Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133275

4-5 db 10 literes cefrehordót szándékozok beszerezni. Ezekben egy-egy főzésre elegendő cefrét tudok előkészíteni.

Felejtős. A cefre felhabzik, legtöbb esetben 2/3-adnál nem érdemes jobban megtölteni. A 17 literes főzőhöz 20 literes hordókat vennék.

Előzmény: pacsepa (133264)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133274

OK, köszönöm, megpróbálom ...

 

Előzmény: barkócza (133271)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133273

Így már értem, csak azt nem tudom, mi váltja ki ezt a két tányér közötti túl nagy buborékoltatást. A túl erős fűtés? Nálam inkább gyenge ...

A mostani opálosodásra, ilyen brutális szinten még nálam nem volt példa, mindent úgy csináltam, mint évek óta, csak ebben a borban lehet a jelenség okozója ...

 

Előzmény: foxrudi (133272)
foxrudi Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133272

Amikor két tányér közötti buborékoltatás túl nagy.

Előzmény: csalántea (133268)
barkócza Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133271

Miért veszed vissza? 90 litert nyugodtan főzz végig 6KW-tal, sőt, ha tudsz, többet is nyomhatsz.

Előzmény: csalántea (133268)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133270

Persze, ez nem kereskedelmi bor, házi bor, nem fogyott el, próba szerencse alapon a kén kiszellőztetése után álltam neki, csak bedőlt a nagykapu ...

Előzmény: endrepp (133269)
endrepp Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133269

persze nem egy Takler Regnum

 

Ilyen kereskedelmi "minőségi" technoborokat nem érdemes lefőzni, hacsak nem akarsz egy különlegességet a tanninporból, guargumiból, gumiarábikumból, karamellből, mustsűrítményből... amivel palackozás előtt beállítják őket.

Előzmény: csalántea (133268)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133268

Mit jelent a túlhajtás? 6 KW-al fűtök fel, utána visszaveszem, a középpárlat szedése alatt 3 KW-al megy a 90 liter ...

A bor kóstolásra még elfogadhatónak tűnt, nem volt pl. ecetes, persze nem egy Takler Regnum volt :-)

 

 

Előzmény: foxrudi (133263)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133267

Persze pontosan nem tudom, de így visszaszámolva kb. 2.5 liter/óra

 

Előzmény: kopasz szuzukis (133260)
endrepp Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133266

Egyébként nem muszáj savazni, ha rendesen beindítod az erjedést és befejeztével azonnal főzöd.

Előzmény: pacsepa (133264)
endrepp Creative Commons License 2016.12.31 0 1 133265

Akkor vegyes gyümölcs pálinkát fogsz főzni. Tegyél hozzá étkezési foszfor savat.

Előzmény: pacsepa (133264)
pacsepa Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133264

Köszönöm!

Valóban "fajtázott" főzeteket szeretnék. Azok a gyümölcsök, amiket használok nem egyszerre érnek. Talán a cseresznye és a meggy csúszhat egybe, de ez nem probléma, mert 4-5 db 10 literes cefrehordót szándékozok beszerezni. Ezekben egy-egy főzésre elegendő cefrét tudok előkészíteni.

Különben erről jut eszembe: olvastam, hogy a cseresznye cefre savbeállításához nagyon jó, ha tesznek hozzá meggyet. Inkább azt, mint akkumulátorsavat... :-)

Előzmény: kopasz szuzukis (133261)
foxrudi Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133263

Lehet az is. túl lett hajtva,és a sapkák áthabzása-túlhabzása lehet még gond,ilyenkor nem marad az olaj a tányérokon.

  Esetleg a bor volt behalva már.

Előzmény: csalántea (133254)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133262

Keress rá a guglival. Önthető szilikon vagy kétkomponensű szilikon alapján. A gyurmaszerű ( kicsit drágább) anyag a formázó szilikon elnevezés alatt fut.

Előzmény: vasbogre (133252)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133261

Ha "fajtázott" főzeteket akarsz, akkor a cefrézést is külön-külön végezd. Azt már fel tudod becsülni, hogy egy-egy fajtából körülbelül+/- mennyi cefre várható. A 17 lityissel átlagos gáztűzhelyen kb. 2-2,5 óra egy cefre főzése. Persze, meg lehet zavarni brutál ráfűtéssel, de annak guggolós lesz a vége.

Előzmény: pacsepa (133239)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133260

Mennyi párlat jön le óránként?

Előzmény: csalántea (133254)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133259

Utoljára hetekkel ezelőtt almát főztem, minden rendben volt ...

