Keresés

Részletes keresés

_chillout_ Creative Commons License 2014.07.29 0 0 2030

Arzen, en teljesen abban a hitben voltam, hogy te no vagy :-)) Ne kerdezd, miert :-)))

Előzmény: Arzeen03 (2029)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 2029

én mindig meghatódom, mikor kislányom kérdezi, hogy apa, mikor gyógyul már meg a térded?

 

hát.. nekem nem volt jó gyógytornászom, mondhatom.. sőt.. 

aki a kórházban volt annak meg kifejezetten ellenszenves voltam :) 

volt kinzás rendesen, ezt nem ijesztgetésből mondom, azért fájhatott ennyire nekem mert már eleve nem volt valami rendben 

egyébként többi beteg csinálta mint a szél, még szégyelltem is magam

 

most mindenképpen szeretnék majd térdhajlitó gépet bérelni egy két hétre a műtét után

 

 

Ibus85 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 2028
Szia abban az egyben bizom,hogy normális gyogytornászt kapok,és nem kinoz halálra érti a dolgát!!Az idei nyár nekünk is ugrott sajnos a gyerekek isszák meg a levét!!De bizom benne hogy már a következőt élvezhetem!!Jobbulást mindenkinek!!!
Előzmény: Arzeen03 (2026)
Ibus85 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 2027
Köszönöm chillout,neked meg jo nyaralást!!Utána pedig kitartást kivánok!!:-)
Előzmény: _chillout_ (2025)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 2026

már mikor megmondtuk itt, hogy műteni kell 

minek ide orvos? :) na jó, nem olyan vicces ez, tudom

és a térdrögzitőbe bedagad a térded? akkor az nem feszül benne? 

akkor nem olyan egyszerű, fájhat neked is rendesen.. nem csak mikor hajlitanád

azért valamennyire mozog a lábad?

 

nekem az idei nyár ugrott

műtét után pár héttel elmentünk egy kempingbe a kisfiammal, két mankóval elég érdekes látnivaló voltam, befáslizva meg minden :) ráadásul a lakókocsiból alig tudtam kimászni, kész zsonglőtrmutatványokat hajtottam végre, na meg alig értünk oda, vezetés közben annyira fájt a lábam.

 

mikor az első két gyógytornán voltam, bedagadt térddel, mondtam a gyógytornásznak, hogy ha lehet ne vegyük le a fáslit, mert még nézni sem tudom, hogy néz ki.. egy nagy pukli volt az egész

 

Ibus, a gyógytorna kicsit nehéz lesz főleg az elején. Az egy dolog, hogy nekem voltak ott gondjaim, ettől függetlenül a gyógytornák után a legtöbbször sokkal jobban éreztem magam.

Vizitornát meg csak ajánlom, legalább majd egyszer próbáld ki, az egyenesen szuper.

Jó olvasni, hogy gyógyulsz, már túlvagy rajta, ez a legfontosabb, remélhetőleg nemsokára már csak egy kicsit kellemetlen emlék lesz neked az egész :)

 

 

Előzmény: _chillout_ (2025)
_chillout_ Creative Commons License 2014.07.26 0 0 2025

Bocsánat, nem vesztem el :-)) Magyarországon vagyok, próbáltam orvosokkal beszélni a lehetőségekről, többek között ezért is utaztam haza. Nincs más megoldás, mint a műtét, már biztos, a jó hír, hogy nem kell rohanni, a meniszkuszom megvár :-))

Az már kevésbé jó, hogy még mindig napi 2 gramm fájdalomcsillapító az adagom, a térdem pedig minden nap estére lufi-nagyságúra dagad. Pénteken elutazunk nyaralni, amint onnan hazaértünk, intézem a műtétet.

 

Arzén, sajnálom, hogy ennyire lerobbantál, reméljük, gyorsan összekalapálnak!

Ibus, kitartás, türelem, már a célegyenesben vagy!

