Keresés

Részletes keresés

bombaba Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10300

Én nem csereberélek, mégis megjelent a kertemben. Viszont épp ezért nem küldök senkinek szaporítóanyagot és nem is kérek. Ha kell új fajta - bár már a mostaniak is többet teremnek, mint ami szükséges, már cefrébe megy egy ideje - kertészetből veszek.

Előzmény: 55judit (10299)
55judit Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10299

És nem csak kertészet, innen eltűnt fórumtárs is árul fügéket, aki Nino barátja. :)

Szerencsére a nagy csere-bere közben senkitől nem kaptam vírusos fügét. Már nem is gyűjtök tovább, tele a kert. Szerencsémre az egyik most először termő fügémmel annyira jól jártam, hogy minden általam állított követelménynek megfelel. Nem is kísérletezek tovább a fajtákkal.

Előzmény: bombaba (10297)
55judit Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10298

Hát, ha belegondolok, igen. :)

Előzmény: bombaba (10297)
bombaba Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10297

A termések ugyanúgy, mint a levelek, lehetnek kisebbek, torzak. A termés mennyisége is csökken, mert a fertőzött hajtások fejlődése leáll, nyilván a termés is csökken ezáltal. A torz, féloldalas, csökött termések fotózása nem egy élmény, inkább kikerüli az ember. 

Ha nem terjedne a fertőzés, már rég ki lehetett volna irtani a fertőzött növények megsemmisítésével.

Az FMV pont úgy működik, mint bármely más vírus, pl. az influenza vírus, ami telente átsöpör egész földrészeken és nem "esztétikai probléma".

Azok szokták az FMV hatását esztétikai kérdésként kezelni, akik szaporítóanyagot értékesítenek FMV-s állományból. Bemész egy kertészetbe, és van ilyen növényük, tuti ezt fogják mondani.

Előzmény: 55judit (10296)
55judit Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10296

Nem vitatkozom sem egyik, sem másik véleménnyel, mert saját tapasztalatom a vírussal szerencsére nincsen. Közelről még csak nem is láttam. Ezt nekem János annak idején mail váltásban írta. Sőt arról is volt szó emlékszem, hogy csak esztétikai hiba. A levelek lehetnek foltosak, kisebbek, torzak, de ő a termés minőség romlását nem említette.

Előzmény: bombaba (10295)
bombaba Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10295

Érzek némi ellentmondást abban, hogy miként lesznek egészséges növényekből FMV-s növények, ha a vírus "jellemzően nem terjed tovább".

Az én állományom 9-10 éve, telepítéskor  egészséges volt és most nem az. Ahonnan hoztam a gyökereztetni valót, ott még most is FMV mentes a növény.

Én inkább azt mondanám, hogy vannak olyan fajták, amik nem fogékonyak a fertőzésre. Nálam is vannak az FMV-sek mellett más fajták, amik FMV mentesek. 

Előzmény: 55judit (10293)
55judit Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10294

Berényi Józsi ne sajnáld azokat a dugványokat amiket a nyáron vittél és nem sikerültek. Ma néztem meg hogy elfagyás után vajon van-e az ültetvényen valami. Sok érettet találtam, és kóstoltam. Mindkét fajta éretten erjedt ízű. Ami még nem olyan érett, az meg nem is édes. A nálam lévő kis szaporulatot most dobtam a komposztálóra.

55judit Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10293

Varga János (ninovarga) szerint:

"Sajnos a vírus ellen nincs semmilyen megoldás, viszont jellemzően nemigen terjed tovább. Évtizedek óta vannak ugyanazon állományban vírusos fáim és közvetlenül mellettük makk egészségesek. Nem kell vele törődni!"

Előzmény: csehrigo (10290)
bombaba Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10292

Már többször leírtam, ha érdekel, keresd vissza.

Kisméretű, torzult hajtások, levelek, termés, lecsökkent növekedés, fejlődés - minden területen - ez a rövid verzió.

Előzmény: csehrigo (10290)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.15 0 0 10291

Ugyanezt a kérdést feltettem az egyik előadónak a Füvészkertben a fügenapon, mert a "ki kell irtani a növényt"-től a "pusztán esztétikai probléma" hozzáállásig mindent lehet hallani róla.

Azzal a hasonlattal válaszolt, hogy ez kb. olyan, mint a herpesz az emberen. Ha valaki elkapta, akkor mindig benne marad. Ha stressz éri az embert, legyengül az immunrendszere, akkor kisebesedhet a száj, rendkívül kellemetlen tüneteket produkálva. Ha erősek vagyunk, akkor tünetmentesen visszahúzódik a herpesz akár évekre is, észre sem vesszük.

Tehát véleménye szerint egy megfelelően táplált, gondozott növénynél nem számít a jelenléte, de több negatív tényezővel együtt tovább gyengíti a növényt.

Előzmény: csehrigo (10290)
csehrigo Creative Commons License 2018.09.14 0 0 10290

A mozaik vírusnak milyen hatása van a növényre és a termésre?

Berényi József Creative Commons License 2018.09.14 0 0 10289

Aliette 80WP-t használtam, de lehet hogy nem ez kapta össze az Amistar top-ot, hanem az Atonik. 

