ma kezdtem el a neten keresgélni és rátaláltam erre a fórumra. El is kezdtem az elejéről (végéről) olvasni a hozzászólásokat, és elhatároztam, hogy veszek egy ALAN 456-ost, és csatlakozom a PMR-ezőkhöz.

De még mindig nem tudok eleget arról, hogy mire fogom használni a készülékemet.

Kérdésem, hogy milyen esély van arra, hogy itthon, vagy a városban autózva más PMR-ezőkre találjak a csatornákon?

A másik kérdésem, hogy alkalmas-e az ALAN 456-os a geocaching-re? (nagyon tetszene nekem ez a szórakozás)

Várom a válaszotokat.

Üdv,
kpéter

noybi Creative Commons License 2003.10.24 0 0 1717
Nem buta a kerdes. A Fly Talk keszulek eseteben pl. pont ez a helyzet. Van belole PMR es FRS szabvanyu is. Ennel a keszuleknel nem a mikrovezerlo tartalmazza a csatorna-frekiket igy meg a kontroller is azonos lehet a ketfele (PMR-FRS)keszulekekben. A szurot es par passziv elemet (L,C) valoszinuleg valtoztatni kell. Egyszoval millios erteku muszerpark es/vagy kello elszantsag es vegtelen ido nelkul az atalakitasra vallakozni... hat, ha nem is ertelmetlenseg, de legalabbis nagyon bator dolog. :-)

Egyebkent a vam abszolut nem nezi hogy a csomagban levo keszulek milyen szabvanynak felel meg. Ne legyen benne fegyver meg kabszer az a lenyeg.

Előzmény: PArker (1713)
Phoere Creative Commons License 2003.10.21 0 0 1716
A Twintalk 3000-en tudtommal nincs ilyen, így nem tudom kipróbálni.
Én mindenesetre a saját fiammal tett túrák alapján nem látom értelmét, de persze lehet, hogy valakinél ez hasznos funkció.
Előzmény: Moha bá (1715)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.21 0 0 1715
Szerintem, ha kihasználod az intercom funkciót, akkor a szuszogásából azonnal megtudod, hogy elaludt, nem kell megvárnod, amíg koppan a feje valahol. :-)
Előzmény: Phoere (1714)
Phoere Creative Commons License 2003.10.21 0 0 1714
Ezt a fiam többször megtette mögöttem, de sohasem kellett PMR, hogy ezt észrevegyem. Alvó gyerekkel pedig nem igazán lehet biciklizni. Legalábbis én nem gyötörtem ily módon, inkább megálltunk.
Előzmény: Moha bá (1711)
PArker Creative Commons License 2003.10.21 0 0 1713
Hát ... azt én sem tudom, hogy jutott keresztül a vámon, de postnán érkezett. Mint mondottam egy cég, egy kanadai cég küldözgette. Gondolom magyarországon (európában?) engedély kellene ehhez. Kettes számú tippem szerint, mivel ez a típus nem is nagyon elterjedt a világon se, HIF engedély sincs rá ... anélkül meg gondolom még az sem használhatná ez a készüléket, aki jogosult ezen frekik használatára.

A beléhez sajnos nem értek, az RF már nem az én világom.

Buta kérdésem persze van: lehetséges, hogy valamelyik másik készülékkel meegyezik a belseje az alap frekit, meg a szűrőket leszámítva? És ha ez így lenne, ki lehet -e olvasni egy mikrovezérlő programját, és azt áttölteni egy másikba?
Vagy inkább lottózzak, mert annak nagyobb a valószínűsége? :)

Előzmény: noybi (1712)
noybi Creative Commons License 2003.10.21 0 0 1712
Jaja, ezek a SAW szűrők kemény gyerekek. 20 Megával odébb 50dB-t is csillapítanak. Ha meg kiveszed, kvázi 0dB lesz a tükörszelektivitás. A szintézer buherálás is csak addig egyszerű, amíg nem a célmikrovezérlő maszkprogramozott frekitáblázatát kell átírni :-( Kemény dió, de innen szép a győzelem. Érdekes kérdést vet fel egy ilyen készülék magyarországi használata. Ki és hogyan hozta be, hogyan fogalmazhatja. Hmmm.
Előzmény: biker78 (1710)
Moha bá Creative Commons License 2003.10.20 0 0 1711
Egyébként kerékpározáshoz miért kell babysitter funkció??

Hátul alszik a gyerek a gyerekülésben.

Előzmény: Phoere (1706)
biker78 Creative Commons License 2003.10.20 0 0 1710
Hello PArker ! Az a 14 csatorna nem tul szerencsés, megnéztem: oda közterületek, és 1 korház, és futárszolgálatoknak van kiadva. Az áthangolás elméletileg nem lehetetlen,/szintézer átkódolás, VCO lehangolás/ de sajnos a rádiok elején van 2db SAW-szűrő aminek fix a frekvenciája, igy áthangolás után nagyon érzéketlen lesz. Kérdés hogy mennyi 1db 446-os SAW szűrő, és lehet-e kapni.
Előzmény: PArker (1707)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.10.20 0 0 1709
schlumberger:

Az a html csak htm.... Sorry

schlumberger Creative Commons License 2003.10.20 0 0 1708
OFF: ilyenkor egy kis fantázia nem árt. Pl vedd el az l betűt a végéről, s lám ott az oldal. Vagy pl kép esetén .jpg helyett írj be .JPG-t, és menni fog. Tipikus elírási hiba, 80%-ban bejön. ON

Csak egy gyors ctrlc +ctrlv volt, nem volt időm tökölni, megbíztam Petya Művek ISO9000-es precizitásában...
Sch

Előzmény: Törölt nick (1703)
PArker Creative Commons License 2003.10.20 0 0 1707
Sziasztok!

Kaptam a napokban ajándékba egy motorola t5625 rádiót. Lehet, hogy többen is lesznek majd így ... egy cég küldözgette meghívó gyanánt az ITU2003-ra, hogy ott meg lehet kapni a párját.

Naszóval, ez persze nem a juróp PMR frekiken működik, hanem ahogy utánaolvastam az FRS-nek becézett 14 csatornát ismeri.

frs: 462.5625 MHz és 467.5625 MHz-től induló 7-7 csatorna 25 kHz-enként.

a pmr pedig ha jól néztem utána 446.00625 MHz-től indul, 12.5 kHz-enként.

Ért valaki eléggé a motorolák lelki világához, hogy át lehet -e valami módon hangolni a rádiót?
Az adóteljesítménye ugyanúgy 500mW viszont nem tudom a kódolás ugyanaz lehet -e?
Ahol dolgozom, ott a környéken valakik használják ezt a sávot egyébként ..... de elég messze, mert csak foszlányokat hallani.

Phoere Creative Commons License 2003.10.19 0 0 1706
Olyan baromi sok információ belül sincs. Mi érdekelne?
- CTCSS-t (a szokásos 38)
- VOX üzemmód van rajta, hogy headsettel is működik-e, nem próbáltam.
- cseppálló-e, nem tudom, nem látok tömítést pl. az elemfedélnél
- zajzár kikapcsolható, "állandóra" is, de amint Te adsz, utána újra bekapcsol
- SCAN funkció van rajta
- babysitter (?) szerintem ez legfeljebb a vox üzemmód lehet. Olyan tudtommal nincs, hogy vox üzemmódban adjon, de ne vegyen adást közben.
- monitor ??? ezen mit értesz?

Egyébként kerékpározáshoz miért kell babysitter funkció??

Előzmény: invader (1704)
biker78 Creative Commons License 2003.10.19 0 0 1705
Hello kuter ! Szerintem csinálj 5-8 lambdás antennát, 44cm hosszú de legalább elég jó a nyeresége. 1db kb. 44cm hosszú pálca + 85mm hosszú hosszabbító tekercs 1 kör alakú menetbe hajtva, hasonlóan mint a régi Westel 450-es antennák./ezek az antennák egyébként teljesen jók a PMR-sávra/
Előzmény: kuter (1700)
invader Creative Commons License 2003.10.19 0 0 1704
Valaki beszámolna a Twintalk 3000-ről részletesen?
A csomagoláson található infó nagyon szegényes, részletes tájékoztató pedig -gondolom- csak a dobozon belül található.

Más: vásárolt már valaki a Conrad-ban kaphato PMR-ekből? Tapasztalat?
Sokféle kapható náluk, széles skálán, de minden infó németül van a dobozokon, így nekem olyan, hogy akár héberül is lehetne...

Persze az eladóknak fogalmuk sincs semmiről :(

Kerékpározáshoz szeretnék venni valamit, ami, ha lehet, legyen legalább cseppálló, tudjak VOX-os headsetet dugni bele, legyen CTCSS, scan, babysitter, kilőhető zajzár, monitor, esetleg titkosítás és toronyóra, lánccal ;)

Előre is kösz.

Törölt nick Creative Commons License 2003.10.18 0 0 1703
OFF: ilyenkor egy kis fantázia nem árt. Pl vedd el az l betűt a végéről, s lám ott az oldal. Vagy pl kép esetén .jpg helyett írj be .JPG-t, és menni fog. Tipikus elírási hiba, 80%-ban bejön. ON
Előzmény: schlumberger (1702)
schlumberger Creative Commons License 2003.10.18 0 0 1702
www.shell.linux.se/icom2002/pmr/3/index.html

404 File Not Found
Most próbáltam, és jó nagy betűkkel írja ki...

Előzmény: PetyaMűvek (1701)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.10.18 0 0 1701
Miért pont negyedhullámút ?

Csinálj J-Pole -t ! Mindjárt +3dB-t nyersz !

www.shell.linux.se/icom2002/pmr/3/index.html

kuter Creative Commons License 2003.10.17 0 0 1700
Én is szeretnék egy 1/4 lambdás antennát csinálni a rádiómhoz de nem merek neki állni,ha valaki elmondaná az elejétöl a végig szájbarágosan hogy,hogy kell nagyon örűlnék.A rádióm egy Twintalk 3000-es
Városon belűl kb 1-1,5 km panelházak között.
Előzmény: 100robi100 (1659)
noybi Creative Commons License 2003.10.09 0 0 1699
Tegnap este kipróbáltam a papagájt, működik!!! A XIV. ker Thököly-Cházár sarokról tökéletesen működött. Próbáltam, hátha valaki meghallja és visszaszól, de semmi.
Előzmény: béla79 (1690)
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.08 0 0 1698
Köszönöm a segítséget, de jelenleg csak a szükséges dolgokra költhetek, másra most 1 forintom sincs. Sajnos a szeptember elég sok kiadásba került, meg mint írtam, jön a hideg, és én is behúzodom a meleg vackomba, így nagyon nem fogom tudni használni a készüléket. Majd tavasszal.
Előzmény: Törölt nick (1697)
Törölt nick Creative Commons License 2003.10.08 0 0 1697
Egy Tectalk-ot fel tudok ajánlani :)
Előzmény: radio100jozsi (1696)
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.07 0 0 1696
Köszönöm a segítő leírásokat.
Még csak vágyam egy PMR megvétele, mert hegyi kirándulásnál (geocaching), jó lenne, de másra nagyon nem tudnám használni, mert nincs kivel beszélgetni(vidéki kis falu), meg jelenleg 20k-is másra kell, így majd talán tavasszal lesz a dolog aktuális.
Törölt nick Creative Commons License 2003.10.07 0 0 1695
Hi!

Nekem is Tectalk Jokerem van, nagyon jó volt, amíg működött, az 5km is simán megvolt jó körülmények között, lakott területen belül 4km is! DE! Az egyik már el is romlott. Az egyik pillanatban még ment, a másikban már nem. Az adás gombot nyomvatartva már a led sem világít, venni sem vesz semmit. A menü, kijelző, világítás megy, hangszóró OK. "Csak" az adóvevő-része ment tönkre :( Új elemekkel is próbáltam persze. Szóval nekem eddig tartott a PMR-ezés.

OFF:
A garanciajegy megvan, le van pecsételve, eladás dátuma rajta van, gyári csomagolás, karcmentesek a rádiók, DE: mégsem foglalkoznak vele sehol, mert nincs meg a vásárlást igazoló blokk :(((( Az a gond, hogy az Auchanban vettük, egy nagybevásárlás közepette, és így a blokkot tényleg nem tartottuk meg. Szóval szarban vagyok, mert garanciálisan sehol sem javítják meg. Az Auchan-t felhívtam, blokkot nem pótolnak. (A mai, számítógépes árúnyilvántartó rendszerek korában szerintem ez két kattintás lenne, mivel kártyával fizettünk, az a blokk megvan, a pontos időpont is megvan, nem tudom, mi a további akadálya a blokk pótlásának, hacsak nem a csömöri Auchan vevőszolgálat lustasága :((( ).
ON

Abből a tapasztalatból kiindulva. hogy milyen kevés használat után elromlott: NE vegyél Joker-t.

Előzmény: radio100jozsi (1692)
Oricache Creative Commons License 2003.10.07 0 0 1694
Engedjetek meg egy "durva" megjegyzést: minnél hosszabb az antennája, annál jobb lesz a kapcsolat minősége a távolsági határokon - és ez csak sima terepen 3-5 km!
HG4I segítségével munkahelyem környékén kipróbáltunk Alan 456-ot, és egy 1/4 lambdás antennával rendelkező Vertexet. Az Alan (pedig "hosszú" antennásnak számít az olcsó kategóriában) az objelktum (ez egy nyitott parkoló-udvar, csak kb. 1.5m-el alacsonyabb az utcaszintnél) kapujánál már csak elvétve nyitotta a zajzárat, míg a Vertex az objektum belséjéből, övre tűzve is kristálytisztán szólt.
A távolság 230-270m volt, városi környezetben (XIII. kerület)
Előzmény: radio100jozsi (1692)
Phoere Creative Commons License 2003.10.06 0 0 1693
Abból indulj ki, hogy a PMR szabvány szigorúan meghatározza az adóteljesítményt. Azaz igazán NINCS különbség ilyen téren a rádiók között.

Itt korábban már beszéltek róla, hogy az érzékenységgel viszont lehet variálni.
Itt hasznos infókat olvashatsz a PMR rádiókról.

Előzmény: radio100jozsi (1692)
radio100jozsi Creative Commons License 2003.10.06 0 0 1692
Ma láttam a Office Depot üzlet reklámújságában, hogy a Alan Tectalk P93 Joker adó-vevő pár bruttó 13.988-ért akciósan adják.

