Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.11.15 0 1 92879

Nálam úgy lett, hogy felmegy a lenti főelosztóból egy fő kábel és fent vannak

- a fenti FI relé

- a fenti áramkörök kismegszakítói

Előzmény: Törölt nick (92872)
még1MbR Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92878

Szerintem attól függ, mire van használva a tetőtér... nekem pl. be van építve komplett lakótérként a gyerekek számára, így a felújítást úgy tervezem, hogy saját szinti lakáselosztó lesz, nem fogok egy csomó kört lehúzgálni a földszintig.

Klímától a világításig mindent ide kötök majd át.

 

Ha viszont egy üres, nem használt területről van szó, akkor nyilván nem ölnék bele időt-energiát, kapna két kismegszakítót a földszintről.

Előzmény: Törölt nick (92872)
C20NE Creative Commons License 2018.11.15 0 2 92877

Ismét megnevettettél! :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92875)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.11.15 -1 0 92876

"ha fent történik valami ne kelljen lépcsőznöm"

 

Én meg úgy vagyok ezzel, hogy öt évente nem árt egy kis testmozgás :)

Előzmény: C20NE (92874)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.11.15 -4 0 92875

"Tetőteres háznál hogyan szokásos, praktikusabb a kismegszakítókat elhelyezni?"

 

Hogyan szokásos:

egyes villanyszerelők szokása (profit maximalizálás ;) rábeszélni az ügyfelet arra, hogy minél több áramkör legyen minél több biztosítékkal: minden egyes konnektorhoz, minden lámpához és minden mobiltöltőhöz külön-külön áramkört kell kiépíteni, külön biztosítékkal, tehát a tetőtered számára ki kell alakítanod egy külön főelosztót, ami körülbelül úgy fog kinézni, mint ezen a képen.

 

Hogyan praktikus:

a mostani elosztódba beteszel plusz két kismegszakítót, egy 13-16 amperest a tetőtéri konnektorok számára és egy 4-6 amperest a tetőtéri világítás számára és felviszel a mostani elosztóból a tetőtérbe 5 darab vezetéket vagy egy 5 eres kábelt.

Előzmény: Törölt nick (92872)
C20NE Creative Commons License 2018.11.15 0 1 92874

Az én logikám az volt, hogy fővezetékkel mentem fel és oda tettem a kismegszakítókat, hogy ha fent történik valami ne kelljen lépcsőznöm.

Előzmény: Törölt nick (92872)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92873

Indító kérdés... Van FI relé a műhelyhez, külön? Nem a fúrógép miatt, az szinte mind kettős szigetelésű, de ott bármi történhet.

A 16A pedig 16A de ha neked egy 20A-es bizti van akkor simán túlterhelheted.

 

Ha ez a hosszabbítvány amúgy jó volt, vegyél egy másikat. Fogyóeszköz, a drtja úgyis meg lesz flexelve, vagy rá lesz téve az asztal lába valamikor.

Előzmény: violino1111 (92864)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92872

Sziasztok.

Tetőteres háznál hogyan szokásos, praktikusabb a kismegszakítókat elhelyezni?

Földszint kismegszakítói  lent vannak, most át lesz húzva a padlástér. (utóbbit eddig nem használtuk, ezért ott nem is lett áthúzva pár éve mikor mi birtokba vettük a házat)

Fent kéne a kis megszakítóknak helyet találni vagy lent a pincelejárónál a többi mellé vésni egy új dobozt? (igen, vésni, mert akkor mikor azt bevéstük nem terveztünk fent életet)

 

Szirty__ Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92871

 

" ...konnektorba valószínűleg sokkal vékonyabb..."

 

"Ezért ez az út sem járható."

 

Feltételezésekre alapozva szilárd tényként teszel kijelentést.

Nem sikerült kinőni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92870)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92870

"Mivel az óratoktól a dugaljig sehol nincs megszakítva ill leágaztatva, mi van ha simán kinevezem 0 vezetőnek,"

 

Úgy tudom, hogy a szabvány tiltja, hogy zöld-sárga vezető végeit kék színűre átszínezzünk (pl a kék szigszalaggal).

És tudtommal azt is tiltja, tehát hogy a három fázisvezetőből az egyiket kinevezed (átszínezed) nullának, ekkor persze már nincs meg mind a három fázis, de hát nem is írtad, hogy három fázisra van szükséged.

 

"és a 220-as konnektorból meg hozzáviszem a védőföldet?"

