Keresés

Részletes keresés

JeleB Creative Commons License 2003.02.05 0 0 897
Sziasztok!
NAgy segítségre lenne szükségem. A feleségem 18 éves kora óta dolgozik folyamatosan. Most 26 és másfél hónapos terhes.
Az elmúlt egy évben munkaerő közvetítő cég által kapott munkát, és munkaszerződését havonta újítják meg.
A problémám a következő: Ha közli, hogy terhes, akkor 100%, hogy a következő havi szerződését már nem hosszabbítják meg vele (gondolom én). Igen ám, viszont akkor megszűnik a biztosított státusza is, és elesünk a gyedtől (vagy nem?). Szóval ebben az ügyben szeretnék segítséget, tanácsot kérni tőletek.
Előre is köszönöm.
Andalúzia Creative Commons License 2003.02.04 0 0 896
Mivel láttam, hogy milyen sok embernek milyen kimerítő választ tudott adni Csotrog és más is, ezért én is kérdeznék Tőletek. Kérdésem a következő: Nagyobbik gyermekem két éves lesz 2003.március 11.-én, Őrá GYED-et kapok jelenleg. Viszont 2002.november 19.-én megszületett a kisebbik. Így én most milyen TB juttatásra vagyok jogosult? Mivel az illetékes hivatalban azt mondták, hogy amikor a nagyobbik gyermekem betölti a 2.életévét, onnantól csak GYES-re leszek jogosult. Akkor a kisebbik után nekem nem jár semmi? Lehetséges, hogy két gyermek után kevesebb pénzt fogok kapni, mint egy után?

csotrog Creative Commons License 2003.02.04 0 0 895
Joghurt

Te irtad, hogy az egyik ezt mondott, a másik meg azt.
Gondoltam átnyergeltél! :-D

Ami a jogszabályokat illeti - a pm.gov.hu-n is hozzáférhető.
A TB meg olyan nagy aparátus, annyiféle ellátással, hogy na.... Minden kormány elkezdi formálni, mert nagyon kusza rendszer, meg nagy hatalom - de még nem sikerült....
Az egyiket meg sem szokja az ember, jön a másik...

Ha kibirjátok júli elejéig - úgy tűnik jobban jártok.

Előzmény: joghurt (894)
joghurt Creative Commons License 2003.02.04 0 0 894
csotrog!

Ha könyvelő lennék, kérdeznék ilyen hülyeségeket? :-)

Amúgy meg szívesen adnék akár 5 kFt-ot is, ha valahol normálisan össze lenne gyűjtve az összes tb-s dolog is, mint ahogy az adójogszabályokat és -űrlapokat már le tudom tölteni. A http://www.eum.hu/ persze még mindig nézhetetlen állapotban. :-(

Voltam Teve utcában (és nem az ORFK-n...). Ha a gyedet már idejében lemondtuk (jan. 1-jétől), és a mindenféle tb-járulékot is idejében átutaljuk, akkor ugye a TB szempontjából is megkezdődött a 180 napos munkaviszony számítása jan. 1-jétől?

Előzmény: csotrog (893)
csotrog Creative Commons License 2003.02.03 0 0 893
Joghurt
- csak nem vagy könyvelő?
Előzmény: joghurt (892)
joghurt Creative Commons License 2003.02.03 0 0 892
rollller!

A gyed még nem járt volna le, de a feleségem már visszajelentette magát gyes-re (mert ugyebár csak amellett lehet dolgozni). A munkahely azt hiszem nem tb kifizetőhely, bt-ről lévén szó.

csotrog!

Az 5000 Ft a legkevesebb amellett, hogy mennyit bukhatunk, ha nem lesz meg a 180 nap... ;-) :-(

Előzmény: rollller (889)
csotrog Creative Commons License 2003.02.03 0 0 891
A könyvelőknek szakmai tanácsadás alkalmanként 5000.-
Ha felvilágosítod őket: hova küldjem a számlámat?
:-)
Előzmény: csotrog (890)
csotrog Creative Commons License 2003.02.03 0 0 890
Joghurt
Rolller szakszerű válasza után csak az alábbi kiegészítést tudom tenni a kérdésed ezen részére:

"...a január 1-jei munkakezdést elég február 20-ig bejelenteni"

Nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése
Tbj. 44. § (1) A foglalkoztató - az egyéni vállalkozó és az egyéb szerv is - ....
(5) A foglalkoztató az illetékes egészségbiztosítási szervnek 8 napon belül bejelentést tesz a személyi adatok és a TAJ szám megjelölésével az általa foglalkoztatott biztosított biztosítási jogviszonyának kezdetéről, megszűnéséről, a biztosítás szünetelésének időtartamáról.

