Keresés

Részletes keresés

Gróf Úr Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6116
OFF

Maestro, ha megengeded, belekotyognék, minden személyes vonatkozás nélkül; tehát nem állítom, hogy a példám Rád vonatkozik, csak egy gondolat, úgy általában. Lesötétezni, letaplózni valakit éppen hogy a stílusa miatt szoktak; gondolj bele, mennyire másként hangzik a "aggy má egy kiló kenyeret, pics@!" és a "kisasszony, kérek egy kiló kenyeret!". A mondanivaló ugyanaz, csakhát a stílus...

Ha a mondanivalója/véleménye miatt formálnak valakiről negatív véleményt, az már más tészta...

Egy újabb párhuzam: az egyes topikokban tárgyhoz kapcsolódó kötetlen beszélgetés folyik, olyasformán, mint egy italmérő műintézményben egy-egy asztalnál; sokféle téma, sokféle stílus. Namármost ha valaki odasétál egy asztalhoz, illik mind a témához, mind a stílushoz alkalmazkodni, mert erős az esélye, hogy ellenesetben megdobálják söralátéttel :-)

Csupán egy nézőpont a sértődések/sértések elkerülése végett...
ON

Amit a csicsás bicskákról írtál esetemben telitalálat-féle. Én sajnos minőség-függő vagyok, tán még sznob is; addig nem nyugszom, amíg a legjobbat vagy a legjobbak közül az egyiket nem bitorolhatom, ugyanakkor nem használom napi túlélésre a késem, nem megyek 300 méterre a víz alá az órámmal és nem haladok 260 km/h -val a városban az autómmal. De megnyugtat a tudat, hogy ha szükséges mindezt megtehetem, akár egyszerre is :-)

Üdv: LC
Előzmény: hóborc (6095)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6115
Előzmény: jusy72 (6111)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6114

Ezért használtam már a kezdetektől az 1.2842 elnevezést.

 

Az 550 kontra 600 fokról szót sem említettem. Senkinek sem lexikon a feje.

Előzmény: hegyespenge (6110)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6113

Közben jeleztem is, hogy megtaláltam az O1 forrását. Megjegyzem az O2 sem azonos az M1 (1.2842)-el.

Nem igazán a HRC -re utaltam, hanem arra, hogy a cég (Böhler) javaslata szerint az edzési hőmérsékletre való melegítés sebessége duplája az előmelegítésének. Ha jól értelmeztem.

 

 

Félreértettél valamit. Itt nem az "igazam" megvédéséről van szó. Egyéni, gyarló és szubjektív véleményről van szó. Sosem állítottam, hogy a véleményem lenne Az Igazság. Én elfogadom, hogy valaki gyűjti az egykezes amerikai csodákat (elpusztíthatatlan nyél stb.), közben igazából csak a gyulai májas kenésére használja, de azért röhöghetek rajta nem? Sőt ennek hangot is adhatok szerintem. Persze van akit ez nagyon szíven talál, mert esetleg magára ismer. Aki nem ismer magára, az pedig nem sértődik meg. Szerintem.

Mellesleg nem foglaltál állást személyeskedés ügyben. Az egy kategória a kellemetlen stílussal?

Előzmény: hegyespenge (6109)
BennyRay2 Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6112

Valóban, annyira az AISI megnevezésekben gondolkodom, hogy eszembe sem jutott, hogy MSZ M1-re gondolsz, viszont az elérhető információk túlnyomó többsége angolul van, ezért célszerű AISI-t használni. A DIN és a sorszám annyiból jó, hogy azokat legalább egyértelműen fel lehet ismerni:-)

 

Ahogy Hegyespenge írta, az acélok beszerezhetőek Mo-n.

Előzmény: hóborc (6107)
jusy72 Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6111

Sziasztok !

 

A Vanadis 4, 6, 10 acélok rozsdamentes acélok ?

 

Üdv. : Jusy

hegyespenge Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6110
Egyrészt az AISI szabvánnyal kapcsolatban.
Valamilyen szabvány szerint meg kell, hogy nevezzük amit használunk. Használhatnánk a Böhler-ét is például, csak túl sok olyan anyag van, aminek nincs náluk megfelelője. Tehát ha már igyekszünk érthetőek lenni valaki számára, akkor válasszunk valami olyan megnevezést, amire nagyobb esélye van, hogy találkozott már vele. Csupán a könnyebb kommunikáció miatt.
Nézzünk egy egyszerű példát: R17X. Ismerős így? X90CrMoV18. És így? És ha azt mondom, hogy 1.4112?

