Keresés

Részletes keresés

Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.02.25 0 0 10193

Üdv !

 

Azt javaslom ,alaposan járd körül a témát mielőtt belevágsz az építésbe.

 

Itthttp://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9214337&la=137710893 pl.egész újszerű megoldásokat találhatsz.(inverz égés)

Különös tekintettel a kibocsátásra.

Itt pedig rácsodálkozhatsz egy székely góbé alaposságára:http://tomegkalyha.blogspot.hu/2016/04/miert-ez-blog.html.

Én közel 3 évet töltöttem azzal ,hogy informálódjak a témáról és egész más rendszert építettem meg.

Ez pedig csak egy tesztkályha-gazdasági épületben.A beépített tűztér rendszeréről itthttp://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9213213&la=141588647 láthatsz videókat ,ill a hozzászólásaimban olvashatsz róla .

Üdv Fidó mester

Előzmény: feeder8 (10188)
feeder8 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 10192

Sziasztok!

 

Köszönöm a visszajelzéseket. Egy "sors-társ találkozó"  valóban sokat segítene :). Tudtok esetleg abban segíteni, hogy hol és mikor lesz egy ilyen találkozó? (Bp és környéke).

 

Köszönöm.

 

 

 

 

Előzmény: laci nem betyár (10191)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.22 0 0 10191

Jobb ha eljossz te is egy meetingre.

ott ezekre a kerdesekre valaszt kapsz (remelem).

Mert itt kevesen vannak akik ertenek is hozza.

Előzmény: feeder8 (10188)
Sárgamacska Creative Commons License 2017.02.21 0 0 10190

Vásároljál meg egy  tömegkályháról szóló könyvbet és azt tanulmányozd részletesen !

Kitartóan.

 

 

 Külső falban keramikus kötés soha sem jön létre.

 Kívülre samottot tenni feleleges költség !!

Előzmény: feeder8 (10188)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.20 0 0 10189

Fontos kérdések: milyen a kémény (magasság, keresztmetszet, profil szögletes vagy köralakú, anyag, hőszigetelt e) A betáplevegőt honnan fogod kapni? Milyen a ház környezete, szélirány, van e fedésben más ház által, szeles hely vagy milyen? Ha a magassága a kéménynek kicsi  és a hagyományos 14 cm-es szögletes 4 téglás a  kémény akkor gond lehet a huzattal. 

Előzmény: feeder8 (10188)
feeder8 Creative Commons License 2017.02.20 0 0 10188

Üdv Mindenkinek!

 

Egyelőre még csak ismerkedek a tömegkályha gondolatával, rengeteg információt lehet olvasni itt a fórumon. Talán túl sokat is  (bőség zavara... :) ).

 

Alapjaiban a Helbro féle Dán ellenáramú kályhában gondolkodok, de vhogy szeretném "optikailag" egy kicsit szélesebbre készíteni majd úgy, hogy ez ne menjen a működés rovására. Úgy látom, hogy a belső mag mérete nagyon fixen méretezett.

 

Véleményetek szerint az alábbi módosítások, milyen hatással lennének a megbízható működésre?:

 

- ha a két köpeny közötti távolságot növelem pl 10cm-ről 15-18cm -re -->  ez hogyan hatna a huzatigényre? Ettől nagyobb vagy éppen pont kisebb huzatigénye lenne a kályhának? 

 

- ha a külső köpeny is samott téglából készülne, de élére állítva ( erre lenne még kívülről egy kb 3-4cm vastag "esztétikai" kőburkolat rakva, így 6+4=10cm vastag lenne a fal) --> ez túlságosan felmelegedne? Bírná ez a hőterhelést vagy repedezni kezdene? 

 

(azért gondolkodok élére állított samottban, mert így magasabb hőmérsékletre melegedne, így szerintem hatékonyabb/kellemesebb lenne a fűtő hatása. Ha lapjára rakom a külső samottot, akkor a 12,5+4=16,6 cm már túl soknak tűnik, lehet hogy nem melegedne fel rendesen..) 

