Keresés

Részletes keresés

chatolo Creative Commons License 2004.06.04 0 0 195
T. Hunyor!

Köszönöm, hogy segíteni próbálsz.
A helyzet az, hogy régi kút ményítését csináltam(tuk) már, de az a kút kútgyűrűkből állt, klasszul bele lehetett látni, és a környezeti talaj-felszín is sík volt (kb. 7,5-8m) - gémes kút.

Édesapámnál a kutat övező talaj ferde, terméskővel van kirakva az oldala, az átmérője pedig az előbb említettnél kisebb - kerekes kút.
Igaz, nem túl mély jelenleg kb. 6-7 m lehet, de a
fentiek miatt nem szívesen vállalkoznék a feladatra, inkább szakemberre bíznám a kút mélyítését.

Próbáltam "kútásó" kifejezésre rákeresni, de nekem sikertelen volt a kísérletem.
Lehet, hogy vmit nem csinálok jól.(?)

Nagy segítség lenne az említett telefon.
Előre is köszi.
Chat

Előzmény: HUNYOR (194)
HUNYOR Creative Commons License 2004.06.04 0 0 194
T. chatolo!

Kb. két hónapja tisztítattam ki az ásott kutamat, melyet még az eleim ásattak 1920-ban Budán. 8 méterről lamentek 9-re, annyi szemét volt benne.(tehát az eredeti mélysége 9 m.)Megkérdeztem a kútásót mennyiért ássa lejjebb méterét, mert kevés a víz? 35, plusz az acél bélés, ami alig kisebb átmérőjű a mostani gyűrűnél.Igy cca 55 re jön ki métere.Nosza pontosan lelestem a technikát, készítettem egy tornyot, Praktikerben akciós 125 kg-s felvonót vettem 24-ér, összeraktam, oszt irány lefelé! Hát mit modjak, embertpróbáló meló! Ha még érdekel, írj itt, küldöm a telefonját. Egyébként keresővel kidobja a kútásók nevét, címét.Izgalmas meló, az biztos.( de megéri, mert két szivattyúval, colos csövön csak úgy lövi a vizet!!)

csá.

Előzmény: chatolo (179)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.04 0 0 193
Jó tudni, nagy reményeket nem fűztem hozzá, remélem, a garancia alatt fexik meg, ha egyáltalán. Csak segédszivattyúként használom, remélem, arra jó lesz.
Előzmény: Beodra (192)
Beodra Creative Commons License 2004.06.04 0 0 192
Tavaly nyáron én is vettem a Baumaxban egy JET 750-est. Ha jól emlékszem háromszor kapcsoltam be. Harmadszorra szétnyomta a szivattyúfej és a motor között lévő tömítést, és telenyomta a motort is vízzel...
Visszavittem a Baumaxba, hogy cseréljék ki, de nem foglalkoztak velem, hanem elutaltak egy garamciaszervízbe. 10 nap alatt megjavították. Kicseréltek rajta mindent, csak az öntvény-ház maradt a régi.
Kb. 12 ezerért vettem, a javítás költsége pedig 30 ezer fölött volt... természetesen nem nekem kellett fizetnem, mert garanciális volt.
Időközben vettem egy PEDROLOT. Az töretlenül dolgozik.
Az esetemnek az a tanulsága, hogy csak olyan szivattyút érdemes venni, amelynél nem egy házban van a motor és a szivattyúrész!
Előzmény: CyberShot (190)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.04 0 0 191
Ja, és még annyi, hogy ha lábszelep nélkül csatlakoztatod a kútra, akkor elég nehézkes lesz feltölteni a kutat vízzel, ergo nem fogja felkapni a vizet. (esetleg Te fogod felkapni:)
Előzmény: tulokvidor (189)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.04 0 0 190
Én csinálnék bele egy szívócsövet.
Ez egy kb 6-7 m hosszú cső (pl. KPE vagy 32-es PVC. Az aljára raksz egy szűrőkosaras lábszelepet, fenn pedig egy colos csatlakozást a szivattyúhoz. Így a lábszelep és szűrő gond kilőve. 5/4-es csőbe 1 collnál nagyobbat nem igazán lehet betenni. Így jól kell működnie, ha van elég vized. Én vettem egy jet750-es (Baumax rulez) szivattyút (600 W-os motor), de azt látom, hogy nem kell túl nagy reményeket fűzni hozzá:)
Egyébként ha nem vagyok indiszkrét merre van a telek? Nekem is van a Dunánál.
Előzmény: tulokvidor (189)
tulokvidor Creative Commons License 2004.06.03 0 0 189
Hello!

