Keresés

Részletes keresés

Herr X Creative Commons License 2003.09.08 0 0 127
Kibírja. (Lásd mérési eredményeim.) Azonban a szivattyú elkezd kavitálni és "kiveri" a levegőt a vízből, a kijövő víz pedig levegősebb lesz.
Előzmény: grja (126)
grja Creative Commons License 2003.09.08 0 0 126
Szia Timi!
Valóban a szivattyút treheli, ha szűkíted a tömlőt. Azonban nem eszik ilyen forrón, gondolj arra, hogy egy szivattyú 40 m magasra képes felnyomni a vizet, ehhez 4 bar nyomás szükséges! Ezt is ki kell kibírnia!
Előzmény: efamily (97)
Málnafaló Creative Commons License 2003.09.04 0 0 125
Köszi szépen.
Előzmény: agizsolti (124)
agizsolti Creative Commons License 2003.09.03 0 0 124
XI. Fehérvári út 144. Bálint-analitika kft.
Eddig a lakosságnak ingyenes volt, most már úgy tudom 9500 ft.
Előzmény: Málnafaló (123)
Málnafaló Creative Commons License 2003.09.03 0 0 123
Hali:)

Tudja valaki hogy a fúrt kútból a vizet hol vizsgáltathatnám be ( Bp.-n) és milyen feltételekkel?

Kösz.

HHapci Creative Commons License 2003.09.02 0 0 122
Hello!
Vásárolt valaki akciós házivízművet pl metroban? kb 600-800 w 24literes tartállyal. Kiváncsi lennék a tapasztalatokra.

Üdv Hapci

FAQtyA Creative Commons License 2003.08.28 0 0 121
Üdv Vandor1!

Én Piliscsabán élek, de nem sok jóval tudlak kecsegtetni! Kb. 3 hónapig vadásztam a kútásó/fúró témában a környéken több módon is. Robogóval bejártam a településeket és a helyi késdobálókból (kocsma) kérdezgetös alapon kerestem meg a kútásókat, +telefonkönyvekböl, +internetröl, stb. A végén már volt olyan, hogy miután elmagyráztam a palinak telefonon mit akarok, kiderült, hogy már beszéltünk, úgy összekavarodtam. A tapasztalatom egyetlen szóval jellemezhetö: ISZONYAT!

Véleményem szerint két féle kútásó van:
1. Méregdrágán, csak saját maga által gyártott, vagy beszerzett gyürüvel dolgozó, profi munkát végz?
2. Viszonylag olcsón, bármilyen gyürüvel dolgozó, kubikos/kontár

Nekem sajnos a második dolgozott, most úgy tünik rá is fáztam. 8 gyürüs lett a kutam, amiben alulra beeresztettek egy tömörítönek nevezett betontányért ami pár centivel kevesebb a belsö átmérönél és egy 3-4 cm vastag szivacs van az alján a homok megfogása végett. Nemrég vizsgálgattam a kutat és rájöttem, hogy a legalsó gyürü tele van homokkal és azon ül a betontányér, így csak 1 gyürü vizem van ami kevés. Ráadásul a hozam sem az igazi. Két család szertné használni,és a pofa azt mondta elég a 2 gyürü víz (ami most 1). Egyébként nem is volt jó technikája a munkához (szivattyú, gumiruha). Mivel a koma kissebbségi kubikos, most éppen tönkre ment a kocsija és közölte, csak akkor tud dolgozni ha a megrendelö motyóstúl az embereivel a helyszínre cipeli. Vagyis vonóhorog+utánfutó. Most itt állok egy félig kész kúttal és azon morfondírozok, hogy fizetek egy másik kútásónak, hogy javítsa ki a kutamat, esetleg ásson még le 1-2 gyürüt. No de kinek?????? Az ember bicskei. Volt egy nagyon profin dolgozó tinnyei pali, de szívinfarktust kapott és most nem dolgozik egy darabig, vagy sose!

