Keresés

Részletes keresés

bitter6704 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 46856

Megjött a sarki oszlop tetején levő gólya párja is. Nagy volt az öröm és a kelepelés. Én is örültem neki. Érdekes volt, hogy leakart szállni a fészekbe egy 3. gólya is, de a hím ( szerintem ) szét tárt szárnyakkal és nagy kelepeléssel elzavarta onnan. Valószínűleg a tavalyi kelésből lehetett egy utód.

Ma fametszés közben ismerős hangokra lettem figyelmes. Felnézek és látom, hogy kis csapat fecske cikázik az égen. Csak egy rövid ideig tartó villanás volt az egész és már el is tűntek. De már itt vannak... : )

 

corvi01 Creative Commons License 2018.04.08 0 0 46855

Kóbor veszélyes ebek nem csak erdőn/mezőn fordulnak elő, hanem, városokban, falvakban, tanyákon és azok szélén (tapasztalatból mondom) ui. élelem híján ráfanyalodnak az urbánus közegre. E területeken vajon milyen szerepben képzeled a farkasok visszatartó ill. ritkító funkcióját? Kilőni viszont sem külterületen, ilyen helyeken meg pláne nem lehet, "hála" az újabb vadászati törvényeknek....

 

on

Előzmény: topoly (46854)
topoly Creative Commons License 2018.04.07 0 1 46854

A gyerekre vigyázni kell, ez természetes. De nem a farkasoktól kell félteni, hanem a kóbor kutyáktól, a rosszul tartott harci kutyáktól, a veszett állatoktól. És ezekből pont a farkasok hiányában van sokkal több. A farkasnak nem tápláléka az ember, nem érdemes közellenségnek kikiáltani. Pont erdőszélen nőttem fel, tehát tudom, hogy ezen kívül van még a részeg járművezető. Na ezektől viszont jogosan félteném a gyereket.

Előzmény: corvi01 (46852)
topoly Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46853

A vadásznak az is érdeke, hogy a nagyvadakat ő egye vagy etesse meg (például vendégvadászokkal). Dupla ösztönzése van: a bunda megszerzése és az őzek/szarvasok védelme.

Előzmény: Törölt nick (46851)
corvi01 Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46852

Az való igaz, hogy a kóbor kutyák léte a vadállományra nézve legalább olyan fenyegető, ráadás azok nem a természet részei! ...Azonban megkérdezném, hogy laknál-e egy olyan erdőszélen és kitennéd-e szívesen a kertbe napozni az 1-3 éves kisgyereked abban a tudatban, hogy a környéken farkasok portyáznak, akiknek ugye semmilyen öröklött szelíd hajlama nincs, s egy közepes kerítésen egy ugrással áthatolnak..? 

Előzmény: topoly (46850)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46851

A vadászatnak lehetnek érdekei a farkasokkal, de a VADÁSZ ezt akkor veszi figyelembe, ha mással van kapcsolatban. Saját szempontból az a fontos, hogy ő lőhessen ki egyet-párat, mielőtt a többiek odajutnának!!!  utóvégre nem fontos azt a vadásztársaknak is megmutatni...

Az erdőszéli kutyáktól meg én is félek.

Előzmény: topoly (46849)
topoly Creative Commons License 2018.04.07 0 1 46850

Az, hogy a kóbor vagy szabadon hagyott kutyák megkergetik az erdőjárót, mindennapi jelenség. Félni ezektől kell, nem az elméleti farkasoktól.

Előzmény: corvi01 (46846)
topoly Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46849

Ha nagy éhínség lenne az erdőn, a farkas előbb összeszedi a kóbor kutyákat és macskákat, azután a faluszéli birkákat fogja kerülgetni, és nem az embert. És a farkas olyan rendszerbe kerül kis hazánk területén, ahol a vadászatnak tételes érdekei vannak a nagyvad állomány fenntartásában, tehát mire a birkákhoz ér, a vadászok már javában keresni fogják a farkasokat.

Előzmény: corvi01 (46846)
comad2 Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46848

É n is ma láttam az első füstit, remélem nem csak egy átvonuló volt.

Előzmény: Nobody1 (46845)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.07 0 0 46847

... meg persze őket is...
Mert mi mással lehet bizonyítani? Azt bárki mondhatja: farkast láttam. Na de azt, hogy farkast lőttem... Hát persze, hogy az már bizonyíték ... az "ügyességem" mellett is...

Különben is... mit képzel az a nyavalyás ragadozó, hogy eleszi előlem a kinézett őzbakomat/sutámat, mit számít az, hús, hús... :( Meg a hülye nyulat, bal fácánt, bármi egyebet...

Tehát lop, nyírjuk ki!

Pár éve elkezdték kivágni a kertem végéből a nyárfást.

Volt benne egy ragadozó fészek ( ne kérdjétek, milyen, olyan... ) kimentem, megkerestem a vágásvezetőt, mondtam neki, mi van. Jó, majd figyelünk rá, pár sornyi takaró fát is meghagyunk. Hát persze... Addig nyesegették, addig farigcsálták, amíg a madár elköltözött.

