Keresés

Részletes keresés

savanyujoska Creative Commons License 2003.01.23 0 0 807
Kedves Topiktársak!

Okulásképpen:

Az a kispapa, aki elmegy a Lőportárba egyszeri anyasági támogatás igényt leadni, NEEE CSAAAK a formanyomtatvány hátoldalán szereplő papírokat szedje össze, hanem másoltassa le, vagy vigye magával:
-a kismama személyi igazolványát
-lakcímkártyáját
-taj kártyáját
-a baba taj számát (az én esetemben külön túra a Teve utcába)
-meghatalmazást
IS!

Én feltettem a költői kérdést, hogy ezeket a plusz iratokat mér nem lehet feltüntetni a kib***ott nyomtatványháton, vagy legalábbis mér nem lehet telefonon elérni a hivatalt, hogy az ember ne mennyen haza dolgavégezetlenül.
A válasz:
Hát..mert..khmm..izé..tudja..szóval..túlterheltség..meg..minden..kérem nyugodjon meg..nekünk is nehéz..blablabla

Köszi minden gratulációt!

Üdv, Savanyu

mniki Creative Commons License 2003.01.22 0 0 806
Sziasztok! Tudna nekem segíteni valaki az alábbiakbban ?
1) a tgyás összegét szeretném megtudni br.257500 Ft után
2) ezen felül mennyi a gyermek után járó adókedvezmény havonta, és azt egyösszegben vagy havonta kapom meg (na és ki fizeti ki, a munkahely vagy más )
3) mennyi most a gyed összege ? 1 gyerekkel számolva (adókedvezmény + családi)

Nagyon köszönve a segítséget !

csotrog Creative Commons License 2003.01.22 0 0 805
Gabesz
Kösz, megnéztem - csak a másik szülő, vagy a szülő, ha a nagyi van Gyes-en a gyerekkel.

Törvényi idézet:

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.
(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.
(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

Cst. 20/A. § (1) A 20. §-ban megjelölt jogosultakon kívül, ....
(6) Ha a szülő a gyermek után gyermekápolási táppénzt vesz igénybe, ez a körülmény a nagyszülő gyermekgondozási segélyre vonatkozó jogosultságát nem érinti.

Az emelt csp-s gyerekre 10 éves korig jár a Gyes:

Gyermekgondozási segély
Cst. 20. § (1) Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő, a nevelőszülő, a gyám saját háztartásában nevelt
a) gyermek 3. életévének betöltéséig,
b) ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig,
c) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.

Előzmény: Gabeszka (804)
Gabeszka Creative Commons License 2003.01.21 0 0 804
csotrog!
Akkor ez dupla zsozso arra a 42 napra? Bizti ugyanaz a szülő is igénybe veheti? (Gondolom azt ellenőrzik, hogy adott időszakban gyerek oviba járt-e, és ha a másik aki után gyest kapok, az ne "okozzon" táppénzt, ugye?)

És még valami. A gyes ugye most 3 évig jár. Utána mi van? Az emelt csp-sek ugyanazt az igazolást kérik, és akkor hosszabbítják? (ha beteg még)

Köszi szépen.
G

Előzmény: csotrog (801)
VViki Creative Commons License 2003.01.21 0 0 803
Sziasztok!

Mit tudtok arról, hogy ha visszamegyek dolgozni 4 órára, akkor kell igazolás az oviból, hogy csak 4 órát vannak ott?
Ezt ha igaz, tudta már valaki kivitelezni is?
Mi erre a megoldás? Vagy csak vaklárma?

Választ előre is köszi!

VViki

iddiko Creative Commons License 2003.01.21 0 0 802
Kedves csotrog,

köszi szépen az infokat!

iddiko

csotrog Creative Commons License 2003.01.21 0 0 801
Lányok
Nagyon jegyezzétek meg:
Ha valaki Gyes-en v.egyéb ellátáson van pl. az egyik gyerekkel, közben a másik gyereke beteg lesz, a "másik" beteg gyerek után jár a Gyerm.áp.táppénz - akár neki, akár az együttélő papának is. Kor függvényében a napok szülinaptól, szülinapig.
Igaz, ezt is igényelni kell, meg különféle nyilatkozatok, igazolások kellenek, de...
Néha nagy szükség lehet rá!

OFF! bocs UFF!!!

Előzmény: iddiko (799)
csotrog Creative Commons License 2003.01.21 0 0 800
No....... megint.....
Táppénz annak jár, aki keresőképtelen, és ....

