Keresés

Részletes keresés

László67 Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26988

A Sirok - Kékes szakasz gyilkos (jó 1500 méter szintemelkedés).

Mátraverebélyről sokkal "komfortosabb" kezdeni, nagyjából egyenletes emelkedő Ágasvárig, ott akár meg is lehet szállni.

Én a Mátraverebély - Szarvaskő útirányt tartom könnyebbnek...

Előzmény: adrivik (26987)
adrivik Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26987
Most elgondolkodtam ezen a lehetőségen is. Bár a 4 napos túra útvonal Szarvaskő- Mátraverebély lenne és gyakorlatilag akkor is mászni kell a ha fordítva kezdjük. Vagy az könnyebb?
Előzmény: asciimo (26978)
lükepék Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26986
inkább telefonálj, ha lehet, a levelezés nehézkes. :)
Előzmény: adrivik (26985)
adrivik Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26985

Köszönöm, igen erre a címre írtam.

Tudom nem sok a 21 km és ha magunk volnánk ez természetesen nem jelentene gondot, de az apukám olyan örömmel jön velünk, viszont az emelkedőket nem bírja, és nem akarom elvenni a lelkesedését egy egésznapos kemény túrával. Ezért gondoltam egy szállás beiktatására.

Előzmény: lükepék (26977)
László67 Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26984

A Vácrátóti Botanikuskert térképe:

http://www.botkert.hu/terkep/terkep.htm

Előzmény: László67 (26983)
László67 Creative Commons License 2009.04.03 0 0 26983

"Az arborétumokban inkább a távoli kontinensek egyedei kapnak helyet, nem?"

Van, ahol szinte csak azok...

De vannak nagy erdészeti gyűjtemények, ahol a hazai fa- és cserjefajok túlnyomó része megtalálható. Lényeges szempont a kitáblázottság is, ezeknek az elvárásoknak pedig leginkább a nagyobb erdészeti gyűjtemények, botanikus kertek felelnek meg.

Ilyenek: Jeli Erdészeti Botanikuskert, Vácrátóti botanikuskert, Kámoni arborétum, Zirci arborétum, Alcsúti kastélypark, Szarvasi arborétum...stb.

Előzmény: jzp2107 (26982)
jzp2107 Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26982
Most lehet hogy szokás szerint félreértek valamit, de nem a honos fafajokon akarsz gyakorolni?
Az arborétumokban inkább a távoli kontinensek egyedei kapnak helyet, nem?
Talán az agostyáni lenne neked jó? Az a baj hogy ott elég régen voltam..

A szarvasi viszont emlékeim szerint elég korrektül kitáblázott! A kámoniban tavaly júliusban jó ha két táblát találtunk, kis papírtérkép alapján lehet egy-egy fajhoz navigálni úgy ahogy
Előzmény: Törölt nick (26980)
László67 Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26981

- A Vácrátótiban 4-5 éve jártam, ott aránylag jól ki voltak táblázva a növények. Azóta nem tudom, történt-e változás.
- A Jeli Arborétumban tavalyelőtt májusban jártam. Itt már voltak hiányosságok, de viszonylag sok növénynél megtaláltam a táblát. Azok elég régiek voltak... Viszont remek ismertető táblák vannak elhelyezve.
- A Kámoni Arborétumban tavaly májusban voltam. A jegyárus arról panaszkodott nekünk, hogy lopják a táblákat - de igyekeznek majd pótolni...
Hogy kiknek kellettek ezek... Talán azóta már valamennyit pótoltak.

Májusban ismét tervezek kirándulást a Jeli Arborétumba. Szerintem ez az egyik legszebb Magyarországon - a Kámoni mellett... A zirci is szép, azt kihagytam az előző felsorolásból.

Készítettem klipeket is arborétumokról.
- Jeli: http://www.youtube.com/watch?v=tFgg9JpFuf4
- Kámoni: http://www.youtube.com/watch?v=wjueHksztHw

Előzmény: Törölt nick (26980)
lükepék Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26979
hú, ezt én is akartam írni, de kitöröltem, mert hogy először a Kékestető-Szarvaskő sorrend szerepelt.
Szóval mindenképp buszozzatok fel Kékesre, onnan induljatok! :)
Előzmény: asciimo (26978)
asciimo Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26978
Hello

elsősorban ne a Sirok-> Kékes irányt csináld, hanem forditva, ha már fontos tényező az erőnlét.

Hármashatár eh. az egyedüli épeszű megoldás, ott ahol a bélyegző is volt régebben(most már felhozták a Kék utvonalára)

Ha meg kéne tudjam, hogy kinél van a kulcs, felhivnám a környékbeli (Markaz / Domoszló) erdészetet telefonon. Emailt esélytelennek tartom

asciimo
Előzmény: adrivik (26973)
lükepék Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26977
Sok info: http://matrahegy.hu/

Várbükk erdészház (nekik írtál?) telefon 36 / 478-065
Előzmény: adrivik (26973)
László67 Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26976

Erre pedig az arborétumok a legjobbak...

