Keresés

Részletes keresés

csotrog Creative Commons License 2002.09.27 0 0 488
A TGYÁS, GYED alapjának számítását a tv (97/83. EB tv) 48 § 2,3,5 bek. szerint - mint a táppénz alapot - kell számolni.
2) ..a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, e.b. jár. alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
3)Ha a biztosított .(fenti). nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel... a jogosultság előtti ... 180 nap jövedelméből kell megállapítani, ha a biztosítás folyamatos......
- hosszú.
Az egyéb eltérő esetnél: több helyen - oda-vissza - hivatkozással: a minimálbérhez kötött.
Előzmény: Elm (487)
Elm Creative Commons License 2002.09.27 0 0 487
Mostmar, hogy tisztuljon a kep, elovettem az SZCSM-rol letoltheto tajekoztatot, es beleneztem. Ez ugyan nem kifejezetten maga a jogszabaly, de eleg reszletes.

A GYÁSnal ez van :

"A szülési szabadság időtartamára (168 napon keresztül) jár és összege a napi átlagkereset 70 százaléka."

Nincs szo rola konkretan, hogy hogyan szamoljak.

A GYED-nel ez van:
"A díj összege a naptári napi átlagkereset 70%-a, de nem lehet magasabb 2002-ben 83000 forintnál. "

Mit jelent itt a naptari napi atlagkereset? Szerintem csak az elozo ev atlagat jelentheti, hiszen az az ev, amikor szulsz, az nem teljes ev, meg ha dec31.-en szulsz, akkor se.

Asszem fel kene hivni valami kekvonalat az okosoknal...

Előzmény: Twinny (486)
Twinny Creative Commons License 2002.09.27 0 0 486
Ami a GYÁS-t illeti... most beszéltem a könyvelővel és azt mondta, hogy az előző év+a szülésig bezárólag beleszámít az átlagba, tehát, ha 2003.októberben szülsz, akkor 2002 végig + 2003. októberig !! ez azért már jobban hangzik,nem? (persze csak folyamatos munkaviszony esetében)
Elm Creative Commons License 2002.09.27 0 0 485
Tehat, ha jol ertem, nemcsak a GYEDet, de TGYASt is a SZULEST megelozo ev atlagabol szamitjak.

Ezek szerint, valaki 2002 osszel szult, akkor is a 2001 evi atlagfizetes utan kapja a GYED-et, ha azt 2003 tavaszan igenylem (mert addig ugye a tgyas jart), es kezdik el folyositani? Ez nem szep dolog...

Előzmény: csotrog (480)
mormika Creative Commons License 2002.09.26 0 0 484
De idétlen vagyok, azt akartam írni, hogy vidéken lakom, előtte meg azt, hogy egy kisvárosban, ebből lett ez az anglicizmus... bocsi.

M.

Előzmény: mormika (483)
mormika Creative Commons License 2002.09.26 0 0 483
Szia quizas,

sajnos én nem tudom a bp-i ügyfélfogadási rendet, jelenleg egy vidéken lakom és itt néztem be a MEP-hez.

Köszi neked és simine-nek a segítséget. Sajnos én a fizumat akartam volna így feljavítani, de ez ezek szerint nem műxik.

Mormika

Előzmény: quizas (475)
csotrog Creative Commons License 2002.09.26 0 0 482
Bocsi!
A TGYÁS 168 nap után a GYED szó kimaradt - ez jár 2 éves korig, és ez van maximálva.
Előzmény: csotrog (480)
rollller Creative Commons License 2002.09.26 0 0 481
kaland: mail ment
Előzmény: KalAnd (479)
csotrog Creative Commons License 2002.09.26 0 0 480
Mindenkinek, akit érdekel:
A TGYÁS 168 nap, ha a szüléskor biztosítva vagy, vagy a munkanélküli j. után 42 napon belül szülsz. A szülés várható ideje - kiskönyv alapján - előtt 28 nappal kezdhető, a gyerek 2 éves szülinapjáig jár. Dolgozni, bölcsizni nem lehet mellette (GYES mellett lehet 4 órát naponta). Amit kifizetnek, úgy állapítják meg, mint a táppénzt, csak maximálva van. Az idén a számított jövedelem 70%-a, max: 83000.-
Általában - ha folyamatos a biztosításod az elmúlt két évben, ill. a szülést megelőzően kell lennie 180 napnak, amikor vontak a pénzetekből 3% EB járulékot - akkor az szülést megelőző év kifizetéseit veszik alapul. Egyéb esetben bonyolult - az OEP-ben elmondják.
Ha nem vagy biztosítva a szüléskor, csak a 'kelengyepénz' és a GYES jár.
Előzmény: Elm (478)
KalAnd Creative Commons License 2002.09.26 0 0 479
Kérdésem lenne: Azt tudom, hogy gyed alatt nem lehet dolgozni, de ha olyan munkát válalsz, ami havonta egyszer van egy hétvégén egy nap, ilyen eseti megbizással? Az sem fér bele?
Elm Creative Commons License 2002.09.26 0 0 478
En ugy tudom,hogy normal esetben igen, ez jar 168 napig, utana jon a gyed, ami jo kerdes. Az az ELOZO naptari ev atlagfizetese. Csak az a kerdes, hogy MIHEZ kepest. Ha a szuleteshez kepest, akkor a 2001. evi atlgafizetesbol szamoljak, de ha az igenyleskor (ami ugye a 168 nappal szamolva 2003 tavasza/nyara), akkor a 2002. evi. Namost ezt nem tudja valaki?
(mert hat nagyon nem mindegy...)
Előzmény: Twinny (471)
vedina Creative Commons License 2002.09.26 0 0 477
Sziasztok!

