Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95818

Édes istenem....  a bojler vize a cekasz számára ZÁRT rendszer!!!!

Csak a vízen (és vízkövön)  át tud a cekasz hője kilépni a bojlerből.

 

Mi nem érthető ezen?!

 

(eltekintve az alaplapon át direktben távozó igen kis résztől, ami nem sok, mert a vízkövez bojler alapja sem szokott sokkal melegebb lenni a tisztáénál)

 

Előzmény: DLaja (95814)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -3 0 95817

Baszki aki kötözködik ezen az meg pláne nem tudja miről beszél...

 

A cekasz esetén az áramból 100%-ban hő lesz, ennyi.

 

Aki mást állít az HÜLYE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de nagyon.

Előzmény: tfe_tng (95812)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -1 1 95816

Egy kézmosós csapnyitás ~2,5 liter/perc vízkifolyás ...0,0417 liter/másodperc

 

Ha a vízcső belseje 13 mm körüli átmérőjű (fél coll) akkor ~0,135 liter víz van egy méterben.

8 méterben van 1,08 liter víz, ami 1,08/0,0417=25-26 másodperc... 

A  vastagabb cső csak ront ezen az időn.

 

----

 

Ha rutinosan jól kinyitja előbb a csapot és aztán zár el rajta.

6-8 méterről vélhetően akkor sem ér oda a melegvíz 5 másodperc alatt, inkább 8-10 másodperc lesz az.

 

--------------

 

érdekes módon nekem kb két másodperc alatt odaér a kb  8 méterre lévő villanybojlerből

Legyen igen vékonyka a cső, mondjuk csak 8 mm-es... 0,05 liter/méter


 

8 méter ilyen cső 0,4 liter és így a 2 másodperchez 0,2 liter/másodperc kell >> ~ 12 liter/perc 

Ami igen erős kifolyás.... mosdónál kizárt, még kezdeti csap nyitásnak is!

 

 

Vajon elszámoltam valahol ... vagy mégsem ér oda 8 méterről 2 másodperc alatt és rosszul emlékszel?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95806)
DLaja Creative Commons License 2019.01.25 -1 0 95815

Szigorúan szakirányú végzettségűt kérdezek, aki akkreditált oktatásban tanulta:

 

Adott egy kétszintes ház 3x16A nappali és 3x25A vezérelt órával a földszinten.

Mind a nappali, mind a vezérelt 3 fázis mért kismegszakítók után külön-külön csőben és külön-külön N és PE vezetőkkel fel van vezetve az emeletre az emeleti kiselosztó dobozba, itt vannak külön-külön biztosítva az emeleti áramkörök.

 

Kérdésem:

szabályos-e az emeleti kiselosztóban újra egyesíteni egy N sínben a külön-külön felvitt N vezetékeket?

Az emeleten a szobákban hőtárolós 3 fázisú tartalékfűtések (soha nem voltak bekapcsolva kopp-kopp) és egy 200l-es 3kW-os bojler (ezt használjuk minden nap) üzemel a vezéreltről, tehát a terhelés lehet aszimmetrikus.

 

Ha nem szabályos, akkor mit kockáztatok azon kívül, hogy az óra feletti nullbontás esetén sem bontódik az emeleten a nulla?

 

Ne haragudjatok, de reménykedtem, hogy kevesebb ekézés, több tisztelet és megalapozott ismeret kerül ebbe a fórumba, most a bojler témával sekélyesen elment kb 130 hozzászólás, ebből kb 100 nem tett hozzá a történethez, a maradék 30 meg sajnos nem elég erős úgy látom, de azért vannak itt többen megalapozott tudással.

 

Köszönöm segítségetek

DLaja

Előzmény: DLaja (95727)
DLaja Creative Commons License 2019.01.25 0 0 95814

Nemrég 7. osztállyal példálóztál. Próbálj elvonatkoztatni az azon a szinten átadott fizika anyagtól, ott az energiamegmaradást még valóban zártnak feltételezett rendszereken magyarázták az egyszerűség kedvéért és sok egyéb egyszerűsítést alkalmaztak (pl. más területeken pontszerű test, légellenállás elhanyagolása, tökéletesen rugalmas ütközések feltételezése). Ne légy megsértődve, azok a tanárok sem hazudtak, egyszerűen ez a fizika tanításának módszertana.

Aztán jött a középfokú oktatás, bejöttek a körfolyamatok, a veszteségek (más területeken rugalmatlan alakváltozások, kilőtt puskagolyó légellenállása stb), majd még feljebb az entrópia, entalpia fogalmai, a körfolyamatok termikus hatásfoka stb.

