Keresés

Részletes keresés

emgergo Creative Commons License 2008.09.19 0 0 25188
Na az egy tök jó kérdés, hogy a másik pad micsoda :)

Nekem pados Stromfeld-fotóm van, kódom nincs, mert akkor még nem ott volt!

Pomáz hosszúsága iszonyatos valóban...
Előzmény: jzp2107 (25159)
emgergo Creative Commons License 2008.09.19 0 0 25187
Jól gondoltad, az a Spartacus-th. Nekem is fotóm van.
Előzmény: Törölt nick (25185)
Vagdalthús Creative Commons License 2008.09.19 0 0 25186

Igen, a Spartacus-kulcsosházról van szó. A szokolyai gondnoktól tudom, hogy van bent pecsétjük, igaz, én is fényképeztem csupán, mert már elmentek a házból. De elfogadták a fényképet is. Vagy Börzsöny Éjszakai :-)

Előzmény: Törölt nick (25185)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.19 0 0 25185
Sziasztok!

Börzsöny turistája bronz fokozattal kapcsolatban lenne kérdésem.

Ezen belül a Szénpatak, turistaházzal van gondom. Ez azonos a Spartacus kulcsosházzal? Én ezt találtam a környéken legalábbis. Viszont ott semmi pecsétet nem leltem fel sehol.... Mondjuk lefényképeztem....

Vagy egy másik építményt kell keresnem?

Attila
Múzsla Creative Commons License 2008.09.19 0 0 25184
 Hírek a Kós Károly emléktúra "százas" teljesítőiről.

 

100 - Bauer Géza 2001.08.31.

200 - Geráné Cséplő Erika 2002.10.12.

300 - Varga Alina 2005.11.02.

400 - Lükepék 2006.12.17.

500 - Erdélyi Ferencné 2008.09.06.

 

Szép napot!

lükepék Creative Commons License 2008.09.17 0 0 25183
kötsög turista... :D
Előzmény: G(Dzsí) (25182)
G(Dzsí) Creative Commons License 2008.09.17 0 0 25182
Mi is érzésre kerestük gyaloglásaink közepette a legközelebbi sangria lelőhelyeket a  34-35 fokos időben :) 
Előzmény: lükepék (25181)
lükepék Creative Commons License 2008.09.17 0 0 25181
kb minden tengerparti faluból visz fel egy út a (többé-kevésbé gerinc-)útra, ami a GR-92 része (országos 92-es jelzés.. :) ). Amúgy nincs túllihegve a jelzés, a helyiek kb. mindig csak érzésre meg helyismeretre mennek fel.
Előzmény: G(Dzsí) (25180)
G(Dzsí) Creative Commons License 2008.09.17 0 0 25180
Múlt héten volt szerencsém Barcelonában és környékén eltölteni egy hetet, részletekkel nem untatnám a tisztelt olvasó közönséget, ellenben túra szempontból érdekesnek találtam a terület, mely látnivalókban igencsak bővelkedik. Nem nagyon láttam viszont jelzéseket, útvonalakat egy hely kivételével, ez Calella tengerparti kisváros/üdülőváros, mely városka és a tenger fölé magasodó hegyen kettős őrtorony, illetve világítótorony magasodik. Itt a városkából kifelé a hegynek sárga jelzéseket láttam itt-ott a hajnali sötétben - reggel 7 órakor - , illetve a hegy lábánál az alábbi tájékoztató táblát. Itt így néz ez ki:
HEV Creative Commons License 2008.09.16 0 0 25179

A Somogyi Várak mozgalom pontjai elérhetők a túrabázison, talán igy könnyebb lesz a választható pontok keresése.

 

http://turabazis.hu/mozgleir.php?id=198

 

Vagdalthús Creative Commons License 2008.09.16 0 0 25178

Kiegészítés még a Várak a Vértesben túramozgalomhoz, az igazolásokról:

 

- Szárliget: OKT-pecsét a vasútállomás forgalmi irodájában (nem a pénztárban!) rendben

- Vitányvár: a kód a kilátást nyújtó kiugró falmaradvány közelében, egy fán található

- Várgesztes: OKT-pecsét a kék mentén, a főúton lévő "Vadásztanya" műintézményben

- Kőhányáspuszta: OKT-pecsét a kápolnával sréhen szemben, láncon

- Csáki vár: a KL nyomvonalán menjünk fel a romokhoz, a falmaradékok fölé, a túloldalhoz közelebb, egy fán található

- Mindszentpuszta: láncon lógó bélyegző fémládikában a kerekeskút közelében, kerítésnél

- Gánt: Vértes Vendéglőben OKT-pecsét

Előzmény: Vagdalthús (25160)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.16 0 0 25176

?