A kifolyó párlat 20  fok körüli, rézeleje és előpárlat rendben el lett választva, az első liter középpárlat rendben volt, utána egyre sűrűbb köd ...

Az alkohol fok annyi, az epruvetta és a torony fejhőmérő szinkronban van ...

A bor három éves, erősen oxidálódott és kissé üledékes ...

Most tettem fel a másik felét, ebbe a seprő is belement :-)

Előzmény: snapszmester (133258)
snapszmester Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133258

Csak vélemény! Most mossa ki az előző olaját. Nagyon hideg a kifolyó párlat. Mégse olyan magas az alkoholfok.

Előzmény: csalántea (133254)
mili70 Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133257

A bögrecsárdát leszámítva sokunknak ismerős lehet a sztori. :)

Előzmény: pacsepa (133256)
pacsepa Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133256

A vidéki házamnál fogok főzni, nem a feljelentősöktől kell félnem, hanem szeretném megúszni a kezdők tanulópénz fizetését. Már gondolkoztam azon, hogy befizetek a rendszeresen meghirdetett pálinkafőző tanfolyamra is. Bár itt voltak róla kritikus vélemények, nekem biztos tudnak újat mutatni. Olvasni itt is lehet, de vizuálisan sok minden más.

Nekem csak a fantáziámat mozgatta meg, hogyan lehet az elszánt zugpálinkafőzőnek a panelben lebuktatni magát. :-)

 

Itt abszolút kezdő vagyok, de a véremben van a kék véren (kutyabőr) kívül vörös (paraszt), és etilalkohol is. Utóbbit egyik nagyapámtól örököltem, aki a 1980-ig zugfőzött és bögrecsárdát tartott fenn, abból egészítette ki csekélyke nyugdíjukat! :-)

Neki még tuti házibarkács tejeskannás lepárlója volt és a cefrés acélhordók a hátsó fészerben sorakoztak. Gyerekként hányszor találkoztam velük!

Soha senki nem bántotta, pedig mi a francnak valakinek 30 szilvafa? :-) Nagy kombináció nem kellett hozzá!

Szó-szó nem a minőség volt nála a szempont, külön tágabban értelmezett családi program volt beszerezni 5-6 helyen a szükséges mennyiségű cukrot... :-)

A bora pedig nohaszőlőből volt... Brutális! De ahogy a páleszt, úgy a bort is eladta pohárban és/vagy 5-10 literjével vitték... :-)

Előzmény: mili70 (133255)
mili70 Creative Commons License 2016.12.31 0 1 133255

Már csak az  kérdés, hogy ki előtt nem szeretnétek lebukni?

Bejelentitek az önkormányzatnál a készüléket, igényeltek a NAV-tól minimum 3500 Ft-ért párlatjegyet, főztök.

Ha kész, akkor a jó szomszédot meghívjátok egy kóstolásra, a rossz szomszéddal meg nem foglalkoztok, gondoljon, amit akar........

Ha valaki nem ezt az utat választja, az számolhat némi rizikóval. :)

Előzmény: pacsepa (133253)
csalántea Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133254

Vörösbort (zweigelt) párolok éppen (egylépcsős, négy buborésapkás tányér, olaj 120 C fok, cefre 97 C fok, torony fejhőmérséklet 91 C fok), 60-65 fok között folyamatosan csepeg-folyik a párlat és olyan kozmaolajos, hogy nem hogy nem láttam még ilyet, de nem is hallottam ilyen magas alkohol fokon tejfehér csöpögésről ...

Mi okozhatja, ötlet, javaslat?

pacsepa Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133253

Kiegészítés a lebuktató tényezőkhöz:

- rossz szomszédnak békülési céllal előpárlatból kóstoló... :-)

Előzmény: Pálinkás Alex (133251)
vasbogre Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133252

Mi ennek a kétkomponensű szilikonnak a neve?

Előzmény: envision (133219)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2016.12.31 0 3 133251

A panelban a konyha tökéletes minden főzésre. Hús, leves, húsleves, tea, de akár pálinka főzésre is.  :)

 

Cefrének van illata, de a hordó, csak addig van nyitva, még feltöltöd a főzőt.

Egy kis illatosító és szellőztetés és máris nincs semmilyen finom illat.

 

Főzés közben a csorgó alszeszt, pálinkát, ne szabadon csorgasd a befőttes üvegbe. Tegyél rá a hűtő spirál végére egy szilikon csövet és a befőttes üveg tetejét fúrd át (hegyes rossz késsel is megy) és tedd bele a szilikon csövet. Így a lejövő nedű nem járja át az egész házat. (egy pici légrés azért legyen. :) )

 

Ha vannak olyan szomszédaid, akiket a haragosaidnak kívánsz szomszédodnak, akkor a közös szellőztetőrendszer elé egy illatosítót beteszel (fújós, füstölős, párolgós akármit) és nincs az az alkoholfüggő szimat szeszelő aki kineszelné, hogy mit csinálsz. Vagy ha lehet letakarod a közös szellőzőt. Vagy teszel alá egy illatosítót és úgy takarod le.

