Keresés

Részletes keresés

forme Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81594

A képletedet nem tudom, hogy tudnám alkalmazni, mivel az előremenőm hőmérséklete folyamatosan szabályozva van egy kütyüvel (Honeywell HM80- Evohome kombó). Az evohome veszi a nappali hőmérsékletét (itt be van állítva a víz minimum és maximum értéke), küldi az infot a HM80-nak, ami egy háromjáratú szelep segítségével keveri a pufferből és a padló visszatérőjéből az előremenő hőmérsékletét. Sajnos a visszatérő és az előremenő hőmérsékletkülönbségét nem tudja fixálni (nincs rá opció), így lehet olyan is, hogy az előremenőm 40 fok, de a visszatérőm még csak 25. A padló felületén nem érzékelek ezzel gondot, mindenütt egységes a hőmérséklete.

Előzmény: forme (81592)
Mr. Teddy Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81593

II. kreületi kellene. Viszont egy kis bosch melegítőt is fel kéne dobni, annak az esélye kicsi, hogy az illetőnek van Bosch-ra is jogosítványa? Így egy kiszállás mellett a kettőt meg tudná hivatalosan garisan csinálni.

Előzmény: fittt (81590)
forme Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81592

A beszabályozást nem csinálta meg a szerelő, én meg laikusként anno nem tudtam, hogy ez szükséges! :(

A rendszer úgy néz ki, hogy a nappali-konyha-étkező egy légtér (kb.75 nm). Ide megy 6 kör a folyosón végig (kb. 10 méter x 1,5 méter). A másik két kör a tárolót és a mosókonyhát melegíti.

A rendszerem nyitott, 0,6 Bar nyomással.

Most a szivattyú CP 1-en megy 0,9 m3/h-val, így nem búg.

Autoadaptban fixen 1,6 m3/h-val tolja a vizet, de engem zavar a búgás.

Kevés lesz télen a 0,9?

Jó lehet így a beszabályozást, vagy esélyes, hogy túlfojtom a rendszert?

Kipróbáltam azt is, hogy kitekertem az összes szelepet, 1,6 m3/h úgy is autoadaptban és akkor is búg. 

Esetleg lehet kicsi a szivattyú?

Előzmény: Kapocska (81591)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81591

Az is egyfajta beszabályozás de, hogy ez miért így történt azt nem mondod.

 

     Q = m * c * (te – ti)

Q = hőmennyiség [kJ]

c = 4,19 kJ/kgK Víz folyadék fázisban

m = tömeg (mennyiség) [kg]

c = fajhő [kJ/kgK]

te = érkezési hőfok, melegítés végén [K]

ti = indulási hőfok, melegítés kezdetén [K]

 

Két dolog miatt szokták beszabályozni:

 

-ha a hurkok nem egyforma hosszúságúak

 

-ha a számítással ellentétben a hőmérséklet (az adott helyiségben)

nem megfelelő v. változott az igény

Előzmény: forme (81589)
fittt Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81590

ha bp-i kell, van egy teljes ferroli szakszervíz listám, írd meg hányadik kerületben lenne

Előzmény: Mr. Teddy (81587)
forme Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81589

A beszabályozást én csináltam az alábbiak szerint:

-Alpha2 3-as fokozatra állítottam

-összes kör előremenőt tökig kinyitottam, visszatérőt tökig elzártam

-körönként kinyitottam egy-egy visszatérőt, így láttam, hogy adott kör mennyi m3/h-val bír.

-6 köröm 0,6m3/h, 2 kör 0,5m3/h

-megnéztem, hogy hány szelepfordulatnál adja a 0,6-os kör a 0,5-ös értéket (2 szelepfurdulat), azokat beállítottam úgy, hogy 2 teljesér tekertem ki a visszatérő szelepekből, a 0,5-ösköröknél 4-et. (Összesen 9 fordulategy-egy szelep útja)

Jól csináltam?

