Keresés

Részletes keresés

Figyelget Creative Commons License 2017.01.28 -3 2 134414

Szó nincs "nyafogásról",  már csak azért sem, mert nem vagyok érintett. :))

Megértésre való törekvés ez inkább. 

 

Előzmény: körte51 (134399)
snapszmester Creative Commons License 2017.01.28 0 1 134413

Na, ezt a hozzászólást személyes okokból több +jellel is megjelölném.:-)

Előzmény: foxrudi (134410)
snapszmester Creative Commons License 2017.01.28 0 0 134412

Bocs! 

?

Előzmény: foxrudi (134409)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2017.01.28 -1 6 134411

Kis verseny, vs nagy verseny.


Iszapszentmotorosapáti-felsőn volt egy pálinka verseny, ahol 13-an indultak.

 

4db érmet osztottak ki.

 

Tisztelt versenyzők, és Józsi bácsi!
Örülök, hogy kicsiny községünkben ennyien jelentkeztek a helyi pályinka verseny megméredtetésre.

 

Külön nagy öröm számomra, hogy megyén belül a 27 regisztrált otthonfőző majdnem fele kis falunkban él. Így elmondhatjuk, hogy pályinka nagyfalu lettünk.

 

Szigorú volt a szűri. Annyira szigorú volt, hogy arany érem nem is született.

 

Ezüst érmesünk lett:
Alkesz Károly házi szilva pálinkájával. Majdnem arany lett, de a szigorú zsűri, itt a fémes törés miatt arany helyett csak ezüstig emelte fel a nedűt.

 

Bronz érmet kapott:
Kupica Etelka néni törköly pálinkájával. Úgy volt, hogy borpárlattal indul, de két agglegény fia miatt úgy hozta az élet, hogy csak a törköly maradt, mert a bor hamarabb elfogyott, mint hogy megérkezzenek a párlatjegyek.

 

Réz érmet kapott:
Cu-Curó Lajos körte pálinkájával. Éppen hogy csak lecsúszott a dobogóról. Jövőre ha nem hagyja benne a rézelejét, akkor akár ezüstre is esélyes lehet.

 

Végül, de nem utolsó sorban
Acél érmet kapott:

Nikkel Béla bácsi, aki kicsiny falunk legtávolabbi lakosa. Vegyes pálinkával nevezett. Ő ott lakik, ahol még a madár sem jár, nem hogy még a vízvezeték. Ha jövőre nem a vasas fúrott kútból hígitaná a pálinkáját, akkor bronzérmet is odaítélhetik neki.


Kis falunk életképét színesíti és a verseny tisztaságára nem vethet fényt, hogy a szigorú zsűri kizárta
Lakatos Raffaelt aki ablakmosó házi pálinka kategóriában akart indulni.

Az egyik fő szponzorunk, a Sufni tuning Kft viszont aktívan érdeklődik Raffael pálinkának nem mondható pálinkája után.


Jövőre hagyományteremtő jelleggel ismét meg szeretnénk rendezni ezen neves pálinka versenyünket.
Ezért mindenkit nyomatékosan megkérek, hogy a gyümölcsöt nagy odafigyeléssel és gyors cefrézéssel irányított erjesztéssel készítsék, mert a régi technológiánál a gyümölcs egy része elvész és lekvár lesz belőle. Fokozottan figyeljünk oda!

Köszönöm.

foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 0 3 134410

Ezzel azt akartam érzékeltetni,hogy ők,és meghívott bírái is vannak olyan jók,mint az Ongai versenyen szereplők.

 Ugyanis azzal nem értek egyet,hogy a Gyulai mellett csak az Ongai színvonal ami elismert a többi nem.

Előzmény: snapszmester (134407)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 0 0 134409

Most kérdezed,vagy állítod?

Előzmény: snapszmester (134407)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 0 1 134408

Vajon ebben a tényben mi a negatívum??????????

  Érdekes hozzáállás.Biztosan személyem iránt!De hát ez van....!