Nekem van egy Arborétumok országszerte című könyvem, ebben gyakorlatilag minden arborétum (kastélykert...stb.) szerepel és Taxonok szerint felsorolva az ezekben fellelhető valamennyi növényfaj- és fajta.

A Vácrátóti, a Szarvasi, a Kámoni és a Jeli arborétumokat tudnám leginkább ajánlani.

Egyébként a legtöbb fafaj (tudtommal) a Kámoni Arborétumban található meg...

Előzmény: Törölt nick (26964)
lükepék Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26975
persze lehet, h a vh már régen rom... csak a térkép jelzi már..
Előzmény: lükepék (26974)
lükepék Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26974
Hát elég rövid szakasz a Kékestető-Sirok (21 km), ált. azt egyben csinálják meg. Ha lementek bárhova aludni, az viszont sok szint- és távveszteség, ha már fentről indultok...

Ha meg mégis szeretnétek, akkor érdemes lenne a helyi vadásztársaságokat, erdészeteket megkeresni, hátha tekintettel lennének apukádra, és biztosítanák egy éjszakára nektek valamelyik házukat (ha van az OKT mellett ilyen). Csak hirtelen ránéztem a MapSource-os térképre, és van egy vh nem sokkal a Parádfürdőre levezető piros sáv után.

És nézegessétek a térképet, pár csúcsot, amire felmegy a kék, ki lehet kerülni erdészeti dózerúton, ami kényelmes sétaút, és nem bokatörő.
Előzmény: adrivik (26973)
adrivik Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26973

Segítséget szeretnék kérni. Tervezem a KÉK túra Kékestető- Szarvaskő szakaszát, első szállást már találtam Sirokon, de utána Kékestetőig semmi ötletem. És mivel az apukám is elkísér bennünket, - Ő pedig 70 felé jár - és nem akarom hogy elmenjen a kedve a túrázástól, ezért közben szeretnék még egy pihenőt.

Várom az ötleteket. A Domoszló Vár Bükk szállásra már írtam, (ez a Piroson közelíthető meg) de hetek óta nem jön válasz. Lehet hogy bezárt.

 

Morcsi Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26970
Nagyon szép könyv és élmény úgy lapozgatni, hogy ráismerünk egy-egy, túramozgalom keretében látott fára. (pl. Ráktanya, Vétyempuszta, Kercaszomor stb.)
Előzmény: Törölt nick (26969)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26969

Ha már fákról van szó, nem tudom, ismeretik-e ezt az oldalt:

 

www.dendromania.hu

 

Ezeket a matuzsálemeket érdemes felkeresni. A térkép és gps adatok alapján be lehet tervezni egy-egy túrához az érintésüket.

Előzmény: asciimo (26968)
asciimo Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26968
Hasonlo cipőben járok.
Anyám vett nekem egy "Fák" cimű könyvecskét, benne sok képpel. Igaz kéreg nincsen sok, de levél annál inkább.
Azota lépten nyomon használgatom. (csak hogy tudjam mit vágok ki a macsétával :))

Tehát most nekiállsz, és végigmész az eddig bejárt kékeken, határozóval a kezedben. :)
Előzmény: Törölt nick (26964)
Güsziológus Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26967

Túrák az Abaúji Földvárakhoz és várakhoz

Alsóvadász

 

Feltételezem, hogy aki olvasta az előzőt, az kitalálta, hogy mi lesz a folytatás.

 

Annyi időm volt Felsővadászon, hogy amennyi idő alatt a busz "fordult".

Ez kb. 1 óra.

 

Ha "alulról" indultam volna, akkor max. 30 perc lett volna a vártúra, de nem voltam biztos abban, hogy át tudok kelni a patakon.

 

Saját szemmel nem láttam, de bátran ajánlom, hisz az országútnál induló szekérút nyomai elég mélyek, ezen járművek is  közlekednek.

Ha valaki kipróbálta, majd jelzi.

 

Visszafelé Alsóvadászig mentem.

Nem a községházáig, csak a Béke utcáig.

Ez fontos információ!!!

 

Innen, észak felől érdemes "támadni".

Aszfaltos út vezet fel a dombra, egész a ravatalozóig.

A temető be van kerítve, a domb aljában az országútra ráépültek a házak, innen nem vezet út felfelé.

Dél felől is fel lehet jutni, de akkor az egykori picék között kell füves domboldalon mászni, és nem  legbiztatóbb a környék.

 

Észak felől tehát irány a temető.

A ravatalozótól nem messze van az átjátszó torony.

 

Innen déli irányban lapos domb, körös-körül sánc nyomai.