 

Előzmény: Kapocska (81586)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81588

Meglévõ gázfogyasztó készülék cseréje egyszerûsített eljárással az alábbi feltételek egyidejû fennállása esetén

végezhetõ:

a)  az új készülék legfeljebb 36 kW hõterhelésû,

b)  az új készülék hõterhelése nem nagyobb a meglévõ készülék hõterhelésénél,

c)  a készülékcsere nem jár a fogyasztói gázvezeték cseréjével, átalakításával,

d)  az új készülék besorolása:

da)  megegyezik a meglévõ készülék besorolásával, a készülék elhelyezése a létesítéskor érvényes mûszaki

biztonsági feltételeknek változatlanul megfelel, továbbá kéménybe kötött készülék esetében az új

gázfogyasztó készülék csak olyan egyedi, önálló égéstermék elvezetõ berendezésbe csatlakozik, ami

megfelel az új gázfogyasztó készülék gyártója által elõírt követelményeknek; a kéményseprõ-ipari

közszolgáltató megfelelõ minõsítésû nyilatkozata rendelkezésre áll arról az égéstermék-elvezetõ

rendszerrõl, amelyhez az új készülék csatlakozik, vagy

 

db)  ha az új készüléket kizárólag a készülék részeként tanúsított égéstermék-elvezetõ és égési levegõ

hozzávezetõ rendszer elemeivel, a készülék gyártójának utasítása alapján szerelik, és a helyiséglevegõtõl

független üzemmódban helyezik üzembe.

 

http://www.egaz-degaz-foldgazeloszto.hu/media/download/GMBSZ_11-2013_ngm_rendelet.pdf

 

Előzmény: Mr. Teddy (81587)
Mr. Teddy Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81587

Rendben, köszi az infot. Én is így gondoltam. Csak az zavart össze, hogy felhívtunk egy gázszerelőt, és az kezdett olyanba, hogy "a kéményt mindenképp bélelni kell mert 2010 óta rendelet mondja ki, hogy bélelés nélkül nem lehet, tralalala..." Gondolom mivel anyámmal beszélt, ezért bejátszotta, hogy "naív nő nem ért hozzá, jól lehúzzuk".

 

Másik kérdésem, ha engedély megvan, felszereli a szerelő rendesen, utána kell még valami engedélyeztetési ellenőrzést is kikérni?

 

Illetve, ha van itt olyan aki tud ajánlani szerelőt, aki korrekt és Ferroli készüléket hivatalosan tud felszerelni (hogy a garancia le legyen pecsételve), azt szívesen fogadom.

Előzmény: morgen66 (81557)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81586

Ha már a körök bevoltak szabályozva akkor ne bántsd őket.

Nézd meg a visszatérő hűlését az új mennyiséggel és ha „túl nagy”

a dT akkor emeld az előremenőt, hogy ne legyen „mozaikos” a padló.

 

Előzmény: forme (81581)
fittt Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81585

köszi az infót, akkor a visszatérőt újratervezem vele

amit írtál sajnos nem tudom mi az (szőke ;-) ), utánanézek, kérdezek, h a mi rendszerünkbe beilleszthető-e.

nálunk is lesz törölközőszárító

Előzmény: digium (81583)
fittt Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81584

az aljzat most készül, teljesen új lesz

a csőmennyiség különbsége nem számottevő

újraszámoltatom a radiátorokat, de elméletileg tudja, h kondenz kazán lesz, amit kondenz üzemben szeretnénk használni

Előzmény: Kapocska (81582)
digium Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81583

Padlófűtésbe nem kötünk visszatérőt, főleg nem az egész rendszerét egy fürdőszobába! Lehet erre célra kapni szabályozót, például oventrop unibox rtl.

Nekem van egy felesleges vadi új (giga törölközőszárító lett helyette), krómozott színben dobozában.

Előzmény: fittt (81579)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81582

Az,hogy a kazán vizét osztóra v. egy gerincre fűzött radiátorok veszik le

majdnem mindegy. A különbség a beszabályozásban van mert a két v. több radiátor közötti

csőszakasz(körön kivüli)  hidraulikai ellenállását is be kell kalkulálni. Az osztón ez a távolság

nyilván kisebb. Azt,hogy melyiket válasszátok, nagyban függ az aljzat készültségi

állapotától és a rászánt cső mennyiségtől,esztétikától.

Az alacsony hőmérsékletnek megfelelően van méretezve a radiátor?