Az ára miatt megvenném, csak ha veszek ilyet, akkor inkább nem 3km- es hatótávolságút szeretnék, hanem az 5 km-es készüléket.
Aki használ PMR-t, attól kérdezném, hogy ami gyárilag írva van 1,8-3 vagy 5km-es hatótávolságok, azok mennyire pontosak, tehát a nagyobb hatótávolságú az tényleg nagyobb is, vagy ezek az adatok csak papíron létező eltérések a készülékek között?

zizy Creative Commons License 2003.10.03 0 0 1691
menj vissza ahol vasaroltad v. probald kikeresni a neten.
Előzmény: 72nyunya (1688)
béla79 Creative Commons License 2003.10.03 0 0 1690
Sziasztok!! Kapott a papagály átjátszó egy 5/8-os antennát, jobb lett a füle, akit érdekel próbálja ki..
FANNNTOMASZ Creative Commons License 2003.09.30 0 0 1689
Sziasztok ugy latom Borsod megyeben eleg kicsiny a PMR- felhasznalok szama???? Ha megis akadna valaki 4 csatin parkolok, NO-ctcss. Egyebkent 300m magasan vagyok, Kb 25Km tokeletes minoseg!!
72nyunya Creative Commons License 2003.09.26 0 0 1688
Sziasztok!
Kis segítségre lenne szükségem. Bedöglött a Cobra mt-700 rádióm hangszórója. Sajnos nincs meg a jótállási papírja, amin rajta van a hivatalos szervizének a címe, telefonjam. Próbáltam megcsináltatni itt a városban, de sajnos nem sikerült.
A segítségeteket előre is kösz.
Nyunya
Oricache Creative Commons License 2003.09.25 0 0 1687
Esteleg egy Oricache-féle induktív intézménnyel kiegészítve lehetne jobban használni. Sajnos, én sem lakom elég magoson...
Előzmény: béla79 (1685)
FANNNTOMASZ Creative Commons License 2003.09.25 0 0 1686
Helloka MISKOLC- rol vagyok egy NEM PMR-radiorol
(13E-yagi antenna & 2.5W), ha valakit erdekel 18-utan be vagyok kapcsolva a 4-es csatornan.

béla79 Creative Commons License 2003.09.25 0 0 1685
Igen,500mW, alan456 van benne 16 másodpercet tud max felvenni, és visszajátszani...Fel kéne rakni valahova a szabadsághegy tetejére, de nincs ott nekem senki ismerősöm..Esetleg valakinek??
Oricache Creative Commons License 2003.09.25 0 0 1684
Szia!
Ez azt játsza, hogy zajzár nyit: felvétel indul; zajzár csuk: visszajátszás (adás) indul? Akkor ez szimplex átjátszóként használható. Milyen hosszú felvételt tud egyszerre? Sajnos sötétedés után már nem vagyok a közelében...
Előzmény: béla79 (1681)
dragunov Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1683
Mennyi a kimenő teljesítménye?
Előzmény: béla79 (1681)
Phoere Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1682
És ez mire szolgál? (Bocs, de kuka vagyok a rádiótechnikához. :(( )
Előzmény: béla79 (1681)
béla79 Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1681
Sziasztok, itt egy kép a papagályról...

http://www.vb.virtue.nu/kep.jpg

Oricache Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1680
Előzmény: Oricache (1679)
Oricache Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1679
Noybi, teljesen igazad van. A VOX-os rádióknál szokott ez úgy lenni, mint az enyém van, no meg a régebbi amatőr kütyüknél (pl. C528, ami nekem is van ;-)
A doku most itt van... (Phoere!)
Előzmény: noybi (1672)
Phoere Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1678
Bocs, de nem értek hozzá: ez mi?
Előzmény: béla79 (1673)
noybi Creative Commons License 2003.09.24 0 0 1677
Újpestről, rossz irányba néző 7. emeleti ablakból semmi... :-(
Előzmény: béla79 (1673)
pointhu Creative Commons License 2003.09.23 0 0 1676
Működik
Előzmény: béla79 (1673)
dragunov Creative Commons License 2003.09.23 0 0 1675
Kipróbáltam - jó.
Előzmény: béla79 (1673)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.09.23 0 0 1674
Béla79:
Halihó ! Lehetne bővebb infót kapni a cuccról ?
Esetleg képet... ?

Ma este kipróbálom otthonról fél23 óra felé..

Előzmény: béla79 (1673)
béla79 Creative Commons License 2003.09.23 0 0 1673
Sziasztok.Kisérleti jelleggelaz 5-ös csatornán 20-as CTCSS-el működik egy papagály átjátszó, sötétedés után.(napelemes kütyü), QTH 2 ker hegytető..Próbáljátok ki.
noybi Creative Commons License 2003.09.19 0 0 1672
Gratula!!! Naggyon teccik. Hjába, a profizmus (akarom mondani amatőrizmus -> HA7ARN vagy mifene - nem is tudtam).

Utánépítőknek: A PTT tekintetében vannak rádiók, amik pusztán a mikrofontól adásra kapcsolnak, itt persze sorosan kell kötni a PTT gombot a mikrofonnal és nem kell ellenállás.

Előzmény: Oricache (1668)
Phoere Creative Commons License 2003.09.19 0 0 1671
Szerintem rá fogsz érezni a hasznára. Pl. geocachingeléskor, amikor én elmentem a jól eldigott ládát megkeresni, a család pedig maradt a még járható úton, nagyon jó hasznát vettük.

Mobiltelefon helyett csak szükösen használhatod: ha tudod, hogy a partner is ilyet használ éppen és ott van a közeledben (munka a kert hátsó végében; autókkal konvojban haladás esetén; gyerekkel elmész sétálni asszony pedig otthon marad stb., illetve még számos eset.) De arra ne nagyon apellálj, hogy lépten nyomon belebotlasz egy másik PMR-zőbe. :))

Előzmény: Resuah (1670)
Resuah Creative Commons License 2003.09.18 0 0 1670
Sziasztok!

Eddig read-only voltam, de most már úgy érzem, újdonsült PMR tulajdonosként már írok is pár szót.

A BNV-s tipp nagyon jó volt, a Hamex-nél (XIII. Dolmány u. 26.) jóval olcsóbban jutottam hozzá egy Twintalker 3000-hez. 15 EFt volt (a legolcsóbb helyen is 18-19 EFt), hozzá töltő+headset 3 EFt (máshol 5EFt). Elvileg nagyker, én a BNV-re hivatkoztam, lazán kiszolgáltak, szerintem akkor is ezt tették volna, ha csak az "utcáról" megyek be. Aki szeretne ilyet venni, egy próbát megér. Persze + költség volt még a 8 db AAA akksi, abból a MediaMarkt-ban vettem NiMh-es 750 mAh-s típust 8db-ot 4800-ért.

Ma este töltés, holnap főpróba. Majd beszámolok az első tapasztalatokról.

Elsősorban a mobiltelefon kiváltására, másodsorban kirándulásokra, bringázáshoz, sok autós utazásokra vettük, de szerintem játéknak is jó lesz.

Jóéjt!

Phoere Creative Commons License 2003.09.18 0 0 1669
Sajna a tar.hu csinál furcsa dolgokat.
Előzmény: Oricache (1668)
Oricache Creative Commons License 2003.09.18 0 0 1668
Köszi!
A teljes doku már megtekinthető a http://www.tar.hu/oricache oldalon!
(az se volt semmi, amíg végre megjelent...)
Előzmény: Phoere (1667)
Phoere Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1667
Gratulálok, most már menni fog. :)))
Előzmény: Oricache (1666)
Oricache Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1666
Harmadik:


Többet nem untatom a fórumot, ha most sem megy, akkor abbahagytam.
Bocsi az ügyetlenkedésért!!!

Előzmény: Phoere (1663)
Oricache Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1665
A második:
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Huh!

Előzmény: Phoere (1663)
Oricache Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1664
Első próbálkozásom (tnx Phoere!):
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Hajrá!

Előzmény: Phoere (1663)
Phoere Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1663
Ebben segítek:
Valahol csinálsz egy tárhelyet magadnak a neten, oda feltöltöd a képeket, az (img src="http://....elérési út")(/img) paranccsal beilleszted. Fontos: a ( és ) jelek helyett < jelet alkalmazz!
Előzmény: Oricache (1662)
Oricache Creative Commons License 2003.09.17 0 0 1662
Szia!
Nincs benne táp, nincs erősítő, ez csak egy egyszerű megoldás. Levélcímedre ment a doku, mert képeket ide nem igazán tudok felrakni... (nem tudom, hogyan kell csinálni, és szégyenlem megkérdezni ;-)
Előzmény: Z-M-an (1661)
Z-M-an Creative Commons License 2003.09.16 0 0 1661
Lehetne egy-két fotót kérni?
Jól értem, hogy nem kell semmilyen külső táp a dologhoz?
Előzmény: Oricache (1660)
Oricache Creative Commons License 2003.09.16 0 0 1660
Mobilozás PMR-el
2003.09.13.

(Ehhez a dokuhoz képek is vannak, akit érdekel, szívesen elküldöm mailban az egészet)

Autóban a PMR használata – főleg az antenna rossz pozíciója miatt – nem túl hatékony. Csináltam egy megoldást, ami javítja a hatásfokát, kényelmes, és még ráadásul szabályos is.
A tartó 1390 HUF (amit majd kicsit meg kell furkálni), a mikrofon saját készítésű, kondi betét, 3.3k ellenállást kapcsolok vele párhuzamosan a PTT gombbal. Ez egész egy autóriasztó távirányító dobozában van (és sajna egy csúnya, árnyékolatlan madzagon van a prototípus).
Az újság: induktív csatolás az antennára (forrás: Internet), ami adásnál – egy kétsávos (140-150MHz és 430-450Mhz) mágnestalpas amatőr antenna van a tetőn – két S fokkal emeli a referencia vevőn a jel értékét, míg vételnél egy S fokot javít. A csatoló egyszerű, 15 menet (10-20 menet ajánlott) lazán az antennára tekerve, alsó vége a koax árnyékoláson, felső a meleg éren. A tekercs önhordó (menetek között hagyjunk hajszálnyi légrést), anyaga Cu-VVD (réz-vékony villanydrót). Úgy érdemes megtekerni, hogy könnyen felhúzható legyen az antennára. A kb.20cm hosszú koax a tartó aljába épített BNC aljzaton végződik, ehhez lehet a külső antenna csatlakozót kötni.

Használat: rádiót (nekem ALAN 456R) tartóba betesz úgy, hogy mögötte maradjon a koax. Azután antennára felhúzzuk a tekercset (ezért kell kicsit hosszabb koax), mikrofon bedug, és mehet a jöhet (CQ-DX…)

Kipróbáltam magasantennával is (kétsávos Diamond egy 8 méteres rúdon), az eredmények még jobbak, a pozíciónak köszönhetően.

Készítettem előtte egy deszkapéldányt, nagyon vékony CuZ huzalból, tartó nélkül, 20 menettel. Részletesen kimérni nem tudtam, de „érzésre” jobb volt a vétele, míg adásban hasonlóan vitézkedett.

Jó barkácsolást, rádiózást!

73…
János.

100robi100 Creative Commons License 2003.09.08 0 0 1659
Üdv nektek

Még új vagyok itt ,tetcik a csati sok jó infót találtam rajta.
Megosztanám veletek vintalk 3000 res tapasztalataimat
Kb 2 hetevettem 1 párta nagyon tetszenk
féltarós elemekkel városon kivűl 7 km volt edig a max próba 7 km enyhe recsegés ,de zjzár mellet
városon belül 1 1.5 km

a barátnőm 6 km egy szom széd faluban lakik ,én az ablaknál ő tetőtérban az ablaknál , egy ég nagy dombis van a város és a falu között,
picit recsegősen de zajzáral még hallom , de csak a az ablaknál.
ja és és egy elég nagy domb van küzötunk vagyis nincs otikai kapcsolat

A http://www.geocities.com/euro446/ oldalaon találtam infót higy lehet a rádióra 1/4 lambdás antennát késziteni
megcsináltam 17 cm es koax kábel böl , régi a antenna ki forrszt új be

egy kis szigetelőszalag és kész

anyira jó lett hogy semmi regcsegés nincs az adásban és az épületen belül a legbelső szobából beszélt
A doksi amúgy "umbau_gb.doc" néven van az oladalon

érdekes azt irja ,hogy a gyári 5cm es antenák csaka teljesítmény 30%
át dják le .

Oricache Creative Commons License 2003.09.08 0 0 1658
MédiaMarkt (Westend) akció: TWintalk 1000 (2db), töltőkkel, akkumulátor készletekkel: 17.990 HUF.

A BNV-n a Hamexnél (Twintalk forgalmazó) D404-es standon talán érdemes körülnézni. Ők nagyker, de az árai barátságosak.

X-Pilot Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1657
bandurkandi: sikloernyőzéshez vettem Twintalk 3000 -est headsettel az ujpesti MediaMarkt-ban (PolusCenter). 21900 HUF-ert vesztegettték. Királyul bevált. Ugyanott lehet kapni sikloernyős (gégemikrofonos)headsettet.

XP

Előzmény: bandurkandi (1638)
pointhu Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1656
Hozzászólásokból. Ez csak elírás volt :)))
pointhu Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1655
Sziasztok,

a hozzászólásokbó úgy látom az Alan elég korrekt rádió. Hol juthatok hozzá legolcsóbban (párban)?

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1654
Moha bá:

Miután elköszöntünk, utánna pár percel hallottam, hogy valaki nagyon nyomta a call-t.
Amennyiben Te voltál, akkor érdekes, hogy a hívóhang még átjön, a beszélgetés már csak foszlányokban vagy sehogy sem hallható.
Talán a call-nak nagyobb a lökete ??

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1653
Moha bá:

Miután elköszöntünk, utánna pár percel hallottam, hogy valaki nagyon nyomta a call-t.
Amennyiben Te voltál, akkor érdekes, hogy a hívóhang még átjön, a beszélgetés már csak foszlányokban vagy sehogy sem hallható.
Talán a call-nak nagyobb a lökete ??

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1652
Moha'bá:
Talált, süllyedt !
Tegnap otthon pihent a rádió, nem én követtem el a belekotyogást!
Majd ma ! :-)))
Phoere Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1651
Mivel én a 4/12-őn hallottam, nekik is azon kellett beszélniük.
Egy tag egész távolról jött be (budapesti viszonylatban): a szövege alapján a Verseny utcánál állt a Keleti mögött, én pedig az Élessarok környékén hallottam.
Előzmény: Moha bá (1644)
Moha bá Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1650
Csak nem a Westel-ben dolgozol?! Akkor majd nyomok, ha megyek hazafelé. Ott lakom pár utcányira. Nem Te szóltál bele tegnap este a barátnőmmel folyó beszélgetésünkbe? Valaki egyszer csak benyomult, de aztán többet nem hallottuk. Én minden este 4/12-n szólok fel neki, hogy nyithatja a kaput, melegítheti a vacsorát, és hasonló nyalánkságok. Kihallgathatsz minket, bár az időpontot soha nem lehet előre tudni.
Előzmény: PetyaMűvek (1649)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1649
Halihó !

