Keresés

Részletes keresés

naox Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5054

"aki mondjuk magyar államkötvényekbe, vagy akciós bankbetétekbe fektetett be pénzt, az biztonságos befektetés volt, hiszen e pillanatig soha egy percig sem volt veszélyben a befektetése."

"Szerinted előfordulhat, hogy az USA, de akár magyar államkötvények szó szerint semmit sem fognak érni?"

aha. aki 1935-ben vett államkötvényt, azzal mi történt? Nem, nem a háború, hanem a kommunizmus 40 éve miatt. Hány bankcsőd volt a világban csak az elmúlt 10 évben? Bizonyította-e az EU, hogy már egy nem is túl nagy bank csődje esetén is kb. tehetetlen?

De szeretném, ha te definiálnád a "biztonságos befektetés" fogalmát. Sokadszorra kérdezem, mi biztonságosabb, mint az arany?

-------------

"Az, hogy egy befektetés biztonságos volt-e - azt a lezárultával lehet eldönteni."

Ne ez így butaság. A biztonság fogalma időben előrefelé vonatkozik. Utólag azt döntöd el, hogy jövedelmező volt-e.

Egy másik kérdés, hogy a gazdaságban utólag okoskodni nem sok haszonnal jár. Ha valakinek most van pénze (50milla), és leszarja a hozamot, csak biztonságban akarja tudni, akkor mit tegyen vele? Most. Nem utólag akarja tudni, hogy mit kellett volna csinálni.

Előzmény: advocatusdiaboli (5053)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5053

Az, hogy egy befektetés biztonságos volt-e - azt a lezárultával lehet eldönteni. Jelen pillanatban az mondható, hogy aki mondjuk magyar államkötvényekbe, vagy akciós bankbetétekbe fektetett be pénzt, az biztonságos befektetés volt, hiszen e pillanatig soha egy percig sem volt veszélyben a befektetése. Ha meg az értéket-hozamot nézzük mondjuk az aranyhoz képest, akkor ez időszak függvénye - aki 5-6 évvel ezelőtt szállt be az aranyba - az most nagyon jól áll. Az arany mostanáig szárnyal(t), a pénzét akár meg is többszörözhette az illető. A kötvényeken-betéteken ennyit közel sem nyerhetett - részvényeken meg akár bukhatott is.

Ha viszont mondjuk 20 év távlatában nézzük, akkor már nem ennyire egyértelmű a dolog, hiszen a kb: 1990-2005 közötti időszakban az arany praktikusan stagnált, a részvény-kötvény-pénzpiaci befektetések viszont szépen teljesítettek.

A nagy kérdés a jövő, és ez az, amire sem én, sem te nem tudhatod a választ. Ha az arany ára visszakorrigál végül a válság előttiekhez hasonló szintekre - akkor ez nem lesz "biztonságos" befektetés.

 

Ha a számodra a biztonságost az jelenti, hogy nem veszítheti el teljesen, 100%-ig az értékét - akkor ez persze az aranyra feltétlenül megáll, no de szélsőséges esetektől eltekintve (amelyek mögött jellemzően háborús vereségek álltak-állnak) a pénzpiaci befektetések sem értéktelenednek el teljesen. Szerinted előfordulhat, hogy az USA, de akár magyar államkötvények szó szerint semmit sem fognak érni? Szerintem aligha...

Még a tényleg csődös görög kötvények is 30-50% körüli árfolyamot "tudnak"...

Előzmény: naox (5051)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5052

Nem is hirtelen kell, hanem apránként, megfontoltan. Egy évtized alatt már elég szép "biztonsági portfóliót" lehet így felépíteni, ha valaki nagyon szemfüles, akár még úgy is, hogy közben nincs is igazán befektetett tőkéje - mert mondjuka jól vett ezüstkanalak felét eladja annyiért, amennyiért vette azokat, majd ebből vesz újabbakat... Ha valaki ezt élvezi és jól csinálja, akkor kisebb vagyont hozhat így össze, és közben még jól el is szórakozik...