Ennek fényében próbáld végiggondolni az esetet. A bojler korántsem 0 veszteséggel (mely sok paramétertől függ) rendelkező, zárt hőtani rendszer, de ezt már előttem többen próbálták megvilágítani.

 

Eszembe jutott egy nagyon is megálló hasonlat:

Olyan mintha két gyurmagolyó ütközésénél nem értenéd, hogy miért nem jön ki a lendületmegamaradás törvénye, mert az nem lehet hogy nem pattannak szanaszéjjel egymásról, hiszen a lendületmegmaradás törvénye ezt írja.

Előzmény: Törölt nick (95810)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -1 0 95813

230x16=3680 Watt

 

40 fokos kifolyó víz esetén cirka 28 fok a hőlépcső.

 

3680/1,16/28=113,3 liter/óra >>1,88 liter/perc 

 

Ami tényleg nem sok, ennyi... 16 másodperc alatt fél liter.


Kevésbé melegen kiengedve 30-35 fok között viszont már egész elfogadhatóan folyik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95791)
tfe_tng Creative Commons License 2019.01.25 -1 2 95812

Szerintem gondold at.

Az aki a fizikara hivatkozik es ugyanabban a mondatban 100%-os hatekonysagot probalja meg bizonyitani, az csak azt bizonyitja, hogy nem igazan tudja mirol beszel. 

Kicsit tobb gondolkodas, kisebbre vett arc, es maris ra fogsz jonni. Indulj ki az epuletek szigetelesebol, csak itt pont forditott a cel... 

Előzmény: Törölt nick (95810)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95811

Akkor kell egy kétállású kapcsoló a mostani konnektor helyett a vezeték végére  ÉS utána KÉT konnektor.

 

1. MOSÓGÉP 

2. MÁS

 

Ennyi...

 

 

Előzmény: universaltool (95788)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -1 0 95810

Már megint sérül az ENERGIA MEGMARADÁS törvénye... ebben a magyarázatban is.

 

Ráadásul logikai hibás is a magyarázat.

Előzmény: tfe_tng (95789)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95809

Ami viszont az áram fogyasztás növekedését jelenti ... hisz melegebb víz (ráadásul több is) csak több energiából lehet.

Előzmény: ficere50 (95786)
arenarock Creative Commons License 2019.01.25 -1 1 95808

Te szerencsétlen! Nyilván ha nem 5 órával azelőtt vételeztél vizet, hanem 10 perce, akkor a csőben maradt melegvíz jön ki ha megnyitod. De biztos lehetsz abban, hogy 8 méter cső még akkor sem melegszik át két másodperc alatt, a bojlertől, ha ötrétegű. Próbáld ki...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95806)
arenarock Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95807

Ha te egyszer is elvégezted volna, most nem vitáznál velem...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95804)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -3 0 95806

"de senki nem várja meg azt a fél percet, míg odaér"

 

Éppen néhány napja volt itt téma, hogy érdekes módon nekem kb két másodperc alatt odaér a kb  8 méterre lévő villanybojlerből. Persze én nem vagyok annyira magasan képzett, mint a profi vízszerelők, ezért nálam nincs korszerű cirkulációs rendszer sem, pedig azzal nyerhetnék akár további 0,26 másodpercet is.

Előzmény: universaltool (95801)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -3 0 95805

Persze ha igazi keményvonalas szaki vagy, akkor gyártasz magadnak egy áramrelét 16 amperre: szétkapod egy kis relé/mágneskapcsoló tekercsét és pl 2 mm2-es drótból tekersz a helyére annyi menetet, hogy 16 átfolyó amper esetén biztonsággal behúzzon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95803)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -3 0 95804

"mindeközben eltelt 20 másodperc és még nincs melegvíz a kifolyóná"

 

Szerintem végezd el a következő kísérletet:

- fogd meg egy korszerű kombi kazán melegvíz kifolyó csövét közvetlenül a kazánnál

- szólj valakinek, hogy nyissa meg a melegvíz csapot

- de 20 másodpercnél hamarabb nem engedheted el a csövet.

Ha esetleg már a harmadik-ötödik másodperc végén serceg a tenyered, akkor szorítsd tovább erősen és közben hangosan ismételgesd a fenti mondatodat  :)

Előzmény: arenarock (95802)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95803

Léteznek mindössze 5-6 voltos tekercsű relék (javaslom pl conrad.hu keresőjét vagy egy komolyabb autósboltot)

és képes vagy a relé számára 6 voltot "ellopni" a vízmelegítő felé menő 230 voltból (pl soros ellenállással vagy dióda-sorral)...