Loriana, a történeted... :-((

Ibus85 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 2024
Sziasztok!!Egyre jobban megy a menés,de estére elfárad a lábam,tegnap fájdalomcsillapítót vettem be este mert annyira fájt,a gyogytornára is be kell jelentkeznem,meg a fizikora is,már nagyon várom,persze azt mondják hogy elég kemény dolog!!2hét és szobabiciklizhetek,meg úszhatok!!lemértem a két combom csak 4cm külömbség van köztük,látszatra sokkal rosszab!!Arzeen neked meg kitartás!!!És jobbulást mindenkinek!!!:-)
Előzmény: Arzeen03 (2023)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 2023

Ibus, nyugodtan ird csak meg ha valami baj van - a jót főleg - ha valaki akkor Loriana biztosan át tudja érezni mi van veled..

 

Régen olvastam már a blogos sztorit,  de most nem hiányzik a horror :)

 

Még a műtétem előtt és után belevetettem magam a témába elég rendesen itt a neten.

 

Térdfájás nélküli napokat mindenkinek :)

 

Ki ismeri esetleg dr. Bartha Lajost, hozzá kaptam beutalót. Utána olvastam, nagyon jónak tűnik, de van esetleg valakinek vele kapcsolatban valami tapasztalata, vagy információja? Ha nincs az sem baj, mert hozzá megyek ez a jelenlegi felállás.

 

Egy nagyon picit javult a térdem, két napja reggel miután felkelek, az ágy szélén ülve kézzel próbálom nagyon lassan hajlitani, olyan 50-60 fokig tudok és merek elmenni és olyan 40 hajlitást szoktam csinálni..  

De merev, meg meg is van duzzadva. Na mindegy ezt csak úgy irtam :)

 

Loriana, a lábgép dolog nincsen elfelejtve, ha szükségem lesz rá, elkérhetem jd kölcsön? 

 

Előzmény: Ibus85 (2022)
Ibus85 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2022
Loriana!Hát elolvastam a történeted,nagyon durva,nem is panaszkodom többet,mert nem tudom hogy birtam volna a helyedbe!!!Jobbulást!!
Előzmény: L0riana (2021)
L0riana Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2021

Sajnos osztom a véleményed a körültekintésről... Ha úgy is fekszel, akkor ajánlom ezt az oldalt, ha még nem olvastad: http://keresztszalag.hu/index.php/blogok. Az én történetem is elolvasható, bár a legutolsó műtét nincs benne, az tavaly szeptemberben volt. (Ha megérem az egy éves évfordulót, csapok egy kis ünnepséget, az tuti.)

Előzmény: Arzeen03 (2019)
Ibus85 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2020
Hali,tegnap voltam a dokimnál és azt mondta jobban kellene már mennem,de azon kivül jol hajlik a lábam azzal nem lesz gond,mehetek gyogytornára meg fizikora is,2hét mulva mehet a szobabicikli meg az uszás,aztán majd meglátjuk,reméllem a legjobakat,!!Hát igen ugy tünik mindenki elveszett!!Bizos mindenki nyaral!!:-)Jobbulást mindenkinek!!!!
Előzmény: Arzeen03 (2019)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 2019

szia Ibus!

 

eddig az volt a baj, hogy nem tudtál járni, most meg már az, hogy tudsz, de fárasztó.. nahát ilyet! :))

nemsokára rendbejössz és indulhatsz valami táncversenyen :)

 

többiek leléptek, úgy néz ki.. úgy hallottam, chill valami afrikai gyógynövényt szerzett amivel minden nap kenegette a lábát ami már rendbejött..

gurabli beleszeretett egy Ausztrál légtornásznőbe akivel külföldre szöktek.. 

persze ezeket csak hallomásból tudom, többiekkel nem tudom mi van

 

mindenki meggyógyult és leléptek.. itthagyták a szenvedőket :)

 

köszi, térdem nagyon fáj, szinte csak fekszem, de úgy is fáj ha megmozditom, jegelem és várok

de már megvan az irány.. van orvos, elvileg sinen van minden

 

a végén le fogom irni majd összefoglalva, elejétől mi volt és milyen eltérő vélemények voltak, és végül hova jutottam, amit még egyenlőre most nem tudok

 

a legnagyobb tanulság, hogy ha már műteni kell és van lehetőség rá, nagyon körültekintőnek kell előtte lenni...

