Keresés

Részletes keresés

Moha bá Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5006
TamiBT:

Kösz, de közben már Zoli elküldte az anyagot. Mostanra már elkapott a gépszíj, de igyekszem még a napokban megcsinálni az új táblát, mielőtt végképp elnyel a nagy szörnyeteg.

Előzmény: TamiBT (5004)
DNT Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5005
J.Zoli! Radiodrol belsö kepek+frekimodulacio megtekinthetö: www.j-bitzer.de oldalon.
Előzmény: J.Zoli (4994)
TamiBT Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5004
- ha kell atvallalom es kuldom mindig az aktualisat hozzad, azt.. teheted ki (?) ;)
Előzmény: Moha bá (5003)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5003
J.Zoli:

Bocs a zaklatásért, de reménykedjek még táblázat ügyben? Pár nap múlva beszippant egy sok hetes munka, ami mellett nem fogok tudni ilyesmikkel foglalkozni, így szeretném lezárni előtte a táblázatot. Bocs és kösz előre is!

Előzmény: J.Zoli (4995)
mihula Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5002
Hali mindenkinek!
Én néztem a holdfogyit tegnap este a HHH-ról és az egy héttel ezelôtti csend után élvezet volt annyi emberrel beszélni.
Érdekes, hogy Pudingot nem hallotam tisztán. Nem a Jánosban voltál?
m
Előzmény: Csigabiga 1 (4998)
msmks Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5001
no...
valamit nagyon elolvashattál: Private Mobile Radio, azaz PMR lesz az...
a másik: én ugyan nem vagyok balatoni, de a barátnőm igen, habár elég szar helyen lakik rádiószempontból, de mondjuk a szigligeti várhoz kibandukolnék, ha lenne ilyen megmozdulás (és pont akkor mikor ott vagyunk :)
Előzmény: fulelek (4999)
carlos z. Creative Commons License 2004.05.05 0 0 5000
Z-M-an, Clip, J.Zoli köszönöm az infókat!

cz.

fulelek Creative Commons License 2004.05.05 0 0 4999
Szevasztok! Valamikor évekkel ezelőtt egy Panasonic PRM-mel kezdtem. Veszprémi lévén hamar beleuntam a hallgatózásba, mert soha senkit nem hallottam. A fórumba belebotolva és felajzva tértem át VX 146-ra, ami a Panasonic-hoz képest ég és föld. Az első kapcsolat - erről írtam is - Székesfehérvárral volt. Most már rendszeresen két PRM-essel tartom a kapcsolatot, egyik "veszprémi fiú", másik "vámosi fiú" néven jelentkezik be. Mindig irigyeltem a pestieket és környékbelieket a "Csapat" miatt, de most úgy látom, mozdul a vidék is.
Azon gondolkoztam, milyen jó lenne, körbe-rádiózni a Balatont! Kenesei löszfal feletti kilátótól kiindulva a hegycsúcsokra adott időpontra kitelepüt PRM-esek mintegy láncot alkotva körbe beszélnénk a Balatont. Nem a távolság lenne a fontos, hanem megmozdul valami. A szervezést vállalom.
Csigabiga 1 Creative Commons License 2004.05.05 0 0 4998
Szia Gudy!
Csak egy kis pontosítás: zuglói vagyok, tegnap Kispesten csak vendégségben voltam. Este, hazafelé tartva az 50-es vili Fő utcai megállójából próbálkoztam, hallottam HHH-t (nagyon jól) és téged is (nem túl jól). Aztán megjött a vilinger, és a Határ úttól meg a Népligettől már senkit nem fogtam. Előtte, korábban Kispest, 8. emeletről még beszéltem Petivel Kelenföldről - ő azután (ha jól értettem) Öreg Tommal folytatta, és hallottam Dragunovot is valakivel csevegni,de már nem nagyon figyeltem, mert, elkezdtünk névnapozni!
Üdv Mindenkinek: Csigabiga
Előzmény: gudy (4996)
magpet Creative Commons License 2004.05.05 0 0 4997
Jogos, tegnap este nem voltam abban az állapotban, hogy ilyen bonyolult matematikai műveleteket végezzek. :) Köszi!
Előzmény: J.Zoli (4994)
gudy Creative Commons License 2004.05.05 0 0 4996
Helló!
Tegnap este holdfogyi közben sierült beszélnem HHH-en levő valakivel (bocs elfelejtettem a neved!) , és Csigabigával is aki szintén kispesti mint én, de Vele csak köszönni tudtam mert eltünt. Valaki próbálta Puding féle antennát? Tapasztalat?
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.05 0 0 4995
msmks
..hallottam valakit csengetni a 8-ason, 2-esen és 4esen, de a felszólításomra nem válaszolt...

Szió
Lehet hogy le volt zárva CT-vel vagy DCS-el.

üdv z

Előzmény: msmks (4972)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4994
Magpet
..A VX-2/5/7 további apró hátránya, hogy a lépésközök miatt nem tudsz hajszálpontosan ráállni a PMR-frekvenciákra, erre vagy arra 2.5kHz-cel mindig mellette leszel..

1.25kHz lesz az (gondolj bele: 446.00625 helyett 446.005 különbség: 1.25 , a többinél is, de hol feljebb, hol lejjebb ) . De nem zavaró,simán hallanak.

Kézi URH dilemma téma:
Amire én váltottam az a Kenwood TH F7, ebben két rádió van, egy nagyon széles sávú (100kHz-1300MHz összüzemmód) és a másik az csak 2m ill 70cm, de ez nagyon jó. A széles sávú rész picit érzékenyebb a nagyjelekre, de közel nem olyan mint a Yaesu VX2/5/7 sorozat. Ha netán mégis előfordulna ilyen, elegánsan 1 gombnyomással vevőt váltok benne, és mindjárt kitisztul a dolog. Egy szó mint száz: örülök hogy erre váltottam, bár az elején féltem tőle (tapasztalat hiján).Arról nem beszélve hogy ebben van 6.25kHz step á lá PMR, meg 9kHz középhullám és légifreki.

Előzmény: magpet (4993)
magpet Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4993
Az igazság ott rejlik HG4I írásában. Ha most hülyeséget írok, majd ő kiegészít, vagy kimoderál. :)
Szóval ezek a Yaesu-k (nekem egy VX-2-esem van, de vonatkozik mindez a VX-5/7-re) mindent vesznek (500kHz-1GHz), adni pedig alapban a két amatőr sávon hajlandók (144Mhz és 430MHz vidéke). A fenti nem kis szélességű spektrumból egyenesen következik, hogy a rádió jellemzői nem lehetnek egyformák minden frekvencián, ilyen antenna és áramkörök nem léteznek. A lehetőségekhez képest legjobb tulajdonságokat a két amatőr sávra hegyezték ki, tehát ha az RTL hangját akarod hallgatni, vagy PMR-nek szeretnéd használni, akkor megeshet, hogy rosszabb eredményt érsz el, mint egy zsebTV-vel, vagy épp egy VX-146-ossal. A VX-2/5/7 szerintem tipikus esete a "valamit valamiért" elvnek: nagyon okos, rettentő szélessávú rádiók, de sok frekvencián némi kis kompromisszumokkal. Ha a PMR-sávon szeretnéd a legjobb készüléket markolászni, akkor olyat kell beszerezned, ami arra készült: 446MHz-en negyedhullámú antenna, és társai. Ebben a műfajban pedig (randa elfogult véleményem van, vigyázz! :) legjobb a Yaesu VX-146 vagy 246.
A VX-2/5/7 további apró hátránya, hogy a lépésközök miatt nem tudsz hajszálpontosan ráállni a PMR-frekvenciákra, erre vagy arra 2.5kHz-cel mindig mellette leszel. Őszintén szólva ez csak leírva rettenetes, én a mindennapi használat során nem éreztem még hátrányát, egy közepes teszkóPMR magától is mellé van ennyire hangolva. :)
Összességében: ha csak játszani szeretnél vele, akkor nem biztos, hogy a VX-5/7 a jó megoldás. Azt is mérlegeld, hogy mennyire tudsz ellenállni a kísértésnek: ezek a vasak 5W-tal is képesek adni, ami a PMR-sávon nem növeli a népszerűségedet! :) Ha a nagyon tuti PMR-t szeretnéd megvenni, akkor VX-146/246!
Előzmény: sorrento (4990)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4992
Hello Puding! Nem volt nalad GPS,hogy a pontos tavot lemerhessük?Az en kordinataim lejjebb megtalalhatok.Esetleg van-e mod egy utolagos pozicionalasra es meresre?
Előzmény: sorrento (4990)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4991
Hu de szotlanok vagytok,vagy mindenki az eget kemleli?
Előzmény: DNT (4989)
sorrento Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4990
Üdvözlet DNT-nek! Szép távot átbeszéltünk annak ellenére hogy én a „földön” voltam. Nekem ez a második legnagyobb táv! Remélem még találkozunk az éterben. Visszatérve a VXR7-re: elolvastam néhány véleményt: a szelektivitása pocsék a 400 mhz-s sávban, az antennáról meg ne is beszéljünk stb. Eddig a Yaesuról csak jókat,/ha nem a legjobbakat/ hallottam. A kérdésem: rádiózásra lehet használni ezt az ezközt? Őszintén szólva 100k-ért nem a kislányomnak szántam a fürdőkádba a kis sárga gumikacsa helyett. Komolyan érdekel a tapasztaltabbak véleménye. Néztem a neten alternatív megoldásokat ebben a kategóriában: Icom, Kenwood, +,-, 20 % árban. Ha valakinek van véleménye kérem írja meg!
Üdvözlettel: Puding
UI: ma este 6 körül jót beszélgettem ládázás közben Dokival és még pár lelkes rádióssal a 3.-as csatornán. Sajnos a ládát egy óra alatt sem találtuk meg.
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4989
Akartam irni,de nem ment,az E-mail cim az adatokban megtalahato.A pontatlansagom annak köszönhetö,hogy kordinatak nelkül csak terkepen mertem.Ez egy bazinagy terkep,meg az utcakat is jelöli B.györökön.
Előzmény: htibi222 (4988)
htibi222 Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4988
DNT !
Ha jól számoltam akkor 14.94 km !!
Az antennát magasítom! :)
Üdv: htibi
Előzmény: DNT (4987)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4987
Ha engem kerdezel,akkor a freemail-re irj! Az en poziciom: 46.78138 - 17.15738.
Előzmény: htibi222 (4986)
htibi222 Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4986
Erre az email címre küldhetem a pontos pozíciómat ?
Előzmény: DNT (4971)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4985
Ez a "Remélem, nem ázom el!" dolog azt akarja jelenteni, hogy felhős az ég? Francba! Pedig meg akartam nézni a holdfogyatkozást. :-((
Előzmény: csomy (4982)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4984
csomy:

Nemsokára nekilendülök a városnak (a belvárosból megyek a Rózsadomb tetejére), minimum valamelyik hídon össze kellene szaladnunk. Sajnos éppen merülőfélben van a VX-146, de talán még pár szót tudunk majd váltani.

Előzmény: csomy (4982)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4983
HG4I

"Azt azért tudni kell, hogy a kora miatt a 2011-hez már elég nehézkesen gyüvögetnek a cuccok... "
-Ezt én tudom, ezért kérdeztem.

Előzmény: HG4I (4963)
csomy Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4982
Üdv mindenkinek!

Most indulok a Gellértre, másoknak azt ígértem, hogy 8ra ott vagyok.
Remélem nem ázom el.!
Ha valaki elérhető közelben lesz, szívesen hallgatom!

csomy

adavid Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4981
van egy új tapasztalatom alan456r-el. Épp vizsgálgattanm a modulációt és a zajzárat (szerintem nem olyan érzékeny mint dragunov leirta..) mindegy. tesztkénta 4/00 n csak megnyomtam a ptt gombot, majd figyeltem a 3/00 A roger beep simán hallható volt. Ha a modulációt túllőttem, akkor jobban hallható volt, de a gyári szinten is észrevehető (ha zajzárat kikapcsoljátok.) elvileg beszédhangot 300-3k között enged át, ez is valéahol benne lehet, de érdekes.
@david
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4980
carlos z.

Kicsit sok szerintem az a 100 rugó a 3 Alanért. Még motoros szettekkel is.Neten darabját 15-ért hirdették.Lementek az árak. Boltból garival kicsit több.

Előzmény: carlos z. (4966)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4979
Szia HG4I!
Én sem a józsefvárosi piacon keresném , lehet hogy a szmájl lemaradt a mondat végéről. :)) De azért az a "mindenszinbenvilágitó" gomb kis mosolyt varázsolt orcámra. Egyből a piaci magnók jutottak eszembe róla...

A készülék vevője:
Szóóóval akkor inkább ugy kezdeném hogy volt már pár készülékem, és van némi összehasonlitási alapom, de ilyen "átkeveredős" (400-on) készülékkel nem találkoztam mint a VX5r. Havernak is volt,ezért adta el, és váltott VX7r-re, de az sem volt jobb.
A többi rádiót is saját antennájával használtam,ugye azok is olyanok amilyenek, de ilyet rossz szelektivitást egyik sem produkált.És ugye a többi rádióra is irják hogy a rádióamatőr sávban garantálják az ilyenolyan mikrovoltokat.
Próbáld ki a VX5r-t (VX7R-t) kocsiból gumiantennával, pl a Petőfi hidon. Érdekes lesz, mindent hallasz. (egyszerre :))) Ez olyan mint mikor a Yaesu FT-411-et feltettük egy Trióra. Minden jött :))

üdv z

Előzmény: HG4I (4965)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4978
Vettem az adast,majd figyelek!
Előzmény: ChemeGuevara (4977)
ChemeGuevara Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4977
Udv DNT !

Orulok hogy ujra hallak/latlak :-)
Rogton indulok es megdontjuk ezt a franya rekordot :-))))))))
Irok emailt, majd nezd meg lecci!

Előzmény: DNT (4971)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4976
Köszi a tanacsot,en a veteli oldalra is figyeltem 11,7dB körsugarzos antenna a tetöre felszerleve+15dB GasFET antennaerösitö.Sajna arrol nem tehetek,hogy a gyari erösitön nem tudom szabalyozni a kimenö jelet.Igy sokszor van az,hogy messzebbre tudok adni,mint amennyire en meg a masik felet hallhatnam.De erre szoktak mondani: 1 probalkozast megert.
Előzmény: msmks (4972)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4975
Nem gondoltam volna, ilyen drága a headset, bár ahogy látom elég speciális.
Előzmény: carlos z. (4969)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4974
Bocs, ezt nem tudtam.
Előzmény: carlos z. (4973)
carlos z. Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4973
Köszönöm, csak nekem kormányra szerelhető gombos kéne és ehhez olyan nincs...

cz.

Előzmény: Z-M-an (4970)
msmks Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4972
inkább antennát építs imho, hogy a többieknek is legyen erejük visszaszólni gumiantennával 500mW-al. a hétvégén voltam Szigliget felé, nagy üresség volt. estefelé hallottam valakit csengetni a 8-ason, 2-esen és 4esen, de a felszólításomra nem válaszolt.
Előzmény: DNT (4971)
DNT Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4971
Sziasztok! Nem is tudom hol kezdjem.Elöször is külön üdv.Che Guevaranak: rossz hir,megdölt az elsejei Fonyod-F.pahok rekordordunk(29,5Km).Pudinggal egesz pontosan: Fonyodliget(Vasutall.)-F.pahok(33,4Km),igaz te normal antennaval adtal.Htibi!Remelhetöleg az antenna fixalasa utan meg jobb lesz a kapcsolat,amugy az altalad megadott körülbelüli hely alapjan mertem egy tavolsagot:nalam ez 15,2Km.Vegül Robika1001!sajnos az altalad megadott idöpontok szamomra nem megfelelöek,matol csütörtökig mindennap du.-an dolgozok,viszont elörelathatolag pentektöl-vasarnapig du.-an szabad vagyok.Voltak sejteseim,hogy messzebb is hallhato vagyok.Tapolcara azert nem gondoltam,mert a K.helyi hegyseg legmagasabb pontjai/400-440m/ vannak pont közöttünk.Amugy en Felsöpahokon lakom.Alsopahok azert maradt meg a köztudatban mert marc.21-en onnan DX-eltem,mivel ott van 1 a bazisomnal kb.20m-rel magasabb pont,ahonnan szabad ralatasom van az egesz somogyi reszre.Olvasgattam a fövarosiak velemenyet az erösitös csokakrol,remelem ez ram nem ervenyes.En ezzel csak az amugy is gyer forgalmat szeretnem megnövelni,es nem masokat a kommunikacio lehetösegeböl kizarni.Nem beszelve arrol,hogy en erösitöt kizarolagosan csak DX-nel hasznalok,a csaladonbelüli forgalmazasnal böven elg a fel watt es a külsöantenna.
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4970
Ha a TT3000 tud a saját headsetjével voxot, akkor
4db TT3000 (csak párban van) 2*14e
2db headset-pár 2*3e
Cakkpakk 34ezer. 4-5 ezerért bármikor elpaszolod a felesleges rádiót és 30-ból kijöttél.
Előzmény: carlos z. (4969)
carlos z. Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4969
szia

3x19.900 (készülék)
3x 9.900 (headset külön a kormányra rakható gombbal)
3x akármennyi, azért a nyitott bukósisakban használható mikrofonért, ami most nem volt nekik)

lámer vagyok a kérdéshez...

köszönöm

cz.

Előzmény: Törölt nick (4967)
ChemeGuevara Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4968
Igen lehet hozzajuk venni headsetet.
( a csomagban nemelyiknel benne van )
Előzmény: Törölt nick (4967)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4967
Nem tudom, hogy számoltál, mert 3*max20e=60ezer Ft. (+headset)
De ha nincsenek nagy igényeid, itt van egy bolt, ahol olcsóbb PMR-eket láthatsz. Bár nem tudom, ezekhez lehet-e headsetet csatlakoztatni.
Előzmény: carlos z. (4966)
carlos z. Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4966
Sziasztok!

Tudnátok nekem segíteni abban a kérdésben, hogy 3 motoros közötti kommunikációra, milyen készüléket szerezzünk be?
Nekem az Alan 456R-t ajánlották, ami összesen kb. 100.000 Ft-os befektetést igényelne részünkről, amit úgy elsőre nem tartok kevésnek.
Extra igényünk különösebben nincs, gyakorlatilag 1 km-re lennénk max. egymástól, de inkább egymás közelében.

köszönöm

cz.

Előzmény: Moha bá (4964)
HG4I Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4965
Szia J.Zoli!

Írod:
"Volt nekem VX5R jó másfél évig.Szerettem,de nem volt nagy durranás 400-on a szelektivitása. Érzékeny volt, de soxor jött a főtaxi 400-as ágával együtt több minden (BKV-Westel450..akor még volt). Egy haver vett VX7R-t, tapasztalat ugyanez.A yaesu rakott rá egy csoda gombot ami minden szinben pompázik, nem tudom.. piacra szánták? (józsefvárosira gondoltam :)))"

Egyetértek veled annyiban, hogy 440-500 MHz között az a készülék (VX-5R) is csak annyit tud, amennyit.... Csakúgy, mint többi, kimondottan rádióamatőr célra gyártott eszköz. Az ipari sávokra készített eszköz pedig sokkal "butább"... Az ördög mindíg a részletekben rejlik - mondják, és jogosan! Ha elővesszük (pl. a netről letöltjük) ezen készülékek gyári prospektusát, a legvégén apró pici betűkkel - egyebek mellett - mindíg találunk egy hasonló mondatot: a gyártó a fenti specifikációt csak a rádióamatőr sávokban garantálja! Nem szabad tehát csodálkozni, ha 446 MHz-en gyengéb lesz a készülék szomszédos csatorna elnyomása, a tükörszelektivitása, vagy egyéb más jellemzője. Az antennáról már nem is beszélek... A VX-5/7R-nek az 50 MHz-es lehetősége miatt amúgy is - enyhén szólva - kompromisszumos az antennája még az amatőr sávokban is.

Úgyhogy mindenki gondolja meg, mire akarja használni az eszközt! A számodra legmegfelelőbb kiválasztása az igazi művészet! Olyan, hogy "legjobb rádió", meg "mindenben veri a többit!" egyszerűen nem létezik.

A VX-7R-t az USA piacra gyártották. Méghozzá a rádióamatőr vészhelyzeti hírközlési szervezet céljaira. Semmivel sem jobb, vagy rosszabb eszköz, mint a többi. Két dologban ad újat. Egyrészt vízálló. Kipróbáltam, tényleg bele ejtheted a vödörbe, ott is hagyhatod! Még bekapcsolt állapotában is! Másrészt felkészítették a VOIP alapon összekötött rádió átjátszó hálózatra történő közvetlen csatlakozásra. (Ez nálunk még nem kihasználható funkció.) A többi új plusz szolgáltatás: csak van, a processzor úgyis tudja (meg még ezer mást).
Úgyhogy én nem a józsefvárosi piacon keresném....

üdv: HG4I

Előzmény: J.Zoli (4942)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4964
Moszy:

A VX-7R nemcsak, hogy drága (az embereket csak a május 1-jei 30%-os kedvezmény ragadta magával, de arról már lemaradtál), de nem is PMR. Ha nem esik neki valaki egy izmos forrasztópákával, akkor egyáltalán nem is használható PMR-re, ha pedig nekiesik, akkor sem lesz belőle szabványos PMR (>500mW, nem fix antenna). Ezzel azok a PMR-esek kecsegtetik magukat, akik tovább szeretnének lépni a rádióamatőrségbe (tanulás, biflázás, vizsgázás, ismételt vizsgázás, és hasonló pénzköltések). Elvégre a PMR a "belépődrog" a rádióamatőrségbe.
Ráadásul még megbuherálva sem ideális "hobbi PMR-re", mert a 20,000 forintos készülékek néhány extrája hiányzik belőle (nem arra való), az antennája nem erre a sávra ideális, és így tovább.

Ha megvan a keret, és igazán minőségit akarsz venni, akkor ugyanebből a márkából (Yaesu, alias Vertex Standard) vedd a VX-146-ost. Nekem is az van, és lehidalok a különbségtől, ami az Alan 456r és eközött van, pedig az nem rossz minőség és tudás a kommersz kategóriában.

Ha inkább "játszásiból" szeretnéd, akkor viszont egy Motorola, Cobra vagy Alan sokkal kisebb, könnyebb, közönséges elemekkel (vagy akkukkal) megy, és tele van extra fícsörökkel.

Az Alan-t és a Yaesu-kat össze tudod hasonlítani a táblázatomban: PMR összehasonlító táblázat kezdemény, és hamarosan lesz benne a többi népszerű készülékről is, ha J.Zolinak lesz egy kis ideje.

Előzmény: Moszy (4961)
HG4I Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4963
Szia Gabó!

A munkahely ügyében tévedsz: Pestre járok melózni naponta. (A konkurens cég! Hi!)

Alkatrész ügyben nyugodtan kereshetsz (329-4089). Azt azért tudni kell, hogy a kora miatt a 2011-hez már elég nehézkesen gyüvögetnek a cuccok...

üdv: HG4I

Előzmény: Törölt nick (4861)
msmks Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4962
buher az a tt3000? mert azon alapból nem negyedes antenna van, én úgy tudom.
Előzmény: robika1001 (4959)
Moszy Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4961
Sziasztok
Ezt a topicot eddig csak olvasgattam igaz nem teljes áttekintéssel. Nagyon megtetszett a dolog. Mivel jómagam is elég sokat turázgatok ráadásul a szükséges anyagi keret meglett ,gondoltam itt az ideje beszerezni egy PMR készüléket. Végzettségemből fakadóan a technikai leírásokkal jól elboldogulok , de az nem mindig fedi a valóságot. Ezért kérnélek benneteket , hogy segítsetek nékem a hol, milyent, mennyiért kérdésekre megtalálnom a helyes választ ( na jó egy rövid miért sem volna rosz :) ). Ha jól láttam ezt a VX7R-et többen igényelnék maguknak tehát ez brutál holmi lehet ( gondolom az ára is ) Egyántalán , hol találok ezekhez hazai forgalmazót /árakat ?
Esetleg valakinek használt eladósorba kerülő ?
Mely paraméterekre figyeljek választáskor?
Előre is köszi.
byte:Moszy

robika1001 Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4960
Megin üdv
Remélem nem kapok megrovást a nem rádiós témárt :)
Most olvasom az origon

május 4-i holdfogyatkozás, így a "fő műsoridőben" bekövetkező látványos égi jelenséget is választhatjuk kedd esti programként.

A Hold helyi (közép-európai nyári idő) szerint 20.48 perckor lép be a Föld árnyékkúpjába, a teljesség pedig 21.52-től 23:08-ig tart.

akor este nemcsaka teloholdat nézhetem :)

robika1001 Creative Commons License 2004.05.04 0 0 4959
Üdv Mindenkinek

Ma este azaz május 4. én fent leszek a Badacsonyi hegyen a rózsakőnél 20 óra és 21 óra között
Ha valaki esteleg a közelben vagy távolban van lesz nálam rádió a 4 00 án bekapcsolva
Remélem jó idö lessz
jó telihold bámulást mindenkinek :)

DNT nek:
tegnap megint tisztán halottalak 18 órátol a 4:12-ön próbátam vissza szólni meg jó párszor nyomtam a callt de nemtom hogy hallotál e ha esetleg ma megin 6 körül probálkoz ,probaként 4:00 hátha összejön igaz nekem se külső antenna se erősitő csak egy 1/4 es antenna tt3000 ezresen

J.Zoli Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4958
TamiBT
Jaja. A jelenség CBn is megfigyelhető volt régen. Csak ott eloszlott, nem volt annyira feltünő, mert ott volt 120 csatorna. A bibi az hogy itt csak 8 van.Majd meglátjuk.
Előzmény: TamiBT (4956)
TamiBT Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4957
na: [előzmény : (4405) J.Zoli, 2004.04.16 19:46]
TamiBT Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4956
- hehe

ezt irtuk le J.Zolival, es Moha-ba is felt tole:

[href="forum.cgi?a=t&t=9068948&w=500#35819583">előzmény : (4405) J.Zoli, 2004.04.16 19:46]

- es ezek meg csak az elso 'probalkozasok', fog ez durvulni rendesen.. :(

Előzmény: magpet (4953)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4955
Igen, de csak egyesével. A tömegmészárlás még elektromosan sem megengedett.

magpet: ne felejtsd el, hogy járó motorral (lehetőleg trepnigázzal) próbálgasd, nehogy beroppanjon az akku burkolata az áramlökettől!

Előzmény: csomy (4954)
csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4954
De legalább most már EU-kompatibilis módon történt mindez. Hisz tudjuk, a malacot mostantól áramütéssel (vagy hasonló "humánus" módon) kell kivégezni :))))
Előzmény: magpet (4953)
magpet Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4953
Mi a lócsecs? Már mindenkinek VX7-ese lesz? Aztán mink meg majd meghúzódunk valami szubcsatornán a kisteljesítményű játékrádióinkkal? Azt már nem! Elkezdtem építeni a HotelAstrával hordozható agregátoromat végfokkal, de mikor Pmax/10 tesztüzemre kapcsoltam, a környék összes disznaja hirtelen megsült. Még dolgozom rajta.
Előzmény: ÖregTm (4950)
csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4952
Itt vannak puding képei a lejjebb említett antennáról...



(remélem jó a link)

csomy

scud_ Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4951
Világos.
Ilyet gyakran csinálnak egyébként?
Hjja, nagy az isten állatkerje.
Előzmény: J.Zoli (4945)
ÖregTm Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4950
Szia Puding!
Örülök, hogy megfertőződtél egy VX7R-re! :-))
Én is teszem az első lépéseket. A képeket küldd át emilben, felteszem. (Csinálhatok én is a Te általad elmodottak alapján készítettről!)

ÖregTom

Előzmény: sorrento (4935)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4949
Z-M-an mesterrel ma volt egy fél-spontán összeakadásunk 4/12-n. Ő valahol a Király utcában volt 1/4 lambdával (és csomy-val küzdött Oktogon viszonylatban), én meg szépen hallottam Őt a Nemzeti múzeumtól (lehet, hogy már korábban is, de ott próbáltam először) egészen addig, amíg le nem buktam a föld színe alá a Kempinski mélygarázsban. Mindezt autó kasznin keresztül. Utána még a József nádor térről is hallottam, amint a Madách téren küzdött. És vissza is tudtam szólni.

