Keresés

Részletes keresés

hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7467
Szeretnélek megkérni arra, hogy tájékoztass bennünket, mit válaszolt neked a nyelvész. És arra is kérlek, hogy ha netán ugyanazt mondja, amit mi, akkor ebből milyen következtetést vonsz le:

1. Tényleg lehet benne valami.
2. Már megint rossz helyre fordultam, keresek egy nyelvészt.

Ezt tök komolyan kérem! Előre is köszi.
Előzmény: Törölt nick (7465)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7466
De legalább már elmondhatod, hogy ott voltál az igazságnál, csak elmentél mellette, mert nem nyerte el a tetszésedet. :) Hajrá!
Előzmény: Törölt nick (7465)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7465
Ezt én értem, és sajnos tapasztalom is. De még mindig nem kaptam választ...
A nyelvtan órán nyilván nem hagyja rá a gyerekre a tanárnő, ha valamit helytelenül mond, nem? Épp ezért fontos tudni, hogy melyik a helyes, mert ha az apa pl. valamit rosszul vésett az agyába, az anya meg nem, akkor a gyerekeik melyiket fogják átvenni? Azt kéne, ami a helyes. És ha pl valaki azt használja, hogy "Tik" és nem azt, hogy "ti", akkor nyugodtan tudhat róla, hogy a "tik" az nem helyes, de attól még azt használja továbbra is. De legalább nem mondja azt az onokájának, hogy kislányom a tik a helyes. Mert tudja, hogy nem helyes, csak Ő így szokta meg...
Pl. én anyámtól rosszul tanultam meg pl azt a szót, hogy pizsoma. A pizsomát használom, de közben tudom, hogy az helyesen pizsama. De csak azért, mert valaki elmondta, hogy azt így írják.
Na mindegy hagyjuk, felkeresek egy nyelvészt, aki konkrétan elmondja, melyik a helyes és melyik nem. Mármint ami a "szoktam"-ot illeti.
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7464
Éppen fordítva! Az emberek a nyelvet nem úgy használják, ahogy AKARJÁK. Az anyanyelvet csecsemő- és kisgyermekkorban sajátítjuk el, nyilván csak olyan nyelvváltozatot tanulhatunk meg, amilyet akkor a környezetünk beszél, főleg a szüleink, hisz az ő beszédjüket halljuk a legtöbbet. Az ekkor tanult szabályok "beégnek" az agyunkba, azokat onnan kitörölni nem lehet. Amikor beszélünk, ezek a szabályok ösztönösen aktivizálódnak, azaz nem arra figyelünk, hogyan mondjuk, sokkal inkább arra, mit mondunk. Vagyis nem úgy beszélünk, ahogy akarunk, hanem ahogy TUDUNK.
Előzmény: Törölt nick (7463)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7463
Dehát ezzel azt mondjátok, hogy akkor nincs is magyar nyelvtani szabály, mert mindeki minent úgy használ, ahogy akar. Akkor úgy kérdezem, megbukna nyelvtanból iskolában, vagy nem? Mert ugye a nyelvtan tanár nem úgy adja a jegyeket, hogy mindenki úgy mondjon mindent, ahogy akar, hisz van egy magyar nyelvtani szabály, nem? Nem értem, miért nem érthető a kérdésem...
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7462
A 100%-os választ megadtuk. Aki mást mond, az vszleg nem tanulmányozta a nyelvet, ezért tévedésben van.
Előzmény: Törölt nick (7459)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7461
Inkább az van mondva, hogy aki a szokom-ot szokja használni, annak az a "helyes", aki a szoktam-ot szokta, annak az a "helyes", aki pedig a nyelvet "felülről" vizsgálja (pl. nyelvész), annak mindkettő "helyes", mert neki az a "helyes", ami valakinek "helyes". 8-)
Előzmény: Törölt nick (7458)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7460
Ültessek ide egy (ro)botot, aki azt ismételgeti, hogy "nincs olyan főhatóság, ami illetékesebb lenne, mint a saját nyelvérzéked"... Tényleg nincs. Becsszó.
(A szlovák nyelvtörvényben van valami ilyesmi, de a mi demokráciánk még nem ennyire fejlett.)
Előzmény: Törölt nick (7459)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7459
A"nem szabadott volna"-tól feláll a szőr a hátamon, teljesen magyartalan.
Olyan szó nem létezik, hogy "szabadott"...
És az szerintetek helyes, hogy "Szokok, mert most is"???
És az, hogy "Ő szok"???
Csak 100%-os választ szeretnék kapni, mert ha arra hagyatkozok, hogy a saját nyelvérzékemre hallgatok, nem sokra megyek, mert egy másvalaki, aki meg tök hülye nyelvtanból, Ő is ugyanúgy a sajátjára hallgat. Akkor mégsem tudom megmagyarázni neki, mi a helyes használat.
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7458
Most akkor azt mondod, hogy a "szokom"-szó az a helyes és nem a "szoktam"?
Előzmény: NevemTeve (7457)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7457
Épp most mondtam egy másik topikban, hogy nincs olyan főhatóság, ami illetékesebb lenne, mint a saját nyelvérzéked... alapvetően kétféleképpen szokom hallani: jelen/múlt=szokom(szokok)/szoktam, vagy jelen/múlt=szoktam/szoktam volt.