 

 

 

 

 

 

Ibus85 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 2018
Szia Arzeen,hát megvagyok,most van a második nap hogy mankó nélkül megyek,de tegnap késö délután már mankóztam mert annyira elfáradt a lábam hogy már kellemetlen volt rálépni,reggel elindulni nagyon nehéz de hamár mentem pár métert nincs gond!Ma megyek a dokihoz hogy ki irja a gyogytornát,aztán meglátjuk az majd hogy sikerül!Te hogy vagy?Jobbulást mindenkinek!!:-)
Előzmény: Arzeen03 (2017)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.23 0 0 2017

na irtam egy csomót elküldtem és eltünt.. na mindegy

 

mindenki jól van? :)

 

Ibus, hogy van a lábikád azóta? chill, műtéttel mi az ábra? te lábad?

gurabli lábadozol még? :)

zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.21 0 0 2016

Szia Cimbóka!

 

A dédink aki 85 éves múlt 3 hónapja kapott térdprotézis. A műtét előtt mindkét lábában elviselhetetlen fájdalmai voltak és közel járásképtelen volt.

A műtét kb 3 órás volt utána őrző pár órára, majd lekerült az osztályra.  Normál kötés, egyedi rögzítés nélkül drain cső az elvezetésre.

Már másnap megkezdődött a gyógytorna alap szinten.

Egy hétig volt kórházban, utána két hét a kórház rehabilitációs részlegén. Azóta a megtanult gyakorlatokat végzi és már kérdezi, hogy mikor műtik meg a másik térdét is, mert jelentős életminőség javuláson ment át.

Ismét képes járni a műtött térde fájdalom mentes és magára mérges, hogy ilyen sok évig ellenállt a műtétnek.

Annyi negatív tapasztalata volt, hogy a hideg műtőben vagy az örzőben megfázott.

Amennyiben részletesebben érdekel bármelyik rész kérdezz bátran, és a dédi válaszol:)))

 

Előzmény: cimbóka (2013)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 2015

Kedves Cimbóka!

 

A térdprotézissel kapcsolatban nem tudok segiteni, legfeljebb annyit tudok mondani, hogy a gyógytornára járt egy idősebb hölgy is, aki térdprotézis műtét előtt volt és már a műtét előtt járnia kellett gyógytornára megerősiteni a lábát, hogy utána könnyebb legyen a felépülése.

 

Talán erre kérdezz rá a dokinál, bár irtad, hogy a férjed lába nagyon fáj, akit emlitettem rendesen tudott tornázni.

Előzmény: cimbóka (2013)
zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2014

Szia Gurabli!

Olvasva a hozzászólásaidat azt gondlom, hogy még többet kellene véleményezned dolgokat, mert egyedül a te posztjaidnál láttam azt maradéktalanul , hogy egyrészt objektív másrészt egész szakmai bár mint olvastam az ismereteidet tapasztalati úton szerezted sajnos. :)

Ezek nem visznek félre és ez a legfontosabb.

Előzmény: gurabli (2012)
cimbóka Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2013

Bocsánat, de nem olvastam sokáig vissza, így eddig csak sérülésből származó problémákról olvastam. Nem tudom, hogy van-e itt valaki, aki térdprotézis műtéten van túl. Ez vár a férjemre, aki már pokolian szenved. Szeretném tudni, hogy mire érdemes felkészülni, illetve olvasni a tapasztalatokról.

Köszönöm előre is.

gurabli Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2012
Majd hozzaszolok a többihez is, csak most mobilról. A meniscus utan a rehab nem annyira rázós, nyugi. Nem konnyu, de a rázós az a szalagnal van:)
Előzmény: _chillout_ (2011)
_chillout_ Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2011

(A TB támogatásról: van egy kvóta, mondjuk havi 10 MR vizsgálat. A gép viszont ott áll éjjel-nappal, a korlátozott kvóta miatt kihasználatlanul. Ezért van az, hogy aki fizet, soron kívül mehet. A fizetős betegek ilyenkor nem a helyet veszik el a támogatottaktól, csak javítják a gépek szomorúan alacsony kihasználtságát. A vizsgálat nem is annyira a betegnek kerül sokba, mert sürgősséggel vagy indokolt esetben azonnal és ingyen elvégzik a vizsgálatot, hanem a kórháznak, a TB-nek. Itt egy MR vizsgálat átszámítva 250ezer Ft úgy, hogy az ember fizeti a havi eü járulékot.)