Érvényes 2003 jan.1-től - mindig a törvénynek van igaza.

Előzmény: joghurt (888)
rollller Creative Commons License 2003.02.03 0 0 889
joghurt, nem egyertelmu a kerdesed, mert egyreszt lejart gyed utan vagy gyed kozben?
aztan ha gyed kozben, akkor a munkahelyed tb kifizetohely vagy sem, ha nem tb kifizeto, akkor nem er ra a bejelentes, mert mikor igenyelted a gyedet az oeptol, akkor nyilatkoztal, hogy amint nem leszel jogosult, ezt jelzed felejuk (ha jol emlekszem itt van a 30 nap, de ebben nem vagyok biztos), ha tb kifizeto, akkor a szokasos havi lejelentessel raer, mert a munkahelyed ugyse fog utalni neked gyedet, hanem mar fizetest, tehat a tb fele az elszamolas szinkronban lesz.
Előzmény: joghurt (888)
joghurt Creative Commons License 2003.02.03 0 0 888
Kedves csotrognéni!

Ha valaki gyedről visszaáll munkába, azt milyen határidővel kell bejelenteni a tb-nek? Azért kérdem, mert ebben a témában is egymásnak ellentmondó infóim vannak. Egyik könyvelő szerint 30 nap, másik szerint a január 1-jei munkakezdést elég február 20-ig bejelenteni. Melyiknek van igaza?

Előre is köszönöm a segítséget.

csotrog Creative Commons License 2003.01.31 0 0 887
Tantus
Ha senki nem tippel, megpróbálom ...

Valószínű, hogy a természetben (nem kell bemenned?) megkapott szabid utsó napján szűnik meg a munkaviszonyod, a többit meg kifizetik.
Ezt a kifejezést más jövedelmeknél ismerem.
Ebben a szerkezetben még nem találkoztam vele.

Karrier alatt találsz munkajogászt, nagyon készséges, kérdezd meg Őt.

Előzmény: Tantus (886)
Tantus Creative Commons License 2003.01.30 0 0 886
Help!!
Nem tudja valaki megmondani, mit jelent az, hogy a szabadságot természetben adják ki? Gyesről már nem a régi munkahelyemre megyek vissza, a "felmondáskor" azt mondták, hogy a 42 nap szabadságom egy részét természetben, másik részét "szabadság megváltás" címen kapom meg. És csak most jutott eszembe, hogy ez vajh mit jelent???
Köszike előre is!!!!!!!!!!!
rollller Creative Commons License 2003.01.30 0 0 885
lara bocs, az ember lanya neha tul pestkozpontu, termeszetesen nektek a teruletileg illetekes tah a cel.
Előzmény: kiskendo (882)
csotrog Creative Commons License 2003.01.30 0 0 884
Örömmel!
Sok sikert, a továbbiakban is!
Előzmény: mima4001 (883)
mima4001 Creative Commons License 2003.01.30 0 0 883
Köszi Csotrog a választ, meg mindent. Nagyon sokat segítettél!
Előzmény: csotrog (876)
kiskendo Creative Commons License 2003.01.29 0 0 882
Köszi, de ide kell menni mindenkinek? Mert mi Gödöllőn lakunk, és úgy emlékszem, hogy a párom nem Pestre ment be intézkedni. Na majd rábízom, bár akkor nem lesz túl gyors, de viszont legalább tudja hová kell mennie, remélhetőleg:-)

Lara

Előzmény: rollller (881)
rollller Creative Commons License 2003.01.29 0 0 881
lara nem, csp az tah (tgyas es gyed pedig oep), de a csp-t is szepen lehet kerni utalasra, es kuldik is rendesen 5-en minden honapban, csp ugyintezes loportar utca illetve itt a forumban elokerulta semmelweis utca ahol kisebb sorallassal megvalosithato, r.
Előzmény: kiskendo (879)
joghurt Creative Commons License 2003.01.29 0 0 880
Kedves csotrog!

