Keresés

Részletes keresés

olahtamas- Creative Commons License 2009.02.18 0 0 26672

Sajnos a raszteres térkép készítése néha elakad, ilyenkor bentmaradhatnak ilyen hibák.

 

Az éles adatbázis MapSource-vagy T3D segítségével nézhető.

Ez utóbbival csináltam egy térképrészletet, zölddel megjelölve a jelenleg jelzettként jelölt utat:

 

 

Előzmény: urajizold (26661)
csoki777 Creative Commons License 2009.02.18 0 0 26671
sziasztok vallalkozo szellemu turazast kedvelo tarsakat keresek a kektura megszakitas nelkuli bejarasahoz irjatok akit erdekel a dolog eleg nagy vallalkozas de remelem talalok tarsakat
csoki777 Creative Commons License 2009.02.18 0 0 26670
hello
Zete Creative Commons License 2009.02.18 0 0 26668

Sajnos biztos :-) Most már tudom poénra venni, de akkor ott nem így éreztem... De az biztos, hogy Farkaslyukra jutottunk ki. Emiatt aztán Járdánházán ki is szálltunk a Kohász Kék eredetileg Istenmezejéig becélzott résztávjának bejárásásból.

 

Itt megnézhető egyébként a vonatkozó fotóalbum 2006 júliusából: Ózd-Járdánháza Kohász Kék bejárás: http://zete.uw.hu/album/thumbnails.php?album=34

Előzmény: Törölt nick (26665)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26667
Nem egészen OFF-nak gondolom ezt itt:

http://www.zseninfo.hu/
Joeyline Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26666
Jelentkezni fogok, kb 30 km-es napi etapok lennének, közben a Partizán utat is bejárnám.
Előzmény: urajizold (26664)
urajizold Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26664

A hétköznap nem gond, sőt bizonyos esetekben még könnyebb megoldani. Írj e-mailt, akár az urajizold akár az ozditura működik (pontosabban valamelyik honlapról levadászható). De én nem vagyok 130 km-es teljesítő sem hegyibiciklis.

 

Ide írom a Zete-nek szánt mondanivalómat is: nem kis jelentősége volt a bejegyzésednek. Zete válasz | megnéz 2004.01.13 16:32:41 ? (180)

"A nyomvonal végig jól követhető volt, egyszer sem tévedtünk el"

Ezt mi is igen-igen értékeltük volna - ha így lett volna 2002-ben is. De Ózd és környéke mást tartogatott nekünk...
Jelenleg a Sáta-Somsály résztáv előzetes bejárása nélkül nagyon nem tartom reálisnak az újboli próbálkozást.
Egyébként, valóban nagyon érdekes ez a terület. Még éjszaka is látványos volt pl. a Bükk-hegy (ha jól emlékszem a nevére) és környéke, nappal nem semmi kilátás lehet onnan. A térképen egyébként még több, érdekesnek tűnő Ózd környéki turistaút is fel van tüntetve, de az állapotukkal/követhetőségükkel kapcsolatban nagyon óvatosnak kell lenni!

Többek között ez vezetett a csipkebokrok halálához.
Előzmény: Joeyline (26662)
Zete Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26663
Megerősíthetem. Farkaslyukat mi kétszer átkoztuk el, mert kétszer sikerült Somsályról odatévedni az Arlói-tó helyett. Pedig volt segítség is, de mégse sikerült.
Előzmény: urajizold (26661)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26662
Örömmel venném, de még nincs meg a pontos időpont.
1-2 hétköznap is lenne benne, és még szerveződik, hogy melyek :)
Előzmény: urajizold (26657)
urajizold Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26661

http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/kohaszkek/uploads/Arl-Sta1-20000info.JPG

hasonlítsd össze ezzel a te térképedet. Ezen az eredeti turista jelzéssel ellátott út 1990-től elkezdett bozótosodni. Ezért próbálták elterelni a FARKASLYUK szó felé vezető, ezen a térképen kék négyszöggel jelölt útra. De az sem a térképekre nem lett felvíve, sem nem érdemes túristaútként járni, mert a szép hegytetői panoráma helyett egy szemetes, sáros patakparttá változott a rendszerváltás óta. Ezen körülmények boszantottak fel tavaly annyira, hogy a dühünket a bozóton éltük ki. Összegezve:  az én térképemen kék sávval jelölt útvonal van most helyreállítva.

