Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2007.07.16 0 0 29
A függelék latinul nem appendix véletlenül?
Előzmény: Don Quixote (28)
Don Quixote Creative Commons License 2007.07.13 0 0 28

Szia Ani!

A pendely szó nem a latin pendulum=függelék szóból származik?

Előzmény: annie99 (25)
Don Quixote Creative Commons License 2007.07.13 0 0 27

Hű, ez nagyon izgi:-)

Hol lehet erről bővebben olvasni?

És a harisnyával, harisnyanadrággal mi a helyzet?:0)

Előzmény: Hetési Holló (26)
Hetési Holló Creative Commons License 2007.07.11 0 0 26

Szia Ani!

Ez azért nem teljesen így van. A néprajzos könyvek szerint a falusi lányok körében az 1920-as, 1930-as évektől kezdve kezdett elterjedni a bugyi, többek között épp a gyakoribb táncmulatságok és néptáncbemutatók miatt.

Pamutból készült rózsaszin szinű bugyikat viseltek, volt belöle rövidebb nyári és hosszabb téli változat.

Előzmény: annie99 (25)
annie99 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 25

Szia Don!

 

Jó hírem van :)

 

"Alsótestüket egy rövid alsószoknya fedte, csipke vagy cakkni díszítéssel, amit pöndö1nek neveztek. Ez volt öltözékük legintimebb ruhadarabja, mert bugyit nem viseltek"

 

Forrás:

 

http://www.hotdog.hu/magazin/magazin.hot?m_id=16754&h_id=44259

 

 

Előzmény: Don Quixote (23)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.17 0 0 24
Van néhány néptáncos nőismerősöm, de szerinted hogy kérdezzem meg tőlük?   :)
Előzmény: Don Quixote (23)
Don Quixote Creative Commons License 2007.05.16 0 0 23
Az nagy pofátlanság lenne, ha megkérdezném, hogy a pendely alatt viseltek-e valamit?:-o)
Előzmény: milyennincs (22)
milyennincs Creative Commons License 2007.05.14 0 0 22

"tej, túró, tejfel

fehérgatya, pendely

azért a kis bolondságért

majd' meghal az ember"

:o)

Előzmény: Don Quixote (21)
Don Quixote Creative Commons License 2007.05.14 0 0 21
Izgi:-)
Előzmény: milyennincs (19)
Don Quixote Creative Commons License 2007.05.14 0 0 20
Muchas gracias caro Milyennincs!
Előzmény: milyennincs (19)
milyennincs Creative Commons License 2007.05.14 0 0 19
Előzmény: Don Quixote (18)
Don Quixote Creative Commons License 2007.05.14 0 0 18

Sziasztok!

Népviselettel kapcsolatos az én kérdésem is.

A hétvégén egy vidéki majálison voltunk, ahol a néptáncos lányok föllibbenő szoknyája vetette föl bennem az alábbi kérdést:

tulajdonképpen mit is hívtak a népnyelvben pendelynek és hogy is nézett ki ez a ruhadarab?

Az inggel vagy blúzzal egybe van varrva, vagy külön ruhadarab? Ha külön, akkor a csajok mivel fogatják föl a derekukra?

annie99 Creative Commons License 2007.05.09 0 0 17
Köszönöm. A sapkafelejtős fiatalember "nyírt" frizuráját azért csak így veszem észre, hogy tudom, mit kell látnom. Attól tartok, simán "hosszú haj"- nak minősítettem volna. Jó, ez legyen a grafikus gondja :)
Előzmény: pert1 (16)
pert1 Creative Commons License 2007.05.08 0 0 16

Itt ezen a linken ahol a szöveget is találtam csak a ruhaviseletről van, de talán a frizurája is látszik annak, aki otthon felejtette a sapkáját:

 

http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?SID=&kat=1049&n=lambert

 

 

 

Előzmény: annie99 (15)
annie99 Creative Commons License 2007.05.08 0 0 15

Szia pert!

 

Így már érthető, köszi. Valami ábrád nincs véletlenül kéznél ezekről a hajviseletekről?

Előzmény: pert1 (14)
pert1 Creative Commons License 2007.05.08 0 0 14

Korábban valami ilyenforma volt a hajviseletük:

 

- A hajviselet. Az ázsiai török népeknél a hajnak a homloknál való levágása volt a divat, hátul a vállig érő hajukat a férfiak üstökbe, tincsekbe fogták és azt karikákkal rögzítették. A varkocsba font hajat arany-, ezüst- vagy bronzkarikákkal fűzték össze. A hajviseletnek őseinknél rangjelző szerepe is volt; az előkelők ritkábban nyírták hajukat és azt gyöngyökkel ékesítve hordták. Amíg őseink hajukat elöl nyírták, addig a keresztény Európa már hosszú hajat viselt. E kettősség az európaiak nemtetszését váltotta ki. Amikor 1279-ben a kunok megkeresztelkedtek, ezt csak úgy vállalták, ha hajuk megnyírását tovább is engedélyezték.

 

 

Előzmény: annie99 (13)
annie99 Creative Commons License 2007.05.07 0 0 13

Sziasztok, ha van itt valaki!

