Keresés

Részletes keresés

hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7461
Inkább az van mondva, hogy aki a szokom-ot szokja használni, annak az a "helyes", aki a szoktam-ot szokta, annak az a "helyes", aki pedig a nyelvet "felülről" vizsgálja (pl. nyelvész), annak mindkettő "helyes", mert neki az a "helyes", ami valakinek "helyes". 8-)
Előzmény: Törölt nick (7458)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7460
Ültessek ide egy (ro)botot, aki azt ismételgeti, hogy "nincs olyan főhatóság, ami illetékesebb lenne, mint a saját nyelvérzéked"... Tényleg nincs. Becsszó.
(A szlovák nyelvtörvényben van valami ilyesmi, de a mi demokráciánk még nem ennyire fejlett.)
Előzmény: Törölt nick (7459)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7459
A"nem szabadott volna"-tól feláll a szőr a hátamon, teljesen magyartalan.
Olyan szó nem létezik, hogy "szabadott"...
És az szerintetek helyes, hogy "Szokok, mert most is"???
És az, hogy "Ő szok"???
Csak 100%-os választ szeretnék kapni, mert ha arra hagyatkozok, hogy a saját nyelvérzékemre hallgatok, nem sokra megyek, mert egy másvalaki, aki meg tök hülye nyelvtanból, Ő is ugyanúgy a sajátjára hallgat. Akkor mégsem tudom megmagyarázni neki, mi a helyes használat.
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7458
Most akkor azt mondod, hogy a "szokom"-szó az a helyes és nem a "szoktam"?
Előzmény: NevemTeve (7457)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7457
Épp most mondtam egy másik topikban, hogy nincs olyan főhatóság, ami illetékesebb lenne, mint a saját nyelvérzéked... alapvetően kétféleképpen szokom hallani: jelen/múlt=szokom(szokok)/szoktam, vagy jelen/múlt=szoktam/szoktam volt.

Erről jut eszembe egy hasonló példa: Amit én úgy mondok, hogy 'nem lett volna szabad', az nagyon sokan 'nem szabadott volna' formában használják. (Én persze tudom, hogy az enyém a jobb *grin*)
Előzmény: Törölt nick (7456)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7456
Sziasztok!
Amit kérdezni szeretnék, arról van saját véleményem, de mivel egy hozzám közel álló személy teljesen az ellenkezőjét gondolja, emiatt szeretném, ha valaki olyan szinten magyarázná el a választ, hogy arra már ne lehessen azt mondani, rosszul tudom.
Tehát a "SZOKOTT" szó használatáról van szó.
1. Az hogy "szokott", jelen idő-e, vagy múlt idő?
2. Ha azt mondom: "Szoktam focizni"-jelen idő, vagy múlt idő????
3. Ha azt mondom, "nagymamám szokott főzni bablevest", és közben 10 éve meghalt, helyesen mondom-e???
Vannak ettől meredekebb "kérdéseim" is, amik számomra nem kérdések, de ha egyszer nekem nem hisznek.....
Előre is köszi a választ!!!
Pepe
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.22 0 0 7455
Hát igen, vannak privilegizált egybeírhatóságok. A közgazdaságtudomány(i) szó szvsz szaknyelvi kontextusban szintén privilegizáltan egybeírható, nemcsak intézménynevekben. [A szakemberek ugyanis egyenlőbbek :-)]
Előzmény: hacso (7451)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7454
Ha a szabály önkényességét-logikátlanságát akarod bizonyítani, akkor Q.E.D.

