Keresés

Részletes keresés

Ladybee Creative Commons License 2011.07.19 0 0 2590

Fiatal kakukk.

Előzmény: HergoT. (2589)
HergoT. Creative Commons License 2011.07.19 0 0 2589

Üdv!

 Meg tudnátok nekem mondani hogy ki Ő:

 

 

Köszönettel: Hergó

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2588

Mint látjátok, tovább bővül a lexikon

 

 

bakui grivács (Бакинские гривачи): Azerbajdzsánban, a XX. század kezdetén kitenyésztett, híresen jó repülő és színeiben pompás házigalamb. Népszerűségét igénytelensége és jól edzhetősége alapozta meg, s a hajdani Szovjetunió szinte egész területén nagy népszerűségnek örvendett.

Orsó alakú meredek test, kerekded fej, vaskos (fehér) orrviasz, nagy világos szem, keskeny, fehér szemgyűrű jellemzi.

A csőr közepesen hosszú, rózsaszínes. A nyak vastag, a hát egyenes.

Nyak vastag és rövid. A farok 12 tollból áll.

 

barnasapkás rózsapinty (Leucosticte australis - Brown-capped Rosy Finch): tipikus pintyféle a rózsás pintyek nemzetségében. Élóhelye az USA Sziklás hegység? ahol sziklákon, földi ürfegekbe építi fészkét. Esetenként igénybe veszi fecskék elhagyott költőalkalmatosságát.

A fej, a hát és a mell barnás, a has, a farr és a szárny rózsaszín árnyalatos. A homlok, a láb és a hosszú villás farok fekete.

Rovarokkal, apró magvakkal, gyakran kisebb csapatokban táplálkozik. Ésdekes, hogy a rovarokat a levegőben is üldözőbe veszi.

Rövidtávú vonuló - a hidegek elől délebbre vonul.

Ábra: Ridgway 

 

bassette (Bassette): ragyogó házityúk-fajta a bantamok között (cc. 1 kg-os testtömeggel), melyet 1800 táján, Liege környékén tenyésztettek ki. Híresen jó költő (évente 180 tojásra lehet számítani) és a csibéit is nagy gonddal neveli, szokták fácánfélék dajkájaként is alkalmazni.

A test tégla alakú. A sötét farok 45 fokban felfelé áll.

A fülfolt fehér, a láb és a csőr mindig kék. A fej bőrfüggelékei pirosak.

Habitusa élénk, ezzel együtt jól repül, amivel okvetlenül számolnunk kell az elhelyezésében.

A kagylóhéj színű tojásai viszonyleg nagyok (45 g/db) és méretes a sárgájuk!

Ezüst fürjes, fürj, fekete-piros változatban még lehet találni, de a fehér, a fekete, a kék, a buff, a levendule és a kolumbia változat már nagyon ritka, a többi színváltozattról nem is beszélve.

http://users.telenet.be/jaak.rousseau/english%20version/KRIELEN/brugse_vechtkriel.htm

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2587

armavir rövidcsőrű keringő (Армавирские белоголовые космачи - Armavir Tumblers): a XVIII. században a krasznodari régióban és néhány közép-ázsiai városban (Szamarkand, Taskent, Andizsom) egy rövid csőrű, nagy szemű házigalamb - óriás lábtollakkal, viszont kicsiny fésűvel - kezdett teret nyerni. Néhány kitérő után az a változat vált elfogadottá – rövid csőr, short faced, elismerésre méltó pergőképesség -, amely ma is a legelismertebb, és armavír rövidcsőrű (fehérfejű) keringő néven vált közismertté.

http://www.americanuzbekpigeonclub.com/our-breeds/armavir-short-face-tumbler/

 

  Armavir rövidcsőrű keringő

 

 

 

 

 

  Armavir keringő

aymara: a d-amerikai Andokban élő maroknyi indián neve. Érdekes, hogy nyelvük a kecsuához hasonló aymara nyelv viszont több mint 2 millió ember anyanyelve Peruban, Bolíviában és részben Chilében is.

E nyelv sajátossága az alany-tárny-ige szórend.

Madarak nevében az aymara név az areára vonatkozik, miszerint a madár azon a területen otthonos, ahol az aymara nyelvet beszélik. 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2586

Kaptam egy linket (születésnapi - hálásan köszönöm!!!). Hát mit mondjak? Nagy-nagy örömöt sikerült vele szerezni.