Előzmény: Törölt nick (5050)
naox Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5051

"Tehát akkor az arany azért jó befektetés, mert nem 1:5, hanem csak 1:2 arányban bukott vele, aki óvatosabb volt? Hümm..."

Szalmabáb érvelés. Próbáld megérteni, amit írtam, légyszíves. Nem neveztem "jó" befektetésnek, csak próbáltam rávilágítani, hogy mit értünk "biztonságos" befektetés alatt. Ha tudsz "biztonságosabbat", légyszi írd meg, tényleg érdekel, nagyonnagyonnagyon.

"Szerintem téged teljesen szimplán elvakít az elmúlt 6-7 év robogásszerű felfutása,"

szerinted

 

Előzmény: advocatusdiaboli (5047)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5050

Tudom! :)

Fater szokott ebayon pár euró + postaköltségért ezüst kanalakat, tálcákat, stb. venni.

Aztán kilószámra eladja 5-10-szeres haszonnal törtezüst árban. :)

De arannyal is jó dolgokat szokott kifogni.

Viszont 20 milliót már tényleg bajos hirtelen ilyen módon befektetni.

 

Előzmény: advocatusdiaboli (5049)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5049

Az aranyékszer (lánc-gyűrű-óra) a lehető legjobb "tárolási módja" az aranynak, csak arra kell figyelni, hogy nem fazonáron, hanem a tört ár közelében kell vásárolni. Ez persze boltból-üzletből, nagy tételben nem megy, de aki ebayozik, vaterázik, régiségpiacokra szeret járni - az időnként nagyon jó dolgokat foghat ki. Óránál különösen igaz, hogy némi szerencsével és tapasztalattal akár súlyár alatt is "bele lehet nyúlni".  De a numizmata fórumokon is a nem ritkaságszámba menő arany érmék általában nettó súlyár körül cserélnek gazdát. Egy 20 frankost-koronást meg lehet venni annyiért, amennyiért bármikor el is lehet adni (amíg nem esik az aranyár..), befektetési aranyat viszont nem, azon  5-10% azonnali veszteség lesz (ha csak nem másodkézből veszi az ember)...

Előzmény: Törölt nick (5048)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5048

Ha naoxnak igaza van, és az átlagembernek pszichológiai szempontból sokkal jobb az arany, mint bármi más, akkor befektetési arany helyett javaslom az aranyékszert. Igaz, hogy drágább a grammja, de legalább gyönyörködhet is benne. :) Ha már pszihológia! :)

Előzmény: advocatusdiaboli (5047)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5047

Tehát akkor az arany azért jó befektetés, mert nem 1:5, hanem csak 1:2 arányban bukott vele, aki óvatosabb volt? Hümm...

 

Szerintem téged teljesen szimplán elvakít az elmúlt 6-7 év robogásszerű felfutása, de ugyanezt lehetett látni a 80-as évek elején is, mellesleg akkortájt ugyanezek a viták mentek, ugyanígy érveltek sokan amellett, hogy ez nem eshet vissza, az arany betonbiztos, abba kell fektetni - aztán jött húsz év pangás...

Most megint megszaladt, de mi van, ha megint jön 10-20 év pangás? Megvonod a vállad?

 

Én viszont azt gondolom-állítom, hogy a világ pénz- és kötvénypiacai egyik napról a másikra, de még csak hétről-hétre fordulóan sem fognak csak úgy összeomlani. Ha nagyon megindulnak a lejtőn - az is egy folyamat lesz, amit azért fel lehet ismerni, és lehet rá reagálni. Rövid távon tehát nem muszáj kapkodi, hamariskodni. Hosszú távra gondolkodva - viszont én határozottan úgy gondolom, hogy az arany pont most a lehető legkockázatosabb. Nagyon sanszos, hogy az árfolyam inflexiós pontjánál vagyunk, és lassan lejtmenet következik.