 

Nekem a társas házban a kémény résen jött vissza a finom bundás kenyér és a kávé illata. Gondolom a páraelszívót bekötötték, vagy csináltak egy házi pára elszívót.

 

S végezetül, amit már ajánlottak, hogy forró üstöt, kuktát ne nyisd ki! Egyébként se, mert forró és borítás közben azért baj lehet. Illetve gőzöl és van illata.

 

 

 

Egyéb általános (nem ránk vonatkozó) lebuktató tényezők:

- közös szelektív hulladékgyűjtőből tiszta, átlátszó, kupakkal rendelkező üvegek guberálása

- autó ablakmosó tartályban előpárlat felhasználása,

- lépcsőházban való illuminált dőlöngélés közben a "de k*jól sikerült ez a házi pálesz" és ehhez hasonló mondatok.

- szomszéddal való politizálás közbeni érvelés, hogy : "...az eszem megáll! Még a szeszfokolónak is 27%-os az áfája."

- tanár szomszéddal való beszélgetés: " ha a "házi pálinka" két szó, akkor a "Házipálinka-kóstoló"-t miért kötőjellel és egybe írjuk?

Előzmény: lesliegold (133247)
rézműves1 Creative Commons License 2016.12.31 0 1 133250

Jól mondja Figyelget, nem kell aggódnod a konyhában, vagy akár az előszobában való főzéstől, mert a "fórumosan" készített cefre egyáltalán nem büdös (sőt)...én főztem a 20-assal a konyhában, a 40-essel az előszobában és a főzés sem járt túláradó "illatokkal"...ez többször bebizonyosodott, mert volt úgy, hogy jöttek hozzánk és a lakásban kérdezték, hogy mit csinálok...az arcukat kellett volna látni, hogy csodálkoztak, miért nincs "büdös"?...

A főző elhelyezése, megkívánt némi "kreativitást", de szerencsére az mindig nálam van...:-)...

 

...........az első 20-as..

 

............aztán a 40-es

az előszobában, az ebédlőasztalon...

Előzmény: lesliegold (133235)
Amphenol Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133249

Szerintem nyugodtan lehet konyhában főzni ... ott kezdtem :-) ...  Minimális illat érződik ... A lakás többi helyiségében nem érezni ...  ( Schlumberger : gondoltam adok egy kis munkát direkt rosszul írjam-e  :-) )

 

Ami szag keletkezik : ha melegen bontod a cefrefőzés után ... na annak van szaga ... meg kell várni amíg kihűl ( másnap ) . Én amúgy is másnap szoktam ... ha nem vagy "ipari" főző akkor kár kapkodni , leforrázni esetleg magad a cefrével .

 

 

Más : indukciós főző tényleg jó , de csak ha olyan "szendvics" talpa van a főzőnek ami alkalmas hozzá , mert ugye a saválló nem mágnesezhető , emiatt nem melegíti az indukciós ....   Mágnessel ellenőrizhető : ha fogja az edény alját a mágnes akkor jó ... 

 

 

Amúgy  BÚÉK 2017 mindenkinek !

 

 

Előzmény: lesliegold (133247)
schlumberger Creative Commons License 2016.12.31 -1 1 133248

Szilveszter van, fel vagy mentve. Boldog új esztendőt mindenkinek!

Előzmény: gabor0036 (133238)
lesliegold Creative Commons License 2016.12.31 0 0 133247

Minden éven bérfőzetek, de kiülöm végig, hogy lássam azt viszem haza ami az enyém volt. Főzettem már 1 köröst, két köröst, de mindegyiknél erős alkoholszag volt, ezt nem akartam a lakásba 4-5 órán át, pláne, hogy a közös szellőzőn keresztül az áldott szomszédok is éreznék.

A garázs pedig a 4 emeletes tömb aljában van 18m2, de szabad hely csak egy kocsinyi van tehát kb 6-8m2.

Itt nyilván nyitott garázs ajtó kéne, de akkor a képedbe lesnek, a földszintiek érzik a főzés szagát, nem tudsz elmenni erről a 6-8m2-ről több órán keresztül.

Előzmény: Figyelget (133243)
sogi01 Creative Commons License 2016.12.31 0 1 133246

                                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (133197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!