Szerintem ti is fogjátok értékelni:

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2585

anwart: sólymászatban annak a vadászati módnak az elnevezése, mely során pl. kutya által jelzett vad észlelésekor a vadász felereszti a madarát. Ilyenkor az még nem látja a zsákmányt, s még mielőtt üldözésbe fogna, folyamatos körözéssel emelkedik, hogy a zuhanórepüléshez szükséges magasságot elérje. A zsákmány kiugrasztására akkor kerül sor, amikor a vágómadár elérte a megfelelő magasságot és ilyenkor a vadászat fó látványossága a zuhanórepülés végén a rávágás.

A innen marad a régi vadászat Feldegg-sólyommal eltér a manapság Európa szerte megszokott anwartsolymászattól. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a lanner természetes életmódjából fakadó adottságait. Mint sivatagi sólymoknak a metabolizmusuk lassabb a vándorsólyoménál, egyik napról a másikra 10 grammnál nagyobb testtömeg-változás már jelentősnek számít. A vándorénál kisebb sebességét intelligenciája kompenzálja. Anwartja ritkán magasabb 30-40 méternél, amit kitartó üldözése kompenzál, illetve az, hogy takarásba is követi áldozatát. Egy gyakorlott lannersólyom minden kidobott galambot képes elfogni. Ha nem sikerül az első zuhanásra lerúgnia vagy elmarkolnia, akkor kissé felette maradva követi áldozatát meggátolva azt az emelésben addig, míg az végül menedéket keres a gazban, fasorok takarásában. Ez a taktika jól beválik a vándorsólyomnál, azonban a lanner gond nélkül vágódik az ágak közé, így a fedezék előtt fékező galamb szinte biztos, hogy nem éri meg a takarásba-jutást.

 http://www.solymaszat.hu/docs/madarak.php?madar=feldeggsolyom  

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2584

altáji salev galamb (Алтайские статные шалевые голуби): 28-30 cm nagyságú, fésűs, lábtollas galamb alapesetben fehér tollazattal, de színes farktollakkal és sapkával.

Cél a nagyság csökkentése, egy miniatűr galamb létrehozása, amit már az orosz név is sugall, melyben szerepel a csodás jelző.

A fej gömbölyded, 70 fokban lehajló, széles (20 mm) homlokkal. A fésú fültől fülig ér, felül átmegy koronába, alul létrehoz egy kis sörényt.

A szem közepes méretű, un. cseresznyeszem, a szemgyűrű keskeny, kisebb, mint 1 mm.

A bézsszínű csőr mindössze 15 mm, a bázisa széles. A homlok vonalától 120-140 fokban hajlok lefelé. Az orrviasz nem tolakodó, a színe fehér.

Lefelé keskenyedő, szépen ívelt nyak, széles és domború, enyhén emelkedő mellkas, ovális, legyező alakú, 16-18 tollből álló farok jellemzi.

A farrok nyitási szöge nyugalmi állapotban legalább 90 fok. a hossza 14 cm.

A hát rövid és széles, alig észrevehető. A láb - hússzínű karmokkal - rövid, 3 cm-nél nem hosszabb, tollakkal fedett, az ujjakok a tollak hossza legalább 4 cm.

A tollazat – fekete, vörös, fehér, sárga -  síma, fényes, és sűrű. Elfogadott szarkarajzzal, nyakkendősen is.

Kizáró ok: 30 cm-nél nagyobb testhossz, sötét csőr, keskeny mell, 90 foknál meredekebb farok, 14-nél kevesebb farktoll, 4 cm-nél hosszabb láb.

http://www.russian-pigeons-clubs.ru/

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.17 0 0 2583

Nagyon-nagyon szépen köszönöm.

Gyönyörűek

Üdv Tibor

 

Előzmény: mepisz (2581)
udmurtuguru Creative Commons License 2011.07.09 0 0 2582

és ennyit a fecskékről...
a mai Magyarországon.

mepisz Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2581

Köszi Tibor !

 

Ha már fiatal madarakról van szó , akkor itt egy kis előzetes.

 

Természetesen  a szükséges fotókat kérés nélkül használhatod .

 

 

 

Előzmény: madarbarat (2577)
madarbarat Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2580

arhangelszki keringő [Архангельские снегири (голуби)]: régi orosz házigalamb a keringők fajtacsoportjában, amely az 1917 útáni nehéz években szinte teljesen eltűnt.  Csak a II. világháború után sikerült feléleszteni, s ebben kiemelkedő érdemeket szerzett E. Fein és B. Danilicsev, akik az 1961. évi moszkvai kiállításon átütő sikert értek el a fajtával. Onnantól kezdve gyorsan újra ismertté vált a fajta, melyet arhangelszki süvöltőnek (снегир) is neveznek, s a vele foglalkozó galambászok két fő csoportot alkottak:

-          az aranyszín kedvelői és

-          a rezes (mednotsvetnym) hívei.