Előzmény: pacsepa (10288)
pacsepa Creative Commons License 2018.09.14 0 0 10288

Mit használtál?

 

Azért kérdezem, mert az Amistar, Score, Amistar TOP-ot rendszeresen használom külön-külön és együtt is más szerekkel. Még nem tapasztaltam összeférhetetlenséget.

Előzmény: Berényi József (10287)
Berényi József Creative Commons License 2018.09.14 0 0 10287

Ha jól tudom az a két szer amit én használtam az nem keverhető, persze lehet hogy rosszul emlékszem és mással "veszett össze az Amistar top. A lényeg, biztos ami biztos alapon, én külön használtam.

Előzmény: Madox23 (10286)
Madox23 Creative Commons License 2018.09.13 0 0 10286

Rendben, jövő hèten ismét lefújom.

Annak van jelentősége, hogy te a különböző szereket külön-külön szórtad, ha jól emlékszem 3 nap elteréssel? Mert én a három szert összekevertem és egyszerre szórtam ki.

Előzmény: Berényi József (10285)
Berényi József Creative Commons License 2018.09.13 0 0 10285

Ha meg akarsz tőle szabadulni, akkor mindenképp meg kell ismételni. Emellett javaslok egy őszi, és egy tavaszi rezes lemosót. Na meg én összeszedtem a leveleket, és kukába rakva megszabadultam tőle.

Előzmény: Madox23 (10259)
Berényi József Creative Commons License 2018.09.13 0 0 10284

Nálam is hozza a fügekezdeményeket a Palmata. Kíváncsi leszek rá, hogy jövőre mire jut.

 

A fagytűrését én sem ismerem, de a füvész kertben takarás nélkül telel a többi fügével.

Előzmény: 55judit (10274)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10283

Teljesen elbizonytalanodtam. Szerintem összekeverhettem a Régi Füvészkertit a Füvészkerti édessel.

Majd valamikor visszamegyek kontroll fotókat készíteni.

Mára ennyi, és bocs a kavarodásért. 

Ha valakinek van termő bokra erről, akkor meg tudja mondani, hogy melyik a lila a kettő közül.

Ha nem jön szakértő hozzászólás, akkor a jövő héten visszamegyek fotózni.

Előzmény: kicsiakert (10280)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10282

Előzmény: kicsiakert (10281)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10281

Előzmény: kicsiakert (10280)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10280

Na, mégsem megyek aludni, felrakom a képeket. Jön majd a többi is.

Az érett fügéket már délelőtt lelegelték a protokoll vendégek, de azért volt még valamennyi.

 

 

Előzmény: PathosVerdesIII (10278)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10279

Fotókat teszek majd fel.

Erről még nem beszéltem, de valamire rátapintottál. Felajánlást kaptam egy magánszemélytől, akinek Nagymaroson van egy (több) déli fekvésű telke, hogy füge génbankra (és ezt ő fogalmazta meg így!!!) használatra átengedné az egyik telkét. Eljönnél megnézni a területet?

Előzmény: PathosVerdesIII (10278)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10278

Köszönöm, ha van képed a fajtákról annak nagyon örülnék, idén tavasszal kaptam belőlük de nem sokat tudunk róluk.

Ezeknek a nem publikus kerteknek lehet ajándékozni / adományozni fajtákat? A fórumtagok összevásárolnak mindenfélét külföldről, jó lenne a génállományt több helyen tartani.

Egy ideje gondolkozom ezen, pl az ukrán VdB-fajtából akarok többeknek adni, pl ha valakinek elfagy legyen honnan visszaszerezni. De van más is amit meg kéne osztani.

Előzmény: kicsiakert (10277)
kicsiakert Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10277

Szervusz!

 

Vártam, hogy valaki avatottabb kolléga beszámol majd, de eddig nagy csend. Az előzetes várakozásom ellenére szerencsére az utolsó pillanatban úgy alakult, hogy el tudtam menni a fügenapra. 

Az előadások is érdekesek voltak, bár a megjelentek többségének azért nem volt teljesen újdonság minden, ami ott elhangzott.

Az előzetesen meghirdetett sorrend felborult. Dr Orlóczi László úr, a Füvészkert igazgatója nyitott egy előadással A füge beporzása témakörben. (Lassan kezdem érteni ezt a kérdést. :-))  Berényi Józsi fórumos magyarázata nélkül valószínűleg kapkodtam volna a fejem...köszi neki.)

Következett Dr  Szabó István professzor úr a Georgikon Egyetemről. A keszthelyi és cserszegtomaji fügekertekről, gyűjteményekről tartott előadást, és nagyon érdekes diskurzus alakult ki a  arról, hogy létezik-e magyar fügefajta.  (Voltam olyan "rámenős", hogy megszereztem a professzor úr elérhetőségét, és rákérdeztem, hogy mennyire publikus a gyűjtemény. A kertek nem nyilvánosak, de volt olyan kedves a Professzor úr, hogy lehetőséget biztosít a gyűjtemény megtekintésére. Ugyan csak a magam nevében kérdeztem, de ha esetleg valaki majd szeretne csatlakozni, akkor szerintem annak sem lenne akadálya, ha igény van rá, akkor megszervezem. Akit érdekel, az keressen meg privátban, hogy ne terheljük a fórumot.