 

 

Előzmény: Güsziológus (25175)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.16 0 0 25175

?

 

Güsziológus Creative Commons License 2008.09.16 0 0 25174

Ez már a politikusi jövőd előszele:-)

 

Nem azt írod, hogy szerinted, hanem azt, hogy emlékeid szerint.

Így aztán rá lehet fogni az emlékre.

(Igyál még egyet és fogd rá a nyuszira!)

 

Az emlék nem az ember része?

Előzmény: Törölt nick (25173)
rézike Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25171
Köszi a gratulációt.
Igen, másnap sikerült.
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25170

VÁRTÚRÁK

Vámosatya, Büdy-vár

 

Szöveg helyett link és térkép.

 

http://www.vamosatya.hu/

 

 

Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25169

MIXTÚRA

Baktalórántháza

 

2. nap

 

Kicsit hosszú lett az összefoglaló, ezért szétvágtam.

 

A második nap "ráérősre" sikeredett, csak 1 templom (Lónya) maradt.

Nyírmada - Ilk - Vásárosnamény volt az irány, egy kis nosztalgia az MZS útvonala közelében.

 

Vásárosnaménytól a Tisza "innenső" oldalán mentünk, az ok az volt, hogy át akartunk kelni komppal, Tiszaadony - Aranyosapáti között. Sikerült.

Nagyon élvezem a Tiszán komppal átkelést, de a felső szakaszon ez eleddig nem sikerült. Önerőből "utazik" a komp.

 

Lónyáig nincs gond, a út nem a legjobb minőségű, de a falvak szépek, rendezettek. Alma minden mennyiségben.

 

Pár perccel az istentisztelet kezdete előtt érkeztünk, még üres volt a templom.

Megcsodáltuk a freskókat, a gótikus - bordás - szentélyt.

Nagyon hangulatos a templom, de leginkább gótikus.

Talán az elbontott sekrestye alapjaiból következtettek az építés korára, de amit ma látni lehet, az gótikus.

Itt is van harangláb.

 

Pecsét a boltban, kávé a kocsmában.

Lónya jelenleg nem "elzárt" település, üzemelt a pontonhíd.

 

Egy apróság.

Az első napon Tivadarnál (híd) "oda", Vásárosnaménynál (híd) "vissza".

A második napon Aranyosapátinál (komp) "oda", Lónyánál (pontonhíd) "vissza".

 

Tuzsér és Zemplénagárd között jelenleg nem üzemel a komp, ezért a "végleges" "visszához" (a Tiszán túlról a Tiszán innenre) még volt egy átkelés.

 

Mivel időnk volt bőven, kissé szomorúan, a II. Rákóczi Ferenc hídon keltünk át.

Az út nagyon rossz minősíégű Sárospatakig!

Onnan sem sokkal jobb!

 

Egy kis pihenő a hegyek mellett, majd irány a sztráda.

Jó volt megérkezni!

Előzmény: Güsziológus (25166)
Jesper Olsen Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25168
Talán nem tévedek, ha azt mondom: ennek mások is örülnének.
Előzmény: Güsziológus (25167)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25167

Nem.

Ez azt jelenti, hogy ennyi - felkeresett - vár van a listámon.

Ezek nincsenek minősítve, de ha végzek a templomokkal, szívesen "kivonatolom" ezt a táblázatot is.

Előzmény: Jesper Olsen (25165)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25166

MIXTÚRA

Baktalórántháza

 

Ismerős helyet választottam (MZS), és a döntés jónak bizonyult.

Fontos szempont volt, hogy a felkeresendő 5 templom "közepén" legyen.

Ha valaki követi a beszámolót, meggyőződhet, hogy ott van.

Vásárosnamény egy hangyányival jobb lett volna, de nagy városba elvből nem megyek.