 

Ennyi csak az én véleményem, egyetérteni vele nem kell, a saját pénzét pedig mindenki arra költi, amire csak akarja.

Előzmény: naox (5038)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5046

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=124676215&t=9179920

"Én azt a befektetést tekintem "biztonságosnak", amelyik olyan, mint az arany, vagy az US államkötvény. Nem igazán nézed az árfolyamát (az utóbbinak ugye nincs is, csak ez a furcsaság a forinttal....)"


 

Te ezt írtad, én meg kuncogtam rajta picit, de nem is neked címeztem.

Közben tisztáztad magad, hogy érted a kötvények működését, tovább léphetünk.

Előzmény: naox (5041)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5045

Nyilván az arany, mint biztonsági tartalék, csak fizikális fémarany mivoltában, az otthoni széfben tölti be biztosan ezt a funkcióját. A mindenféle aranyközpontok, aranyat tároló bankok, befektetési alapok megbízhatósága kétes, már csak azért is, mert valóban komoly generális problémák esetén ezeket a készleteket az államok lefoglalhatják - le is fogják foglalni...

Előzmény: balacy (5043)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5044

Te píkolakban is geddonista vagy, te valójában vágyod-sóvárgod az erőszakos, katasztrofális, összeomlásos végkimeneteleket... A világnak azonban ez nem érdeke, és ha az érdekek egy irányba mutatnak - akkor az furcsa, de esetleg mégis pozitív kimenetelű anomáliákat szokott eredményezni. Például ha a világnak nem érdeke a dollár összeomlása - akkor az nem is fog összeomlani, akkor sem, ha semmi sincs mögötte - majd mindenki félrenéz, úgy tesz, mint ha minden rendben volna - és lőn...

 

Nézd meg Japánt, ott már 200% az államadósság, de mégsem óhajt összeomlani, már három évtizede nem óhajt, és inflációt sem tud a kormányzat gerjeszteni - pedig nagyon szeretne... A japánon egyszerűen takarékosak, megveszik saját kötvényeiket, majd beteszik a spájzba, és végül sosem veszik azokat elő. Ha a kormányzat megkérné őket, hogy legyenek már olyan kedvesek, tüzeljék el a kötvényeiket, süssenek rajta halat - akkor megtennék, és hopp, nem lenne többé államadósság... Baromi nehéz összeomlasztani így egy országot - ha egyszer az maga nem akarja, és saját adósságai saját kezében vannak...

Márpedig az USA nem kifelé eladósodott ország, van természetesen jelentős kötvény- és követelésállomány külső kézben is, de ez mégis minoritás a hazai alapok-megtakarítások mértékéhez képest. És ugyebár korlátlan ura saját fizetőeszközének, nem úgy, mint az EU, amely elvileg szintén korlátlanul diszponál ugyan az euró felett, de valójában nem rendelkezik egységes vezetéssel és akarattal, így drasztikusabb lépésekre sokszor nem képes.

 

A dollár jelentősebb jövőbeni-közeljövőbeni inflációja nagyon könnyen elképzelhető - de még ez sem szükségszerű. A hiperinfláció szinte kizárt, a jelek szerint ameddig egy gazdaság jól működik, egyáltalán: alapvetően működik, árualap van, a pénzpiacok működnek és korlátozottak, addig a kormányzat hiperinflációt nem képes generálni. Ha számolatlanul nyomja bele a gazdaságba a fedezetlen pénzt, azzal sem, mert az a pénz nagyon hamar koncentrálódik a pénzpiacokon, és félrecsapják parkolópályára. Hiperinfláció csak akkor lesz, ha alapvető hiány alakul ki az árualapban-termelésben.

Szóval szerintem túlspilázod a dolgot. Veszélyek és bizonytalanságok - no azok vannak. A válság még elhúzódhat, több hullámban is tovább mélyülhet. Az arany ára pedig ennek megfelelően mehet fel, mehet le, mehet akárhová, semmiféle vátesz sem képes ezt pontosan megjósolni. Ennyi...