Ezek a megnevezések mind az AISI 440B-re vonatkoztak.
Nem kell Amerikába menni érte. Dunaharasziból is meghozzák.

Ezeket a bizonyos lépcsőket (esetünkben egyet) hívják előmelegítésnek. (Több lépcső esetén ugyanígy megadják a szükséges időt, hőfokot, majd a következő szinten is az időt és a hőfokot, és így tovább, ha esetleg elő van írva több is.)

A 600 fokot fejből írtam, de ezt jeleztem is. 550 fok. Nem is emlékeztem olyan rosszul.

A védőgázról, vagy vákuumról annyit hogy nem fogják senkinek sem a szájába rágni, hogy hogyan védje az acélját az oxidációtól, és a dekarbonizációtól. Közlik (jobb helyeken), hogy védeni kell, aztán oldd meg, ahogy tudod.

Az edzőfólia jó dolog. Próbáld ki, ha érdekel!

Most már tényleg mennem kell. Nem akarok még egyszer nekifutni egy TB jog vizsgának.
További kellemes fórumozást!
Előzmény: hóborc (6108)
hegyespenge Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6109
Az, hogy viszonylag sok szabványban előfordul ez az acél, igen nagy elterjedtségre utal. De már írtam, hogy nem O1, hanem O2 (AISI szabvány!!!).

A megeresztési hőmérséklet után várható keménység függ az ausztenitesítési hőmérséklettől is. Ha magasabb hőfokot választasz, ugyanaz a hűtőközeg intenzívebben fogja hűteni, tehát nagyobb keménységet kapsz. (Esetünkben 65 körül). A megeresztés ha erről a keménységről indul, a 200 fok kb. akkor is azt a 3 (vagy inkább 2...4) HRC-t fogja levenni, mintha alacsonyabb ausztenitesítési hőmérsékletet választasz (amit én javasolnék), ami után az edzésed várhatóan csak 63 HRC körüli keménységet ad. A 60 HRC így jön ki. És én nem is erőltetném a helyedben az ennél magasabbat. Bármennyire is jó anyag.

A stílusoddal kapcsolatban (ha komolyan érdekel a véleményem), akkor ugyanazt tudom mondani neked, mint az előttem hozzászólók jelentős része, különös tekintettel RECON hozzászólására.
Meggyőződésem, hogy bárki elfogadja az igazadat, ha alá tudod támasztani megfelelő érvekkel. Még akkor is, ha a saját véleménye más. Nem kell, hogy pl. nekem is szimpatikus legyen a barátnőd/ feleséged, elég, ha te szereted. Késekkel, kocsikkal, pipákkal (stb.) ugyanígy lehet bárki a saját véleményéhez, hűséges, miközben mégis megérti, sőt ELFOGADJA a másik fél esetleg ettől eltérő nézőpontját is.
Nem áll szándékomban senkivel sem leállni fikázódni. Senkit sem visz előrébb.
Előzmény: hóborc (6106)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6108

Kedves Hegyes Penge!

 

 

Nem akarok kekeckedni, de:

 

 A melegítés első szakaszát lehetőség szerint olyan lassan érdemes végezni, amilyen lassan csak lehet. Ezt gyakran több lépcsőben (lépcsőnként további hőntartásokkal) történik, majd egy (acéltól függő) adott hőmérsékletről (ha jól emlékszem ez az 1.2842-nél 600 fok körüli) gyorsan fel az ausztenitesítési hőmérsékletre, hogy a reveképződés a lehetőségekhez mérten legkisebb maradjon. (A védőgáz, vagy vákuum magától értetődik.)

 

kontra

 

EDZÉS előmelegítés (1/2 perc/mm+20 perc) 550 °C
edzési hőmérséklet (1 perc/mm+20 perc) 790–820 °
C

 

Védőgázról és vákuumról pedig nincs szó.

Esetleg edzőfólia? Arról mi a véleményed?

