Keresés

Részletes keresés

HJosie Creative Commons License 2003.12.17 0 0 426
Gondolom, azzal újat nem mondok, hogy mindezek "ideális" esetben vannak.
Sajnos én még olyan dba+fejlesztői együttműködést nem láttam,tapasztaltam,hallottam, ahol mindenki tudta a dolgát és értette is, amit csinált.
Egyébként a storage paraméterek folyamatos karbantartást kellene, hogy igényeljenek (szerintem) és nincs az a fejlesztő, aki ezeket végig követi és karban tartja.

Lehet, hogy ez a téma örök vita téma marad. (Talán pont azért, mert nem láttam még precedens a tökéletes együttműködésre? Elméletben minden működik) :))

Előzmény: mgy (424)
mgy Creative Commons License 2003.12.17 0 0 425
pedig elvileg meg a blokkmeretet sem tudhatnam
Nem értem, titkolják?
Előzmény: angyalhentes (423)
mgy Creative Commons License 2003.12.17 0 0 424
Hát, kedves hentes, ha otthon is így csapkodsz a bárdoddal, akkor ne csodálkozz, hogy nem tudsz zöld ágra vergődni a dbakkal! :(
Soha nem várhatod, hogy egy adatbázis adminisztrátor, aki a db futásáért, mentéséért, helyreállításáért felel meg akarja majd érteni az (1) üzleti igényeket, (2) a rendszer felépítését (3) minden egyes táblád jellemzőit (sorok, mezők száma, indexek, növekedés, update, törlés)
Sajnos ez a te dolgod. Tájékozódnod kell, hogy mi áll rendelkezésre, adhatsz tanácsot, hogy mi lenne hasznos az alkalmazásodnak, sőt kérdezhetsz, hogy melyik paraméter miért annyi, de régen rossz, ha a dba dönti el, hogy mit milyen storage-okkal tároljunk.
Előzmény: angyalhentes (420)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.17 0 0 423
No, akkor pontositom a dolgot: a masodik esetben nem egyszeruen nekem kellett megmondanom a tabla novekedesneek merteket es hasonlokat, hanem a create scriptben, amit kuldok, _mindennek_ benne kellett lennie, reszletekbe meno storage parameterezesnek (pedig elvileg meg a blokkmeretet sem tudhatnam :)) es minden egyeb nyalanksagnak.
Előzmény: HJosie (422)
HJosie Creative Commons License 2003.12.17 0 0 422
Én is ezt mondom. Egy szóval sem mondtam, hogy extent szinten turkáljon a fejlesztő. :))

Lényeg, a lényeg: kommunikáció nélkül nem megy. :)

Előzmény: angyalhentes (421)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.17 0 0 421
Az oke, hogy a fejlesztonek illik tisztaban lennie a mennyisegi parameterekkel (bar ugye online rendszereknel ezt a fejleszto elvileg sem tudhatja megbecsulni), de egy fejleszto kompetenciajanak odaig kene terjednie, hogy meg tudja mondani, melyik tablaban varhatoan mekkorak a rekordok, mennyi uj sor keletkezik, mennyi sor torlodik ekozben es igy tovabb.

Ez alapjan eldonteni, hogy melyik tablespace-be, mekkora extenteket, hogyan bovuljon, mekkora blokk-kihasznaltsag kell, ez mar szaz szazalekig a dba feladata es kesz.

(Az optimalizalasnal viszont pont az informalis beszelgetesek tudnak jol jonni, leulsz megdumalni egy problemat a dba-val, es jo esellyel tud szolgalni olyan tippekkel, amikrol nem is hallottal, mert mondjuk te nem toltheted azzal munkanapjaidat, hogy az oracle osszes beepitett csomagjat megismerd, o meg igen.)

Előzmény: HJosie (418)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.17 0 0 420
Hat rohadtul nem, mert ugy kezdodik, hogy nem tudhatom, hogy melyik tablespace-be lenne jo rakni, mivel nem ismerem (nem is ismerhetem) az adatbazis ilyen iranyu parametereit, a dba-val meg ugye nem lehet normalisan beszelni.

Eleg konnyu lett volna pedig kitalalni, hogy ott volt jobb, ahol mindent meg lehetett dumalni a dba-val, az adattarolas mennyisegi jellemzoit meg a doksiban kell rogzitenie a fejlesztonek, a konkret storage parametereket pedig a dba adja meg, igy helyes.

Előzmény: mgy (415)
brioska Creative Commons License 2003.12.17 0 0 419
szepek es jok az elmeleti okfejtesek, de gyakorlat ugyis csak melo kozben jon meg. foleg, ha felmillio soros tablak is vannak a rendszerben :)
Előzmény: HJosie (418)
HJosie Creative Commons License 2003.12.17 0 0 418
Azt nem tudom, hogy melyiknél működtek jobban, de az a véleményem, hogy aki adatbázist tervez és olyan rendszert fejleszt, ami adatbázis műveleteket végez, az minimum azzal legyen tisztában, hogy mennyi adat várható és hogyan, plussz nagyon tanácsos ismerni az sql optimalizálási lehetőségeket.
Persze akad olyan dba is, aki vagy szarik az egészbe, vagy fogalma sincs róla, hogy mitől nem megy optimálisan a db, vagy gőze sincs hogyan vizsgálhatja.