Táppénz
Ebtv. 43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

Ebtv. 44. § Keresőképtelen,
a) aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
b) aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
c) az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;
d) az anya, az egyedülálló apa, valamint a nevelőszülő és helyettes szülő, ha egyévesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;
Ebtv. 46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban
a) egy éven át;
b) egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;
c) egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;
d) háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
e) hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.

Rövidebben:
Ami a biztosított betegnek járhat (pl szült nő):
szülést megelőző évben kivett táppénzes napokkal együtt max. 1 évig lehet tp-re menni, ha a biztosítása a keresőképtelenséget megelőző 2 évben folyamatos volt. Ha nem, annyi nap tp jár, ahány nap jövedelme után vonták a 3%-t.
A jobbik esetnél: 180 nap után felhívják (levélben) a betegállcsiban tartó dokit, hogy már a fele tp-t igénybevette a delikvense, akarja-e orvosi bizottsághoz küldeni, vagy a beteg állapota 1/2 éven belül rendbe jön......

Ami a gyerek után jár:
ha beteg a baba 1 évig korlátlan ideig a gyerekápolási tp-re jogosult, utána jönnek a fent idézett napok.

Előzmény: iddiko (799)
iddiko Creative Commons License 2003.01.21 0 0 799
Sziasztok!

Kedves csotrog,
azzal kapcsolatban, ami Eribarinak is szöget ütött a fejébe, miszerint TGYÁS után nem GYED-re, hanem betegáll.-ba menni: rosszul tudom én azt, hogy a gyermekápolás cimén igénybe vehető táppénzes napok száma maximálva van (évi 30 nap)? Mert ha igy van, nem lehet egy évre táppénzre menni, ugye.....

köszi,

iddiko

Allia Creative Commons License 2003.01.21 0 0 798
roll és csotrog, köszi a válaszokat
Előzmény: csotrog (789)
csotrog Creative Commons License 2003.01.21 0 0 797
Iricc,
"... TGYAS fel evig (vagy 168 napig) jar, utana GYED a baba 2 eves koraig, a Te estetedben ez egyenlo a TGYAS osszegevel, aztan GYES a baba 3 eves koraig, ez alanyi jogon es a mindenkori minimalnyugdij osszege.

MuTeR"

Igaz minden, amit MuTeR írt, de....
Ez szerződés. A Tgyás-ra igaz, Gyedet nem tudom, azt a szerződésben kell megnézned. Valszeg igaz, de az ördög nem alszik.

"na most jovok a tb-bol, megkotottuk a szerzodest ... :-)))
aszontak TGYAS-t szules elott 28 nappal igenyelhetek (ha megvan a 180 napom), de ferjhez csak utana mehetek, h igenyeltem :-)))
meg egy kerdes csotrog, tudom, h unalomig ismetelgeted magad, dehat egy ujszulottnek minden vicc uj (plane ha a TBrol van szo :-)
szoval a GYES az alanyi jogon jar? "

Igen, még a menekültként itt tartózkodók is megigényelhetik a szülés napjától, vagy ha van 3 év alatti gyerekük, és másra nem jogosultak.
Igaz ez csak 21 e valahány Ft.

"... ha en igenylem a TGYAS-t szules elott 28 nappal, akkor azt meddig kapom (es mennyit)...... (jah persze minimalberrol beszelek...) "

Nem muszály előtte 28 nappal kérni - ha nem jön addig össze a 180 nap - csak lehetőséget ad a Munkatv., ill. a munkáltatót kötelezi rá, ha ilyen az igény.
Miért csak minimálbérre kötöttétek? Nem tudsz többet fizetni, vagy nem engedték?
Tudomásom szerint annyira kötöd, amennnyire akarod...

Előzmény: iricc (792)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.21 0 0 796
Iricc, a TGYAS fel evig (vagy 168 napig) jar, utana GYED a baba 2 eves koraig, a Te estetedben ez egyenlo a TGYAS osszegevel, aztan GYES a baba 3 eves koraig, ez alanyi jogon es a mindenkori minimalnyugdij osszege.