Előzmény: BlackVoid2 (5042)
balacy Creative Commons License 2013.04.04 0 0 5043

"Próbálod a forxes tapasztalataidat ráhúzni egy olyan mutatóra, ami egyszerűen más, mint egy devizapár."

 

Sokan próbálják összemosni a dolgokat. Befektetés, és a spekulatív termékeket. Akár ilyen, akár olyano ldalon állnak, szeretik túlozni, összekavarni. :) Ez mindig mutatja a vitapartner képességeit. Én kerülöm az ilyennekkel való vitát.

 

Nemrég osztotta egyik egyetemi előadó az észt párunknak, hogy a papírarany (erste certikről volt szó) szart sem ér, mert a bank tönkremehet. Egy hölgy rákérezett, hogy ő miben tartja a pénzt. Devizában, többfélében.... Volt olyan genya alak, aki még egy kiegészítő kérdést tett fel: Hol? A válast ki lehet találni: bankban... 

Most vitatkozzak ilyen hozzáállással? :)

 

Ahog ylátom jóáraítják az aranyat, :) Már csak matolcsynak kellene kicsit megerősíteni a forintot :)

 

 

Előzmény: naox (5038)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5042

Ha van nagy lufi ma a piacokon ami oriasit fog pukkani az az amerikai allampapirpiac.

107% az USA adossaga, es az orszag sulya a vilaggazdasagban folyamatosan csokken.(Igen, rosszabb mint Magyarorszag).

A kamatok meg soha nem voltak ilyen alacsonyak, de ez kizarolag a FED beavatkozasanak koszonheto - a kibocsatas nagyobbik reszet megveszik.

 

Lehet hogy meg evtizedekig huzza a dollar hegemonia, de barmikor veget is erhet. Az amerikai allampapir minden csak nem biztonsagos.

 

En csak azt nem latom sajnos, hogy fogjuk mindezt meguszni egy nagyobb haboru nelkul.

 

Előzmény: naox (5041)
naox Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5041

"Szóval az állampapírnak igen is van árfolyama, és nem csak devizaváltási árfolyam miatt."

atyaég! persze, hogy van árfolyama, sőt sokféle van. Ha megpróbáljuk megérteni, hogy mit írtam, akkor egy kis erőfeszítéssel kiderül, hogy egy magyar befektető szempontjából nem ez az árfolyam a lényeg, pláne nem a mai kamatszintek mellett, hanem az USD/HUF árfolyamból származó ingadozás/kockázat. Így fordulhat elő, hogy "veszteség" keletkezik egy biztonságos állampapíron, államcsőd nélkül. Tehát a biztosan korlátos veszteség nem jelenti azt, hgy egy bef-i forma nem biztonságos, bármily meglepő.

Előzmény: Törölt nick (5039)
Jalso Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5040

"Erdekes, hogy elsosorban 2 orszag noveli agresszivan az aranytartalekot: Oroszorszag es Kina. Biztos tetszik nekik, hogy szepen csillog, az a tervuk az arannyal hogy nezegetik. :D"

 

Alapvetoen aranyparti vagyok, de azert ez se egy tuti biznisz, hogy kovetem mit tesznek a nekem szimpatikus nemzeti bankok... nem egyszer derult mar ki utolag evek multan, hogy hulyeseget csinaltak - epp roszkor adtak/vettek.

 

Mellesleg a lejjebb emlitett fegyver/loszer se volt rossz otlet, saccra ugy 30%-ot dragultak az utobbi 2-3 evben (22lr,9x19,7.62x39 -t vasarlom, de valszinu a tobbi is). Nem romlik, likvid - relative konnyen adhato/veheto aru.

