Keresés

Részletes keresés

csokis3 Creative Commons License 2002.11.18 0 0 571
Sziasztok

Az esetünk a következő:

Feleségem ez év január 15-ig dolgozott.
Minimálbérre volt bejelentve. Utánna betegállományban volt július 5-ig, mikor megszületett a kisfiunk. Jelenleg a 168 napos terhességi gyermekágyi segélyen van kb. dec 19-ig. Ezután szeretnénk igényelni a GYED-et.
A kérdésem a következő:

Olvastam hogy, ha az igénylőnek az igénybejentést megelőző évben nincs 180 ledolgozott napja akkor a GYED-et a minimálbér kétszerese alapján allapítják meg. Ha ez így van akkor érdemesebb jövőre igényelni, hiszen ezévben csak 15 ledolgozott napja van.

Kösz az észrevételeket: Csokis

csotrog Creative Commons License 2002.11.06 0 0 570
Gábriel
Nézz be az Adózás (Törzsasztal) topicba, de ha 4-5 lappal előre mész, itt is volt már róla szó, milyen lehetőségek és kötelezettségek vannak egy vállalkozással, és a bérekkel kapcsolatban, ahhoz, hogy valamit vissza is kapj.
Előzmény: gabriel_ (569)
gabriel_ Creative Commons License 2002.11.06 0 0 569
3%? Ja, hogy az eb-jarulek ugy jon ossze, hogy 8% munkaltato, 3% alkalmazott?

Ha teszemazt most fizetnek neki jutalmat (ami utan ugyanugy kell adozni, jarulekozni mint a jovedelem) az megfelelo?
A konyvelom egy hulye, nem foglalkozik velem, jovore le is valtom.
Szamolnek, gondolkoznek, de ahhoz adatok, tenyek, szazalekok kellenek. Ezek meg itt is elegge osszevissza vannak. Azert gondoltam, hogy osszeirnam a valaszokbol, felraknam a webre, es aztan ha abban van hiba, akkor ott kijavitom, es egy helyen megvan jol az egesz. Esetleg egy szamolo-progit is irnek hozza...

Udv,
gabriel

Előzmény: csotrog (567)
rollller Creative Commons License 2002.11.06 0 0 568
es szerzodni nem lehet a fizetes mellett, h noveld az alapot, csak akkor lehet szerzodni, ha semmilyen mas biztositotti jogviszony nincs,
amugy a kerdeseidet a legjobb, ha az ugyfelfogadasi idoben szemelyesen kerdezed meg,
kifejezetten segitokeszek az ugyintezok, foleg ha direkt keresel olyat, aki a kulonszerzodesekkel foglalkozik,
amugy egyedileg szerzodni mar csak dec. 1-vel tudnatok, az meg mar felesleges,
r.
Előzmény: gabriel_ (565)
csotrog Creative Commons License 2002.11.06 0 0 567
gabriel
Ajánlom, rágd át magad a könyvelőddel a témán. Esetleg beszélj az EB pénztárral.

Annyi jövedelem után jogosult (jövőre) pénzbeli ellátásra a delikvens, amennyi után az idén 3%-t fizetett. (alapeset)
Ha sokat van tp-n, nincs olyan jövedelme, amiből fizetné, vonnák - ha meg jövedelme van, nem kaphat tp-t.
Számoljatok, gondolkozzatok!

Előzmény: gabriel_ (565)
csotrog Creative Commons License 2002.11.06 0 0 566
trilla
Van méltányossági lehetőség az egyedi esetekre.
Előzmény: Törölt nick (557)
gabriel_ Creative Commons License 2002.11.05 0 0 565
En is felteszem ide az esetemet... igerem a megoldast osszegyujtve felteszem a webre... :)

Tenyallas: felesegemmel kozosen van 1 cegunk. O 60 bruttora van bejelentve (most mar sejtem, hogy ez rosszabb, mint az 50 brutto).
Varhatoan aprilis 21-en fog szulni.

Kerdes: hogyan/mennyit fizessunk, milyen jogcimeken es kinek ahhoz, hogy a legjobban jojjunk ki belole?