Meg kell állapítanom, hogy az Alan és a Yaesu között gyakorlatilag ég és föld a különbség. Ugyanezt a távot két Alan-nel közel sem tudtuk átbeszélni, nemhogy némi recsegés mellett nyissa a zajzárat!

1/4 lambda rulez! Igazi 500mW rulez! Árkülönbség approved.

666Forester Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4948
05.01-én 22 körül hallottam valakit Soroksáron (Gábor?) aki épp a Gellért hegy felé tartott át a hídon...4/12-n...de vagy nem hallott vagy nem akart válaszolni. A dologban az az érdekes, hogy nem volt rálátásom a helyre, totál beleptek a környéki házak, mégis oldotta a zajzárat.
666Forester Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4947
A k100 bejárása miatt vasárnap du. 15-ig nyomtam a gombot - SNAKE bruhuhu :( - Gete, Hegyeskő, Mogyorósi kőszikla útvonalon. Szapi-val és Toto?-val sikerült beszélgetni egy keveset, őket áztatta az eső, nekem a látvány és sok-sok zivatar fotó jutott :) Senki mást nem sikerült befogni... pedig volt akit név szerint kerestem...khöm
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4946
Az a baj, hogyha nem zárkózik be az ember egy vastag falú, atombiztos bunkerbe néhány értelmes emberrel, akkor mindig belebotlik valami primitív baromba, és még ha próbálja is valahogy "ingerküszöb alá nyomni" magában az efféléket a pozitív életszeméléletével, akkor sem sikerülhet, mert az ilyenek mindig olyan erővel vágják pofán a mosolyát, hogy a szívéig reped fel az ajka. :-((
Előzmény: J.Zoli (4945)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4945
Scud
A hétvégén Magpet+Flektogon+többiek(bocs) meg Pitnyul társaságában összerádióztunk. Közben beszólt egy arc, hogy takarodjuk már arrébb mert Ő a nemtudomkijével akar beszélni.Aztán ebből némi szóváltás lett, szerintem az esti müsor (a taxisok bejátszása a 4-esre) ennek volt köszönhető.Most aztán jól megbosszulta.Őt hivtam bunkócskának.
Előzmény: scud_ (4944)
scud_ Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4944
bunkócska?

És ennek mi értelme? kit és miért akar szívatni?

(bocs a naivitásomért)

Előzmény: J.Zoli (4941)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4943
Sorrento!
Regisztralj tarhelyet egy free szolgaltatonal (kep.tar.hu) es oda pakold fel a kepeket. Azokra a képekre pedig az előbb leírt módon tudsz hivatkozni.
Előzmény: sorrento (4937)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4942
sorrento
...Öreg Tomnak üzenem hogy megtettem a kezdő lépéseket a VX 7R-felé :-))

Bocs hogy beleszólok.Volt nekem VX5R jó másfél évig.Szerettem,de nem volt nagy durranás 400-on a szelektivitása.Érzékeny volt, de soxor jött a főtaxi 400-as ágával együtt több minden (BKV-Westel450..akor még volt). Egy haver vett VX7R-t, tapasztalat ugyanez.A yaesu rakott rá egy csoda gombot ami minden szinben pompázik, nem tudom.. piacra szánták? (józsefvárosira gondoltam :)))

Előzmény: sorrento (4935)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4941
pitnyul
Nem felvételről ment, hanem a bunkócska nyomta.VHF-ről játszotta át a főtaxi egyik csatiját, de ahogy hallottam simán csak mikrofonnal egy VHF rádióról.
Előzmény: pitnyul (4920)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4940
Hehe. Akkor ez egy picit más. :-))
Előzmény: htibi222 (4939)
htibi222 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4939
Bocs !
Megépítettem a 4 elemes Yagi antennát favázra.
A környezetemben aki látta az mind csak egyszerüen le "faantennázta".Innen az elnevezés. :)
Aki az induktiv csatolásról tud pontosabb paramétereket az írjon.
Előzmény: Z-M-an (4933)
csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4938
Sorrento!

Ha gondolod, küldd el nekem a képeket, kiteszem ide is, meg weben is elérhető lesz ha gondolod.

csontosgaborKUKAChotmailPONTcom

Előzmény: sorrento (4937)
sorrento Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4937
Nem igazán értem.Hova tegyem ki a képet? És hova írjam azt a zárójeles szöveget?
Előzmény: Moha bá (4936)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4936
Tedd ki valahova a képet, aztán ezt írd be:

{img src=http://...}

csak a { és } helyett a megfelelő kacsacsőröket helyettesítsd!

Előzmény: sorrento (4935)
sorrento Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4935
Sziasztok!
A hétvégén Fonyódligeten voltam. Én ilyen rádiócsendet még nem tapasztaltam. Volt úgy, hogy pecázás közben egy teljes napig scanneltem és egyszer sem szólalt meg a rádió. Aztán vasárnap megtört a jég: beszéltem Robikával,Tiborral és heroikus erőfeszítéseket tettünk DNT-vel az összeköttetésért ami végül sikerült.
Páran kértétek úgyhogy felteszek két képet a bemért saját negyedhullámú antennáról.
Lehet hogy megmosolyogjátok az egyszerűsége miatt de a teszthez használt három féle gyári negyedhullámúnál 10-szer, az Alan saját antennájánál 5-ször nagyobb térerőt produkál.
(Ezzel jött össze a kapcsolat DNT-vel. A gyári Alan meg se mukkant).
Öreg Tomnak üzenem hogy megtettem a kezdő lépéseket a VX 7R-felé :-))
Üdv: Puding
UI:Írjátok meg hogyan lehet képet feltenni, mert nem sikerült
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4934
Ezen én is elgondolkodtam. Szerintem a botantennát hívja így viccesen, de mindjárt megtudjuk. :-)
Előzmény: Z-M-an (4933)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4933
Hahó htibi222!

Bocs a hülye kérdésért, de mi az a faantenna és miért éppen így hívod?

Előzmény: htibi222 (4932)
htibi222 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4932
Szombaton, Vasárnap DNT-vel sikerült beszélnem ("faantennával").
Vasárnap a Balatongyöröki Szépkilátóról Pudinggal sikerült pár mondatot beszélnem,és jó minőségben hallottam.
robika1001 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4931
Üdv Mindenkinek

Vasárnap Réfülöpön a kilátóba voltam többed magadal és sikerült beszélnem a Pudingal aki Fonyódligeten pecázott, jót dumáltun ja Kössza az antenna infót :)

Még nagyon jó halottam DNT-t is

Haza érva úgy 6óra 40 perc körül Tapolcán kint az erkéjen még bekapcsoltam a rádiót és láss csodát DnT halom A 4 00 án Visszaszólni nem tudtam neki de zajzár nyitás nélkül tisztán jött. Anyitt halottam ahagy pudingal beszél aki még fonyódligeten volt .

DNT : nagyon jól vettelek ithol Tapolcán HA jól hallottam neked külső antennád van és erősítőd.
Tapolcs elégé körbe van véve hegyekkel ezért is csodálkoztam hogy hallak főleg ha othol voltál Alsópáhókon. Öszekéne beszélni valamikor hátha tudunk rádión dumálni és nemcsak én hallak :)

csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4930
Buta vagyok,és csak azt felejtettem ki a mondani valómból, hogy én is sokat szkennelek. Ennek ellenére sokáig bírják az akksik.
Előzmény: csomy (4928)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4929
nyilván a május 1.-nek és főleg pont ennek a május 1.-nek köszönhető, hogy ennyi forg. volt...

Ma ilyet nem tapasztaltam, bár amikor hazaértem becsilingeltem a 4/12-be és Peti válaszolt egyből :))

A csatornák borzasztó telítettségének rémképétől azért én még nyugodtan alszom egy darabig :))

majd kiforrja magát ez is

Előzmény: Moha bá (4927)
csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4928
Érdekes, amit mondasz. Nekem csak kis TT6000esem van, de nagyon jók az akksik. Már legalább egy hete nem volt töltve, és egész pont most nyomtam nekik, hogy monitorozzanak egész éjjel (head-settel), hogy lemerüljenek.

a sudribunkókról:
szerintem ugyanaz a teendő, mint máskor: nem kell figyelembe venni őket. Ha nem figyel rájuk senki, abbahagyják.

Előzmény: Moha bá (4927)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4927
Én sokszor folyamatosan szkennelek (nagyon bivaly a VX-146 akkuja!), de ritkán esik be valami. Tegnap Esztergomban, a hegyoldalban tudtam felváltva élvezni két csatornán két különböző témát, de olyan esetem még nem volt, hogy 4 csatorna vartyogott volna. /00-kon szoktam szkennelni, azaz mindent hallanék, és a VX-146 nem is szerény vétel tekintetében.

Persze, ha lehet hinni sötét jövőképednek, akkor addig kellene örülnöm, amíg így van. Reménykedem benne, hogy a kisgyerekeknek ez csak Karácsony és Húsvét után 3-4 napig jó játék, a kőbunkók meg keresnek majd kevésbé telített frekvenciákat az 5W-os DTMF-üknek. Ha már 5W, akkor valószínűleg nem PMR, azaz van más frekije is.

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4925)
csomy Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4926
Ezekiel!

Vagy pedig több szelektívhívón beszéltek, Te pedig kinyomott zajzárral mindegyiket egyszerre hallottad! Ez tud érdekes hangokat produkálni...

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4925)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4925
3-5-6-7 csatikon volt szinte folyamatos forgalmazás, csak nem nagyon nyitogatták a zajzárat. Az ikrek jelezték, hogy van valami, amikor meg kinyomtam a zajzárat, akkor felismerhetetlen beszédfoszlányok voltak. Bizos a felsőtoldi esti bulira készültek :)

Előzmény: Moha bá (4923)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4924
pitnyul:

Ugyan már! Semmi trágárság nem volt benne, csak egy új Q-kódot használtál:
QRVA = egy hihetetlen felfedezést tettem
:-))

Előzmény: pitnyul (4922)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4923
Hayloft Ezekiel:

Felejtsd el, félreolvastam a második hozzászólásodat. Bocs!
Amúgy mázlisták vagytok. Én még olyat nem éltem meg, hogy kettőnél több csatornán lett volna forgalom.

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4921)
pitnyul Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4922
Elnézést kérek a stílusomban tegnap este esett megingás miatt. Hirtelen nagyon felment a pumpám.
Bocs a trágárság miatt.
Előzmény: pitnyul (4888)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4921
??
Előzmény: Moha bá (4917)
pitnyul Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4920
A taxi forgalmazás, amit a többiekkel együtt hallottunk kb éjfél körül lehetett. Legalább 3 alkalommal lehetett élvezni a pergőnyelvű diszpécser hölgy hangját. Szerintetek felvételről ment, vagy áthallás volt??????
Előzmény: scud_ (4893)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4919
"(inkább az ipari felhasználást kellene okosabban csinálni, bár lehet, hogy ez csak az én fixa ideám, hogy munkagépet, repülőt? nem ilyen szabad csatornákon kellene irányítani)"

Pontosan.

A cégek általában a frekvenciadíjakkal indokolják, hogy pmr en rádióznak.
Néhány száz forint/rádió/hó az a "magas díj" egy UHF es kézirádióra.Nem kell rendszerterv sem,pár ezer forint illeték a frekvenciakijelöléshez, majd a rádióengedélyhez.
Szerintem inkább az ipari URH készülékek nagyon magas ára miatt vesznek pmr-t.
Fejlett országokban,pl Németországban nem látsz ilyen célra pmr-t használó cégeket, igaz, hogy ott a VHF sávban is vannak szabad frekik:)

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4914)
olahtamas Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4918
Én is fültanúja voltam az esetnek este 8-9 között. Elég erősen adhatott a fószer mert kőbányán a házak között földszinten tisztán nyitotta a 4/12 zajzárat.
Előzmény: kulisz (4898)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4917
Hayloft Ezekiel:

Nagyon tetszik, hogy egyik hozzászólásodban felveted annak a rémképét, hogy túlnépesedik a PMR sáv, rögtön utána pedig megírod, hogy nem találtál teremtett lelket sem az egész 100 kHZ-en, ami nekünk adatott. :-))

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4914)
umbestuhlung Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4916
Halihó,

van két kifogástalan állapotú Cobra MT900 Pro készülékem, akkukkal, asztali töltőkkel, kihasználatlanság miatt eladó. Nedvesség/por/ütésálló ház, CTCSS, Vox, Vibra, titkosítás (voice scrambler).

Áruk mindösszesen: 40 eFt.

umbe

0630 2405122 vagy umbestuhlungFÉREGfreemail.hu

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4915
hétvégén Hollókőn akkora pmr forgalom volt, csak gyenge volt a vétel, de majd minden csatin volt forgalmazás. Kukorékoltam párat a 4/12-n, de senki, kedvesemmel meg másik csatin kommunikáltunk.
Előzmény: Hayloft Ezekiel (4914)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.05.03 0 0 4914
lassan elfogy a pmr hely majd, nem lesz elegendő csati. Mondjuk megoldást nem látok erre, nyilván vannak frekik amiket ki lehet jelölni szabadnak, és vannak amiket nem okos.

Mivel minden trafikban árulnak pmr-t (ami helyes) egy idő után nyilván szükség lesz valahogy tágítani a kereteken. Óbudán és itt a XIII-ban is egyre gyakrabban hallok kisgyerekeket szórikázni vmelyik csatin. Ez persze nem baj, ártani nem ártanak senkinek, nekik is pont annyi joguk van ezzel játszani, mint nekünk, vagy bárkinek. Csak majd sokan leszünk.

(inkább az ipari felhasználást kellene okosabban csinálni, bár lehet, hogy ez csak az én fixa ideám, hogy munkagépet, repülőt? nem ilyen szabad csatornákon kellene irányítani)

Előzmény: Moha bá (4910)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4913
Szerintem hitelesíthető, de csak a buher kategóriában, nem a gyáriban. A gyári kategória a módosítás nélküli, gyárilag PMR-ekre vonatkozik.
Előzmény: Pancser2 (4912)
Pancser2 Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4912
Szombaton este 7 körül fenn voltam a Bükkben az ún. Rákos-tetön. Egyik irányból a Bélkö, másikból a Mátra (Kékes) zárja a horizontot. Végigóbégattam mindent /00-n és a 4-et 12-n is, de sajnos nem hallottam senkit. Esetleg engem valaki? :(

Más. Az itt kibontakozó "gyári készülék" vita alapján kérdem, hogyha én vkivel beszélek az EC90-nel, akkor az "hitelesithetö" kapcsolat vagy nem? (Természetesen PMR frekin és 500 mW-on).

csomy Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4911
Lelcache, Giordano.

Válaszolnom kell, mert úgy érzem, félreértettetek!
Természetesen nem gondolom, hogy egy módosított antennával nem mondhatunk egy rádiót PMRnek, csak arra próbáltam célozni, hogy nem szerencsés elsiklani a módosítás felett, ha csak egy fél mondat erejéig is. Gondoljatok csak bele. Módosítod az antennád, és örülsz neki, hogy rendszeresen beszélgetsz a város felett 15-20 kilométereket egy bizonyos típusú rádóióval. Ha van esetleg valaki, akinek ugyanilyen rádiója van, de nincs lehetősége, vagy csak kedve módosítani, esetleg nem is tud róla, hogy lehet, akkor szegény kínlódik, és szidja a készülékét, hogy az övé nem jó! Pedig az is gyári...

így értettem. Természetesen semmi bajom a módosításokkal, nekem is módosított tt6000esem van.

Remélem értitek.

csomy

Előzmény: Giordano (4903)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4910
Kedves ember, Te aki a nagyon sok wattoddal játszod az eszed! Arra még nem gondoltál, hogy rajtad kívül egyéb emberek is léteznek, akiknél nem vagy több? Persze ha Te vagy az az egyszerűen struktúrált agyú ördög, aki szerint a nagyobb autót mindig beengedi a kisebb, aki sok wattal lenyomhatja a kevés wattosakat, akkor nem tudunk segíteni. Egyszer talán kihal a fajtád, és akkor jó lesz.

Mégis mi a franctól halna ki? Legfeljebb abban bízhatunk, hogy az effélék egymást hamarabb eltiporják, mint minket. Csak hát van annyi eszük, hogy azzal kezdenek, aki gyengébb. Sohasem fognak kihalni, és amíg a PMR-t pénzért osztják, és nem IQ teszten vagy valami higgadtsági feladat nyereményeként, addig mindig megpróbálnak majd lenyomni minket.

Előzmény: magpet (4901)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4909
scud:

a kozmix nevű együttes vagy hogyan nevezzem :-/

Szerintem az együttes jó kifejezés, hiszen addig együtt vannak, amíg van benne lé. A zenekar talán veszélyesebb meghatározás lett volna. ;-))

Előzmény: scud_ (4892)
lelcache Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4908
Véleményem szerint, ha egy rádión (mondjuk ALAN) csak annyi változás történt, hogy az antennája kicserélődött egy 1/4 lambdásra (amilyen a Yaesunak is van) és semmi más, szerintem azt még tekinthetnénk gyátinak, mivel a Yaesu is a gyári kategóriában indul ugyanilyen antennával. Gyakorlatilag így kiegyenlítettük valamelyest a hátrányt a drágább készülékkel szemben, de még azért így sem értük utol. Szóval szerintem ezt el lehetne fogadni. (Megjegyzem, azért a biztonság kedvéért a rekordjaimat kicsi gumiantennával is mindig megismétlem, hogy szó ne érje a ház elejét.)
Előzmény: Giordano (4887)
J.Zoli Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4907
Szia Zéman

Igen én voltam, és Guaaa29. Hamarjában elköszöntük, és kikapcs az időjárás miatt. Meg még haza is kellett érni...

Előzmény: Z-M-an (4900)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4906
Azért a Yaesun kívűl létezik még gyárilag 1/4-es antennás pmr: ICOM IC 4088, de talán nem ez az egyetlen. Mondjuk 120 EUR-ért nem sokkal olcsóbb, mint a Yaesu.
Előzmény: Giordano (4903)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4905
Rendben, akkor már holnaptól ott leszel? És estére hazamész, vagy itt is fogsz lakni?
Egyébként képzeld: a Te ládád (GCNHH) volt az első megtalálásom! :-)
Előzmény: SNAKe (4904)
SNAKe Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4904
A cifra lábazatát megyek gyógyítgatni. Ott esetleg meg is találsz.
Előzmény: HegyenVolgyon (4896)
Giordano Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4903
ez fair, csak 1 dolgot boncolnék még : az viszont nincs rendben, hogy yaesu-t kelljenn venni mindenkinek aki rendes antennát akar. Nem nyereségest, csak sima 1/4 lambdát. Ez majdnem egyenértékű azzal, hogy az antenna helyére egy méretezett drótdarabot rakok.
az o.k., hogy nem gyári, de szerintem azért PMR. igaz, azt is tudom (ill gondolom), hogy amint hozzányúlok már nem érvényes a megfelelőség, de elvben lehetne újra bevizsgálni (hacsak a jobb antennával nem jut ki túl sok az olcsó rfből adódó szemétből).

a pmr wattokkal kapcsolatban, nehogy azt higgyétek, hogy ez a pmr sajátja, sajnos a rádióamatőr átjátszókon ugyanez megy, a vidékieken szerencsére csak ritkán. ott még annyival rosszabb, hogy az illetőnek általában ahhoz már nincs bátorsága, hogy saját hangján szólaljon meg.

ha valakit a rádiózás érdekel (főleg DX), mindenképpen azt javaslom valami SSB-t is tudó rádiót vegyen (igaz, ez nem akkora mint egy vx5) az UA vizsgához. A sáv eleji SSB SOKKKKKAL közelebb áll ahhoz amit itt a PMR DX címen művelünk mint az NBFM átjátszózás.

ÜDV JG

ÜDV JG

Előzmény: csomy (4889)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4902
Ehhez nem tudok mit hozzátenni, szívemből szóltál! Ámen!
Előzmény: magpet (4901)
magpet Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4901
Igen, ott kiabált az a génhulladék. Nem az volt a baj, hogy igényt tartott a csatornára, mert megeshet, hogy azt beszélte meg valakivel, ott vár hívást. Ilyenkor - amint azt egy free sávon illik - szépen megkérjük a többieket, hogy hagyják szabadon a sávot. Ha ez történik, akkor biztos vagyok benne, hogy j.zoli és a mi oldalunkon mindenki szívesen válotott volna csatornát. De ez a barom úgy kezdte, hogy húzzunk onnan, mert ez itt az övé. Aztán jött a "majd lenyomlak sok wattal" című fenyegetés, ami kicsit aggaszt. Hova fajul a pmr-játék, ha nem az értelmes agy, hanem a wattok száma lesz a döntő? És akkor mi majd IFA-aksiról fogunk kiabálni 30MW-tal, mert mindenki másnál okosabb, és értékesebb emberpéldányok vagyunk? Ugyan már!
Kedves ember, Te aki a nagyon sok wattoddal játszod az eszed! Arra még nem gondoltál, hogy rajtad kívül egyéb emberek is léteznek, akiknél nem vagy több? Persze ha Te vagy az az egyszerűen struktúrált agyú ördög, aki szerint a nagyobb autót mindig beengedi a kisebb, aki sok wattal lenyomhatja a kevés wattosakat, akkor nem tudunk segíteni. Egyszer talán kihal a fajtád, és akkor jó lesz.
Előzmény: kulisz (4898)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4900
Hahó JZoli!
KB. negyed órája hallottalak a 8-ason, talán Guaaa29-cel beszélgettél, de őt nem vételeztem. Miután úgy hallottam, hogy elköszöntetek, próbáltam utánad kiabálni, de nem jött válasz... Egyből lekapcsoltál vagy nem is vételeztél?
adavid Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4899
haliho! tegnap a csatlakozás napján úgy döntöttünk teszteljünk magunkat (Kinizsire 100) szóval a második 50 től indultunk. Ez úgy Tokod felett volt Mogyorósbánya épp snake ládájánál 14:30 ra értünk fel. Néztem esztergom felé de tisztán nem jött senki. Pedig Moha bás, snake, is arrafelé járt. (tele volt sziklamászókkal..) Hallott valaki?
kulisz Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4898
Ezt a nyomorultat mi is hallottuk (HECT csapat: magpet, Flektogon, Geopápa, vonós2es és mudman) Kerepesen, a GCPEEP-nél. Nem maradt válasz nélkül, alaposan ki lett moderálva:-) de ezek szerint utána is szennyezte az étert...
Előzmény: pitnyul (4885)
lelcache Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4897
Tegnap egy és három között sikerült néhány szót beszélnem B-KA-val. Remélem jól írom a névét, és jól értettem, hogy Ő volt. Biatorbágy környéki ládikókat keresgéltük. A Hármas-sziklától beszéltem vele elég recsegősen, aztán átmásztunk a másik csúcsra a Katonai bázishoz. Ott már tisztább volt a forgalmazás. Ő valahol a Budaörs feletti hegyeken volt, ha jól emléxem. Mást nem sikerült elcsípni az éterben, pedig a párommal forgalmaztunk rendesen, de B-KA-n kívül más nem szólt bele.
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4896
Snake!

Én Kecskeméten lakom, bent, a belvárosban. Nem tudom, te hol leszel, de akkor vételen leszek majd a 4/12-n általában és hátha összeakadunk.

Üdv.

Előzmény: SNAKe (4895)
SNAKe Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4895
Az előbbiből azt akartam kihozni, hogy amikor hívójelet nyomtam, akkor kb 50-100 méterre lehettünk egymástól a fickóval, de mire ez kiderült, addig egy km lett.
Egyébként holnaptól 1-2 hétig Kecskemétre megyek melózni. Viszem a PMR-t is. Igaz, hogy nem egy hegyes vidék, de hátha bejön valaki.

snake

SNAKe Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4894
Vércse, Moha bá!
Rosszkor jöttetek! :))
Mint már írtam, délelőtt a hegyről (GCmogy) próbálkoztam, de csak hajósok. Ezután haza, ami takarásban van pont Egom felől,( meg ugye alacsonyan is van, + 11 km), majd este 7 után irány a város. Ekkor minden bizonnyal Ti már messze jártatok. A hídon épp elindultam Párkány felé, amikor teljesen tisztán jött valaki. Belemelegedtünk a dumcsiba. Mire tisztázódott, hogy ő pont a hídlábnál sörözik Egomban, addig én átértem a másik felére, tehát nem találkoztunk.
A túlsó oldalról is jól hallottam, de aztán a sátornál a Favágók zenéje elnyomta a kis hangszórómat.
Egyébként egy légifotós srác volt. Oda udvarol Párkányba, és elmondta, hogy át szokott vágni néhány ládakeresőt. Mondtam neki, hogy ezt máskor ne tegye, mert ugye én is...:)))
Előzmény: Moha bá (4890)
scud_ Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4893
És megint én.
Taxit én is hallottam.
Hazafelé jöttem az üllői úton, kispesten hallgatóztam, 4/00-n, taxis diszpécser néni beszélt veszett sebességgel. Mikor átment recsegősbe, akkor már a 3/00-n is szólt, ugyanolyan vacakul. Néztem nagyokat, de már fáradt voltam ctcss-t keresgélni.
pitnyul: ugyanarról beszélünk vajon?
Kb. éjfél körül.

na, tényleg alvás

Előzmény: pitnyul (4888)
scud_ Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4892
Asszem ennek én is fültanúja voltam.

A táskámon lóg a rádió, vállpánton. Erszébet-híd és Lánchíd között baktatok Pesten, hallgatom a 4/00-t mikor vki elkezd anyázni, hogy micsoda parasztok vannak, mert rányomnak másokra, meg hogy ő gipsz jakabbal akar beszélni, ezért mindenki kapja be, aki merészeli használni a csatornát satöbbisatöbbi...
Szólok neki: -Ecsém, mégsem így szokott ez lenni, legalábbis moss fogat elébb.
Erre: B+ micsoda kancsók vannak itt, használják az én csatornámat blablabla...
Pár perccel később hallottam a hosszú dtmf-eket én is. Sajna csak őt hallottam tisztán, tényleg sokan nyomtak rá (köztük én is), de senki mást nem vettem érthetően.
Annyit még hallottam, hogy megosztotta a haverjával azon álláspontját, melyszerint kevés lesz az az öt watt neki (nemtom melyiknek).
Mindenestre elég érdekes volt.
Rajtuk kívül beszéltem valamilyen "manó"-val, aki a Gellérthegyről beszélt, egy Leó nevű portással a Deák-tér környékéről, aki unatkozott munka közben, meg JZolival, még délután, aki sokmindenkivel értekezett, de őket nem hallottam.
Ja, pár beszédfoszlány erejéig magpettel is, de akkor már a Lánchíd budai végénél jártam, és nagyon hangosan bazsevált a kozmix nevű együttes vagy hogyan nevezzem :-/
na, joccakát

Előzmény: pitnyul (4885)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4891
Z-M-an:

A 4/12-n jót értekeztünk J.Zolival és Moha bával (aki állítólag kocsiban ült, ámbár egészen sokáig hallottam őt).

Valóban kocsiban ültem, de 3 jó ok is volt rá, hogy sokáig hallj:
1. Yaesu VX-146 (ez egy erős érv),
2. iszonyatos dugó végig a Gellért tértől a Margithídig,
3. a fent említett útvonal és a Te pozíciód között fekvő kevés vasbeton.

Amúgy J. Zolit egy nagyságrenddel jobban hallottam a Szabadsághíd közepéről.

Előzmény: Z-M-an (4881)
Moha bá Creative Commons License 2004.05.02 0 0 4890
VérCse:

Sajnos én csak 2 körül értem haza, de onnantól szinte végig szkenneltem este 6-ig. A telkünkről a Bazilika közvetlen rálátás, kivertül volna egymás hangszóróját, olyan jól összeakadtunk volna.