A Duna közlei telkemen eddig egy vert 1 1/4"-os 8 méter mély vas csövön egy kézi kút volt,de elromlott. Most tervezek vásárolni egy Jet 750-es elektormos szivattyút. Kérdésem az lenne, hogy ha követlenül a vascsőre csatlakoztatnám (ebben az esteben persze az előírt szűrőt és fenékszelepet nem tudom felszerelni) a szivattyút akkor működne-e megfelelően. Nincs szükségem tartós vizmennyiségre, csak néhány m3-re. A leírás szerint 4 méternél nagyobb magasság esetén vastagabb csövet kellene használni, mint a gyárilag előírt 1"-os.

Köszi a segítséget!

Vidor

eR-dei Creative Commons License 2004.05.28 0 0 188
Tamska,

illetve minden szivattyúguru,

én kaptam egy ismerősömtől egy HWJ 301 EM Wilo szivattyút.
Viszont még azt sem tudom, hogy ? méteren van a víz, nem lehet túl mélyen, mert a kézi szivattyúval szépen jön.

Két kérdésem van:
1) lehet-e külön venni hozzá automatikát ?
2) hogyan nézzem meg a kút kapacitását (lehet, hogy leszívja a szivattyú a vizet ) ?

FotexZoli Creative Commons License 2004.05.27 0 0 187
azt olvastam a leírásban, hogy ha 4méternél mélyebbről akarok szívni, akkor 1 collosnál nagyobb átmérőjű csövet használjak (a szívó csonkja 1 collos)

most 1 collossal kb 8 m-ig szív normálisan

rferi Creative Commons License 2004.05.27 0 0 186
Azért nem látod, mert -igaz nem evidens de - a szívócsőben vákuumot csinál a szivattyú, és azon a lecsökkent nyomáson már megválik a gáztól a víz.Amikor a kútba nézel, akkor a légköri 1 atm. nyomás van rajta.
Előzmény: FotexZoli (185)
FotexZoli Creative Commons License 2004.05.27 0 0 185
akkor miért nem látom, hogy pezseg a víz nyugalmi állapotban??

folyamatosan tudod szivatni??, nekem max 25 perc, és akkor lemegy 4,8 m-ről 7,8-ra és ott már meg kell állni mert az mélyen van neki, egyébként 10-es szívócső van benne, kb 9ig megy le

Herr X Creative Commons License 2004.05.27 0 0 184
Ha a nyomócsőben lenne, akkor azt mondanám, hogy kavitáció, de így valószínű, hogy gázos.
Előzmény: CyberShot (183)
CyberShot Creative Commons License 2004.05.27 0 0 183
Nekem is hasonló a problémám van.
Szerintem egyszerűen gázos a víz.
Van egy fúrt kút, itt is kb. 4-5m a nyugalmi szint. 750-es Pedrollo szivattyú van, és elég gyengén ad és levegősen vizet, miután a szivattyút leveszem, a szívócsőben még erősen pezseg a víz.
A víz gázosságán kívül lehet más is az ok?
Előzmény: FotexZoli (182)
FotexZoli Creative Commons License 2004.05.27 0 0 182
egy jet 750 orinon, al-ko szivattyút üzemeltetek

kb 8m-ig szivja fel a vizet a fúrt kútból, 5m a nyugalmi szint, csak gyenge erek vannak, lassú az utánpótlás, mindegy

enyhén buborékos vizet látok az 1 collos szívócsőben, pedig

úgy láttuk, hogy a viz alapesetben nem pezseg
és a csőben sem találtunk hibát

lehet ez valami fizikai jelenség a szívóerő miatt??