Egyébként úgy ásnak, hogy lemennek addig amíg meg nem találják a vizet, a gyürünél tiz centivel nagyobb likacsba, hogy legyen játéka a "gyürütoronynak". Akkor bepakolnak annyi gyürüt ami befér és közben kifüggözik. Ezután a gyürüben ásnak úgy, hogy függöben tartva a tornyot aláásnak/billegtetik. Állati jól néz ki, ahogy szemmel láthatóan süllyednek lefelé! Közben idönként szivattyúznak, ha nagyon jön a víz. A végn meg leeresztik a tömörítöt. Van aki kulé kavicsot tesz le, van aki valami kútszövetnek nevezett anyagot is alá tesz!

Hát hirtelen ennyi jutott eszembe! Ha esetleg találsz valakit aki nyerö, kérlek add meg az elérhetöségét! Kicsit zavarosan írtam, de remélem érthet?!

Bocs, ha untattalak benneteket! Remélem nem ítram nagy hülyeségeket.

Üdv!

FAQtyA

Előzmény: vandor1 (110)
Herr X Creative Commons License 2003.08.25 0 0 120
Az csak a szállítási hosszra vonatkozik. Engem viszont érdekelne a szívómélység, szívó-nyomócső keresztmetszet / vízáram-nyomás karakterisztika is.
Előzmény: CyberShot (119)
CyberShot Creative Commons License 2003.08.25 0 0 119
A pdf-ben (2.oldal) van karakterisztika.
Vagy Te másra gondolsz?
Előzmény: Herr X (118)
Herr X Creative Commons License 2003.08.25 0 0 118
Ja, majd elfelejtettem!

Először is köszönöm kgy2316-nak boltok címeit. Végülis a szigetszentmiklósi társboltjában Taksonyban szereztem be a Pedrollo JSW10 mx-et. Kultúrált egy szivattyú, bár a tényleges karakterisztikát nagyon hiányolom a honlapról is.

Szép, hogy ráírják a szivattyúra az 5-90 l/min-t, csak a feltételeket nem.

Mindenesetre a kút és szivattyú paraméterei:

20m mély a kút, 125-ös PVC csővel bélelve

~6m mélyen van a víz szinte. 9m 1"-os KPE cső szűrős lábszeleppel szívócsőnek és 7m 1"-os KPE cső 1"-os csappal a végén a nyomóágon.

1/2"-os slaggal (szegény szivattyú - stoppos gyorscsatlakozó fogta a vizet stb.) 15 l/perc

1"-os slaggal ill. KPE csővel 35,7 l/perc

A víz meg csak jön.....

(Lehet, hogy írok Pedrollo-éknak, hogy küldjenek már valami karakterisztikát.)

Herr X

Herr X Creative Commons License 2003.08.25 0 0 117
A kútfúróm mesélte, hogy azért nem életbiztosítás a kútásás betongyűrűvel sem, mert bizony egy futóhomok réteg akár a gyűrűt is elroppantja, de mindenesetre a kútásót igen hamar maga alá temeti.
Előzmény: rferi (114)
vandor1 Creative Commons License 2003.08.19 0 0 116
Köszi, már átnéztem, annyira láma azért nem vagyok :) , de mielőtt a szegedi, érdi, stb. telefonszámokat elkezdem hívni, gondoltam, hátha van valaki, aki ezen a környéken is tud valakit. Tehát a kérés még továbbra is fennáll. Előre is köszi!
Előzmény: noizreduction (111)
HHapci Creative Commons License 2003.08.19 0 0 115
drln:
Nemtudom mit ronthattam volna el a hőszivattyús számolásnál de ha valaki tudja javítson ki.