Előzmény: BlackVoid2 (5031)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5039

A dollárért vett dolláros kötvénynek is van árfolyama. Az aktuális piaci kamat mozgatja. Minél nagyobb a hátralevő futamidő (duration) annál nagyobbakat változik (volatilis) az árfolyam.

5 százalékos kuponnal kibocsátott 30 éves államkötvény árfolyama alaposan megnő, ha lemegy a piaci kamat 1-2 %-ra.

 

Itthon most a folyamatos kamatcsökkenés miatt szép árfolyamnyereségre tesznek szert az állampapírokba fektetők. ;)

Nem muszáj lejáratig tartani egy állampapírt, előtte is ki lehet szállni szép nyereséggel belőle.

 

Szóval az állampapírnak igen is van árfolyama, és nem csak devizaváltási árfolyam miatt.

 

Szerintem te nem értettél meg... ;)

Előzmény: naox (5037)
naox Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5038

"Elbeszélünk egy más mellett."

szó nincs róla. Itt valaki nem ért valakit.

"6-800-ig simán visszaeshet, valójában semmi valóban megalapozott "bizonyítékot" sem tudsz hozni az ellenkezőjére"

Semmit, soha, még véletlenül sem mondtam az arany jövőbeli árfolyamára. Nincs értelme. Próbálod a forxes tapasztalataidat ráhúzni egy olyan mutatóra, ami egyszerűen más, mint egy devizapár. Amit magyarázni próbálok, az a megtakaritások pszichológiája, amit a legtöbb befektetési guru (muhaha) meg se próbál megérteni. Érted, nem a kereskedés pszichológiája, ami a csapból is folyik, hanem egyszerűen az, hogy az átlag, nem forexőrült ember it vár el a megtakarításaitól, tulajdonképpen az életétől.

 

"Ellenben a nevezett államkötvényeket mindenféle veszteség nélkül a lejáratkor visszafizették, és közben sem nagyon mentek soha a névértékük alá"

ha valaki forintért vett US államkötvényt 2000 őszén (310HUF/USD), az 50% fölött bukott 8 év alatt. Forintban. Dollárban semmit. Na de ha aranyad van, akkor aranyban sose bux!

"i 15 év alatt lement 850-ről 250 dollárig"

nem akarok erről polémiát, mert tényleg kezd unalmas lenni a dolog, de nagyon buta dolog idősorok szélső értékeivel dobálózni (szándékosan tettem ezt én is az előbb). Ha csak egy minimális intelligenciával vásárolt valaki, akkor gyors árfolyam-változásokkor porlaszt, tehát pl. 3 hónapos átlagáron vásárol, ami kurvára nem volt 850 dollár, hanem 650 körüli, de eladáskor sem ment igazán 300 alá. Olvass vissza, csak én min harmincszor hívtam fel erre a figyelmet itt a fórumon.

Tehát az 1:5, az valójában 1:2. Ennyit a hitelességről.

Előzmény: advocatusdiaboli (5023)
naox Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5037

"És ma azt is megtanulhattam itt, hogy az usa államkötvénynek nincs árfolyama."

ha megpróbáltad volna megérteni azt, ami le van írva, akkor tényleg tanultál volna. Én ott magyar ember, forintos megtakarításán vásárolt államötvényről írtam, aminek tehát az árfolyama tkp. a HUF/USD árfolyam. És igen, ilyen értelemben simán lehetett rajta bukni 30+%-ot.

 

Előzmény: Törölt nick (5027)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5036

Voltaképpen ezt mondjuk mi is...

 

Ezért mondom azt, hogy bizonytalan időknek nézünk elébe, amikor az arany jó menedék lehet. Ugyanakkor nem biztos, hogy jó befektetés lesz... És nagyjából csak ennyi a biztos.

Előzmény: BlackVoid2 (5035)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5035

Korabban mar betettem, de ismetles a tudas anyja.