Köszönöm válaszod. Feleség már sorban is áll a Teve utcában, szóval beboot-olás már megtörtént. :-) Remélhet?leg a kistesóból nem lesz annyira koraszülött, hogy ne férjünk bele a 180 napba.

Előzmény: csotrog (871)
kiskendo Creative Commons License 2003.01.29 0 0 879
Rollller, köszönöm, a családi pótlékot is így kell intézni, és ugyan oda kell vinni mint a másikat?

Lara

Előzmény: rollller (878)
rollller Creative Commons License 2003.01.29 0 0 878
kiskendo, ha jot akarsz magadnak, akkor ne a cimet valtoztasd meg, hanem irj egy faxot vagy vidd be szemelyesen a papirt az oepnek, amin kervenyezed, hogy bankszamlara utaljak a penzt (keves ha a kerolapra beirod ezt), r.
Előzmény: kiskendo (877)
kiskendo Creative Commons License 2003.01.28 0 0 877
Sziasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy ha valaki elköltözik, akkor hogyan lehet megváltoztatni a címet a TB-nél? Nem szeretném, ha ezért nem kapnám a TGYÁS-omat.

Köszönöm
Lara

csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 876
Mima
Úgy látom, pasz.tp 42 napig "minősül" a szülésig a folyamatosságba beszámíthatónak a Tgyás-nál.
A Gyed, meg kizárja ezt a folyamatosságot ilyen esetben.

Terhességi-gyermekágyi segély

Ebtv. 40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és
a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
b) a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

Gyermekgondozási díj

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,.....

Van a végrehajtásiban ez:
Vhr. 26. § (1) Tényleges jövedelem hiányában az ellátásra való jogosultság .........
(2) Annak, aki munkanélküli ellátás folyósításának szünetelése alatt, vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg a gyermekgondozási díj összegét a 42. § (3) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban az ellátás alapja nem haladhatja meg a munkanélküli ellátás alapját képező átlagkereset harmincad részét.

Na, úgy látom, jobban jársz, ha munkanélkülin, v. utána szülsz, mintha táppénzről, ha már nem vagy biztosított.
Próbálkozz azért máshol is érdeklődni.

Előzmény: mima4001 (864)
csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 875
Bocs, figyelmetlen voltam. Csak arra figyeltem, hogy Törp címet nem tudott, mert nem pösti.

Azt, ha nem kifizetőhelyen dolgoztál, a TÁH-nál kell igényelni.
Lőportár u. Semmelweis u.

Előzmény: Allia (874)
Allia Creative Commons License 2003.01.28 0 0 874
Köszi, bár én a családi pótlékra voltam (vagyok) kíváncsi, de ez is fontos volt.
Előzmény: csotrog (873)
csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 873
Alia
Igénylési nyomtatványt a Teve u-i EP-nél kérhetsz, és oda is kell beadni a Gyed-hez.
Előzmény: Allia (869)
csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 872
Mima
Ha munkanélküli, vagy passzív jogú táppénz alatt szülsz, olyan, mintha biztosított lennél, járnak a szülés körüli, utáni ellátások.
Az összegek... ?
Megnézem...

Ami biztosan megy: ha munkanélküli járadék alatt, vagy után x nappal szülsz: a munkanélkülit képező alap után jár.

Nem kötnek megállapodást veled, ha bármilyen ellátást veszel igénybe - tp, munkanélküli.

A lányok hozzászólásai alapján: akkor sem, ha van aki eltartson - bár ezt nem találtam a törvényben.
Lehet, hogy a végrehajtási ilyen részeit nem teszik közszemlére...

Előzmény: mima4001 (864)
csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 871
Bocs Joghurt - pont a lényeget nem fogalmaztam meg.

Ha a 181 nap folyamatos jövedelme megvan, akkor ez az alapja a Tgyás-nak, és Gyednek.

