Keresés

Részletes keresés

dalia Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1059
A végefelé állít neked ki papírt a nőgyógyászod, hoyg terhesgondozáson min. 4× részt vettél.

(van ahol az a gyakorlat, hoyg bekérik a terhességi kiskönyvet, amit a védőnő állít ki, de ez a tb részéről totál törvényellenes, személyiségi jogokat sért, ettől még szokták...)

d.

Előzmény: Vándorpalimadár (1058)
Vándorpalimadár Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1058
Szasztok,
Biztos mar 1000x megkerdeztek, de nem talalom a valaszt...
Mit jelent az, hogy "reszt vett terhesgondozason"? Eleg az, ha elmegyek a nogyogyaszomhoz, vagy kell vedonohoz is menni? Mindegy az, hogy melyik vedonohoz/nogyogyaszhoz megyek, vagy valami korzetihez kell?

Azt sem talaltam meg, hogy pontosan mennyi ideig jar a tgyas es meddig a gyed...

Most 4. honapban vagyok, mirol fogok lemaradni, ha gyorsan nem csinalok valamit? Nogyogyasznal voltam, el is kuldott vervetelre, ilyesmi, de semmilyen papirt nem kaptam, hogy fogok erre barmilyen penzt kapni?

dalia Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1057
Biztos ezerszer volt már a kérdés, talán még ano tudtam is q váalszt, de elvesztettem a fonalat... szóval, hyog is van ez a gyes-ről szülni menni? Azaz tegyük fel itthon vagyok a 2ésfél évessel gyesen amikor megszületik a kistesó, utána, azaz a 2. gyerek után mi alapján kapot Tgyást? gyedet? Tegyük fel hoyg nem megyek vissza addig dolgozni.

köszi,

d.

Elm Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1056
Szvsz csotrog mar azt is leirta parszor, de biztos le fogja megint (vagy ha nem, akkor eloszor)... mindenesetre ezek mar a kivetelek, amik a szoci torvenyekben vannak, ezekhez mar hulye vagyok. Ha nem volt meg a biztositotti ido (180 nap asszem), akkor ugy remlik tenyleg a minimalber ketszereset veszik alapnak (de altalaban nem!)...
Előzmény: paracsimpo (1055)
paracsimpo Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1055
Azt hittem, hogy eddig mindent értek. De még sem:(

És ha valakinek nem volt 2002.-ben mh.-e?
Csak a második félévben? 2002. július közepétől, akkor nekem mit fognak számolni? A szülés várható időpontja november 1-5-ig. Pontosan nem tudom.
Ilyenkor hogy számolnak?

Előre is köszönöm paracsimpo

Előzmény: Elm (1054)
Elm Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1054
ja, es a netto gyed max. otvenegynehanyezer forint, ehhez meg hozzajon az adokedvezmeny (1gyerekre 3000, kettore 8000 asszem)
Előzmény: Elm (1053)
Elm Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1053
A gyed a BRUTTO jovedelem 70%-a, de nem minimalber ketszerese, hanem a minimalnyugdijbol szamitjak, iden is maradt maximum BRUTTO 83.000.- Ft.
A gyás szinten 70%, csak nincs maximalizalva, akarmennyi lehet.

A gyednel a szamitas alapja a szules evet megelozo naptari ev atlagfizetese (tehat ha valamikor (akarmikor) 2003ban szulsz, akkor a 2002es ev atlaga), mig a gyásnal a szulest megelozo ev atlaga (vagyis ha 2003.marcius a szules, akkor a 2002marcius-2003marcius idoszak atlaga).

Ha jol tudom.

Amugy az, hogy tobb a gyás, mint a fizu, az nem tul valoszinu. Max. akkor, ha valamiert az utolso idoszakban csokkent a fizuja az atlagahoz kepest...

Előzmény: brekeke77 (1052)
brekeke77 Creative Commons License 2003.03.11 0 0 1052
Sziasztok!

Örülök hogy megtaláltam ezt a forum, mert kétségbeesve keresek választ a kérdéseimre, és itt néhányat meg is találtam. Viszont még lenne néhány kérdésem:
A gyed a jövedelmem 70%-a, max a minimálbér kétszerese. De mikori jövedelmem számít, és a bruttó vagy a nettó?
A minimálbér kétszereséből mennyit kapok kézhez?
A GYÁS-t hogyan számolják? Hogy lehet az hogy egyik ismerősömnek több a GYÁS mint a fizuja volt?