Előzmény: fittt (81579)
forme Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81581

Akkor csavarjam beljebb a visszatérők szelepeit? Vagy esetleg kiljebb?

Előzmény: Kapocska (81580)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81580

Nem.

Előzmény: forme (81574)
fittt Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81579

sziasztok

köszönöm az eddigi segítségeket.

 

most már eldőlt a kazánkérdés - pro-kontra alapon - kombi kondenz, radiátorokkal, a fürdőszobai kazánhoz visszatérő cső a padlóban megtekergetve a fszobai komfort miatt

tegnap kint volt a gázos és azt mondta, hogy elég egy előremenő és abból ágaztatja le T-vel a radiátorokat.

Ez így jó megoldás?

Nem terheli jobban a kazán szivattyúját?

Nem csökken túlságosan az egyébként sem túl meleg előremenő víz hőfoka az utolsó radiátornál?

 

amit idáig láttam, mindenhol külön-külön körön voltak rákötve a radiátorok a kazánra

bananatree Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81578

lehet, hogy megköveznek érte, mert félreértettem valamit, de nekem úgy tűnik, hogy ez "nagyjából" ugyanarra jó, mint 1 hőcserélő, vagyis van a két oldalán 1/akármennyi szivattyú, a kazán oldali forog, ha fűteni kell, a többi meg akkor dolgozik, ha az adott körön szükség van melegre.

Eddig ugyanaz az én koca szememben... Persze az lényeges különbség, hogy nincs elválasztva fizikailag a 2 oldal, tehát "ugyanaz" a víz kering mindenhol.

A truváj az, hogy nem kell olyan ügyesen méretezni, és tök mindegy hogy a 2. oldalon hány szivattyú mennyi hőt vesz el, a kazán dolgozhat a neki tetsző (avagy beállított) munkaponton, a külön termosztatikus szelepek+szivattyúk megoldják, hogy mindenhova annyi hő kerüljön, amennyi kell.

Egyszerű de nagyszerű.

Az én szememben.

Persze, aki most jött csöveket átmosni, aszerint nem annyira jó, mert 1 rendszer, és a kazán megkap "mindent" ami üledék-kosz-rozsda ott lehet.

De 12 éve megkapja, és még jó, tehát lehet, hogy az mégse annyira nagy baj.

 

Előzmény: Yager001 (81576)
Yager001 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81577

Most konkrétan azzal szívok, hogy a 9 db padlókör terv alapján történő kizárásával próbálom csökkenteni a feleslegesen fűtött körök számát. Hát persze, hogy nem úgy vannak a körök fizikailag az osztó gyűjtőre kötve ahogy a terven !!! :( 

 

MOst kizárom az egész vackot, várok amíg visszahűl majd este ha hazaérek elkezdem egyesével kinyitni és tapogatni, hogy vajon melyik helyiség melegszik! Jó buli lesz! 

Előzmény: Yager001 (81576)
Yager001 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81576

Ez a hidrováltó nem azt csinálja, hogy lehetőséget biztosít egy újabb szivattyú beépítésére amit nem köthetünk sorosan a kazán beépített szivattyújához? 

"cirkók szivattyúja általában kis teljesítményű, így csak körülbelül öt radiátor számára képesek tömegáramot biztosítani. Ha viszont még egy szivattyút építünk a rendszerbe, az automatikusan változtatja a tömegáramot, így a távolabbi radiátorok is felfűthetők. Viszont ezt a plusz szivattyút sorban nem köthetjük rá a kazán vezetékére, ezért szükséges a hidrováltó alkalmazása, amely leválasztja a kazánt a hőleadó felülettől"

Előzmény: bananatree (81575)
bananatree Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81575

nálunk hasonló volt a helyzet.

3 szint, összesen 19 padlófűtés kör (4-6-9 elosztásban), és csak padlófűtés van.

Minderre volt 1db szivattyú, függőleges tengellyel, és 0 termosztát. A kazán időprogramban, a visszatérő hőmérséklete alapján kapcsolgatott.

Most van szintenként 1 szivattyú, 3 rádiós termosztát, és nem hőcserélő, hanem hidrováltó (és őelőtte +1 szivattyú).