 

Látom, hogy a tuhu-n nagyítás hatására szétesik a piros vonal. http://turistautak.hu/maps.php?id=magyarorszag&image=raster&lat=48.214844&lon=20.288415&zoom=128&arrow=0 az itt látható rész a helyes, a tőle délre eső rész (ami kersztben megy a rózsaszínnel jelölt völgyön) a valóságban kb. háztetőkön keresztül vezet.

Az http://turistautak.hu/maps.php?id=magyarorszag&image=raster&lat=48.191667&lon=20.286738&zoom=128&arrow=0 itt látható részen a térkép északi részéről belógó piros vonalvéget kell összekötni -a Somsály Rózsadomb utcát jelképező - rózsaszínű kifli közepével. A kifli keleti vége és a tőle keletre eső kék sáv jel közé eső Somsály-tető nem a jelzett út része. Felmenni éppen fel lehet rá a nyugati oldalról, de célszerű ugyanott vissza is jönni és nem keletre menni (mert ott nincs út).

 

Erre kíváncsi vagyok, hogy mennyire bonyolítottam össze a helyzetet, vagy http://forum.index.hu/Article/showArticle?cmd=Article_showArticle&t=9055650%3Fcmd%3DArticle_showArticle 218-as bejegyzése még érthetőbb volt.

Előzmény: Törölt nick (26660)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2009.02.17 0 0 26658
Éjszakai túra febr. 28-án a Zselicben, csillagász vezetésével, a zselici csillagos égbolt (leendő rezervátum) bemutatására:
http://fenyszennyezes.csillagaszat.hu/programajanlat/ejsazkai_tura.html
urajizold Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26657
Azt is hozzá akartam fűzni a mondanivalómhoz, hogy ha elfogadod, szívesen csatlakoznék a bejáráshoz.
Előzmény: Joeyline (26653)
urajizold Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26656

Somsály környékén annyit lehet kavarni, hogy nekem tavaly a harmadik nekifutásra sikerült végigmenni a 3 km-es szakaszon. Aztán még egy párszor újból elmentünk oda. Virtuálisan te is megteheted: http://ozditura.lapunk.hu/?modul=galeria&a=30449&. A képsor alulról felfelé követhető időrendben.

Morcsi Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26655
Az akkor volt. Több, mint 8 év telt el, azóta egész erdők tűntek el...
Előzmény: Joeyline (26653)
Morcsi Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26654
Utánanéztem. A letölthető track tényleg helyes és a feldolgozás is pontos volt. A tuhu-n megjelenítve és belenagyítva mégis szét van esve a rajz.
Előzmény: urajizold (26652)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26653
Érdekes a dolog, mert anno 2000-ben a telljesítménytúrán én emlékeim szerint viszonylag simán végigmentem ezen a sokat emlegetett szakaszon, míg azóta folyamatosan szinte mindenkitől azt hallom, hogy Somsály környékén nagyon sokat lehet kavarni.

Nem tudom, mire számítsak a mozgalmi bejáráson...
Áprilisban mennék.

(GPS-em nekem sincs jelenleg.)
Előzmény: urajizold (26652)
urajizold Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26652

Nos, én a teljes törtrénetet nem ismerem, csak a végét.

Bp-ről jött 2008. októberében Macca  néhány ládát begyűjteni és Kohász kéket végigjárni. Én adtam néhány tanácsot, de bíztak a kütyüjük programjában. Az felvitte őket a Somsály-tetőre (ami nem is része az útvonalnak,) aztán valahogy bekeveredtek a Mogyorós-völgybe. Megnéztem a tuhu-n a GPS-es útvonalat és a következőt láttam: két völgyön merőlegesen keresztül vezet, aztán a nagy semmiben végződik. Autóba ültem, és újból visszamentem velük Somsályra, bekapcsolták a készüléküket és rögzítették Sátáig a helyes utat. Fel is töltötték a turistautak.hu-ra, amennyire én most ellenőrizni tudom, a helyes útvonalvezetést lehet letölteni. Ennek ellenőrzése képpen nagyon megköszönném, ha valakivel végigmehetnék a jelenlegi program szerint az útvonalon (nekem nincs GPS-em).

Előzmény: Morcsi (26651)
Morcsi Creative Commons License 2009.02.16 0 0 26651
Akkor csak a mi tévelygéseink. Úgy látszik, azóta nem járt arra senki műszerrel, hogy ki tudja javítani :(
Előzmény: Törölt nick (26648)
emgergo Creative Commons License 2009.02.15 0 0 26650
off

"A Mária-szakadékban összegyűltek a környék madarai, az ilyen-olyan cinegék mellett ökörszemet és csúszkákat azonosítottam."

