Keresés

Részletes keresés

Herr X Creative Commons License 2004.06.22 0 0 292
A vízzáró rétegek elhelyezkedése számít.
Előzmény: CyberShot (291)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.22 0 0 291
A földrajzi magasság/vízhozam között szerintem nincs egyértelmű összefüggés. Persze valszeg egy hegyen nehezebb lehet a fúrás.
Ha van a környéken jó fúrt kút (elégséges hozamú), akkor nagy valószínűséggel Nálad is tud ilyet fúrni a hozzáértő. Ha nincs ilyen, akkor lutri.
Ásott kút alapvetően drágább jóval, persze ha abból elég egy 3 m-es, akkor még ez sem biztos.
Előzmény: gepet_vennek (289)
Herr X Creative Commons License 2004.06.21 0 0 290
És azt mire alapozod, hogy az ásott kút elegendő vizet tudna adni?

Napi ~1m3 vízért nem biztos, hogy fúratnék/ásatnék kutat.

Előzmény: gepet_vennek (286)
gepet_vennek Creative Commons License 2004.06.21 0 0 289
Köszi az igazán gyors válaszokat. Még azt mondjátok meg, hogy van-e valami összefüggés a terület földrajzi magassága és a várható vízhozam között vagy ez az összefüggés alapvetően nem létezik?

Egyébként mitől lesz "jó" egy fúrt kút? Olyan túl sok szakemberrel még nem találkoztam, akikkel igen, azok biztosan nem tanulták, hanem tapasztalati úton végzik a szakmájukat. Mik azok a kérdések, amikkel le lehet tesztelni, hogy kivel is van dolgom? Tudtok adni erre vonatkozó ötleteket (fúrt/ásott egyaránt érdekel)

CyberShot Creative Commons License 2004.06.21 0 0 288
kicsit hamar írtam, nem volt még a válasz....
Előzmény: CyberShot (287)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.21 0 0 287
Egy fúrt kút, _ha jó_, sokkal több vízre is képes lehet, mint az ásott, és nem befolyásolja pl. a szárazság. Ha a környéken van fúrt kút, ott kellene érdeklődni.
A 350 m2 nem egy nagy terület locsolásilag. szvsz:)
Előzmény: Herr X (285)
gepet_vennek Creative Commons License 2004.06.21 0 0 286
Arra alapoztam ezt a megállapítást, hogy a környékünkön lévő fúrt kutakból egy-egy alkalommal kb 200-250 liter vizet (ugyan naponta többször is) lehet kiszivattyúzni, ami közvetlen öntözőrendszer meghajtáshoz nem túl acélos. Ráadásul ezek a kutak jóval alacsonyabban vannak, az persze igaz, hogy csak 9 méterig (?) lettek lefúrva. A többi esetben a fúrt kutak átlagos mélysége ennél több volt, nem tudom, lehet, hogy ezért viszonylag kisebb a hozamuk.

Úgy gondolkodtam, hogy ilyen esetben egy köztes tárolóban kellene a vizet gyűjteni, amihez aztán plusz szivattyú is kellene. Ezért gondoltam, hogy akkor inkább már a nagyobb vízhozammal kecsegtető ásott kút mellett döntenék. Egyébként a későbbiekben ez az öntözendő terület még egy 500 négyzetméteres résszel bővűlne.

Herr X Creative Commons License 2004.06.21 0 0 285
350m2-hez nem elegendő a fúrt kút?

????

Előzmény: gepet_vennek (284)
gepet_vennek Creative Commons License 2004.06.21 0 0 284
Kedves topic tagok,

Érdeklődve olvastam végig az eddigi bejegyzéseket, mert én is szeretnék egy kutat létesíteni a kertembe, de sajnos egyelőre még nem sok tapasztalatom van a témában, és nem akarok negatív élményekkel gazdagodni:)

Szóval alapvetően a kútból kinyert vizzel egy ezután telepítendő öntözőberendezést szeretnék meghajtani. A most öntözendő terület 350 négyzetméter, és az eddig begyűjtött információm szerint az ehhez szükséges vízmennyiséget nem tudnám fúrt kútból fedezni, ezért most az ásott kútra szavaznék. A környékbéli idősekkel beszélve ők azt mondják, hogy a kertünk helyén korábban kisebb tavacska (kacsaúsztató) volt, ill. a szomszéd vízóra aknájában is állni szokott a víz. Ami ennek ellenére nyugtalanít az az, hogy elég magas területen (dombtetőn) van a kert, és ezért logikusan úgy gondolom, hogy a víz is mélyebben kell hogy legyen. Van-e arra valamilyen megnyugtató módszer, amit be lehet vetni, mielőtt nekilátunk a munkának, mert egy ásott kút esetében ha mást nem, akkor a betongyűrűket meg kell venni.

