Keresés

Részletes keresés

PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10269

Milyen volt a fügenap a Füvészkertben?

55judit Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10268

A harmadik képen gondolom a legnagyobb a Sultane. Csak hát nyitott a serlegnyílása, és arról van szó, hogy annak zárt..

Előzmény: zakkwylde873 (10265)
55judit Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10267

Köszönöm. Már emlékszem, láttam a fotóidat.

Azt nem értem, a dmkert miért írja a Sultane-ról hogy kétszer érik, és az első termése mind közül a legkorábban. Az üzlet miatt?

 

Tehát akkor a Sultáne-nak is 1 hulláma van mint a Ronde-nak, csak a Szultane jobb minőség.

Ronde van nekem, Sultane-t meg mostanában kapok. Lehet hogy csak vesszőt, de majd kivárom. :)

Előzmény: zakkwylde873 (10265)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10266

Nem tudom milyen fajta, de szerintem mindegyiket lehet darabonként lefagyasztani.

Én kipróbáltam.

Előzmény: diospyros (10240)
zakkwylde873 Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10265

nekem van, az rdb utan ert 1-2 hettel. de mint irtam nalam a maga a noveny (rdb) is hamarabb indult.

 

08.06. rdb

 

08.09. rdb

 

08.16. sok rdb, 1 sultane

 

08.21. sok sultane

 

Előzmény: 55judit (10264)
55judit Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10264

A Sultane fajtáról azt írja a dmkert, hogy kétszer terem, és ez a legkorábbi fajta. Külföldi oldalak pedig azt írják, a Ronde után érik, szeptemberben.

 

Kinek van Sultane és ki mit tapasztal, mikor érik?

55judit Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10263

Ha bokrot akarsz nevelni belőle, ne vágd vissza. Elég ha kicsit nagyobb konténerbe ülteted, esetleg vödörbe, és úgy helyezed el, hogy a két ág egyforma szögben álljon. Így tavasszal amikor kihajt, egyformán fogja az új kis ágakat hozni.

Előzmény: te_o (10261)
xscp Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10262

Üdv!
Ültetnék még pár fügét a kertembe, de nem nagyon tudok dönteni a fajták között. A mostani Ronde de Bordeaux mellé ezeket néztem ki: Sultane, Michurinska 10, Zöld Óriás, Sinkó Lila Óriás és Barna Török. Az első kettő már megvan, a többit a dmkertből rendelném. Szivarfügéről is jókat olvastam, de az most nincs nekik.

Van valakinek tapasztalata ezekkel? Esetleg valami más fajta ami nektek jobban bevált?

te_o Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10261

Sziasztok! Olvasgatom egy ideje a fórumot, nekem egy dalmát jellegű noname kertészeti fügém van dézsában.

Vissza akarom vágni, hogy bokrosodjon, eléggé aszimmetrikus is szegény. Mikor lenne érdemes, lombhullás előtt, mielőtt betelel, vagy lombfakadás előtt tavasszal?

 

55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10260

Szívesen megnézem. Az enyém biztos hogy nem Peretta. Picit sem lilásodik, és a levele is kevésbé cakkos mint a tied. Az enyém zöld, majd kivilágosodik kicsit, kerekded, majd aszalódás közben válik hosszúkássá.

 

A kis fád nagyon érdekel. Én egy egyenlőre légbujtásban lévő Michurinska10 ágat fogok fává alakítani. Lehet hogy az ősz az oka, de nem látom még hogy képződnének a gyökerek. Sajnos a pontos idejét sem tudom mikor raktam fel, saccra 2 hete. Máskor 3 hétre már olyan gyökérzet van, hogy levehető az új növény.

Előzmény: pacsepa (10257)
Madox23 Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10259

Olvastam korábban a küzdelmed a foltokkal. Meglátjuk nekem sikerül-e megszabadulnom tőlük. Végül Amistar + Score + Aliette koktélt kapnak holnap.

Mindenképp meg kell ismételni párszor?

Előzmény: Berényi József (10236)
pacsepa Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10258

Nem tudom idén mi van, talán édesebbek a fügék, talán a méhek vannak jobban kiéhezve, de komoly kockázat a fügét szedni, annyian vannak.

10 napig nem voltam a telken és éppen fő érésben vannak a fügéim. Részben rá is rohadtak a fákra. Egy jó nagy festékes vödörrel szedtem le, ami ment a komposztba. Ehhez képest csak tán két kiló ami étkezési minőségű volt. Valószínűleg a csapadékos időjárás is betett neki. Nem baj, folyamosan érik...