Végülis a csuszka is cinke(féle) ;)

Nagyon jópofa csoportok verődnek most össze, láttam egy széncinke-kékcinke-őszapó-barátcinke bandát, amihez hozzácsapódott még ez-az.

on
HEV Creative Commons License 2009.02.14 0 0 26649

Megérkezett a tavasz :-))

Ma egy nagyon szép DDP túrán voltunk Bőszénfa - Terecseny - Ibafa útvonalon és útközben fotóztam a hóvirágot, a kisvirágú hunyort és a pompás zöld színű bambuszt.

 

A teljes képtár a túráról itt látható, hamarosan: www.szkte.extra.hu

 

 

 

 

 

 

 

Joeyline Creative Commons License 2009.02.13 0 0 26647
Emléxem, a Kinizsi Százas előtti héten volt 2000-ben.
A túra után alig bírtam összeszedni magam a Százasig. Persze azért az is meglett. Ja, és akkor mentünk először Szárligetre, Koldusszállás után is végig az OKT-n, hogy ontopik legyek :)

Nos, az az időszak ma már eléggé zsúfolt a százasok tekintetében: idén a Kinizsi utáni héten lesz az új Mecsek 100 (mondjuk sok éve kiáltott már egy százasért az a hegység is), majd a rákövetkező héten meg a 10 év kihagyás után ismét megrendezendő Mátra 115.

Mondjuk a Kinizsi előtti hétvége még szabad... :)
Előzmény: Múzsla (26645)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.13 0 0 26646
Köszönöm az infókat, ha lesz még kérdésem, felteszem :)
Előzmény: urajizold (26644)
Múzsla Creative Commons License 2009.02.13 0 0 26645

Melyik hónapra van tervezve a rendezés?
Most kezdődtek meg a tárgyalások. Május van megcélozva, ugyanúgy mint 2000-ben.

 

Amúgy nekem is kedvenc részem az, amikor Járdánházánál bebújok az erdőbe, aztán Istenmezejénél egy picikét ki és végül Bárnában ki.

 

Arra emléxem még, hogy a kék jelzés vége utáni emelkedő kegyetlenül nehezen esett már a célig hátralévő szűk 3 km-en. A mozgalmi bejáráskor szerencsére ezt már nem kell megtenni.

Anno, sok kényszerintézkedést kelett tennünk. A legideálisabb a Gagarin Iskola lenne a kék jelzés végénél.

Majd meglátjuk.

Előzmény: Joeyline (26643)
urajizold Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26644
Próbáld megkérdezniAdamicska József  Istenmezeje Szabadság út 24.  06-20-4847040 ezt a szállást. Mi nagyon meg voltunk elégedve vele. Egy nagy előnye, hogy a szomszéd kapujának félfájára van festve a kohász-kék jelzés (nem kell 3 km-es kitérőt tenni).   Városi Sportcsarnok Ifjúsági Szállása

Ózd Bolyki főút 4. A Stadion területén van az iroda, a szomszédjában pedig a szállás a Sportcsarnokban (a Tesco mögött) (48) 470-376; (48)569-201; (30)9633650 . Egyéb kérdés?

Joeyline Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26643
Akkor hajrá! :)
Melyik hónapra van tervezve a rendezés?

Ettől függetlenül meg akarom csinálni mozgalomként is. Nemcsak az éjszakára eső szakaszra vagyok kíváncsi, hanem ugye a világosodás utáni - számomra - nem kevés kilométert is én már nagyon zombi állapotban tettem meg.

Arra emléxem még, hogy a kék jelzés vége utáni emelkedő kegyetlenül nehezen esett már a célig hátralévő szűk 3 km-en. A mozgalmi bejáráskor szerencsére ezt már nem kell megtenni. :)
Sőt, nem is már, hanem még, hiszen Salgótarjánból tervezek indulni.
Előzmény: Múzsla (26639)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26642
Gratula!
Szép logisztika volt!