MuTeR

Előzmény: iricc (792)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.21 0 0 795
Akkor a minimalber alapjan fogod kapni a juttatasokat?
Előzmény: iricc (794)
iricc Creative Commons License 2003.01.21 0 0 794
nem, semmit
a TB halalosan komolyan gondolja, h alairat egy nyilatkozatot (ez a feltetele az onkentes szerzodesnek), h nem tart el senki, es nincs semmilyen jovedelmem. viszont befizetem neki a havi 7000 ft-ot... (tehat nem dolgozom, penzt sehonnan sem kapok, es egyedul elek vagy legalabbis olyannal, aki szinten nem dolgozik :-)))
ehhez csak egyetlen hozzafuznivalom van:
BRRHUHHHHAHHHAHAAAAHHHHAAAAAA :-))))))

(mert ugyanis ha pl egyutt lakom valakivel, aki eltart, akkor mar nem kothetem meg a szerzodest, es akkor semmi modon meg nem oldhato, h kapjak majd TGYASt)
ehhez a hozzafuznivalom: a TB jogszabaly hozoinak a kedves, jo edes ...biiiiiiiiiiiiiiiiiip... :-)))

Törölt nick Creative Commons License 2003.01.21 0 0 793
Iricc, most en nem ertek valamit.
Amig nem szulsz, nincs semmilyen jarandosagod? Ugyertem kapsz valahonnan fizetest vagy ilyesmit?

trilla

Előzmény: iricc (792)
iricc Creative Commons License 2003.01.21 0 0 792
sziasztok
na most jovok a tb-bol, megkotottuk a szerzodest... :-)))
aszontak TGYAS-t szules elott 28 nappal igenyelhetek (ha megvan a 180 napom), de ferjhez csak utana mehetek, h igenyeltem :-)))
meg egy kerdes csotrog, tudom, h unalomig ismetelgeted magad, dehat egy ujszulottnek minden vicc uj (plane ha a TBrol van szo :-)
szoval a GYES az alanyi jogon jar?
tehat az a kerdesem, ha en igenylem a TGYASt szules elott 28 nappal, akkor azt meddig kapom (es mennyit) es utana a GYES hogy van (es mennyi)? mert gondolom a kettot egyszerre nem lehet... (jah persze minimalberrol beszelek...)
miokor az ember azt hinne, h vegre feny gyult az alagut vegen, kiderul, h csak a TB ugyintezok zseblamapja tevesztett meg :-)))
elore is ezer koszi iricc
csotrog Creative Commons License 2003.01.20 0 0 791
Lehet, hogy én vagyok már nagyon öreg, megszoktam, belefásultam, de ez van ....
Alapeset:
- ha valaki beteg, orvoshoz megy, táppénzre veszik, kap egy papirt - de: arra nem jár automatikusan a tp. Lehet, hogy szüksége van az illetőnek táppénzre, lehet, hogy nem tud vele mit kezdeni.
Pedig az orvos is nyilvántartásba vette, jelenti, nyilvántartja, újra behívja, felülvizsgálatra rendeli....

Avval a papirkával a munkahelyén, v. az EB-ben be kell adnia egy kérelmet, amit még jövedelem oldalról leigazol pl. a munkahely, és azokat adja be, majd várja a tp-t.
Már nagyon régen, sok éve igy működik.
Még valszeg igy is fog....

Előzmény: rollller (790)
rollller Creative Commons License 2003.01.20 0 0 790
allia gyashoz egy csomo papirt le kell adni, meg a terhes kiskonyvet is, pl. de a munkahelyeden ehhez adniuk kell nyomtatvanyt, amin "kervenyezed" es azon rajta is van minden, de ha a munkahelyed nem tb kifizeto, akkor erdemes eloszor az egyszeri anyasagit es a csp-t elintezni, mielott bekuldod az anyakonyvit a tb-be, mert az nem szokott azonnal visszaerkezni

csotrog neha ugy erzem magam mintha ufo lennek, hogy az termeszetes, hogy a dolgok nem csak ugy jarnak... de most megnyugodtam ettol a hozzaszolasodtol:)

Előzmény: Allia (788)
csotrog Creative Commons License 2003.01.20 0 0 789
Allia
Lentebb már beszéltünk róla, hogy a TB és CSal.tám. ellátásokat igényelni kell.
Nem automatikusan járnak. (az ügyintézők nem tudják, hogy Te most éppen milyen ellátásra szorulsz, vagy mit kérsz, esetleg visszamész dolgozni)
Minden ellátást igényelni kell - általábn formanyomtatványom - bizonylatként kell mellé igazolni a jogosultságot: itt a szül.a.k.-t, ....
Előzmény: Allia (788)
Allia Creative Commons License 2003.01.20 0 0 788
Kérdésem lenne.