Nekem is kellne egy kis segítség, bár az én helyzetem egy kicsit bonyolult. '99 márc. 1-től 2002 febr.08-ig dolgoztam a munkahelyemen. Azóta munkanélküli vagyok még nov 9-ig. Júniusba sikerült a lombikunk, tehát elvileg 2003 márciusában szülnék. Mit tehetek, ha lejár a munkanélkülim és milyen pénzre számíthatok, illetve mit igényelhetek, ha meg születnek az ikrek? Ha tudtok kérlek segítsetek. Köszönöm.
Vedina

simine Creative Commons License 2002.09.26 0 0 476
Én is. Nekem azért kellett, mert külföldre utaztunk, és fizetésnélkülit kellett kérnem. És tényleg csak akkor lehet, ha más jogon nem vagy biztosított. tehát, ha dolgozol és fel akarod a fizetésed TB járulékát javítani, akkor nem hiszem, hogy működik.

simine

Előzmény: mormika (474)
quizas Creative Commons License 2002.09.25 0 0 475
Szia!

Én igen! Maximuma nincs, az általad megjelölt fizetés 14%-át kell fizetned 1 hónapra előre.
Nekem bejött! Csak hónap elejétől indul a szerződés és csak akkor kötheted, ha más jogon nem vagy biztosított, ha jól tudom. Az ügyintéző nagyon profi volt nálam.

Cserébe megírnád, pontosan mikor és hol ügyfélfogad ez az Önkéntes Biztosító? És van-e saját, közvetlen számuk? feltéve, hogy a budapestit ismered.

quizas

Előzmény: mormika (474)
mormika Creative Commons License 2002.09.25 0 0 474
Sziasztok!

Kötött már valaki közületek megállapodást az OEP-pel, hogy külön befizet x összeget, hogy jó legyen a GYES és a GYED összege? Van ennek maximuma, mármint az ilyen módon befizethető összegnek?
Ilyen befizetésnél csak az egészségbiztosítási járulékot egészítjük ki, ugye, az SZJA és a többi járulék nem érintődik?
Segítsetek, lécci, sürgősen tudnom kellene... holnap pedig épp nincs ügyfélfogadás a helyi kirendeltségen.

Köszi,
Mormika

rollller Creative Commons License 2002.09.25 0 0 473
aga,
mindenki dupla csaladipotlekot kapott,
tgyas 168 napig jar, nekunk augusztus kozepen jart le, tehat neked meg boven az jar, csak arra figyelj, hogy ha lejar a tgyas, a gyed nem automatikusan indul, hanem kervenyezni kell (bar ha a mhely tb kifizetohely, akkor lehet hogy igen, de erre kerdezz ra)
r.
Előzmény: Agallis (472)
Agallis Creative Commons License 2002.09.25 0 0 472
sziasztok!

most jött meg a számlakimutatásom és ezek szerint én GYAS-t kapok. Nekem nem GYED-et kéne kapnom? A gyerek 6 hónapos. És ti is 2 családi pótlékot kaptatok? A múlt hónapban 3-mat kaptam. De akkor hallottam vmi plusz haviról. Kezdjek el utána telefonálni a tb-be, ahol úgysem veszik fel a telefont?

Agallis

Twinny Creative Commons License 2002.09.25 0 0 471
Sziasztok! Most akkor hogy is van ?
Tegyük fel, hogy 2002. október 15. a szülési dátum. A GYÁSt 2001 október 15-2002 okt.15-ig
terjedő időszakban keresett átlagjövedelem alapján számolják ?
Eribari Creative Commons License 2002.09.25 0 0 470
Szia Rolller,

Igen, én is úgy gondoltam, hogy nem kell kivennem őt az oviból, csak meginogtam, mert ugye GYED/GYES mellett a gyerkőc nem mehet bölcsibe (igaz, hogy akkor azután a gyerek után kapja az ember a juttatást) mert ugye mint tudjuk két állami juttatást (a bölcsi is az és a GYED is) nem lehet egyszerre igénybe venni. De akkor megnyugodtam.