"A kész rendszerben a legtöbb költséget a keringtetőszivattyú okozza, az meg nem dobja meg nagyon az áramszámlát.(ja, és napelemek is vannak már) "

Persze a kompresszort meg mivel működteted?
Ismered a hőszivattyú működési elvét?
Csak nem a kompresszort gondolod keringetőszivattyúnak?
A napelemeket ismerem. Sajna nagyon rossz a hatásfokuk nem életképesek egyenlőre. Ellentétben a napkollektorokkal.

Üdv Hapci

Előzmény: drln (112)
rferi Creative Commons License 2003.08.19 0 0 114
drln!

Ez a félelem csak pszichés lehet, mert egy gyűrűs kút ásásakor nem tudom hogyan eshet a fejedre a sörösüvegen és a földesvödrön kívül bármi.A kútgyűrűk peremmel igazodnak egymáshoz, ha nem törik miszlikbe (mitől törne) nem tud a fejedre esni.Elcsúszni oldalra nem tud, a luk fala nem engedi.Föld pedig nincs a fejed felett, csak a vödörben amíg kihúzzák, mert a gyűrűk takarják.
Ásás közben a víz maga sem olyan probléma, mint meglévő kútnál, mert menet közben ahogy mélyítesz, lesz egyre több a víz.Ezt szerintem egy szivattyúval folyamatosan húzni kell.Amikor meg már nem bírja a szivattyú, elég mély a kút.
Az igaz, hogy erősen szűk érzetet kelt egy hat méter mély 80 centis luk alján felnézni az égre, de szvsz ennyi az egész.

Előzmény: drln (112)
drln Creative Commons License 2003.08.19 0 0 113
Az elárasztásos rendszerrel kapcsolatban: olvastam valahol hogy ez jobb több szempontból is mert kevesebb víz megy veszendőbe(nem párolog el annyi) tehát kevesebb a villanyszámla, hamarabb végzel a locsolással, kisebb a gombásodás veszélye a növényeken. Persze az előnyök mellett ott a hátrány hogy több locsolócső kell, mert közelebb kell juttatni a célterülethez a vizet, nem elég leszúrni egy locsót ami 20m-es körzetben belocsol idővel mindent.
drln Creative Commons License 2003.08.19 0 0 112
Köszi a hozzászólásokat!

rferi:
nagyjából így képzeltem én is csak attól fél az ember hogy ha sikerül elég mélyre menni ráesik a fejére egy gyűrű(vagy egy kis föld). Volt szernecsém lemenni már egy üzemelő kútba szerelés végett, nem valami biztató dolog az ha te ott vagy lent, a fejed felett fél méterre egy 40*50-es lyuk amin bemásztál, alattad 10 cm-re meg a víz.
A levegővel kapcsolatban is köszi, ezt megjegyzem.

noizreduction:
a locsolásnak nem kell feltétlenül szórófejesen, viszonylag nagy nyomással történnie
az elfolyásos rendszer is jó és így már 50cm emelés is sokat jelent pláne melegendően nagy átmérőjű csővel.
A tartályos megoldást úgy is el lehet képzelni hogy a házadat eleve úgy tervezed hogy lesz a padlástérben pl 5m3 (vagy akármennyi) víz, oda nyomja fel szép lassan a vizet a szivattyú, aztán amikor kell, kiengeded(ez persze mellékesen kellemes hűvöset is kölcsönöz az alatta lévő területnek). Mivel úgyis csak nyáron locsol az ember télen le lehet ereszteni így fagyásveszély sincs.

