Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10108

Érthető volt amit írtál. Elindul az érés, és sorozatban megérik pár szem. Ha nagy lesz a bokor, egyszerre sokkal több szem. Ezt követi egy nagyobb kihagyás, kb 1, 2, vagy 3 hét, és ismét elkezd növekedni, majd érni valamennyi. Ez idő alatt a többi teljes nyugalomban van, rájuk később kerül sor. Ezek az érési hullámok.:)

Előzmény: sörológus (10107)
sörológus Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10107

Nyilván azért írtam Én is, hogy az időjárás miatt nő össze vissza. A fa 5 éves, nem 1-2, igaz 2 éve mint majdnem mind, ez is tövig fagyott, idén télen viszont nem fagyott el, kicsit sem, na jó. max. a teteje 5 centit. Nem véletlen írtam, hogy szakaszokban érik, nem naponta, nem lesz 235 hullám...teljesen elhatárolhatóak a szakaszok. Nem a db szám számít szerintem, ha 2x ekkora fa lenne és 20 szem érik, akkor már hullám?

Előzmény: bombaba (10105)
sörológus Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10106

Nem metszettem, de valóban, mintha a régi ágon lett volna az első pár érett.

Előzmény: Tibicsoki19 (10104)
bombaba Creative Commons License 2018.08.30 -1 0 10105

Az idei időjárás mellett teljesen irreális a füge érésénél bármiféle rendszert felfedezni, különösen majd jövőre,  teljesen más körülmények közt összehasonlítani az idei fügeéréssel.

Emellett 3-10 szem fügét én semmiképpen nem neveznék egy termési hullámnak, különösen nem egy egy-két éves fa esetén, mert végső soron így eljutunk oda, hogy az egy napon éretteket fogjuk egy termési hullámnak nevezni, egészen a 235. hullámig. 

Előzmény: sörológus (10102)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10104

Jól néz ki! Tavasszal megmetszetted? Lehet, hogy a nyáron novő friss hajtások miatt húzodott el a termésérés.

Előzmény: sörológus (10102)
55judit Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10103

Nagyon jól néz ki, bírom az ilyen "fonnyadt fügéket"!

 

A tiedhez hasonlóan működik a Michurinska10-is. Idén terem először, de már túl vagyunk 3 hullámon. Már kezdenek megjelenni itt ott a következőleg érő szemeken a tejnedv pöttyök, most kezdenek nőni. Jó hogy nem zúdul le egyben az egész termés.

Előzmény: sörológus (10102)
sörológus Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10102

Felteszek egy újabb termést tájul, ez a legrégebbi fügém Kaposvárról, fajta ismeretlen, de vélhetően Pécs környékéről hozták, mint arra mindenkiét.

 

Korábban 2x érett, július közepén-végén és szeptember végén-október elején, első termés mindig nagy volt és cukor édes, a második fele akkora és kevésbé édes, de nem sokkal.

 

Nemrég szó volt itt a folyamatos érésű fügéről, no az idei időjárás biztos közbeszólt vagy nem tudom, mert nem mutatja a korábbi, 2x érek jellemzőket. Most van a 4. !!! érési kör (szinte folyamatos 1 hét-10 nap szünetek vannak, amíg nem tudok semmit szedni) és még csak augusztus vége van, azaz 10-14 naponta érik 3-10 szem. Ráadásul tele van a fa kis, közepes és nagyobb zöldekkel, tehát még lesz egy-két-három kör is.

Mindehhez hozzá jön, hogy nincs méretbeli és ízbeli különbség, kb. mintha első termés lenne, fura.

 

pacsepa Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10101

Könnyebb gondozni a kertet, a füvet nyírni ha fának van nevelve. Esztétikailag is szebb, de utóbbi szubjektív véleményem.

Van egyébként két jól fejlett bokrom is. A többi fa és/vagy annak készül. A nyáron tettem fel ide képet a balatoni telkemen idén kiültetett fügéről is. Gyönyörűen beindult, már 180 cm magas. Eleinte locsoltam (automata csepegtető), most már nem kell, közel a Balaton, a talajvíz szinte megegyezik vele. 1,20 és 80 cm között ingadozik. Mostanra biztos lenn van a gyökere. Ezért nő, mintha húznák... :-)

Előzmény: diospyros (10098)
55judit Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10100

Ez azért is jó lehet, mert a fa elfagyása esetén is megadja azt a vigaszt, hogy az új hajtásokon is sok termést ad.

Előzmény: 55judit (10099)
55judit Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10099

Pont egy jobb fagytűrésűt, a Michurinska10-et próbálom kis fává nevelni. A most felrakott légbujtással fogok íj módon elszórakozni ameddig lehet, 12l-es vödörben. Gondolom 2019, és 2020. 21-ben tervezem kiültetni ha megérem. :) Ebből amúgy is 2 db kell, mert mindig azt tudom takarni, ami előző télen elfagy. Váltva takarom a jobb fajtáimat.