 

Igen, a rehabilitáció lesz a kutya nehéz, én is ezt hallottam :-))

Előzmény: zkovaxxx (2010)
zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2010

Szia Chillout!

Én a kereszt szalag szakadás oldaláról közelítettem meg az MR kérdést.

A „csak” meniscus sérülésnél nem vitatnám az MR szükségességét, mert az teljesen más sérülés.

Az, hogy két radiológus esztéta ugyan azon felvételről gyökeresen más megállapítást tesz az megint egy más kérdés.  Minden szakmában vannak kimagasló és átlagos teljesítményt nyújtók. Itt sincs ez másképp.

Az MR alapjaiban 100%-ban tb támogatott vizsgálat Magyarországon amennyiben a szakorvos ennek szükségét látja. Az megint más kérdés, hogy éves szinten kevés a vizsgálati szám tb támogatásos alapon, ezért 3-4 hónapos várakozás van. Kapacitása lenne a vizsgálatot végző cégeknek, mert amennyiben kifizetsz kb 25eft.ot a vizsgálatért akár holnapra is kapsz időpontot.  Ez megint egy messze vezető kérdés, mert joggal zavarja azt aki évekig fizet tb-t és  joggal nem érti meg miért kell hónapokig várnia.

 

A fiamnál közel 3 hónap telt el a sérülés és a műtét között, mert közben abszolvált egy érettségit. Eleve egy hónap kellett ahhoz, hogy biztonsággal lehessen megállapításokat tenni.

Már nem sportol versenyszerűen, de nyilván korából adódóan is szeretne még sportosan aktívan élni. A versenyszerű sportot megúszta komolyabb sérülés nélkül, majd egy laza baráti foci közben egy rossz leérkezést követőn baj lett.

 

 Az, hogy milyen lesz  a térde az majd hónapok múlva derül ki.  Visszavarrták, mert ez a műtéti protokoll.

Számomra sok sportsérülés után vált világossá, hogy a műtét és az azt követő gyógytorna ami a rehabilitáció szerves része nincs meg egymás nélkül. Egy jól sikerült műtétet is tönkre tehet egy rossz gyógytorna, de egy jó gyógytorna sem tehet helyre egy rossz műtétet.

A mankó kezelés csak hab a tortán. Az igazán szenvedős meló csak 1 hónap múlva kezdődik. Na az már embert próbáló :))

Előzmény: _chillout_ (2007)
zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2009

Igazad van a jegelés nem egy veszélyes beavatkozás, de láttam már olyant, aki egész nap jegelte a sérült helyet, majd csodálkozott, hogy utána fájt az ízület a szövetelhalásról nem beszélve :)

Gondolom, tudod, hogy azok az orvosok, akik a magán klinikán műtenek, azok a hét nagy részben ugyanazt teszik tb alapon ami elérhető bárki számára.

Természetesen a fásli is ugyan azt a hatást éri el, mint a harisnya, A fásli macerásabb, míg a harisnya egyszerűbb és ez nem elhanyagolható mikor egyébként is eleged van mindenből. Ja és nem egy költséges dolog.

Köszönöm a fiam nevében is a jó kívánságot.

Kívánom, hogy minél előbb gyógyulj meg teljesen.

Előzmény: Arzeen03 (2008)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2008

sziasztok

ez itt nem egy orvosi konferencia, hanem egy beszélgetős fórum, tapasztalatokról, átélt dolgokról és persze az ember ad néha egy két tanácsot is, mint pl a jegelés, de az nem egy veszélyes beavatkozás :)

 

az alábbiaktól függetlenül még sok sok dolog közrejátszik a felépülésben, segitség és támogatás, anyagi lehetőségek, persze legjobb lenne bemenni egy magánklinikára és csinálják meg amint lehet..

 

nekem soha nem volt előtte probléma a térdemmel, remélem meg tudják csinálni, különben lőttek a munkámnak

igy is már több mint 90 napja vagyok betegállományban, jövő héten kell mennem munkahelyi orvosi bizottság elé, közben meg már menni sem tudok :)sportolni nem akarok, legfeljebb uszodába járni, a térdem a munkámhoz kell

 

kov a fiadnak mielőbbi gyógyulást kivánok. 

