Keresés

Részletes keresés

Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78639

Pontosabb adataim is voltak, sőt 4 évig minden hétvégén írtam, hogy adott időszakban mennyit hozott a konyhára, és mennyi volt az elektromos igény. Ez egy egyszerű rendszer, van egy 80 literes elektromos bojlerem (ebből történik a fogyasztás) ami előtt egy 150 literes előtét tároló van. Ebben az előtét tárolóban történik a szolár energia felhasználás, és az előmelegített vizet kapja meg villanybojler és ha kell, akkor ráfűt a kívánt mértékben, ha nem hát nem. A kollektor 2 m2 és ketten használjuk, napi 50 liter/fő melegvíz fogy a mai napig. Mérhető a melegvíz fogyás, a bojler elektromos energia felvétele, és a kollektor által termelt hőmennyiség is. A szoláris arány 65-70% között volt éves szinten. Gondolom most is ennyi csak már nem mérem, illetve mérem, de nem olvasom, regisztrálom.

Nem végeztem megtérülési számítást, mert nagy lett volna a kísértés, hogy főbe lőjem magam. Elégedjünk meg azzal, hogy négy év után tönkrement a szivattyúm. Nem gagyi bóvli volt, nevét nem írom le. Továbbá a nyest kétszer megette a hőérzékelő drótját és máris odalett 4 év termelése. A melegvíz termelés "nappali" áramról megy ergó így a legjobb gazdaságossági mutatók jöhetnek ki. A kollektor 396 ezerbe került ebből 162 ezer volt a támogatás.

Hab a tortán, hogy 3 évvel ezelőtt tetőfelújításhoz le kellett szerelnem és vissza. Mivel eredetileg a nyugati oldalon volt és a tetőcsere után a délire került igy újabb 100 ezerrel lettem könnyebb. Ez nem a kollektor hibája, de akkor is ki kellett fizetnem.

Tehát hajrá!!

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (78638)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78638

"Írja ezt az akinek 8 éve van kollektora."

Na, akkor a becslésnél talán kicsit pontosabb adataid is vannak. Kérlek, írd meg. Nekem elég annyi is, vajon 10 év alatt behozza-e az árát egy napkollektors rendszer. Gyanítom, hogy nem. 

Mellesleg eszem ágában sincs napkollektorra költeni, máson gondolkodom. Ehhez persze kell némi (nem sok) elektronikai és programozási tudás, de az megvan. :) A lényeg az, hogy ha a napelemmel (nem napkollektorral!) közvetlenül fűtöm a boilerben a vizet, akkor elmaradnak a napkollektorhoz szükséges csövek, tartályok stb. Mivel nem szigetüzemről, nem is visszatáplálásról van szó, nem szükséges engedély, inverter, egy rakás biztonsági berendezés, de akkumulátor sem, vagyis gyorsabb a megtérülés. 

Egyedül a terhelést kell illeszteni a napelemhez, mert fix terhelés esetén (fűtőszál) nincs mpp tracking, sőt ami még rosszabb, a rossz illesztés miatt elvesző energia a napelemet fűti, ez meg főleg nyáron nem jó dolog. Az mpp tracking viszont pár filléres alkatrésszel és egy szimpla kis programmal megoldható, a gyári inverterek is ezt az algoritmust alkalmazzák. Ezzel a megoldással egy vagy két 250 wattos napelem besegít a boilernek, így 9-10 év alatt behozza az árát. Egyedül csak a méretezésnél kell arra ügyelni, hogy nyáron ne termeljen több áramot, mint amennyi kell a szükséges melegvízhez - de napkollektornál is ez van. 

Ahol van pénz komplett visszatáplálós rendszerhez, ott nyilván azt érdemes telepíteni, a mostani árakon annak sem sokkal hosszabb, 12-13 év a megtérülése. 

Előzmény: Wattocsak (78627)
pajaci Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78637

Nekem 75m2-re meleg vízzel 1400m3 az éves. nonstop 21.5 fok mellett.

Előzmény: <zoltán (78636)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78636

Sacc per kb véleményetek szerint mennyi lesz a havi gázfogyasztás hideg téli hónapokban ? Tudom időjárásfüggő is.

cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78635

Értem, én is így értettem.

Akkor sugározza alulról a hideget.

Valahogy azt akartam kérdezni, hogy csak nem az Alföldön laksz? :)

Előzmény: <zoltán (78633)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78634

90 és 42

Mindegyiket 24 KW-os kazán fűti. És mindegyikkel meg vagyok elégedve, nem kapcsolgat ki-be. 