Szóval a méhek és a darazsak (utóbbiak kevesebben) ezres rajban zsongtak körülöttem és jó páran még akkor sem voltak hajlandók leszállni a fügéről, amikor kézzel leszedtem azt. Konkrétan mentek a vödörbe vele együtt...

Mintha bódultak lettek volna. Talán az erjedés miatti alkohol?

 

Ilyet még nem tapasztaltam.

pacsepa Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10257

Majd csinálok fényképet a kis Peretta fámról.

Teljes érésben van némi lilás beütése. A vékony ágakat még nem látom, szép sudaras fára metszettem, ami van oldalág, az "teljesen normális". Most már 2 méter felett van, gyorsan nő és nem erőlteti az oldalhajtásokat. Tavasszal majd rámetszek felülről, hogy rákényszerítsem a lombosodásra.

A tősarjakat természetesen még hozza, hiszen fiatal egyed. Ha nem fagy ki, majd belenyugszik, hogy koronára koncentráljon. Összességében nem több a tősarj, mint a fiatal dalmát fajtáimon.

 

A fajta azonosításhoz a levél felépítése nagyon fontos, azt nézd meg még! A belinkelt korábbi fényképeimen látod, mekkora eltérés lehet és hogy a Peretta milyen. A lényeg, hogy a levele jellegzetesen "ujjas", a termése elnyúlt, (here)zacskó szerű. És igen, aszalódik is rendesen. A hangyákat a törzsre kent ragasztóval kell távol tartani, mert féléretten is kikezdik.

Legkésőbb a hétvégéig megyek a telekre, talán éppen holnap.

Még nincs csak pár szemet termett és terem, de majd lefényképezem amit találok rajta.

Előzmény: 55judit (10256)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10256

Örültem volna ha űbeazonosítottad volna, de most meg Józsi írását olvastam, ami azt sejteti, az enyém nem peretta:

"A Perettának vékony ágai vannak, bokrosodásra hajlamos, rengeteg tősarjat hoz, a termés színe pedig lilába hajló."

Sajnos egyik állítás sem illik az enyémre. de ami a lényeg hogy érés után sokáig a bokron tartható, nem cefrésedik, aszalódik, és nagyon finom édes. :) Még nem adtam nevet neki, csak hogy Aszalódó.

Előzmény: pacsepa (10253)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10255
Előzmény: pacsepa (10253)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10254

Szthomas79-től származik. Nála ilyen:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131981557&t=9179725

A képen úgy nézem, ő nem hagyta megaszalódni, de szép érettek vannak a ládában.

Előzmény: pacsepa (10253)
pacsepa Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10253

Ezt Perettának látom...

Nekem is van, jó fajta.

Előzmény: 55judit (10250)
Amita13 Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10252

Végül is a színe mindegy, ha jó. :) Csak fura, hogy nero, aztán meg mégsem. :)

Előzmény: diospyros (10246)
Amita13 Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10251

Egyértelműen jégfüge lesz. Minden stimmel a leírásodból, meg a tapasztalatomból. Biztosan rossz évjáratban kóstoltam, de sajnos eljátszotta a "becsületét". Van hasonló, de nem ennyire érzékeny gyümölcsű fajta más. Csak mivel ott van "orrom előtt", gondoltam, hozok haza belőle... De így inkább más fajta kap lehetőséget. 

Előzmény: diospyros (10247)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10250

Én is mutatok akkor egyet. Nem volt első termés mert az ágvégek visszafagytak, de a bokor méretéhez képest örülök a 12 szem másodtermésnek és most látom meg először milyet ad:

Aszalódó fajtakörhöz tartozik. Fotózáskor majdnem elfogyasztottam, de végül visszaraktam rájuk a tasakokat.A bal oldali még puha, kivárom milyen állapotban esik le magától. A jobb oldali érett, épp hogy nem kezd aszalódni még. 2 szemet ilyen állapotában elfogyasztottam, nagyon finom így is.

A 4 napos esőzés ezt a fajtát nem tette víz ízűvé míg az érésben lévő barnák igen megszívták magukat.

diospyros Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10249

jó ízű, édes. nem émelyítően, pont jó. lehet nem tud kellően megérni, idő előtt befalódik :)

(jégfüge jó években nagyon édes is szokott lenni. de ez most nem annyira jó év: fagy, aszály, majd sok eső...)