HHapci:
Szerintem elszámoltál valamit. Nem azért nem terjed a hőszivattyús fűtés mert nem éri meg hanem azért magas a kezdeti beruházási költség. A kész rendszerben a legtöbb költséget a keringtetőszivattyú okozza, az meg nem dobja meg nagyon az áramszámlát.(ja, és napelemek is vannak már)

HHapci:
Köszi a linket, hasznos oldal!

noizreduction Creative Commons License 2003.08.18 0 0 111
Szerintem nézd végig a topicot, akad jónéhány név!
Előzmény: vandor1 (110)
vandor1 Creative Commons License 2003.08.18 0 0 110
Sziasztok! Kertlocsolás céljára szeretnénk kutat ásatni.Ha valaki tud ezzel foglalkozó szakemberről/cégről Pilisvörösvár környékén, és ezt az információt meg is osztaná velem :) , azt nagyon szépen megköszönném!
HHapci Creative Commons License 2003.08.18 0 0 109
Nahh azért összejött
Itt
Előzmény: HHapci (108)
HHapci Creative Commons License 2003.08.18 0 0 108
itt
Előzmény: HHapci (107)
HHapci Creative Commons License 2003.08.18 0 0 107
Engedélyekkel kapcsolatban:
http://www.foek.hu/korkep/vizgazd/3-0-.html

Minden engedélyhez kötött sőt még vízórát is kötelező felszerelni a kutra.
Üdv Hapci
href="http://www.foek.hu/korkep/vizgazd/3-0-l"itt

Előzmény: drln (99)
HHapci Creative Commons License 2003.08.18 0 0 106
drln:
A nyomás olyan kicsi lesz hogy a slag esetleg csak pisilni fog. Inkább a ciszterna a megoldás és a szivattyú.
Láttam jó 5-10m3 ciszternákat 50-80ezerért. Ha jólemlékszem.
Üdv Hapci
Előzmény: drln (100)
HHapci Creative Commons License 2003.08.18 0 0 105
Azt írja 300-400 százalékos a hatásfok.

Ha jól kiszámolod akkor villamos energiával működtetve a rendszert.
24KW a átlag családi ház hőigénye.
Napi 10órát fűtesz.
az 5kw*10óra az 50kwh villamos áram, 30ft/kw az
1500ft/nap.
30x1500=45000ft 1 hónapban. a gáz azért valamivel ólcsóbb.
Persze ha gázmotorral hajtanád a kompresszort akkor már ok.

Üdv Hapci

Előzmény: _lala_ (101)
noizreduction Creative Commons License 2003.08.18 0 0 104
A ciszternát nem véletlenül találták ki, mert a föld felett tárolt víz - persze, ha nincs rendesen letakarva - hamar bealgásodik és bebüdösödik. A garvitációs dologgal meg az a helyzet, hogy ahhoz, hogy 1 bar nyomásod legyen, legalább 10 m magasra kell fölqrni a tartályokat. Elég izgisen néznének ki.Egy barátom mesélte a következőt: volt egy kút, aminek nagyon hideg volt a vize, nem nagyon lehetett vele locsolni. Gondolt egyet és egy autóhűtőt a rendszerbe iktatott, majd azt fúvata ventillátorral, de nem akárhová, hanem a lakásba. Eredmény: víz melegedett, lakás meg hűlt.
Előzmény: drln (100)
rferi Creative Commons License 2003.08.18 0 0 103
"A gyűrűket hogyan rakják a helyükre?"
Odahúzzák, ahova a kutat fúrják. :-)
Félre a tréfával:kutat ásni úgy kell, hogy leteszed a gyűrűt, belemégy és BELÜLRŐL kiásod a földet.A gyűrű meg szépen lemegy ahogy veszed ki a földet.Ha egy gyűrű megvan, akkor ráteszed a következőt, és ásás.
Túl mély kutat nem tanácsos nyáron nagy kánikulában ásni, mert a mélyben kellemes 10 fok van, fent 35, és a levegő nem akar a kútból felszállni.Ezért megfulladsz a saját kilélegzett elhasznált levegődben.Télen viszont a fenti hideg levegő lecsorog, a lenti meleg meg felszáll, tehát csere van, halál nincs.
Előzmény: drln (99)
NaNe Creative Commons License 2003.08.17 0 0 102
Hi!
Be kell rakni egy nyomáskapcsolót. Ha elzárod a slag végét, a kapcsoló érzékeli a túlnyomást és leállítja a motort.
Én egyébként egy más megoldást csinálok. Kis kulcstartóval, rádiófrekis adóval fogom kapcsolgatni a konnektorba épített vevőt.