Bár a nagyobbikkal az a gondom, hogy L alakú, ami a lehűlés miatt számít, és a kazán az egyik végében van, így az utolsó radiátor mindig kevésbé meleg, de ez sem olyan tragédia. 

Előzmény: Lacivill (78631)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78633

Az alsó szigetelés semmi azt nem a falak alatt értem bár ami van allatta már nem sokat ér. Az aljzatra értem.

<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78632

Igen eltérő  falvastagságok,sőt eltérő födém szerkezetek,eltérő nyílászárók.Alsó szigetelés semmi.A ház vizesedik alulról valamelyest,penészesedés is előfordult,.Lapos helyen is lakunk szemléltesse ezt az hogy most tavasszal a talajvíz olyan magas hogy a vízóra akna tetőt felnyitom vödörrel tudok vízt merni.

Előzmény: cucu (78626)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78631

Hány négyzetméteres a házad?

Előzmény: cucu (78623)
Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78630

Rossz hírem van! Nagyon jól lehet számolni szinte mindent.

Már az is elég mikor építették és már 10 %-on belül vagyunk! Ha ész nélkül akar valaki építkezni azt nem tiltja senki és semmi, és ha két év múlva radiátort cserélnek meg hegesztenek egy keveset az bele szokott férni a költségvetésbe, hiszen a szomszédban is így csinálták, mire elfogadható lett.

     Ráhagyásról meg annyit, hogy minden egyes ráhagyás a szakértelem hiányából fakad, továbbá a szakmai bizonytalanságból. Rá lehet hagyni úgy is hogy az nem kerül pénzbe. De ezt rátok hagyom:-)

Lehet, hogy én vagyok csak ilyen ostoba, hogy nem szeretek kétszer fizetni semmiért.

Előzmény: cucu (78626)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78629

A radiátorok még nincsenek megvásárolva csak az árajánlaton szerepelnek.

Előzmény: cucu (78626)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78628

Kisalföldön lakom időjárás a változó, a szeles idővel nemvagyok megbékélve mint sokan, olyankor a ház is hamarabb hűl.

Előzmény: cucu (78623)
Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78627

Egzakt adatra van van szükséged? 1 m2 kollektor felület egy ember.

De ettől sokkal pontosabbat is tudok mondani. Minden egyes forint amit erre költesz kidobott pénz! Jobban jársz ha elmentek egy last minute kirándulásra, az többet ér!! Ha férfi ember lennél azt mondanám inkább igyuk el a kocsmában, az is jobb megoldás. :-)

Írja ezt az akinek 8 éve van kollektora.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (78622)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78626

Nem akarom senki kenyerét elvenni, de gondolj bele, mennyire lehet ezt alaposan kiszámolni, amikor:

 

- eltérő falvastagságú a házad

- a födém olyan amilyen

- az alsó szigetelésről nincs infó

- ablakokról annyit tudunk, hogy "szigeteltek", de hogy ez mit takar azt nem. Geréb tokosok? Vagy termo üvegesek?

- a ház nem vizesedik? Nem penészes a fala?

 

Szóval, itt annyi ráhagyással érdemes kalkulálni, hogy az egybe esik a számítási hibával, azaz egyszerűbb, ha felszereled amit megvettél.

Előzmény: <zoltán (78619)
Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78625

Épületgépész tervezőt kéne keresned valahol a közeledben. Ő megmondja mit és hogyan kéne, de csak olyat keress aki számol is nem csak ráírja a méreteket, mert így szoktuk. Talán jobb ebben az esetben egy zöldfülű aki rutintalan, és ezért számol.

Energiatanúsítással jelen esetben kitörölheted, bár még arra sem jó mert nagyon sprőd a papír. Erre a célra van kifejezetten speciális papír inkább azt használd erre a célra. :-)

Előzmény: <zoltán (78620)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78624

Szerintem Wattocsak pont ilyennel foglalkozik.

Előzmény: <zoltán (78619)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78623

Minden helyzetre úgysem tudsz felkészülni. Változik az időjárás is mégpedig jelentősen. 

Nagyon sokan, én is, 24 KW-os kazánnal fűtünk, mert ez egy általános teljesítményű kazán. Nálam 20 éve működik, és meg vagyok elégedve a fűtéssel.

 

Tényleg, te merre laksz? Arrafelé milyen az időjárás? Sík helyen, vagy magaslaton vagy? 

