Keresés

Részletes keresés

Beer Monster Creative Commons License 2017.12.20 0 0 1191

Kézmeleg felülettel azért nem fűthet valami jól.

 

Olyan változatról nem tudtok, amin fölül is van nyílás? Könnyűszerrel működhetne gravitációsan, ha száz vagy többszáz fokos a betét.

Előzmény: oregbeatsuhanc (1189)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.20 0 0 1190

Fűtenek.

Egy idő után Én csak manuálisan kapcsoltam be főleg szellőztetés után. Zajosak voltak , főleg éjszaka, hogy nem is állítottam a termosztátot .

Ha kellett fujattam egy picit. Ja és a fogyasztás is több volt, és nem volt melegebb.

Nekem is az egyik kályhában nagyon csendes volt a többiben meg elég zajos.

 

Előzmény: Beer Monster (1187)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.20 0 0 1189

Amennyire emlékszem kb. 35-40 fok körül lehetett.

Előzmény: Beer Monster (1188)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.20 0 0 1188

Milyen hőmérsékletű egyébként a burkolatuk külső felülete, amikor a belsejük fel van fűtve?

Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1187

Hát akkor alighanem ezért nem igazán fűtenek ezek ventillátor nélkül!

Előzmény: oregbeatsuhanc (1186)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1186

Csak alul van az elején hosszában egy hosszú kb kb. 6-8 cm magas rés és előtte egy díszrács. A teteje és az egész körben teljesen zárt festett lemezburkolat. 

Előzmény: Beer Monster (1185)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1185

Köszi, ezek hasznos infók. Még azt nézem, fölülről is van nyílás ezeken a kályhákon, vagy alul fújják ki a meleget?

Előzmény: oregbeatsuhanc (1184)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1184

"A 32A-es biztosítékról 8 kW elmegy, úgyhogy egy 1,5-2 kW-os olajradiátor vagy efféle lóghat még a hálózaton."

 

Ohmikusan számolva kb. 7.3 kW ra jön ki a teljesítmény 32 A 230 V-tal szorozva. Kár, hogy 1 fázison van, de nem baj. Viszont a 2 kW ot elvéve kb 5 kW marad. Tehát vagy 6 kW os, vagy 4,5 kW os kályhával lehet variálni. A 6 kW mellett még talán az 1.5 kW os hősugárzó elmegy, bár határeset.

A hőtárolós régi kályhákkal annyiban vigyázni kell, hogy áttelepítés, átszerelés közben ne bolygassuk meg az alsó dunit betétek alatti azbesztlapokat, mert az, ha sérül, porlik egy veszélyes,  rákkeltő anyag!

Én a kályha alá 10 x 10 cm es textilbakelit lapokat tettem lábnak, -10 x 10 es metlachi lap is jó - mert a kályha lefelé is hőt sugároz, megégetheti a padlót.

A légcsatornát is ki kell időnként tisztítani és nem árt a munkához porálarcot felvenni.

 

A betétek max. felfűtési hőfokát nem tudom, de több 100 C fok is lehet szerintem.

 

Előzmény: Beer Monster (1182)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1183

Milyen forróra fűti fel a téglákat egyébként?

Előzmény: oregbeatsuhanc (1181)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1182

Hűű, hogy én erre hogy nem gondoltam. Éjszaka úgyis van éjszakai áram.

A 32A-es biztosítékról 8 kW elmegy, úgyhogy egy 1,5-2 kW-os olajradiátor vagy efféle lóghat még a hálózaton.

Előzmény: oregbeatsuhanc (1180)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1181

Nem, mert a termosztátot 21 fokra állítottuk be, de ha lejjebb volt véve 15 fok távollétre, akkor is bekapcsolt, vagyis hidegebb lett volna 15 foknál téli hideg időben. 25 nm. nagyságú szobáról van szó termoton tégla épületben.

 

Van a kályhának egy belső termosztátja is (+ egy túlfűtés védelme. )

A betéteket ellenőrző termosztáttal lejjebb vehető a felfűtés hőfoka, ha enyhébbre vált az időjárás.