Ehelyett 3-as és 5-ös csatornán ment felváltva műsor. Egy baráti társaság tért át a szlovákokhoz, és sűrűn kommentálták, hogy ki hol tart a határátlépés megkönnyebbült procedúrájában, valamilyen autós vagy motoros verseny vezérlése ment PMR-rel (bátor dolog!), és a legdurvább: repülőket is irányítottak PMR csatornán a toronyból. Ez nagyon durva! Csak egy kis emlék a forgalomból:
"- Itt a torony. Mondd be a magasságodat!
- Három-tizenkettő pont négy-huszonnégy.
- Te pilóta vagy? Ezt nem így kell bemondani.
- (ezt nem értettem, már az előző is recsegett)
- NA ELMÉSZ A P*CSÁBA, LE VAGYTOK TI SZ*RVA, B+!"
Szóval a toronynak is meggyűlt a baja azzal, hogy óccsón oldották meg a dolgot. Szegény anyám meg dobott egy hátast mellettem. Nem tudtam idejében lehalkítani a rádiót. :-((
Amúgy a torony nem igazán fél W-tal nyomult (volt az 5 is), azt is tegyük hozzá. Úgyhogy ő is elmehet a p...

Előzmény: VérCse (4883)
csomy Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4889
Hát, szerintem azért ez már módosított kategória! Bármilyne készüléked van is, el kell ismerned, hogy nem egyenértékű a többivel. Tehát innentől nem áll a gyári jelző. Hiszen Te magad mondtad, hogy jobb, mint az eredeti.
Előzmény: Giordano (4887)
pitnyul Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4888
A QRVA mindenit!!!!!
Taxit jön a 4/12-n. Vagy valaki vicces és bejátsza, vagy baj van.
Nekem ez sok egy napra!!!!!!!!!!!!
Giordano Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4887
Az alanra (456r) ráapplikáltam 1 NMT450-es antennát, nem csatlakozón át, hanem fixen. Jól muxik, de nem tudom, hogy ez most tuning vagy nem ? Nem gyári állapot az biztos, de egy sima (igaz, jó minőségű) negyedhullámú antenna, semmi trükk, csati, yagi egyebek, nem jobb mint ami egy yaesu-n van.
Szóval akkor most ez tuning kategória vagy pmr kategória ?

:-)

Egyébként sokat javít, az eredeti antenna nagyon sz@r.

ÜDV JG

Előzmény: PETIKA (4884)
SZapi Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4886
Sajnos err?l lemaradtam :(
Vasárnap még aktuális?
Előzmény: Moha bá (4878)
pitnyul Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4885
AGRESSZOR!!!
Valaki este jól elküldött minket J.Zolival a ... 4/12-ről billentyűzetet nem tűrő stílusban. Konkrétan vele krákogott. Hangoztatta, hogy akkor ő majd jól elnyom minket, ha nem takarodunk feljebb, vagy leljebb. Kisvártatva egy szép hosszú DTMF-t kaptunk.
Nekem van egy tippem, hogy milyen néven jelentkezett be, mintha beszéltem is volna vele egy jó 3/4 órával hamarabb. Nem hallottátok?
Magpettel fejezte be épp J.Zoli a diskurzust. KOrábban, minta Csigabigával beszélt volna.
Bocs, ha tévedek.
PETIKA Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4884
Ápr. 30-án fent jártam a GCPMR-nél, igaz a tervezettnél egy kicsit később, 20:00 körül sikerült odaérni. Hallottam ugyan beszédfoszlányokat, de senkivel sem sikerült kapcsolatba lépni Atos-on kívül. Igaz, hogy Ő velem jött pár száz méterrel lemaradva a hegyoldalon :)
Május elsején délután a gyöngyösi repülőtérről (Pipis-hegy) sikerült a 4/12-n beszélgetnem Giordano-val, (Remélem így kell írni a nevét! :)aki Galyatetőn vette az adásomat. Kikapcsolt zajzár mellett tökéletes minőségben tudtunk társalogni.

Holnap (05.02.) kb. 10:00-15:00 óra között Lajosháza felé leszek figyelésen.

Előzmény: PETIKA (4855)
VérCse Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4883
SNAKe

Ma Esztergomban jártunk, délfelé felmentünk, bazilikához, még a harangtoronyból is próbálkoztam de semmi :(

VérCse

Előzmény: SNAKe (4879)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4882
Jó vételt! (vagy mi a fenét kell mondani :))
73 és DX! :))
Előzmény: scud_ (4880)
Z-M-an Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4881
Hahó!

Most értünk haza a rakpartról (pesti oldal). A 4/12-n jót értekeztünk J.Zolival és Moha bával (aki állítólag kocsiban ült, ámbár egészen sokáig hallottam őt).

scud_ Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4880
Üdv mindenkinek!

Pár hete keresgélek csak az éterben. Mivel nem akarok olyasmit kérdezni amiről már volt szó vagy orbitális hülyeség, olvasom a fórumot, de egyelőre időhiány miatt még nem tudtam végignyálazni az összes hozzászólást. Szinte minden kérdésre találtam választ, kivéve egyvalamit:
Hogy is van ez az 1/00 Budapesten? Úgy látom mindenki csak találgat, valaki meg tudná pontosabban magyarázni mi is ez a recsegés? Egyébként XVIII. kerületben hallgatózom, ha itthon vagyok.

Jó vételt!
(vagy mi a fenét kell mondani :))

SNAKe Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4879
A mogyorósi- szikla környékéről próbálkoztam ma délelőtt a 4/12-n. Közülünk senkit sem hallottam, viszont az esztergomi Kis-dunán manőverező hajók ( pl római gálya) szépen jöttek, de nem akartak szóbaállni velem. Délután valószínűleg otthon leszek, onnan egom takarásban van, de azért megpróbálom, hátha hallom mohát.

Moha bá!
Szapival hamarabb összejöhet a rádiós kapcsolat, mert ha jól tudom, ő valamerre arra lakik.

snake

Moha bá Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4878
Esztergom rémei figyelem! Némi készülődés után nekiindulok az ősi városnak. Nagyjából 1 és 4 között leszek arrafelé kihegyezett scan-nel. Leszek a Szamárhegy déli lejtőjén is, ahonnan belátom a fél várost. Remélem, valaki lesz vételen.
adavid Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4877
csomy: tisztán hallottalak téged, vagy hogy valaki hivogatott a szobámból, de nem rádióztam este. Mindenesetre Kispestig elment az adás.
csomy Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4876
Hmmm.
Visszaértem a tűzijátékról. Fenn voltam a Gellérten, a Lánc-, és a Margit-hidak felé figyeltem. De sajnos senkit sem hallottam. JZolival kicsit sikerült recsegnünk, de értelmes forgalmazás nem volt hallható. Valaki volt még valamilyen TwinTalkerrel, de nem szólt, csak nyomogatott.
Sajnálom, hogy nem tudtam beszélni senkivel...

csomy

nyomozo Creative Commons License 2004.05.01 0 0 4875
Azonkívül a MHz et háromszor írtad le három féle módon:)
hÁT ME NEM ÉRTEK HOZZÁ!

"60-65 dB választ el a megoldástól"
igen az a BRG rádióknál gyakorlatban stabil stabil közt 10W-nál 1km

Előzmény: Törölt nick (4874)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4874
nyomozo
"Ezt annak idején azért találták ki mint pl. -az egyik nagy felhasználó állami szervnél- mert a rádiók 10.7 MHZ –s KF-fel rendelkeztek. Mivel ezek a készülékek tükörfreki csillapítása nagyon gagyi volt ezért a tökörfrekit annak osztották –a bizalmas felhasználok közt- ki az alap „keverést” használta.
10.7+10.7=21.4"

Ezt remélem nem komolyan gondoltad.
Az elv az nem rossz, csak 60-65 dB választ el a megoldástól:)
Na most ilyen rádióból egy jó néhány százat megjavítottam már,erre inkább nem írok semmit.
Kvarcos rádió ~22 megahertzes szélső csatorna távolsággal varikapos bemenőkör hangolás nélkül..., ez olyan spanyol viasz feltalálásos.
Az FM 302 is csak kb 6 megás sávszélességű volt, nem beszélve arról, hogy ezeknél a BRG rádióknál jóegynéhány típusnál 153 Mega alatt A típusú(alsó sávos), efelett B típusú(felsősávos)panelekkel készültek, még ezt is ötvöznéd.

Azonkívül a MHz et háromszor írtad le három féle módon:)

Előzmény: nyomozo (4863)
nyomozo Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4873
Gabó600

Az antenna kérdésben igazad van, de a gazdasági visszaéléseket nem ezen a forumon kell megtárgyalni.
Még annyi, hogy az antenna csak a jéghegy----csúcsa. : )

Előzmény: Törölt nick (4866)
DNT Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4872
Hello! Amint azt olvashattad,holnap 11o-tol fülelhetsz,de most a 4/00-an,ha htibi222-vel nem jönne össze,akkor a megbeszeltek szerint maradok bekapcsolva amig el nem indultok haza.A többit majd radion,jo utat!
Előzmény: ChemeGuevara (4871)
ChemeGuevara Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4871
Hi Dnt! Elmentem Keszthelyre, mert olvastam a Neked szolo emailt, de nem hallottam Htibit sajnos.
Probaltam forgalmazni, 6.00 -jott egy Ildiko nevu lany, de senki mas .
Előzmény: DNT (4869)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4870
Hayloft Ezekiel:

Láttunk már ennél erősebbet is. Mivel meghív(z)ott vendég voltam, nem akartam PMR-rel a zsebemben érkezni, így nem tudtam kipróbálni a dolgot, de hazafelé arra kanyarodok (úgyis térképet kell tesztelnem, így teszek pár kerülőt), és menni fog a scan ezerrel.

Ha kiborult szemetesről lesz szó, akkor takker, ha gyanúsan olálkodó EU-fóriás részegekről, akkor a biztonsági. :-)

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4868)
DNT Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4869
htibi222! Elfelejtettem mondani en legközelebb 4.-en leszek szamitogepközelben,ezert meg 1 alternativa,hatha holnap de.meg nem olvasod az üzenetemet:masik idöpont legyen holnap 15o-ra,vagy kesö este ugy 21o utan.
Előzmény: htibi222 (4860)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4868
hát azért ez erős...
nem lehet, hogy ők is csak a takarítókkal kommunikálnak ezen?
vagy túl jóindulatú vagyok? :)

(óbuda osanban a takker nyomul pmr-en)

Előzmény: Moha bá (4865)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4867
De a pl.német rendőrség(melynek a rádiórendszerét igen jól ismerem) megoldotta a dolgot,akár 4m en, akár 2m en nézzük.
De a horvát, svájci, szlovén, osztrák, stb is:)
A kvarc akkoriban meg fillérekbe került,a nevezett cég rádióiban használt 300-400 féle frekijű kvarc közül 5 vagy 6 ugyanazon frekijű lett, nem hiszem hogy nagy spórolás volt, ugyanannyi darabot kellett rendelni,ezt nem befolyásolta a frekije.

Példa:ugyanannyiba kerül 2 darab 50 megás kvarc, mint egy 50 megás és egy 49 megás együtt, a kvarc árát a frekije ezen a tartományon belül nem befolyásolja.
Érted?

Előzmény: Törölt nick (4866)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4866
nyomozo
Ez igaz a pl CR 4 es vevőkvarc= XA 10 vevőkvarccal.
Meg a BS 2 is az XA 8 al ha jól számolom fejben.

De a harmincezer forintos kathrein antenna darabjait számolva igen busás többlet jön ki a hagyományos antennákhoz képest.

Előzmény: nyomozo (4863)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4865
A biztonsági szolgálatok borzalmairól szóló kis színes sorozatunk ma újabb fejezettel bővült:

Történt, hogy voltam a Rádióban (nem PMR, hanem Magyar), és a kapunál megcsodálhattam, hogy milyen adó-vevőket használnak. A biztonságiak asztalára volt letéve két Alan 456r, de nem is akármilyen, hanem a legunprofesszionálisabb ezüst-műanyag színű izé. :-))

Még titokban reménykedem (majd megyek máskor is megnézni), hogy csak véletlen volt, és valamelyik őr vette otthonra, de nem úgy nézett ki. Nagyon ott voltak akkor is, amikor mentem, meg akkor is, amikor jöttem.

Márpedig az Alan szerintem nem lő át azon a halom falon, ami a Rádió épületkomplexumában van. Aki szokott arra járni, nyomhatna néha Scan-t. Én is fogok. :-))

Moha bá Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4864
HG4I:

Az általad említett FTH-XX10 sorozatot, ha összevetjük a mostani VX-xxx sorozattal, rögvest szembetűnő lesz, hogy utóbbinál lényegesen nagyobb felületű a ház fémrésze. Vagyis jobb ellensúlyt képez, mint a régi FTH sorozatúaké. ez alkalmasint 1-3 dB-t is jelenthet!

Köszönöm szépen, hogy megadtad a végső érvet a VX-2 kontra VX-7 küzdelemben. Nem mintha nem lett volna eddig is elég. :-))

Előzmény: HG4I (4858)
nyomozo Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4863
gabó

Amúgy meg sok cégnél 21 MHz van a két csatornatartomány között sajnos.(Aki ezt annak idején kiosztotta ,rádióról fogalma sem volt)”

Elnézést, hogy neked esem de meg kell védenem azt kis tudatlan hülyét ki a 21 Mhz dolgot kitalálta.
Ezt annak idején azért találták ki mint pl. -az egyik nagy felhasználó állami szervnél- mert a rádiók 10.7 MHZ –s KF-fel rendelkeztek. Mivel ezek a készülékek tükörfreki csillapítása nagyon gagyi volt ezért a tökörfrekit annak osztották –a bizalmas felhasználok közt- ki az alap „keverést” használta.
10.7+10.7=21.4

És így még az sem volt ritka, hogy ugyanaz a vevő kristály jó volt az alsó és a felső keverésnél kiosztott csatornára is.

érted????

Előzmény: Törölt nick (4861)
DNT Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4862
htibi222! Nem tudom,hogy ezt este 8-ig meg olvasod-e,de mivel most a munkahelyen vagyok es csak 23o utan erek haza,ma csak kesö este jo.Holnap meg nem tudom mit tervezek estere,ez idöjarasfüggö,de 11o de. megfelelö idö lenne.Hasznald a 4/00,ez errefele eleg csendes.
Előzmény: htibi222 (4860)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4861
HG4I

A 2010 es Yaesunak a gumiantennája pontosan beszabva is olyan, amilyen,inkább nem mondok semmit róla.Amúgy meg sok cégnél 21 MHz van a két csatornatartomány között sajnos.(Aki ezt annak idején kiosztotta ,rádióról fogalma sem volt)
A Yaesu az életben nem fog elérni a Motorola színtjére profi rádióban.Ugyanúgy a Maxon sem.Ezt elfogultság nélkül ki lehet jelenteni.
Gondolom nem kell felsorolni a hivatkozott Yaesu szériának a típushibáit neked?
A 4 es körzetből gondolom hol melózhatsz,neked ezt a márkát szívvel lélekkel védened kell:)

Egyben kérdezném, hogy FTL 2011 alkatrész ügyben megkereshetnélek e mailban?

Gabó

Előzmény: HG4I (4858)
htibi222 Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4860
DNT !
Azt elfelejtettem irni hogy nem leszek net közelbe és "fa" antennával is próbálkozok.
htibi222 Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4859
DNT !
Ma este 8 körül a "bázisról" próbállak keresni ha nem megy, vagy nem hallasz rendesen akkor mond meg hogy szombaton mikor próbáljam a Szent Mihály kápolnától.
Üdv: htibi
HG4I Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4858
Szia Gabó600!

Engedj meg egy kis kiegészítést.
A Sorrentó kísérletében említett FHA-3A antennát 420-440 MHz sávközepére méretezték. Ott jól megy.
A YAESU (de a Motorola is) "gumi"antennái a VHF és az UHF sávokat (136-174 és 400-512 MHz) több szegmensben fogják át.
A VHF-sávosak FHA-1A, B, C, D jelzéssel 4 részben, az UHF sávot pedig ugyancsak 4 részben FHA-3A, B, C, D jelöléssel, némi kis átfedésekkel. Az üzemi sávszéleken a VSWR nem lehet több, mint 1:2.
Mindezt a gyártól még megspékelik avval, hogy praktikus használati szempontok miatt kínálnak normál, L = long és S = short változatokat. Az S változatúak (nyilván, csodák nincsenek) gyengébbek.
Az érezhető különbség messze nem ebből ered. Az általad említett FTH-XX10 sorozatot, ha összevetjük a mostani VX-xxx sorozattal, rögvest szembetűnő lesz, hogy utóbbinál lényegesen nagyobb felületű a ház fémrésze. Vagyis jobb ellensúlyt képez, mint a régi FTH sorozatúaké. ez alkalmasint 1-3 dB-t is jelenthet!
Ráadásul az FTH sorozanál a készülékek is 3 részben fogták át a sávokat!!!
A probléma akkor kezdődik, amikor nagy tudorok - egyébként szakszerűen - áthangolják a készülékeket, de az antennát már elfelejtik lecserélni, vagy (ha az kell és lehet) vágni belőle......
Pont erre a feladatra "találta ki" a gyártó például az FHA-7X antennát, amelyben az X azt jelöli, hogy beszabással hangolandó az üzemi frekvenciára.
Úgyhogy nyugodj meg: sem egyiket, sem másikat nem hülyék csinálták hülyéknek. Csakhát: tudni kell, mire készítették....
"Kérdezze meg orvosát, vagy gyógyszerészét...." :)

üdv: HG4I

P.S: Sorrentóval mindezt személyesen alaposan kiveséztük a minap. ;)

Előzmény: Törölt nick (4851)
attilaandor Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4857
Szia Sorrento!
Nagyon érdekel az Alanra az antenna!
attilaandor@marketorg.hu
Előzmény: sorrento (4849)
attilaandor Creative Commons License 2004.04.30 0 0 4856
Hi!
Engem érdekelne az a megoldás amit az Alan-nal csináltál!
attilaandor@marketorg.hu
Előzmény: sorrento (4849)
PETIKA Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4855
Üdvözlet a PMR társaságnak!
Elég régen jártam itt a fórumon, mostanában kevés az Internetidőm, és sok a hozzászólás :)
Holnap (ápr.30.) délután 15-18 között valamikor (ha az időjárás a kegyeibe fogad) megkeresem a GCPMR ládát a Nagy-Hársasnál. Ha alkalmas a helyzet, a toronyba is felmegyek. Természetesen az Alan456R nálam lesz a 4/12-re állítva. 1-én Gyöngyösön a repülőtéren, 2-án a GCsihu láda környékén próbálok kapcsolatba lépni valakivel az éter hullámain keresztül. Intézkedjetek, hogy ne essen az eső! :)
csomy Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4854
Én is voltam kinn, de még 9előtt. Le kellett szaladnom az utcára, előtte recsegett a rádió még fenn a lakásban. Vittem magamal,és a belvárosból, az Oktogontól sikerült kristálytisztán forgalmazni Dragunovval.
adavid Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4853
most este 9kor kinn voltam a tetőn és egész sokan voltak a 4/12n. Dragunov, magpet, volt valaki aki elfoglalt volt, és csináltunk egy antenna tesztet még valakivel csak elfelejtettem a nevét. (Pvel kezdődik.) ki kellett próbálni az új szerzemnyemet(szokásos alan).

Ez nagyon tetszik ez az antenna. A tuningolt külső BNCs kivezetéshez egy elln BNC meghosszabítása ez? a 17.3 cm az ellendarab +drót pontos hossza? Jó lenne a fórumra beszúrni erről egy képet!

az alan tuning ha jól tudom gari vesztéssel jár. Van valami belső ismertető amiről felismerik hogy ki lett bontva(kivéve ha végigmérik, hogy elcsavargattam..)

@david

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4852
asszem pmr-en (legalábbis ilyen nemdrágákban) inkább spórolnak pár fillért az antennán, hiszen elég egy darab drót is feltekerve...
Előzmény: Törölt nick (4851)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4851
Ezek is alátámasztják, hogy nem csak az amatőrrádiók gyári antennái nagy nullák némelyik, hanem ez átgyűrűzött a pmr re is.
A profi rádiók antennái, pl motorola, meg vannak rendesen csinálva.GP-300, GP-320-340 tuti hibátlan)
A Yaesu FTH- XX10 széria gyári antennája elég ramatyra sikeredett szintén.
Sok gyár csak úgy ad valamit hozzá,úgy is lecseréli akinek kevés, de a pmr en elméletileg az antenna nem csatlakozós,azt hinné az ember, hogy rendesen megcsinálják.
Előzmény: sorrento (4849)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4850
Tedd közzé! Egy fényképes beszámoló a honlapodon, sőt: a pmr.hu tuning rovatában kiváló lenne. Ha megtámadod vele magpet-et, biztosan kiteszi, és - ha nem titkolod - a nick-edet vagy e-mail címedet is megreklámozza vele.
Előzmény: sorrento (4849)
sorrento Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4849
BNC-s Alan 456-osok figyelem!
A hétvégén volt egy kis időm méregetni az Alan néhány jellemzőjét. Melléktermékként sikerült egy igen meggyőző teljesítményű kézi antennát összehozni.El is neveztem penetrátornak :-)
Nem én találtam fel a spanyolviaszt: ez egy negyedhullámú antenna pontosan bemérve térerősségmérővel egy kis trükkel.
Az eredmények a térerő függvényében: Yaesu gumiantenna /FHA-3A/: 75mV ; gyári Alan antenna: 140 mV, saját készítésű: 570 mV!!!
Először nemigen hittem a méréseknek, ezért kipróbáltam igen rossz domborzati körülmények közt. Az eredmény: a gyári antenna mellett kinyomott zajzárnál az ellenoldalon a hangomat felismerték, de beszédérthetőség nem volt. /A Yaesu hasonlót produkált/. A saját antenna nyitotta a zajzárat és kis zajszint mellett tökéletes beszédérthetőséget biztosított.
Az elkészítés: egy BNC dugóból szedjük ki a tüskét. Forrasszunk hozzá 1mm vastag lakkszigetelt rézdrótot és vágjuk le 17,3 cm hosszúra. A 17.3 cm a tüske kilépésétől értendő a BNC aljzatból /a tüske látható része is beleértendő!/ A bemérésnél 1 mm is számított! A kis trükkre véletlenül jöttem rá. Az antenna csak így szűzen bedugva hozza ezt a teljesítményt! Ha a BNC csatlakozóján keresztül teszem fel, tizedére esik vissza a térerő. Volt még néhány érdekes mérés, de már hosszúra nyúlt ez a beszámoló ha valakit érdekel szívesen közzéteszem.
Üdv: Puding
ui: nemsokára egy méretezett ellensúlyt is tesztelek.
msmks Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4848
bocs, de rossz nézni. "papagáj".
Előzmény: biker78 (4846)
Csigabiga 1 Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4847
Sziasztok!
Elkezdtem olvasni a fórumot az elejétől. Az a 8/08 csatorna él még, vagy már elhalt?
Üdv: Csigabiga
biker78 Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4846
Hello 20wattman.

Amit irsz érdekes, sőt jol hangzik, főleg ,ha belegondolok hogy a szlovákok régen a CB-sávba telepitettek ilyen ismétlő /papagály/ átjátszokat. Nemrég még ment az 5-ös csatornán pont ilyen átjátszó, a 2.ker tetejéről h=200m, 20-as ctcss-el, de sajnos a sok zavar miatt ki lett kapcsolva. Igazábol mi is egy megfelelő helyet keresünk neki, nameg egy zavarmentesebb csatornát. A papagály egyébként bárhol elmüködik, ugyanis napelemes. Egyébként a paraméterek: 5/8lambdás antenna 0,5W /de ezt már itt többször leirtam/. Ha van igény az átjátszora szivesen bekapcsoljuk bármelyik csatornára./Egyébként 16mp.-es ISD ic van benne ami 1000 Ft volt/

Előzmény: 20wattman (4845)
20wattman Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4845
Egy PMR-rádió + egy hangtároló ic(ISDXXX'-4500HUF) + mikrovezérlő. Ja és valami magas pozició + táp(na ezzel gondok vannak) = működik.
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4844
Véleményetek szerint nem lehetne itthon is csinálni valami hasonlót?
Régebben olvastam itt (kb egy éve), hogy valaki Buda egy magasabb pontjára elhelyezett egy házi készítésű átjátszót, Papagájnak nevezte. Tud erről valaki valamit?
Egyébként miből áll egy ilyen?
Előzmény: 20wattman (4843)
20wattman Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4843
"valami magánjáték" -hivatalos nem is lehet.
de attól függetlenül nem sért tv-t.(0.5W-telj)--bár ebben nem vagyok biztos lehet hogy több az.
msmks Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4842
az allam biztos ott is pontosan annyit foglalkozik a pmr savval, mint nalunk...
es jol is van ez igy!
Előzmény: HegyenVolgyon (4841)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4841
és ez egy hivatalos dolog, vagy valami magánjáték?
Gondolom, ha hivatalos, állami lenne, akkor nem kapcsolnák le a magyarhangra.
Előzmény: 20wattman (4840)
20wattman Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4840
Ahogy mondod Kassán egész nap üzemel Miskolcon
is jól vehető és el is érhető!!
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4839
Micsoda? Szlovákoknak van Pmr-átjátszójuk? Vagy amatőrről beszélsz?
Előzmény: 20wattman (4838)
20wattman Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4838
Hali,__rafkósak ezek a szlovákok ha meghallanak valakit az átjátszón(6-os csatorna + 18ctcss tárolja és visszaküldi a szöveget, QTH:Kassa), magyarul beszélni...::))))))))))))))))))))...
már ki is kapcsolták, -ezt már többször tapasztaltam. Lehet hogy nem szeretik a
magyarokat? :(
Csigabiga 1 Creative Commons License 2004.04.29 0 0 4837
Szia Gábor!
Veled beszélgettem?
Én Zuglóból szóltam. Ha igen, akkor bocs, csak sajnos nem értettem a nevedet ez elején!
Később már hallotam Gabit a kilátóból (ez Te voltál), de nem vagyok 100% -ig biztos benne, hogy előtte Veled dumáltam!
Üdv: Csigabiga
Előzmény: guaaa29 (4833)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4836
Sziasztok!

Két mondanivalóm van.
Az egyik, hogy holnaptól szombatig a börzsönyben leszek Pmr-rel kóspallagi bázissal, de mindenfelé tekeregve bringával. A magaslatokról majd próbálkozom.

A másik, hogy volt szerencsém élőben látni egy (Alan) Albrecht Tectalk Joker-t. Na mondanom sem kell, hogy ég és föld kiézetre a seggvakaró 6000-essel összehasonlítva. De nemcsak kinézetben. Pl gumiantennája van, ami cserélhetőre van kialakítva, a ptt oldalt van,leddel jelzi az adást, nagyobb, jobban látható a kijelzője... Egyedül a ctcss szól a 6000-es mellett.
Na ezt most azért írtam csak, mert nem egészen értem ezt a látható minőségi különbséget, mármint hogy a Tectalk "kütyünek" néz ki, a seggvakaró meg kínai játéknak. ?

Üdv.

csomy Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4835
Egyelőre még csak 1/4es botokkal próbálkozom,meg egy HB9CV is van, de ezek kevesek ahhoz, hogy innen a szobából érdemesen lehessen forgalmazni. Hajtok egy nagy külső antennát, azzal biztosan menni fog. Akár messzire is. Ügyintézésen múlik, hogy mikor lesz.
Előzmény: magpet (4826)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4834
Húúú, ha szóltál volna!
Még viszonylag jó pozícióban is voltam, tuti hallottalak volna. Igaz vendégségben jártunk, de ha előre tudom, bekapcsolom az adott csatira a pmrt pár percre, ott lapult a táskámban... :(

Legközelebb szívesen...