Előzmény: <zoltán (78620)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78622

Ha már melegvíz: azon gondolkodom, vajon egy x méretű vagy adott típusú napkollektor, legyen mondjuk vákuumcsöves, évi hány kWh hőt tud termelni. A mindenféle oldalakon csak olyan műszakilag igen egzakt adatok találhatók, hogy az adott napkollektor 1-2-3 fős háztartás melegvízigényét elégíti ki. 

cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 1 78621

Most biztosan meg fognak sokan neheztelni, de én amondó vagyok, hogy miután jól bevittünk az erdőbe, én azt javaslom, hogy a meglévő kazánnal és radiátorokkal old meg a fűtésedet! 

Csináltasd meg, aztán az első tél után levonod a konzekvenciát és ha kell, módosítasz. De egyáltalán nem biztos, hogy kelleni fog.

Előzmény: <zoltán (78620)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78620

Vagy energetikai tanúsítványt kell csináltatni ?

<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78619

Mennyibe kerülne ha hívok szakembert aki pontosan kiszámolja a hőigényt vagy micsodát ? És hol keressem ? Mi a foglakozása épületgépész mérnők vagy  mi ?

Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 1 78618

Szerintem 100 l tároló bőven elégséges mindenfajta melegvíz igény kielégítéséhez, egy 12 kW-os kazán mellett, ezt 100 alatt is lehet kapni, persze a bugyelláris nagy úr, ezt nagyon jól tudom! :-)

Gondolom a kondenzációs kazán ötlete is itt esett el ezen a harcmezőn. Mert a kondenzációs kazán és a turbós kazán közti ár differenciát úgy ki kell fizetni, csak időben nem mindegy, hogy mikor. Ráadásul a turbós pár év múlva már jóval többe is fog kerülni a drágább üzemeltetés miatt.

Előzmény: <zoltán (78611)
Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 1 78617

Talán kellett volna egy kis hőtekknikát számoltatni, és akkor nem kéne morfondírozni, hogy milyen radiátort is kéne feltenni.

Egy fűtési rendszer méretezése nem egy ördöngös dolog egy tervezőnek. Nekem ez a mellékelt linken lévő lakás hőtechinikai számítása, radiátorok, csőhálózat méretezése beletelt 1 órába telt de, van aki még hamarabb végez vele, ennyit talán megért volna a házad:-) Ja és megvan az anyagkíírás is hozzá, idomra:-)

 

https://youtu.be/bYa65mOphLE

Előzmény: <zoltán (78595)
smith Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78616

Bő kétszeres alapterületen átlagos hőszigeteltségű épületben a Thema Condens FAS12 többnyire minimumon pötyög.

Szerintem ha bontatlan a kazánod, akkor próbálj alkudozni egy cseréről az eladóval.

Előzmény: <zoltán (78614)
Wattocsak Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78615

A vályogra mondják, hogy jó hőszigetelő tulajdonságú, de ez csak városi legenda. Ha megnézed a hőtechnikai tulajdonságait akkor látni, hogy 40 centis vályogfal u értéke 1,3- 1,9 között van. Tehát kimondottan rossz hőtechnikával bír, viszont a hőtároló tömege iszonyúan nagy.

Előzmény: cucu (78593)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78614

Vagy egy köztes megldást kellett volna választanom pl.: Saunier Duval Semia Condens F 25 ami leszabályoz a következőképp

Fûtési hõteljesítmény (50/30°C)5,4-19,6Fûtési hõteljesítmény (80/60°C)4,9-18,1  ?

<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78613

Ahhoz fel kellene újítani az elektromos hálózatot is a házban + új fogyasztásmérő szekrény + a vezérelt fogyasztásmérő a villanybojlerhez. Az megint egy csomó plusz pénz lenne.

Előzmény: Lacivill (78612)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78612

Villanybojler?

Előzmény: <zoltán (78611)
<zoltán Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78611

kis alapterületű lakások esetén elegendő 6-12 kW központi fűtési teljesítmény. Ugyanakkor a komfortos HMV ellátás (amely nem a lakás alapterületétől, hanem személyfüggő) ugyanúgy bőséges melegvíz-szolgáltatást, azaz nagy térfogatú (kihelyezett = nem a fali kazánba beépített) tárolótartályt igényel. Tárolótartályok rugalmasan az igényeknek megfelelően választhatók.

Igen ám csupán egy példa:http://www.ephazcentrum.hu/index.php?route=product/product&product_id=17350

durván 290.000 Ft. A 24 kW-os kombi kazán pedig csak 130.000 volt + 160.000 Ft nem fért volna bele a keretbe.

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.04.06 0 0 78610

Csak halkan kérdezem, mert nem vagyok szakember: Ilyen esetekben nem megoldás külön boilert venni a HMV-hez? Akkor nem a melegvízigényhez kell méretezni a fűtésre szolgáló kazánt. 

 

Lehet, hogy így picit drágább, de a hosszabb élettartammal meghálálja. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!