Reszletkerdesek:
- elvileg doki kiirta oktobertol, azaz mostanaban kell bejelenteni, hogyha tappenzre akarna menni. Akarjon vagy ne? Tisztan a befizetendok/visszakapott penzek aranyabol szamoljunk...
- ha az jon ki, hogy kene emelni a 2002-es bruttojat, akkor eleg azt egy jutalom formajaban kifizetni, vagy az egesz eves berszamfejtest lehet ujracsinalni/korrekcio? Esetleg ha megemelem az utolso havi beret?
- olvastam itt arrol, hogy lehet a tb-vel szerzodni ellatasert...? Lehet ezt pluszban a ceges fizetes melle tenni? Milyen hosszan kell ezt fizetni ahhoz, hogy emelt GYEDet kapjon?
- TGYAS osszegebe csak a fizu szamit, vagy a tb-szerzodessel lehet emelni?
- tappenz alatt lehet-e szerzodni tb-vel? Azaz ha most elmegy tappenzre, de fizeti az emelt ellatasert a szerzodott dijat, akkor kaphat emelt TGYAS-t, GYED-et?

Elore is nagyon koszi a valaszokat, annak meg jobban orulnek, ha aki valaszol, elkuldi nekem mailben is. :)

Udv,
Gabriel

dalia Creative Commons License 2002.11.05 0 0 564
nem, sajnos nem :(

De már az se működik, hoyg felemelnék a fizetését, hisz ugye a szülést megelőző évi átlagfizetést vesznek figyelenbe, ez nálatok a 2002-es, ez a két hónap ami hátravan már nem nagyon dobna az összegen...

Előzmény: gabriel_ (563)
gabriel_ Creative Commons License 2002.11.05 0 0 563
Lehet ugy szerzodni, hogy en ugyan biztositva vagyok, de szeretnek magasabb ellatast kapni, es a kulonbozetet fizetnem be? Felesegem terhes, apr 21-re varjuk a babat, jo lenne max. koruli GYED-et kapni.

Koxi,
Gabriel

Előzmény: csotrog (561)
kriszi Creative Commons License 2002.11.05 0 0 562
GYES-t nem tudom, de GYED-en biztosan lehet az apa 1 éves kor alatt a babával. Kipróbáltuk, így első kézből való info. :-)
Előzmény: Törölt nick (557)
csotrog Creative Commons License 2002.11.05 0 0 561
Ha nem vagy sehol "biztosítva", de van annyi pénzed, hogy befizetheted magadnak a nyugdijhoz, vagy az egészségügyi ellátások igénybevételéhez a szolgálati, biztosítási idő megváltást, szerződhetsz a TB-vel. Általában előre kell fizetni, bizonyos idő eltelte után még táppénzre is jogosult leszel. Legalább a minimálbér után kell fizetni, több után lehet. Nyugdijjugosultsághoz a 18+8%-t, eü ellátásokhoz a 11+3%-t kell megfizetni.
Előzmény: sonee (560)
sonee Creative Commons License 2002.11.05 0 0 560
Elnézést a tudatlanságomért, de mit jelent az, hogy szerződést kötni a TB-vel?
dalia Creative Commons License 2002.11.05 0 0 559
Csehák Judit azt nyilatkozta a napokban eyg rádióműsorban, hoyg egy évvel késöbb, tehát 2004-től a két, vagy többgyerekeseknek is átalakítják a GYES/GYED szabályokat, most erre még sajnos nincs keret...
Előzmény: Elm (558)
Elm Creative Commons License 2002.11.05 0 0 558
Most volt itt a penzugyis csajunk, azt mondta, most kerdezte meg valakitol (gondolom illtetekes helyen) az uj dolgokat, es azt valaszoltak, hogy meg ok se tudnak semmi biztosat, de amint lesz vegleges szoveguk, ami a kozlonybe is megy, akkor elfaxolja nekunk. Ugyhogy per pillanat meg semmi.

Annyit mondott viszont, hogy az ikresek dupla gyest fognak kapni. En orulok ennek, mert mi azok leszunk, de szerintetek ez nem igazsagtalan a ketgyerekesekkel, de nem ikrekkel szemben?

Törölt nick Creative Commons License 2002.11.05 0 0 557
Sziasztok!
Amennyire tudom, az a bornirt marhasag van jelenleg ervenyben, hogy 2 eves korig ugyan lehet Apa gyes-en, de 1 eves kor alatt nem....

na akkor mi tortenik a TGYAs lejarta es a gyerek egy eves kora kozott ha a csalad kenyszerito helyzetbe kerul?

De ez csak hallomas, reszinformacio, es nagyon remelem hogy tevedes. HA azonban nem, ugy az illetekeseknek ajanlom figyelmebe.