Előre is köszönöm a segítséget.

csotrog Creative Commons License 2003.03.07 0 0 1051
Már késő......
:-((
Mennem kell. Hétfőig nem leszek, szép hétvégét!
Előzmény: Elm (1050)
Elm Creative Commons License 2003.03.07 0 0 1050
Ertem...
Remlik valami, akkor ugy latszik nem figyeltem elegge... most mar ezt is tudom. :-)
Előzmény: csotrog (1049)
csotrog Creative Commons License 2003.03.07 0 0 1049
Elm
Erről beszéltünk tavaly S Jóskával is, Veled is, és még valakivel.
Ott a tv nem szabályoza pontosan, hogy igénybenyújtás, va igénymegnyílás idejében stb....
Még azt is beszéltük, hogy az egyetlen az anyasági, amit 180 napig lehet visszamenőleg igényelni, a többit csak 60.
Az a családtámogatásokhoz tartozik ezek meg a TB-hez, sőt a táppénz szabályok szerinti elszámolást ír elő.
Előzmény: csotrog (1047)
Elm Creative Commons License 2003.03.07 0 0 1048
Bar en hagsulyozottan nem ertek a dolgokhoz, csak a tapasztaltokrol szoktam itt hantazni, de azt megjegyeznem, hogy utanajartma azert az anyasaginak.
A tavaly szuletett gyerekek utan is jar (jart volna nekem is, de en balga modn beadtam a kerelmet decemberben) az emelt anyasagi, ha az igenyt mar iden adjak be. Tehat elestem 60ezer penztol (ikrek ugye)... :-/

Magyaran spec. ennel az igeny beadasanak datuma szamitott, nem a gyerek(ek) szuletesenek datuma...

Előzmény: csotrog (1047)
csotrog Creative Commons License 2003.03.07 0 0 1047
Tamás
Minden tv-i szövegben ott van ami jogosít az ellátásokra: a szülés.
A szülés napjától nyílnak meg a jogosultságok. szülni meg nem 2004-ben fog, hanem 2003-ban.
Esetleg tájékozódj az OEP-nél is.
Előzmény: feanorthegreat (1040)
Elm Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1046
Az meg messze van, hogy fizessenek, mint irtam a felulvizsgalat nem egy-ket honap lesz... ugyhogy ne arra keresgelj.

Azt az ugyvednot kell elerni talan. Probaljatok meg az mtv-nek hatha van vmifele archivuma... vagy hivjatok fel az ABLAKOT, lefogadom, hogy egy-ket napon belul egy musort szannak majd a dologra... :-)

Amit vizsgalni kell: a jogosultsag, es annak osszeg. A birosag nem mondhatja azt, hogy "itt van 500.000. felperes, ezeknek fizessek ki, annyi amennyi jar". Nem. A birosag csak konkret esetre, konkret iteletet hozhat, tehat hogy XY felperesnek ZZ alapjan jar YY osszeg. Ezert kell egyesevel perelni, ha nem hajlando majd fizetni a tah, de ha az lb elutasitja a keresetet, akkor talan fog... (?)

Nincs meg ilyen topik a forumban? :-)

Előzmény: Anus (1045)
Anus Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1045
Sziasztok!
Sajnos csak fél füllel hallottam a történéseket, de nekem úgy jött le, hogy nincsen semmi anyagi kikötés, hanem aki gyesen volt, az automatikusan kapja és kész. Akkor mit kell külön vizsgálni? Vagy van más szempont is aminek meg kell felelni,hogy kaphasd?
Konkrét esetem: 1998. február 12-én született a fiam, állitólag pont az az időszak volt a gyes amikor kellett volna kapnom ezt a 6700 ft-ot.Ha ez igaz a 3 évre, akkor az komoly pénz, érdemes utánamenni. Mit javasoltok, hová forduljak?
Jó lenne tudni, hogy ki volt az a fickó és melyik minisztériumból aki azt találta mondani, hogy fizetnek a hozzájuk fordulóknak. Mit javasoltok?
Előzmény: Elm (1043)
feanorthegreat Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1044
Sziasztok!

Már ne haragudjatok, de ez az egész gondolom valakinek (vagy valakiknek) a hibája! Nem? Elfelejtettek hatályon kivül helyezni egy rendeletet. Na már most kérdezem én, egyszerű adófizető, miért én fizessem ki ezt a lóvét? Mert nem csak az elmaradt díjat kell kifizetnie az államnak, hanem a perköltséget is, és a kamatokat is gondolom! Fizesse ki az aki a hibát elkövette!!!! Ez minden rendes munkahelyen így szokott működni!