 

 

-  fenti külső samott köpenyt is rakhatnám C30-as Rath habarcsba? Lenne akkor hőmérséklete a külső falnak, hogy létrejöjjön a keramikus kötés? (vagy sohasem kötne meg rendesen...)

 

 

Köszönöm előre is a tanácsaitokat. (Ha azt mondjátok, hogy "nem szabad" eltérni a Helbro féle méretektől, akkor "nem variálok" tovább és abban gondolkodok én is...)

elemző999 Creative Commons License 2017.02.18 0 0 10187

A kocsmában kifejezett kellemetlen szag volt már hetek óta.

Ezt úgy oldották meg hogy kinyitották az ajtót (kint meg minusz 5 fok volt).

 

Kiderült a következő.

 

A Wamsler kandallókályhát úgy helyezték el, hogy a kéménytisztító ajtó elé tették.

Tehát az ajtót kinyitni nem lehet. Valószínű a becsatlakozási nyílásig tele van korommal (vizes fa alapeset).

 

Az alkalmazott ha berak fát és bolygatni akarja, a következőt csinálta.

Alul bezárt  mindent hogy levegő ne menjen be, (????) és a felsőajtót nyitotta ki, ahol persze kidőlt az össze füst.

Utána kinyitotta a bejárati ajtót szellőztetni.

 

A tucatnyi ember meg nézte.

 

Az alsó ajtót ha kinyitja akkor látszik a hamuzó tálca és a tűztér alja.

 

Az alsót nyitva hagyva üzemeltette a kályhát, így a tűztérből a füst kijött a kocsmába mérsékelt tempóval, mert azon ment a játéka hogy felfelé menjen a kéménybe vagy ki a kocsmába.

 

Amikor köd volt, akkor a kocsma nyert.

 

Na most ha ilyen a magyar szinvonal akkor beszélhet itt bárki bármit, mert ha a kocsmás hülye, akkor a többi idióta miért ül a füstben és nem szól semmit?

 

Szóltam óvatosan, de nem volt siker :)  

 

A kéményseprők egy csoportjával is beszélgettem a kocsma előtt féléve és tudatlant játszva kérdeztem tőlük mindenfélét - nagy csodálkozva - milyen okosak és jókat mondanak amit majd megfogadok ha van rá időm.

 

Döntő mértékben baromságokat beszéltek, ja kérem ez a helyzet.

 

Kis magyar helyzetkép.

sancibácsi Creative Commons License 2017.02.18 0 0 10186

Hogy mennyire érnek rá, és hogy haladnak, azt nem tudom :-)

Előzmény: Téli nap (10185)
Téli nap Creative Commons License 2017.02.17 0 0 10185

"A Kat. Védelem most felvesz, meg-átnéz minden házat. Minden kéményt, tüzelő berendezést." 

 

ennyi ráérő ember és hivatal van ??

Előzmény: sancibácsi (10184)
sancibácsi Creative Commons License 2017.02.17 0 0 10184

Laci!

Jobb lenne, ha Kat. védelmis nyilatkozna erről.

Én csak az egyik oldalról látom a dolgokat. Ők jobban. Mi hogy, miért műxik.

 

Abban igazad van, hogy ha valaki nem ért a szakmához: jobb ha vesz egy kandalló kályhát. És azt köti be. Ezzel a legkisebb a bajok forrása/lehetősége.

Aki egy kandalló bekötését, amit majd körbe épít; meg egy sima lábon/szabadon álló kandalló kályha bekötését, működését,....... Tehát ilyen szempontból a kérdést nagyon nem érti/látja át.

A nagy különbség a kettő között nem az, hogy hosszabb, vagy rövidebb csövet kell-e vágni neki! Hanem, hogy az egyiknél el van takarva, a másiknál szabadom marad!