A domb pár méterre emelkedik ki a környezetéből, vélelmezhetően alatta rejtőznek a letűnt korok maradványai.

 

A füzetben említenek egy ásatást, de ennek nyomát nem találtam.

 

Az árok funkciója lehetett vízelvezetés is, hisz a dombtól délre füves terület van, mely már a sáncon kívüli.

A domb aljában házak. Inkább bódék.

 

Egy síremlék is van, a várdombtól DNY-i irányban.

 

Próbáltam fényképezni a "dudort" az árkokkal, de csak egy kép maradt a gépben:-(

 

Nem nagy durranás, de itt is van panoráma.

Ez a vár a Vadász-patak nyugati oldalán van.

 

Lefelé egy helybéli tanácsára nem a temető mellett mentem, hanem vissza az országútig, onnan irány DÉL.

 

A községházánál is van buszmegálló, itt kaptam pecsétet.

 

8-ból 7.

 

Az utolsó vár kicsit macerásnak tűnik, de most már nincs megállás.

 

"Bevetem" Optikát és egy életem egy halálom, felmászok Tó-hegyre, mely szintén OKT-s vár.

Állítólag vannak sáncok.

 

Tegnap city-szerda volt, minek következtében költséghatékony volt a túra.

Oda-vissza intercity, 90%-os jeggyel.

Igaz, elfogytak a rubrikák, de több vonatos kiruccanást már nem tervezek.

 

Ha mindazt, amit leírtam, tudtam volna, akkor kocsival is nekivágok, de se Felsővadász, se Alsóvadász nem tűnt "biztonságosnak".

 

Szomorú, de ez  a valóság.

Előzmény: Güsziológus (26966)
Güsziológus Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26966

Túrák az Abaúji Földvárakhoz és várakhoz

Felsővadász

 

Végső soron ez a vár is "OKT-s", hisz minimális a kitérő.

Tavaly beterveztük, de kicsúsztunk volna az időből, ezért kimaradt.

 

Most úgy terveztem, hogy kényelmesen lehessen nézelődni.

 

Alábbiakat azért írom, hogy ha valaki kedvet kap, akkor még hatékonyabban használhassa ki az időt.

 

A földvár az OKT atlaszban jelölve van.

Nem hagyományos domb, hanem egy különleges "farok".

 

Két patak összefolyásánál "épült".

A kelet felől érkező pici vízfolyás itt éri el a Vadász-patakot.

A vízfolyás túloldalán újabb domb, ez laposabb, mint az, melynek "végződésén" találhatók a sáncok.

 

Időközben alulról "megbontották" a dombot, kitermelték a sárgás kőzetet.

Nem vagyok szakértő, de azt hiszem, ez a márga, megkövesedett agyag.

Nagyon nem lehet kemény, mert olyan, mint a löszfalak, tele van lyukakkal, vélelmezhetően madarak fészkei.

 

A felhagyott "bánya" az országútról is látszik.

E fölött van a "vár".

 

Megközelíthető Felsővadász felől is.

A kastély mellett (főbejárattól jobbra) indul a füves földút.

A domba ljában halad, párhuzamos a patakkal. A patak innen kb. 200 méter nyugati irányba. Az ártéren fák, közlekedésre nem alkalmas az erdő, sűrű az aljnövényzet.

 

A földút kicsit sáros lehet, bár most száraz volt.

Kb. 1 kilométer, kicsit lehet, hogy kevesebb. A balra lévő domb folyamatosan laposodik, de a kelet felől "érkező" patak előtt "felkunkorodik".

Itt lehet felmenni. Minimális az emelkedő.

A nyeregben karó jelzi, hogy meddig lehet szántani.

Tegnap még nem volt szántás, füves ugaron értem el a nyerget.

Jobbra járhatatlan bozót, de a "tető" tiszta.

Jól kivehetők a sáncok, de én azt hiszem, hogy itt földbe vájt "kunyhók" lehettek.

Ezek beomolhattak, így alakulhattak ki a halmok.

 

DK-i irányban szép panoráma, a túloldalon a lapos domb. A távolban újabb dombok.

Lehet csodálni a Cserehát lankáit.

 

DK-i irányban ereszkedtem az elszáradt, magas fűben.

Sikeresen beértem a felhagyott bányába.

Néhány fotó, majd vissza a földúton.

 

Belefért volna az időbe a kitérő, de inkább a tutit választottam.

 

Az a meglátásom, hogy a szekérúton DNY-i irányban elértem volna az országutat.

 

Visszafelé, a buszon "bemértem" a helyszínt.

Van egy megálló, Felsővadász "előtt", innen kicsit visszafelé (Kupa felé), kb. 100 méterre indul egy földút. Feltételezem, hogy a kis patakon vagy híd van, vagy egy átereszben folyik a víz, de szinte biztos, hogy itt át lehet menni.