Az első vedlés után alakul ki a végleges tollazatszín.

Kis kerek fej, a tarkó csinos kis üstök jellemzi, de elfogadott fésű nélkül is. A szem sárgásvöröses, keskeny kis piros szemgyűrűvel. A bézs v. fehéres csőr hosszú, s enyhén lefelé ívelt. A nyak hosszú és vastag, erősen emelt. A mell bronz v. aranyszínű. A szárny takarja a farkat. A karmok hússzínűek.

Röpképessége nem éppen lenyűgöző, szívesen köröz nagy magasságokban, de nem igazán kitartó.

Fotó: http://www.oldloft.ru

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2579

kurszki keringő (Kursk Thurman  - Курский турман): a XIX. században létrehozott  kurszki keringő tenyésztési centruma a II. világháborús páncéloscsata nyomán híressé vált város, s mondhatjuk, hogy kiváló, a postagalambokéval vetélkedő tájékozodóképességű, a dúchoz szilárdan ragaszkodó házigalambot tenyésztettek ki a voronyezsi és a helyi röpgalambok keresztezése révén.

A XX. századra a fajta világosszürke tollaztú változata vált népszerűvé, de ahogy terjedt Oroszországszerte, úgy váltak ismertté és kedveltté más színváltozatok is, leginkább a szarkarajzosok. Népszerűségét a közmondásos igénytelenségének, figyelemre méltó repülési jellemzőinek, kiváló izomzatának és nem utolsó sorban szépségének köszönheti..

A mell itt séles és domborű, erőt sugároz. A hát erős.
Szívesen és szemmel láthetően örömmel repülnek csapatban, nem ritkán 8-10 órát is eltöltenek a levegőben. Szélmentes időben körbe-körbe keringenek, s közben egyre magasabbra jutnak. Aztán a pacsirtákra jellemző módon csaknem függőlegesen kezdenek emelkedni vagy egy helyben szitálnak, olykor szikte mozdulatlan szárnyakkal siklanak.

Az sem ritka, hogy tűnő magasságba emelkednek. Aztán egy majd még egy kezd zuhanórepülésbe és jóformán egyenként  térnak haza…
http://zubekhan.ru/ http://www.kalitva.ru/2009/12/21/page/2/ 

 

         

 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2578

  Bővül a galambleírások sora a lexikonban:

 

moszkvai barátgalamb (Московские монахи - Крестовые монахи): a házigalamb Moszkvában és a főváros környékén kitenyésztett nagyon tetszetős, egyedülálló tollbokrétájú fajtája. Ez a fejdísz (fésű) olyan mint egy sűrű, magas tollakból álló kapucni. A fejoldal felé csökken a fésútollak hossza.

A tollazat zömében fehér, de a fejen minha sapkája volna és a farok színes: fekete, kávébarna v. sárga. 

A moszkvai barátgalamb a szépsége mellett a reptével is szerez a tenyésztőonek örömöt. A falka fáradhatatlanul köröz kis v. közepes magasságban.

Meg kell még jegyezni, hogy akad közöttük ún. versenyző, amely a tetőn csalogató mozdulatokkal, szárnycsapkodással hivogatja a dúc környékén felbukkanó galambokat a padlásra.
http://www.golubka.astranet.ru/books/gr/gr09.htm

 

madarbarat Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2577

Phuha!

Biztos láttátok, hogy a lexikonban a Hazai madarak tábláján sok helyütt már látható fióka is, de sajnos még messze nem teljes a dolog.

Most örömmel látom András bűbájos fotóját a csicsörke kicsiről, és remélem nem vonja vissza a korábban adott engedélyét, hogy felhasználhatjuk a képeit a Madárbarát-lexikonba.

És hozzáteszem: folyamatosan érkezik az értesítés, hogy András megint tett fel a netre új fotókat, tegnap pl

a dolmányos varjúról,

a sordélyról,

a csicsörkéről,

a házi rozsdafarkról,

a citromsármányról és

a tövisszúrő gébicsről.

nem tudom, hogy van-e hozzáférésetek, de gyönyörű felvételeket láthattok F. András Picasa Webalbumán...