 

Kutakodtam a magyar paraszti hajviselet kérdéseiben és ezt találtam:

 

nyíratlan férfi → hajviselet. A hosszú hajat körben leengedve, az előhajat választék nélkül hátrafésülve, de leggyakrabban a női hajhoz hasonlóan választva, sodorva, fonva, feltűzve viselték. Néhol a homlok feletti tincset, az üstököt több ágú fonatban hátravetették (Mezőkövesd, Felföld), gyakrabban az elválasztott előhajat megsodorva vagy fonva a fül mellett vagy a homlok felett csimbókot, gombot csináltak, de csüngve hagyott sodrékba és fonatba, ill. kákóba, varkocsba fogva is viselték. A hasonlóan összefogott hátsó hajat, fűzővel, görbefésűvel is összefoghatták, vagy hátul zacskóba (Debrecen) kötözték. Leggyakrabban, különösen munka közben, egyszerűen a süveg vagy kalap alá gyűrték. – A hosszú hajat a parasztság valószínűleg a kereszténység felvétele óta, más hajviseletekkel felváltva, ill. párhuzamosan a 19. sz. elejéig hordta. A hosszú haj fonatokba csavart viselési módjának előzményei a 15–17. sz.-i nemesi viseletben is megtalálhatók. Divatját az 1848-as szabadságharcban részt vevő katonák és nemzetőrök elhagyták, a 19. sz. végéig csak a korábbi hagyományokhoz hű öregek és pásztorok viselték. – Irod. Garay Ákos: Régi magyar férfihajviselet (Népr. Ért., 1911).

 

Szerintetek a kereszténység felvétele hogyan eredményezte ezt a hatást?

 

Sodrott hajú idős férfi (Lábod, Somogy m., 1910)
Via Galvani Creative Commons License 2007.03.11 0 0 12
Natehát.
Via Galvani Creative Commons License 2007.03.11 0 0 11
Ha viszont továbbra is holt topik marad, ,még a végén újat nyitok, érdekesebb visszhanggal.
Via Galvani Creative Commons License 2007.03.11 0 0 10

Felhoznám a topikot, mert közeli ismerősöm néprajz szakra szeretne jelentkezni.

Ötletek, tanácsok?

Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.02.27 0 0 9
Újabb adatok. Kóló valamilyen körtáncot jelent (egyébként a Kóló-térről indul a felvonulás)
+ a tévé szerint tegnap 20 ezren voltak a látógatók (hogy a busúk ebbe beleértendők e azt nem tudom)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.02.27 0 0 8
Ehhez még pár megfigyelést hozzákell tennem:

Kb. 40-50 ezer forint a jelmez, ebből a maszk 20 ezer - bár ott lehetett kapni maszkoka 4-5 ezer forintért is. A maszkból alig lehet kilátni. Az ár miatt is kellemetlenül érintette őket az eső, mivel összecsomósodik miatta a bunda.

Nagyon meleg a bunda ("van benne vagy 50 fok").

A magyar busók egy(?) busócsoport tagjai.

Előzmény: Dr. Benjamin Justice (5)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.02.26 0 0 7
http://www.vendegvaro.hu/35-21259
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (6)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.02.26 0 0 6
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.02.26 0 0 5
Látom nincs itt élet.

Mindegy! Ma Mohácson voltam a busójáráson, és fenomenális volt! Ez egy teljesen élő népszokás, beszélgettem pár busóval és az jött le nekem hogy nagyrészt maguknak csinálják, nem a kirakatnak.

Elfáradtam úgyhogy most csak jegyzetelek ide. Azt mondták, hogy 600 - 700 busó volt, meg idén kifejezetten sok vendég. A busók elég sokat ittak közben. Gyanús pillepalackos bort. Az egész a szexről szól egy jelentős részében, bár ezt korábban is olvastam. 50 mohácsi busú volt, és a többi szerb, horvát és lengyel.

A busómaszk agancsára fánkokat huzigáltak (ill. később sörösdobozt is, másrészt meg egy busócsónak is eléggé eltekergett a partraszálláskor, mindez szintén azt mutatja hogy ivászat az volt).

A mohácsiak már gyerekkorukban "benne vannak" ("miaz hogy!" mondta az "adatközlőm").

Máshonnan Magyarországról nincsenek csoportok.

Sokat gyakorolnak.

Most ennyit. Az egyik csapat névtábláját megszereztem. Valami hasonló farsang lesz Szentesen jövő héten, legalábbis az Infón mintha ezt mondták volna. Még nyomozok.

Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.01.28 0 0 4
Engem is érdekel a néprajz, persze abszolút műkedvelő vagyok.

Mi a tudomány jelene? Most főleg ez foglalkoztat. Úgy értve, "a mai falu"-ban mi maradt meg a néprajz tárgyköréből?

PETYUS Creative Commons License 2006.01.28 0 0 3
Persze.
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (2)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2006.01.27 0 0 2
Olvassa ezt valaki?
PETYUS Creative Commons License 2002.11.15 0 0 1
Írok. Majd később többet is.
Előzmény: Kevin83 (-)
taith Creative Commons License 2002.11.14 0 0 0
Van itt valahol egy Vízimalom-elmélet című topic...

:o))

Előzmény: Kevin83 (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!