Előzmény: 55judit (10248)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10248

Meglepődve kérdeztem, mert a dmkertnél ez a fajta sötét lila, majdnem fekete. Egyébként jól néz ki így is, csak legyen finom édes. :)

Előzmény: diospyros (10245)
diospyros Creative Commons License 2018.09.10 -1 0 10247

a jégfüge azért nem teljesen ilyen semmitérő fajta :)

pl. a Fügeligetben (www.fugeliget.hu) is van sok jégfüge ültetve, (ld. Luca szakdolgozat.)

előny: legjobban bírja a fagyokat, bőtermő. kétszer is terem.

a legtöbb évjáratban nem ennyire cefrésedik, mint idén. íze elég jó, vékony héja alatt a gyümölcs nagy része hús. pl. a Nero-nál az ismert pudvás gyümölcsfal némileg jelen van, de nem zavaró. a jégfügénél nem.

hátrány: nagyon nehezen szedhető ép szárral, mert kicsi a szára és az is könnyen beszakad. vékony héja miatt hamar romlik, de jó évjáratban (=cukros) 3-4 napig "is" eltartható az ÉP gyümölcs hűtőben. potyog. a hangyák megtámadják, mert nyitott a serlegnyílás. esős, v. egyéb miatt kedvezőtlen időjárásban erősen cefrésedik. van aki nem szereti az ízét, mert hogy nem annyira finom neki, de ízlések és pofonok.

erőteljes és felfelé törő növekedésű, így hamar kinő minket, bár azért ez lehet 20-30 év is.

én anyósom most 47 éves fáját 17 éve ismertem meg, akkor 30 évesen, 2001-ben még kezelhető méretű volt, kb 3 - max. 4 m körüli átlaggal...

most egyes részek 6-7 m magasak, vagy ki tudja mennyi... a gyümölcs az ágvégekre rakódik ki, leszedhetetlen, főleg azért is, mert ott a pince akadálynak, de a létra sem támasztható neki, mert ahhoz azért az ágvégek túl vékonyak... a villanyosok pár éve megmetszették egyik felét, mert útban volt a vezetéknek, visszabosszulta jó erős növekedéssel, már nagyobb, mint volt...

Előzmény: Amita13 (10244)
diospyros Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10246

én is sötétbordóra gondoltam, mikor vettem.

(dmkert oldalán ilyen kép van: http://www.dmkert.hu/fuge_ficus_carica/fuge_brogiotto_nero,

de ez kivételesen nem onnan, hanem a www.orokzold.hu kertészetből való)

de találtam olyan képeket is, amlk pont olyanok, mint az én "Nero"-m.

a húsos, kicsit hosszabb szára is stimmel. ha jobban hagyjuk érni, lesznek sötétebb példányok is

(ahol eltűnik a csíkozottság)

https://www.plantsgaloreonline.co.uk/plants/fruit-and-vegetables/ficus-carica-brogiotto-nero-fig-tree-14-standard-12-litre-pot.html

 

Előzmény: Amita13 (10244)
diospyros Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10245

legalábbis annak vettem ;)

Előzmény: 55judit (10243)
Amita13 Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10244

Erős a gyanúm, hogy nálunk a munkahelyemen is jégfüge lesz akkor... Nem fagy el soha, óriási bokor, de a te általad leírt "tüneteket" produkálja... Viszont így már tuti,hogy nem viszek belőle ágat gyökereztetésre. 

A Nero füge csak a nevében sötét? Ahogy nézem a képeiden, inkább barnás a héja. 

Előzmény: diospyros (10238)
55judit Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10243

nagyon szép. Ez a Brogiotto nero?

Előzmény: diospyros (10241)
badella Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10242

!!! Füge Nap a Füvészkertben !!!

 

Kedves Fórumtársak!

 

Ha valaki már közzétette, és én most ismétlek, elnézést érte, de visszanéztem az elmúlt napok hozzászólásait, és úgy tűnik, a végleges program még nem lett közzétéve itt a fórumon.

 

Tehát:

Holnap, szeptember 11.-én 14 órától Füge nap a Füvészkertben.

 

Lesz fajtabemutató, fügelekvár-kóstoló és előadások:

14 órától: Dr Szabó István és Hársvölgyiné Szőnyi Éva előadása: Fügefajták fenológiai megfigyelései a keszthelyi és cserszegtomaji tenyészkertben.

14. 30-tól: Papp László előadása: A füge morfológiája

15 órától: Dr Orlóci László: A füge beporzása

 

A füvészkert honlapján:

http://www.fuveszkert.org/hirek/fuge-nap-a-fuveszkertben/

 

Remélem, sokan el tudnak jönni, hogy élőben is találkozhassunk!

 

diospyros Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10241

Na, mégiscsak csináltam új képeket! :)

Nero.Sajnos csak 2 érettet tudtam fotózni, a többit leettük! :)

diospyros Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10240

nero vagy jégfüge?

Előzmény: Zsanna68 (10239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!