Még 1x hangsúlyoznám, nem tartom magam annak aki mindent tökéletesen tud. (de törekszem)

Előzmény: angyalhentes (405)
HJosie Creative Commons License 2003.12.17 0 0 417
Igazából nem csak erre gondoltam.
Én már sok olyat tapasztaltam, hogy a kedves rendszer tervezők és fejlesztők, nem nagyon tartják be, vagy fogalmuk nincs pl. arról hogyan kell storage allokációkat kezelni, explain plan-t használni és stb...
Azt nem mondom, hogy én mindent nagyon tudok és ismerek, de ha már Oracle-lel foglalkozom, akkor veszem a fáradtságot és utánna olvasok dolgoknak, ha nem vagyok tisztába vele és nem hagyom, hogy - teszem azt- szét fregmentálódjon az adatbázis és a idő után az SMON a kardjába dől.
Előzmény: Törölt nick (414)
crockl Creative Commons License 2003.12.16 0 0 416
ha a fejleszto ismeri, akkor megmondja dba-nak aki viszont a db-t ismeri alaposan :)
Előzmény: mgy (415)
mgy Creative Commons License 2003.12.16 0 0 415
Mondanom sem kell, melyiknel mukodtek jobban az adatbazisaink.
Hát nyilván az, ahol te adtak meg a storage paramétereket.
Ha már egyszer te ismered igazán, melyik táblában mennyi adat van/kerül később, mennyi insert, mennyi update éri melyik mezőit, stb, stb, stb... ;-)))
Előzmény: angyalhentes (405)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 414
Yesss... lásd invalid objektumok és a V_$SESSION-re adott SELECT jog kapcsolata! ;-)
Előzmény: HJosie (404)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 413
Na latod, erre az informaciora voltam kivancsi. :)(Nyilvan akkor hasonlokeppen jar el a between-nel is.)
Előzmény: crockl (412)
crockl Creative Commons License 2003.12.16 0 0 412
ez mondjuk nem ez az eset. Az in-ben torteno felsorolas az mint a (x or y or z ...) forma. Ugye a parser leforditja a sajat nyelvere a te beirt sql-edet, es itt is ezt teszi.
Előzmény: angyalhentes (409)
crockl Creative Commons License 2003.12.16 0 0 411
elvileg nincs, max a query maximalis hossza :)
Előzmény: brioska (410)
brioska Creative Commons License 2003.12.16 0 0 410
en ugy tapasztaltam, hogy IN fgv-ben (de azthiszem mashol is igaz) van egy max hossz (darabszam?) korlat.
Előzmény: blackman (406)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 409
Hiaba nezem meg par konkret query-re, az sokat nem jelent a tobbire nezve, maximum remelni lehet, hogy ez mashol is igy mukodik.
Előzmény: crockl (407)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 408
Jo kerdes. Gyanitom, hogy RBO-nal lehet szamottevo kulonbseg, de ez csak sejtes. Ha CBO-nal van is kulonbseg kozottuk, annak el kene tunnie fokozatosan, mert elvileg errol szol a CBO.

(Hasonlo kerdes az x > a and x < b es a between kapcsolata.)

Előzmény: blackman (406)
crockl Creative Commons License 2003.12.16 0 0 407
a ketto ugyan az. Nezd meg a plan-t.
Előzmény: blackman (406)
blackman Creative Commons License 2003.12.16 0 0 406
Sziasztok,

azt hiszem fontos tudas ez, de en nem tudom, ezert megkerdezem:
az sql wherejebe irt "id in (1,2,3,4)" es a
"(id=1 or id=2 or id=3 or id=4)" kozott oracle eroforrasok es optimalizalas szempontjabol mi a kulonbseg? Melyik az ajanlott? Es foleg akkor mi van ha tobb szaz elem lenne vizsgalatra?
B.

angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 405
Na ja, en dolgoztam mindketfele helyen (ahol a dba-val barmikor ki lehetett ulni a konyhaba egy kave mellett megdumalni akar olyan kerdeseket is, hogy egy adott strukturat o hogyan tarolna, hogyan erne el), meg olyat, ahol meg a foglalasi adatokat is nekem kellett megadnom minden tablahoz.

Mondanom sem kell, melyiknel mukodtek jobban az adatbazisaink.

Előzmény: HJosie (404)
HJosie Creative Commons License 2003.12.16 0 0 404
Azért nem árt néha, ha a fejlesztők és a dba(-k) között van kommunikáció, mert "csodák" történhetnek, saját tapasztalatomból mondom.(írom)
Előzmény: Bert (403)
Bert Creative Commons License 2003.12.16 0 0 403
Valahogy ugy. En fejlesztettem 7.3 alatt is, itt instance szinten rule volt beallitva, igy minden egyes sajat session utan session szinten ezt atallitottuk es nagyban ment az SELECT-ek hintelese.
Előzmény: HJosie (402)
HJosie Creative Commons License 2003.12.16 0 0 402
Ha jól tudom, a 7-es verziókban még a rule based volt a default optimizer és a 8-astól jött a cost based.
Előzmény: angyalhentes (401)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 401
Attol is fugg am, hogy hanyas oracle van. Azt hiszem, a 8-asban meg nem volt default a CBO, de a tanult kollegak majd kijavitanak, ha hulyeseget mondtam. (Ha meg nem default, akkor vagy neked kell beallitanod, hogy olyat akarsz vagy a dba-nak.)
Előzmény: NevemTeve (400)
NevemTeve Creative Commons License 2003.12.16 0 0 400
Köszönöm, inkább csak az elvi lehetőségre voltam kiváncsi, szóval, ha jól értem, a megoldás az lehet, hogy követeljem az adminisztrátortól statisztika készítését.
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 399
Komolyan nem ertem :)

(En csak egy egyszeru java-fejleszto vagyok, aki kenyszerusegbol tanult meg ilyeneket. :))

Előzmény: Bert (398)
Bert Creative Commons License 2003.12.16 0 0 398
:-)
Előzmény: angyalhentes (397)
angyalhentes Creative Commons License 2003.12.16 0 0 397
Nem ertem, mit akarsz ezzel mondani :)
Előzmény: Bert (396)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!