Ha valaki este a Budafoki út / Dombovári út környékén jár kiabáljon bátran 4/12 -n.
Este 10-ig itt ücsörgök a munkahelyemen... :-(

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1648
Márpedig sajnos más is "feltalálta" a 4/12 -öt.. :-(
Nálunk Zuglóban, ritkán is, de használják. Vagy a Vidámparkban vagy az Állatkertben , mert gyerekcsoportok beengedését " távvezérlik " rajta.
Moha bá Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1647
dave6:

Olvasgass vissza a topikon! Többször is előjött, hogy hol és mennyiért lehet ilyen készülékeket venni. Első lökésként a MediaMarkt-ot és a TESCO-t tudom ajánlani ebben az árfekvésben, esetleg J.Zoli megtámadását privátban. A visszaolvasást viszont mindenképpen.

Annyit talán még elsőre: ha csak teheted, olyat válassz (ár kérdés), ami tudja a CTCSS-t, azaz szelektív zajzára van! Ha ez plusz 2-3 ezer forintot jelentene a megcélzott ársávhoz képest, akkor is érdemes meglépni (amennyiben megteheted).

Előzmény: dave6 (1646)
dave6 Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1646
Sziasztok! Én új vagyok ebben a PMR témában, de érdekelne a dolog. Nem tudjátok hol és mennyiért lehet ilyen készüléket beszerezni?(lehetőleg párban) KB. 10-20ezrem lenne rá. Előre is kössz a segítséget.
kivi000 Creative Commons License 2003.08.27 0 0 1645
Ez így van! Ma délután KöKinél 4/12-n nekem is berecsegett a szerkezet, de inkább gyorsan hazajöttem, itt szép tiszta a sáv. :)))
Előzmény: Phoere (1643)
Moha bá Creative Commons License 2003.08.27 0 0 1644
Biztos, hogy 4/12-n? Nem 4/00-n beszéltek? Ritka az az építési vállalkozó, aki kiad plusz pénzt azért, hogy CT-s legyen a berendezés. Ha pedig kiad, az emberei nem fogják tudni, hogyan állítsák be, és ugyanúgy 00-n fognak beszélni.
Előzmény: Phoere (1643)
Phoere Creative Commons License 2003.08.27 0 0 1643
Ma Kőbányán egy építkezésen a 4/12-őn kommunikáltak. Vajon mikor fog valaki beleszólni a daru irányításába? :))
Phoere Creative Commons License 2003.08.26 0 0 1642
Két hétig próbálkoztam a mÁtrában, eredmény nélkül. :((

A Twintalk 3000-hez kapható headset, töltővel egy csomagban, párban (mivel a PMR is párban kapható). ElectroWorldben 5500 volt egy készlet.

Előzmény: bandurkandi (1638)
Moha bá Creative Commons License 2003.08.26 0 0 1641
bandurkandi:

Valószínűleg majdnem mindegy, hogy melyiket viszed (ne legyen drága, hogy ne sajnáld, ha odacsapod), talán a legfontosabb az lenne, hogy legyen hozzá headset. J.Zoli például gyárt kellemes áron távirányítós headset-eket Alan-hez és Motorolák-hoz. Nekem van egy ilyen Alan-hez. Királyság! A mikrofonon levő gomb a PTT.

Előzmény: bandurkandi (1638)
Lud Creative Commons License 2003.08.26 0 0 1640
Valszeg a terepakadályok nálatok nem játszanak. a Mount Everest sajtóorgánumban olvastam a bajnok magyar ernyősről, ők is vadul rádióztak amikor 200km felett repültek a dzsungel fölött ketten. Ez elég jó referencia, asszem honlapja is van vhol.
Előzmény: bandurkandi (1638)
PMR-GPS Creative Commons License 2003.08.25 0 0 1639

augusztus 26-án dél körül a Gellért hegyen leszek - 4-es csatorna. Hivójel: Bravo-Fox-3

bandurkandi Creative Commons License 2003.08.24 0 0 1638
Üdv!
Kérlek, segítsetek !
Siklóernyőzéshez szeretnék PMR rádiót venni. A lehetőségek : MOTOROLA / elég drága/, ALAN, Cobra, Concord, BTech, Twintalk 3000.
Szerintetek mi lenne a jó döntés ? /ár/ tudásszint/strapabírás/ hatótáv/ " áthallás"/hang/ elemigény /mifene szempontból?/
Kösz, üdv: Bandur Kandi s.k.
lotht Creative Commons License 2003.08.22 0 0 1637
Pedig voltunk a Duna partján legalább hárman. :)
A vaku is használható volt pozícionálásra.
Előzmény: noybi (1634)
Moha bá Creative Commons License 2003.08.22 0 0 1636
Hétvégén Kecskemét környékén (főként ott) leszek. A PMR nálam lesz. Ha valaki jár arra, nyomjon, hátha összefutunk.
PMR-GPS Creative Commons License 2003.08.22 0 0 1635

Hétvégén szombaton Nógrádban a Karancs környékén, egészen pontosan Rónabánya - Róna-fensíkon leszek, a magasság kb 600-650 m lehet. PMR 4-es csatornán hívójelezek majd, illetve scennelek... szlovákia sincs messze.

Vasárnap Ózdon leszek ugyanezen a csatornán, ha van valaki arra, próbáljunk vételt teremteni.

noybi Creative Commons License 2003.08.21 0 0 1634
Örömkoncert: Sikerült a környéken dolgozó darusokat hallgatni :-)
Tüzijáték: Nem sikerült kimennem :-(
J.Zoli Creative Commons License 2003.08.19 0 0 1633
Petya:
Szerintem lesz nyomulás a tüzijáték alatt, hiszen emlékezzél, karácsony másnapján hogy zsibongott a PMR freki a sok gyerektől.Itt meg több százezer ember lesz relative kis helyen (rádióilag).

Noybi
Budapest Plázs biztonságiak : Egyik haverom hallotta őket, a 6-os csatornán nyomják.

Előzmény: noybi (1632)
noybi Creative Commons License 2003.08.19 0 0 1632
Meg a Budapest Plázson kóválygó biztonságiakat. Szép sárga Motorolákkal nyomják. (Legalábbis az első nap, amikor ott voltam.) Azért ma este az Örömkoncertre kiviszem a kütyüt, meg holnap is a tüzijátékra.
Előzmény: PetyaMűvek (1631)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.19 0 0 1631
Hát... lehet, hogy menthetetlenül pesszimista vagyok, de szerintem senki.. Elég macera mindenkinek az asszonyra és a gyerekekre figyelni, hogy el ne tapossa őket a tömeg :-))

Abban reménykedem, hogy ha véget ér a nyaraló szezon és a 50fok árnyékban, akkor felélénkül a fórum ill. a 4/12 -is. Addig meg darusokat hallgatunk.

J.Zoli Creative Commons License 2003.08.18 0 0 1630
Arra leszek kiváncsi, h mennyien fognak PMR-en rádiózni aug 20-án, a tüzijáték-városcsődületen.
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.08.18 0 0 1629
Most jól ránk ijesztettél.. ! :-))

Pedig érdemes mostanában dx-elni a pmr rádiókkal, mert nagyon jó tropo terjedés van. Angliában német és holland állomásokat hallottak iletve összejött a beszélgetés is ( 535km !!! )

http://www.delboy-enterprises.co.uk/446_2003/UK_Amsterdam_DX_Contact.htm

DJ Szegecs Creative Commons License 2003.08.15 0 0 1628
Aug.19-22. között lesz valaki Balatonlelle közelében? Ha nem, akkor itthon marad a PMR.
Moha bá Creative Commons License 2003.08.11 0 0 1627
Sziasztok!
A múlt héten újabb országban vizsgázott a PMR. Már sikerült júniusban Londonban fognom angolokat, amit ezerrel diskuráltak, de most Krétát is bejártuk velük, és az egyik nap sikerült valami emelt hangú (arrafelé nem ritka) pattogós görög női csevelyt fognom. Méghozzá nem máshol, mint 4/12-n, ahol egymást szoktuk zaklatni a barátnőmmel. :-)
noybi Creative Commons License 2003.08.06 0 0 1626
Egészen pontosan ott voltam én is, csak 3 héttel ezelőtt és az égvilágon senkivel nem bírtam beszélni. Viszont az "oszlopos koronától" gyönyörű szép volt a naplemente, igaz ez már OFF.
Előzmény: Kaktusz1 (1625)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.08.06 0 0 1625
Sziasztok!
Regen jartam mar erre, most elolvasgattam a topik veget. En is probalkoztam 0720-0802 kozott a Balaton deli partjan Aliga-Vilagos kozott a magaspartrol, de sajnos soha sem hallottam senkit, es hiaba kiabaltam a 4/12-n vagy 8/08-on, engem sem hallott senki. Lehet, hogy csak idoben kerultuk el egymast. Hat ez van... :(
Előzmény: DJ Szegecs (1619)
J.Zoli Creative Commons License 2003.08.05 0 0 1624
Üdv

Másik baj:

Nem úgy alakult az útvonal, nem a 8-as úton hanem a Balaton északi partján mentem. /sajnos/

:)

Előzmény: _cigam_ (1623)
_cigam_ Creative Commons License 2003.08.04 0 0 1623
Haliho!

Jo lenne, de 2 baj van vele:
a. Olyankor meg alszom.
b. Meg nincs PMR radiom.

(Scanner-el "fulelek")

Előzmény: J.Zoli (1622)
J.Zoli Creative Commons License 2003.08.04 0 0 1622
Üdv !

Holnap délelőtt 8 és 10 óra között megyek Veszprémen át a 8-as úton. Bekapcsoljak valamelyik csatornán?

z

Előzmény: _cigam_ (1621)
_cigam_ Creative Commons License 2003.08.01 0 0 1621
Haliho!

Valoszinuleg azert, mert meg nem tartottam akkor itt.
Beletelt 1 hetbe vegigolvasni a topicot. Erdekes dolgok derultek ki szamomra. Lehet nekem is be kellene lepni a PMR Klubba? (Veszprem)
Amiota olvasgatom a topicot, folyamatosan fut scanner a PMR csatornakon. A kornyeken nincsen sok allomas. 1-2 gyerkoc, vmi nagyaruhaz?(6-os), nemreg egy foldmero(?) paros(8-as), meg egy motoros oktato(6-os) tunt fel eddig. Hja igen napkozben 1-2 nemet turista itt-ott.kb. Ennyi.

Mas.

Azt gondoltam, hogy a CB "kihalasaval" egy uj PMR korszak veszi kezdetet. Pl. Eltevedek egy idegen varosban, es segitseget kerek, hogy mi merre, stb... De (eros) ketejeim vannak.

Előzmény: DJ Szegecs (1619)
Moha bá Creative Commons License 2003.07.31 0 0 1620
Ma (nekem még szerda van) délelőtt valaki veszettül nyomkodta egy Alan csengetőjét a Karinthy út környékén, de amikor firtattam, hogy ki az, nem jött válasz. Innen volt valaki?
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.07.30 0 0 1619
Újabb PMR-es kudarcélmény:
23-tól 30-ig a Balaton északi partján voltam, Révfülöp mellett. Esténként levittem a rádiót a partra, sem a 4/12-n, sem a többi frekin nem volt, aki válaszolt volna. Ott voltam a Balatonátúszáson is, a déli parton is eltöltöttem aznap pár órát. Fornettisekkel beszéltem a 3/00-n, éppen akkor kaptak Köjál ellenőrzést (ANTSZ), emiatt nem sokat beszéltünk. Tegnap pedig a Révfülöpi kilátóban voltam, ahonnan nagyszerű rálátást nyílt az egész környékre. 4/12-n totál csend, egyedül a 7/xx-en beszéltek max.4 éves gyerekek, de nem válaszoltak vissza.
Kezdek kiábrándulni az egészből :((
Moha bá Creative Commons License 2003.07.29 0 0 1618
HG4I:

És nem botorság erőltetni egy adatátviteli frekvenciát egy olyan sávban, ahol több tízezer kismókos ingyen cuccokkal forgalmaz? Köztük páran turbózott készülékekkel. Néha nyomnak rá párat, és már lőttek is az ök-nak.

Előzmény: HG4I (1615)
noybi Creative Commons License 2003.07.29 0 0 1617
Megint tökéletesen igazad van. Valóban rosszul fogalmaztam az "odatevés" kapcsán. A hozzászólásommal arra próbáltam utalni, amit Te is írtál, miszerint a HIF nem fog semmit kivizsgálni, hiszen tud róla, hogy ott valaki/mi forgalmaz. Egyébként ilyen vízállásjelző rendszert jó 20 éve fejlesztettek apámék, igaz hogy az 2m-en ment. Jópár darab volt belőle...
Előzmény: HG4I (1615)
Phoere Creative Commons License 2003.07.28 0 0 1616
Hali!

Ki volt ma 14 órakor a Podmaniczky utcában? Én a Nyugati felüljárójáról, illetve a Westendből kommunikáltam.

HG4I Creative Commons License 2003.07.28 0 0 1615
Szia noybi!

Megítélésem szerint a HIF semmit sem "tesz" sehova. A HIF engedélyez (vagy sem), de ezt sem önkényesen, hasra ütve. (Felteszem, te is tudod.)
Hanem, mint szakhatóság, jogalkalmazóként végzi ezt, nevezetesen az érvényben lévő (távközlési) törvény és alacsonyabb szintű jogszabályok által szigorúan meghatározott keretek között.

Ezek sorában kiemelt jelentőségű a frekvenciasávok felhasználását meghatározó FNFT (Frekvenciasávok Nemzeti felosztási táblázata). Ebben a táblázatban a 440-450 MHz-es sáv elsődlegesen adatátvitelre szolgál.
Másod- és harmadlagos jelleggel más célokra is kiosztható, kijelölhető frekvencia ebben a sávban.

Idáig "egyezünk". Viszont ez a sáv immár hagyományosan (mintegy 30-40 éve az egész világon) adatátviteli célokat szolgál. A PMR szabványsor (szerint készített eszközök) viszont sokkal újabb keletű(ek). Ismerve a konkrét frekvenciát (446.006,25 kHz) egyáltalán nem lehetetlen, hogy egy pld. 446.010-en már régóta működő rendszert hallotok az 1-es csatornán. /Mert ugye kb. 2-3 kHz löket mindkét oldalon adott, "egymásba lógnak".../

Az ilyen jellegű "zavart" a HIF nem vizsgálja ki, mert az engedélyes elsőbbséget élvez minden más felhasználóval szemben, feltéve, hogy az engedélyben meghatározottak szerint működik.

Tehát - megítélésem szerint - egyáltalán nem furcsa, hogy ide is kiosztottak frekit.

Az sem csodálni való, hogy több helyütt lehet hallani. Gondoljátok el: például egy automata vízállásjelző rendszernek az adott (mondjuk) folyón végig kell húzódnia.... Vagy egy regionális vízműnek több száz kútja, szivattyúja, víztározója van, amit - szaknyelven szólva - "le kell kérdezni", vagy éppen "folyamatirányítani" szükséges... Ez bizony akár több száz sugárzó eszközt feltételez 1-1 ilyen cégnél.

Bocs, amiért kissé hosszú lett.