A kivitelezőin pont erről nyilatkozik a szakember, hogy:

-milyen anyagú, hosszúságú, mekkora átmérőjű,...... csővel 

-milyen, teljesítményű, füst csatl.ú,.... készüléket,

-milyen, mekkora kéménybe kötötte be.

Aztán a tisztíthatóság megoldott-e. 

 

És talán amire sokan nem gondolnak (gondoltak itt biztos): a levegő utánpótlás!

A szilárd tüzelésnél, és főleg egy kályhánál, kandallónál, ahol már nem látszik:

Az építő szakembernek nyilatkoznia kell a levegő utánpótlás mikéntjéről, (hogyan, mekkora átmérőn,.....).

A veszély talán nem akkora, mint a gázkészülékeknél (Abból is a hagyományos tip.nál) De a mai fokozott légzárású ablakoknál gondolni kel erre is.

 

Csak hozzá tenném még felénk nem csak az új házaknál van így. A Kat. Védelem most felvesz, meg-átnéz minden házat. Minden kéményt, tüzelő berendezést. Naprakész listájuk lesz ledokumentálva a fiókban ki-hol-mivel-hány tüz.berendezést használ, működtet.

Még kicsit azért tovább bonyolódnak majd a dolgok 2020-tól A mostani nagy légszennyezésnek is köszönhető. De már tervben volt. Legalább 2-3 éve hallom. De ezeket felerősítette a mostani dúrva légszenny. De majd erről másik hsz-ban talán.

Előzmény: laci nem betyár (10181)
sancibácsi Creative Commons License 2017.02.17 0 0 10183

Üdv Berko!

Új háznál mindenhol rámennek. Nem csak Bp. környékén. Valóban kérik a kivitelezőit, sőt adatokat a kályháról, kandallóról; és Ép. gépész csinálja a kémény hő- áramlástechn.-i méretezést.

Ezek nélkül semmi....

Előzmény: vberko (10182)
vberko Creative Commons License 2017.02.17 0 0 10182

Vidéke válogatja.

Használt ingatlannál sok helyen nem foglalkoznak ezzel.

Azonban Pest környékén, és főleg új építésű házaknál keményen rámennek a papírra.

 

Előzmény: laci nem betyár (10181)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10181

Persze lehet itt mondani; hogy ki a keményebb, mit, hogyan :-)

 

Azért azt tudni kell, hogy most már kéményseprőkről beszélünk. Hanem Katasztrófa Védelemről, tűzoltóságról. Azok meg nem sz....nak :-(

Ha most erről beszélünk, akkor azt akarta megtudni elemző is, hogy mi a hivatalos, mi szabad, kell-e,......

 

(Jó lenne ha valakinek gyakorlati tapasztalata van, vagy szakmabeli az hogy látja. Én erre még kíváncsi lennék :-).

Előzmény: a tömeg az tömeg (10180)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10180

Ok. mondjuk úgy, hogy építhet, de nem helyezheti üzembe.

 

Szerintük.

 

 Nekem összesen 8  kéményem van, igaz csak kettőt használok, de a többi is üzemképes. Anno igaz mondták fedjel le. megtettem. Egy szürkére mázolt, betonnak látszó deszka lappal. Amikor kell, akkor  leszedem üzembe helyezem.

  A kéményseprők tevékenységet nem  30 , hanem 40 éve nálam nem végeznek, csak adminisztrálnak .

Előzmény: laci nem betyár (10179)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10179

Hogy ÉN komolyan gondolom-e?

Te félre értettél. Én kérdeztem. És nekem mondták.

Ez nagy különbség.

És ebben nem a pénzért végzett munka volt a szempont. Hogy pénzért, vagy magunknak ingyen dolgozunk. Nem érdekelte őket. Itt az üzembe helyezésről, használatról szólt a dolog. Meg a kivitelezői papírról. Amit meg nem állíthat ki saját magának az ember.