 

Elfogadható árú a szállás és nagyon finom a kaja.

Levesből fél adag a budapesti adag!!!

 

Pénteken 14:00-kor indultunk.

Óriási dugó a városban, tankolással együtt közel egy óra volt, míg kijutottunk.

Baljós előjel.

A 80-as kilométerkőnél szoktunk pihenni, ezt most sem hagytuk ki.

Utána kifogtunk egy balesetet, újabb 1/2 óra "veszteség".

Már szürkült, mire Baktalórántháza határában a Fenyves panzióban leparkoltunk.

Kicsivel több mint 250 kilométer, igaz, szinte végig autópálya.

 

1. nap

Papos - Szamostatárfalva - Gyügye - Fehérgyarmat - Penyige (kitérő) - Tarpa - Vámosatya

Paposon a polgármester várt (9:00), bejutottunk a múzeumként funkcionáló, egykori templomba.

Lehet, hogy román kori, de leginkább gótikus.

(Van egy vicc, melynek poénja: "lehet, hogy némileg közösültek, de leginkább b*tak", mondta ezt az egyszerű ember, akitől azt kérte a bíró, hogy ne beszéljen csúnyán, mondja azt, hogy nemileg közösültek.)

 

A "nagy durranás" Szamostatárfalva, a Szamos "túloldalán".

Ha van MEGNÉZENDŐ, akkor ez a templom aspirál a címre.

Önálló hozzászólást érdemel!

 

A hivatalos idegenforgalom szerint Gyügye a sztár (Europa Nostra díj).

Nem állítom, hogy nem figyelemre méltó, de a turisták kiszolgálása tekintetében lenne még tennivaló!

Kevés a román kori részlet, de a felújítás és a templombelső figyelemre méltó!

 

Ezzel a napi "penzumot" elvben teljesítettük, de még csak 11:00 volt.

 

Fehérgyarmaton van egy cukrászda, melyet első utam (MZS) alkalmából fedeztem fel. Ide mentünk, hogy végre civilizált körülmények között ihassunk egy jó kávét.

Nagyon elegem van  a falusi kocsmákból!

Mondhatná a figyelmes olvasó, hogy bezzeg néhány éve!

Hát igen, az idők változnak!

 

Fehérgyarmattól nincs messze Penyige, ahol a Lekvárium a nevezetesség.

Szerencsére nem igaz, ami az interneten van, szombaton is nyitva vannak.

Hát, ezt érdemes felkeresni!

 

A sztár a nem-tudom szilva, írtam anno erről, de most múzeumi körülmények között láthattuk azt, amit a valóságban már volt szerencsénk látni.

Igényes a kis bolt, vettünk is 2 deci márkás italt.

A Lekváriumban ui. nem csak lekvár fomájában van gyümölcs.

Panyola sincs messze, ott van a kifőzde, de ez csak csoportoknak ajánlott.

Említésre méltó az udvaron a két "szalmabábú", hatalmas szürke szarvasmarhák, zsákvászonban szalma. Népszerű.

 

A kitérő után jött a nap fénypontja, Tarpa.

Írtam anno a Malom csárdáról és a gazdasszonyról.

Nyitva volt és élvezhettük vendégszeretetét.

 

Itt a frissen sült valóban az, akkor hozta ki a krumplit a veremből, klopfolta a húst és valami fenséges paradicsomsalátát szolgált fel.

A krumpliból csodálatos pürét varázsolt!

Kb. 1 órát töltöttünk a vendéglőben.

Ajánlom mindenkinek!

 

Még mindig maradt idő, ezért irány Vámosatya.

Csarodánál kell északi irányba fordulni!

 

A település előtt egy rövid gyalogtúra, irány a kitisztított Büdy-vár.

Önálló hozzászólást érdemel!

(A neten van térkép is a várról.)

 

Vámosatya templomának vannak román kori részletei, de ez is leginkább gótikus.

Impozáns a hjarangláb, felkászálódtunk.

 

Alaposan elfáradva értünk "haza", autentikus nyírségi húsgombóc leves volt a "jutalom", mákosgubával. Óh, ha én le tudnám írni az étek minden finomságát.

Habkönnyű guba, finomra habart édes "mártás" (öntet), sok-sok mák.