üdv: HG4I

Előzmény: noybi (1614)
noybi Creative Commons License 2003.07.28 0 0 1614
A legnagyobb valószínűség szerint éppen ők tették oda... A PMR ugyanis csak harmadlagos jelleggel, úgymond "megtűrt" csak a sávban. Mindenesetre furcsa, hogy valakinek pont ezt a nyomorult frekit osztották ki.
Előzmény: Törölt nick (1613)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.28 0 0 1613
Nincs valamilyen mód arra, hogy ezt a zavaró adót a HIF vizsgálja ki?
Előzmény: noybi (1612)
noybi Creative Commons License 2003.07.28 0 0 1612
Üdv, R-master!

És mi van a készülékedre írva? Hátha ismeri itt valaki a cuccot.

Zavar: Ha műholdról jönne, igencsak irányított antenna kellene hozzá adóoldalon, hiszen nem "túl nagy" területen fogható a zavar. Másodszor pedig ahhoz, hogy pl. Újpesten az uszoda környékén majd' kigyulladjon a kezemben a készülék, megawattok kellenének a holdon. Ami ugye a napelemek miatt nem annyira kivitelezhető. Szóval keressük már egy ideje (ld. régebbi hozzászólások) a zavarforrást, de egy biztos: földi állomással van dolgunk.

Előzmény: R-master (1608)
Moha bá Creative Commons License 2003.07.27 0 0 1611
R-master:

Attól tartok, hogyha a kütyüd a PMR sávban ad, és 1.5 Watt-os, akkor semmilyen módod nincs engedélyeztetni, ugyanis ez a sáv a PMR-é, annak pedig komoly technikai feltételei vannak, mint pl. a max. 500 mW. A lebukás veszélye viszont gyakorlatilag nulla, szerintem, így inkább az elemek miatt aggódj, és figyelj arra, hogy ne telítsd az adott csatornát, amin vagy, mert a távolabb levő szabályos készülékek vissza sem tudnak szólni Neked, ha unják már az adásod. :-))

Előzmény: R-master (1608)
arpi78 Creative Commons License 2003.07.27 0 0 1610
Hello R-master. már nekem is feltünt a zavar, itt Bp.-en mindenhol lehet hallani, de ezek szerint szinte mindenhol jön, én is kiváncsi vagyok igazábol honnan jöhet ez. Nálam /10.ker/ olyan erős hogy mást ott nem is hallok. Rajtad kivül egyébként már országszerte máshonnan is halloták föleg magasabb helyekről.Milyen magas az a hegyeskő kb ?
Előzmény: R-master (1609)
R-master Creative Commons License 2003.07.26 0 0 1609
Csátok én BP től 50 km re lakom tegnap felmentem a hegyeskőre és azt tapasztaltam hogy az 1 esen valami zavar jön be de hang semmi gyorsan feljebb másztam és olyan hangokat lehet hallani rajta mint amikor GPRS en adatokat kérek le a neten, de csak néha, van amikor percekre megszűnik.
Nos én azt hiszem rájöttem. Ennek a hangnak az oka egy műhold amely elvileg a 446.01 Mhz en dolgozik bár azt nem tudom hogy mire használják.
Egy régi könyv olvasása közben bukkantam rá erre és eszembe jutott hogy nem e ettöl van ez a zavar. Másrészt ez a zavar Esztergomba Dorogon Budörsön és Pesten de a rokonom szerint a Balatonnál (Tihany) is lehet valami zavart az 1 esen fogni.

R-master Creative Commons License 2003.07.26 0 0 1608
Csátok én uj vagyok itt. Ma megkaptam a 2 héttel ezelött németből rendelt PMR rádiómat a probléma csak az hogy 1,5 wattos és így zabálja az elemet is és lebukhatok bármikor.
Tudna valaki segíteni hogy lehet e erre engedélyt kérni ha igen akkor hogyan. Amúgy a 2 rádió 32 ezer volt és valami német márka amúgy tuti erős a 12 km t simán vitte és nagyon jó a hangminősége is
noybi Creative Commons License 2003.07.21 0 0 1607
Szegecs!

Akkor ezexerint időben kerültük el egymást. A hely és a freki stimmelt. (ld.:1593)

Előzmény: DJ Szegecs (1603)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.21 0 0 1606
OFF: CD írás

Mindenkinek köszönöm a segítséget !
( és még 1x elnézést az off -ért :)

Törölt nick Creative Commons License 2003.07.20 0 0 1605
Már én is abbahagytam a 4-es figyelését, ma nagyon nagy csend van a környéken. :(
gusty Creative Commons License 2003.07.20 0 0 1604
Mennyivel jobb lesz nekünk Horvátországban! A másik autóban lesz a másik rádió. Tutira lesz mindig kivel beszélni. :)
Előzmény: DJ Szegecs (1603)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.07.20 0 0 1603
Mögöttem van egy hét Balaton, déli part (B.szemes és környéke) Eredmény: senkivel nem tudtam beszélni PMR-en, amikor átmentünk Tihanyba, ott is néma csend fogadott. Ez kicsit kiábrándított.
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.20 0 0 1602
Este a lágymányosi körül lesz valaki? (ctcss nélküli pmr-el a 4-est figyelgetem)
gusty Creative Commons License 2003.07.19 0 0 1601
Guru az nem vagyok, de véleményem van. Tapasztalatom szerint a nero a min(drivespeedmax,diskspeedmax) eljárással számol. Tehát a 24x író a max 10x lemezt 10x-esen fogja irni. Én soha nem veszem vissza a sebességet, így írtam már 24x-esen is audio cd-t. Szól.

Viszont ez visszatérő téma, és én még most sem értem. Az iró tudtommal biteket ír fel. Márpedig az 1 az 1, a 0 az 0 akár zenéről, akár programról van szó. Akkor most miért is nem mindegy?

Előzmény: PetyaMűvek (1597)
Moha bá Creative Commons License 2003.07.18 0 0 1600
PetyaMűvek:

Röviden: egyik kollégám százszámra ír audio CD-ket 12-szeresen, még nem volt gondja vele, így feltétlenül kell félni tőle.

Az egyszeres írás viszont nem feltétlenül a legjobb. Technológiai okokból a 2x és 4x írás jóval mélyebb, stabilabb, mint az 1x, így kimondottan azt szokták ajánlani, hogy ne 1x írj. Szóval regisztrálj csak, és írj 4x sebességgel audio CD-ket!

Előzmény: PetyaMűvek (1597)
Resuah Creative Commons License 2003.07.18 0 0 1599
Természetesen. Legalábbis remélem. De biztos, mert párba van csomagolva, és egy ár volt kiírva, tehát bontva nem is lehetne megvenni. Most azért bizonytalan vagyok. Vagy mégsem? :-)
Előzmény: J.Zoli (1596)
Phoere Creative Commons License 2003.07.18 0 0 1598
A vas a meghatározó. Az enyém 2x (nem mai gyerek) a szoftver alapban 4x-est kínál fel, el is kezdi, de a végén meghal). A 2x-essel viszont simán megírja. Ez az audió CD-kre igaz, az adat CD-t valóban leküzdi még 4x-esen (egyszer véletlenül nem vettem vissza és sikeresen megírta).
Előzmény: PetyaMűvek (1597)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.18 0 0 1597
NAGYON OFF !!

Sziasztok ! Bocsi az "off" -ért..
Van itt aki cd írásban GURU ?

A kérdésem az lenne, hogy cd írásnál a legkisebb sebességet a cdíró ( a vas... ) vagy pedig a cdíró sw határozza meg ?
Eddig főleg adat cd-ket írkáltam, a Nero 8x sebessége tökéletes volt..
A napokban néhány audió cd-t is írtam ( volna ).
A Nero 8x sebessége szerintem már sok hanghordozókhoz. Próbáltam több író sw-t. A legtöbb összevissza működött ( beállítottam 1x sebességet, erre 8-10x -en írt ( pld: clonecd ))
A legkorrektebb a cd-r-win volt de az nem hajlandó 4x -nél lassabban írni ( pedig shareware változat és nagy betűkkel hirdeti, hogy amíg nem regisztrálom addig 1x-sen ír. Márpedig audió cd íráshoz ez a legjobb, ezért eszem ágában sincs regisztrálni vagy törni :-))))
Szóval, hogy is van ez a dolog, kedves Hozzáértők?(esetleg magánban, hogy ne terheljük a fórumot evvel... pmr@kulcspont.hu )
Köszi előre is !

J.Zoli Creative Commons License 2003.07.18 0 0 1596
Resuah
üdv
Jók a Cobrák, egy negativum van talán: az hogy kis cerkaelemmel megy (AAA méret).A 20 meg a 25e a Cobránál párban értendő?
Előzmény: Resuah (1595)
Resuah Creative Commons License 2003.07.17 0 0 1595
Sziasztok!

Vásárlás előtt állok, átböngésztem a hozzászólásokat. Érdemesebb szakboltba elmenni, vagy nyugodtan megvehető az Electro Worldben is a kiszemelt típus? A Twintalk 3000-ről már írtatok, ugyan olyan árban (20 EFt) van Cobra 500, vagy érdemesebb 25 EFt-ért a Cobra 700-as típust. Ahogy néztem, "jóval" többet tud. Ezek reális árak, vagy érdemesebb keresgélni, esetleg használtat venni?

Köszi!

J.Zoli Creative Commons License 2003.07.17 0 0 1594
Üdv
Hétvégén meló: Szombaton B.Akarattya, vasárnap B.Kenese, befigyelek a szokásos csatin.

Noybi
Egyébként korábban Kenese kilátóról való PMR próba során Siófokról válaszoltak vissza. (Egy szállodai takaritónő) :)) ja meg strandról is, szintén Siófok.

Előzmény: noybi (1593)
noybi Creative Commons License 2003.07.16 0 0 1593
Sziasztok!

Egy hetet töltöttem Balatonvilágoson (no internet) némi sütkérezéssel/pancsizással. Rádiók (CB,PMR) persze voltak nálam. Eredmény PMR-rel: Tetszőleges mennyiségű kiabálásra nulla válasz, kivéve az előre megbeszélt Világos-Széplak talákát, elég vacak minőségben. Pár németajkú üvöltözött, ja natürlich. Pedig de jó lett volna hosszában kiabálni... (CB-vel németország, valamint rengeteg fuvaros de ez már off.)

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.16 0 0 1592
Na, igen azt hozzá kellett volna tennem a tisztesség kedvéért, hogy "élesben" nem próbáltam ki a különbségeket a 456 és 456r között, az ismereteimet a gyártói service bulletinekből mazsoláztam ki. Ha valakit érdekelnek ilyen gyártói cuccok akkor látogasson el a www.thiecom.net/ftp/alan/alan456/information -ra Pdf fájlokként letölthető mindkét tipus kapcsrajza, kezelési leírás meg néhány service bulletin.
Oricache Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1591
Nagyon köszönöm!
Megpróbálom, amint a cuccaim a helyén lesznek (a házban volt egy kis átalakítás, a műhelyasztal+polcok sínylették meg...:>).
Hol lehet ilyen infókat összeszedni? Lehetőleg angolul, vagy magyarul.
János.
Előzmény: J.Zoli (1590)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1590
Oricache
Még valami. Ha "motoros" szettet akarsz csinálni, akkor a vezető mikrofonját fixen kösd be a csatlakozóra,különben az utas nem hallja ha egymás között akarnak beszélni PTT nélkül.A vezetö PTT megoldása:egy ellenállás beiktatása a vezetö mic körébe PTT gombbal. R= pár kOhm, úgy rémlik 10k alatt már megy, én 3 vagy 4k7-et használtam.
Előzmény: J.Zoli (1589)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1589
Oricache
Szia! Igen segitek: Az intercom a 456-nál egy 3.5 stereo jack dugóval használható.A dugónál az árnyék a külső (természetesen),ez a közös pont a mic és a hallgató között.Az árnyék és a külső éren megy be az Alanba az utaska mikrofonjele,valamint az árnyék és a belső ér között van jelen a hangfreki, ami az utas fülében lévő fülhallgatóban szólal meg.Ezek fixen vannak bekötve, (nincs PTT stb).A PTT a rádió tetején lévö mic csatin okozott kb 3kOhmos ellenállás hatására valósul meg, ami ugye jelen esetben a motor vezetőjének mikrofonja (vagy ha nem vált adásra, kell a mic-el párhuzamosan kapcsolni egy ellenállást,mintegy söntölni,mig adásra nem vált) .
A lényeg: A motoros vezetője és az utas fullduplex üzemben hallja egymást (mint a telefon), és ugyanakkor az esetleges rádióforgalmazást is! Rádiót adásra váltani csak a vezető tudja, ez esetben mindkét fél mikrofonjele adásba megy, tehát az utas is bele tud szólni a rádióba,feltéve ha nyomnak neki elöl PTT-t.
hát röviden ennyi,sok sikert!

peter555
Szerintem jó választás,okos kis készülék, és érzékeny is. Ja,és cerkaelemmel/aksival (AA) megy, nem pedig a kicsi mikrocellákkal (AAA méret).Jó sokáig fogja birni.