Nekem a múltkori MSZP-SZDSZ-koalíciós-tárgyalások (vagy hogy kell írni) még most sem világos...
Előzmény: hacso (7453)
hacso Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7453
Nem tudom, mennyire nyilván, lásd pl.:
macskakarmolás-szerű(ség)
Előzmény: 3x (7452)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7452
nyilván a -látás és a -való önmagában való értelmetlensége miatt...
Előzmény: hacso (7451)
hacso Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7451
Van néhány kivétel a 6-3-as szabály alól, hogy a jólértesültek se tudjanak mindent helyesen leírni. :) Ezek:
fizetővendéglátás
akasztófáravaló
hadügyminisztérium, külügyminisztérium, belügyminisztérium, pénzügyminisztérium stb. és ezek -i képzős alakjai
fehéroroszországi (és ha még van ilyen felépítésű és hosszúságú földrajzi név, gondolom, az is ugyanígy)
Közgazdaságtudományi (ha tulajdonnév része, és ha a tulajdonos így akarja írni, mert egyébként közgazdaság-tudomány(i))
Előzmény: McGuinnis (7447)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7450
Ugye van egy értelmetlen szóösszetétel, mint az iparcikkjellegű kiskereskedelem, azután oldd meg, ahogy tudod.

Szerintem ugyanis tök egyszerű: fizetős vendéglátás

Csakhogy késő bánat, ugyanis az "értelmetlen" szó meghonosodott.
Előzmény: NevemTeve (7448)
japánbirs Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7449

Ha már nem tetszik a kötőjeles megoldás, mit szólnál a "fizető vendéglátás"-hoz? Lehet úgy értelmezni, hogy vendéglátás, amelyért fizetni kell. Amúgy, ha beírod a Google-ba, a legtöbb helyen egy szóba írják az egészet, nem törődve hármas összetétellel, szótagszámmal. Igaz, a Google nem helyesírási szakszótár :-)

Előzmény: McGuinnis (7447)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7448
Csak egy alternatíva lenne, a fizetővendég-látás, de az meg nem jó...
Előzmény: McGuinnis (7447)
McGuinnis Creative Commons License 2009.09.20 0 0 7447

Sziasztok!

 

Egy gyors kérdés: a fizető-vendéglátás kifejezés hogyan írandó? Nem vagyok kibékülve ezzel a kötőjeles formával sem, mivel ugyebár fizetővendégek fogadásáról beszélünk. Egybe semmiképp nem lenne szabad írni, mert háromszoros összetétel, ugyanakkor hatnál több szótagból áll.

 

Érdeklődve várom a választ, előre megköszönve mindenkinek a segítséget.

3x Creative Commons License 2009.09.18 0 0 7446
CSI Miami s7, Az utolsó órában és új reality a Viasat3-on

Én sem tudnám másként, de furcsa...
Kis Ádám Creative Commons License 2009.09.18 0 0 7445

Pont ez benne a probléma. Ha a két hasonló lexikai szerkezetnek nem lenne eltérő jelentése, akkor a tévesztés nem lenne zavaró.

 

Előzmény: scasc (7444)
scasc Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7444
Ha alaposak vagyunk, igazad van. Feltételeztem, hogy a kérdező az "egyébként" értelmű esetre kereste a segítséget.
Előzmény: Kis Ádám (7431)
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7443
áhh, lassú vagyok :)
Előzmény: hacso (7441)
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7442
Arra gondolsz, amikor a mondatban ige (főnévi igenév) a tárgy?
Előzmény: NevemTeve (7440)
hacso Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7441
Nem tudom kitalálni. Erre gondolsz, amikor a hagyományos mondatelemzésben tárgyként elemzik a főnévi igenevet?
Előzmény: NevemTeve (7440)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7440
Továbbá van olyan eset is, amikor a tárgy semmiképp sem kaphat tárgyragot. Mi is az?
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7439
Pl. az 'engem' meg a 'téged' már eleve tárgyeset, további 't' nélkül is...
Bizonyos nyelvváltozatokban, ideértve az irodalmi és a köznyelvet is.
Más nyelvváltozatokban ezek nem létező alakok, tehát nem "eleve tárgyesetek", hanem nincsenek, és helyettük van 'engemet', 'tégedet'.
(Vagy, ha úgy tetszik: a csak tárgyesethez tartozó alternatív tőként léteznek, ami után kötelező kirakni a tárgy ragját*),

Hogy melyik a "jobb", azt nehéz megmondani, mindkét forma rendhagyó, mint a névmások alakjai általában. A szabályos ragozás az *ént volna, de az tényleg helytelen. Még a birtokos is sántít, mert mit keres ott az a g? (Az 'énemet', az létező alak.)