Előzmény: diospyros (10098)
diospyros Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10098

sajnálom.

bokor nem lett volna jó, túl sok helyet foglal?

én is ezért neveltem fára a borgiotto nero-t, 4 évig küzdöttem, de idénre úgy tűnik megerősödött, már 8-10 cm az átmérője alul a fának, és nem is hozott idén egyetlen tősarjat sem. igaz volt öntözés, trágyázás, téli alapos takarás. most 6-8 éves lehet, nem tudom pontosan, mert már vásárláskor is 2-4 éves lehetett. részben ez is talán a titka a fára nevelt fügének (a fagytűrő fajtán, jó helyen, stb. túl), hogy nem lehet hamar kiültetni, mert akkor részben/egészben elfagy, tőröl hajt, bokrosodni kezd.

Előzmény: pacsepa (10095)
diospyros Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10097

jó hír. csak a Karate is leviszi őket pl. augusztusban?

tavaly leszedtem őket kézzel, de jövőre, ha visszatérnek, már más kell.

Előzmény: pacsepa (10093)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10096

Sajnálom, hogy meg kellett válnod a régóta nevelgetett fácskádtól. Van ötleted, hogy miért dobálta le a leveleket? 

Előzmény: pacsepa (10095)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10095

Két éve kifagyott gyönyörű fügefám fám idénre már 2 méteres volt. Újra hajtott gyökérről. Fára metszettem ismét, de most megint megadta magát. Péntekre ledobta az összes levelét és sokadszorra nulláról, azaz gyökérről kezdett új hajtásokat tolni.

Ez az az aszalódó füge, amiből többen kaptatok. Vasárnap döntöttem, feladtam a harcot, gyomirtót küldtem a fiatal gyökérhajtásaira. Ültetek helyette másikat, van lila fügém cserépben, azt teszem a helyére. Valószínűleg igénytelen fajta, az anyanövény alapján legalábbis erre számítok.

 

Ez van, csak három fajta marad a kertben. :-(

 

Ezt a képet még nyáron készítettem róla, amikor minden rendben volt:

 

Madox23 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10094

Egyenlőre még nincs szükség vegyszeres beavatkozásra. Ameddig gyözöm kézzel irtani addig marad ez, kesőbb meg meglátom...

Köszi az infót!

Előzmény: pacsepa (10093)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10093

Karate a gyógyszerük. A piretroidok elpusztítják őket. Nálam is minden évben megjelennek, de sokkal korábban, kb. július elején. Ilyenkor még lehet valamilyen felszívódó (Mospilan, Actara) és kontakt (Karate) növényvédőszer kombinációjával permetezni, az ezt a rajzási időszakot lefedi. Egy nap alatt letakarítja őket és utána már nem jönnek.

Előzmény: Madox23 (10088)
diospyros Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10092

nekem az egyik fügén tavaly erős fertőzöttség volt, most semmi.

lehet a márc. 1-i hideg betett nekik? bár azt szoktuk írni, hogy a nagy hideg nem hat a kártevőkre, mert a talajban már pár cm-en sem biztos hogy mínusz van. de ezek valamitól megpusztultak :)

Előzmény: Madox23 (10088)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10091

Most beszéltem a Füvészkert igazgatójával, egyenlőre úgy néz ki, hogy most pénteken (augusztus 31) nem lesz fügenap, hanem előre láthatólag szeptember 11-én fogják megtartani.

 

Most folynak az egyeztetések, ha lesz konkrét időpont akkor szólok.

Madox23 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10090

Nem gondolod, hogy még élnek? :) 

Ma vettem észre őket, már nem rágcsálnak. Tuti rendeléskor rajtuk voltak, mert csak azon a csapaton talátam, de biztos még a level fonákján peteként jöttek azért nem vettem észre.

Előzmény: 55judit (10089)
55judit Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10089

Milyen meggondolásból nem semmisítetted meg azonnal a kolóniát?

Előzmény: Madox23 (10088)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10088

Pár napja volt szó a füge levélmolyról (ligeti levélmoly), amivel eddig még szerencsére nem találkoztam, azonban az utolsó rendelésemmel kaptam egy szép nagy kolóniát. Valószínüleg pete formában érkeztek, mert pár apró levélrágáson kívül mást nem találtam a növényeken akkor, ma azonban kicsit turkáltam közöttük és ezeket a "szépségeket" találtam.

