Keresés

Részletes keresés

bitter6704 Creative Commons License 2018.05.25 0 0 47086

Tegnap kora este kapálgattam kint a kertben, amikor élénken " rajoló " madár csapatra lettem figyelmes. Először fel sem ismertem őket. Repkedtek fáról- fára, kerítésre, tető szegő deszkájára. Később ismertem fel, hogy széncinege csapatot látok. Szinte szürkés, fakó volt a fiataloknak a tolla, nem voltak még szép élénk színűek. Sajnos nem nálam keltek, de így is örültem nekik.

 

Nálam a házi rozsdafarkú fiókák még picikék, de pár nap múlva ők is kirepülnek a fészekből. Azt vettem ma észre, hogy a hím rozsdafarkú szülő ugyan úgy szájában ürülékkel repült ki a fészektől, mint a cinkék szoktak.

 

                                    

corvi01 Creative Commons License 2018.05.25 0 0 47085

Seregélyeknél figyeltem meg én is, hogy max. 3 napon belül hagyta el az utolsó kölyök is a fészket, de ebbe beleszólhatott az akkori esős idő is. Általában náluk is 2 napon belül lezajlik a történet, ugyanis a kisebb fejeltségű fiókák is ideje korán inkább kiugrálnak rossz röpképességgel, és sűrű bokrok, vagy fák koronáin ügyesen rejtőzködnek. Ez jellemző még nagyon sok fajra.

Előzmény: boxer-gs (47084)
boxer-gs Creative Commons License 2018.05.24 0 0 47084

Corvi01, Nobody1!

 

Igen, természetesen nem egy hetes időszakról van szó. A rozsdafarkúak lényegében egyszerre hagyták el a fészket tegnap, de a széncinegéknél nálunk sosem egy nap alatt néptelenedik el a fészek.

Teljesen igazatok van abban is, hogy szükségszerű is, hogy nagyjából azonos időben történjen meg a fészek elhagyása, csak nem minden fajnál és minden esetben sikerül így.

Előzmény: Nobody1 (47083)
Nobody1 Creative Commons License 2018.05.24 0 0 47083

"A kicsik általában eltérő fejlettségűek, lévén, hogy nem is egyszerre kelnek ki."

 

Ezt miből gondolod? Az énekesmadaraknál és az összes fészekhagyónál (Pl tyúk-, réce- és lileféléknél, stb) nagyjából egyszerre kel ki és hagyja el a fészket az összes fióka. Ezek a madarak csak akkor kezdenek kotlani ha teljes a fészekalj, tehát miután az összes tojást lerakták így a kelés is egyszerre történik, nagyjából egyforma méretűek a fiókák.

A baglyokra, egyes gémfélékre jellemző, hogy az első tojás lerakásától ülik a fészket, így a kicsik "orgonasíp szerűen" különböző méretűek. Sajnos sokszor a legkisebbek el is pusztulnak (szándékosan vagy véletlenül kilökik) vagy már ki sem kelnek (pl gólya), mert a többi fióka más igénye miatt a maradék 1-2 tojáson nem ül tovább a kotló madár.

Nappali ragadozómadaraknál is előfordul eltérő fiókaméret (már amelyik több tojást rak), de ott gyakran a legkisebbet megetetik a nagyobbakkal a szülők - főleg táplálékhiányos időszakban és míg pelyhesek. Tollasodó korukban már nem jellemző...

Előzmény: boxer-gs (47080)
corvi01 Creative Commons License 2018.05.24 0 0 47082

Ennek ellenére általában 1-2 napon belül repülnek ki! Aki késlekedik azzal a szülők már képtelenek ugyan olyan intenzitással foglalkozni, valamint a kicsiknek mind jelen kell lenni a tanító/élelem beszerző tevékenységeknél. Ezt minden fiókánál eljátszani képtelenek, ezért a természet úgy intézi, hogy kb. egy időben kelljen foglalkozni a csipet-csapattal! :) Aki lemarad az odaveszett...

Előzmény: boxer-gs (47080)
Veszpremi Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47081

Hétfőn még nagyon nagy forgalmat bonyolítottak a szülők, de mintha még tegnap is láttam volna, nem biztos. Ma meg estefelé nézem, semmi mozgás. Lehet, hogy szép lassan kiröppentek. Remélem! Nem láttam ifjú cinkéket kint egyáltalán. Fantasztikus madárkák, hihetetlen, mit dolgoznak az ifjak felnevelésén, öröm nézni őket. Sok ember bizony tanulhatna tőlük!

