Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.06 -1 0 66895

Hogy én autentikus szempontból mit tartok a legautentikusabbnak és mit az optimálisnak az két dolog. Vb. fal (látszó) szerintem sehol sem lehetne megengedett. De figyelembe kell venni mi az optimális. Sokkal jobbnak tartok két rendbe hozott várat beton falmaggal mint egyet korabeli technológiával. Nekem azért gyanús, hogy ha csak úgy beledobálják a követ a falba az kevésbé időtálló mint a beton. A veszekedésnek nincs értelme, de némi kultúrált vita előrébb viheti az ügyeket. 

Nem elhanyagolható szempont, hogy az emberek elsöprő többsége nem várbarát. Látni szeretne egy várat, ami hasonlít az eredetire és neki ennyi elég. Most jutott eszembe, ha minden (sok) várat helyreállítanának akkor az ügy devalválódna. Azt a sok helyreállított várat fenn is kell tartani. Ha sok a vár akkor egy várra kevés látogató jut, kicsi lenne a bevétel. Meg kell találni az optimumot. Jártam Máltán és láttam, hogy sorra bontják az erődöket. Amit nagyon fájlaltam, de be kellett látnom, hogy annyi erőd fenntartására nincs lehetőségük. Még a régebbi kikötői létesítmények fenntartására sem költöttek. Ez van.

Előzmény: Törölt nick (66894)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.06 -2 0 66894

Ami a magukat zöldeknek tituláló népséget illeti, nehéz lenne annál butább valási közösséget találni, munkámból-szakmámból kifolyólag el kell szenvednem az egész ostobaságukat. Rendszeresen el is veszítem a türelmemet amikor dolgom van velük. A mai építőiparban/lakhatásban nagyon komoly anyagi következményei vannak/lesznek ennek az irányzatnak. Egy műemlék fölújításánál nem látom szükségesnek azt, hogy az életformát is rekonstruálják, bár van erre is példa. Az épületnél viszont szerintem előnyös ebbe az irányba elmenni amennyire lehet. Nekem például Füzér tetszik, Eger meg egy rémálom. Nyilván van aki ezt fordítva látja, ez mindenkinek saját dolga/véleménye. Sajnos mifelénk az emberek sokszor egymásnak esnek ilyesmin, mert szeretnék, hogy a másik embernek is olyan véleménye legyen mint az övéké. Nyilván egy szakember-laikus kapcsolatban ennek helye van, de egyébként ezt nem látom olyan fontos dolognak. Szerintem nálunk ez a hozzáállás nagy akadálya minden közös munkának, és rendkívüli mértékben rontja a hatékonyságot.  Minden vállalkozónak/vezetőnek sajnos ezzel elsődleges szempontként kell számolnia. Részemről ezzel a monológgal le is zárnám az ügyet.   

Előzmény: Töck Jenő (66893)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.06 -2 0 66893

Ja, és bocskorban kéne járni a munkásoknak, szerszám az lapát és csákány meg emelőrúd.

Remélem ezeket senki sem gondolja komolyan...

Előzmény: Töck Jenő (66892)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.06 -2 0 66892

Autentikus megoldás az lenne ha jobbágyok építenék, emberi vagy állati erővel és semmilyen modern anyagot vagy megoldást nem használnának. A követ kézzel kéne bányászni és szekérrel vinni. Az építkezés helyén szénégető boglyák és mészégető kemencék kellenének. Ez nem fog menni. Saját szememmel láttam, hogy a román műemlékvédelem Segesváron a vár egyik tornyát acélgerendákkal építette újjá, Ausztriában lift volt a várfalon stb. Magam részéről egyetértek azzal, hogy ami nem látszik ott a legcélszerűbb módon történjen a műemlékvédelem. Ha valakit zavar a beton falmag ne menjen oda amíg nincs kész, utána pedig mondja meg -ha tudja-, hogy hol van beton falmag és hol nincs. Inkább örülni kéne annak, hogy történik valami.

A zöldek is mindent kritizálnak de még nem hallottam tőlük semmi használhatót, hogy hát akkor hogyan. Nem hiszem, hogy bármelyik zöld lemondana az elektromosságról és mondjuk inkább kézzel mosna vagy szekéren utazna.

Előzmény: Törölt nick (66891)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.06 0 1 66891

Én magam szintén az autentikus megoldást kedvelem, de tisztelettel kérem az urakat, hogy kicsit kevésbé hevesen nyilatkozzanak egymásnak, nehogy ismét elveszítsünk egy értékes fórumozót!

Shingen Creative Commons License 2020.09.05 0 0 66890

" Még egyetlen hozzászólásodat sem olvastam amiben a hazai eseményeket pozitívan értékelted volna. "

 

Tessék!

Pl. a sátoraljaújhelyi vár rekonstrukció az pozitív, a régész a videoiban kihangsúlyozta megvizsgálták a falazó habarcsot, hasonlóval falaznak vissza.