Előzmény: Elm (556)
Elm Creative Commons License 2002.11.05 0 0 556
Ezeket tervezik jan.1.-tolbevezetni, ugye? Mert akkor december elott valszeg tenyleg nem nagyon lesz olvashato...

Viszont nem tud valaki valamit az uj, ket honapos korig kiveheto apai szabadsagrol?
Arrol volt szo, hogy ez november1.-tol vagy december1.-tol lep eletbe, es az elobbi mar elmult... vagy ez is csuszik a januari csomagba?

Előzmény: quizas (554)
csotrog Creative Commons License 2002.11.04 0 0 555
penzugyminiszterium, adoforum, jogiforum

tervek néhol találhatóak - jobb megvárni a végleges megjelenését

Előzmény: Scai (553)
quizas Creative Commons License 2002.11.04 0 0 554
Szia!

Szerintem még képlékeny állapotban van, ne nagyon számíts döntésre november vége előtt. Addig meg nemigen teregetik ki. :-(
quizas

Előzmény: Scai (553)
Scai Creative Commons License 2002.11.04 0 0 553
Lassan aktuálissá válik a kérdés.
Tudtok olyan helyet a weben, ahol a tervezett változtatásokról (anyasági segély emelése, nagyszülői GYES stb.) lehet olvasni?
Scai
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 552
a csucs:
pont a bemenetel elotti napon anyaztam, hogy hol a turoban lehet a kolok anyakonyvi kivonata...
gondoljatok emlekeztem ra h. 3 honapja bekuldtema tb-hez?

meg jo h masnap megkaptam :)))

Előzmény: Lucus (550)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 551
hahooo
nem,gyerekek, nem vagyok bantva, nyugi
nem is vettuk annak igaz Lucus?
marmint kolcsonosenb nem...

Előzmény: Szellőke (549)
Lucus Creative Commons License 2002.10.17 0 0 550
Szellöke

Én nem akartam bántani senkit, föleg nem Trillát (kár. hogy ez jött le belöle ). Egyébként nekem egy TB-s ismerösöm mondta, hogy eredeti papirokat ki ne adjak a kezemböl :)

De ha belegondolunk, hogy mennyien fordulnak ott meg egy nap és mennyi posta jön hát tudod nem csodálom ha idönként eltünik valami.

Lucus

Előzmény: Szellőke (549)
Szellőke Creative Commons License 2002.10.17 0 0 549
Ne bántsátok trillát.
Én évekig személyesen áltam sorban a tb-nél (szoc igénylések, tp) és nekem is elfogyott a türelmem, feladtam postán a cuccot a gyed igényhez. A telefonban direkt figyelmeztettek, hogy csak eredeti anyakönyvi és nyugdíjpénztári jó, de ne aggódjak, visszaküldik majd. Azóta (fél év) az egyik tényleg visszaérkezett. A másik után szaladgálhatok újra. És a vicc, hogy éreztem előre, hogy el fognak tűnni az iratok, ha kiadom a kezemből, mégis néha tényleg annyi teher van az emberen és a gyerekén, hogy egyszerűen egy nap tb-zés már nem fér bele.
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 548
Szia!
Semmi, semmi baj nincs, kicsit rossz a napom, talan ezert es a hangsulyok hianya miat fettem le rosszul az adast. Meg marhara faj a fejem is.

Viszont a tobbieknek annyi hasznuk lett ebbol a majdnem nezetelteresbol, hogy legalabb tisztan vilagosan ossze van szedve a dolog.

Meg valami ami fontos: A foglalkoztatoi igazolast kell vinni a tGYAShoz es a GYEd hez is. kulon kulon nyomtatvanyokon.
A.3517-6/F/THGYS Foglalkoztatói igazolás terhességi-gyermekágyi segély megállapításához

A.3517-6/F/GYED Foglalkoztatói igazolás gyermekgondozási díj megállapításához
Igy hivjak oket :)

trilla

Előzmény: Lucus (547)
Lucus Creative Commons License 2002.10.17 0 0 547
Trilla

Én nem támadni akartam ( megbántani meg pláne nem )
Csak leirtam, hogy nekem meddig tartott elintézni az egészet. Tudom a TB-be elmenni nem egy leányálom. De sajnos vannak dolgok amiket személyesen sokkal egyszerübb és jobb elintézni.