Előzmény: Oricache (1585)
Oricache Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1588
Egyetlen "hátránya" (legalábbis nekem) hogy 4 db AAA (vékony ceruza) elemről/aksiról megy.
Előzmény: trcgabi (1586)
peter555 Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1587
T. J.Zoli! Ezek szerint jó választás a 456-os készülék a kívánt célra? Egyébként köszi az info-t a használati útmutatóról!
trcgabi Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1586
Sziasztok!Láttam kb.14ezer forintos árban egy Pocket Com One típusú PMR-t.Van benne CTCSS is.Mi a véleményetek erről a típusról,illetve a többi Pocket Com rádiórol???Még a Conradban is meglepően olcsón kínálták.
Oricache Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1585
Kedves Zoli!
Nekem is 456-om van, de az intercomról nem találtam se bekötési rajzot, se műk. leírást. Ha Neked sikerült, tudnál segíteni, hogy mit kell drótozni arra az egylyukú aljzatra? Aztán hogy' műk. az egész?
Üdv:
János.
Előzmény: J.Zoli (1584)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1584
Na! Jönnek itt az infók, csak be kell szólni valami "hülyeséget". Kösz Petya :)
Egyébként eddig is csak a sofőr tudta adásba kapcsolni a rádiót az intercomon. Nekem a régi 456 van, és megcsináltam az intercomot hozzá,kipróbáltam,ezért mondom.
vox: teljesen ugyanaz a kezelése mint a régebbi rádiónak(ez is kipróbált),szerintem a leirás jó hozzá.
Előzmény: PetyaMűvek (1583)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.15 0 0 1583
NEM IGAZ ! :-))

Változtattak a töltőáram nagyságán , valamit a vox áramkör környékén és ami Peter555 szempontjából érdekes:
Az intercom csatlakozón keresztül már nem lehetséges a PTT - s adáskapcsolás.
Csak a sofőr tudja adásba kapcsolni az utaskát..
( kuka utas vésd az észbe... :-)))

Forrás: Alan service bulletin

J.Zoli Creative Commons License 2003.07.14 0 0 1582
Még annyit hogy ez a leirás a sima 456-osé, de kezelésében ugyanaz mint a 456R. Csak a design változott,a 456R-en újitottak, gombok kerültek máshova,rádió alakja más, de egy az egyben ugyanaz a kezelése, menüje stb.
Előzmény: J.Zoli (1581)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.14 0 0 1581
Üdv
Jó kis rádió az, itt megtalálhatod a teljes magyarnyelvü leirását, nézd át mit tud.
Itt a link:
KATT IDE!
Előzmény: peter555 (1580)
peter555 Creative Commons License 2003.07.14 0 0 1580
Sziasztok! Szeretnék egy pmr készüléket vásárolni. Tudna valaki tanácsot adni abban, hogy milyen típust érdemes megvenni? Melyik készülék alkalmas arra, hogy motorkerékpáron is használni lehessen? Azt hallottam, hogy az Alan 456R alkalmas erre? Ismeri valaki? Segítségeteket előre is köszönöm!
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.13 0 0 1579
sima 4....hátha...
Előzmény: Phoere (1578)
Phoere Creative Commons License 2003.07.13 0 0 1578
Bocs, de nem voltam mostanáig. De mos vagyok pl. és estig bekapcsolva lesz a gép. 4 vagy 4/12?
Előzmény: arpi78 (1576)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1577
Ahogy közeledem a város felé, Ferihegy előtt (az Üllői út előtt) kezdi el folyamatosan venni a kis rádióm az autóban az 1-esen a zajt.
Most megint itt ülök a XI-ben, az ötösön hallgatóztam, egy épület biztonsági őrei beszélgetnek. Ha valaki van erre, jelezze. Holnap este 8-tól megint itt leszek, a 4-est figyelem.
Előzmény: DJ Szegecs (1575)
arpi78 Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1576
Üdv Phoere és DJ Szegecs én Kőbánynán vagyok és most a 4-en figyelek ha ott van valaki, egyébként jo magasan vagyok körbelátom bp.-et.
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1575
arpi78!
Üdv a csapatban! Az egyesen lévő zavarás jóformán az egész fővárosban vehető, sőt amikor fenn voltam a szolnoki 24 emeletes ház tetején, ott is lehetett fogni.(a városban amúgy nem.)
Előzmény: arpi78 (1573)
Phoere Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1574
Melyik környék?

Én Kőbányán szoktam próbálkozni, igaz nem a tetőn, így lényegesen romlanak az esélyeim, hogy találjak valakit.

Előzmény: arpi78 (1573)
arpi78 Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1573
Hello Mindenkinek ! A PMR-en már biztos hallotatok,de a forumba csak most tudtam belépni /net-hozzáférés/. Egyébként kinél van még az 1-en folyamatos zavar /vivő/.
flektogon Creative Commons License 2003.07.12 0 0 1572
Dragunovval megmértük a távolságot: J.Zoli-dragunov 15,5km, ami városban jónak mondható.
dragunov Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1571
J.Zolival beszéltem az imént innen, a XVI-ból, Ő
a kamaraerdőben volt. Teljesen jól értettük egymást, a táv kb. 15 km lehetett (majd pontosít).

dragunov

DJ Szegecs Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1570
A jövő héten lesz valaki a Balaton déli partjának közelében? Viszek PMR-t, 4/12-n leszek.
Phoere Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1569
Nem rossz ötlet. Egyébként az Árpád-híd környékén valakik ezen a sávon kommunikálnak egy üzemben.
Előzmény: J.Zoli (1568)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1568
Ezexerint elöre meg kell beszélni mikor tesztelgetünk...mint ahogy régen volt egy ötletem, felhozom ismét:Ki kéne nevezni egy jeles napot minden hónapban (pl minden hónap első szombatja, 14-16 óráig), és igy nagyobb esély lenne,akár rekordkisérletekre is. /időpontra javaslatok? mert csak ötlet/
Előzmény: Phoere (1567)
Phoere Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1567
Tegnap ott nyomogattam a Lágymányosi-hídnál (lotht a tanum), de semmi válasz.
Előzmény: PetyaMűvek (1566)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.11 0 0 1566
:-(((

Két napi kurjongatás után, válasz = 0
A fórum kihalt.

:-(((

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.07.09 0 0 1565
De jó ! Ennyien vagyunk a Lágymányosi híd környékén ??!! Miért hagyom mostanában otthon a rádiómat ? :-))
Phoere Creative Commons License 2003.07.08 0 0 1564
Na , holnaptól én is kéznél tartom az enyémet a 4/12-ön. :))
Előzmény: J.Zoli (1562)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.08 0 0 1563
Igen, Ti voltatok, ilyesmiről volt szó. Én jól hallottalak Titeket, a Lágymányosi hídnál van a melóhelyem, ott hallgatóztam. Próbáltam beledumálni :) de a CTSS miatt persze nem hallottatok.
Előzmény: J.Zoli (1562)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.08 0 0 1562
Szia Matiz!

Azidőtájt,Nyunyával beszéltem, Ö éppen a Petőfi hídnál volt, én itthon az Andor utca környékén.Kicsit halk volt, többször kértem hogy közelebbről beszéljen a rádióba.Meg kipróbáltuk a James Bond szettjét is.
Lehet hogy minket hallottál?

Előzmény: Törölt nick (1560)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1561
Rögtönzött távolság-tesztünk eredménye (én kocsiban úton, tesó elszállásolva a bor mellett a konyhában) távolság 4km - jó minőségű beszéd; kb 6-7km-nél már nagyon szakadozott, de ekkor már volt egy kis domb és egy erdő is köztünk, lehet, hogy ez is akadályozta. Mindenesetre nagyon tetszik, hasznát vesszük még :)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1560
Hello! Szerintem nem tudja. Most két emberke beszélgetett a 4/12-n (közben csak kibogoztam ezt a dolgot), de persze engem nem hallottak :-(( De innen volt valaki.
Előzmény: dragunov (1559)
dragunov Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1559
Ha Tectalk Joker típusú a készüléked, akkor sajnos nem alkalmas a ctcss szelektív hívási rendszer használatára, vagyis, pl. a 4/12 beállítására. Ennek ellenére igen jó kis készülék sok szolgáltatással.
Az "itteniek" általában a 4/12-n beszélnek, igy csak hallani tudod őket, visszaszólni nem :( .
A többi Tectalk ... akármi, ha jól emlékszem, tudja a ctcss-t - lehet, hogy a Tiéd is tudja :).

Üdv,
dragunov

Előzmény: Törölt nick (1557)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1558
Közben próbáltam a scan-t bekapcsolva hallgatózni, a 2-es csatornán az új nemzeti mellett épülő valami munkásai beszélgetnek ("kéne még egy kőműves az F-re"), az 5-ösön valamilyen távoli adás volt időnként, de nem értettem semmit - valszeg a tömör vasbeton épület pöttyet leárnyékol.
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1557
Hi!
Névnapom lévén kaptam ajándékba egy Alan (Albrecht?) TecTalk nevű csodát. Ez is egy PMR rádió féleség, elvileg(!) ugyanazt tudja, mint a többi, 8 csatorna, kb 5km távolság. Igazából komoly cél nincs, csak autózáshoz használjuk majd, meg egyéb "házi" célra.

Keresgéltem, de nem találom, hogy pl a "4/12" csatorna mit jelent, ezen be lehet állítani ezt? Van valaki a XI. ker környékén, akivel ki lehet próbálni a rádiót? (és szintén: melyik csatornán érdemes keresgélni Titeket?)

üdv

noybi Creative Commons License 2003.07.02 0 0 1556
Jaja! Már Lenin elvtárs is megmondta, hogy a legjobb végfok/előerősítő az antenna. Vagy ő valami egészen mást mondott? :-0 Az viszont tuti, hogy egy zajhatáron lévő összeköttetésnél a 2dB baromi sokat tud számítani (FM demodulátor zajkönyök, stb, stb.)
Előzmény: HG4I (1555)
HG4I Creative Commons License 2003.07.02 0 0 1555
Kedves Noybi!

Mint általában, most is igazat adok neked.
+ még 1 szem. : a VX-146-nak (és a 246-nak is) valós 1/4 lambdás antennája van, nem pedig "tekercsantenna"! Ez még pluszban akár
3 dB-t is jelenthet. (Szerintem a gyakorlatban valamivel kevesebbet, de az sem semmi!)
Egy megfelelő 1/4 lambdás antenna igazi ellensúly nélkül lehet kb. -1, -1,5 dB-es "nyereségű", illetve veszteségű. A tekercsekkel elektromosan hosszabbított antennák (helyesen: fizikailag rövidített) antennák meglehet, nagy szórást mutathatnak, de egy biztos: lényegesen veszteségesebbek....
Ez a technikai megoldás teszi egyedülállóvá PMR-ek között a VX-146-ot és a 246-ot (már ami a "hatótávolságot" illeti).

üdv: HG4I

Előzmény: noybi (1551)
J.Zoli Creative Commons License 2003.07.02 0 0 1554
Off
Hétvégén vasárnap BUDAÖRSI REPÜLŐNAP!!
Jön valaki?
72nyunya Creative Commons License 2003.07.02 0 0 1553
Sziasztok! Érdemes néha ellátogatni a Király utcai bizokba. Tegnap vettem egy pár Motorola T5522-est akkumulátorokkal, asztali töltővel alig használtan. Még alkudni is lehetett 20 ezerben megegyeztünk, és még három nap garanciát is kaptam.
Phoere Creative Commons License 2003.07.01 0 0 1552
Az érzékenységbeli eltérés az hihető, hiszen azt valószínűleg nem korlátozza semmilyen jogszabály.
Előzmény: noybi (1551)
noybi Creative Commons License 2003.07.01 0 0 1551
Pedig sajna lehet. (Hangsúlyozom persze a feltételes módot.) Az érzékenységet lehet trükkösen "specifikálni", hasonlóan a két ceruzaelemről működő kínai rádiósmagnókra írt 600W teljesítményhez. A (valódi) sávszélesség is befolyásolja a zajt. Szóval én jobban elhiszem hogy a VX146-nak 0.25uV @ 12dB SINAD az érzékenysége, mint azt, hogy az én FlyTalk-omnak 0.22uV ugyanerre a zajra...
Előzmény: Phoere (1550)
Phoere Creative Commons License 2003.07.01 0 0 1550
Olvastam egy cikket, amiben pont azt bizonyítják, hogy a hatótávolság és a márka/ár nincs összefüggésben, mivel annyira szigorúan meghatározott ezeknek a rádióknak a teljesítménye, hogy nem lesz a drágább készüléknek nagyobb hatótávolsága. Az árkülönbség az egyéb "szolgáltatásokból" adódik.

Mint mondtam ez egy cikkben olvasható, ami a PMR-ről szól kezdőknek.

Előzmény: flektogon (1549)
flektogon Creative Commons License 2003.07.01 0 0 1549
Nálam egy Cobra MT700-as volt, Dragunov VX146-ost használt. Tesztünk eredménye bizonyítja, hogy utóbbi nem véletlenül kerül annyiba.
Jó lett volna, ha tisztán érthető a beszéd, ez azonban nem valósult meg.
Persze még próbálkozunk...
Előzmény: noybi (1548)
noybi Creative Commons License 2003.06.30 0 0 1548
Aaaaazigen! Nem lett volna, az is volt, ha hallottatok valamit egymásból, nem? Én mindenesetre gratulálnék!
Előzmény: flektogon (1546)
Phoere Creative Commons License 2003.06.30 0 0 1547
Milyen típusú rádióval kommunikáltok?
Előzmény: flektogon (1546)
flektogon Creative Commons License 2003.06.29 0 0 1546
Igen, hallottam Dragunovot, aki Pesten volt, (én a kékesi toronyban) de ő sajnos csak foszlányokat. Pedig szép távolság lett volna...
Előzmény: Z-M-an (1545)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.29 0 0 1545
Hahó!

Sikerült beszélnem Flektogonnal, de nem volt nagy szám: Kékestető-Galyatető mindössze.
Remélem, ő elérte Dragunovot (csak azt hallottam, hogy hívni próbálja).
(Mi a Galyavár ládát "aláztuk" :-) aztán a mátraházai lángosost ostromoltuk, de ez itt off...)

Előzmény: flektogon (1541)
Phoere Creative Commons License 2003.06.29 0 0 1544
Köszi a virtuális infót.

Vettem Twintalkert, de én az Elektroworldben, és 19900-ért.
Kaptak egy-egy garnitúra akkumulátort a rádiók és vettem hozzá egy garnitúra (2-2 db) adaptert - így direktben tölthetők - és headsetet.

Előzmény: J.Zoli (1543)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.28 0 0 1543
flektogon
alázni :))) Kiabáltam 14 óra körül dombról.Darus hegyek voltak :)

Phoere

Jaja, jó áron nyomatja a PhotoHall. Kár hogy kis cerkaelemmel megy a készülék.Vettél?
Virtuális láda? Amikor nincs igazi ládikó (mert pl sokan vannak a környéken, ugyanakkor érdemes odakirándulni) ezért a jelszó általában egy, a közelben lévő tárgyon olvasható szöveg egyik szava,de ezt pontosan meghatározzák a virt. láda leirásánál.Tehát jelszó biztos van.

üdv z

Előzmény: Phoere (1542)
Phoere Creative Commons License 2003.06.28 0 0 1542
A Twintalker 3000 most 17990/pár a PhotoHall-nál.

Más.
Mit jelent az, hogy egy láda "virtuális"?
Mivel igazolom, hogy én tényleg megtaláltam egy ládát, ha pl. nincs digitális fényképezőgépem, hogy megörökítsem magam a helyszínen?

flektogon Creative Commons License 2003.06.27 0 0 1541
A "Mátra déli bércei" c. ládát fogjuk alázni, a Kékesről indítva. A PMR be lesz kapcsolva, nagyobb magaslatokról majd nyomkodok rajta.
Előzmény: Z-M-an (1539)
Phoere Creative Commons License 2003.06.27 0 0 1540
Nem lenne rossz, mert mintha egy kicsit hanyagolnál bennünket az utóbbi időben.
Előzmény: Z-M-an (1536)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.27 0 0 1539
Hohóó, akkor nagy esélyünk van beszélgetni egyet. :-) Rádcsörgök majd telefonon, ha nem érlek el PMR-en.
Előzmény: flektogon (1538)
flektogon Creative Commons License 2003.06.26 0 0 1538
Tel. szám a gusty féle topicon...
flektogon Creative Commons License 2003.06.26 0 0 1537
Szombaton délelött a Kékesre megyünk, (kb:11-kor) ha valaki olyan helyen lesz, hogy van értelme próbálkozni, akkor hívjon fel elötte, mert az időpont csúszhat egy kicsit. (biciklitúra)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.26 0 0 1536
Naja... :-))) Nem kizárt, hogy felbukkanok... :-)
Előzmény: Phoere (1535)
Phoere Creative Commons License 2003.06.26 0 0 1535
Vasárnap délelőtt pedig a Városligetben kellene tekeregned és a 3/33-ason jelezgetned, de inkább személyesen megjelenned. :))
Előzmény: Z-M-an (1534)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.26 0 0 1534
Szombat késő délelöttől késő délutánig a Mátra bércein hajszolom majd a ládákat. 4/12-n leszek, nyomogatom majd a call-t meg bele-bele szólok, hátha lesz az éterben valaki...
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.24 0 0 1533
Így pontos !
:-))
Előzmény: kivi000 (1532)
kivi000 Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1532
Pontosabban a 4/12 az "hivatalosan" a geocacherek csatija, de a PMR fórumlakók nagy %-a cacheel is. :)
A legáltalánosabb hívócsati a 8/8! (Bár ezt itt ritkán használjuk ;) )
Előzmény: PetyaMűvek (1530)
Phoere Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1531
Köszi, valami ilyesmire számítottam, ennek van értelme. :))
Előzmény: PetyaMűvek (1530)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1530
Hali !