A megállóból jól látszik a sárga "fal".

 

Ez tehát a vár.

 

Érdemes tehát itt leszállni, "átkelni" a patakon, jobbra fel a várba, onnan már lehet csodálni a Cserehát lankáit.

NY-i irányban a bozótos mellett le lehet ereszkedni, innen Felsővadász kb. 1 kilométer.

 

Szép túrát azoknak, akiknek érdeklődését sikerült felkelteni!

 

Ez volt a 6. vár a 8-ból.

 

Folyt. köv.

Előzmény: Güsziológus (26871)
Jesper Olsen Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26965

Már régen kérdeztem :-))

Láttam a túrabázison az "Irodalmi barangolások Nógrádban" c. mozgalmat. Annyit sikerült megtudnom róla, hogy 5 magyarországi és 1 határon túli településsel lehet elérni a minősítést.

Tudja valaki, hogy mely települések tartoznak ehhez a mozgalomhoz?

Válaszokat előre is köszönöm.

asciimo Creative Commons License 2009.04.02 0 0 26963
en a fotokep.hu-t hasznalom. nincs rohadt sok user, és ezért még tűrhető a sebessége
Előzmény: Törölt nick (26960)
emgergo Creative Commons License 2009.04.01 0 0 26962
Lehetőleg külön Firefox uploader kiegészítővel, mert hajlamos a Picasa fejfájást okozni...

A ballofdirt.com-ot is tudom ajánlani.
Előzmény: HEV (26961)
HEV Creative Commons License 2009.04.01 0 0 26961

Próbáld ki ezt , 1 Gb és elég szépen használható.

 

www.picasaweb.google.com

 

 

Előzmény: Törölt nick (26960)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.01 0 0 26960
Uhh, ez utóbbi nagyon rossz hír.... Kénytelen leszek a saját lapomon képtárat csinálni....

Attila
Előzmény: Kékdroid (26959)
Kékdroid Creative Commons License 2009.04.01 0 0 26959

Pénteken mentünk, végig napsütésben, minimális sárban (kivéve a nevezett kb. másfél km-t a zöld sávon).

 

A Kép.tár.hu és a Hungarotel megszűnik, úgy mesélték nekem... szomorú vagyok, sok képem van mindkettőre feltöltve. :(

 

-Kékdroid-

Előzmény: Törölt nick (26946)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2009.03.31 0 0 26958
G(Dzsí), Güszi, Zete, olahtamas!

Köszönöm szépen a válaszokat!
olahtamas- Creative Commons License 2009.03.31 0 0 26957

Az ok, hogy a kilátóban lehet "néha" bélyegezni:

http://fotoalbum.hungarotel.hu/olahtamas/2425/114411#2

 

De kódról nincsenek emlékeim, igaz nem is kerestem.

Csúcskő az van:

http://turistautak.hu/poi.php?id=32102

 

Előzmény: Zete (26956)
Zete Creative Commons License 2009.03.31 0 0 26956

Szia!

 

Jelentem, Borbély-hegy feliratú bélyegző létezik, minden év január második hétvégéjén begyűjthető a Wass A. emléktúrán, méghozzá egy topiktársunk jóvoltából :-) Idén jó sokan vették igénybe.

 

Más.

Említetted a templom alapkőletételét. Nos, ez a Kárpát-Haza templom, amelynek megálmodója a verőcei polgármester.

Részletek itt (is) lehet olvasni:

http://www.polgarinfo.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=39350

Előzmény: Tavaszi Széll (26947)
HEV Creative Commons License 2009.03.31 0 0 26955

Nálam azért más az amit jelentéklelennek neveznék:

 

pld. ez a Balatonszemes Pálos kolostor hűlt helye, a terepszinten tégla törmelék az erdő közepén feltárás nélkül:

 

http://picasaweb.google.hu/zhevesi/BalatonszemesTNdRVLgy#5182458319389550050

 

Az általad említett Zsigmond templom és a Balatonbogláron feltárt templom egy kicsit sokkal több. Ez a túramozgalomnál sokkal inkább szubjektivitás kérdése volt. Szerintem.

 

Más tészta de ugyanez a véleményem a Balaton kör gyalogos túrautvonalának meghatározásáról is legalábbis a déli parton. Szinte kivétel nélkül minden jelentős látnivalót elkerül az útvonal és még a több éve meglévő jelzett utakat sem veszi figyelembe. Kár mert nem arról szól a Somogyi dombság amit ott megmutat, és nem beszélve az intenzív vadászati területekről amit viszont "használnak" a mozgalomban anélkül, hogy a területen illetékes erdészettel egyeztettek volna. 

 

 

Előzmény: jzp2107 (26941)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!