 

Ajanlott olvasmany:

http://www.amazon.com/dp/1591845564

 

Nem szabad elfelejteni, hogy a tortenelem sosem linearis, a hosszabb stabil idoszakokat idonkent nagyon instabil es veszelyes idoszakok szakitjak meg. A tortenelem legnagyobb tanulsaga, hogy az emberek semmit nem tanulnak a tortenelembol. :D

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy tobb evtized stabilitas utan nem johet mas csak az ami eddig volt. Annak ellenere, hogy a mi eletunkben is mar tortentek erdekes dolgok.

 

advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5034

Az nem egy igazán működő aranystandard modell, hogy a pénz aranyfedezetét folyamatosan újraértékeljük, és évről évre kevesebb aranyat "teszünk mögé"...

Valójában a klasszikus aranystandardok már a XX. század elejére, a XIX. század végére mind összeomlottak (a latin éremunió is széthullófélbe került), csak ezek lassú lefutású folyamatok, és mivel minden pénzrendszer alapja a bizalom, így addig, amíg az nem rendült meg, addig nem okozott problémát, hogy a francia-olasz-brit-német-magyar stb.. jegybankok-központi bankok/államkincstárok aranykészlete valójában a potenciális készpénzmennyiség egészen kis hányadát sem tudta volna fedezni. A magyar korona-bankjegyeken is ott díszelgett a büszke felirat, hogy az adott bankjegyet kérésre "törvényes érczpénzre" cseréli - erre gyakorlatilag a korona teljes pályafutása alatt sem lett volna soha képes, az 1910-es évektől már annyira nem, hogy tyuhaj...

 

És persze amikor a bizalom megingott - háború, utána gazdasági világválság, újra háború - akkor az aranyfedezetek vagy de jure is fuccsba mentek, vagy papíron megmaradtak, de már írott malasztok lettek...

 

A kínai és orosz jegybankok intenzív arany-vásárlásai mögött amúgy elég prózai okként az áll, hogy ezeknek az országoknak elég jelentős aktívumuk van devizában (Kínának a gazdasága, az oroszoknak az energiahordozó-nyersanyag exportjuk miatt), és nem teljesen bíznak a dollárban/euróban, nem akarják kiszolgáltatni magukat egy esetleges hiperinflációs zsarolásnak. Joggal. Márpedig ilyen tömegű pénzt elég nehéz másban elhelyezni, pláne, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a jegybankok speciális helyzetűek, ők nem kereskedelmi bankok, nem fektethetik be a pénzüket részvényekbe, nem vehetnek földeket-gyárakat, pénzben vagy pénz-helyettesítő eszközben - aranyban, ezüstben - tarthatják a tartalékaikat. Ergo ha nem bíznak a dollárban/euróban maradéktalanul, akkor sok választásuk nincs.

Előzmény: BlackVoid2 (5031)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5033

Aranystandard mellett is el lehet lopni a penzt, ez ettol fuggetlen. Aranystandard mellett ha nem bizol a rendszerben akkor atvaltod a penzt aranyra garantalt aron. Az igazi elonye az aranyfedezetnek, hogy a bankok / kormanyok kevesbe kepesek elinflalni a penz erteket. Plusz, a nemzetkozi kereskedelem is stabil, nem lehet evtizedekig kulker deficitet vagy pluszt futtatni. A klasszikus aranyfedezet eleg stabilan mukodott, de ez meg nagyreszt a 19. szazadban volt.

 

"Ha rajtatok múlna, minden ember otthon tartaná a vagyonát aranyrudakban. Miféle gazdaság lenne ez?"

Van olyan idoszak a tortenelemben amikor erre van szukseg es pont most kezdodik egy ilyen idoszak. Az a ciprusi aki elore latta a valsagot az most rohog a markaba. Az a magyar/europai/ amerikai (stb.) aki most latja, hogy meg sulyosabb valsag jon az majd jol jon ki a vegen. Aki meg nem, az rosszul.