A németek esküsznek rá.

Előzmény: hóborc (6106)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6107
USA szabvány AISI-táblázatot használsz? Tudsz esetleg szerezni ottani acélokat is? Persze nem bicska formájában.
Előzmény: BennyRay2 (6029)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6106

Ja és a 1.2842-ről még.

http://www.bohlerkft.hu/b_szersz.htm

Megnevezés: BÖHLER K720
DIN jelölés: 1.2842/90 MnCrV 8
MSz jelölés: M 1

Felhasználási terület

Kivágó szerszámok formaadó részei, stancolástechnika szerszámai, menetvágó szerszámok, famegmunkáló szerszámok, gépkések a fa-, papír- és a fémipar részére, mérőszerszámok, műanyagformalapok anyaga.

Hőkezelés

FESZÜLTSÉGMENTESÍTÉS kb. 650 °C-on (2 órán át), utána kemencében hűtve

EDZÉS előmelegítés (1/2 perc/mm+20 perc) 550 °C
edzési hőmérséklet (1 perc/mm+20 perc) 790–820 °
C

HŰTÉS olajban 80–100 °C-ig (63–65 HRC) onnan megeresztve

MEGERESZTÉSI HŐMÉRSÉKLET °C 100 200 300 400
KEMÉNYSÉG                            HRC 64    62   57   51

 

 

 

200°C-on megeresztve 62 HRC nem is olyan rossz egy korszerűtlen acéltól!

Nem beszélvén mindarról, amit még Hegyespenge leírt.

hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6105

Aha. Nálad bukkant fel az O1. Csak nem MSZ.

Kérésedre:

http://www.bohlerkft.hu/b_szersz.htm

Előzmény: BennyRay2 (6029)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6104
Lásd. 6077.
Előzmény: petike23 (6100)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6103

Utánanéztem.

A 1.2842 tényleg M1 a MSZ szerint, ahogy írtam.

Lásd.: http://www.bohlerkft.hu/b_szersz.htm

 

Ezt az O1-t nem tudom ki találta ki ill. honnan veszi.

Előzmény: hegyespenge (6073)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6102
És ott mi nem tetszett neked?
Előzmény: petike23 (6100)
hóborc Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6101

Gondolom a személyeskedést nem lehet egy lapon sem említeni a nem szimpatikus stílussal.

Pl. ha azt mondom neked, hogy szerintem rossz az izlésed az öltözködést tekintve, az gondolom nem azonos elbírálás alá esik azzal, mintha azt mondanám, hogy egy paprikajancsi gigerli pojáca vagy.

Az egyik ugye egy számodra nem szimpatikus vélemény, a másik pedig személyes sértés. Persze természetesen szerintem.

 

Egyébként miért kellene tartalmilag és stílusát tekintve csak olyasmit írni egy fórumon, ami minden kedves olvtárs véleményével megegyezik?

Miért ne lehetne az a véleményem, hogy ezek az egykezes csodabicskák csak arra jók, hogy mutogassák őket és beszéljenek róluk? Többen is úgy beszélnek róluk, mintha azzal vágták volna ki mondjuk a Grant tábornok nevű mammutfenyőt, vagy rendszeresen késpárbajoznának velük Amazónia mélyén,  közben meg egy vékony szelet téli-szalámit sem tudnak a legtöbbel normálisan levágni.

Miért ne lehetne az a véleményem, hogy vannak saját tradicionális bicskafajtáink, amelyek évszázadok alatt fejlődve tökéletesen megfelelnek mindazoknak a követelményeknek, amelyeket egy bicskának teljesíteni kell?

 

Jelentkezzen az, aki itt a bicskát "szalonnázáson" és madzagvágáson kívűl másra is használja!

Előzmény: recon (6099)
petike23 Creative Commons License 2006.01.03 0 0 6100

"Milyen hangnem? Idézz már tőlem valami kifogásolhatót!"

 

Ld. 6072. hozzászólás..

Előzmény: hóborc (6049)
recon Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6099
"És mi a véleményed arról, amikor lesötéteznek, letaplóznak stb. valakit azért, mert nem tetszik a stílusa ?