 

a neten persze megtalálható minden, rögzitők, ilyesmi, de ahova menni szeretnék, ott remélem profin megcsinálják a térdem

 

nekem műtét után fásli volt a térdemen

utána a gyógytornász később megmutatta, hogyan tekerjem fel a fáslit, bokától felfelé végig egészen a combig..

_chillout_ Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2007

Szia Zkovaxxx! Igen, igazad van, nem mindig vezet jóra, amikor laikusként próbálunk egymásnak segíteni, de itt azért mindegyikünk folyamatos orvosi felügyelet alatt áll, sajnos. A merevítős térdortézist hívom én térdrögzítőnek, de teljesen igazad van, nem ugyanaz az oldalsínes, mint a sima rögzítő. 

Nagy szerencséje van a fiadnak, ha 2 hét után még vissza tudták varrni a meniscust, erre általában csak akkor van esély, ha azonnal megműtik (és persze ha szerencsés helyen szakad el). Remélem, hogy nagyon hamar felépül és folytatni tudja a sportot. Nekem az a nagy szerencsém, hogy orvosokkal, főleg sebészekkel dolgozom együtt, akiknek csont- és ízületi sérülésekben nagy tapasztalatuk van. Ennek az a hátulütője, hogy ismerem a műtéti módszereket és iszonyodom a gondolattól, hogy kés alá feküdjek. Ezért is ülök egy ripityára szakadt meniscus-szal itthon, ahelyett, hogy már rég túl lennék az egészen és lassan a rögzítőt is eldobhatnám. A másik oka az, hogy az én esetemben a műtét semmiképp sem helyreállítást, hanem kármentést jelentene, ami ellen elég sok érv szól netes és személyes forrásokból.

Az MR szükségtelenségével részben tudok egyetérteni; a ti esetetekben adott volt, hogy műteni kell és ott úgyis kiderül, hogy mi a helyzet, de pl egy meniscus sérülést csak nagyon gyakorlott ortopéd orvos fog megállapítani manuális vizsgálattal, olyan radiológus pedig, aki ultrahanggal diagnosztizálni tudja, talán 100-ból egy ha van. Az MR veszélytelen vizsgálat, egyetlen hátránya, hogy drága, de pl ahol én élek, egy bizonyos összegig saját zsebből kell fizetni minden vizsgálatért.

A gyógytornász munkája a műtét után kezdődik. Az ő dolga megtanítani a mankó helyes használatát, megbeszélni a rögzítővel, annak elhagyásával kapcsolatos kérdéseket, és persze a láb újra mobilizálása is az ő segítségével történik.

Előzmény: zkovaxxx (2005)
zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2006

bár nem érzem magam profinak megpróbálom.

 

Például egy  30-60 fokra van beállítva a rögzítő, mely azt jelenti, hogy a sem a 0 fok felé ( teljes kinyújtás egyenesbe) sem a 60fok fölé nem  engedi a rögzítő  a mozgást. Kvázi a láb egy behajlított állapotban van, de csak ebben a tartományban. mely miatt nem tudod sem az egyenesig sem a másik irányban nagyobb szögben behajlítani.  Ehhez szükséges két fok állítási lehetőség az ortézisen.

A szöget a comb és a lábszár által bezárt szögként illik érteni. 

 

A műtét után gyakori a 30-60 fokos beállítás

Egy hét után ha megfelelő a gyógytorna eredménye az egyik értéket átállítják 0 fokra ergo ki tudod nyújtani a lábad teljesen egyenesre, a másik értéket meg folyamatosan módosítják ahhoz képest, hogy meddig lehet hajlítani a térded.