Előzmény: foxrudi (134405)
snapszmester Creative Commons License 2017.01.28 -1 0 134407

 Panyikné, Béli Géza ,Mihályi László

Miért, róluk nem írt még senki negatívot.

Előzmény: foxrudi (134392)
Green Corner Creative Commons License 2017.01.28 0 3 134406

Tudtam-tudtam,csak azt nem tudtam, hogy ezt így kell mondani!:)))

Előzmény: foxrudi (134405)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 -1 2 134405

A normál kisüsti finomításkor 70-76 térfogatszázalék között jön erősítés nélkül.Pistoriussal 80-86 nál.

 A tornyos 88-96 között,ott már 65-75 között váltanak up-re.

 Nem hiszem hogy nem tudod. :-)

Előzmény: Green Corner (134403)
mili70 Creative Commons License 2017.01.28 0 2 134404

Mé' van olyan, aki nem ismeri a kövidinkát? :)

Előzmény: bujukcekmece (134401)
Green Corner Creative Commons License 2017.01.28 0 2 134403

Mit jelent az, hogy magasabban vezetni?Gyümölcs, cefre, főző függő? Csak a finomításnál?

Előzmény: foxrudi (134402)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 0 1 134402

" Up. Ha írták biztos volt benne, hisz mindig van! Csak a mennyiség dönti el mit hívunk annak. Mikor főzünk, nem jön egy "középpárlat vége" felirat, hanem egyre jobban felismerhető az UP-ra jellemző íz illat, s ha ezt felismertük akkor zavaró. "

 Tehát semmi gond ha beírom az up-t,mert úgy is van benne mindig. :-)

  Ja és ez is igazolja a kisüsti vs tornyos állításomat.

 A mélyebb,karakteresebb ízvilágban mindig jobban megtalálni az "up-t"

 jobban összemosódva válnak a frakciók.

  Ugye minél magasabban van vezetve valami,annál Élesebben,határozottabban jön ez a határ.

 Ezt lehet tornyossal határozottabban  vágni,még ha a főzés nehezebb is vele.Persze mindennek van előnye,és hátránya.

 

Előzmény: bujukcekmece (134395)
bujukcekmece Creative Commons License 2017.01.28 -2 2 134401

Így van! Mindig határon lesz és az arany és bronz között is csak 3 pont a difi. Ez van el kell fogadni. Én a Chardonnay törkölyömet biztos aranyra véltem 17 pont lett. Egy Chardonnay sokaknál sose lehet 20 pont, nem hiszem hogy mindenki tudja mit keressen benn. Az átadáson volt egy borász fickó megmutattam neki. Vakon csak annyit tudott törköly. Épp csak beleszagolt és rávágta hogy Chardonnay. A sok illatos írsai, muskotály miatt sokan hiányolnak belőle valamit...persze nem biztos hogy tudják mit keressenek, hisz nincs kiugró illata íze. Én egyszer egy rizling törkölyre adtam 20 pontot. Rajtam kívül csak egy valaki értett egyett a többiek hiányoltak belőle valamit...

Szóval egy jellegtelenebb körte elvérezhet (van 1300 fajta kishazánkban) Mindegyiket senki nem ismerheti, a tüskéssel ugyan így voltam. Gyulán kizárták hibának vélték a jellegzetességeit. Itt hellyel közzel jól láttak rá, de még pihennie kellene.

Volt egy bácsi kövidinka törköllyel bronzot kapott. Felállva tapsoltam meg, a többiek azt hitték ismerem! Én a Kövidinkát tapsoltam, mert nagyjából biztosra vehettem volna, hogy az öreg meg rajtam kívül nem sokan ismerték a fajtát, max csak hallomásból.

Előzmény: foxrudi (134400)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.28 -1 2 134400

  " Ahogy látom a te esetetben ez egy bronzérmes tétel, éppen hogy! Tehát eléggé a határon van a 14 ponttal. "

Jaj! Határon van.15-.nél is ,épp honnan közelítjük a mondókánkat.Akkor meg azt mondjuk,éppen hogy nem lett ezüst.