Tamás

Előzmény: Elm (1043)
Elm Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1043
Tegnap este az m1en az ESTEben volt az ugyvedno, aki a pereket nyerte. O is kiemelte a precedensjog hianyat, tehat, hogy perelni kell egyesevel, ha magatol nem fog fizetni a tah.
Ott mondta, hogy mar sokan kerestek, de az informaciokon tul nem tud segiteni: nemcsak perelni kell, de EGYESEVEL kell perelni, nem osszevonhatoak a perek, mert minden eset egyedi, mindegyiket egyesevel kell megvizsgalni a birosagnak, hogy jar-e vagy nem jar a penz.

Most meg delelott asszem klubradioban volt valami miniszteri foszer, aki azt allitotta (a tegnapi hiradasok allamtitkaraval szemben), hogy ha a legfelsobb birosag elutasitja a felulvizsgalati kerelmet, akkor ki fogjak fizetni az elmaradast a hozzajuk forduloknak (tehat nem automatikusan mindenkinek!), vagyis nem kell majd perelni...

Ja, es az ugyvedno utan a Kollath volt meg bent (alkotmanyjogasz), aki kerek perec kijelentette, hogy az LB siman vissza fogja dobni a felulvizsgalati kerelmet (szerinte), de ha megis beveszi, akkor a vizsgalat utan fogjak helyben hagyni a mostani vegzeseket. Egyszoval az allamnak zero eselye van. Viszont legkorabban az ev masodik feleben, ha befogadjak a kerelmet, akkor csak osz vegen lesz eredmeny...

Ellie Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1042
A 111/1994. (VII. 6.) Kormányrendeletről van szó, melynek utolsó mondatában konkrétan ez szerepel: "A gyermekgondozási segélyre jogosultnak a gyermekek számától függetlenül 1994. szeptember 1-jétől havi 67OO forint jövedelempótlék jár." Az én kérdésem pedig az lenne, hogy a kérvényhez mit kellene csatolni annak bizonyítására, hogy jogosult vagyok a kifizetésre. Ugyanis én is érintett vagyok és szintén szeretném elindítani az ügyet...
Előzmény: greenlak (1041)
greenlak Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1041
Sziasztok!
Ha volt már szó róla elnézést kérek, de sajna nics időm átolvasno a topic-ot.
A kérdésem az volna milyen jogszabályra hivatkozva kérték a pert nyert kismamák a GYES mellé a kiegészítő havi 6.700 Ft-os támogatást?
Aki tud kormányrendeletet kérem írja meg, mert érintett vagyok és el kívánom indítani a folyamatot ne, hogy elévüljön az igényem!!
Képes vagyok egészen a legfelsőbb bíróságig elmenni, nem is az összeg inkább a felháborító tény miatt!
Köszönettel
grenlak
feanorthegreat Creative Commons License 2003.03.06 0 0 1040
Szia!

Azt hiszem hülye vagyok...

Mindenhol azt olvastam, hogy a jogosultsághoz kell a szülést megelőző évben a 180 nap. De a Gyed összegének megállapításához az előző év alapján számolnak. Tehát ha a Gyed 2004-ben kezdődik, akkor 2003 alapján...

Tamás

csotrog Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1039
Tamás+Paracsimpo - hivatkozások tovább:

Terhességi-gyermekágyi segély

Ebtv. 40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és......

Ebtv. 42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.
((2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.

Gyermekgondozási díj

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

Ebtv. 42/B. § A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár......

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka,......
Az ellátás havi maximális összegét 2003. évtől kezdődően az éves költségvetési törvény határozza meg.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.

Előzmény: feanorthegreat (1035)
csotrog Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1038
Paracsimpo + Tamás

Ebtv. 46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban......
(3) Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.
(7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs .......
Ebtv. 48. § (1).....
2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos.

8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető napi átlagkereset hetven százaléka, (ennél rövidebb biztosítási idő esetében, vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt hatvan százaléka.

Előzmény: paracsimpo (1037)
paracsimpo Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1037
Oh, csotrog jó, hogy írod, hogy a 2003. évi béreket. Nekem tavaly nyár óta (2002. 07.15) van bejelentett mh.-em. De a 2002.-es évre nincs meg a 180 napom. Akkor most honnan fogják számolni a TGYAS-t és a többit? Neharagudj, hogy ilyen nehéz eset vagyok, de tényleg nem értek ehhez.
És akkot most mennyi a Tp-em? Mire lehet számítnai? A nettó bér 70 %-a? Vagy mennyi? Több kérdésem tényleg nincs.