 

A 220-as konnektorba valószínűleg sokkal vékonyabb  földvezető megy, mint amilyen vastag fázisvezető megy a három fázisú dugaljba. Ezért ez az út sem járható.

 

Előzmény: ksanyi52 (92865)
ötfelezős Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92869

Kiegészítésképpen, az előbb lemaradt:

Ha a védővezető más nyomvonalon megy, mint a fázis- és nullavezetők, akkor áram-védőkapcsolót is kell alkalmazni.

Előzmény: ksanyi52 (92865)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.15 0 1 92868

Egyszerűbb a normális megoldás....

Behúzod a régi vezetékkel az újat és bekötöd szabványosan, biztonságosan.

Előzmény: ksanyi52 (92865)
ötfelezős Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92867

a 220-as konnektorból meg hozzáviszem a védőföldet

Nem olyan jó megoldás, egyfelől, mert a zárlati áram nem szereti, ha a fázisvezetőn előre más úton megy, mint a védővezetőn vissza, és van még másfelől is. Nem lehetne az "óratok"-tól húzni egy védővezetőt?

Előzmény: ksanyi52 (92865)
sámli_ Creative Commons License 2018.11.15 0 0 92866

Akkor inkább az egyik fázis vezetőből csinálj nullát. Lesz két fázisod, nullád és földed.

Előzmény: ksanyi52 (92865)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92865

"Annak idején (spórolásból?) azt mondtad a szerelőnek, hogy nem kell nulla. Most viszont kell. Tehát húzni kell egy ötödik vezetéket is."

Röhögni fogsz, így vettem a lakást, és tudtommal nagyon sok helyre így vitték be a 3 fázist, mert csak a "fűrészgépet" kellett meghajtani. Mivel az óratoktól a dugaljig sehol nincs megszakítva ill leágaztatva, mi van ha simán kinevezem 0 vezetőnek, és a 220-as konnektorból meg hozzáviszem a védőföldet?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92861)
violino1111 Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92864

 

Üdv Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni. Egy asztalos munkapadhoz szeretnék kapcsolós dugaljazatot vásárolni, ami megfelelő lenne a beszerelt elektromos szerszámok bekapcsolásához. Ugyanis , amit vettem a képeken látható. bekrepált a ledes visszajelzők nem működnek. Lehet az áramerősség felvétele nagy az induláskor, ami kinyírja a 16 A-os csatlakozó aljazatot.

pajaci Creative Commons License 2018.11.14 -1 0 92863

Hordozható zenedoboz.

 

https://youtu.be/PFTSDXyqwYE?t=439

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92862

"ezért úgy döntöttem külföldön is körülnézek"

 

Rohadtul nem mindegy, hogy az a "külföld",

- az EU-n belül van, tehát szabván szempontjából "baráti" ország,

- vagy vagy egy olyan ország, ahonnan a világon semmit sem ismer el a magyar szabvány, tehát mindent potenciálisan  életveszélyesnek tekint, amiben 50 voltnál nagyobb feszültség van.

Előzmény: popaz (92852)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92861

"De ha nekem nem húztak be a falba csak 4 eret, honnan vegyem le az 5-et?"

 

Annak idején (spórolásból?) azt mondtad a szerelőnek, hogy nem kell nulla. Most viszont kell. Tehát húzni kell egy ötödik vezetéket is.

 

"Gondolom  hogy 0-ázott rendszer, és a 0, = a védőfölddel"

 

Ne gondold. A legtöbb helyen a PEN szétválasztási pont után a nulla és a védőföld többé már nem lehet ugyanaz a vezető.

Potenciál szempontjából valóban megegyezik a nulla a földdel, de életvédelmi és szabványossági szempontból földvezetőn tilos áramot vezetni és szintén tilos nullvezetőt földelésként alkalmazni.

 

Ha az a 4 ér legalább 10 mm2 keresztmetszetű és olyan helyről jön, akkor a negyedik eret TALÁN meg lehet táplálni a PEN vezetőről és akkor a 4 ér végén is létre lehet hozni egy szabályos PEN szétválasztást nulla és föld vezetőre. 

Előzmény: ksanyi52 (92858)
tfe_tng Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92860

Altalaban az van hogy megveszed a dupla redonykapcsolo belsejet es arra olyan fedlapot valasztasz amire nincs szitazva semmi. GIRA-nal ugyanaz a fedlap kell a dupla nyomogombhoz es a dupla redonykapcsolohoz is. Legrand hasonlo.

Előzmény: popaz (92854)
Alpári Gnác Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92859

A redőnykapcsolóval csak az a baj, hogy rajta vannak a fel-le nyilak?