A Gesztesvárnál a kód a bejárattal szemben állva a vártól balra van egy fán. Ettől további balra indul lefelé a szerpentinező aszfalt.
Előzmény: Tinca (26641)
Tinca Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26641

Be kell valljam, a beszámolóban megénekelt kör ötlete nem az enyém, csak finomítottam. Mivel közeledünk a KDP végéhez, már számolgatjuk, hogy jönnének ki az utolsó szakaszok, és Majknál úgy tűnt, két és fél nap járóföldre esik a cél. De mihez lehet kezdeni fél nappal? Egyszerű, de a választ feleslegesen hosszan fejtem ki, hogy megemlékezzek az idei legszebb téli túránkról február 1-én:

 

KDP

Majki-tó - Szár

 

Kellemes meglepetés úgy ébredni, hogy amikor a pesti ember nem ígér havat, fehér a táj. Az utolsó szakaszt még 3 hete fejeztük be a Majki-tónál, hogy az egyetlen délutáni busszal utazzunk haza. Most a legkorábbi járatot kellett megcsípni autós érkezéssel Kőhányáspusztán, hogy elvigyen egy megállót Majkig. A behavazott utak ellenére a busz kíméletlenül pontos volt, és Fehérvárról negyed órás fórral indult Zámoly-Csákvár-Kőhányás úvonalon. Mi kispistáztunk Gánt irányában a púpossal, de az oroszlányi útra kanyarodva épp csak befértem a busz elé. A maradék három km-en némi ralizás árán összeszedtem egy perc előnyt. Amíg leparkoltam a 10-15 centis hóban, összekaptam a zsákot, fotócuccot miegymást, -Dilen- feltartotta a sofőrt. Bemelegítésként még igyekeztem megdönteni a "100 m hófutás bakancsban, hátizsákkal a kézben" európa rekordját, majd elutaztunk Majkig.

A piros Vértessomlóig tartó szakasza nem ismeretlen, utoljára az Oroszlány 40 ttúrán jártam erre. Széles erdőirtások és (nagyon) fiatalosok között haladtunk, a szél az arcunkba csapta a havat, előttünk 15 m-rel őz ugrott el, míg beértünk az erdőbe. Az elágazások nincsenek az irtásban jelezve, először az útvillában a jobb oldali ág a jó, aztán mindig csak irányban. Az erdő előtti utolsó kereszteződésben egyenesen menjünk, ehogy beértünk, mi is kerestük a jelet, szemben egy gyerekkar vastagságú fára van felfestve. Innen egyértelmű az út, ahogy elérjük a műutat kissé balra fordulva a kerítés sarkánál vág tovább az út. A faluban a "nagy" bolt melletti kicsiben adtak szívesen pecsétet.
Eddig könnyű utunk volt, kezelhető mennyiségű hóval, de a Suhogót elérve elfogytak a nyomok, és hamisítatlan téli erdőben barangolhattunk. Bödön-bükk után a mélyút a hóban botladozós volt, de ez sem ért meglepetésként. A K-et keresztezve aztán rövid ideig ismeretlen úton folytathattuk. A rövid aszfaltos szakasz most pihentető volt, aztán Szép Ilonka-forrásnál felkeveredtünk egy jól járható úton a Z-ig, nem észrevéve a P jobbra leágazását. Száz métert kellett csak visszagyalogolni a Z sávon, hogy újra megtaláljuk a P-at. A kereszteződéstől gyönyörű völgy visz fel meredeken a Körtvélyes hosszú fennsíkjára, a magasság nyerésével a hó is egyre lazább lett, látszott, hogy itt még nem olvadt meg. A forrástól két behavazott nyom is vezetett velünk szemben, de a szélnek kitett részeken alig látszottak a 10-20 centi hóban. A jelzések minősége és sűrűsége itt sem javult, de az út egyértelmű a második Phrsz leágazásáig. Az elsőn a toronyhoz ki sem mentünk, mivel a havazásban csak 2-300 métert lehetett látni, és az idő is szorított.
A P-Phrsz útvillájához odaérve a hrsz jelzések szépen felújítva elvisznek jobbra, a KDP viszont nem egyértelmű. A kerítés mentén haladtunk tovább, követve az előttünk járók halvány nyomait: azok pedig a törésnél nekifordultak a Bodzás-ároknak (C: Mély-árok), utánuk mi is. Rövid út után kénytelenek voltunk visszakapaszkodni a kerítéssarokig, és innen egy jelzetlennek tűnő úton továbbindulni, a tájoló szerint irányban. Végül pár perc séta után a jelzések is meglettek, először nagyon kopott, majd jobb formában is. A LA Maraton útvonala is erre vezetett, mégsem tudtam felidézni a pontos irányt.