Erről jut eszembe egy hasonló példa: Amit én úgy mondok, hogy 'nem lett volna szabad', az nagyon sokan 'nem szabadott volna' formában használják. (Én persze tudom, hogy az enyém a jobb *grin*)
Előzmény: Törölt nick (7456)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7456
Sziasztok!
Amit kérdezni szeretnék, arról van saját véleményem, de mivel egy hozzám közel álló személy teljesen az ellenkezőjét gondolja, emiatt szeretném, ha valaki olyan szinten magyarázná el a választ, hogy arra már ne lehessen azt mondani, rosszul tudom.
Tehát a "SZOKOTT" szó használatáról van szó.
1. Az hogy "szokott", jelen idő-e, vagy múlt idő?
2. Ha azt mondom: "Szoktam focizni"-jelen idő, vagy múlt idő????
3. Ha azt mondom, "nagymamám szokott főzni bablevest", és közben 10 éve meghalt, helyesen mondom-e???
Vannak ettől meredekebb "kérdéseim" is, amik számomra nem kérdések, de ha egyszer nekem nem hisznek.....
Előre is köszi a választ!!!
Pepe
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.22 0 0 7455
Hát igen, vannak privilegizált egybeírhatóságok. A közgazdaságtudomány(i) szó szvsz szaknyelvi kontextusban szintén privilegizáltan egybeírható, nemcsak intézménynevekben. [A szakemberek ugyanis egyenlőbbek :-)]
Előzmény: hacso (7451)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7454
Ha a szabály önkényességét-logikátlanságát akarod bizonyítani, akkor Q.E.D.

Nekem a múltkori MSZP-SZDSZ-koalíciós-tárgyalások (vagy hogy kell írni) még most sem világos...
Előzmény: hacso (7453)
hacso Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7453
Nem tudom, mennyire nyilván, lásd pl.:
macskakarmolás-szerű(ség)
Előzmény: 3x (7452)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7452
nyilván a -látás és a -való önmagában való értelmetlensége miatt...
Előzmény: hacso (7451)
hacso Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7451
Van néhány kivétel a 6-3-as szabály alól, hogy a jólértesültek se tudjanak mindent helyesen leírni. :) Ezek:
fizetővendéglátás
akasztófáravaló
hadügyminisztérium, külügyminisztérium, belügyminisztérium, pénzügyminisztérium stb. és ezek -i képzős alakjai
fehéroroszországi (és ha még van ilyen felépítésű és hosszúságú földrajzi név, gondolom, az is ugyanígy)
Közgazdaságtudományi (ha tulajdonnév része, és ha a tulajdonos így akarja írni, mert egyébként közgazdaság-tudomány(i))
Előzmény: McGuinnis (7447)
3x Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7450
Ugye van egy értelmetlen szóösszetétel, mint az iparcikkjellegű kiskereskedelem, azután oldd meg, ahogy tudod.