Előzmény: Beer Monster (1179)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1180

Úgy is megoldható az éjszakai ventilátor nélküli üzem, hogy a hőtárolós kályha a rendelkezésre álló áram, mondjuk 2/3 áról megy a maradék 1/3 ot egy csendes, saját termosztátos fűtőkészülék kapja meg éjszakai üzemre.

Pl. 6 kW os kályhánál  2 kW ot a zajtalan fűtésre átkapcsoltatni. Egy ügyes villanyszerelő ezt megtudja oldani.

Mivel nappal is van egy kisebb időszakban vezérelt áram, azt érdemes átkapcsolni  a nappali időszakban a fűtőbetétek teljes felfűtésére.

Az egészet egy egyszerű időkapcsolóval is lehet éjjelre időzíteni, egyúttal erre az időre a ventilátor kört, vagyis a termosztát áramkörét megszakíttatni.

 

Előzmény: Beer Monster (1176)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1179

Azt esetleg nem próbáltátok meg sose, mennyit hűl hidegben a szoba, ha a ventillátor ki van teljesen kapcsolva?

Előzmény: oregbeatsuhanc (1177)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 1 1178

Hát gyanítom, hogy ez az évjárat már a jófogáson sem lenne föllelhető. Viszont volt valami ismertetőjele a csendes sorozatnak a hangosabbhoz képest?

Előzmény: Calcitos (1175)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1177

"Leadja az  ventilátor nélkül is."

 

Vagy nem.

Nekünk is volt pár 6 kW-os kályhánk anno és hideg időben éjjel is bekapcsolgatott a ventilátor.

Előzmény: Calcitos (1175)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.19 0 0 1176

Persze, leadja, de kérdés, hogy mennyi idő alatt, napok alatt hűl ki, vagy napon belül, abból már lehetne becsülni fűtőteljesítményt ventillátor nélkül.

Előzmény: Calcitos (1175)
Calcitos Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1175

Leadja az  ventilátor nélkül is.

   Viszont anno az Elekthermax extra csendes ventilátorokat épített be , majd később már valamivel hangosabbat.   Első 2 villanykályhámat 1980 -ban vettem , csendes ventilátorokkal, majd a  3. már zajosabb volt ! 1982 .

Előzmény: oregbeatsuhanc (1172)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1174

Minden ventilátornak van egy minimális zaja, ami nem is annyira a villanymotoré, inkább a levegőt mozgató ventilátor lapátoké. Olyan ami síri csendben van, szerintem nincs.

Előzmény: Beer Monster (1173)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1173

Értelek, ez már jobban hangzik. Az adott esetben teljes csöndnek kéne lennie. Van vajon ilyen ventillátorral ellátott készülék?

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (1172)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1172

"Tudnom kéne ugyanis, hogy éjjel kikapcsolt ventillátorral elegendő lesz-e a melege, mert ha zümmögés mellett kéne aludni, akkor mást vagy másfajta fűtést kell keressek."

 

A ventilátor motorral sorba van kötve egy feszültségejtő 20 wattos ellenállás, amit külső kapcsolóval, vagy ilyen funkcióval ellátott szobatermosztáttal lehet ki, be kapcsolni, tehát a ventilátor kétféle fordulaton járhat, így az alacsonyabb fordulaton csöndesebb is.

Ha a ventilátor, - ami nem axiális, hanem radiális ( mókuskerék ) lapátos - kisebb fordulaton is le tudja adni az éjszakai időben a kért hőmérsékletet, akkor azért lehet tőle aludni. 

Előzmény: Beer Monster (1171)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1171

Van egy maximális felfűtöttségükk, ahhoz tartozik egy maximális hőleadás. Magától értetődően ki is tud hűlni, ahhoz tartozik nulla hőleadás, egyébként pedig a kettő között. Nyilván a maximális hőleadást lehet megadni, én is azt keresném.

 

Tudnom kéne ugyanis, hogy éjjel kikapcsolt ventillátorral elegendő lesz-e a melege, mert ha zümmögés mellett kéne aludni, akkor mást vagy másfajta fűtést kell keressek.

Előzmény: zöldeskékek (1169)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.18 0 0 1170

"Olyan adatlapot keresgélek, ahol megadják a fűtőteljesítményt ki- és bekapcsolt ventillátornál, de nem sikerült még szembetalálkoznom eggyel se."

