Keresés

Részletes keresés

dragunov Creative Commons License 2004.02.01 0 0 2639
Abszolút mértékben támogatom Mátyásföldi Béla felvetését. Így tényleg elkerülhető az egymásra nyomkodás és az ebből következő érthetetlen forgalmazás.
Előzmény: magpet (2634)
magpet Creative Commons License 2004.02.01 0 0 2638
Igen, szoktam. Ha ismerősöket hallok, akkor egy szünetbe csak annyit kiáltok bele, hogy magpet, de ha épp sehol senki, és én keresgélek beszélgetőtársat, akkor elmesélek mindent egy rövid mondatban: ki vagyok, honnan, és melyik csatornán. Ez utóbbi hülyeségnek tűnhet, de ha valaki 4/00-t hallgat, akkor nem árt ha tudja, hogy én a /12-n kiabálok éppen. Egyébként ha a Yaesuval küzdök, akkor ilyen "keresgélős" üzemmódban befelé kikapcsolom a CTCSS-t, és akkor 4/12-n adok, de 4/xx-et hallok. Aztán lehet tisztázni, hogy melyik CTCSS-en maradjunk.
Előzmény: iM (2637)
iM Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2637
Egyébként is jó ha mondod a neved, mert ha nagyon pörög a beszélgetés, elég nehéz követni. Ráadásul az újak még nem ismerik a többiek hangját (én sem).
Előzmény: magpet (2634)
iM Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2636
Szia KovacsUr!

Azon csodabogarak közé tartozom akik Motorolat használnak (5522 pár). Az 5512 ugyanez, csak szólóban. CTCSS kikapcsolható.

Ami nekem pozitívum: nagyon kézre áll, AA akku, többféle hívóhang (így már van aki hívóhangról megismer, ugye Lelcache!), cseppálló. Negatívum: zajzár körülményesen kapcsolható ki, ahogy a gombot elengeded, már zár is.

Semmi gondom más készülékekekkel való kapcsolat tartásban, voltak megjegyzések, hogy ezzel lehet probláma.

Múlt vasárnap Lelcache-sel 69,2 km-t beszéltünk át, nála 456R, nálam 5522. Ezek után válassz!

im

Előzmény: KovacsUr (2631)
Kaktusz1 Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2635
Sziasztok!

Regebben mar beszelgettunk a DX-rol. Javaslom, nezzetek meg az 590-es koruli hozzaszolasokat, ott, ha jol emlekszem, meg terepmetszet is van valahol a Janos-hegy - Tubes vonalrol. Igazabol szerintem a fo gond azzal van, hogy a Fold gorbulete "beleemeli" a latovonalba meg a kisebb dombokat is.