CyberShot Creative Commons License 2004.06.21 0 0 283
A 40m azért elég sok, de ha a szintkülönbség kicsi, akkor gondolom, menni fog. A vezetésnél figyelj arra, hogy ne tudjon levegő összegyűlni benne.
Nekem sem volt időm próbálgatni, így csak ilyen szűküléssel tudtam megoldani.
A 2m-es 32-es PVC cső, tok nélküli 200Ft volt a Szatmári cégnél (Váci út, Újpest) Hozzá ragasztó egy ezres. Kell még 1 colos lábszelep, meg vmi, amivel összehozod a szivattyút is a csővel.
Az én szivattyúm kb. 50l/perces, Neked minimum ilyen, de inkább nagyobb kéne a nagy szívótáv miatt.
Előzmény: Vikusz (282)
Vikusz Creative Commons License 2004.06.20 0 0 282
A szivattyú van 40 méterre a ciszternától, tehát szívni kell.
Próbálgatni nincs lehetőségem(hogy elég-e a 16 mm-es belswő átmérőjű cső), mert füvesítve lesz a kert, és szivattyúm még nincs.
Úgyhogy valszeg veszek egy 32-es csövet.
Máshogy nem tudtad rárakni, a lábszelepet, csak így(hogy ennyire lecsökkent a keresztmetszet)?
Mennyibe kerül egy ilyen szivattyú,és mik a főbb paraméterei?
Vikusz
CyberShot Creative Commons License 2004.06.20 0 0 281
Kérdés, mekkora a szivattyúd.
Nekem egy 750-es Pedrollom van, és kb. 5m mélyről szívok fel vele vizet elég jó hozammak 32-es csővel.
Az egyik fitting, nevezetesen a 32-es cső és lábszelep között csak kb. 17 mm-t enged át, ennyi a belső átmérője.
Visszatérve, nem feltétlen kell a collos szívás, főleg, ha nem túl mélyről kell szívni. 1 próbát megér a hozott anyag összeheftelése...

Azt hogy 40m-re kell elszívni, azt jelenti, hogy a szivattyútól 40 m-re van a ciszterna, vagy a szivattyú a ciszternánál van, és NYOMNI kell 40m-t?

Előzmény: Vikusz (279)
Beodra Creative Commons License 2004.06.20 0 0 280
A múlt szerdán Szegeden 32 mm-es KPE csövet 105 Ft/m-ért vettem.
Előzmény: Vikusz (279)
Vikusz Creative Commons License 2004.06.19 0 0 279
Sziasztok!
Elég-e szívócsőnek egy kerti szivattyú számára két darab 16mm belső átmérőjű padlóffűtés cső(megmaradt).Így a szívókeresztmetszet 80%-a lenne az 1 collos szívócsonkénak.
A vizet 40 méterre kell elszívni a ciszternától, amiben a víz legmélyebben 2 méterre van.
Vagy felejtsem el és vegyek 25 vagy32mm-es pvc csövetegyébként ezeknek mennyibe kerül métere,és pesten hol érdemes venni?
Mi a jó megoldás?(pénz is számít)
Előre is kösz
Vikusz
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.15 0 0 278
Kérdés a Hozzáértőkhöz: ásott kutam van, ami fölé védőtetőt akarok csinálni, mert most beleesnek a csigák, falevelek stb. Szabad ezt zártra csinálni, vagy kell neki szellőzést biztosítani?

Kösz,
ZOH

Herr X Creative Commons License 2004.06.15 0 0 277
Szokott segíteni, hiszen a slag kevésbé fojtja le a szivattyút.
Előzmény: bojk (275)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.15 0 0 276
Vastagabb, hosszabb slag=kisebb nyomás.
Ez a szivattyú tényleg elég gyenge (nekem is van).
Előzmény: bojk (275)
bojk Creative Commons License 2004.06.15 0 0 275
Na.

Sziasztok,

az lenne a kerdesem, hogy hordobol gyenge szivattyuval (Garten Jet 750) lehet-e 2 ontozofejet uzemeltetni.

Mennyiben befolyasolja a slag hossz, meg az atmero?