KÖszönöm szépen paracsimpo

Előzmény: csotrog (1036)
csotrog Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1036
Szia!
ezt is írtam:
Tavaly nem dolgozott?
Alapvetően onnan kell számolni.

A 2003 évi jövedelmet csak akkor lehet számítási alapnak venni, ha a tavalyi évben nem volt meg neki a minimum 180 nap bérezettje (3%alap)!

Előzmény: feanorthegreat (1035)
feanorthegreat Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1035
Szia!

Nem. A Tgyás is, a Gyed is az előző év (2002.01.01-2002.12.31) átlagkeresetének egy napi átlaga utáni 70%....

Ezt írtad...

Akkor nem értem...

Az előző év nálunk a 2003, mivel írtam, hogy a Gyed kezdete pont átcsúszik 2004-re!

Tamás

Előzmény: csotrog (1024)
rollller Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1034
csak azert is beirom, hogy az oep pest megye 2es betegellatasi osztalyanak ugyintezoi korrekten es gyorsan segitettek egy problemam megoldasaban,
nem viccelek: 5 (azaz ot, ennyi ido alatt a mekiben se vegzek) perc alatt jutottam ma hozza a gyerekem anyakonyvijehez, ami a magyarposta trehanysaga okan 2 kikuldes utan se jutott el hozzam, ehhez kepest 2 telefon (valo igaz, egy utan is elintezhettek) utan jott egy visszahivas, hogy melyik ablaknal vehetem fel sorszamhuzas utan, es ott volt az anyagom, es az ugyintezo magyarazkodassal kezdte, hogy ok kikuldtek, itt az igazolas, en meg csak mosolyogva neztem, es mondtam, hogy de nincs nekem semmi gondom, hogy be kellett jonni, csak ez volt a biztosabb, es hogy en koszonom, hogy ilyen normalisan kezeltek, szegeny csak nezett, szerintem mar nem is emlekezett arra, hogy mikor tortent vele utoljara, hogy nem szamonkeressel inditott egy ugyfel,
na mindegy, szoval hogy azert az ugyintezok tenyleg igyekeznek, es amugy tenyleg nem keves a dolguk.
(az apeh ugyfelszolgalati ugyintezot is dicserhetnem, ahol ezutan az adoszamot inteztem, es hasonloan normalis volt, mondjuk az nem 5 perc volt, de az meg nem rajta mulott)

Elm Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1033
Igen, valamennyi biztosan, de valszeg csak ha perelsz... a kozeljovoben, vagy a '99 is megy az elevultek koze...
Előzmény: vero74 (1032)
vero74 Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1032
Szia Elm!
Én 1996 és 1999 között voltam gyesen.Akkor részarányosan elvileg járna,nem?Reggel még lelkes voltam,de szerintem ebből az egészből nem lesz semmi...:-(Azért köszi.

vero

Előzmény: Elm (1031)
Elm Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1031
A TAH a legfelsobb birosaghoz fordult felulvizsgalati kerelemmel. Annak veget mindenkeppen erdemes megvarni, ha helyben hagyjak a mostani iteletet, akkor erdemes utana perelni. Sot, kell is, ahogy lentebb emlitette valaki: nalunk nincs precedensjog, uj pert kell inditani. Ha komolyan gondolod - es ugyveden is sporolni akartok - erdemes jonehany kismamanak osszefogni, es egyutt inditani egy pert... de ezt mar ugyveddel kell megbeszelni.

A TAH alkotmanybirosaghoz is fordult (vagy ha nem, akkor fog, az biztos), annak nincs halaszto hatalya, lehet perelni, csak kedvezotlen dontes eseten, lehet, hogy vissza kell majd fizetni...

Egy biztos: csak annak fogjak kiutalni, aki perel. (ld. az emlitett M1-autoklub esetet).

Viszont 1996-os gyessel ne gondolkozz peren: az elevules miatt 5 ev viszamenolegesseg lehet, tehat az 1998-2002 kozott gyesen levok probalkozhatnak mar csak...

Előzmény: vero74 (1029)
Elm Creative Commons License 2003.03.05 0 0 1030
az origo cikke szerint (http://www.origo.hu/itthon/20030305szazmilliardra.html) nem vegrehajtasirol van szo, hanem kormanyrendeletet nem vontak vissza akkor, amikor valami valtoztatast is kihoztak uj rendelettel.
Előzmény: csotrog (1022)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!