Előzmény: guaaa29 (4833)
guaaa29 Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4833
Sziasztok, ma vagyis 28-án egy csomót próbálkoztam ismét az Erzsébet kilátóból a János-hegyről. Ez este nyolc tól volt. Aztán sikerült "külsősökkel" beszélnem, elég sokakkal,de közeletek senkivel. Hol vagytok ilyenkor héj! Gábor
Moha bá Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4832
PetyaMűvek:

Az "én időmben" még valóban felmentést élveztek a mérnyökökök, de azóta ez a lehetőség elmúlt :-(

Ejnye, no! Most már csak annyi kell, hogy ne adjam fel. Amúgy az a rész megy legjobban, így nem félek tőle, node pont az hozta meg a kedvem ahhoz, hogy vizsgázzak, hogy végre valahol kivételezett lehetek. Kösz, hogy megnézted! Ha levizsgázom, akkor tudd, hogy a Te érdemed, még ha úgy is, hogy dezinformáltál. Enélkül még 20 évig gondolkodtam volna rajta, hogy kell-e nekem HAM vizsga. :-)

Előzmény: PetyaMűvek (4805)
Wartburgos Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4831
Vices lenne ha valaki a vizsgán eltéritené a motorosokat, oszt még megbuknának.-:))
Előzmény: Törölt nick (4827)
htibi222 Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4830
Ma délután az Irottkő és a Szent Vid között fél úton rádióztam.
Egy kőszegi és egy szombathelyi rádiós,valamint két konkurens földmérő brigád az egyik szhelyről (14 km)a másik Vépről(22km) szólt vissza. A szombathelyi rádiós srác hihetetlenül jó minőségben szólt.
Apropó miért nem használnak LPD rádiót az ilyen dolgozgatók 69 csatorna stb..
magpet Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4829
j.zoli: a tollkabát-küldeményt sem felejtettem ám el, de most nem állhatok neki webezni, mert ki leszek moderálva asszony által. :)
magpet Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4828
Nálunk kerti móka lesz, megsütünk mindent, a PMR-ek kivételével. A teraszról biztosan kiabálunk, de az sem kizárt, hogy éjjel még felhaladunk valami csúcsra. Mindenesetre ha felértél, kiálts egy nagyot mondjuk ne 500mW-tal :), és próbálkozunk!
OFF: kiválóan működik a küldemény, sok érdekeset hallottam már! Köszi!
Előzmény: J.Zoli (4818)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4827
Részemről ok. Úgyis elvonási tünetem van. Ma du a motoriskola tanulóit követtem végig, mert pmr-el tartották a kapcsolatot a motor és a követő autó között.. Én meg mentem előttük biciklivel arra, amerre utasította a motorost :)
Előzmény: Wartburgos (4784)
magpet Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4826
Gratula a cucchoz, tényleg jól néz ki. nem gondoltam volna, hogy a 6000-esre értelmes módon lehet BNC-t építeni.
Rossz hír: a garanciát buktad! :))

Esténként szoktál lenni külső antennával? Ha jól felteszed a tetőre, talán nem kizárt, hogy beszéljünk. Mindenesetre az oktogon környékén mostantól vadul fogok kiabálni, előbb-utóbb csak összefutunk!

Előzmény: csomy (4821)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4825
Csak megkerestem, én régebben csináltam kísérleteket a HI/LO-ra vonatkozólag.
Katt!
Előzmény: DNT (4820)
Wartburgos Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4824
Üdv. TRCGabi!
Ez nagyszerü! Momentán 99 % hogy 8 órakkor a Shell kútnál leszek, egy klubtársat várok és megyünk tovább Kecskemétre. Persze ehez az kell hogy reggel időben induljak. Ha wartburgoskunyacmeganeklubpontyhura nyomsz egy e-mailt küldöm a telcsi számot igy letudjuk a távolságot győzni.
Előzmény: trcgabi (4817)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4823
szintén buliban leszek, de a rómairól a 3as6ár nem lehetetlenség...
majd viszek rádiót és próbálkozom kapcsolatot teremteni (csak az asszony meg ne tudja:)
Előzmény: J.Zoli (4818)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4822
Valószínűleg én voltam a tettes. Ládázás közben sikerült.
Persze én mást is hallottam a hegyről, főleg baromkodó darusokat. Mikor mi befejeztük, akkor "nagy kegyesen" velük is szóba álltam. :))

snake

Előzmény: Magnat (4812)
csomy Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4821
Üdv mindenkinek!

Örömmel tudatom mindenkivel, hogy megszületett az első TwinTalker 6000 BNC csatival. Legalábbis úgy tudom, ez az első. Vélemény, hozzászólás, egyéb ide: csontosgabor[kukac]hotmail[pont]com

üdv.: Csomy

DNT Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4820
Az en asztaliradiomon is van HI-LO üzemmmod,es szerintem ez itt funkcional.Ezt bizonyitja a racsatlakoztatott gyari erösito POWER L.LED-soros kijelzöje: amig 10mW-nal csak harom vilagit,addig 0.5W-nal az összes(5)+a fesztap ampermerö müszerje is nagyobb terhelest mutat 0.5W-nal.Az mondjuk erdekes,hogy az erösitö meghajtasahoz a gyari leiras szerint elvileg min. 0.25W-(0.5W)szüksegeltetik,es a 10mW-nal is müködik.Igy elkepzelhetönek tartom az elterest a gyari leirtaktol,marmint a 10mW-ot illetöen.Az ALAN viszont ezt a funkciot az asztalikeszülekebe mar nem epitette be,igy nem tudom megmerni a különbsegeket.Mas,BNC arnyekolas:több proba utan en is a legjobb forrasztasi pontnak az arnyekolofolia labat(nalam ez lemezböl keszült es teljesen zart)talaltam.
666Forester Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4819
Én vlsz. egyik buliból esek a másikba, de akkor viszek rádiót aztán meglátjuk...

Lesz ma valaki aktív Budaörs-Bp. Móricz Zs. körtér - XI. ker. Etele út útvonalon? 22:00-tól 23:00-ig? :)

az utóbbi két napban próbálkoztam de mindíg pont mikor már hazaértem indult meg a forgalmazás egyik nap a hármashatár hegyről tegnap meg asszem a gellértről nyomta valaki...

J.Zoli Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4818
Pitnyul
Már Csominál van a HB antenna , vele egyeztess ha tesztelni akarod. Más: Megjött a gumigomb USÁból a Moti T6222höz, most hoztam el a cégtől. Egyből vettem is négyet...Már kész is, hibátlan.
Megint más: Péntek este-éjjel rengeteg tüzijáték lesz az EU csatl miatt országszerte. Felcibbanunk lánnyal a 3ashatárhegyre éjfél előtt, szétnézünk, kiváncsi leszek miket látunk. (meg hallunk, mert viszek rádiót, ha valaki kedvet érez, összerádiózhatunk, vagy felmehet más púpra, esetleg ide, de nem adom át a helyem:) )
Előzmény: pitnyul (4815)
trcgabi Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4817
Wartburgos//Képzeld szombat reggel Dunaföldvár felé megyünk az ott rendezendő autocrossra.Lesz nálunk PMR is,de ha már a Shell kutat emlegetted akár össze is futhatnánk.Majd ha a környéken leszünk,belövöm a 4/12-őt.
Üdv:TRCGabi
666Forester Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4816
Moha Bá:

elvoltam szabin, ezalatt volt egy pár link én az azok alatti anyagokat töltöttem le...te szerintem valami komolyabbra gondolsz? mert gondolom azokat te is megnézted...persze ha rosszul gondolom akkor már küldöm is...

Előzmény: Moha bá (4802)
pitnyul Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4815
J.Zoli und Csomy
hbc9v tesztnek nézek elébe!!!!! szólj vagy mailj!
Előzmény: J.Zoli (4798)
pitnyul Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4814
HI-LOW izgalom:
Én úgy emlékezem, hogy van külön mikrofon érzékenység állítója az ENTER+BEkapcs esetén.
Előzmény: Pancser2 (4804)
lesifotos Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4813
Üdv htibi!

Ha Szhelyen vagyok, akkor esténként a 3-as, illetve 4-es csatornán kiabálhatsz nekem a Derkovitson.

Előzmény: htibi222 (4767)
Magnat Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4812
Sziasztok,

kivel dumáltam vasárnap délután a Róka-hegyről 4/12-n? Én az Örsről nyomtam.

SZapi Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4811
Ha jól tudom egy átjátszónak két sávja van, egy felmen? és egy lejöv?.
Egy csatin tud úgy m?ködni az átjátszó, hogy ad is meg vesz is?
Vagy talán tekergetni kell a PMR-t két csati közt?
Előzmény: 20wattman (4809)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4810
Húúú, ez érdekesen hangzik!
Na, akkor én lehet, hogy próbálok egy merészet valamikor :)
Előzmény: 20wattman (4809)
20wattman Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4809
Hi,... halihó Miskolc és környékbeliek!: Kassán (szlovákia):) működik egy PMR-átjátszó a 6-os csatin + 18-as ctcss(123.00Hz), elég jó az érzékenysége miskolcról magasabb pozicióról
lehet rajta beszélgetni. Szlovákul nem tudok de angolul sikerült beszélni 1-2 emberrel.

Jó kisérletezést.

Giordano Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4808
www.pannondxc.hu, csere bere rovat,
]j dobozos 15e.

JG

Előzmény: adavid (4789)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4807
- modulacio-hoz visszaterve, lehet fulre nem is fogysz igazan, muszerrel kene nezni a loketet. :)
Előzmény: Giordano (4787)
csomy Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4806
Lelcache!

Sajnos az emailt nem kaptam meg, de napközben többször ránézek majd a NETre, és ha ugy van, délután elmegyek érte.

csomy

PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.28 0 0 4805
Szia Moha Bá !

Attól tartok rossz híreim vannak ! Utánna nézetm a villamosmérnökös dolognak. Az "én időmben" még valóban felmentést élveztek a mérnyökökök, de azóta ez a lehetőség elmúlt :-(

Előzmény: Moha bá (4788)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4804
OFF: Én is gratulálok! Motoron nincsen "csak", csak két kerék: a bedugult Árpád-hídon irigylem piszokul a robogósokat...

ON: Az ALAN 456R HI-LO módja kapcsán partvonalról bemekegve imho mikrofon-érzékenységet állítgathatunk. Mint a TA-200-on. Nekem legalábbis annak tünik.

Előzmény: csomy (4803)
csomy Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4803
Gratulálok! Ez egy igazán csodás gép lehet! Én csak robogóval nyomulok, de megszállott motoros vagyok.
Előzmény: Pancser2 (4801)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4802
666Forester:

Azt a vizsgaanyagot elektronicse el tudnád nekem küldeni? Írtam e-mail-t a "hivatalos forrás"-nak pár napja, de se hír, se hamv. Valaki megnyugtatott, hogy talán 1-2 hét múlva kapok majd választ. Azaz valamikor a vizsga után. :-(

Előre is kösz!

Előzmény: 666Forester (4794)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4801
J.Zoli:

OFF: Ezüstszürke Honda ST 1300A '02 (Pan European), egy rakat gyári cuccal: markolatf?tés, 3 doboz+könyöklö+3. féklámpa, körbe szélterelök, rádió, BAEHR Ultima XL intercom, rádiótelefon, PMR, RFMP3, radaros riasztó... Tömény élvezet :)))

ON: OK, ki fogom próbálni vmelyik hegyet. Innen leghamarább Dobogókö ugrik alám, olyan 20 perc. Csak a gyerekeket nem tudom hová tenni, sebaj, viszem öket is :)

Előzmény: J.Zoli (4796)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4800
csomy
..megvan a számod, de itt az enyém 135-134-614

06-90 ... ? :)))) rúf ann :)) ject :)

Előzmény: csomy (4797)
lelcache Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4799
Válasz ment!
Előzmény: csomy (4795)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4798
Csomy
...Szükségem lenne (egy próba erejéig) egy BNC csatlakozású PMR antennára(lehet koaxos külső is, de mindenképp körsugárzó! a YAGI ideje még nem jött el...

Örömhir 1: Ha kell tudok adni egy kétsávos BNC-s gumiantennát, 446-on is jó még.
Örömhir 2: Odaadom próbára a másik HB9CV antennámat (igaz ez 434-re van hangolva,de 446onis ketyeg azért). A másik (446-os) pitnyúlnál van, ugyhogy ha kell és nálad lesz ez, forduljatok szembe az antennákkal, és teszteljétek!

Előzmény: csomy (4790)
csomy Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4797
Jó hogy látlek Zoli!
Ha tudsz, gyere ICQra. megvan a számod, de itt az enyém...
135-134-614

csomy

Előzmény: J.Zoli (4796)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4796
Pancser2
Milyen mocid van?
...ut-Arpad ut utvonalon, de nem talaltam senkit...
Motorozz fel (főleg hétvégén) valamelyik púpra, neked a 3ashatárhegy adja magát, és nem fogsz unatkozni , úgy gondolom lesz pár ládász, ill PMRista.
Előzmény: Pancser2 (4779)
csomy Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4795
Lelcache!

Írtam neked mailt! Ha lehet válaszolj!
Kösz

Előzmény: lelcache (4791)
666Forester Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4794
Khm...

amúgy csak halkan, ez az amatőr vizsga engem is érdekel, az anyagot már kinyomtattam... jelenleg feldolgozás alatt :)

JZoli te is ígértél valami címet vagy a többiek már kivesézték?

DX & 55 :)

666Forester Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4793
Ki volt aki tegnap este 23 körül a Hármashatár hegyen tesztelte a rádióját? tisztán hallottam, de ő sajna nem engem...

Kik voltak akik fenn ragadtak egy hegytetőn mert elment az uccsó buszuk :) ? asszem a 2-n forgalmaztak...

Hátha.

lelcache Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4792
MédiaMarkt-okban van ilyen. De ha hozzáértő eladóval is szeretnél diskurzálni picinykét, akkor a DND telecom center is szóba jöhet. www.dnd.hu
Előzmény: adavid (4789)
lelcache Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4791
Ha már így meg lettem szólítva :-), én tudnám nélülözni az 1/4-es BNC-s antennámat kis időre, mert van másik is, és van másik rádió is. Ha jól emléxem Budán lax. Én minden nap 9-16-17-ig megtalálható vagyok a III. ker Huszti úton. Ill. nem mindíg vagyok ott megtalálhatő, de ott tudom Neked hagyni, ha nem jön össze a közös időpont. Ellenkező esetben a Pólus Centernél vehető át!
Remélem tudok segíteni.
Előzmény: csomy (4790)
csomy Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4790
Tisztelt Fórumlakók! :))))

Tisztelettel szeretnék kérni Önöktől egy szívességet! :))))
Szükségem lenne (egy próba erejéig) egy BNC csatlakozású PMR antennára(lehet koaxos külső is, de mindenképp körsugárzó! a YAGI ideje még nem jött el), olyanra, mint az 1/4esek, Lelcache repertoárjában. Nem muszály 1/4esnek lenni, az uj csatlakozómat szeretném letesztelni, mielőtt antennavásárlásba fogok! :)
Kérem, ha tudnátok segíteni nekem írjatok ide, vagy az itt fellelhető e-mail címemre! :)
Budapesten vagyok fellelhető, bárhová bármikor elmegyek, hogy pár napra birtokolhassak egy ilyen antennát! :))

Előre is köszönöm a segítséget: Csomy

adavid Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4789
Eldöntöttem hogy egy alan 456 (boldog) tulajdonosa leszek a versenyre, de ehez a ti segitsélgetek is kell.

Tudtok így kapásból erre boltokat amit ajánlotok?

Mennyire megbízható a használt?

szóval, nem elsettenkedni e kérdés felett:)
@david

Moha bá Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4788
PetyaMűvek:

Moha Bá: Én említettem a villamosmérnöki felmentést, de most levert a víz, hogy honnan emléxem rá... Utánna nézek... OK ?

Kösz, ha nagyon messze van, ne törd össze Magad különösebben, majd rákérdezek hivatalosan.

Amúgy nem kötelező a tanfolyam, 140 oldalas jegyzet + cd jár hozzá, szerintem abból is fel lehet készülni..

Helyes. Az időm ugyanis aranyból van, és csak éjszakánként beváltható értelmes dolgokra. Akkor pedig ritkán van tanfolyam, azt hiszem.

Mikor hallhatunk úgy mint HG5MOHA ? :-)))))

Azt majd meglátjuk. Ha lesz időm megtanulni a 140 oldalt, akkor talán már május közepén. Ha nem, akkor csak július közepén, mert a júniusi vizsga idején az anyacégünknél leszek párezer kilométerre.

hg9mck:

(Egy villanymérnöknek az egész műszaki vizsga olyan könnyű, hogy nem éri meg előkaparni a diplomát!)

Igen, ezt én is tapasztaltam, amikor minap kitöltöttem az interneten egy próbavizsgát, de én gyűlölök vizsgázni, ráadásul rettentő vizsgadrukkos vagyok. Akár tudom az anyagot, akár nem. Ezért már az is nagy segítség, ha 2-3 kérdés kimaradhat.
A diplomám pedig az egyik fiók tetején van. Nemrég kellett valahova a másolata.

Előzmény: PetyaMűvek (4769)
Giordano Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4787
gondoltam rá, de nem hallok modulációban különbséget 1 másik rádión,
érzékenységet nem tudtam még tesztelni.

ÜDV JG

Előzmény: TamiBT (4777)
666Forester Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4786
hopsza...

egyet kihagytam...

A Pisznice D-i oldaláról sikerült magpetet is összeszedni, amikor épp a Lovas szikla felé tartottak mudman-ékkal...aztán később én Tatán a vasúti felüljárón ők meg a Turul-nál...

666Forester Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4785
Nos...

1. Mint látható meguntam a várakozást a Tisztelt Moderátorok segítségére és létrehoztam egy új Forester-es nick-et a kavarodást megelőzendő.
Mostantól újra...Fotós => Forester

2. Mindenkinek köszönöm a próbálkozást, hogy nem hagytatok minket magunkra ott a hegyen !!! Sajnos csak Szapi-val (és barátnőjével 8> ) sikerült beszélgetni (és még első napon golfman-el? épp ládáztak a környéken) a videók nemsokára megjelennek a honlapomon.

3. SNAKE ! ne csüggedj ! nemsokára tuti összejön !
FIGYI! MINDENKI! máj.22-23 Kinizsi Százas Teljesítmény Túra melyen én is végig zarándoklok, természetesen full-ra töltött PMR-el és pót aksipakkal :) Bp.-től Szárligetig útbaejtjük a főbb csúcsokat... a túra végére 2770m szint legyőzésével. Részletek és térkép később...

4. magpet egyik nap hallottunk téged, töredékekben valami olyasmiket hogy: 'cég' 'gyári' 'gusztustalan' 'megyünk Tatára biztos tudunk beszélni' Próbáltam válaszolgatni de abban sem voltam biztos hogy hallasz minket...ekkor hol voltál?

5. Most végigolvasva...Szapi meg ne sértődj! úgy örültünk neked mint a messiásnak :) de asszem ez hallható is volt az első kontaktusnál...

6. Próbáltuk a Pisznice K-i oldalát 2 helyen:
- Magaslati pont: magpet, szapi, egyebek
- fővadász sírja: semmi
A Pisznice Ny-i oldalát:
- csak szórvány 'helyi' beszélgetések
A Pisznice D-i oldalát:
- itt beszéltünk Golfman csapatával és valakikkel éjjel 23 után!!! orvvadászok? hagymaszedők?? passz de a 4/12-t használták!
A Gerecse 660m! kilátót:
- itt találtunk rá Szapi-ra...és senki más !!! pedig itt körpanorámánk volt! és 200km/h-s szelünk :)

Wartburgos Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4784
Szombat reggelre nem igérem, mert 8-ra Dföldváron a Shell-kútnál kellene legyek. De vasárnap hazaúton megpróbálhatjuk, telcsin időben csörgök.
Előzmény: Törölt nick (4780)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4783
Mivel többen jelentkeztek emailben a motoros interkom ügyében, itt a helyzet leírása, kimazsolázva az eddigi mailekböl:

***
Teljesen bevált, mondhatnám tökéletes és nagyon szeretem. Kis különbség hogy nálam az Alan valóban csak egy PMR végberendezés, ami egy BAEHR interkomra van felakasztva (a mobiltelefon, rádió, CD mellé). Szóval vszleg jórészt a BAEHR érdeme... Ez egy komplett szett, választhatóan integrál, nyitható vagy nyitott sisakokhoz, központi egységgel, és a tesztek szerint ez az überalles. Info és magyar forgalmazó:

www.blackroad.hu

***

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4782
Hahó Pancser!

Ha nem csak darusokkal és építőmunkásokkal szeretnél társalogni, vágtass fel az egyik napsütötte hétvégén a Hármashatárhegyre vagy Dobogókőre. Szinte biztosan találsz majd geocachereket a 4/12-n.
Ilyenkor hétköznap közülünk a legtöbben dolgoznak, aholis a DXelés nem kifejezetten üdvös és támogatott a munkaadó részéről. Ellenben hétvégéken, szabadidőben működhet a dolog...

Előzmény: Pancser2 (4779)
hunyadi a Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4781
koszi, igy mar nekem is beugrott, hogy mondod: 5pol DIN koszi
Előzmény: msmks (4774)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4780
Igen, de aki előtte sokat tanult annak van nyelvizsgája, és duplanémeten ill. angolon otthon csücsül a sz.gép előtt :)
A 6os út olyan 10-12 km, megpróbálom. lehet kimegyek Dunára. Onnan biztos jó, bár az autó leárnyékol.
Előzmény: Wartburgos (4776)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4779
A Forumot olvasgatva mar-mar az az erzesem hogy minden ablakban egy lelkes PMR-user figyeli a 4/12-t. Mivel a motoromon semmibe sem telik idonkent "bekiabalni" megprobaltam tegnap este ill. ma del korul is "vegigkerdezni" a Pomaz-Budakalasz-Bekasmegyer-Csillaghegy-Szentendrei ut-Arpad hid-Vaci ut-Arpad ut utvonalon, de nem talaltam senkit (kiveve 4/00-n a HEV mellett karbantarto melosokat, akiktol megtudtam hogy ugysem kell lefesteni mert majd jon a hegeszto es ossze**ssza. Szoval ezen az utvonalon van eselyem valakibe belebotlani vagy ne is remenykedjek?
TamiBT Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4778
- a diplomat nem is :) , de a muszaki konyvet igen!
Előzmény: Törölt nick (4770)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4777
- vetelben?
- a microfon erzekenyseg.. -ez utobbit tudom leginkabb elkepzelni.
Előzmény: Giordano (4775)
Wartburgos Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4776
Clip
Neked ilyenkor nem tanulni kellene véletlenül?

Szombat kora reggel megyek Kecskemétre és vasárnap este hazafelé. Szerinted ha Paks-Dunaszentgyörgy környékén nyomok egy trillát meghallod?

Előzmény: Törölt nick (4771)
Giordano Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4775
39.7 nyugalmi (nincs vétel), 295-300mA között HI és LO állásban.

Most már idegesít mit jelent az a HI / LO, modulációban nem hallok különbséget, de ha parasztvakítás akkor az Alan-nak ejnye-bejnye.

ÜDV JG

Előzmény: PetyaMűvek (4768)
msmks Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4774
nem tudom hol tudsz átalakítót, de "5 pólusú DIN"-nek hívják a csatlakozót valószínűleg.
Előzmény: hunyadi a (4772)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4773
Hahó! Mediamarkt és a Conrad forgalmaz sokféle átalakítót, nézz körül náluk, lehetséges, hogy megtalálod az igazit...
Előzmény: hunyadi a (4772)
hunyadi a Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4772
szasztok,

lenni kezdo, kerek segitseg: vettem alap pmr-t: mega pmr-x1 (made by g-tel???), lenni egy kozos jack fulesnek es mikrofonnak, szeretnek atalakitot, hogy a bukoba szerelt fuleshez csatlakozzon (nem tom csati pontos nevet, felkorben 5 csati, sztem 3at hasznal). kapok ilyet vhol v hazilag?

koszi
hunya

ui.: ha zavartam sorry, amugy erdeklodve olvasgatlak titeket vagy csak hallgatom: csigat magad fele, lassan, lejjebb!! 8-))

Törölt nick Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4771
Bocs, félreértettem. (nehogy komolyan vedd!)
Előzmény: Moha bá (4759)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4770
(Egy villanymérnöknek az egész műszaki vizsga olyan könnyű, hogy nem éri meg előkaparni a diplomát!)
Előzmény: PetyaMűvek (4769)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4769
Mi lenne, ha valaki venné a fáradtságot :-))) és megmérné az áramfelvételét LO ill. HI állásban az Alan456R -nek ? Abból elég egyértelműen kiderül, hogy ha teljesítményt vált...
Én is megtenném, ha nem lenne ilyen messze a rádió :-)))

Moha Bá: Én említettem a villamosmérnöki felmentést, de most levert a víz, hogy honnan emléxem rá... Utánna nézek... OK ?
Amúgy nem kötelező a tanfolyam, 140 oldalas jegyzet + cd jár hozzá, szerintem abból is fel lehet készülni.. Sőt, ha letöltöd a netről a hozzáférhető tematikákat, kérdéssorokat akkor megspórolhatod az utánnajárást is. Minden hónapban van vizsga a HIF-nél , sőt a nagyobb amnatőrtalálkozókon, pld BURABU Csepel, ( június. vagy július hónapban ?? )
Hajrá !!!!
Mikor hallhatunk úgy mint HG5MOHA ? :-))))))))))

Előzmény: Giordano (4747)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4768
Mi lenne, ha valaki venné a fáradtságot :-))) és megmérné az áramfelvételét LO ill. HI állásban az Alan456R -nek ? Abból elég egyértelműen kiderül, hogy ha teljesítményt vált...
Én is megtenném, ha nem lenne ilyen messze a rádió :-)))

Moha Bá: Én említettem a villamosmérnöki felmentést, de most levert a víz, hogy honnan emléxem rá... Utánna nézek... OK ?
Amúgy nem kötelező a tanfolyam, 140 oldalas jegyzet + cd jár hozzá, szerintem abból is fel lehet készülni.. Sőt, ha letöltöd a netről a hozzáférhető tematikákat, kérdéssorokat akkor megspórolhatod az utánnajárást is. Minden hónapban van vizsga a HIF-nél , sőt a nagyobb amnatőrtalálkozókon, pld BURABU Csepel, ( június. vagy július hónapban ?? )
Hajrá !!!!
Mikor hallhatunk úgy mint HG5MOHA ? :-))))))))))

Előzmény: Giordano (4747)
htibi222 Creative Commons License 2004.04.27 0 0 4767
Hello lesifotos !
Üdvözöllek, megint találkoztunk.Te is PMR rádiózol ?
Előzmény: lesifotos (4738)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4766
magpet:

Olyan anyag, amiből lehetne csinálni a táblázatot, vagy csak leírás, mint ami a Yaesu-król van? Ha utóbbi, akkor remélem, hogy ez a táblázat mellékterméke, amit J.Zoli gyárt közben ezerrel. :-))

Előzmény: magpet (4763)
dragunov Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4765
Most látom, hogy ez csak félkész termék. :)
Előzmény: ÖregTm (4750)
dragunov Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4764
Hát, ez nagyon szép. :) Láttam már ilyet valahol...
Persze, most hogy olvastam HG4I hozzászólását az 50 Ohmmal kapcsolatban, meg-kérdőjelezhető a hatásossága. Mi a tapasztalat, Öreg Tom? Val.színűleg ilyen kis teljesítményen tehnikailag nem lehet baj belőle (végfok).
Természetesen meg kell jegyeznem nekem is, hogy ez nem szabályos.
Előzmény: ÖregTm (4750)
magpet Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4763
Köszi, megérkezett. A napokban felteszem!
Előzmény: J.Zoli (4731)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4762
a csati az még oké, az szerintem van pl. a Gigatechnikben (1/3503201), az antenna az már nehezebb dió. nekem van egy diamond srh36 a yaesu-n, de azt is a bécsi point elektroniknál vettem, és ide feleslegesen 2 sávos. meg lehetne postán rendelni máshonnan, de a postaköltség majdnem több mint az antenna. BNC antenna az beszerezhetőbb lenne, de az sokkal feltűnőbb, én pedig ezt szeretném vinni sok helyre.
Arra is gondoltam, hogy lekapom a bnc-s antennáról a bajonettes gyűrűt, és beépítem fixen.
... szóval én előbb antennát szerzek, egy 5/8-ados kellene.