A következő nehézség a balra betérés a fenyvesbe, hiába rémlett, hogy egy szűk ösvényen kell bemenni, mégsem találtam a behavazott tájon. Így maradt a P+ az aszfalton, a P becsatlakozásig. Az úton is figyelni kell, hiszen a piros balra felvág egy ösvényen az irtásba, az út melleti betonkorláton a jelzés nem túl jól látható. A további kanyargás Szárig már egyértelmű. Leérve már csak vékony, de friss hótakaró maradt, a havazás viszont intenzív maradt. Pecsétért érdemes 50 m-t jobbra letérni a főúton, az Aréna nevű intézményben kétszínű a nyomat. Idővel ekkor már nagyon rosszul álltunk, tulajdonképp a Phrsz leágazás bolyongásnál feladtam, hogy elérjük a 13.01-es vonatot, mégis elkezdtünk futni a hosszú aszfalton havazással-széllel szemben. Végül épp időre értünk a megállóhelyre, de a vonat érkezéséig még várni is kellett 2-3 percet.

 


OKT (egyben Várak a Vértesben)

Szárliget-Kőhányáspuszta

 

Szárligeten a forgalmis résen volt, ahogy érkeztünk, hozta ki a pecsétet. Végre volt fél óránk leülni nyugodtan elkölteni az ebédet a váróban, aztán nekiindultunk Szárliget utcáinak.

Ez a rész Vitányvárig megintcsak ismeretlen nekem, de a focipályánál a jobbra letérést elsőre, Csákánypusztánál másodikra sikerült megtalálni. A pusztánál nagy élet folyt, a havazásnak hála, minimális emelkedőket sem küzdöttek le az autók. A Mária-szakadékban összegyűltek a környék madarai, az ilyen-olyan cinegék mellett ökörszemet és csúszkákat azonosítottam. Itt már újra 10-15 cm hóban járhattunk, de némileg több nyom között.

A kijárt K+ becsatlakozása után hamarosan megérkeztünk a Körtvélyesi pusztatemetőhöz, ami a váras mozgalom első pontja Szárliget után. Vitányvárig hamisítatlan Vértes, a várban pedig az épp elállt havazásban gyönyörű kilátás várt, bár sajnos lassan szürkülni kezdett. A kódot jól látható helyen, de az ÉNy-i kiszögellésben találtuk meg.
Szarvas-kútig még voltak nyomok, de az aszfalton elkanyarodtak, így a P keresztezéséig a völgyben megint utat törtünk. Integettünk reggeli nyomainknak, és nekiestünk a Mátyás-kútig tartó szakasznak. Furcsa mód itt viszont nem mi voltunk az elsők, az első 20 m után feljöttek a nyomrakók az aszfaltról (K+). Várgesztesre még beértünk lámpázás nélkül, bélyegzés után a kocsmából kilépve viszont már csak a hó világított. A várat kétszer is körüljártuk, de a kódra nem leltünk rá, a kapu persze már zárva volt. A keményre taposott havon visszaereszkedtünk a parkolóhoz. Itt található egy alacsony meredek dombon a Kisvár és a kód is. -Dilen- segítsége jól jött a sötétben, ő már nyáron megjárta ezt a részt.
Kőhányásig már csak egy emelkedő és lejtő, fáradt hótúrás maradt a sötétben egy órán át. A dobozban -a nap koronája- még nem használt új pecsét várt, elsőként tintázhattuk. Gyönyörű, élménydús és fárasztó nap volt kb. 40-42 km-rel, nem mellesleg alig maradt valami a KDP-ból, valahol sajnálom.

Morcsi Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26640
Most nézem, hogy ott a turistautak.hu-ra mutató link van, ahol leginkább a mi (és talán Visztula?) Ózd környéki tévelygéseink vannak berajzolva :))
Előzmény: Múzsla (26637)
Múzsla Creative Commons License 2009.02.12 0 0 26639

De nem úgy volt anno, hogy majd csak az 50. évfordulóra lesz újra? Számolgattuk is, hogy ki hány éves lesz majd akkor. Én még csak 42 :)

 

Jól emlékszel, de időközben nagy lett a nyomás. ;-)

Előzmény: Joeyline (26638)
Joeyline Creative Commons License 2009.02.11 0 0 26638
Nem rossz honlap, sőt :)

Ózdra ajánl is egy szállást.
Istenmezején kéne még egy szállás biztosan...


Ha lesz, elmegyek a 40 éves jubileumi ttúrára is :)
De nem úgy volt anno, hogy majd csak az 50. évfordulóra lesz újra? Számolgattuk is, hogy ki hány éves lesz majd akkor. Én még csak 42 :)
Előzmény: Múzsla (26637)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!