  Talán akkor lenne ennek a mondatnak jogosultsága,ha  14-16-ig lenne az érem határ.de mivel 14-15,így mindig valahogyan éppen hogy lesz.

 Ugye ez már a tálalás további része:Örülj neki megkaptad a kegyelem 2-est,vagy na ez már most így megfelelt.

  Az osztálytársak is másként látják a tanulót mind a két esetben.

 Ez  nekem olyan politikus feeling .Ki melyik oldalról tálalja föl! :-)

Előzmény: bujukcekmece (134395)
körte51 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 134399

Ha jól értem a versenyekkel  van gondod ,ami persze érthető és nem is lesz ez rendben ,hisz az ember ezt a feladatot ,nem képes hibátlanul elvégezni !Az volna a megoldás ,ha ezt egy labor végezné ,de ez még nem elérhető. Csak gondoljunk bele ,érzékszervi vizsgálat ,mindenkinek más ízlik, mások az ízhez kapcsolt pozítív emlékképek,vagy negatív képek,amitől finom,nem finom! Nem lehet elvárni,mindenkinél máshol vannak ezek a határok! Csak egy egyszerű horgászversenyt nem tudunk úgy megrendezni ,hogy valakiknek ,ne legyen baja vele, valaki mindig nyafog és valaki csal, mert nyerni akar bármi áron! És ez így történik két embet versenyétől az olimpiáig ! Így van ez rendben!  A csalók,hazugok, csak magukat verik át nem engem ,mert csak ők tudják mi a való! Én odaadom a mintát és bízok a bírákban és elfogadom a minősítést ,tudva a hibahatárokat. Kívánom,hogy tedd ezt Te is! A másik, hogy én nagyon örülök ,hogy "nyafogtok" ,mert többet tudunk meg a  a versenyekről és a bírálásról! 

Előzmény: Figyelget (134393)
Figyelget Creative Commons License 2017.01.28 0 0 134398

Üdv az "Öregeknek"! :)

Sikeres, jó hangulatú hétvégét kívánok! 

Előzmény: sogi01 (134394)
bujukcekmece Creative Commons License 2017.01.28 0 1 134397

Up érzed nem érzed efektus egyszerűsített magyarázata:

 

Bemész a retyóra, és csinálsz egy "nem publikusat" Terjeng az aroma, de van segítség! Csak egy pricc a fenyőfásból (vagy Baracilin karácsonyfa pálinkájából), és mindjárt mintha egy karácsonyi faárus egyik standjánál ülnél...pedig az eredeti zamat ott maradt :)))

Előzmény: bujukcekmece (134395)
bujukcekmece Creative Commons License 2017.01.28 0 0 134396

Üdv minden ZD-s társnak!

Előzmény: sogi01 (134394)
bujukcekmece Creative Commons License 2017.01.28 -2 1 134395

Ahogy látom a te esetetben ez egy bronzérmes tétel, éppen hogy! Tehát eléggé a határon van a 14 ponttal. Ha ezt egy másik bizottság 1-2 ponttal lejjebb értékeli, vagy megtalálja benn azt ami zavaró, mert mondjuk nem fedik el annyira a kellemes Ízek illatok az up-t, vagy csak kifinomultabb az érzékszervük, akkor lehúzzák. Ha ketten bírálnak és az egyik 14 (bronz) a másik 13 (oklevél) akkor az egy valamirevaló versenyen oklevél (13,5 átlag). Ez abban az estben is igaz ha háromból kettő éppen bronzra egy oklevélre ítéli. Kisebb versenyen bronz, s ha hozzávesszük hogy ott nem annyira kukacoskodnak, pl. nem hogy nincs szárazpohártesz, de van hogy kóstolás után éppen beleszaglásznak a pohárba, ott akár Ezüst is lehet. Mindenesetre ami nem kimagaslóan egyértelműen tiszta karakteres, fajtajelleges, testes (abszolút arany) ott vannak eltérések pontozásban hisz nem tökéletes a termék.