ÜDV JG

Előzmény: csomy (4761)
csomy Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4761
Giordano!

Nem tudod esetleg hol lehetne SMA csatlakozót vennem? Engem is már csak ennek a hiánya tart vissza.

Előzmény: Giordano (4760)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4760
az az árnyékolólemez tényleg jó földnek néz ki, csak egy kicsit távol van. mindenesetre én is így fogom csinálni akkor, nem állok neki másikat keresni ami rf szempontból jó az tuti, elég jó lesz az.

amint szerzek antennát, megcsinálom. SMA lesz, mert az nem feltűnő.

ÜDV JG

Előzmény: csomy (4758)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4759
Clip:

Kösz a bókokat. Nem poénból írtam úgy, hanem azért, amiért e-mail címet sem ír ki az ember. Nem kell, hogy valaki/valami nekiálljon brute force-szal jelszót keresni rá. Aki pedig tudja, hogy miről beszélek, úgyis tudja, hogy miként van írva rendesen.

Előzmény: Törölt nick (4754)
csomy Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4758
ÖregTm!

Csatlakozom Giordanohoz, és kérdem, hogy hová van forrasztva a BNC csati másik fele? Mi ez a nagy fémlap az ALANban?

Előzmény: ÖregTm (4757)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4757
...és milyen pofás kis szarvacskája van... :-))
Előzmény: csomy (4756)
csomy Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4756
HAH! Ebből a szempontból nem volt szerencsés vétel a TT6000. Azon kívül nagyon szeretem!
Előzmény: ÖregTm (4753)
mihula Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4755
Akkor valószínűleg az tévesztett meg, hogy még nem próbáltam az otthon-meló kapcsolatot a dragunov-féle modulációscsavarcsavargatás és zajzárállítgatás óta. Úgy tűnik ez hatékonyabb volt.
Bocsi mindenkitől a vaklármáért.
m
Előzmény: Giordano (4747)
Törölt nick Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4754
Gondolom azt nem érted, miért írta fordítva. Nos kimondva (egy) ladányi pmr :) De lehet, nem is erre gondolt. Ki tudja nála?! Te még nem ismered Moha bá humorérzékét. Mi sajna igen :P
Előzmény: Pancser2 (4751)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4753
...majdnem, de hogy pont illik, abban azért van egy nem kevés "dragunov-kézimunka"! :-))
Előzmény: csomy (4752)
csomy Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4752
ÖregTm!

Gondolom teljesen véletlen, hogy a BNC csati pont illik az antenna helyére...

Előzmény: ÖregTm (4750)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4751
Biztos nagyon buta kerdes> mi a fene az a ladanyi.pmr.com ?!
Előzmény: Moha bá (4744)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4750
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
Előzmény: Giordano (4749)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4749
lenne 1 kérdésem a BNC-sítéssel (vagy SM_ásítással) kapcsolatban :
honnan veszitek az RF földet a rádión belül ? kaphatok egy fotót bncsített belsőről ? ha nem muszáj, nem akarok kísérletezni.

Köszi, JG

ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4748
Nekem van egy egy 2 m2-nyi "rézlepedőm", az nem lesz jó Faraday-kalitkának? :-)
Előzmény: Giordano (4747)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4747
nem akarok senkit elkeseríteni, de szerintem az a HI / LO valami mást állít, az én 456R-emen tökugyanazt mérem mindkét állásban. Ha beleteszem az arcába az antennának, 1.64xV-ot mérek a diódán mind2 állásban.
Egy vx5r ugyanott 2,6V-ot csihol a híd végén 0,3Wnál, 4,7-et 1W-nál, 7,3V-ot 2.5W-nál, de összehasonlítani a kettőt nem érdemes mert picit más a freki és sokkkkal jobb a yaesu-n lévő diamond antenna.

1m -re az antennától már nehezebb összehasonlítani, mert jobban változik a körülményektől, kellene egy mikrofon ptt-vel, hogy ne nyúljak a rádióhoz adás közben, mert picit máshogy fogom és egészen mást produkál, ill. nyilván árnyékolt helység kellene mérőantennával, de azt az országban keveset tudok.

1 talúlság azért nekem lejött, vagy tényleg nagyon nem fél watt megy ki az antennára, vagy nagyon szar a tekercselt antennája az alan-nak.

ÜDV JG

Előzmény: Giordano (4745)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4746
Giordano

Köszi, van Alan 456R-ed? Annak a jelzett "titkos" billentyűkombinációs HI és LO kimenő teljesítményét szeretnénk empirikusan meghatározni. :~)

Előzmény: Giordano (4745)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4745
relatív összehasonlítást tudok csinálni :
megadod hol találom mit kell csinálni, leteszek egy hb9cv-t pár méterre a rádiótól amire egy mérőhidat kötök amit egy dmm-el figyelek. A kijövő egyenfesz egyenes arányban van az antenna által felvett P-el.

ÜDV JG

Előzmény: ÖregTm (4739)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4744
A jelszó ill. imposztor lebuktatás témakörhöz: nem kell semmiféle levlista, hiszen van egy saját site-unk a ladanyi.pmr.com-on (szándékosan írtam fordítva). Ott lehetne ez "a hét mondata". Például.
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4743
PetyaMűvek:

Az ellátogatás, ismerkedés, megnézés érdekelne, de nem vagyok egy tanfolyamra járó típus. Ha van jegyzet, megtanulom. Ez nem génsebészet, hogy ne lehetne könyvből levizsgázni. Legalábbis szerintem.

Ki is írta, hogy villamosmérnököknek felmentés van a műszaki részből? Merthogy erre való utalást eddig még nem találtam sehol, és valószínűleg szívesen élnék a lehetőséggel, mert bár kitöltöttem egy próbavizsgasort, és teljesen jól sikerült, feleslegesen nem szivatnám magam vele.

Előzmény: PetyaMűvek (4734)
Giordano Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4742
igazad van, már bosszantott a dolog és utánnanéztem. semmi alapja nincs annak amit nekem meséltek az antennaillesztésről.
lehet hozzászólást törölni ? :-)
JG
Előzmény: HG4I (4730)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4741
ÖregTm:

Az hagyján, hogy nem mértél semmit, de mihula alább írja, hogy ez nem is növeli, hanem csökkenti az adóteljesítményt. Az idézetében 10mW és 500mW szerepel. Azt hiszem, valamelyik este játszom egyet úgy, hogy a Yaesu-t otthonhagyom a zasszonynak, én meg elmegyek egy HI és egy LO Alan-nel messzire, aztán próbálkozgatok. Most már kezd érdekelni. Már csak azért is, mert láthatóan eddig LO-ban voltak a gépek, ami ha 10mW, akkor rendesen meg fogok lepődni. Merthogy ahhoz képest átvitt 10-15 km-t (nekem eddig ez a legnagyobb DX-em).
Bocs, Z-M-an, de egyszerűbb nekem otthon ilyet játszani, mint a munkahelyemről kimászkálni ebéd helyett tesztelgeni.
Az eredményről természetesen beszámolok majd.

Előzmény: ÖregTm (4739)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4740
J.Zoli:

Magpet !
Email ment, jópár Motorola PMR leirásával. Majd rakd fel a megfelelő helyre !

És nekem mikor küldöd a táblázatot?!?!?! Már nagyon várom. Szegény Z-M-an is kérdezgeti, hogy mikor kerül már fel a Cobrá-ja, de nem akarom két adatban csinálni, nagyon várom a Motorolákat Tőled!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: J.Zoli (4731)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4739
Pancser2 és mindenki, akit a 456R "titkos" teljesítménynövelése érdekel:

Megmértem HI állapotban műterheléssel 350 mW a kimenő új Duracell alkálikkal! És most jön a vicc! LO mellett ugyanennyit jelez kimenő teljesítményre! (DummyLoad 50 Ohm)

Nincs térerő mérőm. Vki esetleg elvégzi ezt azzal is?

(Nincs kedvem fabrikálni adaptert a felvett teljesítmény mérésére, mért már valaki ilyet?)

ÖregTom

lesifotos Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4738
Ok, megnézem. :)
Előzmény: csomy (4737)
csomy Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4737
MagPet!
Kár, hogy elment aprilis 1. ezek szerint lehetne menni Szombathelyre ingerelni a biztonsági őröket! :)

Lesifotos!

Ha ilyen van, nyugodtan mondd meg nekik, hogy ez egy szabad csatorna, és beszélgess velük tovább. :)
Ajánlom MagPet Auchanos beszámolóját a PMR.hu-n.

csomy

Előzmény: lesifotos (4736)
lesifotos Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4736
Végre Szombathelyen is éledeznek a PMR-ek. A Derkovits lakótelepen minden este zajlik az élet a 3/00-án (vagy ha szórakoznak a főiskolások akkor 4/00) egy Szandra nevű, kellemes hangú lány körül. Akik rendszeresen legyeskednek körülötte 76-os, 250-es és 782-es hívóra hallgatnak :) A környéken érdemes elkerülni a 8-as csatornát, mivel ezt a helyi kórház beléptető szekuritisei használják, a kocsirendszámok és nevek harsogásával. Múltkor hallottam, amint felszólítottak egy "civilt" hogy menjen máshova, mert ez az ő frekvenciájuk. Az 1/00 a Pláza környékén az ottani őrök viccmesélő csatornája, nem morcosak ha kívülről beugatunk :)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4735
megnézem, köszönöm!!
Előzmény: HG4I (4733)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4734
Sziasztok !

Többen jelezték - vagy céloztak rá :-) hogy gondolkodnak az amatőr vizsgán.
Hogy kicsit megadjam a kezdő lökést, a következő infóim vannak az érdekeltek számára.

Lehetőség lenne, hogy néhány hét múlva egy pénteki napon -közös programként- ellátogassunk egy klubba, ahol örömmel várnak minket és válaszolnak minden kérdésre, megmutatják a cuccokat stb

Ugyanitt, január / február környékén indul urh-a -ra felkészítő tanfolyam. Kellő jelentkező esetén ( 6-7 fő ) elképzelhető, hogy korábbra lehetne hozni..

Az a kérésem, hogy minden érdekelt aludjon rá és dobjon egy mailt ha komolyan erdekli a dolog.
Udv !
vagy 73 & DX ! :-))

HG4I Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4733
Szia!

Nézd meg alaposan a leírást!
Valószínűleg valahol fellelsz egy olyan részt, amelynek a címe: "Declaration of conformity" - ez a megfelelőségi nyilatkozat.

üdv: HG4I

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4732)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4732
"Szabad, de vinned kell a típus tanúsítványát."

köszönöm a választ, de honnan szedjek ilyen tanúsítványt? a kis felbonthatatlan plexidobozban nem volt, csak 50 nyelvű leírás...

egyáltalán mennyi esély van arra, hogy beléjük kössenek a rádió miatt?

Előzmény: Moha bá (4709)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4731
Magpet !

Email ment, jópár Motorola PMR leirásával. Majd rakd fel a megfelelő helyre !

HG4I Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4730
Szia!

Ez az úgynevezett "számos rövidítések" közé tartozik, amelyből a rádióamatőr forgalmazásban több is van.
A "73!" szó szerint azt jelenti "rádióamatőrül", hogy "Szívélyes üdvözlet".
A hölgyeknek 88-at illik küldeni (jelentése: ölelés és csók)
A németek egymásnek 55-öt adnak (Glück auf! = jó szerencsét!)

A 99 pedig azt jelenti: tűnj el! Igazi, magára valamit is adó rádióamatőr ezt SOHA sem adja le!

Stílusosan:
73! HG4I :)

Előzmény: Giordano (4667)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4729
Vagy az antennáját csavarjam alufóliába és menjek le vele a metróba... :))
Müszerem lenne, csak ihlet nem volt kimérni.
Előzmény: TamiBT (4726)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4728
Moha bá!
Ha beviszed a melóhelyre a kütyüt, én szívesen vállalom a vevő (és egyben értékelő) szerepét itt a közelben.
A teljesítmény ugrásnak jól érzékelhetőnek kell lennie, főleg határesetben. Ha gondolod, beszéljünk meg valamit emailben...
Előzmény: Moha bá (4715)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4727
- az egy wattos ficcanas-hoz, nincs egy teljesitmenymerod esetleg a kozelben? siman kitudnad merni.
Előzmény: J.Zoli (4713)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4726
- ehhee :), nyomj ra egy farady-kalitkaba zart muterhelest, akkor talan csokken a bemeno jel.
Előzmény: J.Zoli (4716)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4725
Igazából eddig én sem nagyon találkoztam kifejezetten bunkó, agresszív alakokkal az éterben, egészen a tegnapi napig.
Miket csinálnak? Egy lista, a teljesség igénye nélkül:
- Hívsz valakit és beszólnak az ő nevében. Persze előbb-utóbb rájössz, hogy nem az van a túloldalon, akit hívtál, de addig is...
- Hívsz valakit, összejön a dolog és amikor épp válaszol a másik, akkor szépen belenyomnak. Belenyomnak, de nem azért, mert közlendőjük van. Egyszerűen tönkre akarják tenni a kapcsolatot: ilyenkor huhognak, röhögnek, belefújnak, fütyülnek.
- Átmentünk másik csatira, persze könnyen utánunk jöttek, ott is folytatták a műsort.
- Beszólnak, hogy "mostmár takarodjak innen, nem látom, hogy nem jelentkezik senki, akit keresek?!", stb...

Most hirtelen nem jut eszembe más. Tegnap azért nem hagytam annyiban a dolgot, kioktattam néhány embert a PMR sáv és a rádiózás alapkérdéseiről. A 3/4 órás forgalmazásom döntő többségét sajnos tegnap ez tette ki. :(( Érdekes, hogy a kezdetben fölényes, primitív emberek többsége általában "észbe kapott", miután bemutatkoztam és elmondtam nekik ezeket a dolgokat. Csak azért keseredtem el kicsit, mert tegnap ebből a dologból jutott sok nekem, nem pedig a vágyott DXekből :(

Előzmény: msmks (4723)
MOPUG Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4724
Sziasztok! Van egy YAESU VX 146-om 16 csatornas!!! gyari allapotban, karcmentesen, foliaval, dobozzal, papirjaival elado! Iranyara: 45,000Ft. Ha erdekel valakit legyszives irj egy mailt a vizsyl@state.gov cimre vagy hivj fel a 30-9827-934-es szamon. Koszi, jo radiozast es udv mindenkinek! Mopug
msmks Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4723
Z-Man!

jó csak én még nem találkoztam ilyesmivel, avass már be, hogy mit csinálnak ezek az emberek! csak hogy fel tudjak készülni hátha találkozok ilyennel :)

Előzmény: Z-M-an (4722)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4722
msmks!
Végülis igazad van, sok embernek fel tudok tenni valamilyen "keresztkérdést" gyanu esetén. Persze ott a többség, akinek nem...
Mindazonáltal úgy vélem, nem normális és nem tolerálandó dolog ez a fajta viselkedés.

Moha bá!
Mi van a PMR táblázattal? Felkerül a közeljövőben? (Bocs, nem akarlak izélgetni, csak érdeklődöm.)

Előzmény: msmks (4721)
msmks Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4721
amúgy nem értem, miért baj ez? hadd szélhámoskodjon, nem lesz tőle senkinek baja. vagy valami különleges oka van hogy így fújtok rá?
az ismerőseidet meg úgyis be tudod azonosítani valahogy.
nyilván szükségtelen mindenkinek kódot (hívójelet) osztani, mert a szélhámosokat így nem tudjuk kizárni a körből.
Előzmény: Z-M-an (4719)
mihula Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4720
Golfman:
Sajna erôsen rosszkedvel le is kullogtam a kôhegyrôl. Általában van nálam pótakksi.

Moha bá:
Elvileg addig müxik amíg újra nem használod az említett kombinációt.
amúgy ez volt az a mondat amit találtam egy fórumon:
"Hold down [call], [enter] and [fn] on start up, it will change the output from 10mw or 500mw 'hi' or 'low'"
m

Előzmény: Moha bá (4714)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4719
Azonosító/jelszó téma:

Igen, nagyon jó ötlet valamit kitalálni. Tegnap én is belebotlottam gyenge próbálkozásokba, de mivel az Öcsémet hívtam eredetileg, ezért hamar lebukott az illető. Többeknek már ismerem a hangját, de ez nyilván kevés és nem is mindig "alkalmazható" (pl. gyenge vétel).

Vajon a PMR levelezőlista nem lenne jó ilyen célra. Az admin (Silvius) bizonyára tudna 1-1 külön levelet küldeni oly módon, hogy a tárgy mezőben világosan megjelöli, hogy ez egy rendkívüli közlemény. Vagy erre a célra egy külön levlista?
Amint mások is írták: a fórum nyilvános, sokan olvashatják.

Előzmény: Pancser2 (4703)
DNT Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4718
htibi222!!! Hello,üdvözöllek.En eleg nehezen ertettelek meg,ami betudhato annak,hogy eppen akkor kezdett el szarakodni a radiom,a BNC-nel egy rossz forrasztas miatt.Az,hogy Te ennek ellenere is jo minösegben hallottal valoszinüleg az erösitönek köszönhetö.A hiba kiküszöbölve,remelhetöleg a következö alkalommal mar jobb lesz.Penteken egesz du.szamitogepközelben vagyok,akkor tudunk itt a forumon idöpontot egyeztetni.Szerintem nem feltetlenül kell a felmenned a kapolnahoz,nekem szabad ralatasom van a B.parti reszre.
Előzmény: htibi222 (4677)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4717
OFF
Rengeteg rendezvény lesz az EU csatlakozás alkalmával április 30-a délutántól május 2-a hajnalig.
Minthogy tavaly is ajánlottam a teherautós terepversenyt Sóskúton, most is megemlitek 2 linket:

Budapest és vidék részletes rendezvényajánlója

Gyöngyösi repnap

Ui: semmi érdekem nem fűződik fenti oldalakhoz

ON

J.Zoli Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4716
..Ez a következô bekapcsolásig szól, vagy ki kell kapcsolni, hogy újra szabályos PMR legyen?

Hát ez jó kérdés.Kérdezzük meg a közönséget :)
Van más is:
Kikapcs. Enter és Fn gomb lenyom, és úgy kapcs be.Más frekin ad (vesz?) Megnéztem más rádión hogy hol ad, de túl közel volt egymáshoz a 2 rádió, értékelhető eredmény nem volt, mert rengeteg helyen vettem. Kellett volna valami nagyobb csillapitó, a vevő rádión hiába kapcsoltam be a 20dB-s csillapitást, nem volt elég. Ja, meg állitólag bővül a menü némi rejtett funkcióval, ezt nem próbáltam. (hogy neked is jusson a kisérletekből :))

Előzmény: Moha bá (4714)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4715
No, akkor meg is válaszolom: úgy marad, kikapcsolni ugyanúgy kell, de a HI ill. LO csak ekkor látszik, amúgy legfeljebb a gyorsabban merülô akkuról lehet felfedezni.
Előzmény: Moha bá (4714)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4714
Mi a szösz?! Egy kis titkos fícsör? Tudsz még hasonlókat? Lemérn én sem tudom, mert nincs mivel, de valamikor ki fogom próbálni. Ez a következô bekapcsolásig szól, vagy ki kell kapcsolni, hogy újra szabályos PMR legyen?
Előzmény: J.Zoli (4713)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4713
Pancser2
Üdv a csapatban!

...a legregebbi egy T-200 (asszem mar ezt is tollkabatnak hivtak), ez elegge buta

Ha Motorola akkor TA-200? Szép nagy darab, szólj ha meg akarsz válni töle.

Es az igazi inyencfalat egy "kinyitott" (meghackelt) iCOM IC-E 90

Akkor van vételed 800MHz környékén...ballagj el az Óbudai nagy kémény felé,és meg fogod hallani a "villalakókat" 803 és 807 MHz körül. :))) Nagy kár hogy itt nem tud adni az Icom... :)

Golfman
...Kis-Hárs-hegy és környékén voltam ...
A Hárs hegyet hallottam délután radión, akkor te voltál az...

Csomy

...és itt szeretném megkérni JZolit,hogy segítsen nekem összedobni egy nagy-nagy fixen telepített antennát...

OK.Dobj egy mélt a telszámoddal.Igényesebb koax kell 400ra mint az RG58, ide H-100 vagy H-500 kő. Hány m kábel kell? Lehet hogy a kábel többe kerül mint az antenna :)

MohaBá

...Milyen Alan-ben van HI üzemmód? Nekem 456r van, de még nem találkoztam efféle üzemmóddal..

Alan kikapcs. Call + Fn + Enter gomb benyom , és úgy kapcs be a rádiót. Displayen a válasz : "HI". Kiprószáltam, a régi 456-on is müxik. Állitólag 1watt ficcen ki majd belöle, müszeresen megerősiteni eme tényt nem tudom. Próba cseresznye. Majd mesélj.

Előzmény: Pancser2 (4696)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4712
Gondolom, nem minden szórakozóművész olvas minket, így egy részüket egybôl kiszűrnénk, nomeg nem muszáj itt tennünk, ott van a site-unk, amit többen és jobban kihasználhatnánk. Ott lehetne egy ilyen rovat, vagy a hírek közé tehetnénk az aktuális "jelszót".
Előzmény: csomy (4704)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4711
OK, akkor akinek nincs RB az ugyanerre a kerdesre a roppant "ertelmes" MEGEGYSZERNEMHALLAKMEGEGYSZER valaszt adhatja :)))
Előzmény: msmks (4706)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4710
msmks:

Kösz, megjött, csak nincs internetem a hétvégén, ezért nem válaszoltam még.

Előzmény: msmks (4707)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.26 0 0 4709
Szabad, de vinned kell a típus tanúsítványát.
Előzmény: Hayloft Ezekiel (4708)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4708
sziasztok!!

Horvátországban szabad pmr-t használni? Kedvesem készülődik arra és két kocsi, két társaság...
A szlovákiai nemszabad után kétségeim vannak...

msmks Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4707
Moha bá!

megkaptad a méreteket?

TamiBT!

mail ment!

msmks Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4706
nem mindenkinek van roger beep, szóval ehelyett találjunk ki valami mást... (nekem pl. nincs :)
Előzmény: Pancser2 (4703)
csomy Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4705
AFFENE!
Ez a Pancser gyorsabb volt... :):):)
Előzmény: Pancser2 (4703)
csomy Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4704
Az ötlet jó, csak egy pici bökkenő van vele. Olvasni, mindenki elolvashatja a forumot, de mi csak azokat ismerjük, akik írnak is bele. Az lehet megoldás, ha egyet mást tudunk egymásról. És természetesen nem igen/nem kérdéseket teszünk fel egymásnak az éterben!
Előzmény: Moha bá (4702)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4703
Az ismertetojellel annyi a baj, hogy mivel az imposztorok is olvashatnak forumot ergo ok is "leutanozhatjak". A legjobb meg valami zart levlistan (SMS-listan) korbekuldott aznapi/heti/havi "kulcsszo" lehetne. Addig is esetleg egy, elore megbeszelt "semleges" mondatra (pl " asszem lemerulok") ket ures roger? Ez "belehallgatva" meg nem gyanus. Na nem pancserkedem itt tovabb, majd a nagyok megmondjak...
Előzmény: Moha bá (4702)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4702
Lehet, hogy ki kellene találnunk valami egyedi dolgot, amirôl felismerhetjük egymást az éterben. Azzal az ilyen köcsiket gyorsan le lehet buktatni. Nem biztos, hogy mindenkitôl tudunk olyat kérdezni, ami alapján azonosíthatjuk. Kellene valami "fórumos ismertetôjel". Mit gondoltok?
Előzmény: csomy (4701)
csomy Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4701
SNAKE!

Először is bocsi, hogy nem találkotunk, nem alakult sajna ugy a dolog, hogy egy percem is lett volna rádiózni, de mondok valamit!
Óvatosan rádiózz a környéken, mert mi is belebotlottunk egy illetőbe, aki egy óra alatt kb 3 embernek adta ki magát, a MÁVosoktól a francia turistáig. Több napon keresztül. Később aztán beismerte, de elképzelhetünek tartom, hogy azóta is űzi a szórakozásnak ezen formáját.! Lehet, hogy ő adta ki masát fotóséknak, illetve a geodétáknak is.

Z-M-an!

Képzeld! Egyetlen antennát sem találtam, úgyhogy pech. Hoztam vagy 30 méter koax kábelt, de pechemre mind RG-58as tulajdonságokkal bír, úgyhogy felejthető.És itt szeretném megkérni...

JZolit,

hogy segítsen nekem összedobni egy nagy-nagy fixen telepített antennát!
Köszi

Csomy

Előzmény: SNAKe (4669)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4700
Z-M-an:

Természetesen folyamatosan vételen voltam, de a rádiót sajnos elfelejtettem bekapcsolni, így esélyem sem volt hallani Téged. :-(

Előzmény: Z-M-an (4693)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4699
mihula:

Milyen Alan-ben van HI üzemmód? Nekem 456r van, de még nem találkoztam efféle üzemmóddal.

Előzmény: mihula (4694)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4698
Pancser2:

Ne aggódj, közöttünk Te vagy az egyetlen pancser.:-)))

Előzmény: Pancser2 (4696)
golfman Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4697
Szia mihula!

Én voltam a törökugratói ládánál, de nem volt sok időnk így csak annyit hallottam, hogy arra sétálgatsz, de nem ládázol azért integetni tudtunk volna talán.
Túrabotot kísértem el magpet ládájához, korábban a Kis-Hárs-hegy és környékén voltam ahol ÖregTommal is sikerült beszélnem aki még segíteni is tudok a természetjáró verseny egyik feladatában.

A pmr.hu nagyon jól alakul, amit tudok még küldök más témában is anyagot magpetnek, de most csak a DX-et tudtam elküldeni.

golfman

Előzmény: mihula (4694)
Pancser2 Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4696
Sziasztok!

Felbatorodva a tobbi "elsobalozo" bejelentkezon, en is csatlakozom a tarsasaghoz... Pomazon lakom, de a BP fele terjeszkedo domb miatt gyakorlatilag teljes radiocsendben... Napkozben Ujpesten dolgozom, eddig pinceben de most koltozunk egy harmadik emeleti irodaba, majd onnet is fulelek hatha :) Harom erosen kulonbozo keszulekem van, a legregebbi egy T-200 (asszem mar ezt is tollkabatnak hivtak), ez elegge buta. Van egy Alan 456R(?), ez fixen be lett epitve a motoromba hogy tudjak beszelni a haverokkal menet kozben. Es az igazi inyencfalat egy "kinyitott" (meghackelt) iCOM IC-E 90. Egyeduli problemaja hogy maig nem talaltam tisztesseges antennat hozza 446-ra. Nem tudom mennyire szigoru a nickek foglaltsaga, gondolom amig tobben nem hasznaljak ugyanazt addig ki-ki a magaet adja meg. Ugye nincs mas Pancser koztetek? :) Szoval ezentul ha talalok vkit 4/12-n akkor beprobalkozom, ne zavarjatok el!

Giordano Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4695
ma próbálkoztam 1700m-ről a Tátrából, de 0 PMR aktivitást tapasztaltam, igaz az amatőrátjátszók sem jöttek a legjobban, a fél watt nem volt elég 144MHz-en sem.

ÜDV JG

mihula Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4694
Hétvégén a rossz időben előforduló lustaságomat legyőzve felmentem két csúcsra én is, de nem sok sikerrel jártam. Gondoltam csatlakozom egy kicsit az aktív emberek közé, de úgy tűnik, rossz hétvégét választottam.
Tegnap 15 óra körül próbálkoztam a hármashatárhegyről 15-20 percig, de semmi.
ma a budaörsi Kő hegyről sikerült valakivel beszélnem a törökugratói ládánál, de sajna lemerültem és nem volt nálam pótakksi.

