Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7491
Kieg: hallottam én már a 'részvétet köszön' kifejezést 'kondoleál' értelemben használni... szóval nem olyan ez, hogy van egy darab jól definiált jelentés, azt kész...
3x Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7490
Ennél sokkal érdekesebb, hogy a "köszönt" szócikkében is az szerepel: "találkozáskor vagy elváláskor", ami - nekem legalábbis - meglepő

Amúgy meg Tótfalusinál:
köszön – ‘hálát mond ‹valamiért›’: köszönjük a szíves vendéglátást; ‘találkozáskor vagy elváláskor üdvözöl’: köszönj szépen a bácsinak. Származékai: köszönet; köszönő, köszönt, köszöntés, köszöntő.
Sem a szó eredetét nem ismerjük, sem két eltérő jelentésének kapcsolatát és kialakulását nem látjuk tisztán.
Előzmény: NevemTeve (7487)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7489
Köszönöm a kiegészítést!
Előzmény: japánbirs (7488)
japánbirs Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7488
És akkor még a "köszön"-ről (mint köszönöm szépen, megköszön) nem is beszélltünk :-))))))))
Előzmény: NevemTeve (7487)
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7487
Mit szólnál ahhoz, hogy az 'elköszönés' a 'köszönés' alesete, mint ahogy a 'zápor' az 'eső' alesete, a 'bogár' pedig a 'rovar'-é.
Előzmény: Tibor. (7486)
Tibor. Creative Commons License 2009.09.25 0 0 7486
Sziasztok!

Az angol nyelv kapcsán merült fel egy probléma. Eddig persze magam sem gondolkoztam rajta. Szerintetek a viszontlátásra köszönés? Vagy ez helyesen elköszönés? Csak ha találkozunk valakivel, akkor köszönünk? Akkor pedig miért mondják köszönés nélkül távozott, és nem elköszönés nélkül távozott. Köszi.
rumci Creative Commons License 2009.09.24 0 0 7485
Nem egészen értem, hogy – miközben én kedves és korrekt választ adtam – miért lettél ily ingerlékeny velem szemben. Errefelé nem szokás kiabálni.
Abból, hogy jelzem, hogy ide is bemásolom a válaszom, hogy ne kelljen fáradnod a visszamásolással, nem tudom, hogy jutottál arra, hogy korlátozni akarom, hogy a saját [!] hozzászólásaidat oda másold, ahova akarod.
(Nem nyomoztam utánad egyébként, hanem mindkét nyelvészeti fórumot rendszeresen látogatom, nem egyedüliként, így láttam mindkét helyen a hozzászólásodat.)

Egyébként konkrét kérdésre konkrét választ adtam, legfeljebb valami olyat, ami neked nem tetszett. Ha akarok építeni egy házat, s megmutatom a szerintem csodálatos tervrajzot egy statikusnak, aki közli, hogy a ház össze fog dőlni, ha abban a formában építik meg, veszekedhetek vele, lehetek rá mérges, mégis elég valószínűbb, hogy neki lesz igaza. Nos, a nyelvészé ugyanúgy szakma, mint a statikusé, még akkor is, ha Magyarországon mindenki ért a nyelvészethez, a focihoz és a politikához.

De térjünk a szakmára. A magyar nyelvet (mint anyanyelvet) nem az iskolában sajátítjuk el, tanóra keretében (ez persze sarkítás, hiszen a nyelvi szocializáció jelentős része természetesen az iskolában zajlik, de most ez a része nem fontos), így nem tudom értelmezni, hogy egyik anyanyelvi beszélő a másik anyanyelvi beszélőt (ilyeténformán egyenrangú felek egymást) egymást osztályozzák. Nyelvtanórán nyelvtant (tehát valamiféle nyelvleírást, leegyszerűsített nyelvtudományt, illetőleg bizonyos alkalmazott nyelvészeti ismereteket, elsősorban helyesírást) tanítanak, tehát ott is furcsa lenne a másik anyanyelvét minősíteni. Meglepődnél bizonyára te is, ha biológiaórán a tanár, mondjuk, hármast adna a génállományodra, mert nem az ízlése szerint való.
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7484
Lapozz vissza, egyértelmű és világos választ adtam a 7475-ben, még azt is leírtam, hogy aki másképp használja, azt nyilvánosan meg kell szégyeníteni — még mit tehetnék érted?
Előzmény: Törölt nick (7481)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7483
JA ÉS ENGEDD MÁR MEG, HOGY ODA MÁSOLJAM A HSZ-EMET, AHOVA ÉN SZERETNÉM... MI EZZEL A BAJ? ;) HISZ TE IS ÉPPEN EZT TETTED...:D
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7482
JA ÉS ENGEDD MÁR MEG, HOGY ODA MÁSOLJAM A HSZ-EMET, AHOVA ÉN SZERETNÉM... MI EZZEL A BAJ? ;) HISZ TE IS ÉPPEN EZT TETTED...:D
Előzmény: rumci (7480)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7481
Ja és mégvalami!!! Ha már Te ötöst adnál mindenkinek, aki a legnagyobb bakit elköveti a magyar nyelvben.
Az előző hozzászólás piszkálta a csőrödet, hogy konkrét kérdésre konkrét választ adtak?!?! nagyon ráérhetsz, hogy így nyomozol utánam! Hajrá!!!
És engedd már meg, hogy oda másoljam a hsz-emet, ahova akarom! Legalább láthatod, hogy más a kérdésemre normális választ ad, és nem a rossz nyelvtannal rendelkezőket pátyolgatja. Mi értelme akkor az ilyen fórumnak? Lenne értelme, ha a konkrét kérdésre reagálnának...
Látod máshol ezt teszik!
További jó kukucskálást!
rumci Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7480
A „komolyabb” helyen mint nyelvész megírtam, hogy:

„Te emígy mondod, ő amúgy mondja. Mi ezzel a gond? Nincs két ember, akinek pontosan ugyanaz a nyelv van a fejében. Egyik se rosszabb vagy jobb, mint a másik (egészséges anyanyelvi beszélőkre értve).”

Nem kell fáradni az átmásolással.

Igen, diplomám, doktori fokozatom és munkahelyem szerint is nyelvész vagyok.
scasc Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7479
Hát, a nagymamám szerint az "ő szok" nem helyes. Szerinte "ő szokik". ;-)
Előzmény: Törölt nick (7459)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7478

ÍBocsánat, a nyelvtant nyelvészek tanítják?

 

Az iskolában tanított nyelvtannak annyi a köze a nyelvnek, mint az illemtannak az élethez.

Előzmény: Törölt nick (7476)
3x Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7477
A higgyünk meg így szokott íródni. (nálam a múltban is meg most is)
Előzmény: Törölt nick (7476)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7476
HAHAHAHAHA
Milyen vicces, hogy egy másik fórumon meg épp az ellenkezőjét állítják, mondjuk az komolyabb fórum!
Na mindegy, ez akkor olyan, min t az orvosok, mind mást mond.
De inkább az orvosnak higyjünk, mint az asszisztensének...
Mulatságos... végleg feldobott ez a sok okosság!
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7475
Rendben, nem szeretném elrontani a napod, menjünk vissza az eredeti kérdésedhez:
Bizony, a 'szokik'-ot csak múltidőben szabad használni, mégpedig jelen és múlt idejű jelentésben egyaránt, ha a kontextusból nem világos, hogy melyikről van szó, teszünk a mondatba időhatározót: mostanában, újabban, azelőtt, régebben. Aki másképp használja, azt nyilvánosan meg kell szégyeníteni!
Előzmény: Törölt nick (7474)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7474
Sejtettem...
Egyébként rájöttem, mit rontottam el, a fő kérdésem előtt írtam egy kis bevezetőt, amit nem kellett volna. Mert onnantól kezdve mind azon lovagoltatok, hogy a másik azt szokta meg, mert úgy nőtt fel. És neki az a helyes. Nem ez volt a kérdés, ezt én is tudom. :D:D:D Na mindegy. Most már csak a választ várom a szakembertől, és be fogom másolni ide. De tényleg azt gondolná az ember, hogy ilyen kérdésekre a választ vagy szakember adja, vagy ha nem, akkor egy "mezei" ember odaírja azt is, hogy "szerintem"...;)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7473
Nem, de vannak a rendszeres hozzászólók között nyelvészek is szép számmal. (Látod, tudok így is válaszolni, ha jó a kérdés. 8-))
Előzmény: Törölt nick (7472)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7472
Ti mind nyelvészek vagytok egyébként? Remélem, erre tudtok igennel, vagy nemmel válaszolni...
3x Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7471
Na mindegy hagyjuk, felkeresek egy nyelvészt, aki konkrétan elmondja, melyik a helyes és melyik nem. Mármint ami a "szoktam"-ot illeti.