Eribari

Előzmény: rollller (466)
Andimama Creative Commons License 2002.09.24 0 0 469
Nagyon szívesen. :)
Előzmény: mosomasa (468)
mosomasa Creative Commons License 2002.09.24 0 0 468
Andimama, köszi! Ez eszembe sem jutott.

mosomasa

Előzmény: Andimama (467)
Andimama Creative Commons License 2002.09.24 0 0 467
Beszélj a gyerekorvosotokkal, hogy írjon egy papírt, hogy "szociális alapon" mehet a gyerkőc bölcsibe. Ha meg tudjátok beszélni akkor biztos, hogy lehet, mert vagy munkáltatói igazolás kell, vagy ez a szociális igazolás.

Andimama

Előzmény: mosomasa (457)
rollller Creative Commons License 2002.09.24 0 0 466
eribari miert kellene kivenned a tesot az ovibol? a gyedre kisteso alapon leszel jogosult, nagy jarhat oviba ahogy tetszik, vagy felreertettem a kerdest?
Előzmény: Eribari (463)
Elm Creative Commons License 2002.09.24 0 0 465
GYES? Letminimum?

A gyes fix osszeg, 21kHUF koruli.
Ha a gyedre gondolsz, es letminimum alatt a minimalbert (ami szinten nem ugynaz, csak annak kellene... vagy eppen nem... nezopont kerdese), akkor 50kHUF atlagu brutto fizetesedre 35k brutto gyed jar (70%), ennek a nettoja jo kerdes, ugy 28-30 korul lehet...

Előzmény: mirca (464)
mirca Creative Commons License 2002.09.24 0 0 464
Köszönöm kedves dalia,

nagyon sokat segítettél!
Nem tudjátok, hogy jelenleg akkor mennyi a GYES létminimumra?

Előzmény: dalia (455)
Eribari Creative Commons License 2002.09.24 0 0 463
Sziasztok!

Ha a fiam oviba jár (most kiscsoportos, de elötte bölcsis volt) és tavaszra várjuk a kistestvért, akkor ki kell őt vennem az oviból ha otthon leszek GYED-en? Vagy ovival meg lehet beszélni, hogy másfél év után úgyis mennék vissza dolgozni, ne essen ki neki ez az idő?

Eribari

Gabeszka Creative Commons License 2002.09.24 0 0 462
Nálam működött a GYED-en lévés és bölcsi együtt. Kérte a bölcsi, és szó volt róla, hogy akkor ki kell vennem, ha otthon vagyok, de végül is nem kérték a papírt. Kérdezd meg a leendő bölcsi vezetőjét!

G.

Előzmény: mosomasa (457)
dalia Creative Commons License 2002.09.24 0 0 461
Tudomásom szerinz ez úgyanúgy igaz sajnos a TGYÁSra is... :(((
(nem értek ám hozzá, csak épp az elmult vekben öszzeolvastam mindenfélét, lassan megtanulom :)

Egyébként én szintén mzsperx esete vagyok, nem volt 2000-es jövedelmem, így a 2001. szept. született gyermekem után a 2001-es évi jövedelmem alapján számították a tgyást/gyedet. Ami azért volt elég jó, mert időben "felemeltettem" a fizumat... Szerintem ez így eyg nem túl fair rendszer, de én pont jól jártam tőle.

Szemben barátnőmmel, aki 2001 decemberében szült, 2000 ben csak minimálbérre volt bejelentve, így keményen 17E forint TGYÁSt kapott 2002ben !!!, senkit nem érdekelt, hogy 2001ben mennyit keresett :(

Előzmény: odibaby (460)
odibaby Creative Commons License 2002.09.24 0 0 460
dalia,
ezek szerint, ha én 2002. decemberben szülök, akkor a 2001-es fizumat veszik alapul. Igaz? Nem tudod véletlenül, hogy így számítják a GYÁS-t is? (nálam a GYED-nél ez nem annyira számít a limit miatt - azt a 2001-es fizummal is elérem -, de a GYÁS-nál picit sem mindegy)

Odi

Elm Creative Commons License 2002.09.24 0 0 459
... es azon felul a 80br fizetes is keves, mert a korul (83) maximalt a gyed, DE a fizu 70%-a is egyben, tehat ha maximalni akarja a gyedet, akkor 120br koruli fizut kellene kapnia...
Előzmény: simine (458)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!