Más: valaki próbálta esetleg bemérni, hogy mennyivel ad többet az Alan HI üzemmódban?

m

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4693
Vételen voltál, Moha bá? Elvileg hallanod kellett volna. Persze, csak elvileg :)
Előzmény: Moha bá (4675)
msmks Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4692
a múltkor dragunovval beszéltem, ő valahonnan Mátyásföldről, én pedig a Határ út metrómegállótól. már beszélgettünk egy ideje, mikor valaki belepofázott, miszerint "menjünk át egy másikra, mert belepofáznak ezek az idióták".
ahogy a Birkanyírás c. nagysikerű filmben is elhangzott: "... mert minden bandában van egy ostoba nigger, aki elrontja az egész bulit."
Előzmény: Z-M-an (4691)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4691
Ma 6:30 és 7:30 között próbálkoztam a 4/00-án és a /12-n. Nem sok eredmény volt: létrejött egy kb. 5km-es DX barátommal a Duna túlpartján. Ezen kívül iszonyú sok tapló emberbe botlottam, akik perceken át trágárkodtak a 4-esen. Azért a próbálkozásaim idejére csendbe maradtak, miután megkértem őket erre (Ati és Zsolti néven nyomultak). Persze amikor átmentek a 6-ra, akkor jól "lebunkóztak". Nagy az Isten állatkertje :-/
Pueblo Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4690
Képzeld el, hogy amennyivel nagyobb a hordó, mint a kólásdoboz, annyival nagyobb a hatékonyság is! Egymásra kell tenni 2-3 hordót.
Előzmény: fulelek (4688)
fulelek Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4689
Ejnye, ha sörről van szó, mindjárt izgalomba jövök és szavakat hagyok ki: üres=üres söröshordó
fulelek Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4688
Huuh! Én a csapolt sört szeretem, a kocsmárostól elkérem az üreset, azzal lesz ám igazi vétel! Csak a GPS-t le ne árnyékolja amig benne rádiózom!
Pueblo Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4687
Én megvárom, amíg sörösüvegből is öszeeszkábál valaki egy hasonlót.
Előzmény: Moha bá (4686)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4686
Tudtam, hogy egyszer szívni fogok amiatt, hogy nem iszom fémdobozos dolgokat, de nem gondoltam, hogy pont így.
Előzmény: msmks (4685)
msmks Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4685
lefordíttattam a barátnőmmel, viszonylag egyszerűnek tűnik :)
Előzmény: msmks (4684)
msmks Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4684
valaki lefordíthatná, mert nem tudok japánul.
Előzmény: -dcimre- (4683)
-dcimre- Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4683
Antenna 70 cm-re sörösdobozból!
Nem vicc tökéletesen műküdik!

Végy két félliteres doboz sört(vagy kólát), idd meg,
a többit ezen a linken találod:

http://db0fhn.efi.fh-nuernberg.de/~dc3rj/DC3RJ/Antennen/dosenantenne/dosenant.htm

duncso Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4682
sziasztok.

Én budai hegy budakeszi felöli oldalán lakom. Már régóta figyellek bennetek, de csak most csatlakozom, vettem készüléket.
Van a környéken valaki?
Nagy a csönd erre felé a budai hegy miatt :-(
A kilátót azt hiszem hallani. Sokszor figyelem a 4/12 t.

Duncso

Gery (HA2KRP) Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4681
Köszi szépen az infókat.
Majd még meggondolom milyen készüléket veszek
Előzmény: ÖregTm (4680)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4680
Szia Gery! Üdv a topicon!

Itt egy néhány vélemény.

ÖregTom(de remélem lesz még HA5 is!)

Előzmény: Gery (HA2KRP) (4679)
Gery (HA2KRP) Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4679
Sziasztok PMR-ezők!
Szeretnék venni egy TT 6000 es PMR készüléket.
Erről a rádióról szeretném a véleményeteket kérni. bal.ger@ajkanet.hu
Egyébként Ajkán lakom (Veszp. megye)
Ha valaki PMR-es a közelben lakik az is írhat.
Köszi mindent.
olahtamas Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4678
Pesten szinte biztos, hogy elcsípsz valakit !
Innkább a szóhozjutás a kérdéses :))
Messzebb pesttől ha nem mész fel egy hegycsúcsra, akkor napokig meg sem szólal a PMR.
Előzmény: Z-M-an (4674)
htibi222 Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4677
DNT ! Az én hívójelemet hallotad szombat este,de én már pénteken este fél tíz felé is probálkoztam.Én mind a két alkalommal tökéletesen tisztán hallottalak.A távolság kb.13 km de mintha csak a szomszédból beszéltél volna.Következő hétvégén újra megpróbálom ha máshonnan nem megy akkor felmegyek a Szent Mihály kápolnához ! üdv.!
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4676
Vasárnap este unoka körül forog a világ, a Gubacsi hídnál fogom óvni, földszinten, de azért viszem a rádiót. :-)
ÖregTom
Előzmény: Z-M-an (4674)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.25 0 0 4675
Majd bekapcsolom a kütyüket.
Előzmény: Z-M-an (4674)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4674
Moha, Tami és ÖregTom!
Köszönet a válaszokért! :)

Vasárnap este csatlakozik valaki hozzám? A 4/00-n fogok próbálkozni (meg a /12-n is) Pesten. Remélem, elcsípek valakit! Reményeim szerint nagyjából este 7 tájban kezdek.

Előzmény: ÖregTm (4666)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4673
Buggy. Üdv a csapatban!
Előzmény: fulelek (4672)
fulelek Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4672
Szevasztok!
Ez az első bejelentkezésem, a fórum kb. 1 hónapos figyelése után 2 hete vettem egy VX 146-ot. /Természetesen magpet boltjában/. Ma sikerült az első kapcsolat-felvétel! Veszprém mellet /ott is lakom/ van Csatár-hegy, annak tetejére építettek egy csodálatos kilátót, N 47 06.579 EO 17 50.648 koordinátákon, melynek 378 m-en van a felső pontja. Ide mentem fel, este 7 óra körül tisztán tudtam beszélni a 4/12-n, egy Fehérvár nyugati részi lakótelep első emeleti ablakában csüngő PMR-essel. Hát ez feldobott rendesen! Ez min. 40 km. Bocsi a hosszab dumcsiért, de a hosszú hallgatás kibuggyant..
TamiBT Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4671
es mi a problema? :-o
Előzmény: Papusch (4670)
Papusch Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4670
Tisztelt topicolók!
HEEEEELP! Vettem kettő db TT1100-est, az egyiken véletlenül szofveresen eltekertem valamit - amikor bekapcsoltam akkor valamelyik gombot pluszban hozzányomtam - és az SWR-mérőm sugárzásmérője szerint ad, de NEM TUDOM A RÁDIÓT ALAPHELYZETBE állítani. Lehet, hogy most FRS-ként próbál viselkedni????

Köszönettel: Papusch

SNAKe Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4669
Na, ma fél óra erejéig felmentem az Esztergom feletti Vaskapu-hegyre. Beszéltem a Fotósékkal, legalábbis remélem, hogy ők voltak és nem a szintén ezen a csatin nyomuló geodéták, akik a Nagy-Getén mértek. A földmérők ugyanis nagyon vicces kedvükben voltak, mikor javasoltam a 8-as csatit, akkor ők is átjöttek szórakozni.:)
Közben ismét beszéltem Szapival is, aki lent a városban volt. Mivel nagyon jó minőségű volt a vétel, ezért úgy gondoltam, hogy eljött az ideje kipróbálni a két tt6000 közti különbséget. A másik oldalon ugyanis olyan kütyü volt, amelyik kijelzi a vételi erősséget. Az egyik "vakarónál" a maxot jelezte, a másiknál csak félig, tehát most hazajöttem, és jól elkezdtem tekergetni a modulációs csavart. Aztán majd meglepődöm, amikor kettővel odébb is én szólok! :))

snake

Moha bá Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4668
Szerinted ideális antennaillesztéssel köszönnek el egymástól az amatôrök?! Ez még megszállottaktól is durva lenne, nem?
Előzmény: Giordano (4667)
Giordano Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4667
szerintem rossz iranyba ketesgelsz. szegyenszemre nem tudom leirni mit jelent pontosan, de azt tudom,hogy muszaki dolog. azt hiszem az idealis antennaillesztest akarja jelenteni.
JG
Előzmény: ÖregTm (4666)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4666
Moha bá:

Az eredetére tippelni sem mernék, de talán már nem is érdekes.

Nem is hinnéd mennyire jelentéktelen a története. Legkorábbi (1857) említése a The National Telegraphic Review and Operators' Guide-ban mint "My Love To You", ekkor (Q rövidítések előtt) még csak numerikus kódokkal "beszélgettek" (csak huzalos telegráfia működött) és csak ez volt a "másra nem használt kód". Később lett belőle "compliments", majd modernizálódva "Best regards".

Az amatőr vizsga része ez a kód is!

ÖregTom

Előzmény: Moha bá (4664)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4665
- mint minden mas ez is a mrasz.hu-n megtalalhato :-))

http://www.mrasz.hu/kezdold/forgrov.html

Előzmény: Z-M-an (4647)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4664
Z-M-an:

Hahó Amatőrök!
Lenne egy zöldfülű kérdésem. Több helyen olvasom elköszönésként, hogy "sok 73-as DX-et kívánok" vagy valami hasonló.
Mi a túrót jelent ez??? Köszönet!

Ugyan nem nekem címezted, mert (még?) nem vagyok HAM, de nem nagyon akar senki sem válaszolni rá.
Nos, régebben az amatôrök még szinte csak morzéztak egymással (nagy távolságokra, alacsony frekiken még mindig gyakori, mert sokkal messzebbre eljut értelmezhetôen, mint a beszédhang), és mivel nem mindenki grafomán, mint én, a gyakran elôforduló kifejezésekre kitaláltak 2-3 karakteres, gyorsan leadható rövidítéseket. Aztán ezek szépen átmentek a beszédbe is, és valamire való amatôr potyogtatja ezeket a leveleiben is.
A DX-et már innen is ismerned kell, az a nagytávolságú ök., a 73 pedig egy üdvözlés, búcsúzáskor szinte kötelezô. Az eredetére tippelni sem mernék, de talán már nem is érdekes.

Előzmény: Z-M-an (4647)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.24 0 0 4663
Ha Esztergomoztok, akkor örülök, ha mindig megírjátok majd itt, Urak, mert én is esztergomi lennék, bár már csak ritkán járok haza, néha hétvégén talán összefuthatnánk az éterben.
Előzmény: SZapi (4662)
SZapi Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4662
Délel?tt Esztergomban leszek, bekapcsolom majd a rádiót, figyelek hátha hallom Csomyt is. És persze próbállak hívni is :)
Előzmény: SNAKe (4661)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4661
Persze, hogy nem sikerült, mert kilenc után teljesen bemondta az unalmast az akkumulátor.
Most töltöm ezerrel őket, aztán meglátjuk, holnap összejön-e a kapcsolat a Fotóssal. Te be leszel kapcsolva?

Moha bá!
Gondolom a tt 6e készülék a gazdaságos kategóriába tartozik. :))

Előzmény: SZapi (4660)
SZapi Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4660
Nem sikerült sajnos id?ben hazaindulnunk Pestr?l :(

Dobogók? felé jöttünk haza, de nem hallottunk senkit hiába is hívtunk. Suzuki gyárnál jártunk már mikor sikerült beszélnünk Foresterrel, köszöni szépen mindenkinek a próbálkozást, hétvégén egész nap be lesznek kapcsolva a 4/12-ön. Itt hallottuk Snake pár szavát, de ? sajnos nem értett minket. Azért még felmentünk a Vasiba is, csak sajnos már 21.15 volt, próbáltuk hívni Snake-t, nem sikerült.

Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4659
Igazából rádiója válogatja, hogy mennyire befolyásol. Egy jó rádiónál szinte semennyire. Egy olyannál (tipikus tescogazdaságos), ahol közvetlenül táplált az antenna, elég jelentős lehet a különbség.

Még nem nézegettem PMR kapcs. rajzokat, itteni régebbi hozzászólásokból tudom így. Ha tévedek, gyorsan javítsatok ki!

Előzmény: SNAKe (4658)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4658
Nos megpróbáltam a dolgot, de egyvalamit kifelejtettem a számításból. Az akksik teljesen le voltak merülve. Erre akkor döbbentem rá, mikor nyolckor bekapcsoltam a rádiót. De azért próbálgattam a dolgot, kevés sikerrel.
Az akkuk töltöttsége mennyire befolyásolja az adást és vételt? Van erre valamiféle mérési adat? Vagy csak a tapasztalat, hogy igen, befolyásolja?
Előzmény: SNAKe (4655)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4657
HG4I: bocs, visszavonva. Megjött a válaszod, csak a spam szűrő megette. Korrigáltam a hibát.
Előzmény: HG4I (4648)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4656
Általában reggel 7 környékén szoktam próbálgatni, aztán úgy ebéd előtt, 11 felé.
Ma viszont a magasabb részek felé kellett autókáznom, és egy negyed órára megálltam nem messze a Pálvölgyi barlangtól(1/4 12). Hát ott nagyon jó minőségben jött az egész város, viszont az összes csatin a "kollégák", vagyis a darusok nyomták. Biztos nem örültek nekem, mert úgy percenként nyomtam, hogy "itt sznék beszél, pmr fórumból hallja-e valaki". :)
De senki nem akart velem kommunikálni. Ezután Bécsi út- Csillaghegy vonalon ereszkedtem a római felé, de nem jött senki.
Jövő héten egy-két napig (kedd, szerda) viszont a hegyen lesz dolgom, hátha onnan jobban megy, bár ahová megyek, sűrűn be van építve.
Előzmény: Hayloft Ezekiel (4642)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4655
Én kb 1/4 és 3/4 9 között próbáltam a fotóst elérni, de csak nagyon gyenge beszédfoszlányokat hallottam. Ha ma felmész a Vasiba, talán dumálhatunk! (Lehet, hogy te leszel az átjátszóállomás! :))
Az a baj szerintem, hogy a Nagy-Gerecse előtt van egy kisebb csúcs-lánc (Hegyes-kő,Mogyorósi-Kő, Bajóti-kő). Mivel én ezek alatt lakom, így a hegység magasabb részei takarva vannak. De ha elindulok Esztergom felé, egy km után már látszik az egész Gerecse, adótornyostól, szivarostól, mindenestől. Esztergomból meg szépen rá lehet látni.
Börzsöny viszonylatban viszont én vagyok előnyben, mert a várost takarja a Vaskapu és a Burda (SK). Ezért volt az, hogy az országos rekordkísérlet alatt én nagyon jól hallottam Lelcache-t és Vöcsököt, de ha jól emlékszem nem beszéltél velük, pedig magasan voltál. (Ha nem a turistaháznál állsz meg, hanem felmész a legmagasabb pontra, akkor onnan össze kellett voln, hogy jöjjön). Ha hülyeséget írok, akkor cáfold. :))

Csomy!
Én valszeg kimegyek hétvégén a szőlőnkbe málenkíj robotra. Ez közvetlen a Mogyorósi szikla alatt van. Viszem a rádiót. Ha lesz egy szabad órám, tán még a hegyre is felmegyek.

snake

Előzmény: SZapi (4615)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4654
HG4I:

Köszönöm a hozzászólásodat. Mire megírtad, én is utánanéztem egy kicsit a dolognak, és már azt is tudom, hogy melyik európai disztribútortól veszitek az árut. ;-)) Hát, ez szar ügy, sajnos.

Amúgy az előző munkahelyemen foglalkoztam vámolással is, így sajnos nem újdonság nekem, amit írsz.

Tegnap írtam Neked egy levelet más témában az itteni címedre. Megkaptad?

Előzmény: HG4I (4648)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4653
elképzeli-e bárhogy, az a kérdés :(
Előzmény: Z-M-an (4652)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4652
HG4I!
Ez nagyoooon gáááááz! :((((
Komolyan mondom, ez egyszerűen tragikus. Hogyan képzeli el az állam így a versenyképességet???

Bocs, ez itt erősen off, befejeztem, csak kiszakadt belőlem. :/

Előzmény: HG4I (4648)
attilaandor Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4651
Hi!
A mai nap folyamán Ócsa-Széchenyi hegy, a 7-es ch-n beszéd forgalom jött létre,és keressük hogy ki volt az aki a Széchenyi hegyről forgalmazott.
Ez kb. 16:40-50 között volt.
magpet Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4650
j.zoli: par napja ment Neked egy mail. befutott? ha igen, akkor ugye nem az itteni freemailesemre valaszoltal?
magpet Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4649
Koszi! :)
Előzmény: Hayloft Ezekiel (4645)
HG4I Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4648
Szia Moha bá' !

off
Szomorú lehetsz!...
A nagy gyártók (ICOM, Kenwood.... stb) szóba sem állnak egyetlen - akár egyedüli - országos forgalmazóval sem. Egyszerűen nem szolgálják ki. Általában kontinensenként van nagyelosztójuk (master distribution), árut csak onnan kaphatsz...
Namost ezután van a csel. Ugyanis ezek között meg óriási harc van. És sumákban pld. az amerikai elad európaiaknak. Tudni kell, hogy általában az ottani árakat a gyárak mesterségesen alacsonyan tartják és tudják is tartani a nagy darabszámok miatt. Jónéhány német kereskedő nem az európaitól vásárol, hanem az usa-ból. Ez különösen akkor éri neki meg, ha más usa árukat amúgy is hozna be, hozzácsapja a szállítmányokhoz és akkor már a szállításon is lehet faragni néhány százalékot. Nem beszélve arról, hogy néha olcsóbb a tengeren túlről szállíttatni, mint eu-ból...
Aztán az a kedves vámos elfelejtett néhány apróságot: a vám ugyan tényleg 0%-os lesz, azonban a vámeljárás költsége megmarad. A környezetvédelmi termékdíjat ugyanúgy ki kell fizetni. (Ezek egyike sincs pld. a németeknél.) És most jön a nagy durranás! Az ÁFÁt a szállítási költséggel megemelt (számla alapján) beszerzési ár alapján kell megfizetni - addig ki sem adják az árut! Na, ezt "add össze" - és mindjárt más a leányzó fekvése.

Úgyhogy nagyjából-egészéből mindaddig európai léptékben versenyképtelen ára(in)k lesznek, amíg jelentősen nem csökkennek a közterhek....
Pedig - gondolhatjátok - nekünk is kellemesebb lenne többet eladni :(
on

üdv: HG4I

Előzmény: Moha bá (4641)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4647
Hahó Amatőrök!

Lenne egy zöldfülű kérdésem. Több helyen olvasom elköszönésként, hogy "sok 73-as DX-et kívánok" vagy valami hasonló.
Mi a túrót jelent ez??? Köszönet!

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4646
csomy, bocs mégegyszer, nem tudtam, hogy beteg, így meg nekem nincs pofám odaadni... :(

szorry

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4645
magpet!

a nyakadra küldtem a volvo-s topik fargóját, engem utálj... nem akar rosszat :))

DNT Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4644
A PMR-amatörradio közötti forgalmazasrol csak annyit,hogy en rendszeresen beszelgetek egy radioamatör ismerössel.Annak ellenere,hogy a tavolsag sem keves (7Km),es ö sem tudja a keszüleken a pontos frekit beallitani,nagyon jo minösegben jön a jel.Igaz ö 5W-al forgalmaz.Tehat: szerintem sem lehet akadaly a kommunikacioban az a partizedes elteres.
Giordano Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4643
:-) mrasz jonlap, na ezt ne firtassuk.

nezzetek inkabb a www.pannondxc.hu -t, vagy hasonlot.

ÜDV JG

Előzmény: Moha bá (4630)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4642
sajna vissza kellett jönnöm a gyárba, na mindegy, próbálkoztam a 4/12 és 4/00 csatikon, hátha hallom a római partot, de sajna nem. Vagy engem sem senki. Mingyár elsétálok a hévig, hátha onnan...
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4641
Nem gondolod rosszul, de erre írtam - vagy lehet, hogy végül nem írtam? -, hogy szomorú lennék, ha a magyar Yaesu képviselet már egy másik képviselettől vásárolna. Amúgy ez magyarázná a magas árat, de remélem, kiharcolták, hogy közvetlenül kapják az árut.
Előzmény: Z-M-an (4639)
magpet Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4640
Ma este megyünk Tatára! A bázis az M1-es 65-ös kilométere magasságában van, aki erre jár, nyomja a 4/12-t! Persze vad túrázások is lesznek, tán még Foresterékkel is összeakadunk.
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4639
Szerintem változat az ár. Abban az esetben, ha a magyar viszonteladó eddig is és ezután is pl. egy japán márka európai vezérképviselete útján rendelte az árut (tehát nem japánból szerezte be közvetlenül), akkor hamarosan megspórolhatja az import vámot. Rosszul gondolom?
Előzmény: Moha bá (4637)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4638
Ez lehet, hogy így van, azonban elsejétől már lesz egy teljesen legális másik alternatíva is mindenki számára.
Előzmény: Moha bá (4637)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4637
Én teljesen másról beszéltem. Az itthoni árak alakulásáról. Az nem változik nem-EU gyártmányok esetén.
Előzmény: Z-M-an (4636)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4636
Hahó Moha bá!

Szerencsére meg kell cáfolnom Téged!!! :)))
Most beszéltem a VPOP információs vonalán egy segítőkész vámtiszttel, aki a következőket mondotta:

Május 1. után minden EU tagállamban vásárolt műszaki cikk Magyarországra történő importja vámmentes lesz, nincs vámeljárás, nem kell fizetned semmit, magyar áfát sem!!! (A kintit viszont nem igényelheted vissza, mint most, de mivel a magyar áfa nagyobb, ezzel inkább nyerünk.)

Figyelem! NEM számít, hogy hol gyártották a terméket!!! Ha pl. Kínában szerelték össze a PMR-t, akkor azután már az osztrák kereskedő kifizette a vámot, miután a termék először átlépte az EU határát.

Konkrétan: ha te egy EU-s csomagküldő szolgálattól rendelsz PMR-t, akkor a postaköltségen kívül Téged nem terhel semmi!!!!

Lehet számolgatni... :)))))))

Előzmény: Moha bá (4635)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4635
VérCse:

A PMR-ekre nem is vonatkozik az az akció.

Amúgy ezeket nem az EU-ban gyártják, szerintem, így nem szűnik meg rájuk a vám. Az áfát kellene végre normalizálni!

Előzmény: VérCse (4631)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4634
VérCse:

A PMR-ekre nem is vonatkozik az az akció.

Előzmény: VérCse (4631)
olahtamas Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4633
OFF
www.textpad.com
kicsi egyszerű nagyszerű.
ON
Előzmény: VérCse (4632)
VérCse Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4632
Bocsánat de OFF
Nem tudna valaki egy nagyon egyszerű kis HEX-Editor programocskát, nekem aztán lehet dos is csak dekódolja azokat az "exe" kiterjesztésűeket.
On VérCse
VérCse Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4631
Sziasztok
Korábbi hozászólásokban szó volt róla hogy május 1-én 30%-os árleszálítás lesz az Anico Kft-nél. Tudtommal akkortájt leszünk EU tagok vagyis megszűnik a Vám. Ha mundjuk elnéztek a www.thiecom.de -re akkor egy VX-146-os 150 EURO átszámítva 37.500 FT míg az Anico Kft-nél kedvezménnyel együtt is 43.400 FT.
VérCse
Moha bá Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4630
J.Zoli, Giordano:

Kösz az infókat! Okulódom. Csak az a fura, hogy a MRASZ honlapon még ott a 2 év, pedig ezek szerint nem tegnap változott.

Előzmény: J.Zoli (4628)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4629
msmks
...imént pedig fogtam jzoli üdvözlését, a válaszomat megintcsak nem hallotta...

de durvaaa!! a 0-ás hidon iramodtam át Buda felé, és a közepéről visitottam. Lehet hogy mire válaszoltál, már lent voltam a túloldalán, ezért nem vettelek.

Előzmény: msmks (4621)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4628
MohaBá

Mikor számíthat ez a kis difi? Mondjuk DX-nél? Azaz olyankor törekedjen rá az ember, hogy pontosan odahangolt rádió legyen mindkét oldalon?

Nem számit akkor sem igazán.Pl Yaesu VX5 volt nálam még régen mikor irtam a fórum elején a Bp-Mátraszentlászló ÖK-t . (vagy Mátraszentimre..?) Annak meg csak 5kHz-es volt a stepje.

Előzmény: Moha bá (4608)
Giordano Creative Commons License 2004.04.23 0 0 4627
nekem 1 éve lejárt volna az engegélyem a régi szabályok szerint, de kb. 1.5 éve változott a szabályozás, meghosszabbítottam, 2 évre kaptam és akárhányszor meghosszabbítható már, pedig csak A fokozat.
2 dologban vagyok biztos: a szabályzás megváltozott és hogy már nincs meghatározva hányszor lehet hosszabbítani, de sajna nem tudom tisztázni a többit mert nem akarok hülyeséget mondani.

ÜDV JG

Előzmény: msmks (4595)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4626
napközben óbudán vagyok a gályán, csak sajna földszinten, így általában csak a darusokat hallom, meg a panellakók időszakos családi életét. (mennyé fijam és küggyed haza apádat a kocsmábó')

De holnap beviszem magammal a rádiót és fülelek, jó? Vagy bökök páratamikor kijövök a házból...

Előzmény: SNAKe (4613)
SZapi Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4625
Igen Esztergomi vagyok, majd figyelek :)
Előzmény: csomy (4618)
SZapi Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4624
Megpetet csak Foresterék hallották (talán) tegnap vagy tegnapel?tt, mi akkor nem rádióztunk
Előzmény: Z-M-an (4617)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4623
Közös ebéd frankó! :) Szólj, szívesen csatlakozom! :)

Nem, ez most nem munkahelyi DX volt. (Ált. nem szoktam vinni a rádiót, mélyen ülök ahhoz, hogy érdemes legyen.)

Előzmény: Moha bá (4620)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4622
Én most 4/12-n át fogom szelni a város, remélem, beleakadok valakibe.
Előzmény: msmks (4621)
msmks Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4621
tegnap csomyt és zmant hallottam, amint próbálnak beszélgetni a Gellérthegy és a Pöttyös utca között (?), bele is szóltam, de valószínűleg nem hallottak engem.
az imént pedig fogtam jzoli üdvözlését, a válaszomat megintcsak nem hallotta. egyébként Pestszentlőrincen lakom a Béke tér környékén, nagyjából egy magasságban a Gellért-heggyel.

fogok építeni egy antennát.

Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4620
Z-M-an:

Jut eszembe, Te munkahelyről nyomultál? Mert utána ott mentem el Előtted. Kár, hogy addigra már kikapcsoltam. Eszembe sem jutott, hogy lehet Nálad készülék, és még be is van kapcsolva. Ha legközelebb megyek ebédelni közös ismerősünkkel, akkor becsatlakozhatnál. Hátha őt is rábeszéljük a PMR és a GPS nagyszerűségére. :-))

Előzmény: Moha bá (4619)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4619
Z-M-an:

Magpetet szerintem nemigen hallhattá(to)k, szegény gályázott a boltban: magas házak között, a földszinten tanyázott, pár szót váltottam vele, de utána vissza kellett mennie a helyiségbe, onnan meg eléggé reménytelen.

Szóval Te voltál az, aki miatt nem tudtam magpet-tel dumálni, mert rányomtál??? Még jó, hogy éppen Felé tartottam, és utána off-éter sikerült beszélnünk. Gyalázatos, Te!

Amúgy magpet ma járkált is néha, így éppen belecsaphatott valaki útközben.

Előzmény: Z-M-an (4617)
csomy Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4618
SZapi!