 

Nem volt praktikus ennyit enni, de egyszer élünk...

Jesper Olsen Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25165
Ez azt jelenti, hogy a várakból 250 olyan van, amit valamiért érdemes felkeresni?
Előzmény: Güsziológus (25164)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25164
250 elég?
Előzmény: Jesper Olsen (25156)
Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25163

ROMÁN KORI TEMPLOMOK

1

 

Hej, de nagyon vártam a napot, mokor leírhatom: 1.

Már csak az utolsó mixtúrát (Sárvár) kell megtervezni!

Nem probléma, hisz már "hazajárók" vagyunk, na és 5 nap áll rendelkezésünkre.

Az idényen kívül kedvezményes szállás minimum 3 - nem hétvégi - nap.

 

Minden a tervek szerint alakult a hét végén, sőt, sikerült némi változatosságot is összehozni.

5 templom volt a "penzum", nem volt gond, mindegyikbe bejutottunk.

A bélyegzés már hiányosabb, de van fénykép bőven.

Ha nem lesz változás a mai napi várható programban, akkor lesz beszámoló is.

 

A hiánylista:

Egyházashollós (8-as út Vasvár közelében)

Jákfa (Sárvártól északra)

Kőszegdoroszló (~Kőszeg)

Bük (~Kőszeg)

Meszlen (~Kőszeg)

 

Van még néhány "csellengő" templom (5), de ezek miatt nem kell felkerekedni.

 

Nagy igazság vagyon a mindenütt jó, de legjobb otthon mondásban!

Güsziológus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25162
Mail ment.
Előzmény: Jesper Olsen (25154)
hörpölin Creative Commons License 2008.09.15 0 0 25161

"Ma megkaptuk a kéktúra jelvényeket 4356. és 4357. sorszámmal.
Próbáltunk a teljesítőkhöz regisztrálni, de sajnos azt írja ki, hogy ilyen név/sorszám párosítás nem létezik. Tudja esetleg valaki, hogy mi lehet a probléma?"

 

Először is szeretnék gratulálni a jelvényekhez. Azért csak most, mert hétvégén nem voltam gépközelben!

 

Viszont úgy látom, sikerült a TúraTop-on regisztrálnotok! Még egyszer sok-sok gratula!!!!

Előzmény: rézike (25145)
Vagdalthús Creative Commons License 2008.09.14 0 0 25160

OKT + Várak a Vértesben, Szárliget-Gánt

A GeoKék vándorlás keretében

2008.09.12.

 

Pár nappal a túra előtt tudtam meg, hogy van egy új vértesi túramozgalom, és elég sokat be lehet húzni belőle a kékezés keretében. 16 fős csapattal indultunk el Szárligetről, nem tudok róla, hogy a Geokék indulása óta volt olyan szakasz, ahol többen lettek volna. Igaz, ennyi emberrel egyszerre menni hosszú távon nem lehet, szép lassan szakadoztunk szét, és jellegzetes pontokon -várgesztesi kocsma, vagy az egyik túratársunk frissen elrejtett geoládája- összeálltunk ismét, bár Gántig már nem a teljes csapat ment.

Kifogtuk az időt, az ígért eső helyett eleinte csak ború, később napsütés adódott, sok panorámával. A kéktúra-bélyegzők végig mindenhol rendben voltak. A Várak a Vértesben kódjai meglettek Vitányvárnál és a Csáki-várnál, Gesztes várához viszont már nem volt idő felmenni, az elsődleges cél a kékezés volt, no és egy olyan busz elérése Gántról, amihez vannak további csatlakozások. Naivan a 17:11-es buszt néztem ki, ebből az lett a megállók-geoládás-várnézős kitérők miatt, hogy iramosan toltuk az utolsó 7-8 km-t, hogy a 19:11-est elérjük, amelyhez szorítani kellett, hogy bevárja a bicskei busz Csákváron a miénket, sikerült, majd Bicskén is pont jött a vonat.