 

55judit Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10087

Tudod, ez is csak egy próba-szerencse. Azért gondoltam hogy sikerülhet, mert a Michurinska10 jelét se mutatja hogy le akar állni. Nő mint a bolond, ezért valószínű nem fognak beérni a vesszői sem. Most lassulni fog a felfelé növekedés, és erőteljesebb lesz 2 héten át a gyökérzet növekedése mert a fogyó hold ezt a hatást fejti ki. Ez előtt 3 hétre szoktam levenni a légbujtást, hát majd látjuk most hogy sikerül. Marad a gyerek ha játszik. :))

Előzmény: Tibicsoki19 (10084)
55judit Creative Commons License 2018.08.28 0 0 10086

Én egyesével szoktam lerakni a dugványokat, hogy a gyenge kis gyökérzetet ne károsítsam ha nagyobb edénybe rakom. Ha nincs csúcshajtása a vesszőnek, fagéllel zárom le. Most nyáron nem fóliáztam le őket, de általában le szoktam. Pára is van alatta, és a közeg sem szárad ki.

Kicsit túlzásnak érzem hogy semmi tápanyagba raktad a vesszőket, így biztos hogy csak a vesszőt éli ki a gyökér és a hajtás is. Ameddig tart, addig élnek. De hátha szerencséd lesz.

Én tőzeget csak légbujtáshoz használok, mert tápanyagot kap a bujtás az anyanövénytől. De vesszőt mindig kert földbe, leginkább erdőtalajba. Szoktam lerakni 1 nóduszos vessző darabkát is, de maximum 3 nóduszosat. Többnyire a legfelső nódusznál jelennek meg a gyökerek. Ez az én tapasztalatom. De kísérletezgetni jó, úh. hajrá és sok sikert!

Előzmény: Gaboturbo (10081)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10085

Szerintem jó ha teszel rá valamit, mert ha visszajön a meleg és szél is lesz akkor könnyen kiszáradhat. Nagyobb átlátszó műanyag pohár, vegy elfelezett pet palack jó lehet. Kis lyuk legyen rajta, nehogy befülledjen.

Előzmény: Gaboturbo (10081)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10084

Ezen gondolkoztam én is a napokban, hogy érdemes e még milyenkor légbújtást csinálni. Úgy döntöttem hogy már nincs ideje rendesen begyökeresedjen. Úgy látszik te rácáfolsz erre :)

A vödrös fügéimet nem ültettem ki idén sem, és nincs is tervbevéve. Kevesebbet tudnak nőni így, mintha ki lennének ültetve, viszont több elfér :)

Első termés csak nagyon kevés volt. Másodtermés már több ígérkezik, de még várnom kell rá pár hetet, mivel a telek északkeleti fekvésű nehezen érik a füge.

Előzmény: 55judit (10080)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10083

Hát ez előfordul ebben a "szakmában". Nem tudták a kertészetben sem megmondani, nekik már a Ficus Carica is egy füge fajta volt és győzködtek, hogy ez a fajtája. :)

Mivel volt mellette egy nagyon hasonló Portogallo fa, ezért úgy hoztam el, hogy talán az lesz.

Nem bánom, mert portugálom mar van máshonnan, ezt meg elnevezem. Ha finom a lányomról, ha nem akkor az asszonyról. :)))))

Előzmény: Gaboturbo (10082)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10082

Szia Madox23,

Na ez szép! Én meg amit Itáliai nagy sárga gyanánt vettem az meg lilás csíkos.

De amúgy nagyon is tetszetős a fád és a szép sárga termései is.

Előzmény: Madox23 (10079)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10081

Igaz Judit nem engem kérdeztél, de szabiról visdzatérve a munkahelyen ez az öt ágacska várt. Görögországban nyaraltak kollégám és barátnője. Úgy látszik gondoltak rám is, és jó volt a kiképzés mert biz felkészítettem őket az előre nem latható füge begyüjtési események gyors és pontos megoldására. 😅 A múltkor egy közös kiruccanás alkalmával Cegléden megmutattam a gyakorlatban is a galj szedést.

Tehát a mai szerzemény a helyére került.

Jobb híján festékes vödör fogadta be őket nyakig ledugtam őket, ahogy Józsi említette. Talajom csak Tőzeg , sóder , perlit keverék ált

rendelkezésre.

Egyelőre fa ala árnyékba helyeztem el őket. Szerintetek tegyek rájuk kis fólia kupolát?

Előzmény: 55judit (10078)
55judit Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10080

Most tettem egy légbujtást a Michurinska 10-re is. Pici ágon fügék is vannak. Gondolom 3-4 hét múlva már ez is beleönállósodik egy cserépbe. :)

Előzmény: Tibicsoki19 (10077)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 10079

A névtelen fügém ami eredetileg (talán) portugálnak indult... hat nem az lett. Erős a gyanúm, hogy sokat már nen fog lilulni. :) Szépen sorban érnek be rajta a termések, szerintem holnap lesz az első kóstolás.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!