Azt indokolhatónak, elfogadhatónak  tartod? "

 

Nem. De amikor mar sokan gondoljak ugyanezt, akkor lehet, hogy van valami a dologban es esetleg neked kellene magadba nezni a stilusodat illetoen. Ha jol szamolom, mar legalabb ot ember szova tette (a kb. hat hozzaszolobol, aki az elmult 1-2 napban bovitette a topicot).

 

Remelem nem volt benne tul sok felteteles mod.

Előzmény: hóborc (6095)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6098

Picichológus körökben azt mondják vala, hogy aki így kezdi a mondatát (megmondom őszintén), az biztosan nem mond igazat. Megerősíti ezt a rengeteg feltételes mód (készítenék, kezdeném, tanulhatnék ill. a talán ha), ami egy mondatba zsúfolva komoly teljesítmény.

 

Szóval inkább készíts kést.

Előzmény: trc (6094)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6097

Egy kis mindennapi kést. Olyat, mint a Nativ 3, csak a pengében több egyenes vonalnak kéne lenni.

 

Hmmmm. Ez fogas kérdés. Ha Nativ 2-t mondtál volna kevesebb vonallal, akkor rögtön tudnék acélt ajánlani. De így......

Apropó! Balkezest, vagy jobbkezest gondoltál?

És hol tartanád?

Előzmény: Pyromaster (6092)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6096

:))))

Harcos kis topik. De legalább élet van.

 

Egyébként meg menne, hogy:

-Milyen jó a Spyderco új modellje!

-Aha! De az Al Mar baróbb!

-Én már tegnap megvettem!

-Én csak ma, de rögtön kettőt.

-A tiednek saválló a nyele?

-Ja. De bírja a neutronsugárzást is.

-Az enyém meg nem olvad el egy H-bomba robbanásban sem.

-Az frankó. És utána viszi az ARO párizsit?

 

Mint egy szappanopera.

Előzmény: tantoknife (6093)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6095

És mi a véleményed arról, amikor lesötéteznek, letaplóznak stb. valakit azért, mert nem tetszik a stílusa ?

Azt indokolhatónak, elfogadhatónak  tartod? Légy következetes és tisztelj meg a válaszoddal!

Előzmény: hegyespenge (6075)
trc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6094
Megmondom őszíntén, hogy én is szívesen készítenék egy kést (talán ha időm engedi meg is próbálkozom vele) de azt hiszem semmikép sem azzal kezdeném, hogy itt osztom az észt olyan embereknek akiktől esetleg tanulhatnék is valamit.
tantoknife Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6093
Vaddisznó .....:
hazudozhatsz amennyit csak akarsz, de jó lenne bizonyítani is, amit összehadoválsz, mivel valószínüleg hozzászoktál már, hogy hazugságokkal operálj. Ha én nem is értek ilyen dolgokhoz, az legalább bizonyítja az én igazamat, míg a te tudásod pedig a te aljasságodat, mert olyat állítasz, amit bizonyítani nem tudsz illetve max. te tudsz végrehajtani. Tanto
Pyromaster Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6092
üdv

ha már itt tartunk kezdő késkészítőnek milyen acélt ajánlotok?
egy kis mindennapi kést szeretnék így elsőre összehozni, kb mint egy Native 3 csak a pengében több egyenes vonal lenne.

tippek? 1095, 51000? egyéb?
gylacc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6091

2 eredeti, és 2 utánzat. Még hiányzik egy bent, ill. egy eredeti "MacArthur tábornok" féle. :-)

 

gylacc

Előzmény: hóborc (6089)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6090

Na üdv! Leléptem.

 

Konnektororrú visszajöhet.

hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6089
Missouri Meerschaum van?
Előzmény: gylacc (6088)
gylacc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6088

Késkészítéshez nem értek, csinálni nem is próbálok. 80%-ban a bicskákat, késeket esztétikuma, szépsége miatt próbálom gyjteni - így vagyok a pipákkal is, csak azokhoz konyítok valamit, és többet használok - , de kezd foglalkoztatni az anyagminőség is... :-)

És az emberi oldal is fontos!

 

gylacc

 

Előzmény: hóborc (6087)
hóborc Creative Commons License 2006.01.02 0 0 6087

Ne légy szakbarbár :))))

Az emberi oldal is fontos.

Előzmény: gylacc (6085)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!