Aztán: Hát már úgyis elment, zuuuuu, neki,, kivágták mindet... :( nesze neked madárvédelem...

Időnként látom erre kódorogni, de nagyon ritkán.

Előzmény: corvi01 (46846)
corvi01 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 46846

..Hááát ja, valahogy elszoktunk attól "lehetőségtől", hogy megyünk, mendegélünk az erdőben és egyszer csak megáll az úton velünk szemben 1 vagy 2 (vagy több) farkas. :-S Na jó,,, lehet hogy alapból félnek, de mi van, ha nagyon éhesek, miután a vadászok leszabályozták helyettük a vadállomány őket megillető részeit..?

Előzmény: Törölt nick (46843)
Nobody1 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 46845

Na végre... Tegnap néhány füsti fecskét láttam, most este meg megszólalt az első fülemüle is. Csak lesz nyár az idén is. :)

yüz karasi Creative Commons License 2018.04.06 0 0 46844

A farkasok hiánya nemcsak a vadállomány leromlásával járt, hanem nagymértékben károsodott a növényzet is aminek következtében megváltoztak az érintett táj hidrológiai, geológiai viszonyai. Ja, nem pozitív irányban,,,:-(

Előzmény: s-ombre-ro (46842)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.06 0 1 46843

... persze azért nem igazán vagyok biztos benne, hogy örülnél, ha nem csak a gőzös, hanem egy farkascsorda is lófrálna fatornyos városod utcáin...

Az se igazán biztos, hogy odalennénk az örömtől, ha azt hallanánk-olvasnánk, hogy valamellik erdőben egy kiránduló párt támadtak meg ( mint Erdélyben a medvék ) az éhség okán.

A népesség hatalmas iramú növekedésével az ő számukra igazán nem sok hely maradt Európa jajdenagyon vadonjaiban.

Egy karvaly, rétisas, vagy hasonló jómadár még belefér az elképzeléseinkbe, de én már annak se tudok igazán örvendezni, ha éjjel a kutyáim egy másik (farkas)kutya jelenlétét veszik zokon és küldik melegebb éghajlatra az illetőt...

Na jó, ez nagyrészt off, Legeyen inkább szép napunk!

Előzmény: s-ombre-ro (46842)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.04.06 0 0 46842

Köszönöm mindkettőtöknek!

Én egyszer már feltettem ide a madárvilág piramisát, amit nem én találtam ki.

Furcsa módon a karvaly volt a piramis tetején, mint csúcsragadozó.

Talán off, de ide kívánkozik a farkasok visszatelepítése a Yellowstone nemzeti parkba.

Egyszerűen hiányoztak a rendszerből és ez a vadállomány leromlásával járt.

Kifogásokkal nem lehet építkezni, rémképekkel sem.

(zárójelben: a farkasokat, az én hőseimet az európai gondolkodás és hiedelemvilág tette tönkre - alig van náluk különb ragadozó).

topoly Creative Commons License 2018.04.05 0 0 46841

Kivételesen:) A karvaly része a rendszernek, ezért ha kell, téged is megvédünk:)

Előzmény: s-ombre-ro (46839)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.05 0 0 46840

Kell  is az nekünk!

 Ő a MEO-s. Kiszórja a selejtet, sőt, mindjárt meg is eszi.

Én csak azért vagyok mérges, ha szétszórja a hulla dékot.

Az itatómon 2016.01.28-án láttam utoljára.

Előzmény: s-ombre-ro (46839)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.04.05 0 0 46839

Bocsássátok meg, ha megvédem a karvalyt!

Nélkülözhetetlen eleme a madárvilágnak.

Újra és újra ki fogok állni érte!

bitter6704 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 46838

Kösz amiért feltetted! Számomra nagyon hasznos volt.

Előzmény: Törölt nick (46837)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.04 0 0 46837
Dragon22 Creative Commons License 2018.04.04 0 3 46836

Fejlemény penészes odú ügyben:

 

MME-nek jeleztem a problémát. Tegnap reggel válaszoltak az e-mailemre. Elnézést kértek és felajánlották, hogy az odú árát visszatérítik. Reggel elolvasás után nem volt időm válaszolni, a nap hátralévő részében meg kiment a fejemből. Ma jött a futár és hozott egy másik odút, ami teljesen rendben van.

 

Ha már a panaszomat kiírtam, szerintem úgy korrekt, ha a végeredményt is kíírom. :)

Előzmény: Dragon22 (46769)
bitter6704 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46835

De igen, azt egyértelműen elírták. A kerek röpnyílású odúknál mm- ben adták meg az átmérőt. Valószínűleg e miatt nézték be a C típusú odú röpnyílásának méretezését.