Esztergomi vagy?
Én Táton lakom, sokat vagyok Esztergomban! Pesten tanulok, de a hétvégén megyek haza. Megpróbállak majd hívni 4/00on, és /12-n is. Meg SNAKE-et is! Ő is figyeljen! :):):)

csomy

Előzmény: SZapi (4615)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4617
Magpetet szerintem nemigen hallhattá(to)k, szegény gályázott a boltban: magas házak között, a földszinten tanyázott, pár szót váltottam vele, de utána vissza kellett mennie a helyiségbe, onnan meg eléggé reménytelen.
Előzmény: SZapi (4615)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4616
Aha. Szóval ma is voltak. Akkor ez innen Pestről, de még a Gellért hegyről sem működik :(
Előzmény: SZapi (4615)
SZapi Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4615
Ma sikerült újra beszélnünk foresterrel a Gerecsér?l. Szorgalmasan próbálkoznak minden este nyolc és kilenc óra között. Sajnos beszélni mással még nem tudtak, csak egy ládázóval az els? nap, de ? csak kb.: 4km.re volt t?lük. Egyszer talán mintha Magpet-et hallották volna (kinyomott zajzárral), de beszélniük sajnos nem sikerült. Hallottunk valakit próbálkozni talán Snake lehetett, csak nem értettük. ?k holnap is a N 47 41.940 E 18 30.039 koordinátákon lesznek, hátha ez segít. Mi felmegyünk a vaskapuba így talán, tudunk beszélni Snake-el is.
dragunov Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4614
Üdv, kedves HG4I!

A "trafós" megoldást Mátyásföldi Bélától, öreg CB-s barátomtól láttam először, és itt többen is Tőle kértek tanácsot, bár bizonyára mások is kísérleteztek vele a webről vett receptek alapján. Ugyan, én is Béla vagyok, és szintén mátyásföldi székhelyű, de azért nem én vagyok Ő, és nem is aratnék más által növesztett babérokat :)
Küldtem egy mailt.

dragunov

Előzmény: HG4I (4585)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4613
Én is próbálkoztam itthonról most vagy fél órát Forestert hívni, de semmi. Illetve nagynéha jött valami adás, de csak a beszédet lehetett konstatálni, érteni nem lehetett belőle semmit.
Napközben néha a római partról szoktam próbálkozni (most épp ott dolgozom), de csak darusok jönnek, innen a fórumról senki.
Van arrafelé valaki?
Előzmény: Z-M-an (4603)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4612
DX igen, indítasz x+5 kHz max. modulációs lökettel, páros számú csatin vág 1,25 kHz-t (marad 3,75!)
Előzmény: Moha bá (4608)
csomy Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4611
Guaaa29!

Hallottalak, csak nem voltam képben, hogy miről is van szó, csak belecsöppentem a beszélgetésbe, mikor odaértem.
Meglepő, hogy a vétel elég rossz volt. Az lehetett ihazán a baj, hogy Z-M-annal a kapcsolat a kilátó részből volt a legjobb, és a János-hegyet egy kicsit leárnyékolta az erőd. Ezért nem kapcsolódtam be!

csomy

Előzmény: guaaa29 (4607)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4610
guaaa29:

Te komolyan gondoltad, hogy egy ÖREGtm és egy moha BÁ beszélgetése közben bedobod, hogy tiniknek néztél minket?! :-))

Előzmény: guaaa29 (4607)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4609
Hahó guaaa29!
János hegyről lesöpörtél mindenkit itt a környéken, majd' szétesett a hangszóró úgy jöttél! :)
Jól elbeszélgettünk :)
Előzmény: guaaa29 (4607)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4608
Én ma beszéltem (ezen alkalommal) először úgy, hogy mindkét oldalon Yaesu volt. Konkrétan magam alá vizeltem. Tiszta, torzítatlan, szinte Hi-Fi (59). Pedig még egy zsinagóga is volt közöttünk, meg pár egyéb házikó. Ezek után kit 6+, hogy pontosan állt-e az a frekvencia?! Olyan szépen és erősen átjött, mint a sicc.

Tényleg! Mikor számíthat ez a kis difi? Mondjuk DX-nél? Azaz olyankor törekedjen rá az ember, hogy pontosan odahangolt rádió legyen mindkét oldalon?

Előzmény: ÖregTm (4606)
guaaa29 Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4607
Sziasztok. Beszéltem z-mann-al jánoshegyi kilátóból. Annak pedig nagyon örültem, hogy azt mondta, hogy ő is kikopott már az iskola padból. Én ugyanis azt hittem hogy itt csak a húsz éveské a világ. Mellesleg még hallgattalak titeket egy kicsit mikor a gellérthegyi kolléga is beszállt. Kár hogy ezt megelőzően ő nem hallott engem. Viszhall g
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4606
Erre az empirikus megoldásra gondoltam! ;-)
Előzmény: Moha bá (4605)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4605
Értem. Kösz! Egyébként ma forgalmaztam egy ilyen és a VX-146-osom között, és nem mondtam volna meg, hogy van 1-2 kHz eltérés. Azaz akár szabad neki elméletileg, akár nem: a gyakorlatban működik. Méghozzá nagyon szépen szólt!!!
Előzmény: ÖregTm (4604)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4604
Moha bá

Nem tudja a xxx.xx625-ről indulást, de persze, hogy muxik!
Próba-cseresznye ;-)

Előzmény: Moha bá (4602)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4603
Hahó Fiúk!

Nem hallotta valaki a forgalmazásomat ma este 1/2 8 és 1/2 9 között? Kiabáltam a 4/00-n, 4/12-n és a 7/00-n. Beszéltem Magpettel, Dragunovval, Guaaa 29-el és Csomyval. Frankó volt! :)))

Kudarcélmény: Fotóst (alias Forestert) hívogattam a 4/00-n és a /12-n, de semmi nem jött össze. Szólította őt Csomy is a Gellérthegyről, de ha jól értettem, az sem sikerült.

Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4602
ÖregTm és TamiBT:

Bocs, de most akkor mi van? Tudja vagy nem tudja?

Előzmény: ÖregTm (4601)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4601
...az a kis eltérés ;-)

Spoddy-tól vettem:
1 (446.00625) 446.005 13.75kHz from 2
2 (446.01875) 446.020 13.75kHz from 1 11.25kHz from 3
3 (446.03125) 446.030 11.25kHz from 2 13.75kHz from 4
4 (446.04375) 446.045 13.75kHz from 3 11.25kHz from 5
5 (446.05625) 446.055 11.25kHz from 4 13.75kHz from 6
6 (446.06875) 446.070 13.75kHz from 5 11.25kHz from 7
7 (446.08125) 446.080 11.25kHz from 6 13.75kHz from 8
8 (446.09375) 446.095 13.75kHz from 7

...és mux! :-)

Előzmény: TamiBT (4600)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4600
Nem akarok nagy baromságot mondani, de tudtommal a PMR 12.5 kHz-es csatornaközzel bír, és azt tudja a rádió!!! (Azaz 446.1-446.0 = 800kHz = 8x12.5kHz)

- a csatornakoz-t tekintve igazad van, de nezd meg mi az incsulo csatorna frekije! :-))) na ezt allitsd be olyan radion ami nem tudja a 6,25-t

Előzmény: Moha bá (4590)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4599
Kösz, hogy legalább megpróbáltad! :-)
Előzmény: ÖregTm (4598)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4598
Bocs, mégis szerepel az időtartam a 10. §-ban :-(

Mea culpa, mea maxima culpa!

Előzmény: ÖregTm (4597)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4597
Moha bá

Véleményem szerint egy szövetségi szabály (MRASZ) nem űberelheti a Az informatikai és hírközlési miniszter 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelete a rádióamatőr szolgálatról című szemelvényt. Ebben szó sincs érvényességi időtartamról, amely alapján kiadják a rádióamatőr engedélyt, a jogszabály (rendelet) nem tesz említést az engedély időszakosságáról!

Ha vki érti kérem magyarázza el! ;-)

ÖregTom

Előzmény: Moha bá (4596)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4596
Ez így jó. Azt hittem, hogy rákényszerítenek a B vizsgára.

Elvileg nem hosszabbítható. A MRASZ honlapon olvastam.

Előzmény: msmks (4595)
msmks Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4595
"Ha jól olvastam a leírásokat, előbb-utóbb kénytelen vagy lépni, nem az étvágytól függ, hanem attól, hogy az A-kategória 2 évre szól, és nem lehet meghosszabbítani. Jól olvastam? Azaz az A-kategória egy "belépő kábítószer", vagy ez a meg nem hosszabbíthatóság csak a hivatalos szöveg?"

jól olvastad, csak nem jól értelmezted. (amúgy, ha jól emlékszem, 1x meg lehet hosszabbítani.)
nem hosszabbíthatod meg, azaz ha az idő letelte után is rádiózni kívánsz, újra le kell tenned az A vizsgát.

Előzmény: Moha bá (4593)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4594
HG4I: kösz, hogy leírtad ezeket! Tisztánlátás végett nagyon hasznos volt.
Előzmény: HG4I (4585)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4593
PetyaMűvek:

Én abból indultam ki amikor csak az A vizsgára buzdítottam a jónépet, hogy ezt nagyobb tanulás és izzadtság nélkül is meg lehet szerezni. Amire a legtöbbötöknek kellene, arra tökéletesen elég. Utánna ha megnő az étvágy, lehet tovább lépni.

Ha jól olvastam a leírásokat, előbb-utóbb kénytelen vagy lépni, nem az étvágytól függ, hanem attól, hogy az A-kategória 2 évre szól, és nem lehet meghosszabbítani. Jól olvastam? Azaz az A-kategória egy "belépő kábítószer", vagy ez a meg nem hosszabbíthatóság csak a hivatalos szöveg?

Jól érzed ezeknek a világvevőknek a hatékonyságát ! :-)

Látod, mégsem múlt el nyom nélkül az a villamosmérnök képzés! :-))

Gondold át: Ha ezt a hihetetlen sávszélességet tucatnyi hangolható sávszűrőre osztanák ( ahogy korrekt lenne ) akkor nagyon bonyolultá válik az áramkör / az átkapcsolás / hangolás illetve nem férne el ekkorka helyen.

Őszintén szólva a VX-2-t meglátva komolyan elgondolkodtam azon, hogy vajon egy darab sávszűrő elfér-e benne. :-))

Bocsi, megint regényt írtam :-)) Grafomán lennék ? ;-)))

Nem kell félned, amíg én itt vagyok. Úgyis engem utál mindenki, aki modemen internetezik és/vagy utál olvasni. :-((

Előzmény: PetyaMűvek (4586)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4592
Jajj, PetyaMűvek, nehogy félreérts! :))
Nem akarok én ilyen csoda masinát, bőven elég nekem egy jó PMR. Igazából csak utánanéztem a prospektusban - ha már felmerült itt - és csak ezt írtam meg ide, anélkül, hogy szakértő lennék a témában. A lépésközhöz aztán már végleg hozzá sem tudok szólni... Hogy mikre kell figyelni ilyen esetekben! :-o
Előzmény: PetyaMűvek (4589)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4591
ÖregTm:

és a vételi érzékenység össze sem hasonlítható pl ALAN-al, ahogy Moha bá írta, és itt nem a jön-jel-nem-jön-jel az egyetlen különbség, hanem a dB is (jel-zaj viszony itt tényleg jól arányítható :-))

Ég és föld. Most már tapasztalatból mondhatom. Amúgy eddig adás/vétel ügyében az egyetlen negatív dolog annyi volt, hogy a "hallgatók" szerint a VX-146 "halkabb", azonban ezt 20 másodperc alatt orvosoltam, ugyanis állítható a mikrofon-érzékenysége (6-/0/6 dB), és kiemeltem 0-ról 6-ra, és máris a Yaesu lett a "hangosabb". Ahogy elnéztem, érdemes kiemelni, mert nem lesz egyáltalán túlmodulált, és nem is torzít. Szinte furcsa, hogy nem ez az alapállapot.


Előzmény: ÖregTm (4587)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4590
PetyaMűvek:

És arról nem is beszélve ( Moha bá !! ) , hogy nem ismeri a 6,25KHz-es csatornalépéseket. Anélkül meg nem sokra mész vele a PMR446 sávon !

Nem akarok nagy baromságot mondani, de tudtommal a PMR 12.5 kHz-es csatornaközzel bír, és azt tudja a rádió!!! (Azaz 446.1-446.0 = 800kHz = 8x12.5kHz)

Egészen más okból nem lehet PMR-re használni: nincs benne engedélyezve a PMR frekvenciatartomány, azaz minimum sufnituning, de lehet, hogy forrasztópáka kell hozzá. Tehát ezen a topikon ez csak elméleti csatározás.

Amúgy egy félórája láttam életemben először VX-2-est. Tudjátok mekkora? Akkora, mint egy gyufásdoboz. Teljesen eldobtam az agyam. A képen rádió méretűnek tűnik (csak gyanúsan órmótlan a közös tengelyes jaxley+potméter a tetején), aztán meglátod élőben, és rosszul leszel. Ez már az a méretkategória, amire mobiltelefonnál is azt mondom, hogy nem kellene, mert "túl pici". Mind fogásra, mind elvesztésre nézve. Juj, teljesen megdöbbentem. Csak ennyit tudtam mondani: "Yaesu-s Mária! :-))

Amúgy az elmúlt pár hét végletes feeling-eket hozott így Yaesu tekintetében. Először jött a VX-146, ami hatalmas, és olyan nehéz, mint a sár, aztán ez a picur, ami akkora, mint a kocsiriasztóm távirányítója, és van vagy 40g.

Előzmény: PetyaMűvek (4589)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4589
Z-M-an !

Ha feltételezzük, hogy igazat mondanak a reklámok :-)))) és az egész sávban ilyen érzékeny, akkor még mindig gondot okoz, hogy az antennáknak nem ilyen nagy a sávszélessége ! És arról nem is beszélve ( Moha bá !! ) , hogy nem ismeri a 6,25KHz-es csatornalépéseket. Anélkül meg nem sokra mész vele a PMR446 sávon !

Előzmény: Z-M-an (4588)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4588
Moha bá és PetyaMűvek!

Most néztem a VX-2 specifikációit: ez a rádió pont 400-470Mhz között, azaz a PMR sávban a legérzékenyebb, szerintem itt tuti jól muzsikál.

Előzmény: Moha bá (4582)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4587
Csak a máj.1. utáni időkre gondolva volt szándokom a B. De lehet igazad az engedély nemzetközi voltát mi igazolja, vagyis vki elkéri a papírt, ami gondolom A4-es és magyarul íródott, ha A, ellenben ha B, hitelkártyaméretű és többnyelvű?

Néha TH28E-on próbálkozom scan módban (mert csak az van a 446-nál), és a vételi érzékenység össze sem hasonlítható pl ALAN-al, ahogy Moha bá írta, és itt nem a jön-jel-nem-jön-jel az egyetlen különbség, hanem a dB is (jel-zaj viszony itt tényleg jól arányítható :-))

ÖregTom

Előzmény: PetyaMűvek (4581)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4586
Hali Moha bá!

Igen, ez a külföldön is használhatóság egy komoly érv a B vizsga mellett, ha valaki olyan világfi mint Te ! ;-) Én abból indultam ki amikor csak az A vizsgára buzdítottam a jónépet, hogy ezt nagyobb tanulás és izzadtság nélkül is meg lehet szerezni. Amire a legtöbbötöknek kellene, arra tökéletesen elég. Utánna ha megnő az étvágy, lehet tovább lépni.

Jól érzed ezeknek a világvevőknek a hatékonyságát ! :-) Az Icom -om is ilyen jószág.
Saját antennával borzasztó gyengén produkál. Középhullámon a kossuth meg egy két szlovák adó, rövidhullámon pedig néhány környező ország adója fogható. Gyakorlatilag ha megveszed a boltban az első gagyi zsebrádiót, az kenterbe veri.
Persze mire is számíthatnánk.. Gondold át: Ha ezt a hihetetlen sávszélességet tucatnyi hangolható sávszűrőre osztanák ( ahogy korrekt lenne ) akkor nagyon bonyolultá válik az áramkör / az átkapcsolás / hangolás illetve nem férne el ekkorka helyen. Megoldás, 2-3 részre bontják ezt a GHz-nyi sávot, utánna egy-egy szélessávú, hangolatlan bemenőfokozat, az első középfrekvencia jó magas, hogy kiküszöböljük a tükörállomás vételét, a 2. 3. középfrekin meg már elég keskeny sávot tudunk elérni, hogy meglegyen a szelektivitás. Ha nagyon nagy erősítésű a rádió, akkor ilyen széles sávú bemenetnél elkerülhetetlen, hogy az erősebb állomások "elnyomják" a gyengéket. Megoldás: kis érzékenység. Na ebből lesz a cserebogár, vagyis a semmire sem használható szélessávú rádió.

Bocsi, megint regényt írtam :-)) Grafomán lennék ? ;-)))

Előzmény: Moha bá (4582)
HG4I Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4585
Szia Petya!

A legtöbb dologban messzemenően egyetértek veled.

Pontosítás: ma már Mo-on semmiféle engedély sem szükséges semmilyen rádió adóvevő megvásárlásához. Tehát - ha az egyéb forgalomba hozatali feltételek /sok van és szigorúak/ adottak - nemhogy nem szükséges - ahogy te fogalmaztad: "félrenézni", hanem egyszerűen nem kell semmiféle engedély felmutatásához kötni az eladást.
Az üzemben tartás, az más kérdés. Ahhoz engedély kell, kivéve az úgynevezett harmonizált frekvenciákon, vagy sávokban működő eszközöket (amilyen például a PMR szabvány szerint, vagy GSM célra gyártottak, stb.).
Én, mint kereskedő, ennek ellenére szeretek meggyőződni arról, hogy nem kalózkodás céljából kell valakinek a rádió. Ez azonban nem jogi, hanem etikai kérdés......

Ami az amatőr célú adóvevők tulajdonságait illeti az amatőr sávokon kívül: egyetértünk. De hát egyrészt azokat arra gyártották, hogy ott legyenek jók, másrész általában leírtan is a gyári specifikáció szerinti jellemzőket csak az amatőr sávokban garantálják a gyártók.

Más: néhány hónapja beszámoltam arról, hogy mekkora különbséget tapasztaltam/tunk az általam gunyorosan csak "nylon rádióknak" nevezett műanyag tokozású tucatáruk és a szintén gúnyosan "lebutított profiként" emlegetett PMR topmodellek között. Szóval: ég és föld!
Persze ez az árukban is érzékelhető.

Megint más:
Kevés (és egyre szűkülő) szabad óráim egyikén két kapcs. rajzot átböngészve elkezdtem számolgatni. (Mérni most sajnos nem volt lehetőségem.) Korábbi 1-2 felszínes és csak 2 tipusra kiterjedő méréseimet és néhány kapcs. rajz átfutása alapján felmerült sejtéseimet a számok is alátámasztani látszanak. Jelesül: kapaszkodjatok meg emberek! NEM 50 ohmos impedanciájúak az antenna kimenetek! Úgyhogy érdemes még elővigyázatosabb lenni a külső antennákkal. (Itt nem a "Dragunov-féle" Trafós megoldásról beszélek, hanem a különféle aljzatos megoldásokra gondolok. Közbevetőleg: javaslom a hazai szakirodalomba felvenni a megoldást "Dragunov-illesztés" néven! SIC!)
De azért ugye abban megállapodhatunk, hogy a kézi rádiókat nem a külső antennákról érkező bitang nagy jelek feldolgozására tervezték... Úgyhogy senki se csodálkozzon, ha egy-egy frekvenciában nem túl messze eső nagy jel esetén "leül" a rádió vevője.

További jó DX-elést, az eredményekhez szívből gratulálok:
HG4I

Előzmény: PetyaMűvek (4581)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4584
most néztek hülyének, mert a kütyüt bámulva szaladgáltam az udvaron, mint a bolond :)))

Ehhez Te még nem vagy hozzászokva? Én már észre sem veszem. :-))
Az tetszett nagyon, amikor Melbourne belvárosában, egy kocsma teraszáról utánamszólt egy félrészeg ausztrál, hogy "Man, you look like a walking exhibition". :-))

A rajtam lógó millió elektronika mellett akkor egyszerre próbáltam jobb kézzel videózni egy utcajelenetet, közben ballal elég magasra tartani a GPS-t, hogy a felhőkarcolók között találjon néhány műholdat. :-))

Bocs, ez kicsit off volt, dehát akkor még nem volt PMR-em ... meg amúgy sem engedélyezett odakint.

Előzmény: Hayloft Ezekiel (4583)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4583
Hejj Csomy!

Nálam van a GPS, mindjárt megkeresem a mélcímed és megírom mi van. (működik, most néztek hülyének, mert a kütyüt bámulva szaladgáltam az udvaron, mint a bolond :)))

Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4582
PetyaMűvek:

Ami miatt jobb a "B" az a magasabb frekik használata és a külföldre is érvényes jogsi.

Ebből a külföldre is érvényes dolog nem feltétlenül haszontalan, már amennyiben az ember nemcsak asztali készüléket használ, hanem kézit is. Én például viszonylag sokszor járok határokon kívül, és ha lenne vizsgám + amatőr rádióm, biztos, hogy vinném magammal, amilyen vagyok.

Pont most levelezek egy ismerőssel, aki ajánlott egy Yaesu VX-2E nevű rádiót a mostani VX-146-osom helyett, hogy bizony "mobiltérerőmentes" völgybeli túrákon életmentő lehet, ha az ember el tud érni valakit rádión. Erre fél watton és PMR csatornán viszonylag kevés az esély. Ez külföldi túrázáskor is hasznos lehet. Nem beszélve arról, hogy aki szereti hallgatni az éter hangjait, az van elég megszállott hozzá, hogy a tengerparton is kitegye maga mellé a kütyüt, hogy folyamatos szkenneléssel keresse a helyiek karattyolását. :-)

MohaBá: Látod-látod ! Ha másra nem, erre jó egy villamosmérnöki diploma :-))

Hazugság lenne azt mondanom, hogy nem volt már haszna az életben ezen kívül is. :-)
Viszont ha egy évvel később végeztem volna, már informatikus lenne írva a diplomámba. Igaz, hogy akkor a villamosságtan szigorlatot is kihagyhattam volna, amitől nem tudnám kevésbé, hogy mi a rezgőkör és a teljesítménycsatolás, viszont néhány tenzortól megkímélt volna az élet.

MagPet: Én sem hiszek már a mesékben :-)))))))))
Ha ott lesz a kezedben a kinyitott rádió, akkor előbb utóbb meg-meg mozdul a pmr446 sávon kívül is a ptt gomb nyomó izomcsoport ! :-)

Ugyan már! Magpet nem olyan ... de legalábbis nem fogja bevallani egy nyilvános fórumon. ;-))

Amúgy az a tapasztalatom ( 2 különböző pmr sávon is futó amatőr rádiót használok )hogy nem kell elájulni tőlük.. A probléma ott kezdődik, hogy a rádióhoz mellékelt antenna általában egy rakás .... -t sem ér 446-on ( 430-440 az amatőrsáv )kissé túllóg az általában 10MHz-es antennasávszélességtől.

Jajj, de jó, hogy ezt írod!!! Pont ezt a VX-2E-t nézegetve gondolkodtam el erősen azon, hogy vajon mit érhet egy ilyen rádió, ami a fél világot veszi (0.5 - 999 MHZ), hogy a fenébe tudja ezt megcsinálni egyetlen, pici, integrált botantennával?! Akárhogy is nézem, ezek között nem kevés olyan tartomány lehet, ahol kimondottan "hatékonytalan" az antennája. Te mit gondolsz ezekről?

Persze, a leírás végén kecsesen ott figyel: "A gyár a specifikációkat csak az amatőr sávokon garantálja." :-))

Előzmény: PetyaMűvek (4581)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4581
Sziasztok !

ÖregTM:
dicséretes a lelkesedésed ! ( B vizsga )
lehet, hogy nem kellene megpróbálnom lebeszélni róla... de ha CSAK a nagyobb teljesítmény miatt kell, akkor feleslegesen kínzod magadat a B vizsgával.. Senki sem fogja megmérni az adóteljesítményed. Ha valakit elérsz 5-10W -al úgy sem fogsz 50W-ot használni.. Ha meg időnként szükséges ennyi akkor megnyomod a High Power gombot a rádión...
Ami miatt jobb a "B" az a magasabb frekik használata és a külföldre is érvényes jogsi. Ez utóbbi nem tudom mennyire fontos Neked, a magasabb frekiken viszont nem nagyon találsz gyakorlatilag senkit sem ( >1GHZ )

Pitnyul: a kereskedőknek el kell kérnie az engedélyedet. Van aki megteszi volt aki kérte tőlem és gyorsan félrenézet :-))

MohaBá: Látod-látod ! Ha másra nem, erre jó egy villamosmérnöki diploma :-))

MagPet: Én sem hiszek már a mesékben :-)))))))))
Ha ott lesz a kezedben a kinyitott rádió, akkor előbb utóbb meg-meg mozdul a pmr446 sávon kívül is a ptt gomb nyomó izomcsoport ! :-)
Ha nincsenek amatőrrádiós terveid akkor szerintem vegyél egy kis radioscannert.. az hallhatózásra van kihegyezve, kisebb méretű mint egy adóvevő és fele annyiba kerül.
Amúgy az a tapasztalatom ( 2 különböző pmr sávon is futó amatőr rádiót használok )hogy nem kell elájulni tőlük.. A probléma ott kezdődik, hogy a rádióhoz mellékelt antenna általában egy rakás .... -t sem ér 446-on ( 430-440 az amatőrsáv )kissé túllóg az általában 10MHz-es antennasávszélességtől. Ha veszed a fáradtságot és megméred műszerrel a rádió tényleges (!) érzékenységét, akkor azt tapasztalalod, hogy amatőr sávon kívül rohamosan romlik.
Próbáltam összehasonlítani egy Alan456 -ost, egy Motorola 5512 -est, egy Icom E-90 -es és egy Kenwood TH-D7 -es amatőr rádiót. ( mindegyik a gyári antennájával ) A két pmr nagyjábol azonos érzékenységet mutatott. Ahol a pmr-ek még vígan vételeztek egy távoli beszélgetést ott az Icom már csak nyomokban vett valamit, a Kenwood pedig nagyon furcsán viselkedett, időnként nagyon erősen jött a távoli beszélgetés, időnként teljesen eltűnt ( valami közeli adó leülteti a vevőjét ??? )

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4580
Hahó Moha bá!

Nos, én kérdeztem ezt az Alan-Yaesu témát. Időközben módom nyílt kipróbálni egy 1/4 lambdás gyári PMR-t és összehasonlítani a Cobrámmal. A különbség tényleg hatalmas! Ahol a Cobrám meg sem nyikkant, ott a másik rádió vígan vette az adást, egyszerűen hihetetlen, de igaz (egyébként Silvius és Dragunov beszélgetésébe "pofátlankodtam bele" ekkor, utólag is elnézést kérek tőlük).
Eddig nem hittem el, hogy mekkora szakadék van a "játékrádiók" és egy komolyabb eszköz teljesítménye között, de már látom.