 

Ahogy te is megfogalmaztad: kihullik a "fergese". A jelek szerint te is a lemmingek kozott pottyansz majd a melybe. Nincs evvel semmi baj az en szempontombol ;)

 

Előzmény: Törölt nick (5032)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5032

És ha aranystandard lenne ma is, akkor ez hogy érintette volna a Ciprusiakat?

Akkor már nem lehetne valakitől ellopni a pénzét?

 

Ciprosz Jorgosznak tök mindegy, hogy a ciprusi jegybankban van arany vagy nincs, mert ő csak akkor járt volna jól, ha a fizikai aranyát otthon rejtegeti. De ugyanez elmondható az euróról is. Ha otthon tartotta volna, nem vesztette volna el. (Persze 100k-ig így sem)

 

Ha rajtatok múlna, minden ember otthon tartaná a vagyonát aranyrudakban. Miféle gazdaság lenne ez?

 

 

Előzmény: BlackVoid2 (5031)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5031

"és annyi arany nincs a földben sem, hogy elég legyen. "

 

Ez kozkedvelt tevhit amit sokan szeretnek emlegetni. Csak ar kerdese es tetszoleges mennyisegu arany fedezhet tetszoleges mennyisegu penzt. Tevedes, hogy az aranyfedezet gatja lenne a gazdasag gyors fejlodesenek. A XIX. szazad az emberi tortenelem egyik leggyorsabb gazdasagi fejlodeset produkalta aranyfedezet mellett.

 

Erdekes, hogy elsosorban 2 orszag noveli agresszivan az aranytartalekot: Oroszorszag es Kina. Biztos tetszik nekik, hogy szepen csillog, az a tervuk az arannyal hogy nezegetik. :D

Az arany korul nagyon komoly geopolitikai jatszma folyik.

Előzmény: Törölt nick (5028)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5030

"Nem szabad fizikai határt szabni a piramisjátéknak, lufiknak. "

 

Minden piramisjatek osszeomlik, mivel a jelenlegi penzrendszer is az, ez is ossze fog omlani.  Erdekes, hogy erre az esetre te puskat akarsz venni meg toltenyt, csakogy az utobbi idoben sok orszagban lattunk gazdasagi osszeomlast es csak nagyon kevesben fajult eddig a helyzet.

 

Valahogy az emberek azt hiszik, hogy a penzrendszer osszeomlasa utan csak a Mad Max johet. Erdemes kicsit tanulmanyozni a tortenelmet. A mult evszazadban pl. a magyar penzrendszer 2x is fejreallt es pontosan nullaszor tort ki az anarchia. Puska lobalasaval egy ilyen helyzetben a temetobe lehet jutni eleg gyorsan.

Előzmény: Törölt nick (5028)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5029

Ah, szoval te akkor nem tudod alatamasztani az aresesi varakozasodat semmivel, tehat a masik oldal sem tudja. Vicces.

 

Az alapveto fundamentalis okokat leirtam nem is olyan reg.

Előzmény: advocatusdiaboli (5020)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5028

Jó nagy hülyeség lenne visszaállni aranyfedezetre.

A gazdaságba muszáj pumpálni a doppingszert (pénz), ráadásul egyre többet, és annyi arany nincs a földben sem, hogy elég legyen. Nem szabad fizikai határt szabni a piramisjátéknak, lufiknak. Ezek visznek előbbre mindent, még akkor is ha időnként jön egy válság. Tulajdonképp erre is szükség van, ilyenkor mindenki átgondol mindent, az idejemúlt öreg csókák kihullanak a piacról, jönnek az ifjú titán vállalkozók, stb. Egyfajta tisztulási folyamat...

Előzmény: advocatusdiaboli (5025)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5027

Úgy látom jó nagy lavinát indítottam el.

De legalább felpörgött a topic. :)

És ma azt is megtanulhattam itt, hogy az usa államkötvénynek nincs árfolyama. :D

 

Egyébként Advoval mindenben egyetértek.