 

Azt meg hogy ugyanaz a tétel azt már korábban mondtam, hogy csak akkor volt ugyan az amikor kettészedted. Utánna minden tényező befolyásolja.

 

Up. Ha írták biztos volt benne, hisz mindig van! Csak a mennyiség dönti el mit hívunk annak. Mikor főzünk, nem jön egy "középpárlat vége" felirat, hanem egyre jobban felismerhető az UP-ra jellemző íz illat, s ha ezt felismertük akkor zavaró.

 

Egykét példa erre. Szomszéddal közösen cefrézzük a tüskés körtét, ergó a végeredmény fele őt illeti. Kifőztem minden jónak tűnt. Tiszta. Én pincében ő szobában tárolta. Egy hónap után megkóstolom. Basszus utópárlatos! A száraz pohár elárulta, ízben nem volt zavaró. Tiszta ideg lettem, hogy a bánatba csesztem el. Félrerektam mondom a hegyi öregeknek jó lesz, mert ők csak a kerítésszaggatóst értékelik. Átmegyek a szomszédhoz, borozgatnánk (borász). Egyszer csak jön a kulcsmondat: Igyunk egy pálinkát előtte! Nem tudom miért de nem mondtam nemet. (Az összes pálinkájához volt közöm) Mondom igyunk egy törkölyt, erre ő inkább igyunk tüskés körtét mert az nagyon bejön neki. Mondom magamban, már ő se a régi, gyorsan felejti szakmát. Kitölti...banyek...ez ku..v körtés, olyan amilyen kell. Melegítem a poharat, nincs up szag. Hogy a csudában. Mondja: Te főzted. Na mondom akkor Gyere. Átmentünk és megnéztük a nálam lévőt. Up-s, visszafogott. Nálam 13 fok van nála 19. Egy hónap után csodálatos lett nálam is, sőt szépen lelágyult, hisz a hidegben jobban kicsapódtak azok a kozmaolajok. Sose lett tök egyforma a kettő. A boroknál ugyan ez van.

Előzmény: foxrudi (134387)
sogi01 Creative Commons License 2017.01.28 0 1 134394

                            Pàlinkàs jó reggelt!  

ZD-zek.  Telórol nem megy a "reggelink"megosztàsa. Hétfőtöl lesz.

Figyelget Creative Commons License 2017.01.28 -1 1 134393

Semmi különös, csupán vittem tovább a gondolatod (amivel maximálisan egyetértek) a magam szemszögéből. 

De pontosítok akkor. 

A nagy játékhalmazból mi, akik itt vagyunk, ezt (is) választottuk. 

Játszunk, szórakozunk a magunk ( és talán még a közvetlen környezetünk) örömére. 

Szépen megtanuljuk a játék menetét, a játékszabályokat. 

Aztán időnként szembesülünk vele, hogy ide is belopakodik néha a "felnőttek" csúnya világa. 

Egy ideig rossz lesz a szájíz, de persze játszunk tovább, mert annál jóval nagyobb az elkötelezettség, mintsem hogy kedv szegődjön. :)

Előzmény: körte51 (134390)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.27 0 3 134392

Hát a Magyar ilyen kalandozós típus! :-)Viszont így jut előbbre.

Elfogadom,emberek vagyunk,és sok a közrejátszó tényező!

 Viszont amit nem fogadok el soha,az a párlatok bírálásának 1x1-béli vétsége.

 Alap!! Előpárlat,Utópárlat, mindenkori határozott felismerése.

 Amelyik vizsgázott bíráló ezt nem ismeri fel,az nem való erre a státuszra.

 Visszatérve korábbra,nem gondolnám,hogy a néhai Panyikné, Béli Géza ,Mihályi László nevek által fémjelzett versenyeken gyengébb bírálói gárda lett volna,mint Ongán.