Előzmény: Moha bá (4573)
msmks Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4579
TamiBT: elküldtem a levelet!
Előzmény: TamiBT (4577)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4578
- hehe... :-P
- amugy manapsag az amator radiokban benne van a WFM de ennek is csak a veteli lehetosege, adni nemfogsz.
- Amugy megnyugtatlak, hogy igenis ki fogod probalni es adni fogsz mas NEM PMR savon is!! nekem mondja barki is, hogy ott van a kezeben a lehetoseg, de o tuti nemfogja hasznalni a PTT-t azokon a savokon, mert nem hiszem el! :-DDD
Előzmény: magpet (4576)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4577
- valszeg spam-nek nez :)))
- probald a tamikukitamipottyhu-t
Előzmény: msmks (4562)
magpet Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4576
Gyorsan reagálok is magamra, mielőtt valaki a szmájlik ellenére úgy gondolná, hogy komolyan beszélek. A szerkezetet KIZÁRÓLAG PMR-nek használom, egyéb más sávon nem nyomok adást, ez így tisztességes.
Bár ha FM-broadcast-ra ki lenne nyitva, azt nem bánnám, a lágerrádió bumeráng című, műsornak csúfolt zajszennyező tevékenységére szívesen nyomnék egy 32.7TW-os mudafakát! :))
Előzmény: magpet (4575)
magpet Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4575
Hát vélhetőleg ezért vettél Yaesu-t. :)
Dragunovval csevegve mi is sokszor tapasztaltuk, hogy a Yaesu-Yaesu kapcsolat tuningtalan kézirádió kategóriában gyakorlatilag verhetetlen, de az is rengeteget számít, ha legalább az egyik oldalon Yaesu van. Próbálgattunk minden variációt, Dragunovnál is van egy pár féle izé, nálam is, így a fenti állítás bizonyítódott.
Az újat szívesen megmutatom, vagy elugrom Ravalpindibe, és onnan beszólok vele, törött antennával, Faraday-kalickából! :))
Előzmény: Moha bá (4573)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4574
PetyaMűvek:

Ha valaki villamosmérnök végzetségű felmentést kap a műszakliból :-)

Na, mégis volt értelme, hogy annak idején még nem volt FEOR száma az informatikus szakmának, ezért a diplomámba a villamosmérnök került? :-))


Előzmény: PetyaMűvek (4547)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4573
TamiBT:

Moha miert is vettel Yaesu-t? ;-), majd kivancsi vagyok ha magpet, vesz egy masikat (amatorradiot), akkor mitcsinalsz? :-D

Hát, nem magpet miatt vettem, de persze kíváncsi vagyok, hogy milyet vesz következőnek magpet. Remélem, megmutatja majd. Csak azt nem tudom, hogy fogja letenni a vizsgát. Belefér annyi a fejébe? :-] Vagy van ismerős a vizsgán? ;-)

Viszont valaki kérdezte, hogy érezhetően jobb-e az adás/vételkészsége a rádiónak, mint az Alan-nek volt. Hát eléggé. Ma este sikerült úgy elérnem az asszonyt, hogy volt közöttünk kb. 10 sokemeletes, békebeli ház, rengeteg betonnal. Rettenetes minőség, de átment. Közben mellette az Alan meg sem nyikkant, sem oda, sem vissza.

Előzmény: TamiBT (4544)
pitnyul Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4572
Nem csak Alant tud. Mesélte, hogy csinált Tollkabátot is meg ezt azt. A bezsrelt csatlakozó mechanikai stabilitása miatt (meg valószínűleg a bolt pelettája miatt) maradt az Alannál.
Előzmény: lelcache (4570)
Magnat Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4571
Szia,
4/12-n, vagy merre? Örsnél a 6/00-n jókat mulatok a taxisok dialógusain, úgy tűnik, ez a nem hivatalos csatijuk. (bár lehet, h hivatalos, ha vmi magánzó banda)
Előzmény: gudy (4487)
lelcache Creative Commons License 2004.04.22 0 0 4570
Szia! Félek a fószer csak az Alanokat tudja buherálni. Szerintem a TT-ket nem birizgálta még, mert hogy nem is negyon kerül ilyesmivel kapcsolatba. Nála csak Alant Yaesut és Motorolákat láttam. De egy próbát azért megér. Küldök mailt az elérhetőségéről, de nem bíztatlak semmi jóval.
Előzmény: csomy (4543)
pitnyul Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4569
Amatőr rádió vásárlás:
Már régóta foglakoztat a kérdés: ha én amatőr rádión, amatőr sávon szeretnék beszélni, akkor kell engedély --- OK
A rádió megvételéhez kell-e engedély??? Vagy olyan valakit vigyek, akinek van???
pitnyul Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4568
És miért mindenáron BNC??? MIt szóltok SMA-hoz vagy valami egyébhez?? Én olvastam itt a Forumon 159 körül J.Zoli SMA-s átalakítását. Sokkal kisebb, nem kell neki annyi hely. Aztán SMA-BNC konverter és kész is vagy az antenna felé.
Előzmény: csomy (4565)
dragunov Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4567
Akármilyen ügyesen csinálod, "bután" fog kinézni.
Sajnos a dizájnos antennaformának ez az átka.
Előzmény: csomy (4565)
SZapi Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4566
Sikerült beszélnem velük, még hétf?n Esztergom mell?l az alábbi koordinátákról: N47 48.980? E18 46.691? (110m) Nem is gondoltam volna, hogy sikerül mert csak a Duna partra mentem le.
Előzmény: Z-M-an (4536)
csomy Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4565
Nem tudja valaki, hogy nézhet ki egy TT6000es BNC csatival? Nem merek nekiállni, mert bután fog kinézni.

Ha szerintetek is esztétikátlan lenne, és van, akkor átvennék egy darab tt3000est valakitől. (akku, head-set, tőltő, minden nélkül)

csomy

Előzmény: pitnyul (4561)
Giordano Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4564
még 1 dolog, a szabad dumálásról :

amit mostanában hallottam pmr sávokon magas helyeken, az jobban beleférne abba amit a rádióamatőr frekvenciákon szabad csevegni, mint jónéhány átjátszó forgalma (kivétel presze a darus "elmentem sz@rni" beszólásai.
szóval nem kell azért aggódni a kötöttségek miatt

ÜDV JG

Giordano Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4563
... wow ....

napok óta nem néztem az indexet, látom itt a rádióamatőr utánpótlás. Király, most már igazán szeretem a pmr-t, nagyon nagyon kell a hazai rádióamatőr közösségnek egy kis vérfrissítés ! lehetm hogy a pmr lesz a kulcs a fennmaradáshoz ?

1-2 megjegyzésem :
A B vizsgának nagyonis van értelme, én azért akarom, hogy külföldön is tudjak rádiózni, az A csak belföldön érvényes.
Sajna még morse vizsga kell az alacsonyabb frekikhez, de nagyonis van értelme, ha pl. japánokkal akarsz társalogni.
Még annyit azért hozzá kell tenni, hogy elméletben itt nem lehet szabadon beszélni akármiről, vannak kötöttségek, de ha a technika érdekeli a leendő rádióamatőrt, akkor nem lesz gond a témával.

ÜDV JG

Előzmény: PetyaMűvek (4547)
msmks Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4562
TamiBT!

szeretnék neked küldeni egy levelet, de erről a fórumos címről visszapattan.

Előzmény: TamiBT (4557)
pitnyul Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4561
JELENTEM, hogy lett egy BNCesült Alan456Rem
JELENTEM, hogy beszéltem a IX.József Attila lktpről a III.Mátyás hegyen állomásozó (a nevét a fene egye meg, de elfelejtettem) emberrel. Ebben az a pláne, hogy a korábban propagált HBC9V nevű antennával jelentős erősítést értünk el.
Nézzetek utána, mert pici, strapabíró szerkezet. TÚRÁRA TERMETT!!!!És kb 5dB-t erősít.
Mielőtt feltettem volna a HBC9V-t (lehet persze, hogy 2 betűt felcserélek bene...) a 1/4 lambdás antenna volt rajta. Remekül vettem az adást, de az ellenoldal nem értett.

Mindenki:
Hogy áll az összehasonlító táblázat???

J.Zoli!
Hozzuk már össze azt a beszélgetést :))!!!

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4560
No, akkor lehet, hogy felnézek holnap... :)
Előzmény: SNAKe (4558)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4559
Kösz, de tegnap még nem volt ott ez a php!
Előzmény: TamiBT (4557)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4558
Nem biztos, hogy esélytelen a Gellért-hegy. Ha jól emlékszem, volt valami elvi térképe a Fotósnak, amin jelölve volt a belátható irány. Nos, ebbe a sávba én nem esem bele, és úgy próbálom, de Bp benne van.
Majd ma is próbálom, valamikor 8 és 9 között, hátha összejön!
Előzmény: Z-M-an (4542)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4557
-A folapon raklikkelsz az 'Arain' linkre majd megadva email cimedet automatikusan megkapod az arlistat.
Előzmény: ÖregTm (4556)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4556
... és tudja vki a hivatkozott árlistát? (miből is lesz -30%? a honlapon nem lelem :-) )

Köszi PetyaMűvek a választ, de a nagyobb adóteljesítmény miatt érdekel a B, arra kérdeztem a 100-at. Most is ez az alap a vizsgákhoz? Úgy értem az új jogszabály, amit citáltam (8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet) nem ilyen besorolást jelez, hanem CEPT-ekre hivatkozik? :-)

ÖregTom

Előzmény: TamiBT (4555)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4555
- a 30% csak Yaesu-ra vonatkozik, es amatorradiokra!
- de 2.-atol minden termekre 15% eng., egeszen a honap vegeig.
Előzmény: adavid (4554)
adavid Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4554
akció lesz az anico kft nél, május 1én egész nap, neten kell rendelni, 30% kedvezmény szóval aki yaesu ra utazik itt a nagy lehetőség. A másik pmrjük a motorola, de árakat nem írtak..
msmks Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4553
bocs. nem ellenőriztem a linket, pda-ról írtam...
Előzmény: Ati88 (4538)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4552
Szia Z-M-an!

Én is a mrasz -os anyagot javasolnám, háttér infókhoz pedig látogass el a www.ham.hu -ra.
Jómagam is autodidakta tanulgattam, nem jártam tanfolyamra, de lehet hogy nem butaság egy ilyenre elmenni, lehet hogy egyszerűbb.. Ha kellően sokan érdeklődnének akkor szívesen szerveznék egy ilyen mókát!

Előzmény: Z-M-an (4549)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4551
Köszi Tami! :)))
Már meg is van az esti olvasmányom! ;)
Előzmény: TamiBT (4550)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4550
inkabb ezt: http://www.mrasz.hu/kezdold/vizsga_anyag.zip
Előzmény: Z-M-an (4549)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4549
PetyaMűvek!

Egyelőre én belenézek a tematikába, hogy miről is lenne szó (engem max. az A érdekelne).
ezt érdemes bogarásznom, vagy van valami újabb/részletesebb?
(Nem vagyok egy villamosmérnök alkat, de azért fejlődő képes vagyok, a kérdések legtöbbje még kissé "kínai", ezért jobb lenne egy picivel részletesebb magyarázó tematika).

Köszönet!

Előzmény: PetyaMűvek (4547)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4548
Szerencsére nyelvtanból nem kell(ett) vizsgázni, mert tutti elhasaltam volna ! :-))
Elnézést a temérdek figyelmetlenségből elkövetett sajtóhibáért !
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4547
Sziasztok !

Z-M-an ! A próféte szóljon belőled ! :-))

VérCse: 10W-os teljesítményt-, ( gyakorlatilag meg senki sem ellenőrzi.. ), és akármilyen antennát használhatsz. És akkor még nem beszéltünk az átjátszókról, a digitális üzemmódokról, az APRS módról amikor a gps -el kötöd össze a rádiót, a 8csatihoz képest a több MHz-nyi sávszélességről.

ÖregTM: Az A fokozathoz ( kezdő ) nem kell 100 összeköttetést igazolni, az csak a továbblépéshez kell. Amúgy pedig nem muszály tovább lépni. Akkor érdemes további vizsgákat tenni, ha valamiért a műholdas technika és a magasabb frekisávok érdekelnek, esetleg éppen ellenkezőleg rövidhullámon szeretnél nyomulni.
Az amatőrök döntő többségének A fokozatú vizsgája van ( nézzétek meg a MRASZ honlapon a hivatalos hívójel listát ! ) és tökéletesen jól érzik így is magukat. A beszélgetéshez, átjátszózáshoz, kitelepüléshez stb nem kell magasabb fokozat.
Ami a fenntartást illeti.. Sajnos az amatőr rádiók nem a gazdaságos Tesó rádiók árkategóriájában vannak.. DE A vizsga díjon kívül nincs havi díj, tagdíj akármi. Amikor meghosszabítod az engedélyt akkor 2e HUF okmánybélyeg kell. 2-3 évente ??( tőlem valamiért nem kértek.. de az előző hozzászólások alapján én vagyok a kivétel :-)
Az összeköttetéseket nem kell QSL lappal igazolnod, ez megeggyezés kérdése az ellenféllel. Akikkel naponta beszélsz azoknak amúgy sem sok értelme lenne küldeni...
Elvileg minden ö.k -ést egy log füzetben kell vezetni, dokumentálni. Ilyennel kell igazolnod a 100 qso -dat is majdan ha annyira elvetemült vagy, hogy B fokozatra viszgázol :-)))
Az elmúlt tizenegynéhány éveben ezt a log -ot sem kérte senki tőlem...
A vizsgára sajnos azért kel tanulni, de nem veszedelmesen nehéz. Tizenéves gyerekek és szőke nők is vannak akiknek sikerült. Ha valaki villamosmérnök végzetségű felmentést kap a műszakliból :-)

csomy Creative Commons License 2004.04.21 0 0 4546
Üdv!

Megint antenna ügyben kérdeznék. nekünk PMRre csak 450es mobilhoz való antenna jó, vagy jó olyan is, ami eredetileg 900ashoz van, de a hossza megfelelő?

csomy

msmks Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4545
ennek én csak örülni tudok :)
Előzmény: Moha bá (4540)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4544
Moha miert is vettel Yaesu-t? ;-), majd kivancsi vagyok ha magpet, vesz egy masikat (amatorradiot), akkor mitcsinalsz? :-D
Előzmény: Moha bá (4540)
csomy Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4543
Üdvözlet mindenkinek!

Arról szeretném megkérdezni a hozzáértőket, hogy a TT6000esek antenna-formáját figyelembe véve milyen külső antenna csatolási módszert ajánlanak!

Lelcache!
Ahol Te csináltattad az 1/4es antennádat, ott szerinted tudnak esztétikus megjelenéssel egy BNC csatit rátenni?

csomy

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4542
És még 1x sem jött össze? Kár. Akkor a Gellért hegy tuti esélytelen :(
Köszi az infot!
Előzmény: SNAKe (4541)
SNAKe Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4541
Én minden este próbálom hívni őket, mivel nincsenek messze tőlem, de csak a nagy sercegést lehet hallani. Gondolom takarásban vannak, azért nem megy a dolog.
Előzmény: Z-M-an (4536)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4540
magpet:

Eladnám Yaesu VX-146 rádiómat.

Piha! Csalódtam Benned. Jól rábeszélsz a VX-146-ra, aztán gyorsan megszabadulsz a Tiedtől. Amúgy sem igazán jó reklám belefogni a Yaesu PMR-ek forgalmazásába úgy, hogy 4 hónap után lecseréled. Akármilyen indokot is eszkábálsz hozzá. ;-))

Előzmény: magpet (4505)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4539
msmks:

Nekem, azaz für mich az angol a jobb, de a táblázatba természetesen minden jöhet. A nép fele a magyart szereti (pl. azért, mert nem erős angolból), a másik fele az angolt. Tisztelettel várom az ánglis verziót is, ha valóban megvan.
Noés természetesen köszönöm!!!

Előzmény: msmks (4537)
Ati88 Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4538
www.mrasz.hu A www.mrsz.hu-n a Reklámszövetség van.
Előzmény: msmks (4537)
msmks Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4537
radioamator tema: Magyar Radioamator Szovetseg www.mrsz.hu
itt minden megvan, hogy lehet vizsgazni, stb. en meg gondolkodom a dolgon, erdekel is, meg nem is. inkabb szoftveres vagyok, tehat forrasztgatni nem tudok, a radiok is csak addig erdekelnek mig gyakorlati alkalmazasuk van.
Moha ba, miert nem irtad, hogy angol kell... otthon van az is :)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4536
Beszélt valaki Fotósékkal??? (Ők próbálkoznak a Gerecséről, lásd a hivatkozott hsz-t.)

Azon gondolkodom, csütörtök este felszaladok egy közeli, könnyen megközelíthető "magaslatra" itt Pesten, hátha összejön valami este 8 körül...

Előzmény: Fotós. (4393)
Moha bá Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4535
Sziasztok! Elnézést, hogy eltűntem, de egy nagy tesztelésben vagyok nyakig. Pár napig nem fog okosodni a PMR táblázat. Most hirtelen annyi került még bele, hogy megvan a VX-246 felhasználói leírása, ez most magyarul, így kinőtt egy új sor is, mostantól külön lehet az eredeti (angol vagy többnyelvű) és a magyar leírás is. Ki melyiket szereti. Én ragaszkodom az angolhoz. Jó vételt!
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4534
... ééés hülyeséget írtam ez az oldal a Spoddy's PMR 446 radio website-ja
Előzmény: ÖregTm (4532)
dragunov Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4533
Szia ÖregTom.
Már azt hittük elvesztél: se rádió, se topik...
Az amatőrködés engem is érdekel, Már régóta gondolkodom rajta. A tanfolyam meg a vizsga még talán menne valahogy, de utána a fenntartás...
Szóval, hogy ezeket a QSL-eket igazolni, meg továbbfejlődni, meg újra vizsgázni nagyobb fokozatra... Nem tudom pontosan hogy ez mivel jár, de a család így is elég sandán néz rám, amikor a rádióval töltöm az időt. Jó lenne, ha valamelyik rádióamatőr pmr-társ elmondaná az amatőrvizsga fenntartásának feltételeit, kötelezettségeit.
Köszi,

dragunov

Előzmény: ÖregTm (4528)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4532
a jól ismert delboy oldalon (a lap alján típusonként megadják a coax veszteségét)

ÖregTom

Előzmény: htibi222 (4529)
kulisz Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4531
Elnézést, hogy belekotyogok annak ellenére, hogy még a PMR-táborban is új vagyok:) de így elsőre nem hangzik túl jól, hogy valami hatósághoz kell fordulni engedélyért, amivel később még szopatják is az embert, mert vagy meghosszabítják vagy nem..

Előzmény: PetyaMűvek (4524)
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4530
... és közben most olvasom a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendeletét, itt CEPT A és B van (alap- közép- és felsőfokon),
akkor hogy is van ez?
Előzmény: ÖregTm (4528)
htibi222 Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4529
"Fa antenna" építőktöl kérdezem hogy milyen koax. kábel kell a cucchoz ?
ÖregTm Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4528
Sziasztok Rádióamatőrök!

Egy hete néztem meg a ham oldalt, kapcsiból megpróbáltam "levizsgázni" URH-A-ból, hát nem sikerült :-(
Ha tudtok segítsetek, hogy az itt jelzett 100 QSL-t hogyan lehet begyüjteni, bár valamelyikőtök azt írta, már nem kérik már a B-hez.

ÖregTom

Előzmény: PetyaMűvek (4524)
VérCse Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4527
Na jó, azt már tudjuk hogy mennyibe kerül, na meg meddig érvényes. Inkább most arra lennék kiváncsi, hogy mekkora teljesítménnyel, milyen antennákkal lehet forgalmazni, vagyis mekkora hatótávolságnövekedés jönne létre a PMR-hez képest. Régebbi hozászólásokból úgy emlékszem hogy az EU szabványok miatt márcsak 5W, de régen akár 40W is lehetett adni.
Szóval mire is jó egy "URH A" vizsga. Egy érdeklődő.
VérCse
adavid Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4526
Tegnap este fenn voltam a Pilisben a Pilis csúcson, 750m. kicsit hasonlít a Bajtemetéshez. Első Pmr élményem, nagyon tetszett, találtam egy kessert az Árpád hídnál kereste a rákosi ládát. Szóval csak úgy elsőre 20km volt a táv nagyon tetszett.

Van olyan elvetemült aki figyel a 4/00 csatornán is? mivel nincs még ctcssem..

@david.

Z-M-an Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4525
Kedves PetyaMűvek!

Azért várjunk még, sokan csak este, ill. nem minden nap tudják olvasni a fórumot és ha jól emlékszem, ez az amatőr vizsga dolog ma reggel "robbant be" a fórumra.
Szerintem lesz itt érdeklődés :)

Előzmény: PetyaMűvek (4524)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4524
ON
Igazából az a szomorú ( számomra ) hogy remekül "elvitatkozunk" az engedély időtartamán, de valahogy eddig senki sem jelezte, hogy érdekelné ez az egész. Pedig a (nem hívójeles ) pmr446-os srácoknak szerintem hatalmas előrelépési lehetőség lenne, ha más nem a technikai lehetőségek bővülése miatt.
Az amatőrök táborának pedig amiatt, hmert el vagnnak/vagyunk lustulva, egy ilyen kulturált, kisérletező-kedvű, kitelepülni kész csapat nagyon komoly vérfrissítés lenne.
Uff ! Nem, OFF :-))))
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4523
Szia 580-Gábor !

Akkor lehet, hogy én lennék a kivétel aki erősíti a szabályt ?? :-)
Vagy JZolinak van igaza ? ( 10év )( nagyjából együtt vizsgáztunk... )
Most koptatom a 3. engedélyem. Először akkor cseréltek amikor változott a törvény és alanyi jogon járt mindenkinek az amatőrvizsgához a joga ( meg a szája ) valamikor 2000 előtt volt. Automatikusan küldtek egy újat. Aztán az lejárt tavaly év vége felé. Beküldtem egy hif honlapról letöltött kérelmet faxon. Jött az új. ( nem kellett vizsgázni, fizetni stb )
Vagy nem konzekvensen dolgozik a hatóság vagy valami félreértés van itt köztünk.

Előzmény: 580-Gábor (4522)
580-Gábor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4522
Petya Művek!
Nálunk 2ME Attilának/Tb-i Cb és URH szervíz 260-Attila/ automatikus volt az engedélyhosszabbítás, de neki RH-C vizsgája van, feleségének 2NN Évának URH-A eredmény: most nem forgalmazhat a férjével, törölték a hívójellistából, no hosszabbítás.
Előzmény: PetyaMűvek (4515)
580-Gábor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4521
Z-M-an!
1X-i meghosszabbítás lehetséges utána újra vizsga.
/ennyire pénzéhesek, nincs már így is elég kevés amatőr, valahogy arra emlékeztet, ,mikor a posta díjat vezetett be a CB-re, így maradtunk Tb-n CB-n
10-en!-www.extra.hu/tbcb /
Előzmény: Z-M-an (4511)
attilaandor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4520
Hali!
Miért? Valami rosszat mondtam?
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4519
hú, amit ezért a 8 mérföldesért kapsz :)))
Előzmény: attilaandor (4516)
J.Zoli Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4518
Nekem az elején egyből 10 évre adták.Hosszabbitás: 2 év stimmel itt is.
Előzmény: 580-Gábor (4510)
TamiBT Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4517
- A vizsgadij osszege 3500 (illetek belyeg), potvizsga 50%, nyugdijasok, rokkantak es diakigazolvannyal rendelkezo nappali tagozatos diak a dijbol es a potvizsga dijabol 50% kedvezmeny illeti meg. Annak adnak aki buntetlen eloeletu, 14. eletevet betoltott termeszetes szemely.

- Hajra, sok sikert a vizsgan! :) Lehetoleg egybol 'UB'-re jelentkezz, 'UB' az nemzetkozi CEPT 2. osztalyu engedelynek felel meg. Teny kicsit tobbet kell tanulni, meg muszaki dolgokban gazdagabb az anyag is. A CEPT 2.-vel kulfoldon is hasznalhatod a hordozhato , mozgo(mobil) radiodat. Az ervenyessegi ido 5 ev (uhh ezt most nemreg csokentettek le, nekem meg 10 evre adtak), lejarat elott legalabb 60 nappal irasban kel kerni a meghosszabitast.

Előzmény: magpet (4505)
attilaandor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4516
Hi!
Azt szeretném kérdezni tőletek,hogy a haverommal vettünk párban Alan 456R tipusú pmr-t,és szeretnénk ,hogy egy picit jobban halljuk egymást.Milyen megoldások jöhetnének szóba szerintetek?
Azon is gondolkoztunk,hogy a www.motorola.com-on látható T6222-es vagy 5222-esre cserélünk ami 8 mérföldes,de egy bökkenője van,mégpedig,hogy nem 446-on üzemel hanem azt hiszem 460-470 környékén.Merre lehet utána nézni,hogy azt a sávot haszálják-e itthon?
Előre is köszi.
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4515
Igen, de ezt kábé 20 éve vették a hatóságok komolyan ( vagy akkor sem ... )
Nekem a 90-es évek eleje óta van urh-a vizsgám, azóta 3* hosszabbított a HIF, automatikusan.
Az URH b,c -nél nem sem kell morze, a műszaki és forgalmazási kérdések nehezebbek ( az előnye: nemzetközileg használható engedély, nagyobb engedélyezett teljesítmény, az 1240MHz -es sáv engedélye stb )

A vizsgázáshoz NEM KELL már klubtagnak lenni mint régen, így nem kell aggastyánok közé járni ahogy valamelyikötök írta :-))))

Egy kábé 40órás tanfolyam, vizsga, aztán hajrá.

Előzmény: 580-Gábor (4510)
mihula Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4514
Bocsi, ALAN 456R
és 1000mw
és része
legközelebb figyelek :-)

m

Előzmény: mihula (4513)
mihula Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4513
ALANOSOK! Ezt próbáltátok már?

"Hold down [call], [enter] and [fn] on start up, it will change the output from 10mw or 500mw 'hi' or 'low'.

Hold down [enter] and [fn] at start up, will different frequency modes with a hidden menu - but this does not work on all units"

Az elsô részt most próbáltuk, a 10 az szerintem 100, de nagyon szépen müxik. :-)

A dolog második rásze, sajna nálam nem megy.
m

jahno Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4512
Én régebben próbálkoztam ilyennel, de akkor a HA1KTD már eléggé döglődött, a HG1KSA pedig veteránokból állt, akikkel elbeszélgettünk, mondtak sokfélét, de ránézésre nem komáltál az ifjabb versenyzőket, és így elúszott a dolog. Utána mikor Pestre kavarodtam, akkor a teto.sch környékén beszéltem egy taggal, abból sem lett sok minden.
Előzmény: PetyaMűvek (4509)
Z-M-an Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4511
580-Gábor!

Az A vizsga akkor ezek szerint csak kb. 5 évig lehet jó? És mi van utána? Elveszíted az addigi engedélyt???

Mennyibe kerül a vizsga letétele összesen? (A és B) A B-n már morzézni is kell, ugye?

Előzmény: 580-Gábor (4510)
580-Gábor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4510
Jó ötlet!
De az URH-A vizsga csak 2 évig érvényes és utána max 1X hosszabbítják meg ugyanerre az időre.
Magasabb fokozatú vizsga -URH-B- tovább érvényes, 100 QSO/ igazoltb összeköttetés/ után jelentkezhetünk rá A-vizsgával!
Érdemesebb 1-ből az URH-B-re készüln i, ez nehezebb de külföldön is érvényes!
Előzmény: PetyaMűvek (4509)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4509
<

Sziasztok !

Kicsit félve írom le a következőket, mert olyan 2000 hozzászólással korábban :-) amikor hasonló téma merült fel, nem sok kellett, hogy keresztre feszítsetek :-))

Szóval ezt az amatőr-rádiózás dolgot melegen ajánlanám a figyemetekbe. Szerintem sokan a vizsga és a kötöttségek miatt tartanak tőle. Feleslegesen ! A vizsga műszaki, forgalmazási és biztonságtechnikai kérdésekből áll. A szintje nem magasabb egy bukásra álló középiskolás tudástól :-)) Még nekem is sikerült :-))
Amúgy a kérdéseket le lehet tölteni a megfelelő helyről.. Tényleg nem katasztrófa. Morze tudás nem kell hozzá...
A kötöttségekről annyit, a pmr446-os frekiken hallható forgalmazásotok időnként kenterbe veri a pesten hallható amatőr forglamazást. Kulturáltságban is és hozzáértésben is...
(ezért az amatőrök fognak keresztre feszíteni.. :-)
Az előnyök viszont bőségesen kárpótolnak a vizsgára készülés fáradalmai miatt.
145MHz és 433MHz -es sáv, 2 ill. 6MHz sávszélesség, a beszéd mellett adatátvitel üzemmód, átjátszó használat és végül sokkal több beszélgetőparner :-)

Ha MagPet-en kívül még többeket is érdekel a dolog, akkor keríthetnénk egy klubot aki felkészítő tanfolyamot tartana...

Bocs a hosszúra sikeredett hozzászólásért.
Jöhetnek az ellenérvek és a keresztrefeszítés :-))

Előzmény: magpet (4505)
580-Gábor Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4508
Szia fotós!
Tatabányáról jól halljuk a gerecsei átjátszót, lehet hogy Téged is hallanánk,
29-en vagyunk eddig a 3-as csatornán, CTCSS nélkül,főleg esténként,
érdemes próbálkozni...
Előzmény: Fotós. (4393)
msmks Creative Commons License 2004.04.20 0 0 4507
magpet:

mail ment!

Előzmény: magpet (4505)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!