Máshogyan, máshonnan kellene a dolgot megfognod szerintem. Érted-e. Mert pont arról szólt a kifogásuk, hogy a csempézést, vagy akár a fal rakást leellenőrzi a művezető. De kályhát nem tudja.

 

Amúgy hozzá teszem szerintem is a kandalló az teljesen, és sokkal másabb kategória, mint egy kályha. Én valóban kályhát érdeklődtem. Nem gyári, kész eszközt. Ez igaz. Ehhez valóban nem kell olyan szakma ismeret, (mondjuk így), mint egy kályhához. Amit darabonként pakol össze az ember.

Előzmény: a tömeg az tömeg (10174)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10178

Spórol a magyar amin csak tud, - ez van.

 

Ugyanakkor célszerűtlenül is fűt sokszor.

 

 

Előzmény: a tömeg az tömeg (10177)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10177

 Meg mintha ezt is írtam volna :

 

 "Mert a tűz, a tüzelő berendezés egy veszélyes eszköz."

 

  De tovább bontva :  az étel készítés a főzés is nagy odafigyelést igényel. De más idegen részére főzni  - pénzért és más a családnak. Teljesen más követelmények vannak. Viszont ha baleset lesz a háziasszonyt ugyan úgy előveszik, számon kérik mint az éttermi szakácst

 

elemző999 Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10176

"Ez szintiszta és mellesleg  sehová se vezető jogászkodás."

Természetesen az, hiszen a fickó sem udja mit csináljon, ezért kérdezte.

A sokszor totálisan baromság törvények miatt (még a bírók is elismerik néha: "igaz hogy a törvény hülyeség, de nekem ezt kell alkalmaznom" - Volt ilyen nekem is.

 

De a törvényekkel nem lehet aktuálisan mit kezdeni.

 

Ahogy írod is a termék bevizsgált minősített és használható.

 

Azt azért nem gondolnám hogy egy füstcső felhelyezése miatt "orvost" kell hívni három diplomával.

 

Az is tény hogy a füstcső felhelyezése is elcseszhető ha nagyon hülye valaki, de ez már egyéni gondatlanság, nem műszaki előírás, hiszen hiába helyezi fel a BME tanszékvezetője helyesen ha Pista bácsi részegen megtolja egy kicsit és máris jön ki a füst, aztán beszállnak Charon ladikjába a mamával.

A kérdés tehát az, hogy

1. mi köze van a szépen kialakított kandalló burkolatnak a fűtéshez? (Semmi) és

2. minek a végzettség ha egy minősített CE, stb. késztermékre dugják rá nagy- nagy szakértelemmel a szintén CE, stb. minősített saválló szuper kémény csövet. Azután tűűz.

3. Ki adna itt papírt kinek, a bolti papírok megvannak. A beépítés meg más történet.

4. Elvileg tehát a kandallót üzembehelyezők (barkácsszakik) munkanélkülivé tehetik a kályhásokat ha ügyesek??.

Szerintem nem kell semmi. Mert nincs mit kérni tőlük. A favágó baltához, láncfűrészhez  sem kell jogosítvány, meg fegyverviselési engedély, pedig levághatod a lábad vele simán.

A kémény állapota az meg egy másik kérdés, szintén gondatlanság és a kéményseprő megítélése és papírja kell ahoz is. Az meg olyan hogy nálam 10 éve nem is láttam kéményseprőt soha, azt sem tudom ki az. Ellenőrzöm én de nincs mit, mert végig saválló az egész, szigetelve, és nincs benne semmi az ég világon (látom tükörrel).

 

Előzmény: a tömeg az tömeg (10175)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10175

Ez szintiszta és mellesleg  sehová se vezető jogászkodás. 

 

  Tehát gyári ( minősített... hogy a fenében árulnák másképen )  tüzelő berendezést nem beépítünk hanem beállítunk. A helyére tesszük ... egyedül, másodmagával , aztán ráhúzzuk a füstcsövet és a megfelelő idomokkal a meglévő,  már régen kipróbált kéménynyilásba csatlakoztatjuk. Némi szabással, amihez a flex egy kitűnő eszköz.