  "amikor benevezel elfogadod ezt is"

  Ez nekem olyan,mint a deviza hitel értelmezése.Nincsen sok minden leírva,de vannak dolgok,amiket csak úgy lehet értelmezni,ahogy az előterjesztő (és holdudvara) gondolja.

 

 -Én olyan "kisebb" versenyeken nem jártam még,ahol a leírtad alapján járnak el.Létezik ilyesmi?

   Egylépcsős,vs kétlépcsős.

  Nézd vissza a versenyt időrendben,és látni fogod az érmek arányát hova hajlik el.Mennyi ebből a kisüsti,és tornyos aránya.

  Ja!És az utóbbi időben ezekből mennyi a Kothe,vagy Kothe alapú kukta.

  Pénteki napon legalább a patríciusoknál volt pálinka lovagrendi bevonulás?Mert azért a Magyar versenyeken ez alap ugye!Ha már nekünk plebejusoknak ez nem adatott meg.

 S ha nem volt,vajon miért??  :-)

  Megint csakígy zárok: Elgondolkodtató!

Előzmény: Kisbvb (134391)
Kisbvb Creative Commons License 2017.01.27 0 3 134391

Nagyon messzire elkalandoztunk, de:

Az, hogy ugyan azt a mintát teljesen máshogy értékelték az valóban hiba, de azért azt tudni kell, hogy még ezen a szinten is aki 10-ből 8 mintát korrektül lepontoz és jól belövi, hogy mit érdemel az már nagyon jó. A maradék kettő a hiba sajnos. Ez van. Emberek értékelnek, kinek a mintája kihez kerül, mennyire tapasztalt stb. emberhez, éppen hányadik aznap, éppen hány fokos az ital stb. stb. stb. Ez a verseny. Amikor benevezel elfogadod ezt is.

A egylépcsős kétlépcsősre visszatérve, engem nem érdekel ki mit használ és ki mit favorizál. Mindig is lesznek sokan kétlépcsősök, én ha tehetném vennék egy olyat is és elkezdenék azzal is játszani. :) Az idő fogja eldönteni, hogy melyik marad meg.

A bírálathoz még annyit, hogy a kisebb versenyeken, ahol át se töltik, át se számozzák, a bíra magának tölti az eredeti feliratos üvegből a mintát stb. az milyen? Az pártatlan? :) Voltam ilyenen, láttam, hogy a polgi szól a 2 bírának, hogy a Gipsz Jakab bácsiéra nehogy már ne adjanak semmit. :D Egy 50-100 résztvevős pálinkaversenyen, ha úgy bírálsz ahogy Ongán, akkor lesz jó esetben néhány érmes és kész. Következő évben már nem indul senki. Nem ez a cél, hanem ahogy a bácskai versenykiírás írja például:

"A verseny célja:

A pálinka kulturált fogyasztásának népszerűsítése, Baja és regionális környezete pálinkáinak megmérettetése, a minőség javítása, a bérfőzetők saját eredményeinek közlésén keresztül, a pálinkával kapcsolatos fogyasztói szemlélet pozitív befolyásolása, a minőségi pálinkát főzető lakosok munkájának elismerése..."

 

Előzmény: foxrudi (134387)
körte51 Creative Commons License 2017.01.27 0 1 134390

Na ezt én  már nem tudom követni ,ha esetleg pontosítanál! Ki rondít és mibe?

Előzmény: Figyelget (134388)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2017.01.27 -2 2 134389

Becsületesen szeretünk játszani! :-)))

Előzmény: Figyelget (134388)
Figyelget Creative Commons License 2017.01.27 -1 1 134388

Ez egy játék valóban a mi szintünkön (Pálinkafőzés(otthon)) És nem utolsó sorban:hobbi.

Nem jó érzés, ha belerondítanak az egyik mániánkba. Attól még persze továbbra is szeretünk játszani.