Tehát

- ha mindig van 6 voltod olyankor, amikor éppen megy a vízmelegítő

- és van egy 6 voltos reléd

akkor már nem nehéz automatikusan letiltani a másik dugaljat.

Előzmény: universaltool (95801)
arenarock Creative Commons License 2019.01.25 -1 1 95802

ÓÓÓ baszki, most meg kiderül hogy kombikazánt sem láttál még...

Az a gond a gázos melegítéssel, hogy megnyitod a csapot elkezd folyni a víz, átvált a kazán, beindul a keringető, begyújt a gyújtó, elindul az égés és a melegítés, mindeközben eltelt 20 másodperc és még nincs melegvíz a kifolyónál.
Namost, ha csak 5 másodpercre kell megnyitnod akkor még a folyamat sem zajlott le már elzárnád.

Átfolyósnál meg megnyitod és tádááám melegvíz folyik.


Hát így, de mostmár tényleg kereshetnél a problémádra megoldást...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95799)
universaltool Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95801

Az alap probléma, hogy mindenki meleg vízben szeretne kezet mosni, de senki nem várja meg azt a fél percet, míg odaér :) Régen bezzeg a panelben! :)

Van, aki reménykedik, de az sem vár annyit, hogy megérkezzen a víz.. Az öt másodperc valóban hasraütés volt, azt akartam mondani, hogy rövid idejű nyitás zárás. ;)

Sajnos csak a villanyszereléshez konyítok, elektronikához nem, pedig jó lenne sokszor, a sok fakezűt elnézve :)

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95799)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -1 0 95800

"A fűtőszál is túlhevül 200C ig --élettartam leesik!"

 

A vízkő miatt leromlott hűtésű fűtőszál akár sok száz fokosra is felmelegszik. Sokan láttak már kilyukadt/kiolvadt oldalú fűtőszálat, márpedig a vas ilyen mértékű meglágyulása nem 200 fokon történik, hanem SOKKAL magasabb hőmérsékleten. A vörös izzás kb 500 fok felett kezdődik, de a csekély erővel (nem kovács-kalapács :) történő deformálódáshoz ennél is magasabb hőmérséklet kell.

Előzmény: Atis57 (95761)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95799

"a vízmelegítő 13000Ft, fittingek volt 1500Ft"

 

Ha tudtam volna, hogy képzett villanyszerelő és csőszerelő is vagy és tele van a pincéd az oda szükséges alkatrészekkel, akkor nem 50 ezret írtam volna.

Ha értesz az elektronikához is, akkor meg tudod csinálni magadnak az automata dugalj-átkapcsolót is és azért sem kell szakembernek fizetned mondjuk 20e Ft-ot.

 

"A gázkazánban beszart az elektronikus gázszelep. Gondolom befolyásolta a nyitás-zárás szám az élettartamát az öt másodperces kézmosásokkal,"

 

Azt írtad, hogy idegesítően lassan ér oda a víz a csaphoz. Most meg már mindössze öt másodperces kazán-üzemelés elegendő egy melegvizes kézmosáshoz?

Vajon miért érzem úgy, hogy te nem is a problémádra keresel megoldást, hanem engem akarsz a valóságosnál hülyébbnek beállítani? ;)

Előzmény: universaltool (95796)
universaltool Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95798

Persze, cirkulációs kört kellett volna csinálni, de hát késő.

Előzmény: universaltool (95796)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95797

"a a mérő előtt történik a nulla szakadás, vagy arra is, ha bárhol házon belül ?"

 

Előfordulhat akár olyan vezetékezés is, ahol egyetlen konnektorba bekötött nullvezető meglazulása is okozhatja készülékek tönkremenetelét. Ma már szerencsére nem divat a dugaljak nulláinak láncolása, miközben a dugaljak több fázisra vannak szétosztva, de régebben ez nem volt ritkaság.

Mondjuk még ma is felmerül olyan igény, hogy a sarokban a három dugaljban három különböző fázis legyen, de ma már legalább a nullákat is külön-külön szokás odavinni (legalábbis többnyire :)

Előzmény: Vass Tibor2014 (95775)
universaltool Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95796

Levezetnéd az 50.000Ft-ot? Napi 4,5liter, 1,5l/ perc. Nem nevezném soknak a fogyasztását, főleg, hogy napelem van.  Maga a vízmelegítő 13000Ft, fittingek volt 1500Ft, flexi cső volt itthon hozzá.

 

A gázkazánban beszart az elektronikus gázszelep. Gondolom befolyásolta a nyitás-zárás szám az élettartamát az öt másodperces kézmosásokkal, éveken át. Ja és a kondis kazán ventilátor is indul olyankor. Az sem olcsó, ha beszarik. Biztosan van tervezett élettartama.