Előzmény: flektogon (2627)
magpet Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2634
Tegnap mudmannal PMR-történelmet írtunk! Egyrészt sikerült képátvitelt megvalóstínunk, másrészt - ezzel egy időben - minden idők egyik legrövidebb átbeszélt távolságát produkáltuk. A belvárosban mudmanék 1. emeleti ablaka alatt haladtam el új kicsi kék rádiómmal, gyönyörűen hallottuk egymást, sőt, mikor mudman az ablakhoz jött, még vizuális élményekkel is kiegészült a kaland. Hát így volt a képátvitel. :)
Ugyanezen napon hazafelé, szintén a kis kék darabbal (TwinTalker6000 - nem reklámnak szúrtam be, csak itt látható a cucc) meglepően jól sikerült beszélgetnem ÖregTommal, Dragunovval és Mátyásföldi Bélával. Cinkota magasságában hallottam meg őket Hotel Astra nevű Faraday-kalickámban suhanva. Egy pár percet várnom kellett, mire be tudtam csatlakozni, olyan pörgős volt a dialóg. :) Egészen a kistarcsai Auchan magasságáig (a tereptől függően kisebb-nagyobb szakadásokkal) remekül hallottuk egymást.
Béla felvetésére megegyeztünk egy olyan "szabályban", hogy a sokrésztvevős, pörgős beszélgetéseket kicsit "önmoderálva" kéne előadni: az egyes adások között jó volna tartani pár másodperc szünetet, így a csatornára tévedő érdeklődő könnyebben be tud kapcsolódni, pl. nevének gyors bemondásával. Ezt hallva a többiek "szót adnak" neki, így talán könnyebben észrevesszük egymást, és kevésébé lesz jellemző a bosszantó "összebeszélés", mikor valaki csak próbál megszólalni, de az eredmény egy több adásból összaálló zajcsomag.
De hosszú lett! Bots. :)
magpet Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2633
Nem állítanám, hogy hatalmas tapasztalataim vannak ezen két típust illetően, de a Motorolákról nem sok jót hallottam. Illetve nincs velük semmi baj, de semmivel sem jobbak, mint egy kicsit jobb teszkógazdaságos rádió, így az ár nagy része a "Motorola" feliratra vonatkozik. Továbbá a Motoroláknál megesik, hogy nem lehet kikapcsolni a CTCSS-t. Ennél ki lehet? Mert az Alan-on biztosan, és ez egy értelmes opció!
A fentieket úgy kezeld, mint a Fókusz egy anyagát: mulass jó, de a döntést ne ez alapján hozd, várd meg olyan emberkék véleményét, akik esetleg mindkettőt hosszan nyúzták! :)
Előzmény: KovacsUr (2631)
J.Zoli Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2632
Mecsek-János hegyi próba megvolt régebben ZM-an-al, de negativ eredménnyel. Viszont más (alacsonyabb) frekin sikerült felszólni a Szabhegyre. Alan 456-ot mindjárt kipróbálom mit is csinál a trükkös bekapcsolásoknál.
Előzmény: silvius (2620)
KovacsUr Creative Commons License 2004.01.31 0 0 2631
Hello !

Az eldontott teny hogy hamarosan veszek egy pmr t de nem tudok donteni ket masineria kozott pls segitsetek :
motorola T5512 vs alan 456R (esetleg alan456)
az ara cc egyforma a leirasbol a tudas is .. a motorola csicsasabb es talan strapabirobb az alant tobben mondjak jonak.
nos ? :|

flektogon Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2630
Hát igen: én voltam. De jobb ez így, több az esély...:)
Előzmény: ÖregTm (2629)
ÖregTm Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2629
Fogadjunk, hogy Te sugalltad ezt az Őszbozontosnak :-)
Előzmény: flektogon (2627)
kivi000 Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2628
Ez jó! Akkor mindenképp megér egy próbát! A Tubest vállalom! ;)
Előzmény: TamiBT (2626)
flektogon Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2627
Tegnap láttam a neten, hogy finn és észt PMR-esek simán átbeszélnek 150 km-t, pedig Észtország legmagasabb pontja 300m körül van. Kérdezd meg Kjr-t, ő már taglalta valahol a föld görbületét. Nekem az a véleményem, hogy a fény is tud görbülni...
Előzmény: kivi000 (2623)
TamiBT Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2626
A Tubes - Kab-hegy tuti latja egymast amator digi atjatszoallomas veszi egymast...
Előzmény: kivi000 (2623)
ÖregTm Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2625
Ez jó!
Meg kellene kérdezni vmi okosat! Irjuk ki pályázatnak!
Előzmény: Törölt nick (2624)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2624
Nos, végeztem egy kis "kutatást". Van 2 456R-em, kipróbálgattam ezeket a HI/LO-kat.
Az eredmény:
ha mindkettő készülék speckó módban van (mindegy, hogy HI vagy LO) akkor egyik sem hallja a másikat.
Ha az egyik simán van, a másik meg speckóban (ugyancsak mindegy, hogy HI vagy LO) akkor a speckóról adott adást hallja a sima, de fordítva nem.
Nos, nem igazás tudom, hogy ez mire való. A "kísérletnél" a 2 készülék egymás mellett volt, így nem tudtam megfigelni a csupán 10 mW hatását.
Előzmény: ÖregTm (2621)
kivi000 Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2623
Valakinek volt/van egy jó kis progija amivel ki lehet számolni, hogy látható-e a két hegycsúcs a Föld görbülete miatt. Régebben asszem számolva lett és a Mecsek-Mátra nem látszik, meg elég messze is van (225km Zengő - Kékes).
Viszont egy Tubes - Kab-hegy lehet, hogy jó, ez 112 km.
Előzmény: silvius (2620)
TUZI Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2622
Hy.