 

Előzmény: körte51 (134384)
foxrudi Creative Commons License 2017.01.27 0 4 134387

Nem arra gondoltam hogy elő utós a cucc,és ez a trend,vagy nem trend a destillátán,vagy otthon,hanem hogy az egylépcsős nem a magyar hagyományokat tükrözi.Sajnos a mélyebb ízvilágot sokszor le utópárlatozzák,szinte bevett gyakorlat már.

  Na ez az a pálinka,amit nem tehetsz el a lagzira a gyereknek,vagy unokának,mert 3-4 év után az amúgy is gyorsan lecsengő ital,egyenesen"vodkás"lesz.

 Nem biztos,hogy a legtöbb nevezett minta = legtöbb nevezővel.

  Főleg úgy,hogy bírák is neveznek,20fölötti mintákkal.Mi ez,ha nem statisztika kozmetika??Nem is lenne szabad nevezni bíráknak.

  

 Na megjött havernak is a bírálati lap.

  Ugyan azt a körtét adtuk be,mind a ketten.43%-os!

 

   Enyém: Tisztaság:  Tiszta  5

              Karakter:  Egyszerű,lehetne élénkebb  3                                                                    Barátomé:Tisztaság: Utópárlatos  3

                             Szájérzet: Édes,kellően telt  gyors lecsengésű  3                                                                       Karakter: fedett,fás     3

        Harmónia,tartósság:                    Átlagos,érdektelen,de harmonikus  3                                                                      Szájérzet :  Cseres,enyhén kesernyés  3

                                                                                                                                                   Harmónia,tartósság: fáradt,az utópárlat komponensek zavaróak  2

Mégegyszer,ez ugyan az a 2 pálinka. 

 Na itt a baj,hogy meg tudjuk különböztetni az up-t,vagy el kellene mennünk péknek. :-)

  Mert ugye az up,az up.Azt észre kellene venni,vagy nem érzékelni olyat,ami nincsen. :-)

Előzmény: Kisbvb (134386)
Kisbvb Creative Commons License 2017.01.27 0 1 134386

Nem sértesz meg, teljesen normális hangnemben folyik a vita.

Ez a verseny lehet, hogy fel van futtatva de ettől még az egyik legszigorúbb birálású és legtöbb nevezős verseny. Végülis nem véletlen, hogy felfutott. Az én nem bennfentes tudomásom szerint nincs ilyen irányvonal, hogy direkt az egylépcsősöket díjaznák. Mindkettőnek megvan az előnye-hátránya és az ízvilága, ezt mondják is, de nem dőlnek egyik felé sem. Én inkább úgy érzem, hogy nagyon komolyan erőltetik, hogy az előpárlat mellett semennyi utópárlat ne legyen a pálinkában. Még egy icike-picike se. A gyümölcsöt minél jobban adja vissza. Ha ez a destillata vagy a német-osztrák vonal majmolása akkor igazad van...

Személyesen én és egy ismerősöm (ismerősöm totálisan ismeretlen ott) külön néven neveztünk pálinkát. Mindkettőnkét én főztem hagyományos kisüsti gépen, a gép nem ez a több milliós kategória. Volt kategóriagyőzelmünk, arany és ezüstérmünk is. Volt amire nem kaptunk semmit. Szóval azért csak lehet nyerni kisüstivel is szépen.

 

Az tanfolyamon erdélyből hoztak jónak mondott pálinkákat. Olyan utós volt mind, hogy rá lehetett támaszodni. Ott az számít jónak az emberek szemében. Azt nem kéne megszokni szerintem.

 

Elgondolkodtató, hogy a felsoroltak miért nem neveznek, nemtudom. Megint csak a tanfolyamot veszem elő: az általad felsoroltak (csalló, szicsek, brill, békési) féle pálinkák is voltak terítéken, jókat mondtak róluk, volt több olyan is ami felajánlásból volt.

Előzmény: foxrudi (134350)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2017.01.27 0 0 134385

(+)

Előzmény: körte51 (134384)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!