A lényeg, ha biztonságot akar valaki akkor nem vesz ennyire változó árú terméket.

Főleg nem ekkora áremelkedés után.

Ha a pénzvilág gigantikus összeomlásától tart valaki, akkor vegyen, egyébként nem éri meg. De még akkor is jobban jár egy puskával és sok lőszerrel...

 

Mellesleg amint megveszi valaki a fizikai aranyat, azonnal bukott rajta nem is keveset.

Akkor inkább EUR/USD/CHF az Erzsébet körútról, azt is lehet dugdosni a párnában, és értékálló a magyarországi eseményekkel szemben. Mert arra azért van némi esély, hogy Matolcsy falnak vezeti az országot. Ekkor eljöhet az összeomlás, de nem a világban, hanem csak nálunk... 

balacy Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5026

Kis pénzből kis aranyat lehet venni. :) Ami relatíve drágább, mint a nagyobb tömbök.

 

Az 50gr-oshoz képesti felárak:

 

gr.    ár    egy gr             % felár
2    26470    13235    8,800197295
5    63910    12782    5,076246455
10    124900    12490    2,675818981
20    244955    12247    0,684368449
50    608225    12164    0

 

Szerintem minimum 10 vagy 20gr-ost érdemes venni, ami nem tartalmaz nagy felárat.

 

Én bevallom 2, 5 gr-osakat nem láttam, de egy 10-es is csak egy körömnyi kis bigyó, tehát ne lepödj meg, hogy nem lesz egy nagy tömb.

 

Hol? Bárhol, ahol akarod. Én két helyen veszem: aranypiac.hu, és ekszerkozpont.hu, mindegyik ki is szállít, a másodiknál (40e felett) ingyenes a kiszállítás és utánvét is van (nekem számít, hogy ne kelljen pestre menni)

 

Lehet kapni ausztriában is bankokban, de előtte kérdezd meg, ha oda mész, hogy van-e és mennyiért.

 

Ami még szép, de nagyon kicsit drágább az az arany érme, befektetési aranyérme néven van.


Gondolom mások is javasolnak mást.

 

Amire figyelj, ha nem devizáért veszed, akkor az árat a forint ereje is befolyásolja, azaz a vételnél ne csak az arany árát figyeld dollárban, hanem a forint árfolyamát is. Én nmrég vettem aranyat, azóra esett az árfolyam, de most is csak drágábban tudnám megvenni, mert a forint esett.

 

Ami fontos: ha egy-két éven belül kell a pénz, akkor nem nekde való az arany.

Ha veszel, akkor mindenképp tedd el a számlát, mert ezzel igazolod eladáskor a beker. árat.

Előzmény: sonyv1 (5022)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.04.03 0 0 5025

Egyébként a hosszú távú trendek elemezgetésekor, meg a "mi mennyibe is került 50-100-200-500 évvel ezelőtt" gondolatmenetekhez annyit tennék hozzá, hogy érdemes végiggondolni: a történelem túlnyomó része folyamán az arany és ezüst maga volt "A" pénz. Nem véletlenül egy vízszintes vonal (no jó, pár apró ugrással) az arany árfolyama dollárban egészen addig a pillanatig, amikor Nixon 71-ben levette az aranyalapról.

No innentől érdemes nézni a továbbiakat - akkor elindult a hullámvasút. Fel-le, fel-le, folyamatosan, többé stabilitás nincs. Igazándiból semmihez mérve sincs, mérhetjük a zsemléhez, tejhez, lakásárakhoz, bármihez - szélsőséges változásokat fogunk látni.

 

Ergo hosszú távú stabilitásra akkor lehetne számítani, ha újra aranyalapra térnének át sokan. Ez sem lehetetlen - de rövid távon nem is valószínű. A dollár ill. euró aranyalapra tétele-visszatétele praktikusan most megoldhatatlan, nincsen erre (arany)fedezet, és nem is lesz....

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!