A munkahelyemről üzenték, hogy a gyáshoz valami kérvényt vagy nyilatkozatot kell írnom, hogy mikor született meg a gyerek. Erről tudtok valamit? Nem elég a szül.akvi. kivonatát elküldeni, meg a kórházi zárójelentéseket?

Help, plíííz!!!

Allia

iricc Creative Commons License 2003.01.20 0 0 787
sziasztok!
egy erdekes tortenet, szolgaljon mindenki okosodasara :-)
ugyebar 180 nap folyamatos biztositottsag kell az ember lanyanak szules elott, h TGYAS-t is kapjon. en juni 9-re vagyok kiirva.
nosza 2002 nov 1 - 2002 dec. 31-ig be is lettem jelentve, mikoris azt a tanacsot kaptuk, h jobban jarunk, ha onkentes szerzodest kotunk a TB-vel, ez ugyanis a mindenkori minimalber 14%-a. ami kell, (mondta egy pasi a TB-nel), egy 30 napnal nem regebbi munkaviszony megszuneserol szolo papir.
na januarban felkerestuk a TB-t, h megkotnenk ezt a szerzodet. a holgy igen kedvesen, de kozolte, h semmi problem, februar 1-tol meg is kotik velem. januar honapra legyek szives elfaradni az APEH-hez, befizetni kb 7000 ft-ot. nosza gyanu serkedt bennunk, h ez mind szep es jo, de akkor bizony januar honapban nem szamit biztositottnak, tehat 30 nap megszakitasom lesz, nem kaphatok akkor mar TGYAST.
na mondom egy pillanat, nekunk azt mondtak, h johetek januarban is, januar 1-tol megkotni a szerzodest. nem, ok csak kov. honaptol kothetik meg. hinnye mondom, dehat akkor engem felretajekoztattak ezen a szent helyen.
ki volt az? mondom egy pasi a leghatso ablaknal.
nade o egy teljesen mas osztalyhoz tartozik, o ebben az ugyben nem adhat nekem felvilagositast.
es ezt nekem tudnom kene? - horkantam fel, de ekkor mar otezres vernyomassal.
na szo szot kovetett, az lett a vege, h panaszt tettem, jegyzokonyvet vettek fel az esetrol, es lass csodat, ma hivtak, h visszamenoleg megkotik velem januar 1-tol az onkentest. szoval holnap megyunk, ez majd csak holnaptol (a papirok alairasatol) valik igazi sikersztoriva.
na akinek volt ereje vegigolvasni, es tudtam neki infoval szolgalni, annak valjek egeszsegere :-))))
pusz iricc
Eribari Creative Commons License 2003.01.20 0 0 786
Sziasztok,

tényleg nagyon hasznos ez a topic, köszönhetően a sok segítőkész topictársnak! :)
Eddig csak kiváncsian olvasgattam, miután nyugiban ülök a kis.. hiszen a cégem TB kifizetőhely. De. Néhánnyal lentebbi hozzászólásnál megakadt a szemem azon, hogy valaki mondjuk a TGYÁS után elmegy táppénzre és ott marad mondjuk x ideig. Ezt lehet? Merthogy ugye anyagilag nem mindegy, hogy valaki GYED-re megy (hiszen azt ugye maximálják) vagy táppénzre. Szerintetek ezt mondjuk egy orvosi igazolással lehet?? Én kb. másfél évet tervezek otthon maradni és miután a tavalyi átlag fizum is sokkal magasabb összegre jönne ki havonta, mint az a max. bruttó 82e Ft ezért arra gondtam, egy évet megpróbálnék akkor betegácsiba menni...

Előre is köszönöm

Eribari

rollller Creative Commons License 2003.01.17 0 0 785
simine, lehet osztva igenyelni, de szvsz nem egyszerubb, hanem ha mar a ferjed vmennyit megigenyelt, azt az adobevallasban ugyis jelolni kell, es akkor meg a fennmaradot is lehet,

magzati kedvezmeny mert felmerult: a torveny szerint semmilyen igazolast nem kell leadni a terhessegrol, csak 5 evig megorizni az errol szolo orvosi igazolast vagy terheskonyvet vagy ultrahangleletet, ennek ellenere hallottam olyan munkahelyrol, ahol ezt koveteltek, no comment mit gondolok errol, amugy pedig vagy egy formanyomtatvany, amin te mint felelos allampolgar nyilatkozol arrol, hogy 91 napot meghaladta a terhesseget es ezert kered a kedvezmenyt, es ahol vonjak az szjadat, ott ezt leadod es figyelembe veszik (munkahelyen a berszamfejto amugy meg a konyvelod, a nyomtatvanyt is ok adjak/szerzik be), ha meg nem akarod bevallani a munkahelyeden idonek elotte, majd kered visszamenoleg vagy keri a parod vagy az eves adobevallasban kered a jovairasat

roll.