Értelem szerűen 90 fok már azt jelenti, hogy be tudod hajlítani a lábad derékszögbe (mint amikor ülsz egy széken) 

A 90 fok felett elindulsz a hátra hajlítás felé egész addig míg eléred 180 fokot mikor kvázi rá tudsz ülni a lábadra teljesen

Előzmény: Arzeen03 (2002)
zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2005

Végig olvastam a hozzászólásokat. Úgy érzem, néha kicsit félre viszitek egymást, részben mert mindenki a saját tapasztalatát osztja meg, részben mert sokat sok helyen olvastok utána, nő az információ halmaz ezzel együtt a kérdések is melyre a legnagyobb jóindulattal próbáltok egymásnak válaszokat adni, de ez két szakma. Orvos és az azzal szorosan együtt tevékenykedő gyógypedagógus közös munkája a sikeres felépülés.  Sokszor olyan lényeges elemek maradnak ki, ami tényleg hasznos lehet mindenki számára. Teszek egy kísérletet néhány dolog megvilágítására, remélem hasznos lesz néhányotoknak.

A fiamat, aki 20 éves 8 év versenysporttal a háta mögött focizás közben baleset érte.  Miután jómagam 15évet a versenysportban töltöttem, begyűjtve számtalan sérülést, melyet számtalan rehabilitáció követett, szereztem némi tapasztalatot.

Két hétig jegelés mellett pihentettük a térdét, egyrészt mert egy kisebb sérülésnél jelentős javulást mutat, másrészt egy gyulladásban lévő ízületet nem lehet pontosan diagnosztizálni.

Mivel ezután sem lett érdemi változás azon felül, hogy a duzzanat lelohadt, jött az orvos illetve az orvosok, mert azt gondolom egy kontroll vélemény mindenképp fontos.

Mindkét orvos keresztszalag szakadást állapított meg és megalapozottan műtétet javasolt. 20 éves korban előzmény sérülés mentes térdnél nagyon jó az esély a teljes gyógyulásra és a további amatőr sportra ezzel kizárva a szakadt keresztszalag miatti nagyobb ízületi terhelés következtében bekövetkező kopások utáni korai térdprotézist. Nyilván mások a kilátások 40 éves korban és esetlegesen több előzmény sérüléses múlttal. Mindenki csak önmaga tudja eldönteni, hogy egy szalag szakadás után hajlandó sportágat váltani vagy mennyire kíván aktív sportos életet élni a jövőben.

Az orvos kiválasztása a legnehezebb dolog hisz számtalan véleményt lehet itt is olvasni pro vagy kontra, úgy hogy nem ismerjük a véleményezők párbeszédét az adott orvossal. Az orvos mindig elmondja, hogy az adott ízületi állapot műtéti megváltoztatása után milyen kilátások vannak a sport vagy a normál élet terén. Sok sporttársam nem hallotta meg az orvos szavait, hogy egy számos sérülést megélt térdből nem lehet egy újat csinálni és utána negatív véleményt alkotott az orvosról .  Az adott szituációhoz kell az életet igazítani bármennyire nehéz is ezt elfogadni az adott szituációban. Rohamosan fejlődik a technika és a jövőben bármi elképzelhető, de ma ez a realitás.

Módszerekről és az azt követő rehabilitációról is sok olyan hozzászólás van, ami félre visz, mert nincs két egyforma eset sem ember. Több jó módszer is van és nyilván az adott orvos abban, hisz amit ő csinál, azért azt csinálja. Az meg tény, hogy második harmadik műtét során változik a lehetőségek köre, mert nyilván szűkül. 

A neten érthető leírások vannak még műtéti videó is, ami nem horror.

A keresztszalag szakadást ma a Lachmann asztalfiók módszerrel (manuális ízületi vizsgálat) lehet a leghatékonyabban diagnosztizálni. Természetesen ez is csak egy szakorvos számára mond el bármit is, még akkor is, ha egy általános orvos is tanulta a suliban.

Mint gondos szülő akartam egy CT és egy MR vizsgálatot is, mert biztosan nem árt és sokkal több lesz az információ. Konzultáltam a terület szakértőivel is mind ugyanazt mondták. Rendszerint hamis képet kapnak ezeken a vizsgálatokon de, főleg azért mert a Lachmannal megállapítják a kereszt szalag szakadást a többi járulékos sérülés a műtét során feltárható és egyben megoldható.

A kereszt szalag szakadások 50%-nál meniscus sérülés (népszerű nevén porc) , 30%-nál pedig oldal szalag sérülés alakul ki. Nyilván ez a sérülésnél keletkező erőhatások függvénye.