Harmadik, összefoglaló előadást a Füvészkert kutatója, Papp László tartotta a füge morfológiájáról. Közérthetően, lényegre törően összefoglalta a főbb tudnivalókat. Ő lett utána  a házigazdánk is a kerti sétában. Így utólag is elnézést az előadóktól, de a kerti séta alatt folytatott spontán beszélgetések legalább akkora élményt jelentettek számomra, mint az előadások. Érési fázisban meg tudtuk nézni a "Régi Füvészkerti", a "Füvészkerti édes", az "Almásy sárga" fajtákat, és egy szép példány Ficus Palmatat is.

Találkoztam "badella" és "Gaboturbo" fórumtársakkal. Biztosan voltak mások is, esetleg a régi motorosok közül is, de sajnálatos módon többen elmentek az előadások után nem sokkal, illetve a kerti séta elején, így többekkel nem tudtunk megismerkedni. Innen is üzenem, hogy ezt nagyon sajnálom, mert igazából a veletek való találkozás volt az egyik fő mozgató erő, amiért elmentem a rendezvényre.

A beszélgetések egyik hozadéka lesz reményeim szerint, hogy az idén még a hallgatóság körében helyet foglaló kedves virológus jövőre előadást tart majd a következő fügenapon, és talán addigra megír egy fügéről szóló könyvet, amihez az anyagot évek óta már összegyűjtötte, de nem írta meg, mert úgy érezte, nincs elég érdeklődés. Ugye jól mondtam a nevetekben is, hogy van elég sok "elvetemült" fügés ebben az országban?!.....és elindítottam egy "nyitó megbeszélést" a jövő évre egy kutató kertjében levő fügékhez, de erről egyelőre még nem lehet többet mondani.

 

A napokban igyekszem majd 1-2 fotót is feltenni a Füvészkerti fügékről.

Vázlatosan ez az én erősen szubjektív benyomásom. Remélem, hogy kiegészíti még valaki, vagy mivel ő másként látta, elmeséli a saját "szemüvegén" keresztül.

Előzmény: PathosVerdesIII (10269)
55judit Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10276

Érik a Kurdi Laci féle barna füge is.

Elkezdett aszalódni, az alján csöpög a fügeméz. :)

 

bombaba Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10275

Dugványozás, "trükkösen".

Előzmény: csehrigo (10272)
55judit Creative Commons License 2018.09.12 0 0 10274

Ígéretes fajtának tűnik. :)

 

Hogy áll nálad a Palmata?

Az enyém hozza a fügekezdeményeket, és 1 elkezdett nőni. Pici feje, hosszú kocsánya van.

 

Egy másik fórumon is van ilyen valakinek, 2016-os fotót láttam róla kis fügével. Kértem, de még nem írt róla tapasztalatot.

 

Néztem a helyet, ahol tömegesen termesztik. Egyik ilyen, Hamirpur. Ott még télen is meleg van. Januárban 20 fok volt. Nem találok adatot arról, vajon milyen a fagytűrése. Bár írják több helyen hogy a Himalája lábánál él 1000m magasan, csakhogy a Himalája sokkal délebbre van mint mi, és 1000m magasságban is melegebb van mint nálunk.

 

Az enyém bent telel, de tavasszal ki kell ültetnem.

Előzmény: Berényi József (10273)
Berényi József Creative Commons License 2018.09.11 0 1 10273

Ma levettem az első terméseket a Lidl-ös Napolitana-ról, nagyon finom volt, prémium minőség!

Nem túl nagyok, de nagyon ízletesek. Nejem első reakciója, "ilyet kell termelni!"

 

Ma vettem észre hogy beértek a porzós termések is, és rajzanak a darazsak! Mivel vannak mamme termések,amik fogadóképesek, ezért úgy tűnik hogy nálam is jó esélyjel meghonosodott a fügedarázs. Ha a teleltetés jól sikerül, akkor tavasszal rengeteg profichi  termésben szaporodhatnak tovább:)

csehrigo Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10272

Érti valaki, hogy itt mi történik ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=Efj5k_5eoos

zakkwylde873 Creative Commons License 2018.09.11 0 0 10271

mar irtam azt is, hogy 2016-2017 telen elfagytak a fugek, ne vonj le messzemeno kovetkezteteseket, amiert most pl nalam nem volt elsotermes a sultane-on. lehet hogy par evig nem fagy el es lesz rajta elsotermes is. legkorabban :)
mondok mast. a tizeneves novenyem az elso 4-5 evben eldobalta az elsotermeseit. mostmar nem dobalja el :)

mondok meg mast. a 4 eves gyoroki eddig eldobalta a rengeteg elsotermeset. most is hullott belole, de jonehany be is erett.

probalj ebbol valami rendszert leirni...:D

Előzmény: 55judit (10267)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!