 

Előzmény: mepisz (2576)
mepisz Creative Commons License 2011.07.02 0 0 2576

A vihar után a fűben találtam, természetesen vissza került a fészekbe. Csicsörke picur.

 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.06.30 0 0 2575

kijevi apáca keringő (Kiewer Tümmler - Киевские светляки): a XIX. század második felében Kijevben kialakult kissé nyúlt testű, könnyű, közepes meretű, szilárd szervezetű házigalamb a hosszúcsőrű keringők fajta-alcsoportjában. Olyan neves tenyésztükhöz fűződik a siker, mint a Tyurin- testvérek, Bogdanovszki és Brilkov.

Leginkább a rigai keringőkre hasonlítanak, azokkal a rokonságuk kétségtelen, s csak a nevükben "apácák", mert még csak a színmezőik eloszlása sincs azokkal összefüggésben.

A fajtát enyhén nyújtott, erős fej és közepes testnagyság jellemzi.

Szemek itt kicsinyek, de kifejezőek, színük sötét.

A csőr hosszú, sápadt, néha fekete felső, sötét színű. A szárny szorosan tapad a testhez, a végük a farkon pihen.  A farok közepes hosszúságú, egyenes, 12 toll alkotja.  A lábak rövidek, a lábujjak pirosak, a karom világos.

A fej a homlok felé keskenyedik, a fejtető sima, de a nyak lehet sima v. oldalt és hátra növő tollakból képződött kontyocskával, valójában sörénnyel díszített.

Számos, nem részletezett színváltozatban elfogadottak. A legismertebb a fehér fejű, nyakú, kontyú kijevi apáca, melynél előírásszerűen a begy, a mell és a lábtollazat is fehér.

A homlokfoltosoknál a homlokfolt mellett ugyanez a követelmény. A színes területek lehetnek feketék v. fekete szalagos sötétkékek. Az utóbbiakat nevezik orgonaszínűeknek. Dr. Szűcs említést tesz a színes változatról is, amelynél fekete v. sötétkék alapszín mellett a fej, a nyak és a has sárga – ezt ma már nehéz visszaigazolni. Inkább állíthatjuk, hogy a fekete, sárga, kék-szürke vagy piros tollazat fehér nyakkal és melli tollazattal párosul. Megbecsültek a kávészín „kabátosok”. Előfordulnak tiszta fehér példányok és olyanaok, melyek a homlokukon dohányszín vagy más árnyalatú kokárdát viselnek.

Szó szerinti fordításban a fajta neve: kijevi szentjánosbogár. Mi lehet e név magyarázata? Nos a kitenyésztés helyén Kijevben hatalmas tenyészetek voltak, s amikor feleresztették a galambokat, esetenként száznál is több fehér nyaka, mellkasa villózott a kék égbolt előtt, s e látvány a nézőket a párkereső szentjánosbogár villozó fényére emlékeztette.

A fajta röpteljesítménye szempontjából érdekes, hogy legyen bármekkora a falka, minden galamb egy-egy individum repül, megáll egy pillanatra a levegőben és a feje fölött hátraperdül. A mellette az eget hasító oldalra dől vagy valami más „műrepülési” mutatvánnyal képráztatja el a nézőt.

Az akrobatikus mutatványok kárpótolnak a rövid, 1,5-2 órás röpteljesítményért.

http://www.golubka.astranet.ru/books/gr/gr09.htm

 

madarbarat Creative Commons License 2011.06.29 0 0 2574

nagyfarkú lappantyú (Caprimulgus macrurus - Large-tailed Nightjar): Indiától Vietnámig és dél felé egészen Ausztráliáig a síkvidéki nedves szubtrópusiés trópusi erdőkben szinte bárhol előfordulhat, de hogy felfedezzük arra ma már kicsi az esély, mert Vörös Listás, veszélyeztetett faj.

A fajról kevés adat áll rendelkezésre, de ANGUS R. Lamont feljegyzéseiből az biztos, hogy földön, avarban fészkellő nagyfarkú lappantyú esetenként nem idegenkedik az embertől. Leír egy költést, amely egy emeletes parkoló tetőrészén valósult meg. Eszerint a faj mindössze 1-2 tojást rak fészekaljként. Nappal a tojó dolga a költés (16-20 nap), de a hím is folyamatosan ott tartózkodik a közelben. Sötétedés után a tojásokat a hím melengeti. A kicsik szeme már a harmadik napon nyitva, felnevelése mindkét szülő feladata.