 

 Azután kiállítunk magunknak  egy kivitelezői nyilatkozatot.

 Természetesen   a rendszernek működni e kell !

 Van rengeteg aprónak tűnő trükk,

 szakmai szabály, ha pancser az illető akkor ne csinálja. Mert a tűz a tüzelő berendezés egy veszélyes eszköz.

 

 

 Pl. csak elsőnek : a füstcsöveket megfelelően rögzíteni kell, és így tovább. 

Előzmény: elemző999 (10161)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10174

És ezeket te komolyan is gondolod ?

 

Abszolute életszerűtlen.

 

 Teljesen más   pénzért idegennek  végezni valamilyen munkát vagy otthon különféle tevékenységeket végezni.

 

 A viszont  egy más dolog ha baleset lesz , akkor számon kérhető sok minden.

Előzmény: laci nem betyár (10172)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 10173

Simán igazad lehet ha van ilyen rendelkezés, csak az értelmezés kérdéses.

 

Példa:

Veszel a TESCO-ban egy vasdobozkályhát, hazaviszed és ráteszed a füstcsövet és befűtesz.

A kandalló betétet ugyanúgy lerakod egy tégla alapra (pld Itong) a megfelelő magasságban,ráteszed a füstcsövet és befűtesz. Megy a fűtés simán, csak ronda (a vaskályha sem szép annyira).

Az máskérdés hoyg a burkolattallehet még dolgozni, de annak a légfűtéshez van köze, a füstgázhoz semmi. Nem nagyon tudja elrontani legfeljebb barkács kinézete lesz, és ronda.

 

Mihez kellene a szakképzettség? A füstcső rádugására?

 

Balatonlellén a kályhásboltban így fűtenek hogy a betét le van rakva, cső rajta és hagy szóljon ezerrel.

 

Párméterre egy vas, szerelvény stb boltbanugyanez, ott is egy hatalmas betét vanrákötvevízfűtésre és kész. Egyik sincs beépítve.

A minta viszont ott van vagy 4 kandalló burkolattal, de az nem működik. erre vállalkoznak,hoygegy gyártóbetéteit szépen beépítgetik.

 

Ezért kérdezte a fickó hogy ő is lerakhat e - egy ilyet, aztán körbeépítgeti ha ráér.

 

Előzmény: laci nem betyár (10172)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.14 0 0 10172

Nem kell! Lentebb pár hónapja volt erről vita és egyértelmű a törvény: mindenki maga és családja kandallóját beépítheti - ha a szakma szabályait betartja!

 

De kell. Nem rég jártam utána. Tehát ha valaki otthon akar magának kandallót építeni: kell a szakmai végzettség. Itt az eredeti kérdés:

 

Kérdés: hátha tudja valaki.

A gyártott (minősített stb. pld Edilkamin) kandallók beépítéshez kell valami kályhás végzettség? Tőlem kérdezi valaki de fogalmam sincs.

A szakképesítés azonosító (OKJ) száma:              31 582 13 0000 00 00

A szakképesítés megnevezése:                              Kályhás (cserépkályha és kandallóépítő)

De ha nem akar cserépkályhát építeni csak kész kandallót beépíteni akkor mi a helyzet?

 

Bár nem tudom mennyire áll meg erre is? Én konkrétan azt kérdeztem meg a Katasztrófásoktól, hogy kályhát építhet-e valaki magának (Tankönyv szerint, szakmai iránymutatással esetleg)?

Azt mondták, hogy egyértelműen nem. Szerintük csempézni lehet, vagy betonozni. A felelős műszaki vezető leellenőrzi majd. Ahhoz ért, de a kályhához neki nincs jogosultsága, illetve képesítése.

A kályhához kell a Kivitelezői Nyilatkozat. Amit csak szakember állíthat ki, írhat alá. Ez pedig ahhoz kell, hogy használatba vedd a kályhát.