szaga123 Creative Commons License 2004.05.26 0 0 181
Kistarcsán telken fúrt kutat szeretnék, és erre egy vállalkozó kútfúrúra lenne szükségem.
Elérhetőségem: tibga@freemail.hu
rferi Creative Commons License 2004.05.24 0 0 180
Mérnök vagyok.Igaz - villamosmérnök, de napi feladat volt régebben klf dolgokat tervezni.
Meg ez logikus is.
Előzmény: Tamska (177)
chatolo Creative Commons License 2004.05.22 0 0 179
Édesapámnak kútásót keresek. Kútfúrók - állítólag - nem vállalják a feladatot.

Átolvastam a 178 hozzászólást, de kútásóról nem találtam említést (főcímen kívül).
Kérlek segítsetek!
Hol találok kútásót?
Név, telefon nagy segítség lenne!
Előre is köszönöm!

grevindog Creative Commons License 2004.05.17 0 0 178
Nálam 25 l/min, akkor ez jó?
Tamska Creative Commons License 2004.05.17 0 0 177
Nagyon jól összefoglaltad, gratulálok. Egy kicsit egyszerűsítenék:

A jellegörbét tartalmazó karakterisztikán 6,5bar-on (méterben kifejezve kb 65m) húzzon egy - a vízszintes tengellyel párhozamos - vonalat. A jelleggörbe és a vízszintes vonal metszési pontját vetítse le a vízszintes tengelyre. Annak az értéknek kell az említett 30 liter/perc környékén lennie.

Amúgy a jellegörbe és a vízszintes segédegyenes metszéspontja lesz ebben az esetben az a pont amit munkapontnak hívunk.

Konkrétan így kell szivattyút kiválaszani öntözéshez ahogy azt rferi leírta. Tényleg hol tanultad?

Előzmény: rferi (168)
rferi Creative Commons License 2004.05.14 0 0 176
De igen, érdemes 20 literen tartani.Előrelátó okosság.
Két boltot tudok, értő emberekkel.
Az olcsóbbik:Kőbánya, Mázsa térnél, a Biharira merőleges, Talán a Mázsa u. Ki van téve egy nagy kék Szivattyúk tábla már a Bihari utcában is..
A másik a hungárián a Mogyoródi és Egressy között, az egyik sarok, ha az Árpád híd felé mégy, akkor a jobb oldalon.Ezek márkás Wilo és egyéb szivattyukat árulnak.
Előzmény: etilalkohol (175)
etilalkohol Creative Commons License 2004.05.14 0 0 175
Köszönöm, megfontolom!

Konkrét szakbolto(ka)t tudnál ajánlani (Budapest,Vác)?
Nem lenne biztonságosabb a vízhozamot 20 liter/perc-re kalkulálni? Gondolom idővel magától csökken a hozam (eltömődés), továbbá nagy szárazság esetén mindenki öntöz, és valamilyen szinten egyazon vízrétegről van szó adott területen.