Előzmény: Magdi60 (46826)
bitter6704 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46834

Nekem is vannak tyúkjaim, de engem a gutaütés kerülgetne ha látnám, hogy megpocsékolja őket. Ugyan is én a tyúkjaimmal is úgy vagyok, mint a madarakkal. Szeretek velük bíbelődni, szeretem őket gondozni, elnézegetem ahogy kapirgálnak, stb. Szelídek, hozzám nőttek. Bár én sem bántanám, de nagyon nem örülnék a karvaly kártételének.

Még az etetési szezon elején én is találtam szürke balkáni gerle tollakat. A macskákra gyanakodtam pedig lehet, hogy karvaly volt a tettes. A tollak környékén nem volt vér, ezt furcsállottam már akkor is...

Előzmény: Nobody1 (46830)
bitter6704 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46833

Azóta találtál valamilyen megoldást? Vagy már nincs a környékeden?

 

Előzmény: Nobody1 (46830)
flybird Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46832

Azért azt sem lenne jó hogyha, csak galamb lenne. :)

Előzmény: yüz karasi (46831)
yüz karasi Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46831

Sajnos a postagalamb, testtömege alapján még bőven belefér a karvaly zsákmányállatainak sorába.

Rendszeresek is a támadások, a karvaly a legvakmerőbb és a legagresszívabb ragadozó, többször előfordult, hogy a közvetlen közelemben, 0,5-1m-re levő galambra is rávágott. A galambokra csak a tojó jelent potenciális veszélyt, mivel annak testtömege közel 2x akkora mint a hímé de még így is csak fele a postagalambénak. Ennek ellenére simán levadássza, elvinni nem mindig sikerül de súlyos sérüléseket okoz és ha nem zavarják meg el is pusztítja, majd néhány dekagramm elfogyasztása után otthagyja.

Mindezek ellenére a legtöbb galambásszal szemben én nem haragszom rájuk és nem is kívánom kipusztulásukat. Szerintem nekik is ugyan annyi joguk van az élethez mint a többi élőlénynek, beleértve az embert is. Ezzel a véleményemmel "természetesen" nem vagyok "népszerű" a galambászok tobbsége között, de ez engem nem zavar.

Előzmény: bitter6704 (46823)
Nobody1 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46830

Egy tojó karvalynak egyáltalán nem gond egy postagalamb.

Jó 15 éve, mikor még voltak japán (törpe) tyúkjaim, vagy 3  az évi, de már felnőtt kakast (érdekes módon tyúkot egyet sem) leütött egy tojó karvaly. 2-3 naponta egyet. Először csak a 2 hiánya, majd a félig megkopasztott és megevett maradványa tűnt fel, de a harmadikat  a konyhaablaktól kb 2 méterre a szemem láttára szorította le és kezdte enni a még élő kis kakast. Vagy kétszer nagyobb volt a kakas és minden csípésnél vergődött, de felállni, menekülni már nem tudott. Mire kimentem, már a bordái között kilátszott a tüdeje, természetesen el is pusztult...

A karvaly és a héja (főleg a termetesebb tojók) megtámadnak náluknál sokkal nagyobb prédát. Héja tojó még a felnőtt mezei nyúllal is végez, ami nála legalább 3-4-szer nehezebb. Ráadásul ha valahova odaszokik addig nem tágít, míg ott talál könnyű kaját.

23 gyöngyös (annyi volt az összes) és legalább ugyanannyi tyúk elkapása után megfogtam a tettest, egy fiatal héját. Gyűrűvel a lábán másnap elengedtem a tőlünk majd 150 km-re lévő Gemencnél. (Ott jó helye lett volna.) Három nap múlva már újra nálam fogdosta a tyúkokat...

 

Előzmény: bitter6704 (46823)
CBNora Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46829

Nálunk főleg galambtollat lehet látni a kertben a karvaly hulladékaként. Találtam már félig megevett galambot is, szóval biztos, hogy eszi. Mondjuk magát az evést nem láttam, de karvalyt és karvalytollat többször is, más ragadozó madarat pedig nem.

Előzmény: bitter6704 (46823)
faki Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46828

Nálunk a téli időszakban kis túlzással napi szinten ritkítják a balkáni gerléket (postagalambok is vannak pár háznyira, de azokra nem látok rá teljesen). Volt, hogy tőlem 10-15 méternyire ütött le egyet és pár perc falatozás után az alig megkezdett lakomát a karmai között vitte el. Majdhogynem nagyobbnak tűnt a préda, mint a karvaly teste és alig bírt vele a kerítés teteje fölé repülni, de elvitte.

 

Ugyanakkor eredményes kismadaras vadászataikat alig látom, pedig örült módra becsapnak a fenyő lombjai közé is. Egyikük egy bokros részen, valószínűleg a kerítésnek repülve a földre szédült idén, még kótyagosan mozgott eleinte, de nem sokáig.

Előzmény: bitter6704 (46823)
Nobody1 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 46827

Az cm akart lenni. :)

Az MME "hivatalos" leírása szerint : "Berepülő nyílás: legalább 10 cm * 10 cm legyen, de fajtól függően
változhat."

Előzmény: Magdi60 (46826)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!