 

Ezeknél a kályháknál az a lényeg, hogy csak adott időszakban biztosított olcsóbb B 1 es tarifájú árammal a 3, 4.5, vagy 6 kW-os fűtőbetétekkel felfűtött, eltárolt hőmennyiséget egy szobatermosztáttal vezérelt ventilátorral juttatnak ki a légtérbe, így tartva a kívánt szoba hőmérsékletet. Erre viszont, csak amíg a (hő) "készlet" tart addig képes, vagyis ha nem történik meg az után fűtése a betéteknek, akkor már a szobatermosztát hiába kér meleget a helyiség hűlni kezd. Ezért fontos a megfelelő teljesítmény méretezése, mert a B 1 es vezérelt áram csak összesen 8 órán át áll rendelkezésre!

Előzmény: Beer Monster (1168)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1169

Azt nem is fogsz találni !  Mert azt ilyen kályhánál nem lehet megadni. Meg lehet adni jó közelítéssel a felvehető hőmennyiséget,  a betáplálási elektromos teljesítményt, de a leadottat nem. 

 Miért  ?

 

Mert az egy időben elnyúló folyamat a leadott teljesítmény állandóan változik !

Előzmény: Beer Monster (1168)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1168

Olyan adatlapot keresgélek, ahol megadják a fűtőteljesítményt ki- és bekapcsolt ventillátornál, de nem sikerült még szembetalálkoznom eggyel se.

Előzmény: zöldeskékek (1167)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1167

 Volt valamikor.

 

A Kőbányai Porcelán gyár  készítette, de nem lett sikeres. A  hazai gyártó a pápai Elekthermax, az ő konstrukcójuk sikeres volt.   3 féle méret.

 Működik egyébként ventilátoros üzem nélkül  is a pápai  gyártmány.

 

  A lényege nagyobb méret, erősebb felfűtés  aztán adja a hőt, de nem az igazi.

Tehát az igazi üzem a ventilátorral.

 A hőtárolós kályhák olyanok mint egy lukas víztartály. A víz mindig távozik belőle , de ha több kell akkor a csapot is megnyitjuk. A csap a ventilátor.

 

 Aztán minden este utántöltjük.

Előzmény: Beer Monster (1162)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1166

Ha kivennéd a hőszigetelést az ilyen kályhákból,  hamarosan égési sérülést okozna, sőt akár tüzet is !

 Legjobb út a ház felgyújtásához !!

Előzmény: Beer Monster (1164)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1165

Na igen valamikor az Elműsök sok kiváltságot élveztek.

 A hőtárolós kályhákról : az a tűzálló  betét, amit sokan samottnak becéznek, nem is magnezit hanem ahhoz közeli  magnéziumszilikát,  fantázia neve a dunit. Sötétbarna anyag.

 Tűzállóanyagok hatalma családja :

 

 alumínium szilikátok  -   ilyenek a samottok, mert sokféle van,

 

 

   bázikus tűzállóanyagok   - ide tartozik   a magnezit  Mgo,  krómmagnezitek,  és a magnézium szilikát  a dunit

 aztán van még   más sokféle

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (1163)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1164

Van bennük kifejezetten hőszigetelés is? Na és ha kivesszük a hőszigetelést belőle, nem lenne az járható?

Előzmény: oregbeatsuhanc (1163)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2017.12.17 0 0 1163

Igazából ilyenről még nem hallottam, mert a hőtárolós kályha lényege az, hogy a zömében éjszakai időszakban a hőszigetelt térben, felfűtött magnezitbetétek hőjét a fűtendő térbe kifújja egy ventilátorral.

 

Volt olyan ismerősöm, akinek villanyfűtésű cserépkályhája volt, csak ő még a B 1 tarifánál is olcsóbban kapta az áramot éjjel, nappal, mert ELMŰ dolgozó volt.

Előzmény: Beer Monster (1162)
Beer Monster Creative Commons License 2017.12.16 0 0 1162

Sziasztok,

Na akkor megtaláltam a megfelelő helyet a kérdésemnek. Olyan hőtárolós kályha létezik, ami nem ventillátoros, vagy ventillátor bekapcsolása nélkül is fűt?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!