Visszakavartam alapra mind kettőt, így egymással tudnak beszélni, de hogy mással ……? Majd holnap viszem magammal az egyiket, és kiderül hogy legalább a darusokat/ biztonsági őröket hallom-e?

Előzmény: J.Zoli (2618)
ÖregTm Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2621
Bocs, hogy most válaszolok, de most ültem a gép elé:

Két kombinációt próbáltam ki (az én 456R-emen),
- az egyik kikapcsolás, majd Call/Enter/fn és bekapcsolás, ez elvileg a teljesítményt 10 mW-ra teszi (ebben az esetben a kijelzőn megjelenik egy nagy HI vagy LO jelzés a bal oldalon),

- a másiknál csak a Call marad el és ekkor más frekvenciatartományba lehetne lépni a PMR-el, de ez nem jött be látható eredménnyel,

- de!

amikor (most már nem tudom melyik, mert nem merem újrapróbálni!) átkapcsoltam az egyik módba, a másik kezemben lévő 451-esbe szólva nem hallotta a másik kezemben lévő 456R! (Ekkor mindkettő 4/00- án volt, ami a 451-nél alap!)

Ennyi a tapasztalat, ha vki tud varrjon erre gombot. Köszi:
ÖregTom

Előzmény: J.Zoli (2617)
silvius Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2620
Folyamatosan tesztelgettem azt az antennát amit ajándékba kaptam ÖregTom-tól (köszönet érte még 1x!). Azt veszem észre, hogy irányérzékenysége nem túl nagy. Tehát viszonylag becsületes a nyílásszöge. Tegnap Öreg Tom és Pudding beszélgetését hallgattam, miközben elrontották egymás rádióját :-). Öreg Tom keletre, Pudding nyugatra volt tőlem. Ha délre nézett az antenna egyiküket sem hallottam, ha keletre vagy nyugatra mindketten szépen jöttek.

Rekordkisérlet. Szerintem meg lehet csinálni a Mecsek-Mátra átlövést is. Én nagyon tisztán hallottam IM-et, szerintem ez nagyobb távolságnál sem romlana sokkal, ha megvan az optikai rálátás. annak pedig csak a föld görbülete szab határt. Gyanítom, ha ma este felmennék a Holdra, nagyon tisztán hallanátok a 4/12-őn, igaz én semmit sem hallanék belőletek a Földről jövő milliónyi PMR adás miatt. Kipróbálhatjuk, ha fizetitek az utamat :-)

GCDX-Silvius hétvége:
Péntek: Érd és környéke GCSZAV,
Szombat de-du: Sóskút-Biatorbágy
Vasárnap este: DX szeánsz