Nagy élmény volt pazar helyeken a túra, jó társasággal. Már őszülget a természet, sárgulgat, de még a zöld a domináns. Mindez képekben: 

http://kep.tar.hu/vagdalthus/50604608#2

 

jzp2107 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 25159

Encián PT-1

Ma ez volt soron afféle felkészülés gyanánt a 4napos menetre, és nagy volt a sikerélmény mert meglett a Stromfeld padnál a kód! :-) Mondjuk ha nem olvasok rendesen utána akkor megszívom, mert a tuhun is rosszul volt (ugye idén valamikor lett áthelyezve)

Ráadásul a régi helyén is van egy pad, amit az OKT atlaszt olvasván úgy tűnik mintha az lenne az emlékpad.

Naszóval a tűzrakóhely mellett tovább egyenesen a Nagy-Kevélyről jövet van egy jól kitaposott ösvény, mikor már feladná az ember egyszercsak ott a pad és mellette a kód.

Már csak arra lennék kíváncsi hogy akkor a másik pad az OKT mellett az micsoda? Mert azon is volt valaha valami tábla (persze azt is leverték)

 

Csobánkán csak a kocsma volt nyitva, a soproni jólesett de a néni, hát izé, biztos nehéz napja volt. Vicces mert pont a Forma-1 Q3 végére értem oda így láttam a befutót (nem is tudtam hogy most van futam :-O)

 

Oszolyról szuper a panoráma, szégyenszemre be kell vallanom hogy sosem jártam még itt. Ja, itt valami hegymászó triatlon vagy micsoda volt, futkároztak bicajoztak (a mászás addigra már lement gondolom)

[ugyanez elmondható a csillaghegyi kőfejtőről hogy szuper és még sosem voltam ott pedig 4 évet lehúztam Békáson]

 

Pomázon a Vár soron -hogy visszautaljak Tavaszi Széllre, van ezen az utcán még csinosítani való!- sikerült egy autentikus kocsmába betévedni, hát jujj.

De most könnyen voltam bátor mert még világos volt :-)

Innen elvonszoltam magam a HÉV-ig, hogy ez a Pomáz milyen hosszú...

 

Szép nap volt, reggel még úgy nézett ki eső is lehet de egész jól kialakult.

Táv a 6 láda miatti kitérőkkel 23 km, szint 540 körül

 

/Szerintem csillaghegyi indulással szebb ez a túra/

 

Domnu Walker Creative Commons License 2008.09.13 0 0 25158
Cserhát 500-as csúcsai

Bézma

Bár ma azt terveztem, hogy részt veszek a Magyar-szlovák határon át tt-n, a dolgok azonban másképp alakultak, de nem bántam meg. Mivel mindenképpen túrázni akartam a szép idő miatt, ezért egy közeli célpontot választottunk testvéremmel. Miután leparkoltunk a Bableves Csárdánál, a Nagymezőpusztai (ex)turistaháztól a kék háromszögön indultunk fölfelé. Az út egy-két irtást leszámítva kellemes, jól járható tölgyesben haladt. Hamar a "csúcsra jutottunk", ahol rendben találtuk a kódot. A jelzések csak fölfelé voltak felvestve visszafelé sikerült is letévedni az útról, de az irtások, aho áthaladtunk, csodás panorámával szolgáltak. Kellemes erdei séta után értünk vissza a csárádához, ahonnan egy rövid kitérőt tettünk egy Felsőtold környéki tanyához, ahol nagyon finom kecskesajt kapható.

Ezt a kis sétát mindenkinek ajánlom, és a végén a kecskesajtot sem érdemes kihagyni :)

tufi2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 25157
Na ja.
Az értékelési elvek lefektetése után simán megoldható lenne.

De ki az, aki - a templomokhoz hasonló teljességgel - összeállítja a magyarországi várak és várhelyek listáját???
Előzmény: Jesper Olsen (25156)
Jesper Olsen Creative Commons License 2008.09.12 0 0 25156
Álmodozás ON
Milyen jó lenne, ha a magyar várakról is össze lehetne állítani egy ilyen, kb. 80-100-as nagyságrendű listát. Azokra gondolok, amelyeket érdemes felkeresni vagy a /sz/épségük, vagy az onnan nyíló kilátás, vagy a megközelítés "élménye" okán. Persze ez elég nehéz dolog, egyrészt csak olyan valaki tehetné meg, aki már járt mindegyiknél, másrészt így is elég szubjektív lista kerekedne ki belőle. De álmodozni jó...
Álmodozás OFF
Előzmény: Güsziológus (25151)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!