etilalkohol

Előzmény: rferi (168)
rferi Creative Commons License 2004.05.14 0 0 174
Mindenkinek érvényes.
Etilalkohol nem szakmabeli, ha én csinálnék neki valamit, még jobban odafigyelnék a dolgokra, mert ha áramütés miatt meghal valaki mehetek a dutyiba.
Ha csak a kútja ég le, akkor is ki kellene fizetnem neki a rendbehozatal árát.Szóval óvatosan a vezérléssel!
Előzmény: CyberShot (173)
CyberShot Creative Commons License 2004.05.14 0 0 173
Most nézem, hogy branyiszkonak írtad....:)
Előzmény: rferi (171)
CyberShot Creative Commons License 2004.05.14 0 0 172
Igaz, én sufnianyagokat számoltam, azaz azokkal nem számoltam (mágneskapcs, trafó, stb...)
Megkövetlek:)
Előzmény: rferi (171)
rferi Creative Commons License 2004.05.14 0 0 171
Én is szakmabeli vagyok, és te is tudod, hogy ez tulzás volt.
Vízhatlannak, és _üzembiztosnak_kell lennie, ezért nem jön ki ennyiből.
Nagy áramokat kell kapcsolnod.Egy ekkora szivattyúra csak a mágneskapcsoló (nem relé, mert az szétmegy pár kapcsolás után) van vagy 6-10 ezer forint.
Az elektronika trafóját nem kapod meg ennyiből.
-
De ez itt off.
Bocsi
Előzmény: branyiszko (169)
CyberShot Creative Commons License 2004.05.14 0 0 170
Szerintem sem kell túldramatizálni ezt a vezérlést, szerintem is "sufni" alkatrészekből megvan. Persze, ha gyári vezérlést nézünk, az már más, ott csak egy komolyabb szintkapcsoló 6-12eFt...
Előzmény: branyiszko (169)
branyiszko Creative Commons License 2004.05.14 0 0 169
Ami a vezérlést illeti: műszerész lévén, sajátmagamnak megcsinálnám 5 tranzisztorból, meg két reléből. (cca 3eFt)
Ez biztosítja mindkét szivattyú védelmét a "kiszáradástól", és a hordó vízszintszabályozását.
Előzmény: rferi (168)
rferi Creative Commons License 2004.05.14 0 0 168
Nem fog menni skacok!
Pont a napokban kellett volna egy ilyen vezérléses rendszert összehoznom.A két szivattyút vezérlő cucc -csak a vezérlés- 40-45 ezerből jön össze.
Ha két szivattyút számolsz, meg a vezérlést, meg a hordót, meg a plusz villanyszámlát, akkor nem éri meg.
Etilalkohol!
A szivattyút úgy válaszd, hogy nézd a karakterisztikáját, és a 6.5 atmoszférás pontjánál legyen max. 30 liter/perc hozama.
Ezzel eléred, hogy a szivattyú nem húzza túl a kutat, viszont amit a kút tud, azt adja.
Namost a megfelelő szivattyú erősség így fog kiadódni.Amelyik sziv. a 6.5 atm. pontnál tud 40litert,az nagy, ami meg csak 10-et, az kicsi.
Érdemes egy szakboltba elmenni, és végignézni egy ilyen görbesereget, annak alapján választani, mert ha valami nem korrekt a választásnál, akkor százezres nagyságrenű kárt okozhat.pl ha egy búvárszivattyú túlhúzza a kutat, és ezért a szárazonfutás miatt leég, akkor a kútbéléscső is el tud olvadni, és akkor akár még a kútfúrót is elő kell venni újra.Ez nem az olcsó katagória szokott lenni.
etilalkohol Creative Commons License 2004.05.14 0 0 167
Köszi az ötletet!

Van ennek az orosz búvárnak valami (márka) neve illetve fellelhetősége?

etilalkohol

Előzmény: branyiszko (166)
branyiszko Creative Commons License 2004.05.14 0 0 166
Esetleg gondold át a kétszivattyús megoldást.
Egy egyszerű orosz búvárral (45m-t tud) felnyomni talajszintre egy tárolóba (100l müa hordó), onnan egy "házi vízmű" címü (barkácsáruház 25eFt) szerkezettel a házig. Persze kell hozzá valami vezérlés is ami összehangolja a két szivattyú működését, de ha van valami villanyos érzéked azt meg tudod csinálni.

Lehet hogy ez olcsóbb mint egy 10at-s spéci szivattyú.

Előzmény: etilalkohol (165)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!