Szerintem ugyanis tök egyszerű: fizetős vendéglátás

Csakhogy késő bánat, ugyanis az "értelmetlen" szó meghonosodott.
Előzmény: NevemTeve (7448)
japánbirs Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7449

Ha már nem tetszik a kötőjeles megoldás, mit szólnál a "fizető vendéglátás"-hoz? Lehet úgy értelmezni, hogy vendéglátás, amelyért fizetni kell. Amúgy, ha beírod a Google-ba, a legtöbb helyen egy szóba írják az egészet, nem törődve hármas összetétellel, szótagszámmal. Igaz, a Google nem helyesírási szakszótár :-)

Előzmény: McGuinnis (7447)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.21 0 0 7448
Csak egy alternatíva lenne, a fizetővendég-látás, de az meg nem jó...
Előzmény: McGuinnis (7447)
McGuinnis Creative Commons License 2009.09.20 0 0 7447

Sziasztok!

 

Egy gyors kérdés: a fizető-vendéglátás kifejezés hogyan írandó? Nem vagyok kibékülve ezzel a kötőjeles formával sem, mivel ugyebár fizetővendégek fogadásáról beszélünk. Egybe semmiképp nem lenne szabad írni, mert háromszoros összetétel, ugyanakkor hatnál több szótagból áll.

 

Érdeklődve várom a választ, előre megköszönve mindenkinek a segítséget.

3x Creative Commons License 2009.09.18 0 0 7446
CSI Miami s7, Az utolsó órában és új reality a Viasat3-on

Én sem tudnám másként, de furcsa...
Kis Ádám Creative Commons License 2009.09.18 0 0 7445

Pont ez benne a probléma. Ha a két hasonló lexikai szerkezetnek nem lenne eltérő jelentése, akkor a tévesztés nem lenne zavaró.

 

Előzmény: scasc (7444)
scasc Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7444
Ha alaposak vagyunk, igazad van. Feltételeztem, hogy a kérdező az "egyébként" értelmű esetre kereste a segítséget.
Előzmény: Kis Ádám (7431)
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7443
áhh, lassú vagyok :)
Előzmény: hacso (7441)
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7442
Arra gondolsz, amikor a mondatban ige (főnévi igenév) a tárgy?
Előzmény: NevemTeve (7440)
hacso Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7441
Nem tudom kitalálni. Erre gondolsz, amikor a hagyományos mondatelemzésben tárgyként elemzik a főnévi igenevet?
Előzmény: NevemTeve (7440)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7440
Továbbá van olyan eset is, amikor a tárgy semmiképp sem kaphat tárgyragot. Mi is az?
vrobee Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7439
Pl. az 'engem' meg a 'téged' már eleve tárgyeset, további 't' nélkül is...
Bizonyos nyelvváltozatokban, ideértve az irodalmi és a köznyelvet is.
Más nyelvváltozatokban ezek nem létező alakok, tehát nem "eleve tárgyesetek", hanem nincsenek, és helyettük van 'engemet', 'tégedet'.
(Vagy, ha úgy tetszik: a csak tárgyesethez tartozó alternatív tőként léteznek, ami után kötelező kirakni a tárgy ragját*),

Hogy melyik a "jobb", azt nehéz megmondani, mindkét forma rendhagyó, mint a névmások alakjai általában. A szabályos ragozás az *ént volna, de az tényleg helytelen. Még a birtokos is sántít, mert mit keres ott az a g? (Az 'énemet', az létező alak.)

Különben is, melyik a helyes, a tejfel, vagy a tejföl? :)

*Egyébként a 'kalapom'-ra is igaz, hogy bizonyos nyelvváltozatokban ez tárgyeset is lehet, más nyelvváltozatokban viszont nem, és csak a 'kalapomat' a helyes. És a nyelv szvsz. az utóbbi felé tendál. De ugye nem egyedi eset, hogy a nyelv ragkettőzésként megköveteli a produktív toldalékolás használatát a már nem produktív után, ld. hall(atsz(ód))ik.
Előzmény: NevemTeve (7436)
3x Creative Commons License 2009.09.17 0 0 7438
Már ne haragudj, de nem jól javítod:

vagy
"a tolltartóban a többi közt ceruzák is voltak..."

vagy
"a tolltartóban, a többi közt, ceruzák is voltak..."
Előzmény: Kis Ádám (7437)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!