Gáz is fogy. Ok, az elenyésző. De tök fölöslegesen, mert attól még hideg a víz kézmosáskor. Viszont a víz számlában jelentkezik bőven.

 

Lehet a perlátor is ludas, (5l/perces van a konyhai csapon) hogy nem folyik ki gyorsan a csőből a hideg víz, de a vízszámla így is magas. 

 

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95795)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95795

Valószínűleg a csőszerelőd

- jó vastag (jó sok liter lehűlt vizet tartalmazó)

- jó magas hőtároló képességű (réz vagy vas)

- vacak, esetleg nulla hőszigetelésű

csövön vezette oda a melegvizet a csapodhoz.

Pedig mindenben pont az ellenkezője kellett volna :)

 

"a gázkazánt is túráztatja teljesen feleslegesen a sok kapcsolás"

 

A kazánnak nem lesz semmi baja a sok kapcsolástól.

 

"közben még meleg víz sincs a csapnál."

 

Valószínűleg éppen most készülsz évente kb 500 forintot megspórolni kb 50.000 forint befektetésével.

Előzmény: universaltool (95793)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95794

"ebben van érdekeltséged? :-)"

 

Nekem a butaság elleni általános harcban (és a csalók + gonoszok szívatásában) van érdekeltségem. Persze tudom, hogy nem én vagyok a tökéletes megoldás, de amíg nincs ló, addig a szamár is legyen jó :)

...mondjuk kb márciustól lóg a levegőben egy hatalmas munka, ha az összejön, annak egyesek nagyon örülni fognak itt (is).

Előzmény: peppino (95777)
universaltool Creative Commons License 2019.01.25 0 1 95793

Hát figyelj, nem bíztam benne én sem, ez a tv-shopos típus, 3,5kw, de kézmosásra, pohár-tányér mosogatásra tökéletes a hideg vízhez képest. Nem kádat akarok tölteni vele.

Azért raktam be, mert nincs cirkulációs vezeték, így mire a tárolótól odaér a víz, rég elzártad a csapot. Nem beszélve arról, hogy a gázkazánt is túráztatja teljesen feleslegesen a sok kapcsolás, közben még meleg víz sincs a csapnál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95791)
universaltool Creative Commons License 2019.01.25 0 0 95792

Köszi! Igen, nekem tulajdonképp egy inverz master-slave elosztóra lenne szükségem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95790)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95791

"a mosogatógép tápjáról tudom venni az áramot az átfolyós konyhai vízmelegítőnek"

 

Amelyik átfolyós vízmelegítő megelégszik mindössze 16 amperrel, az többnyire nem sokat ér: a belőle kijövő víz vagy nem elég meleg, vagy épphogy csak "pisikél" a csapból.

Persze úgy is lehet valaki elégedett/boldog, hogy az igényeit csökkenti :)

Előzmény: universaltool (95788)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 -2 0 95790

Létezik olyan master/slave megoldás, amelynél amíg a "főnök" dugaljba dugott készülék üzemel, addig a másik/többi dugaljban nincs feszültség. Olyat is lehet csinálni, hogy több dugalj közül bármelyik dolgozik (tehát nincs főnök, csak időben első), addig az összes többi sztrájkol.

Lehet ezt watthoz is illeszteni, tehát pl a ha a "főnök" dugaljba csak egy mobiltöltőt teszel akkor a másik/többi még használható, de hajszárító esetén már elnémulnak.

Sőt lehet még tovább is bonyolítani a dolgot, akár egészen addig, amikor pl  a mosógép dugalj "keres magának" egy szabad fázist a főelosztóban, amelyiken még elfér 10 amper plusz terhelés. 

 

Az a baj, hogy ezekre nem tudok laikus által is egyből használható olcsó megoldást, ezek egyedileg készülnek, többnyire komolya elektronos szaktudás segítségével.

Előzmény: universaltool (95774)
tfe_tng Creative Commons License 2019.01.25 -1 2 95789

Teljesen normalis jelenseg, tobben leirtak mar az okat (gyakorlatilag hoszigeteled a futoelemet - ami tulfut - viszont a ho sokkal lassabban adodik at a viznek. mivel a thermosztat is vizkovesedik - kvazi hoszigetelve lesz - ezert fals mereseket produkal, ami miatt egyszeruen tovabb fog futeni a futoszal -> megemelkedett fogyasztas)

Persze ha valaki eleg hangosan kiabal hogy mindenki hulye akkor tobben hajlamosak elhinni, pedig nem biztos hogy kellene. 

Előzmény: ficere50 (95786)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!