Kellemes étermérgezést mindenkinek

Előzmény: noybi (2619)
noybi Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2619
Hát igen. Jó a kérdés. A szabvány max. 0.5W ERP-t engedélyez. Egyrészt tehát szó nincs arról, hogy ez ki is jön a rádióból, csak több nem lehet, másrészt nem vagyok biztos benne, hogy annyira rossz (mondjuk -6dB) lenne a PMR-ek antennanyeresége. A kb. 16 centis lambda/4-hez képest a 9.5cm-es tekercsantenna nem olyan nagyon rövid. Az hihető, hogy nincs pluszban a nyereség. Egyébként meg lehetne mérni. Nekem úgy tűnik, hogy általában maga a végfok 50 Ohmra dolgozik, a kimenő szűrő is arra van méretezve és csak utána van a kis gumikukihoz történő impedancia illesztés. A szűrő végén tehát valószínűleg mérhető a teljesítmény. Amikor egyszer külső antennát próbáltam az enyémhez, az illesztés előtti pontra tettem az 50 Ohmos koaxot. (Nagyon zárójelben: ha lesz ma egy szabad órám, megmérem az enyémet, már úgyis régóta tervezem.)
Előzmény: J.Zoli (2602)
J.Zoli Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2618
Tuzi
Kiváncsi lennék hova megy frekiben a rádió a trükk után. Egyböl ment a dolog ?
Előzmény: TUZI (2615)
J.Zoli Creative Commons License 2004.01.30 0 0 2617
ÖregTm
Az fn és az enter bill lenyom bekapcsolásnál? Most olvastam én is... mit csinált nálad a rádió?
Előzmény: ÖregTm (2616)
ÖregTm Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2616
Sikerült a J.Zoli által (2593)-ban ajánlott oldalon az ALAN 456R olyan rejtett firmware-jére akadnom, amitől azt hittem tönkre ment a rádióm! (Mindenesetre módosította olyan mértékben, amit még egyszer nem fogok kipróbálni!)
A János-kórházból puding-al beszélgettem simán zajzár felett (17,8 km), amikor ajánlottam neki (szintén 456) a billentyű-kombinációt. (Meg is ijedtem, hogy tönkrement az Ő rádiója is, de azután helyreállt a teljesítménye, újra hallottam zajzár felett, míg Ő kevéssé engem :-( )

ÖregTom

TUZI Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2615
Hy.

Nekem is Twintalker 3000-sem van. Most próbáltam, akárhova programozom még egymással sem áll szóba a két rádió. :-( Tehát vissza az alaphoz. Ez van.

Előzmény: Törölt nick (2614)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2614
Aha, kösz. Akkor nem igen fogom tudni a plusz funkciókat használni... :-(
biker78 Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2613
Hello Mr. Proper ! A János hegyre csak akkor tudjuk a Bélával felrakni a "papagályt" ha a lesz erre a célra hely, igéretet már kaptunk, de sanjos visszajelzés még nem jött. De ha valaki tud, egy tuti helyet az szóljon. A rádiodat valoszinü az amerikai 460Mhz-es szabványra lehet talán átprogramozni, de ott már a beállitás miatt ugy sem müködik./SAW szürő, VCO freki stb./
Előzmény: Törölt nick (2611)
DJ Szegecs Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2612
Van ICQ-m, csak nem tudom felvinni a 24-es tetejére, mert nem ott lakom :) Palm gépem meg sajna nincs még.
Előzmény: wavehunter (2610)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2611
Pár napja én is csatlakoztam a PMR-esek nagy, boldog családjához egy Twintalker 3000-el. Két kérdésem volna:
A szervízmenüjében ugyebár több csatornát is be lehet állítani. Ha jól sejtem, ez nem csak plusz egynéhány PMR csatornát ad, hanem átállítja a rádiót egy másik szabványra, ami nem 446 mhz-en m?ködik, jól sejtem?
Régebben volt szó arról, hogy azt a papagyály nev? dolgot átrakja a tulaja a János-hegy tetejére. Lesz ebb?l valami, vagy csak egy terv marad? Budakeszir?l jelent?sen javulnának az esélyeim elérni Bp-t...
Bocs, ha túl lámák voltak a kérdéseim, elég kezd? vagyok. További szép napot mindenkinek...
wavehunter Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2610
Köszi, összehozzuk!
Nekem szerintem ki kell caplatnom a vasúti felüljáróhoz, hogy legyen szabad rálátás Szolnok felé, de nem gond. Majd egyeztetünk! :)
Pláne ha lenne ICQ-d, mert akkor a PocketPC-vel a "terepen" is tudok kommunikálni a neten keresztül. :)
Előzmény: DJ Szegecs (2609)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!