Előzmény: boxer-gs (47080)
boxer-gs Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47080

Ritka, hogy egy napon repülnek ki mind, de nem lehetetlen. A kicsik általában eltérő fejlettségűek, lévén, hogy nem is egyszerre kelnek ki.

 

Előzmény: Veszpremi (47078)
boxer-gs Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47079

Persze. Nemrég én is írtam, hogy a mieink is kirepültek.

 

Nàlunk ma a kis rozsdafarkúak hagyták el a fészket. Egész nap azt néztem, ahogy próbálgatták a szárnyaikat, ide-oda röppentek, bukdácsoltak, majd csivitelve követelték a kaját, amint a szülők felbukkantak egy újabb rovarral a csőrükben.

Előzmény: Magdi60 (47074)
Veszpremi Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47078

Én is éppen azt nézem, hogy egy nap alatt megszűnt a forgalom az odunal, nincs etetes. Remelem nincs baj, csak kirepültek. Egy nap alatt el tudnak tűnni?

Előzmény: Magdi60 (47074)
yüz karasi Creative Commons License 2018.05.23 -1 0 47077

"Félek, nagyon félek!!!"

Félni az egyik létező legrosszabb dolog.

Már nagyon régóta az egyik legostobább mondásnak tartom a : "Jobb félni, mint megijedni"-t,,,:-(

Előzmény: s-ombre-ro (47071)
Magdi60 Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47076

Kicsit szeretném arrébb függeszteni, mert utóbb kiderült, hogy nem elég jó a hely, de csak kb. fél méterrel kell... Hétvégén belenézek, és elhelyezem biztonságosabb helyre, mert most a diófa törzsét hullámpapírral, az ágat egy ásóval, egy lombseprúvel és egy seprúvel védtem :-) Csak kicsit korainak tartom az első költés kirepülését.

Előzmény: Ladybee (47075)
Ladybee Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47075

Nem kell, felülhordják anyaggal, hamarosan indul a másodköltés.

Előzmény: Magdi60 (47074)
Magdi60 Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47074

Azt hiszem kirepültek a kis cinegék. Létezik, hogy idén ilyen korán? Kitisztítsam az odút, ugye? Nálam először fészkeltek, tavaly vettem az odúkat.

 

flybird Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47073

Én tegnap láttam 2! fecskét, szerencsére akadt egy pocsolya, ahonnan tudtak vinni egy kis sarat.

Előzmény: Törölt nick (47072)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.23 0 0 47072

Kac!

Ma reggel el akartam menni a gumishoz a fűnyiszálómra új belsőgumit venni, de láttam, hogy csepeg. Aztán később kimentem és megnéztem: a mai össz= 2, azaz két mm. Délutánra igérnek még zivatart, de tegnapra is igérték... :(

Gyurgyalagunk nincs, fecskét se láttam azóta sem.

 

Előzmény: s-ombre-ro (47071)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.05.22 0 0 47071

Nálunk még van minden.

Az is igaz, hogy ma is esett, mintha dézsából öntenék.

Minden jel arra vall, hogy mi sem örülhetünk sokáig.

Ha nem volna vezetékes víz a birtokon, nem tudom, mire mennénk az egyre hosszabb és forróbb nyarakon.

Egyenlőre még ma is ott köröztek a város felett a fecskék és a gyurgyalagok!

A baglyok azonban nagyon hiányzanak!!!

Egyik este a garázsból jövet húzott el egy felettem, de hol van már az az idő, amikor családilag és rendszeresen jártunk bagolylesre.

A napokban hallottam, hogy a bogarak is vészesen fogyatkoznak.

Félek, nagyon félek!!!

Törölt nick Creative Commons License 2018.05.20 0 0 47070

Már ahol. És már, amennyi...

Nálam jöhetne 3 napig a Duna, meg a Tisza egyben...

Tavalyról több, mint 100 mm hiányom van! :(

 

Előzmény: boxer-gs (47069)
boxer-gs Creative Commons License 2018.05.18 0 0 47069

Ez jó hír. Most szerencsére van csapadék, de száraz időben lehet őket segíteni a gyűjtőhelyük közelében jó nedves sár, tapasztó anyag előkészítésével, a fészekodúk könnyebb kialakításának támogatására.