Új házhoz, lakáshoz a használatbavételihez kell a kéményről a Kat. Védelem által kiállított dokument is. Ezt ők csak a kályha (kandalló) Kivitelezői Nyilatkozat, meg a kéményről szóló áramlástechnikai számítás ellenében adják ki. Régebbi háznál-épületnél; ahol már pl. 10 éve átvették a kéményt (mint nálam) ott sem lehet rákötni, és használni csak úgy. Ha rákötök egy kályhát, arról a Kivitelezői-t be kell vinni, és leadni.

Én most kérek elnézést, ha kandallóra más a történet. De tudtommal ahhoz ugyanúgy kell a Kivitelezői Nyilatkozat.

Előzmény: Gyémántkés (10167)
Dunit2 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10171

 A déli féltekén valahol Új Zélandban vagy délamerikában  pl. Chile déli részén tetszik lakni ?  ott kezdődik a fűtési szezon márc. végén, nálunk már ilyentájt vége van.

Előzmény: Fidó mester 02 (10169)
atp Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10170

Köszönöm szépen!

Bár igaz a szalonnasütőt téglalap alakúra terveztem. Sokan is ülhetünk mellette és néha nagy állat is nyársra kerül. Így inkább a hosszúkás kivitelezést választom.

Előzmény: Fidó mester 02 (10169)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10169

Üdv !

 

A lakásfűtő kemencém tűztalaja élben falazott régi!! típusú putnoki nagyszilárdságú tégla .A kemence március 24-én kezdi a 6. fűtési szezont.Éves szinten 300 begyújtással lehet számolni.Különösebb elhasználódást nem tapasztaltam.

Az új típusú téglával kapcsolatban nincsenek ilyen tapasztalataim,igaz egy sütőkemence hamuzóját kaminját,kéményét ebből építem.

Építettem már szalonnasütőt is a régiből ,de azt javasoltam tegyenek bele egy kerékfelnit és abba rakják meg a tüzet.Ez kültérben épült , szabályos kör alaprajzu, a téglák cementhabarcsba  lettek falazva.

Azt javaslom,hogy fedél alá építs ,agyaghabarcsba falazz így a téglák felmelegedéséből eredő tágulásokat az agyag felveszi.

Egyik sort lapjára,a következőt élére rakd és élben fejezd be - a téglakötésre figyelve.

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: atp (10168)
atp Creative Commons License 2017.02.12 0 0 10168

A putnoki tégla tűzálló?  Pl egy szalonnasütőt, hőálló habarccsal lehet belőle építeni?

Tudja valaki?

 

Gyémántkés Creative Commons License 2017.02.11 0 0 10167

Nem kell! Lentebb pár hónapja volt erről vita és egyértelmű a törvény: mindenki maga és családja kandallóját beépítheti - ha a szakma szabályait betartja! 

 

Előzmény: elemző999 (10160)
sancibácsi Creative Commons License 2017.02.09 0 0 10166

Szerintem a kályha építőjével konzultálj, és számoltasd ki majd a méreteket.

Ez nem működik, hogy: építsen nekem egy ekkora/amekkora kályhát!

Ezzel minden felelősséget saját magadra húzol. A kályhás, aki építi majd a kályhát: mondja meg mekkora méret kell oda.

Előzmény: jano008 (10162)
datapop Creative Commons License 2017.02.07 0 0 10165
jano! ezt csak a ház hővesztesége határozza meg pontosan. Egy példa: Amennyiben a ház vesztesége pl 4kw akkor egy 4kw-s kályha kell, az már egy másik lépcsőfok h a kályha 24-órás fűtési ciklusban 4kw vagy 12órásban 4kw. és így tovább....
KalásziM Creative Commons License 2017.02.07 0 1 10164

És vajon mihez határozta meg ?

 A nem létező tüzelőberendezéshez ??

Előzmény: jano008 (10162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!