Az esetek túlnyomó részében a 4-es csatin találsz meg minket a 12-es ctcss kóddal.

Jó kiabálást ! :-))

Phoere Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1529
Kérdésem lenne: van valami kijelölt sáv, amin próbáltok egymással kapcsolatba lépni ilyen spontán kapcsolatteremtéskor, vagy teljessávú keresést alkalmaztok?
Phoere Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1528
Hát, nálam eddig is volt rádió (Alan 451), csak Te nem voltál, hogy próbálgassuk.

:))

A honlapunkon a kiegészítőkhöz bekerült a PMR is, és van ott egy-két jó link is.

Előzmény: Z-M-an (1527)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.23 0 0 1527
:-)))
Akkor megnyugodtam, hogy egyik csúcs sem mászott arrébb. :-)



Phoere!
Gratula a ketyeréhez! Remélem, a következő talin kipróbáljuk! :-)

Előzmény: gusty (1526)
gusty Creative Commons License 2003.06.22 0 0 1526
Tavasszal pont fordítva volt, MikiCache volt a Bölcső hegyen, s mi a Börzsönyben. Az is kb. 24 km volt. :)
Előzmény: Z-M-an (1523)
Phoere Creative Commons License 2003.06.22 0 0 1525
Valóban tud. És most már nekem is van. :))
Előzmény: Z-M-an (1524)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.22 0 0 1524
Olcsó. 25 alatt van 1 pár, ha jól tudom és tud CTCSS-t is!
A www.clubpmr.com tesztje szerint igen jó a hatótávolsága.
Előzmény: Phoere (1522)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.22 0 0 1523
Tegnap a Pilisből (Bölcső hegy) sikerült beszélnem MikiCache-sel, aki a Börzsönyben túrázott.
Sacc/kb. 22-24km, a pontos koordináták függvényében változhat kicsit. Azért ez nem rossz. :-)
Phoere Creative Commons License 2003.06.20 0 0 1522
Hali!

Van valami információtok a Topcom Twintalker 3000-ről?

Moha bá Creative Commons License 2003.06.20 0 0 1521
Sajnos nem ment mindenki nyaralni, pedig én legalábbis szívesen mennék már.

Én a Dunyha-kanyarban leszek a hétvégén, így sajnos nem fogjuk hallani egymást.

Előzmény: PetyaMűvek (1519)
HG4I Creative Commons License 2003.06.20 0 0 1520
Ebben a kutya nagy lehűlésben nem terjednek a rádióhullámok..... :)
Előzmény: PetyaMűvek (1519)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.20 0 0 1519
Megpusztult a fórum ? Vagy mindenki nyaralni ment ? :-))

Hétvégén a Dunnya-kanyarban fogunk bringatúrázni. Ha valaki szintén arra jár kiabáljon ! ( 4/12 )

noybi Creative Commons License 2003.06.18 0 0 1518
OK. Így még jobban bánom. Negyedik éve akarok kimenni, és még egyszer sem jött össze. Azért köszi a beszámolót.
Üdv!
Előzmény: J.Zoli (1517)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.18 0 0 1517
Éhes makkal :))

:))))
:)))
hu ez jó volt:)

Előzmény: schlumberger (1516)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1516
Ja, és jó hideg volt a sör és csinos (.)(.) a pultuslány!

volt az ( . ) ( . ) is

de ez már off
éhes makkal disznókat álmodsz :-))

Előzmény: PetyaMűvek (1515)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1515
Ja, volt sok látnivaló ! Elképesztően alacsony- és elképesztően magas árak, rádiók, alkatrészek és kacatok tucatszám meg akkora yagi-k hogy csak tátottam a számat.
Volt katonai rádió kiállítás. Megtaláltam azt a tipust aminek a segítségével cirka tíz évvel ezelőtt védtem az országhatárt ! A kiállító manus meg akart győzni, hogy az deszantos rádió :-))
Ja, és jó hideg volt a sör és csinos (.)(.) a pultuslány!

A pmr jól el volt dugva a zsebembe az idő nagyrészében, "csak" J.Zolival sikerült egyet beszélni. ( Összefutni Vele sem.. :-(

schlumberger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1514
Meg láthatott volna guszta sörcsapoló hölgyeményt:))

Bizony, bizony...Látod, rá kellett volna beszélni, hogy vegyen pmr-t. És akkor a tábor túlsó végéből is lehetett volna rendelni sorállás nélkül sört.

Előzmény: J.Zoli (1513)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1513
Meg láthatott volna guszta sörcsapoló hölgyeményt:))
Előzmény: schlumberger (1512)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1512
noybi, őszinte yészvétem... Helyette a burabun láthattál volna sok szépet, alkatrészeket, rádiókat, antennákat, katonai technikát, ihattál volna hideg sört, vehettél volna írható cd-t olcsón, találkozhattál volna sok bolond rádióssal, és jót beszélgethettél volna.
Legyen nagyobb szerencséd legközelebb!
Sch.
Előzmény: noybi (1511)
noybi Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1511
Na ja. Milyen volt a BURABU? Nem bírtam kijutni sajnos. Pedig jobb lett volna. Így csak tönkrement a hétvégén egy 80Gigás vinyóm és elveszett három heti munkám :-(((
Előzmény: PetyaMűvek (1509)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.17 0 0 1510
Petya: Bocs, nincs nekem pmr-em. Lestem én is, de nem láttam senkinél. Jól elbújtunk egymás elől...

HG4I: Bocs, figyelmetlen voltam. Akkor én jövök neked egy sörrel, ha legközelebb találkozunk.

Sch.

Előzmény: PetyaMűvek (1509)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.16 0 0 1509
schlumberger: Hali ! Kiabáltunk Neked a Burabu-n 4/12 -n, de se kép se hang.. :-(
HG4I Creative Commons License 2003.06.16 0 0 1508
Bocsi, nem én jövök avval a sörrel,
olvass Pannont! Idézet volt...
4i
Előzmény: schlumberger (1507)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.16 0 0 1507

átjátszó kőrsugárzó antennákkal

Mivel SSTV-átjátszó, tud képeket sugározni, ha a francia kártya bizonyos lapjait mutatja, jogos a kőrsugárzó, egyébként maradjon inkább körsugárzó.
Nem a kőruton vagyunk...
Jössz egy sörrel
Sch.

Előzmény: HG4I (1504)
HG4I Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1506
Bocsi, ez itt tényleg egy kicsit "off topik", de most már mindegy...
Jó hétvégét, üdv.
Előzmény: DJ Szegecs (1505)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1505
Köszi.
A 145,500-at meg egy életre megjegyeztem ennyi elírás után. Hiába, amit az ember nem használ....
:)
Előzmény: HG4I (1504)
HG4I Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1504
Kedves DJ Szegecs!

Mai hír, okulásképpen:
Jelenleg Magyarországon három fm sstv átjátszó működik kísérleti jelleggel.
Budapesten a JN97ML kockában 144.525MHz és 432.500MHz-en.
Gerecsén a JN97FQ kockában a 144.500Mz-en.
Mindháron átjátszó kőrsugárzó antennákkal kb, 10 Watt kimenő
teljesítménnyel, és 1750Hz-es 2 másodperces indítással áll vételkészen az
amatőrök számára.
Természetesen frekvenciamodulált üzemmód, mivel ez még sokunk számára
könnyen elérhető.

Itt a lehetőség, használja mind több amatőr e két sáv új átjátszóit!
A vételjellemzéseket és építő szándékú segítséget előre is köszönjük:

HA5KDR SSTV Team

Tapasztalatokról és további terveinkről, majd később.

--- Hát ennyit erről (is) ----

Előzmény: DJ Szegecs (1451)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1503
J.Zoli:

Úgy tervezzük, hogy kb. 10 órára érünk ki.
Lesz nálam egy Icom ami s20 és 4/12 között fog ugrabugrálni, bármelyiken kiabálhatsz..
( bár 446-on már elég gyengén muzsikál az ájkom gyári antennája... )

OFF: T.Zoli barátunk sajna nem jön mert dolgozik holnap, de ha ráérne akkor sem valószínű, hogy jönne mert úgy veszem észre már "kigyógyult" a rádiózásból :-(
OFF

KLUB: Aki ráér és szeretne elvegyülni pár száz rádióőrült között és a többi pmr klub taggal sörözni egyet az JÖJJÖN, KIABÁLJON 4/12-n.
Csepel-szigeti Ifjúsági Tábor, Bp. XXI., Hollandi út 8.
További infók: http://www.radiovilag.hu/burabu.htm

J.Zoli Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1502
Szia Peti
Szombaton mész? Hány felé leszel ott? Vigyél rádiót aztán keresük egymást.Volt kollégánkkal mi van, nem jön? (T.Zoli junior)
PMR KLUB: helyes! Pontositani kellene.Szombat 10 óra?

schlumberger
Egyre inkább az a meggyőződésem, ahogy ezt a topicot folyamatában olvasom, hogy itt több hívójeles rádióamatőr lapul...

Jaja,még ha nem is mondják. Gratula az 1500-hoz!

Előzmény: PetyaMűvek (1498)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1501
Ja, azt elfeledtem hozzátenni, hogy kb. háromnegyed nyolckor indulunk Győrből, durván tízre ott leszünk, és délután valamikor jövünk is vissza, nem maradunk ott vasárnapra.
Előzmény: schlumberger (1500)
schlumberger Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1500
Egyre inkább az a meggyőződésem, ahogy ezt a topicot folyamatában olvasom, hogy itt több hívójeles rádióamatőr lapul...
Szóval, kedves PetyaMűvek, találkozunk a burabun?
schlumberger@index.hu
Előzmény: PetyaMűvek (1498)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1499
Jut eszembe !

Miután sok GPS / Geocaching őrült is van köztetek ( köztünk ) egy ministatisztikához kérném a segítségeteket !

Egy szerkentyű készül a boszorkánykonyhámban ami a gps és a pmr közé köthető és használatával már nem csak a (stabil) ládákra lehet vadászni, hanem a hatósugáron belüli geocachereket ( vagy az elveszett családtagokat ) is lehet látni/üldözni.
Tudom, hogy vannak ilyen pmr-ek ( Albrecht .. ) de 100 rugó környékén van az áruk és eszméletlen rondák..

Szóval... Kinek milyen ketyeréje van ?
Ne terheljük a fórumot, ha szabad kérni akkor a gps@kulcspont.hu -ra küldjetek választ !

Ezer köszönet !

PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.13 0 0 1498
BURABU!!

Én megyek ! 2-önkön kívül jön még valaki ?
Tarthatnánk mindjárt egy "PMR KLUB NAPOT" ...

Moha bá Creative Commons License 2003.06.12 0 0 1497
Élhető még egyáltalán az a város? Zaj, bűz, lehetetlen közlekedés...

Engem csak ez a rohadt nagy meleg zavar. A többit meg lehet szokni, és van sok egyéb, ami kompenzálja.

Előzmény: schlumberger (1495)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.12 0 0 1496
Hátha valakit érdekel:
Egyik reklámújságban láttam (PhotoHall) PMR rádiókat elég jó áron, úgy 18e Ft körül.Mindezt párban.Az nem olyan rossz. Tudja a CTCSS-t. Egy baja van, szerintem elég gáz hogy kis cerkaelemmel/aksival (AAA méret) megy (4db).Ettől eltekintve nem rossznak tünik.Ja, a tipusa: Topcom Twintalk 3000.
üdv z
schlumberger Creative Commons License 2003.06.12 0 0 1495
Élhető még egyáltalán az a város? Zaj, bűz, lehetetlen közlekedés...

Jöttök-e a burabura?

Előzmény: Moha bá (1494)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.12 0 0 1494
Lakás-meló 500 méter és asszonyka itthon dolgozik.

Rajta vagy a listán. A máz listán! Én egyetemre jártam így, és azóta sírom vissza a szép napokat. Most kocsi, dugó, anyázás, és 500 métert a parkolótól megyek a munkahelyemig, miután már BP összes híresebb dugóját bejártam. Asszonyka nekem is otthon dolgozik. Hazafelé felcsilingelek a PMR-rel, hogy melegedhet a vacsora. ;-)

Előzmény: mihula (1492)
noybi Creative Commons License 2003.06.11 0 0 1493
Nagyon köszi még1x. Felhívtam ôket, van nekik, rohanok, veszek is. 500 pénz egyébként.
Előzmény: J.Zoli (1487)
mihula Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1492
Nem buherálok. utána néztem, de nem vágok bele. jó ez így.
Lakás-meló 500 méter és asszonyka itthon dolgozik. Ritkán lakott rész, de pont ellenkező irányba néz minden ablak. Inkább átmegyek egy másik szobába. A hívójel meg így is átjön.
Nemrég fennt foltam a Normafánál. Élvezet volt a rengeteg darus és biztonsági őr :-)
m
Előzmény: flektogon (1486)
flektogon Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1491
Off:
Nagyszerű, ha eljössz, akkor találkozunk, mivel reményeim szerint én biztos ott leszek.
On:
Előzmény: J.Zoli (1490)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1490
OFF
Hát GPSem van, meg pár ládikót levadásztam geoch tagként,úgyhogy nem kizárt az indulás a köv versenyen a Mecsekben.
ON
Előzmény: flektogon (1489)
flektogon Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1489
Én is inkább az élményt emelném ki, remek volt a társaság. Jövőre -akár nézőként- biztos szívesen látnak PMR-ezőket is.
Előzmény: J.Zoli (1487)
flektogon Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1488
(Gyakorlat alatt értek valamilyen receptet. Marad az egyéni kísérletezgetés...)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1487
flektogon
Hát nem semmi ! Gyönyörű! Bitang jól néz ki, de mondjuk meg is kellett érte dolgozni.De hát az élmény. Meg ez maradandó ott a polcotokon,már ránézni is jólesik.Gratula!

noybi
Ha nem kapnál ott szólj,mert van egy nekem egy,de nem tudom hogy használom-e valaha.Kérdezz rá előbb telefonon hogy van-e,ne kelljen ebben a melegben elcaplatni odáig : 2101758.