Ha csak 1 nap is hiányzik a 180-ból, mint bérezett, 3%-t képező jövedelemmel ellátott napból, akkor jönnek az általad is felsorolt variációk, különböző feltételek, és jövedelmekhez, szerződéshez és biztosításhoz kötve.

A pénzbeli ellátások számolása úgy kezdődik, hogy volt-e 3% járulékalapot képező jövedelme(tp).
Aztán jönnek a meddigek...

Mint a Win-nél. Ahhoz hogy elinduljon, kell számgép, meg Win.
A kezdet a működésnél a bekapcsolás (igénylés - igényjogosultság).

Előzmény: joghurt (868)
csotrog Creative Commons License 2003.01.28 0 0 870
Joghurt!
Szerencséd, hogy öreganyámnak szólítottál...

Ha az élet ilyen egyértelmű, és egyszerű lenne:

"Valakinek 2002-ben a jövedelme havi 22 eFt gyed, egészen 2003. januárig 31-ig.
- 2003. február 1-től havi munkabére 160 eFt 2003. július 31-ig. (Ez pont fél év a könnyű számolás kedvéért.)
- Szül 2003. augusztus 1-jén egy újabb gyereket.
Hogyan számolódik a tgyás/gyed jövedelem-alapja?"

Ez ugye csak akkor 181 nap, ha sem táppénzen nincs közben, sem a szülés előtt 28 nappal nem megy szülési szabira.
Ilyen esetben - biztosítása folyamatos, mert.. - és a szülést megelőző év első napjáig figyelembe vett időben, ez a 181 nap, amire jövedelme volt. (a többi csak adó szempontból jövedelem - Eb szempontból ellátás - amiből nem vonnak 3% eg.bizt. járulékot. Igy nem képezi a pénzbeli ellátás alapját, csak a biztosítottság folytonosságába számít, a tv erejénél fogva.)

Minden ettől eltérő esetre, variációk tömkelege, pl amiket felsoroltál, de leginkább:
"F.) Valami egészen más, a kapitány életkorát is beleszámolva."

(Még nem volt alkalmam dolgozni a témában, csak bogarászom, hátha...)

Előzmény: joghurt (868)
Allia Creative Commons License 2003.01.28 0 0 869
Köszi Törp, akkor várom majd a mélt, bár még csak 4 hetes a gyerkőc. :-) Ja, igénylőlapot hol lehet szerezni? És a párom intézi majd, azt hiszem, mert ő annyira rendes. :-)
Előzmény: Törp (867)
joghurt Creative Commons License 2003.01.28 0 0 868
Kedves csotrog!

Én visszaolvasgattam, amennyit az itteni sávszélesség megengedett ;-), de nehezen értem a 861-es válaszod első felét. Némiképp ellent is mond ugyanazon válaszod Nusikának írt részének. Szóval újra itt a bizonytalanság.

A konkrét, tisztázásra váró kérdés:
- Valakinek 2002-ben a jövedelme havi 22 eFt gyed, egészen 2003. januárig 31-ig.
- 2003. február 1-től havi munkabére 160 eFt 2003. július 31-ig. (Ez pont fél év a könnyű számolás kedvéért.)
- Szül 2003. augusztus 1-jén egy újabb gyereket.

Hogyan számolódik a tgyás/gyed jövedelem-alapja?

A.) Ugyanannyi, mint az első gyerekkel volt, hiába dolgozott közben fél évet.
B.) 2002. január 1-től 2002. december 31-ig az átlagjövedelem 22 eFt volt, így ennyi.
C.) Az átlagjövedelem (6*22+6*160)/12 = 91 eFt. [a gyed-et beszámoljuk]
D.) Az átlagjövedelem 6*160/12 = 80 eFt. [a gyed-et nem számoljuk be]
E.) A minimálbér kétszerese, 100 eFt.
F.) Valami egészen más, a kapitány életkorát is beleszámolva.

BTW, törvényi szövegeket is rágtam már, de - és ne sértődj meg - az olyan, mintha neked kellene megértened a Windows dokumentációját.

Előzmény: csotrog (861)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!