Ahogy utánaolvastam, ez azért előnyös, mert nagyjából bármilyet berakhatsz, nem annyira kritikus mint a hőcserélő méretezése.

Ez "tetszés szerint" minden "tömeg"-igényt ki tud elégíteni.

És egyelőre jónak látszik.

Ja, a szivattyúk előtt termosztatikus szelepek állítják be az előremenőt.

 

Előzmény: Yager001 (81569)
forme Creative Commons License 2015.10.22 0 0 81574

Ha kisebb mennyiséget keringet, a deltaT is csökkenni fog, nem? 

Előzmény: Kapocska (81556)
halaloszto Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81573

jaja, az a korrekt. keverőszelep a kazántól jövő friss melegből meg a visszatérőből kever langyi előremenőt a padlónak.

Előzmény: Yager001 (81572)
Yager001 Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81572

Én úgy értettem, hogy a padlóba nem csak a radiátor visszatérő megy. Természetesen a kazán előre menő is...A radiátor visszatérő csak besegít...

Előzmény: halaloszto (81571)
halaloszto Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81571

nemnem. az a szokásos gányolás megoldás, hogy a padlóba hidegebb víz kell, akkor jó lesz oda a radiátorból kijövő. aztán megy a pofáraesés hogy így ugye a radiátort ha lezárod akkor a padlóba sem megy víz, ha meg a padlóba sok kell akkor a radiátor túlfűt. reméljük a tied nem ilyen.

 

ha a fsz. túl hideg a gyerekszoba meg pont jó, akkor egyszerűen túl keveset megy a kazánod. hiszen ugye szumma túl hideg vana házban. muszáj a kazánnak többet mennie. viszont ha többet megy, akkor túl meleg lesz fent, ezért kell ott csökkents.

 

Vajk

Előzmény: Yager001 (81568)
takacstamas Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81570

Nálunk a radiátor visszatérője megy a padlóba, sok beállítással próbálkoztunk, (átengedtük a fenti radiátorokon, így melegebb víz ment le, és tovább ment a kazán) egy kicsit jobb lett, de sosem lett tökéletes. Mi is a fenti gyerekszobát temperáljuk egyébként.

Költség szempontból a radiátor beépítés volt a legjobb, és bátran mondhatom, egyelőre a hőérzet szempontból is...  :-)

Előzmény: Yager001 (81569)
Yager001 Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81569

takacstamas...én is készülök variálni. De még nem tudom pontosan mit. Kaptam itt nagyon jó tanácsokat, várom a szakit aki rámondja az áment és megcsinálja. De a terv két szivattyú talán egy hőcserélő és két önálló termosztát.. 

Előzmény: takacstamas (81566)
Yager001 Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81568

Meglátjuk. Lehet kicsit elzárok a radiátor körén ahogy javasoltad. Egyébként nem vágom,hogy a radiátor visszatérő merre megy. Szerintem nem megy vissza a padlóba. Sajnos. Pedig ha jól gondolom egyszerűbb lenne a padlónak és nem kéne annyit dolgoznia. 

 

 

Előzmény: halaloszto (81567)
halaloszto Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81567

akkor fojtasz a gyerekszobai radiátoron. így tovább fog tartani neki azt a szobát visszafűteni, így tovább megy és melegebb lesz lent.

 

ugye nem olyan a rendszered hogy a fenti radiátorok visszatérője megy a padlóba?

Előzmény: Yager001 (81562)
takacstamas Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81566

Évek óta pontosan ugyanezzel a problémával küzdünk, mindenféle ötletek voltak már, de egyik sem tűnt kielégítőnek.

(dupla szivattyú, külön körrel, termosztátos szelepek stb..)

Idén beépítettünk a nappaliba egy 120-as radiátort, egyelőre úgy néz ki, nagyon jó lesz (koppkoppkopp)

Előzmény: Yager001 (81562)
Kapocska Creative Commons License 2015.10.21 0 0 81565

Szerintem igen.

De lényegében attól függ, hogy mennyi a ház hőigénye és Te

mennyi időt szeretnél áthidalni.

Előzmény: banjani (81563)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!