üdv

Előzmény: flektogon (1485)
flektogon Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1486
A külső antena valóban tilos, hiszen eltér a szabványtól. Ha valaki erős takarásban van, akkor mégis szükség lehet rá, ebben az esetben "bocsánatos bűn", bár jó esetben is csak annyit lehet vele elérni, mintha egy jobb pozíciót foglalnánk el. Gyakorlat nincs rá, mivel tiltott. A "bocsánatos bűn" kategória is csak azért van, mert a külső antennával nem lehet "darálni".
(Több visszajelzést kapok mostanában nagyobb teljesítménnyel adó kollégákról, és dühödt emberekről, akik a HIF-el fenyegetik őket. Szerintem erre semmi szükség, csupán el kell fogadni a PMR kínálta lehetőségeket.)
Előzmény: mihula (1478)
flektogon Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1485
Küldtem egy mailt, mellékelve az edényzetet, ami már a mienk marad...
Előzmény: J.Zoli (1474)
noybi Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1484
Erre nem is gondoltam. Köszi, nekem ez nagyon hasznos info volt!
Előzmény: J.Zoli (1481)
mihula Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1483
jóvammá olvasok, olvasok :-)
m
Előzmény: J.Zoli (1482)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1482
Szia Mihula
Tudom hogy sok, de érdemes az elejétől végigfutni a topicon.Antenna és sokminden más ügyben megtalálsz mindent,mit miért,hogyan,vagy miért nem.
Előzmény: mihula (1478)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1481
Noybi
Igazad van, nem figyeltem. 3.5-ös négypólusúra gondolsz? (pl a Yaesu VX-5be való) Az Elnök u-ban a Telecom centerben lehet kapni párszáz Ftért.
Előzmény: noybi (1475)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1480
mihula:

Gyakorlat van rá, de törvénysértés. Ennek is érdemes utánaolvasni!

Előzmény: mihula (1478)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1479
Olvass vissza a topicon, voltak pozitív kísérletek erre vonatkozóan.
Előzmény: mihula (1478)
mihula Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1478
Külsô antennát nem lehet valahogy fabrikálni?
Nincs erre valami gyakorlat?

m

mihula Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1477
J.Zolinak hála, hétvégén már próbálgattam kicsi alan456-ot.
Remek kis szerkezet.
Ahogy szoktam; az Alan átvétele után másnap megnéztem egy Cobrát is. Nem bántam meg.
Elsô fogásra úgy tűnt, hogy az Alan mintha egy kicsit jobban össze lenne rakva.
Káptalanfüreden hétvégéztem és a hegyrôl tisztán hallatszott az alsóörsi kikötômester, és néhán motorost is el lehetett csípni a HD-találkozón (?4-6 km?).
4/12-n senkit nem hallottam. :-(
Köszi még egyszer mindenkinek.

mihula

Előzmény: Z-M-an (1455)
gusty Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1476
Én is gratulálok! Nem sok hiányzott, hogy én is menjek, de ebben a hőségben inkább a családban maradtam. Muszáj volt a két kiskorút pancsolni vinni.
Előzmény: flektogon (1473)
noybi Creative Commons License 2003.06.10 0 0 1475
Akkor megpróbálom mégeccer, hátha most: J.Zoli! Hol tudtál négypólusú jackhez hozzájutni? Keresgélek égen-földön, de sehol semmi.

dragunov-Szegecs! Gratula az alföldi eredményhez!

J.Zoli Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1474
Gratula ! Kupa már saját marad? gondolom. (meg lehet nézni? fénykép van róla?) Azért ez nem semmi ekkora melegben,jó kis meló lehetett.Azért ehhez kellett egyfajta elborultság :))))
Előzmény: flektogon (1470)
flektogon Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1473
Köszönöm, még a meleg ellenére is jól éreztük magunkat a GPS-PMR sűrűben. (pár liter víz lejött rólunk, fejenként kb. 6 litert ittunk meg.) Láttunk néhány bitang terepjárót, de ők is megszenvedtek, mivel a pontok zöméhez ki kellett szállni a kocsiból, és lemenni a szakadékba...
Előzmény: Moha bá (1471)
dragunov Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1472
Hello Szegecs!
A táv, amit átbeszéltünk kb. 25-26 Km volt légvonalban, ami - szerintem - alföldi viszonylatban nagyon jó. Nem tudom, hogy milyem magas lehet a 24 emeletes (gondolom max 75m), de 25 Km-es távolságról nézve (ha látszott volna) majdnem a földdel egyenlő. Mégis, milyen sokat számít!
Szóval jó volt a kísérlet.
Üdv: dragunov
Előzmény: DJ Szegecs (1459)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1471
Igazából azért vagytok őrültek, mert rekord kánikulában képesek vagytok ilyet művelni. Én is GPS-eztem, várostérképeket pontosítgattam, de csak egy-egy fénykép erejéig voltam hajlandó kiszállni a finom, hideg autóból. Minden elismerésem. A gondolattól is borzongok, hogy ilyen időben off-road és off-car legyek. :-)
Előzmény: flektogon (1470)
flektogon Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1470
Örülök neki, ha a geocaching ugrik be egy verseny kapcsán. Ez ugyan nem az volt, de kiválóan szórakoztunk.
A 100 pontot senki sem találta meg, mivel csak 6 óra állt rendelkezésre. Árpád Vezérrel 31 helyen jártunk, ebből 4 pontot nem tudtunk azonosítani. Ezzel az eredménnyel nyertük meg a kerékpáros kategóriát. A gyalogosoknál Vabubus (ki más?) nyert 35 ponttal, az autósok győztesére nem emlékszem, csak arra, hogy 62 pontot abszolvált.
A terep durva off-road volt, 35 fokkal súlyosbítva. Szerencsésen megúsztuk defekt, és egyebek nélkül. Ez volt az első, hogy egy igazi kupából poharaztunk...
Előzmény: J.Zoli (1467)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1469
Hú, igazad van, flektogon. Az a baj, hogy amennyiben egy hozzászólásban olvasom a "GPS" és "verseny" szavakat, akkor nekem máris a geocaching ugrik be. Viszont a 4/12 akkor is 4/12. :-))
Előzmény: flektogon (1466)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1468
Holnap (ja,ma),szóval hétfőn Balatonaligán leszek, ha valaki arra jár (Club Aliga strand),nosza rajta 4/12.
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1467
Hii, 100 pont, az nem semmi. Mennyi idő volt rá? Hányadikok lettetek?
Előzmény: flektogon (1466)
flektogon Creative Commons License 2003.06.09 0 0 1466
Nem geocaching, hanem "GPS challenge" verseny volt. 100 pontot kellett megkeresni GPS segítségével, autó, gyalog, ill. kerékpár kategóriákban. Mi az utóbbiban indultunk, és mivel több geocachingben érdekelt is volt köztünk, egyértelmű volt a PMR, és a 4/12 használata.
Előzmény: J.Zoli (1464)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.08 0 0 1465
Természetesen geocaching. Hiszen a 4/12-bôl sejthetô, nem? ;-)
Előzmény: J.Zoli (1464)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.08 0 0 1464
üdv
Milyen rendezvény volt?
Előzmény: flektogon (1463)
flektogon Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1463
A mai csóri (Baglyas hegy) versenyen is kiváló szolgálatot tett a PMR, a 4/12-n beszélgettünk, de főleg a befutó volt érdekes, amikor az érkező versenyzők jelentkeztek be, és kérték a hideg ital kikészítését.
Moha bá Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1462
Nem biztos, hogy ugyanaz a forrás, viszont ha egész Budapesten vehető, akkor nem fél watt-os, az biztos, így nem is annyira meglepő, ha 100 km-re még ott van egy sokemeletes ház tetején. Elvégre a kollégák már át tudtak beszélni 68.2 km-t fél W-tal.
Előzmény: DJ Szegecs (1461)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1461
Ha tényleg bp-i a zavaró az 1-esen, akkor nem semmi lehet, hogy még 100km-rel távolabb is vehető...
Előzmény: Moha bá (1460)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1460
Ez természetes. Minél magasabbra mész, annál messzebbről jön dragunov és a szemét is. Így legalább tudod, hogy nem a közeledben van a zaj forrása.
Előzmény: DJ Szegecs (1459)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1459
Sikerült a 24-es tetejéről beszélnem Dragunovval, aki előbb Rákócziújfaluból, majd később Tiszaföldvárról jelentkezett be. Messzebbről már nem sikerült összehozni a kapcsolatot.
Érdekes, hogy Szolnokon a belvárosban a 2. emeleten teljesen tiszta az 1-es csatorna, ugyanakkor a 24-es tetején ugyanaz a zaj jött, ami Budapesten is hallható....
Moha bá Creative Commons License 2003.06.07 0 0 1458
J.Zoli

Nem próbáltad, hogy otthonról hallod-e a Zöld Pardon biztonságiakat?

Ma kipróbáltam. Itthonról is meg a Rio Café-ból is. Tökéletesen hallatszik, még be is szólhatnék nekik. Nekem az tetszik különösen, hogy amikor átszól az egyik bejárat a másiknak, akkor nem azt mondják a személyleírások után, hogy "rúgjátok ki őket a fenébe", hanem azt, hogy "ők ma már nem jöhetnek be". Mindig pont ezt mondják. Milyen kis figyelmesek! :-)))

Előzmény: J.Zoli (1437)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1457
Pár perce beszéltem Dragunovval, aki a Tiszaliget bejáratánál volt, én Szolnok belvárosában. A táv kb. 6 km.
Holnap reggel 8-tól pedig a 24 emeletesen leszek, ahogyan azt már írtam itt.
Moha bá Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1456
Kösz, de most már maradok az Alan-nál! :-))
Egyébként tényleg úgy olvastam, hogy az egy Alan-specifikus dolog. Na mindegy, nem ez döntött végül, hanem a design (ami csak nekem tetszett egyedül a sok gömbölyded izé között), az AA elemek és az ár.
Előzmény: Z-M-an (1455)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1455
Előzmény: Moha bá (1454)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1454
Ja és persze a Cobránál is van intercom

Nos, ez meglep. Eddig mindig azt olvastam, hogy az csak az Alan-nál van. Most akkor hogy is van ez???

Előzmény: Z-M-an (1439)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1453
Z-M-an:

Cobra MT700 hallja az Alan call-hangját, amolyan "bugyborekolo" hang jon at ilyenjor, elegge halkan.

Nos, az maga a jel, amit az Alan szétszór a levegőbe. Az csak /00-n nyitja ki a zajzáradat, és nem hiszem, hogy felfigyelnél rá! Pont az a baj, hogy a többi készülék ezt nem érzékeli /XX-es "csengetésnek", és nem kezdi el lejátszani rá a saját hívó oldali jelzését, ami a beállított hangerőtől függetlenül hangos trilla. A felismerés és a reagálás hiányzik, a "zaj" maga természetesen átmegy.

Előzmény: Z-M-an (1439)
HG4I Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1452
Az. SSTV hívófreki :( Lásd IARU Reg1. sávterv..... N.C.
Előzmény: DJ Szegecs (1451)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1451
Eredetileg 144,500-ra kellett volna, hogy elgépeljem, az ugyanis hívófreki lenne :)
Előzmény: TamiBT (1450)
TamiBT Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1450
- biztos csak felrenezte a frekit :)) amugy a 2m-es savval nem is lenne gond, ha simplex frekit irt volna - HI. de azmar nem ide tartozik.
Előzmény: HG4I (1448)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1449
AZ egy másik történet volt, ne keverjük bele.
Az átjászókkal kapcsolatban viszont teljesen igazad van.
Előzmény: HG4I (1448)
HG4I Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1448
Nem a HIF-re gondoltam.
Ez a freki pont egy (ill. több) átjátszó felmenője...... onnan nagyszerűen el lehet érni........
Ez zavaró lehet másoknak......

üdv: HG4I
(akit a honlapodon kioktató stílusúnak tituláltál, lám most is azt teszi....)

Előzmény: DJ Szegecs (1447)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1447
Ja, az csak véletlen elírás. Itt figyelt a PMR mellett egy másik URH, ami javításra van nálam.
Még a végén feljönne a HIF is a tetőre :))
Előzmény: HG4I (1446)
HG4I Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1446
Nyilván....
És a másik kérdésre?...

HG4I

Előzmény: DJ Szegecs (1445)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1445
Köszi a korrekciót. Természetesen 7-e (szombat) a jó időpont.
Előzmény: HG4I (1444)
HG4I Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1444
Ezeket tényleg komolyan gondoltad?
Márminthogy 6-a az szombat, meg hogy 145,000 a frekid?

HG4I

Előzmény: DJ Szegecs (1443)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1443
ÚJABB Távolság-döntési kísérlet:
Most szombaton (6-án) reggel 8-tól 9-ig a szolnoki 24 emeletes ház tetején leszek. 4/12-es csatornán fogok fülelni. Lesz egy URH is nálam, az 145.000 MHz-n lesz. Valaki ráér ebben az időpontban?
TamiBT Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1442
- Ez nem egeszen ugyvan, a hetvegen kirandultunk Laa-ba egytet es kolleganak motorolaja siman reagalt az alanom call-jara! Fogalmam sincs melyik motorola, ha kell rakerdezek.
Előzmény: Moha bá (1436)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.06 0 0 1441
Biztos vennéd őket otthon. Én múltkor a Lágymányosi hid felé mentem a rakparton, sima ügy volt, egészen a kanyarig.Egyébként elég ritkán beszélnek. Csak ha van valami "problémás" alak,aki ha az egyik bejáraton nem engedték be, próbálkozik a másikon.Ilyenkor szól át a porta,leadja a személyleirást.
Előzmény: Moha bá (1438)
dragunov Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1440
Z-M-an:
Ez úgy van, ahogy Moha bá mondja, illetve ctcss kód nélkül úgy, ahogy te mondod (/00-án). Erre véletlenül jöttünk rá flektogonnal, akinek szintén Cobrája van.
Előzmény: Z-M-an (1439)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1439
Cobra MT700 hallja az Alan call-hangját, amolyan "bugyborekolo" hang jon at ilyenjor, elegge halkan.
Ja és persze a Cobránál is van intercom és VOX.
Előzmény: Moha bá (1436)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1438
5/21?

Pár napja próbáltam a Rio Café-ból (túloldal, de nem ment, aztán otthon láttam később, hogy a sötétben sikerült DCS-en beállítanom a 21-et).