 

Egyébként mit szólsz ehhez?

http://www.elkoep.hu/letoeltesek/nyomtatvanyok/logus90/

 

Műanyag, üveg, fa, gránit keretek, mindenféle színű nyomófelületek vannak hozzá és nyilván rá lehet tenni a sima, nyíl nélküli fedlapot is.

 

Cikkszám alapján szerintem sok helyen be tudod szerezni, a Haluxvill-nél biztosan láttam, az ElektroProfi-nál is van szerintem.

Előzmény: popaz (92855)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92858

Az egy dolog, azt én is tudom. De ha nekem nem húztak be a falba csak 4 eret, honnan vegyem le az 5-et? Gondolom  hogy 0-ázott rendszer, és a 0, = a védőfölddel. esetleg egy + leásott védőföldre gondoltam, korábban itt azt olvastam hogy az sem megfelelő. Esetleg egy 3 fázisú FI relével a relé előtt kettébontani a védőföldet földre,és 0-ára.

Előzmény: Szirty__ (92857)
Szirty__ Creative Commons License 2018.11.14 0 1 92857

5 pólusú csatlakozót kell alkalmazni.

Előzmény: ksanyi52 (92856)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92856

Sziasztok! Egy hülye kérdés: 32 Amperes 4 pólusú dugaljaim vannak. 3 fázis + védőföld. Honnan vehetem le a  0-át ha nekem szükségem lenne rá. Bent a lakásban van 0, és van védőföld is. De én másik fázisról szeretném levenni a 230-at.

popaz Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92855

Most nézem a legrandot, egyelőre csak 2-eset találtam, kutatok...

Előzmény: tfe_tng (92853)
popaz Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92854

Ez nagyon jó hír, köszönöm! Akkor maradok a magyar szabványnál, boltban csak a vállukat vonogatták, tudnál esetleg típusszámot mondani? A kapcsolót a gyártótól / kínából rendelném direktbe, többféle szabvány szerint gyártanak, de sajnos a mienk nincs benne

Előzmény: tfe_tng (92853)
tfe_tng Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92853

Fene tudja milyen hatranya lenne, de cafolnam hogy nincs ilyen kapcsolo, nekem kizarolag ilyenek vannak a hazban. Amiket ismerek szemelyesen az a GIRA es a Legrand, 100% hogy minden sorozataban meg lehet venni a szimpla/dupla/negyes nyomogombokat fel/le nyilak nelkul. Szakkereskedesben kikeresik neked a katalogusbol es mar rendelheted is (polcon jo esellyel nem lesz)

 

Melyik orszagbol rendelned ahol mas a meret ? 

Előzmény: popaz (92852)
popaz Creative Commons License 2018.11.14 -1 0 92852

Kedves Mindenki, második lakásunkat tervezzük központi impulzusrelés kapcsolásokkal megoldani, melyekhez impulzuskpacsolók dukálnak (mint a csengő, addig zárja az áramkört amíg nyomva tartjuk a gombot), de már az első lakásnál is komoly problémákba ütköztem ezek beszerzésével, egyszerűen nincs a piacon, vagy én nem találtam, az egyedüli megoldás vagy a rolómozgató kapcsoló megvásárlása, ami fel/le nyíllal van díszitve, vagy hogy manuálisan rugókat teszek a kapcsolókba, mivel gyárilag mindegyiknek ugyanaz a belseje. Az előző lakásnál ezt választottam, de elég macerás, ezért úgy döntöttem külföldön is körülnézek, ahol természetesen sokkal nagyobb a választék DE.... A méret eltérő, a fitting / falidoboz mérete 66.5x66.5, ergó nem férek bele a magyar szabványba. Viszont a kapcsolók gyönyörűek ÉS praktikusak (természetesen rendelkeznek a megfelelő tanusítványokkal)Ki mit gondol arról, milyen hátulütői lehetnek ha az egész lakásban a dobozokat külföldi szabvány szerinti dobozokkal szereljük fel?

 

tfe_tng Creative Commons License 2018.11.14 0 0 92851

Szivesen :)

Előzmény: faxelektro (92850)
faxelektro Creative Commons License 2018.11.14 -1 0 92850

Persze,hogy ha háromfázis van miért kínlódnék a mono fázissal én a be táp kábel mérőtől kérdeztem de már be is raktuk a 4x10mm-es réz kábelt,köszönöm a segítséget.

Előzmény: tfe_tng (92829)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!