Ha túl nagy a nyomás, tegyél fel egy elosztót egy plusz tömlővel, és rakj rá egy automata szórófejet. Míg az elketyeg magában, a másik tömlővel lehet serénykedni a telek másik végében.

Előzmény: efamily (97)
_lala_ Creative Commons License 2003.08.16 0 0 101
Fúteni a föld melegével csak hőszivattyúval lehet (mivel nincs lent 20 fok):

http://www.eurovent2000.hu/html/pages/page_g03.html

Viszont ez tipikusan csak nagyobb épületeknél szokta megérni a viszonylag nagyobb beruházás miatt.

Előzmény: drln (99)
drln Creative Commons License 2003.08.16 0 0 100
Na ezt már csak azért írom hogy én legyek a 100. :)

Úgy tervezem a saját házamban hogy veszek néhány hidrofor tartályt(remélem jól írtam, műanyag tartály fémráccsal körbevéve beömlő és kifolyónyílással) kb 3 éve kérdeztem egy ilyen tartály 10eFt volt.
néhány ilyet egybekötök és elég egy kisteljesítményű szivattyú is, nappal ráér feltölteni a tartályokat, esete meg kilocsolhatom(mivel az esti locsololás úgyis sokkal többet ér a növénynek) így nappal még melegedhet is egy kicsit a víz. Ezt lehet ötvözni az esővízgyűlytéssel. Direkt nem ciszternát írtam mert tudtommal azt a földben van és akkor már nem tudom kihasználni a gravitációt a locsolásra.
Mezőgazdasági kiállításon láttam utoljára ilyen gyűlytőt de az is csak 1 m3 körüli volt árat akkor nem kérdeztem. Van e nagyobb? Mostanában milyen áron?

drln Creative Commons License 2003.08.16 0 0 99
Sziasztok!

idegcetbac írta még az elején hogy ásott kutat csinált. Azt ís írta hogy nem kell hozzá engedély. Ez tényleg így van?
eddig főleg csak fúrt kutakról beszéltetek.
Több elgondolásom is van és ásott kútra gondoltam. Most is ez van de el fogok költözni.Előző két címen is ásott volt és a vízhozammal sosem volt gond, mindkettő jóval több mint 50 éves.
A locsoláson kívül azon is gondolkodom hogy a víz hőjét használnám fűtésre. Nem tudom ki mennyire jártas ebben de biztos többen is láttátok már hogy télen amikor mindent hó borít akkor a fedett ásott kutak felett nál nincs hó vagy ha igen az csak egy üreget fedő réteg. Ugyanez a helyzet a kúthoz képest jóval kisebb mélységű vízóra aknáknál csak nem olyan mértékben.

Hogyan lehet megcsinálni az ásott kutat? Van elképzelésem de az tényleg nagy helyet igényel(az is igaz hogy ezt egy életben csak egyszer kell megcsinálni)
A gyűrűket hogyan rakják a helyükre?

_lala_ Creative Commons License 2003.08.16 0 0 98
Nekem nincs fúrt kutam, de nyilvánvaló, hogy a szivattyú meggebed, hogy ha "befogod" a kimenetét. Szóval olcsó megoldás: rohansz lekapcsolni a szivattyút.
Drágább megoldás: a szivattyú tartályba dolgozik, azt jó magasra kell tenni, onnét pedig a gravitáció nyomja ki a vizet a csövön. Persze kell szintérzékelő a tartályra, hogy ha megtelik, akkor lekapcsolja a szivattyűt (ha meg kiürül, akkor meg vissza), meg túlfolyó, ha elromlik a kapcsoló.
Előzmény: efamily (97)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!