Különben is, melyik a helyes, a tejfel, vagy a tejföl? :)

*Egyébként a 'kalapom'-ra is igaz, hogy bizonyos nyelvváltozatokban ez tárgyeset is lehet, más nyelvváltozatokban viszont nem, és csak a 'kalapomat' a helyes. És a nyelv szvsz. az utóbbi felé tendál. De ugye nem egyedi eset, hogy a nyelv ragkettőzésként megköveteli a produktív toldalékolás használatát a már nem produktív után, ld. hall(atsz(ód))ik.
Előzmény: NevemTeve (7436)
3x Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7438
Már ne haragudj, de nem jól javítod:

vagy
"a tolltartóban a többi közt ceruzák is voltak..."

vagy
"a tolltartóban, a többi közt, ceruzák is voltak..."
Előzmény: Kis Ádám (7437)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7437

"a tolltartóban, többi közt ceruzák is voltak..."

 

Ha én szerkesztem a mondatgot, kijavítom így: "a tolltartóban, a többi közt ceruzák is voltak...

Előzmény: ohatudnam (7432)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7436
Ilyenkor kell elővenni a nyelvérzéket: az anyanyelvünket nem értjük, hanem érezzük...

Pl. az 'engem' meg a 'téged' már eleve tárgyeset, további 't' nélkül is... Sőt, egyébként sem használunk minden esetetben tárgyragot, pl. ha a tárgy birtokos személyjelet visel: 'Kalapom(at) a szemembe borítom, pénzem(et) máma mind el mulatom.'
Előzmény: ohatudnam (7432)
ohatudnam Creative Commons License 2009.09.16 0 0 7432
Köszönöm.

Sehol nem találom a szabályokat ezekre.

azt gondoltam, h az őt, minket, titeket, őket mentén -tehát, h mindig legyen té- csak az engemet és tégedet a helyes.

habár: "engem nem lehet elfelejteni..."

azt gondoltam semmilyen esetben nem lehet felcserélni a miatt-ot a végett-el...

tehát: a nagy hó miatt késtem és nem a nagy hó végett... ez ok

erre Te azt mondod hogy az is jó, h a "félreértések elkerülése végett" meg a az is,h a "félreértések elkerülése miatt"

hmmm... én az elsőt úgy érzem, h tegyünk valamit, h elkerüljük a félreértéseket, a másodikat meg úgy, h azért történt meg valami, mert elkerültük a félreértéseket..

tehát a miatt a múlt, a végett meg a jövő és az -ért...
akkor nem így van?

a többi közt nem tárgyra utal, a többek közt meg személyre?

pl.: a tolltartóban, többi közt ceruzák is voltak...

a rendezvényen, többek közt zenészek is voltak...
Kis Ádám Creative Commons License 2009.09.16 0 0 7431
Rossz helyre tetted az idézőjelet. Szerintem a többi között, tehát a névelő része a kollokációhoz. Ez érvényes, használható kollokáció, azonban nem jelent egyébként-et.
Előzmény: scasc (7429)
3x Creative Commons License 2009.09.16 0 0 7430
téged és tégedet teljesen egyenrangú.

szerintem nem, a "téged" a köznyelvi, a "tégedet" költői/vicces "felhangú"
Előzmény: scasc (7429)
scasc Creative Commons License 2009.09.16 0 0 7429
végett: ha valami céljából.
miatt: eredetileg ha valami okából, de a mai nyelvben a miatt mindig használható a végett helyett is. fordítva nem igaz. Választékos beszédben az eredeti szerint használják.

A többi között a rádiós és média beszédben nagyon terjed. Régen a "többek között" volt használatos. Gyanúm, de nem néztem utána, hogy a "többi között" egy nyelvvédő fejtegetéséből ered (mert a másik fordulat, szó szerint értelmezve nem értelmes, a második igen).

téged és tégedet teljesen egyenrangú. Kivéve szótagszámláló verselésben ;-)
Előzmény: ohatudnam (7428)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!