A fiókák bézs színű pelyhesek, de 2 hetes korukra kitollasodnak.

A nagyfarkú lappantyú a nappalt rendszerint az avarba bújva vészeli át, alkonyatkor élénkül fel, s természetesen nagy rovarpusztító. Lepkeszerű röptében hatalmasra tátott szájával mintegy leszűri a levegőt

Alfajai:

Caprimulgus macrurus albonotatus: pakisztáni nagyfarkú lappantyú; 

Caprimulgus macrurus andamanicus: andamani nagyfarkú lappantyú;

Caprimulgus macrurus bimaculatus: nagyfarkú maláj lappantyú;

Caprimulgus macrurus johnsoni: fülöp-szigeteki nagyfarkú lappantyú;

Caprimulgus macrurus macrorus: nagyfarkú lappantyú (Jáva és Bali);

Caprimulgus macrurus salvadori: borneói nagyfarkú lappantyú;

Caprimulgus macrurus schlegelii: új-guineai nagyfarkú lappantyú.

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.28 0 0 2573

Köszönöm szépen mindkettőtöknek!

Előzmény: Vanek B. (2572)
Vanek B. Creative Commons License 2011.06.28 0 0 2572

Kedves Dóra!

Tegnap valahogy sem Tibor barátomnak, sem nekem nem sikerült belépnem a fórumra.

Most valahogy összejött, így hát barátom megbízásából engedd meg, hogy mind köszönetét, mind tetszését tolmácsoljam most.

 

Előzmény: Törölt nick (2568)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.27 0 0 2571

Köszi:-)

Előzmény: zsazska (2570)
zsazska Creative Commons License 2011.06.27 0 0 2570

Nagyon édesek! :-)

Előzmény: Törölt nick (2568)
zsazska Creative Commons License 2011.06.27 0 0 2569

Mi a Móricz Zsigmond körtérnél laktunk, és ott is bőven éltek nyestek. Minden este találkoztunk velük kutyasétáltatás közben, és az ablakból is gyakran láttuk, amint a ház falán át felszaladtak a szemközti ház padlására. Ráadásul nagyon ügyesen közlekedtek. Látható volt, ahogy szétnézett, mielőtt átkelt az úton, és a legkisebb mozgást észlelve azonnal felkapaszkodott egy-egy autó motorházába.Sógoromék kicsit kijjebb, Budatétényben laknak, és szinte hétről-hétre kárt tesznek a nyestek az autóikban. Szerintem dirrekt kedvez nekik a városi környezet, mert ott ők a ragadozók, de rájuk senki sem vadászik. Néha-néha nyomukba szegődik egy-egy kutya, de idővel az is feladja, hisz a nyest képes hosszasan megbújni, és autó pedig akad bőven, ami búvóhelyül szolgál. Mióta vidéken élünk, aminek már 15 éve, jó, ha háromszor találkoztam nyesttel. 

Előzmény: Vanek B. (2562)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.26 0 0 2568

Szia kedves Tibor!

 

Hoztam egy két számomra kedves fotót a topicodba:-)

 

Kikelt sikeresen a kis pálmagerlém és már igazi kis repülőművészé cseperedett, na és persze van egy két kacagó gyerkőc is:-)

madarbarat Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2567

 

korallsirály (Larus audouinii - Korallenmöwe - Audouini's Gull): a sirályfélék családjának egyik 50 cm nagyságú faja.

 

A nyílt tengereken, télen az Atlanti óceánon lehet megfigyelni. Főként a Földközi-tenger kisebb szigeteinek meredek szikláin (Chafarinas-szigetek és az Ebro delta) költ. Az élőhely beszűkülése miatt ma már az egyik legritkább sirály.

 

A populáció alig 1000 példányt számlál.

 

Hasonlít az ezüstsirályra, de karcsúbb és a szárny is határozottan keskenyebb.

 

Az erőteljes csőr a hegyénél egy vastagabb és egy keskenyebb fekete gyűrűvel díszített korallpiros.

 

A láb olajzöld. Az írisz sötét, a szemgyűrű vörös.

 

A kézevezők szürkék, de a hegyük finom átmenettel fekete.

 

A fiatalok feje és nyaka világosszürke. A hátuk barnás.

 

Szereti a társaságot. Nálunk 2011-ig nem mutatkozott, akkor viszont a dunatetétleni Böddi-széken sárgalábú és sztyeppi sirályok társaságában sikerült megfigyeltni. Ez az eredmény azzal lehet összefüggésben, hogy a védelmi erőfeszítések eredményeként a faj állománya gyarapodásnak indult. Védett. Az eszmei érték megállapítása folyamatban.