Node most indulok haza, útközben meghallgatom őket. :-))

Előzmény: J.Zoli (1437)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1437
Szia Moha Bá
Nem próbáltad, hogy otthonról hallod-e a Zöld Pardon biztonságiakat?
Előzmény: Moha bá (1436)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1436
mihula:

Váljék egészségedre! Egy valamit azért tudj (eddig ez az egyetlen negatívum, amit az Alan esetén találtam): mivel baromi erős a Call hang, amit kiad, kissé elnyomja a CTCSS jelet, így egy másik Alan trillázni fog, ha megnyomod, de a többi PMR nem. Ez azt jelenti, hogy amennyiben másokat kutatsz az éterben, akkor csak Alan-ost fogsz találni a Call nyomogatására, ha szélesebb körben akarsz keresni, be kell nyomni a PTT-t, és üvöltözni, hogy meghallják mások is. Én egész jól eléldegélek így. :-)) Az intercom és a VOX viszont nagyon súlyosan hasznos dolgok!

Előzmény: mihula (1434)
noybi Creative Commons License 2003.06.05 0 0 1435
J.Zoli! Hol tudtál négypólusú jackhez hozzájutni? Keresgélek égen-földön, de sehol semmi.
Előzmény: J.Zoli (1431)
mihula Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1434
Moha bá
Köszi, nézegetetem őket 3 napja és asszem én is az Alant választom. Már csak a tartozékok miatt is. Pl. Intercom mazzag. Motoron jól jön.
Ha minden jól megy J.Zoli engem is hozzásegít egy (két) masinához.
Köszi mindenkinek az okos szavakat.

mihula

Előzmény: Moha bá (1425)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1433
Jó az. Egyszer tesztelhetnénk, ha jársz megint arrafelé,ahol egyszer navigáltál rádión (én meg robogóval voltam).Kiváncsi lennék a 6222 hangjára.Vinnék két motit,te lennél a 6222-vel, én meg egy ta200-al.vélemény?
Előzmény: Z-M-an (1432)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1432
Áhhh, sajna nem, csak gondolkodom rajta, hogy esetleg, egyszer, talán...
Előzmény: J.Zoli (1430)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1431
Szia Pet
2.5 stereo jack (én négypólusú jackkal próbáltam, de abból nem használ 1 pontot, ezért szerintem jó a sima stereo is), de hosszabban nyúlik be a rádióba,tehát nem igazán szabvány sajna.Bekötés nagyon kell? Mert nincs kéznél per pillanat.De ügyi vagy, és könnyen kikisérletezed.
Előzmény: PetyaMűvek (1424)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1430
Szia Z-M-an
Neked is T6222-d van?
Előzmény: Z-M-an (1429)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1429
Előzmény: gusty (1428)
gusty Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1428
Van töltő csatlakozója?
Előzmény: Z-M-an (1427)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1427
Ha esetleg M6222-höz is lenne ilyesmi emberi áron...
és még az elemeket sem kell ki-be rakosgatni!
Előzmény: gusty (1426)
gusty Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1426
Alanhoz kb. 2-3k HUF-ért vehető töltő, ami közvetlenül ráköthető. Igy nem kell külön töltő, s nem kell ki-be rakosgatni az elemeket. Egy hátránya van: nem gyorstöltő, így kell neki bőven idő, mire felpumpálja a 2200-as aksikat. Viszont utána egy ideig nincs gondod. :)
Előzmény: Z-M-an (1415)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1425
mihula:

Moha bá! Hello itt is!

Üdv a csapatban! Nekem Alan 456r-em van, szeretem az AA elemek miatt (ugyebár a GPS is azzal megy, ezért ebből van ezer), szeretem, mert le lehet tenni állítva az asztalra, és szeretem, mert van benne sok kis okosság (pl. CDS, VOX és baby sintér). Szerintem, ha nem túl drága kütyüt akarsz, akkor jó alaposan olvass el mindent a Cobra MT700-ról, az Alan 456-ról és a Motorola T6222-ről. Nekem úgy jött le, hogy ezek az érdemes játékosok. A 6222 még azt is tudja, hogy kereséskor megmutatja, melyik CTCSS-en beszélnek a csatornán. A Cobra-ban nekem az nem tetszett, hogy AAA elemekkel megy, azaz nem bírja sokáig, és nem is olyanjaim vannak.

Előzmény: mihula (1413)
PetyaMűvek Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1424
jzoli: Halihó ! Említetted volt, hogy gyártottál Motorbolhához való headsetet.. Elárulnád a dugasz méretét és bekötését ?
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1423
Hali Mihula!

Szóval a CTCSS nem osztja tovább a csatit fizikailag. Pl. a 4/12 esetén ugyanúgy a 4-esen megy az adás, a CTCSS tkp. egy szelektív zajzár, azaz, ha aktiválod, csak azokat hallod meg, akik a 4-esen szintén 12-es CTCSS-sel nyomják. Aki pl. a 4/06-on vagy 4/00-n beszél, azt Te nem hallod, viszont, amíg ők beszélnek, addit Te nem beszélhetsz, mert "elnyomjátok" egymást (u.a. a freki).
Ha nincs bekapcsolva a CTCSS (pl. 4/00) akkor Te mindenkit hallasz a 4-esen, de hiába kiabálsz nekik, ők nem fognak hallani, ha be van kapcsolva náluk valamelyik CTCSS. Vili?

Ja CTCSS igen fontos, az egész Geocacher társadalom használja (4/12 a hivatalos), ezért, ha neked olyan rádiód lenne, ami nem tudja a CTCSS-t, akkor nem lehet szó kétoldalú kommunikációról... A legegyszerűbb típusokból hiányzik, szóval - ha lehet - ne ezek között nézelődj.
Cobra MT700-ast viszonylag sok GC-s emberke használ (én is) és szerintem nem rossz készülék, 4 AAA-val megy. Azért az AA-s rádiók sokkal tovább bírják 1 elemmel (750 vs. 2000mAh).
A másik jó vétel az Alan lehet, ilyen is többeknek van itt. Gusty pl. mindkettőt jól ismeri, írt is egy frankó összehasonlítást jópár hozzászólással ezelőtt.

Venture királyul működik, igen jól szolgál! :-) Remélem a Te Legended is!

Előzmény: mihula (1419)
dragunov Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1422
Ok. Mailban is lehet péntek du.-ig, de jobb telefonon. Ott a számom gusty oldalán.
Előzmény: DJ Szegecs (1421)
DJ Szegecs Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1421
Hétvégén szolnok környékén leszek, megpróbálhatunk beszélni.

Ok, akkor egyeztetünk időpontot, és ha lehet, felmegyek a 24 emeletes ház tetejére is.

Előzmény: dragunov (1417)
mihula Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1420
Szia!

Arra emléxem, hogy Motorola volt, és a mentôket is el lehetett csípni vele néha. A Vöröskeresztesektôl kaptuk, hogy velük tudjunk kommunikálni. Inkább egy téglához hasonlított, mint egy adóvevôhoz :-)

m

Előzmény: HG4I (1418)
mihula Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1419
Hali Z-M-an!

OFF Hogy müxik a Venture? ON
Köszi a gyors választ és a linket, már csak az a kérdés, hogy miért is kell nekem a CTCSS?
Ez valami olyasmi, hogy a meglévô 8 csatornát még tovább ossza? Ha ez nincs akkor mibôl maradok ki? Bocs, de totál hülye vagyok a témában. Majd megtanulom. A T4302 ezt nem tud CTCSS-t, de nagy elônyének tartom, hogy 4 AAA elemmel megy.

thx
mihula

Előzmény: Z-M-an (1415)
HG4I Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1418
Halihó!

Csak azt ne feledjük: ezek a készülékek "szabadidő rádiók", vízi mentéshez nem (sem) alkalmasak! Az ilyen felhasználási területekre teljesen más specifikációt teljesítő eszközökre van szükség!

üdv: HG4I

Előzmény: mihula (1413)
dragunov Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1417
DJ Szegecs:
Hétvégén szolnok környékén leszek, megpróbálhatunk beszélni. Ha érdekes jelezd.
Üdv,
dragunov
dragunov Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1416
Hát, aki tegnap hallgatta a műsort (vallentb), az hallhatta, hogy vannak hölgyek, csak itt nem írnak.
Előzmény: noybi (1414)
Z-M-an Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1415
Hello Mihula!

4/12= négyes csatorna, 12-es szelektívhívó (CTCSS).
Motorolák nekem tetszenek, az egyetlen "baj", hogy 3 cerkával mennek, azaz olyan töltő kell hozzájuk, ami egyesével is tölti az elemeket. Ha viszont van ilyened, akkor M6222, szerintem, bár ez a drágábbak közül való.
Jómagam Cobra MT700-ast használok, az áráért szerintem remek cucc (30kHUF/pár).

Ha érted az angolt, akkor itt egy link indulásnak:
http://www.geocities.com/euro446/

Előzmény: mihula (1413)
noybi Creative Commons License 2003.06.04 0 0 1414
Télleg, egy Hölgy sincs itt... (?)
mihula Creative Commons License 2003.06.03 0 0 1413
HölgyekUrak!

Bevásárlás előtt. Mit érdemes? és a többi hülye kérdés.....
Van valami összefoglaló irodalom, vagy olvassam végig a listát. Kerestem, de nemigen találtam. Felhasználás inkább városon kívül, illetve külföldi városokban.
1x használtam ilyet, mikor egyik Sziget alkalmával a vízimentést csináltuk. Teccett, és most érett meg a vétel.
Motorola T4302 nagyon gagyi? Esetleg tapasztalat?
Mi az a 4/12 (nem csak 8 csatorna van)
bocsi

Moha bá! Hello itt is!

thx minden építő jellegű hozzászólást!
mihula

Steve7713 Creative Commons License 2003.06.03 0 0 1412
Valaki sos nem tudna segíteni az AT parancsokkal kapcsolatosan?Az sms küldésnél nem megy a paraméterezés.Nem tudom mi az az index, da, meg toda.
csinált már valaki ilyet?
dragunov Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1411
Hááát, sajnálom. Pedig szívesen benne vagyok bármilyen pmr próbában, csak - mint ahogy azt már írtam - előre jelezni kell, a Bélának meg ráadásul nincs internet elérése, úgy kell rácsörögnöm ha éppen nem fülel.
Előzmény: guaaa29 (1409)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1410
Ha valaki Pécel és Gyömrő környékén 4/12-n nyomogat kb. félóra múlva, akkor meg fog találni. Oda megyek autózgatni egyet.
guaaa29 Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1409
Dragunov! A Normafáról ( szokott helyem) próbálkoztam ma délelőtt tizenegy felé. Kerestem ?MÁtyásföldi Bélát is, mert a múltkori néhány szóváltást akartam megismételni. Egyikőtök sem jelzett vissza. KÁr. Aztán egy csomó minden más bejött, pédául valaki autókról beszélt. Aztán gondoltam, hogy ez valami autós bemutató lehet valahol a városben. Erről tud e valaki, mert már nem először hallom.
Aztán valaki koordinátákat olvasott fel többször is, ez valami egészen más lehetett.
És végül. A hét közepe táján ejtőernyősök ugráltak valahol ÓBudán, kivállóan lehett hallani őket.
Előzmény: dragunov (1404)
Moha bá Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1408
Igen, azóta tájékozódtam napfogyatkozás ügyileg. Sőt, megnéztem magpet és mudman képeit is. Így már elhiszem. ;-)
Előzmény: J.Zoli (1406)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1407
Egész jó.Hány km lehet?
Előzmény: dragunov (1404)
J.Zoli Creative Commons License 2003.06.01 0 0 1406
Jaja, igazad van. Biztos Törökbálinton is PMR lesz nekik. Majd úgyis mondom.

Ja , vót napfogyatkozás. Vót valamikó. Rögge vót, de a geocaching fórumon pontosan megvan h mettöl meddig.

Előzmény: Moha bá (1405)
Moha bá Creative Commons License 2003.05.31 0 0 1405
Szerintem, ha az egyik Brico-ban PMR-t használnak, akkor az összes többiben is. Ha egyszer "óccsó" céggel paktáltak le, az mindenhol "óccsó". Gratulálok nekik. Remélem, aki ki akarja rabolni őket, az is befektet párezer forintot egy CTCSS nélküli készülékbe, hogy pontosan tudja, mit csinálnak a biztonságiak.

Milyen napfogyatkozásról beszéltek? Volt ma valami részleges?

Előzmény: J.Zoli (1403)
dragunov Creative Commons License 2003.05.31 0 0 1404
Igen, én voltam. Flektogon épp hozzám igyekezett.
Ez azért szép táv mátyásföldről.
Előzmény: J.Zoli (1399)
J.Zoli Creative Commons License 2003.05.31 0 0 1403
Moha Bá

Van még egy jó hírem: A Soroksári Brico biztonságiak is PMR-t használnak: ezúttal a 8-as csatornát. Tone-t ismét nem dekódolt,úgyhogy lehet próbálkozni , aki az M5ön jön befelé,az kiabáljon rájuk :)

Előzmény: Moha bá (1400)
J.Zoli Creative Commons License 2003.05.31 0 0 1402
jóreggelt magpet
Ha netán hallasz beszédfoszlányokat, hivóhangot úgy 07:20 körül , az én voltam,megpróbálok rádkiabálni a Lágymányosi hid közepéről.Onnan talá
n van rálátás feléd.
Ha jár valaki ma a Soroksári BricoStore környékén(8-12 ill 16-19 óra között),szóljon be 4/12n. Remélem nem azt használják az áruháziak :)
Előzmény: magpet (1401)
magpet Creative Commons License 2003.05.31 0 0 1401
Talán kicsit késve, de hátha mégis valaki a napfogyatkozás felé menet még benéz a fórumra. Ha minden jól megy, én Gül baba türbéjénél leszek 5:00-tól, 4/12-n.
Moha bá Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1400
Ez aztán az igazi sz*rrágó megoldás. Esetleg még foghatnának a költségeken, ha egyszerűen átkiabálnának a vásárlók feje fölött. Egy-egy nagy papírtölcsér egész olcsón kijön.
Előzmény: J.Zoli (1399)
J.Zoli Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1399
Ma (péntek) 20:45 körül Fóton voltam még a BricoStore mellett,PMR-en hallottam: "Flektogon,hallasz?" dragunov,nem te voltál? Nyomtam trillát,szóltam is,de nem jött válasz.
Egyébként a fóti BricoStore biztonsági szolgálata a 4-es csatornát használja...tone-t nem detektált a Motim, lehet hogy nyitottak voltak (4/00) vagy pedig DCS-t használtak. Bár Cobrának néztem a rádióikat,abban meg nincs DCS.
noybi Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1398
Figyelek, mi? :-)
Előzmény: TamiBT (1396)
trcgabi Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1397
Augusztus 16.és 17.-én lesz.Gyertek el!
Előzmény: J.Zoli (1393)
TamiBT Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1396
- Eztmar PetyaMűvek beirta elobb par hozzaszolassal :))
Előzmény: noybi (1395)
noybi Creative Commons License 2003.05.30 0 0 1395
Aki akarja bökjön pl. ide DCS ügyben.
Előzmény: J.Zoli (1392)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!