Vicces válasz:

Kovács néni elmegy az orvoshoz, miután daganatot találtak nála.
Kérdezi, mi az eredmény.
- Sajnos, rosszindulatú.
- Fogok kérni még egy véleményt.
- Még egy véleményt? Szerintem nem áll jól ez a frizura a Kovács néninek.
Előzmény: Törölt nick (7465)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7470
Arra a kérdésre, hogy
"Melyik az igazi elefánt, az afrikai vagy az indiai?"
az a válasz, hogy
"Mindkettő."
meglehetősen konkrét. Még akkor is, ha a kérdező eleve felteszi (tévesen), hogy csak egyetlen igazi elefántfajta lehetséges.
Előzmény: Törölt nick (7469)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7469
Ok megkérdezem! Csak az a kár, hogy pont a konkrét kérdésekre nem válaszoltok, hanem a szavaimat forgatjátok ki! Vagy akkor írjátok azt, hogy nem tudjátok, nem szégyen...
NevemTeve Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7468
Szerintem ne nyelvészhez, hanem nyelvművelőhöz fordulj, az tutira megmondja a frankót... (Sajnos a nyelvművelő pont úgy viszonyul a nyelvtudóshoz, mint az asztrológus a csillagászhoz: az utóbbi tekintélyére hivatkozva próbálja eladni az áltudományát.)
Előzmény: Törölt nick (7465)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7467
Szeretnélek megkérni arra, hogy tájékoztass bennünket, mit válaszolt neked a nyelvész. És arra is kérlek, hogy ha netán ugyanazt mondja, amit mi, akkor ebből milyen következtetést vonsz le:

1. Tényleg lehet benne valami.
2. Már megint rossz helyre fordultam, keresek egy nyelvészt.

Ezt tök komolyan kérem! Előre is köszi.
Előzmény: Törölt nick (7465)
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7466
De legalább már elmondhatod, hogy ott voltál az igazságnál, csak elmentél mellette, mert nem nyerte el a tetszésedet. :) Hajrá!
Előzmény: Törölt nick (7465)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7465
Ezt én értem, és sajnos tapasztalom is. De még mindig nem kaptam választ...
A nyelvtan órán nyilván nem hagyja rá a gyerekre a tanárnő, ha valamit helytelenül mond, nem? Épp ezért fontos tudni, hogy melyik a helyes, mert ha az apa pl. valamit rosszul vésett az agyába, az anya meg nem, akkor a gyerekeik melyiket fogják átvenni? Azt kéne, ami a helyes. És ha pl valaki azt használja, hogy "Tik" és nem azt, hogy "ti", akkor nyugodtan tudhat róla, hogy a "tik" az nem helyes, de attól még azt használja továbbra is. De legalább nem mondja azt az onokájának, hogy kislányom a tik a helyes. Mert tudja, hogy nem helyes, csak Ő így szokta meg...
Pl. én anyámtól rosszul tanultam meg pl azt a szót, hogy pizsoma. A pizsomát használom, de közben tudom, hogy az helyesen pizsama. De csak azért, mert valaki elmondta, hogy azt így írják.
Na mindegy hagyjuk, felkeresek egy nyelvészt, aki konkrétan elmondja, melyik a helyes és melyik nem. Mármint ami a "szoktam"-ot illeti.
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7464
Éppen fordítva! Az emberek a nyelvet nem úgy használják, ahogy AKARJÁK. Az anyanyelvet csecsemő- és kisgyermekkorban sajátítjuk el, nyilván csak olyan nyelvváltozatot tanulhatunk meg, amilyet akkor a környezetünk beszél, főleg a szüleink, hisz az ő beszédjüket halljuk a legtöbbet. Az ekkor tanult szabályok "beégnek" az agyunkba, azokat onnan kitörölni nem lehet. Amikor beszélünk, ezek a szabályok ösztönösen aktivizálódnak, azaz nem arra figyelünk, hogyan mondjuk, sokkal inkább arra, mit mondunk. Vagyis nem úgy beszélünk, ahogy akarunk, hanem ahogy TUDUNK.
Előzmény: Törölt nick (7463)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7463
Dehát ezzel azt mondjátok, hogy akkor nincs is magyar nyelvtani szabály, mert mindeki minent úgy használ, ahogy akar. Akkor úgy kérdezem, megbukna nyelvtanból iskolában, vagy nem? Mert ugye a nyelvtan tanár nem úgy adja a jegyeket, hogy mindenki úgy mondjon mindent, ahogy akar, hisz van egy magyar nyelvtani szabály, nem? Nem értem, miért nem érthető a kérdésem...
hacso Creative Commons License 2009.09.23 0 0 7462
A 100%-os választ megadtuk. Aki mást mond, az vszleg nem tanulmányozta a nyelvet, ezért tévedésben van.
Előzmény: Törölt nick (7459)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!