Most egy fel colos 50m-es van, ez igy nem adja a kivant nyomast. Segit-e ha 3/4-esre cserelem?

Ne haragudjatok ha hulyeseget kerdezek.

kosz

bojk

bojk Creative Commons License 2004.06.15 0 0 274
s
Herr X Creative Commons License 2004.06.15 0 0 273
Boyle-Mariotte törvény alapján p*V=állandó adott hőmérsékleten, zárt tartályban.

Tehát lehet fokozni a nyomást, de az a vízhozam rovására megy.

Nyomásfokozó az is, amikor a slag végét befogod és úgy vereted a kocsiról a sarat.

Előzmény: eR-dei (272)
eR-dei Creative Commons License 2004.06.14 0 0 272
sziasztok, nem tom itt jó helyen van-e a kérdésem, de talán.
Szóval fúrt kútból automatával indított Wilo szivattyúval nyomnám a vizet 3 db 10-13m szórási távolságú automata öntöző fejnek (már ha így hívják).
Lefektettem 40 m, 20 mm kpe csövet, az összes gyorscsatlakozó orrán száján folyik a lé :(((
3 db öntöző fejet kötöttem rá, de nagyon kicsi a nyomás, éppen csak "pisilnek" a fejek.
Arra gondoltam, hogy veszek elosztó automatikát, de a szomszéd esküszik rá, hogy van olyan, hogy nyomásfokozó szelep.
Szerintetel mit csináljak? Ha nem muszáj, nem röhögtetném ki magam a boltban....
Hipertér Kft. Creative Commons License 2004.06.14 0 0 271
Jó a gumiám paszta, de legjobb az FBS, csak a gond hogy egy fogkrémes tubusnyi közel 1000 forint:(, de az sokáig elég és olyan mint a szikla X 10

NNA lelépek dolgozni csá

Előzmény: CyberShot (270)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.14 0 0 270
A gumiámra írják, hogy kóc mellett használandó. Tényleg jó hozzá?
Előzmény: Hipertér Kft. (269)
Hipertér Kft. Creative Commons License 2004.06.14 0 0 269
Szivesen Beodra,

A szereléshez ne csak kócot használj, hanem ragasztót is Pl FBS, mert akinek nincs benne gyakorlata sosem sikerül precízen megcsinálni.
Ha egy kicsit is ereszt szívórészen akkor falslevegőt szív a szivattyú és not working properly!!!
Ha műanyag alkatrészeket használsz akkor teflonszalag.

Műanyag menetet lehet csavarni fém idomba (teflonnal) fordítva viszont NEM!!!

Sok sikert.
ha nem boldogulsz 70/387-4857

Előzmény: Beodra (267)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.14 0 0 268
"Azért használnak 32-es PVC-t, mert a ragasztásoknál jóval vastagabb a cucc."
Ezért jöhet csak az szóba:) Abba elvileg a 3/4-es lábszelepem bele is ragasztható.
Előzmény: Hipertér Kft. (266)
Beodra Creative Commons License 2004.06.14 0 0 267
Azt hiszem mindent értek.
A tartályban van levegő! Megnyomtam a tartály hátulján lévő tűszelepet és szuszog...
Most már csak szerelni kell.
Köszi mindent mindenkinek!
Előzmény: Hipertér Kft. (258)
Hipertér Kft. Creative Commons License 2004.06.14 0 0 266
Cy

két lehetőség van:
I. 100-ból 99 ilyen: 50-es kút 32-es 2m-es PVC csövek összeragasztva, végén a lábszelep.

II. 40-es KPE cső a végébe beleragasztva egy lábszelep, ami éppen befér.

Azért használnak 32-es PVC-t, mert a ragasztásoknál jóval vastagabb a cucc.

Előzmény: CyberShot (265)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.14 0 0 265
Igen, de az már nagyon befexik, és kis tér marad a két cső közt.
Előzmény: Hipertér Kft. (264)
Hipertér Kft. Creative Commons License 2004.06.14 0 0 264
Etil,

A boltos kérdezéssegít című rész valszleg el fog maradni, de remélem sejted hogy miért írtam:)

CY: van 40-es cső is!

32=1"
40=5/4"
50=6/4"
63=2"

Előzmény: etilalkohol (259)
CyberShot Creative Commons License 2004.06.14 0 0 263
Mármint külön szívócsövet akarok bele, ezért nem megy bele 50-esbe 50-es cső.
Majd csörgetlek jövő hétvége felé, akkor hazamegyek, ok?
Előzmény: Hipertér Kft. (261)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!