Előzmény: simine (783)
Gica70 Creative Commons License 2003.01.17 0 0 784
Sziasztok!

Nagyon jó ez a topic. A szülés előtt én is próbáltam okos lenni (akkor is olvasgattam az itteni hozzászólásokat), próbáltam értelmezni a törvényeket, na de az élet időnként olyan bonyolultnak tűnő dolgokat produkál, hogy ember legyen a talpán, aki előre mindent jól tud kalkulálni.
Még az a szerencse, hogy van egy pár kedves topictárs, akik igazán értik a dolgokat:-)

Kedves Csotrog!
Úgy látom Te vagy az egyik igazán hozzáértő, és ami nagyon fontos, tudod hol kell utánanézni, plusz még talán vállalkozós dolgokban is(?) jártas vagy(karrier-es topicok). Ha megengeded küldök Neked egy e-mail-t (a segítségedet előre is megköszönve), mert egy-két átfogó jellegű kérdésben (megspékelve egy kis vállalkozással) szeretném a tanácsodat kérni és mindezzel nem terhelném itt a topicot.

Savanyújóska
Gratulálok a lányokhoz!!! És a feleségedhez is, hogy ilyen szépen, szinte a kiírt időig hordta Őket!!!

Sziasztok
Gica

simine Creative Commons License 2003.01.16 0 0 783
Köszönöm, nagyon rendesek vagytok. Ha már így belelndültünk az adózásba, ill. családi kedvezménybe, még tovább bonyolítanám a dolgot.
A férjemnek volt idén 2 munkahelyváltás, közben munkanélküliség (csak úgy saját zsebre ellátás nélkül) és csak a jelenlegi állásnál kérte a családi kedvezmény figyelembevételét.Tehát kb fél éve veszik ezt figyelembe a jövedelem kifizetésnél.
Az ezt megelőző időszakra érvénysíthetjük az adóbevallásban az igényünket? Ha igen én is tehetem, ha nyilatkozunk a megosztott igénylésről, és akkor a magzatra is én? Vagy jobb nem keverni és igényelje Ő? Csak azért problémázok, mert Neki egy cég fogja megcsinálni és egyszerűbb lenne az enyémben, mert Neki így is meglehetősen bonyolult lesz.

simine

csotrog Creative Commons License 2003.01.16 0 0 782
:-D
Előzmény: Törp (781)
Törp Creative Commons License 2003.01.16 0 0 781
persze, szívesen, de csak akkor ha nagyon bizti vagyok benne hogy pontosan emlékszem :)
Előzmény: csotrog (780)
csotrog Creative Commons License 2003.01.16 0 0 780
Kösz Törpi!
Máskor is besegítenél?
Előzmény: Törp (778)
csotrog Creative Commons License 2003.01.16 0 0 779
Igen.
Az igazolás kiadásától "két" gyerekes kedvezményre vagy jogosult=2X4000.-=8000.-/hó
lásd alábbiakat (ikreseknek egy kis kiegészítés):

(4) E § alkalmazásában jogosultsági hónap az a hónap, amelyre tekintettel a nevelési ellátást, illetőleg a rokkantsági járadékot folyósítják, magzat esetében a várandósság időszakában azon hónap, amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a nevelési ellátásra való jogosultság megnyílik. Az adóhatóság az ellenőrzés során kérheti a várandósság tényéről kiadott orvosi igazolást.
(5) A (3) bekezdésben megállapított összeg meghatározása szempontjából az eltartottak létszámába be kell számítani a kedvezményezett eltartottakon kívül azokat is, akiket rajtuk kívül a családok támogatásáról szóló törvény szerint a nevelési ellátás összegének megállapítása szempontjából figyelembe vesznek (a továbbiakban együtt: eltartottak).
(10) Ha a magzat (ikermagzat) felismerése az adóbevallás benyújtását követően történik, akkor a várandósság alapján az adóévben fennálló jogosultsági hónapokra járó családi kedvezmény - figyelemmel e § rendelkezéseire is - önellenőrzéssel érvényesíthető.

Előzmény: csotrog (777)
Törp Creative Commons License 2003.01.16 0 0 778
kérheti, és jól tudja az összeget :)

Előzmény: csotrog (777)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!