Előzmény: Törölt nick (47067)
boxer-gs Creative Commons License 2018.05.18 0 0 47068

Nálunk most készülnek a széncinkék a másodköltésre.

 

Érdekes, hogy az első költés fiókái még csak most repülnek ki. A fészekből még hallatszik csivitelés, tehát még vannak bent is fiókák, ugyanakkor néhányuk már elhagyta azt és a környező fákon, bokrokon csivitelnek hangosan. Várják szüleik tápláló segítségét.

 

Hihetetlen, mennyi energia szorult a szülőkbe. Egyrészt hordják a kaját az odúba, másrészt etetik a már kirepült fiókákat a környéken és közben egy másik odúba már hordják a fészekanyagot.

Azt gondolnám, hogy szép lassan szélnek eresztik az első fészekaljat, pihennek pár napot, végre csak magukra gondolva táplálkoznak, hogy visszanyerjék formájukat, telítődjenek energiával, hogy aztán újult erővel kezdhessenek ismét költésbe. És így lenne idejük a fészek renoválására, esetleges takarítására, frissítésére. De nem! Ezek nem pihennek egy percet sem. Csodálatosak.

Törölt nick Creative Commons License 2018.05.18 0 0 47067

Sziasztok!

Ma láttam egy csomó fecskét. Az út szélén gyűjtögették a sarat.

Előzmény: zsorsz (47066)
zsorsz Creative Commons License 2018.05.15 0 0 47066

A hangja két épület fal között felerősödik....atyavilág, ennek a kis madárnak mi fér ki a csőrén?...vannak decibelek.

Előzmény: Törölt nick (47065)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.15 0 0 47065

Hajnalban még az ü kedvéért se kelek fel! 

Tavaly késő estig hallottam az utcán a  szomorúfűzfán énekelni.

Előzmény: zsorsz (47064)
zsorsz Creative Commons License 2018.05.15 0 0 47064

Esztergomi Bazilikánál hajnalban a kiserdőt szétcsattogja.

Előzmény: Törölt nick (47063)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.15 0 0 47063

Én örülhetek, ha egyet is látok ( fecskét )

Madaraim az etetés vége óta csak a kerti itatón láthatók ( idebentről legfeljebb távcsővel ).

Ezen a torz fenyő-féle kinézetű nem-fenyőn naponta sokszor a verebek tornásznak, valamit keresnek, szedegetnek. Csak ők, semmi más.

A szomszédék fehér nyárfáján naponta énekel egy csíz, meg egy erdi pinty(őke) felváltva.

Fülemülét az idén még nem hallottam.

Előzmény: s-ombre-ro (47062)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.05.14 0 0 47062

Ezernyi benyomás éri az embert.

Legutoljára a városunk felett repkedő, bogarászó fecskéket csodáltam meg.

Szerencsére megjöttek és vannak.

Tévedés kizárva, az egyik az ablakom alatt húzott el.

Fecske volt, nem más.

Előzmény: s-ombre-ro (47061)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.05.14 0 0 47061

Szia Apóka!

Jó vicc!

Felénk is mindkét fajtával lehet találkozni.

Levél ment, jó hosszú.

Előzmény: Törölt nick (47060)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.13 0 0 47060

Nézd meg azokat a madárkákat, akik kint állnak az út szélén. Hát nem Paráznák?  És még billegetik is magukat... :P

Spec. az előbbi levelemben a fekete kabátos fehér ( tényleg ) madárról beszéltem... 

Előzmény: comad2 (47054)
corvi01 Creative Commons License 2018.05.13 0 0 47059

Én nemt'om, de azt látom, hogy permetezés ide, vegyszerezés oda, de jóval több bogár és egyéb rovar nyüzsög, mint a korábbi években! :) A magam részéről, már egy jó hónapja célzottan nem etetek semmivel,,,ill. ami ehető ételmaradék, azt a kert végére továbbra is kirakjuk, szarkák, varjak, rigók, verebek nagy örömére....

Előzmény: apeeng (47055)
comad2 Creative Commons License 2018.05.13 0 0 47058

A dolmányos varjak itt is elszaporodtak, állandóan látom-hallom őket.

Előzmény: apeeng (47056)
apeeng Creative Commons License 2018.05.13 0 0 47057

gépi fordítás, de majdnem pontos..

 

https://www.birdfood.co.uk/bird-foods/fat-balls-suet.html

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!