Egyébként, hogy rendszerezve legyenek a dolgok:

Gyermek TAJ kártyája:

Teve. u. Ügyfélszolgálat II.

- Gyermek anyakönyvi kivonata ( ott adnak egy nyomtatványt amit ki kell tölteni) az ajtonál sorszámot kell kérni. Általánban hamar megy ha jol emlékszem akkor a 18 ablak foglalkozik az ujszülöttek Taj kártyájával.

TGYÁS

Teve u. Ügyfélszolgálat I.

- terhesállományba vételröl orvosi igazolás
- szülést igazoló papir( zárójelentés)
- gyermek szül.anyakönyvi kivonata
- TB harmonika (rozsaszin kiskönyv)
- adóazonositó
- nyomtatvány ( mely tartalmazza a foglalkoztatói igazolást, narancssárga papir )

A GYED-et ugyanitt tudod igényelni.

Családi pótlék

Pest és TÁH Családtámogatási Osztály
XIII. Lőportár u. 3/b
350-2481
1430 Bp. Pf. 3.

- nyomtatvány( ott helyben beszerezhetö )
- gyermek szül. anyakönyvi kivonata
- igénylö személyije, adokártyája
- vigyázni kell ha már van gyermek akkor más nyomtatványt kell kérni.

Egyszeri anyasági segély ( 30.150 Ft 2002.-ben. Mindig a minimál öregségi nyugdij 150%-a)

- nyomtatvány
- gyermek szül. anyakönyvi kivonata
- mama személyije, Taj kártyája
- vigyázni mert csak a szülés után 60 napig vehetö igénybe. Ott azonnal megkapod a pénzt vagy kérheted a számládra, postán.

Ha nem személyesen intézi valaki a dolgokat akkor mindenhová meghatalmazás 2 tanuval aláiratva.

Remélem nem hagytam ki semmit és tudtam segiteni. Velem nagyon rendesek és segitökészek voltak az ablaknál ülö hölgyek.

Egyébként nem érzem magam vakmerönek mert elintéztem ezeket a dolgokat egy 2 hetes gyerekkel.

Lucus

Előzmény: Törölt nick (545)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 546
Lucus,
ha most nem irtad volna le, szerintem a tobbiek sem tudnanak pl. a szoptatos szobarol...

az ilyen infokat jo lenne tenyleg megosztani egymassal...

Előzmény: Lucus (544)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 545
Azert, mert nem volt a hatam mogott egy jolinformalt hatorszag.
Senki nem mondta, senki nem batoritott es senki nem ajanlotta fel a segitseget.

es mondjuk mert nem vagyok vakmero, hogy a 2 hetes gyerekemet hurcoljam varosszerte tomegkozlekedessel.
ezek eleg indokok?
(miert erzem hogy meg vagyok tamadva, mint nem felelossegteljes anya, aki hatranyt okoz a gyermekenek es utanna panaszkodik?)

Előzmény: Lucus (544)
Lucus Creative Commons License 2002.10.17 0 0 544
Trilla

Megkérdezhetem miért nem szeméylesen intézted az egészet?

Én a 2 hetes gyerekkel bementem és kb 40 perc alatt elintéztem a Taj kártyát és a TGYÁST. Igaz a Löpotár u.-ban kicsit többet kellett várni a csp és egyszeri anyasági elintézésére, de ott meg van Baba- Mama szoba ahol nyugodtan meg tudtam szoptatni Bömbit. A postai feladások soha nem megbizhatóak, érdemesebb személyesen elintézni a dolgokat. A TGYÁS igénylö papiron meg ott van a foglalkoztatói igazolás amit a munkahelynek kell kitölteni. Én ugy tudom, hogy csp visszamenöleg fél évre jár, ugyhogy huzz bele és megkapod mind.
Nyomtatványt kapsz a LÖportár u-ban mig vársz nyugodtan ki is tudod tölteni.

Lucus

Előzmény: Törölt nick (541)
odibaby Creative Commons License 2002.10.17 0 0 543
trilla,
ez egyszerüen felháborító (és egy kicsit ijesztö a jövöre nézve)! Megérne egy riportot mondjuk az RTLKlub "riportolós" müsorában... :-(

Odi

Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 542
Ja azt kihagytam, hogy telcsin mgkerdeztem, okes, ezt mind ertem, de valami loleget ugyan nem kellett volna utalniuk, ugy mint a tappenz eseteben?
es erre azt valaszolta a csaj, hogy nem :(

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!