Mivel egy alap kereszt szalag szakadásnál azért két hónap múlva normál napi rutin mellet nincs jelentős fájdalom, ezért sajnos a fiam esetében is lehetett számítani még járulékos sérülésre miután a napi átlag mozgásnál is érzékelt erős fájdalmakat a térdében.

A műtétnél ki is derült, hogy kiszakadt a porc ágy és azt is vissza kellett varrni.

Ez megint magával hozta azt, hogy milyen rögzítő kerül rá a műtét után. Módszereknél változhat a műtét utáni rögzítés (fokállítós ortézis vagy más rögzítés), de a meniscus szakadás miatt a fokállítós ortézis kötelező.  Ez már nyilván megnöveli a rehabilitációt hisz a sérülés foka bonyolultabb.

Az ortézisek körül is van némi félre értés a hozzászólások némelyikében.

Az alap térdrögzítő mindenkinek jó, főleg ha térde már sok sérülést megélt, főleg egy pihentetés szakaszában hasznos. A műtét után használatos ortézis (fokállítós térdrögzítő) már speciális.  Ebben nincs jobbos balos, mint itt olvasható sok helyen Egy fajta van több gyártó kivitelezésben mely nyilván eltér a külalakban, de a fokállításban és a rögzítésben nem.

A műtét után mikor ezt az orvos előírja az azt felhelyező szakszemélyzetnek kell az oldalán lévő fém merevítő formálásával azt a beteg lábára igazítani. Ez nagyon fontos, egyrészt mert nem csúszik, lefelé mankózás során másrészt nem kell felesleges fájdalomnak kitenni a viselőjét meghúzott állapotban. Mi a családban kaptunk egyet, ami három hétig használva volt. A felrakásnál megdöbbenve tapasztalták, hogy ez nem volt az előző használó lábára igazítva, pedig az egyik legnevesebb kórházban rakták fel. Nem rontott a beteg helyzetén, de a komfortérzet egy ilyen helyzetben nagyon fontos, mert megkönnyíti egy egyébként is nyűgös ember mindennapjait.

A másik szerintem fontos dolog a műtét után a kompressziós harisnya. A kórházban fáslit használnak, ennek sok más oka van, de ebbe nem mennék bele, mert messzire vezet. Megkönnyíti az ápoló családtagok helyzetét is, mert nehéz úgy fáslit felhelyezni, hogy minden cm-en a megfelelő kompressziós nyomás legyen, míg a harisnya ezt megoldja. Egyik legfontosabb a műtét után megelőzni a trombózis kialakulását. Ez életkortól független.

A fiam tegnap hazakerült innen már csak rajta múlik a további gyógyulása, mert minden embernek más a fájdalom tűrő képessége és az akarat ereje is a rehabilitáció során.

Bízom benne, hogy pár dolgot a helyére sikerült tennem

Szép napot és gyors gyógyulást mindenkinek!

zkovaxxx Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2004

Az hogy egy szakorvos milyent írhat fel az műtét specifikus. Az meg, hogy milyen típusra lesz szükséged az szintén a műtéten dől el.  A normál  hétköznapi rögzítő megint egy másik téma.

 

Előzmény: Arzeen03 (1994)
_chillout_ Creative Commons License 2014.07.20 0 0 2003

Köszi szépen Gurabli, igen, pont ebben az enyhén hajlított állapotban érzi jól magát a térdem (pedig a meniscus sérült).

Hogy van a sérved? Lassan az összes orvosi eszközt személyesen teszteled :-))

Előzmény: gurabli (2000)
Arzeen03 Creative Commons License 2014.07.19 0 0 2002

na itt egy profi, aki röviden és megfelelően leirja a fokokat :)

mielőbb túl szeretnék lenni ezen, mert igy csak romlik a térdem minden nap

 

és gurabli nálad mi a helyzet :) hogy vagy..?

gurabli Creative Commons License 2014.07.19 0 0 2001
Elsőrangú orvost Pécsen, illetve Mohácson tudok én is ajánlani. De ha messze van, akkor macerás, mert azért járkálni kell vissza rendszeresen. De nb1es focistakat műt, meg profi keziseket. Rengeteg tapasztalata van, es nagyon jo fej is. Nem is kell szerintem sokat várni a műtétre, minden oep.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!