 

http://www.mme.hu/component/content/article/1478-elskent-figyeltek-meg-korallsiralyt-magyarorszagon.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2566

 

hegyesfarkú partfutó (Calidris acuminata - Spitzschwanzstrandläufer - Sharp-tailed Sandpiper): 22 cm nagyságú szalonkaféle fehér szemgyűrűvel. Tengerpartokon v. sós vizű mocsarak füves szegélyén érzi magát otthon. Leggyakoribb, mi több, egyedüli fészkelőhelyei az ék-szibériai tundrák

 

A mell sötét, a has fehér. A kettő között finom átmenetet láthatunk.

 

A láb feketés v. zöldesszürke.

 

A fiatalok melle nyáron élénk sárga.

 

Kóborló szibériai példányok szoktak megjelenni Ny-Európában, de nálunk még 2011 májusáig nem jelentkezett, amikor a Hortobágyon sikerült bizonyítottan megfigyelni, s ezzel a hazánkban a Nomenclator Bizottság által nyilvántartásba vett madárfajok száma 404-re emelkedett.

 

Védett. Az eszmei érték megállapítása folyamatban. 

 

http://www.illinoisbirds.org/sharp_tailed_sandpiper.html

 

 

 

 

 

 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2565

Ezek közismert tények.

Én azon csodálkozom, hogy valaki csodálkozik.

 

http://www.geographic.hu/Termeszet/2005/03/Nyestek_Budapesten_a_varos_mely_reszen_elnek 

 

http://archiv.ringmagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=4545:nyestek-a-varosban&catid=103&Itemid=68

 

A galambászok sokat tudnának mesélni!!!

 

Éppen ezért a lexikonből sem maradt ki:

 

nyest (Martes foina): közepes macska nagyságú, de annál rövidebb lábú éjszakai ragadozó, a farkával együtt cc. 60 cm.

A finom bundája szürkésbarna. A torkán fehér folt ékesíti.

Általában éjjel 10-11 óra körül v. 1-2 óra tájban indul zsákmány után. A kártételét könnyű felismerni: elharapja a galamb nyakát és kiszívja a vérét. Amikor kölykei vannak, akkor a fejet és a nyakat magával viszi.

Elfogyasztja a tojásokat és a fészken ülő csupasz fiókákat is. Egyetlen nyest pár egy éjszaka 20-25 galambot is elpusztíthat.

Sajnos a cserepet is képes felbontani, ez ellen úgy védekezhetünk, hogy a cserép alá is hálót feszítünk. Irtásához jól beváltak a ládacsapdák, s csalinak élő galambot v. tojást kell használnunk. (→menyétfélék)

Előzmény: mepisz (2564)
mepisz Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2564

Bocs , hogy beleszólok, de én a városközpontban lakom és bizony nyest invázió van. Arról nem is szólnék , hogy azokat a gépkocsikat

amiket a parkolóban hagynak, néhány nap nem használnak igen csak birtokba veszik a nyestek. Erről a szétrágott vezetékek, a motortérbe

behordott különböző állati maradványok, nomeg persze a hátrahagyott ürülékek tanúskodnak.

Előzmény: Vanek B. (2562)
Ladybee Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2563

Tévedsz! Én a Múzeum körúton lakom, a padlásunkon élnek nyestek. A szomszédos épület a Bródy Sándor utcai Olasz Intézet. Annak vadszőlővel futtatott falán jutnak fel a III. emeletre ! Ha kiteszek egy tojást a padlásfeljáróra reggelre eltűnik. A budai kerületekben, pld. a Böszörményi úton alkonyatkor többet is látni a kocsik alatt. Sok van, hidd el.

Előzmény: Vanek B. (2562)
Vanek B. Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2562

A kérdés az, ki mit tart "bőven"-nek.

Tény, a nyest sem olvassa a városhatár táblát, ahol meg tud élni, ott van is.

De gondolom te sem hiszed, hogy a Szent István körúton, vagy a Kossuth Lajos utcában nyüzsiznének a nyestek.

A nyest kifejezetten kedvel az ember környezetében élni, de ez inkább falusias, gazdasági épületekkel jól ellátott és a szabad természethez közvetlen kapcsolattal bíró helyekre vonatkozik.

 

 

Előzmény: Ladybee (2550)
mepisz Creative Commons License 2011.06.16 0 0 2561

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!