 

Valamint Regéci vár is aránylag jól épül, még ha a visszaépített pince mennyezetét kisméretű téglával csinálták (mintha terméskő nem állna nekik rendelkezésre és nem ismernék a boltozatok kialakítását kövekből), valamint a  támszerkezeteket is és a támszerkezetbe bor tartókat alakítottak ki a későbbi bemutatókhoz.

Ez nem túl autentikus de nagyjából a falazások azok jók.

Előzmény: Töck Jenő (66888)
Shingen Creative Commons License 2020.09.05 0 0 66889

Az pedig számomra nem szimpatikus, hogy mindent ami magyar azt leszólod és mindent ami külföldi az isteníted. "

 

Egyáltalán nem istenítem a külföldit.

Hanem elismerem, hogy ők normálisabban csinálják a kivitelezéseket és figyelnek az állagmegóvásokra.

 

Valamint a szlovákoknál szinte minden várromnál van állvány, vmit csinálgatnak, még ha kis pénzből is.

Nálunk meg csobáncon ledőlt a több száz éves falrész, mert senkit sem érdekelt a meglévő falak állagmegóvása.

Sorolhatnák sok magyar várat amivel senki se törődik, jól van az úgy címszóval......

 

Amíg itthon ha csinálnak vmit, az kókányolás és pénzlehúzásról szól!

 

Nem szakszerű a kivitelezés, olcsó rossz minőségű zsákos anyagokat használnak, nem törekednek pl. falazások után falkorona zárására, ezért bár év múlva málik szét a fal, stb.

 

Meg mondd már meg nekem egy várnál a vasbeton födémet meg vasbeton falak mióta autentikus?

Ha már rekonstrukciót csinálnak millárdokból nem igaz, hogy a középkori építészetet nem lehetne követni......vagy megvizsgálni az adott falszakaszok építését és az a technika szerint folytatni a falazást.

 

 

Előzmény: Töck Jenő (66887)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.05 -2 0 66888

Még egyetlen hozzászólásodat sem olvastam amiben a hazai eseményeket pozitívan értékelted volna. Pedig azért van.  Hogy a léc a fal tetején meddig bírja az majd kiderül. 

Előzmény: Töck Jenő (66887)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.05 -2 1 66887

"Másik megoldás szlovákoknál a moha telepítése a falakra."

 

Pont a mohát nem ismerem ilyen szempontból, de amelyik növényt ismerem az a gyökerével oldja és feszegeti a falat, hogy jobb élőhelyet biztosítson magának.

 

Az pedig számomra nem szimpatikus, hogy mindent ami magyar azt leszólod és mindent ami külföldi az isteníted. Ez a jelenlegi ellenzék stílusa, hamár jót nem tudnak akkor fúrják a másikat. Nem szeretnék politikai vitát, ha nem ez ami szimpatikus számodra akkor elég ha abbahagyod, az elég lesz. Válasz nem kell, mert én nem fogok válaszolni.

Előzmény: Shingen (66886)
Shingen Creative Commons License 2020.09.05 0 0 66886

És???? Ezzel mi a baj???? Nem látja senki. "

 

Hogy mi a baj! Az a baj, hogy ha már csinálok vmit csináljam meg normálisan.

Érdekes szlovákiában miért nem jut eszükbe betonozni?

Miért tudják szépen a középkori technológiához hasonlóan kirakni a falakat meg a falmagot?

Talán mert igényesek a munkájukra....Vagy a műszakis emberek értelmesebbek hogy nem hagyják a betonozást......meg az ilyen kivitelezést.

 

Csak mondom pl. a Zboro várában kulturáltan zárták a fal tetőt.

Felfalazták ameddig meg volt szabva aztán a fal tetejére léceket erősítettek és a lécekre cserepeket fúrtak le.

Másik megoldás szlovákoknál a moha telepítése a falakra.

Na ez a fal nem fog szétfagyni, máladozni mint itthon.

Mert nálunk le se zárják a falazott falak tetejét sehogysem, meg zsákos anyagokkal dolgoznak...

 

Jobb lenne ha tovább dűlne a fal? "

 

Ilyet nem írtam! Ezt te találtad ki.

Én csak annyit írtam lehetne a szlovákokhoz hasonlóan is falazni, kerülni a vasbetont.

Mintha Magyarországon nem lehetne követ vagy meszet kapni, hogy autentikusan legyen a fal megcsinálva..............

Előzmény: Töck Jenő (66885)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.03 -4 0 66885

"nagyvázsonynál vasbeton falat csinálnak, majd elé falaznak egy terméskő réteget mintha abból lenne a fal, közben a falmag vasbeton...."

 

És???? Ezzel mi a baj???? Nem látja senki. Nem mindegy, hogy miből van ha senki sem látja? Jobb lenne ha tovább dűlne a fal? Gondolom a kákán is lehet csomót találni. Ha nincs majd kötnek rá. Mint a nyúl meg a sapkája....

Előzmény: Shingen (66884)
Shingen Creative Commons License 2020.09.03 0 0 66884

Lehet Nagyvázsonyba is.

Ott már csinálják a vasbeton födémet. Mintha nem lenne más módszer.

Valamint nagyvázsonynál vasbeton falat csinálnak, majd elé falaznak egy terméskő réteget mintha abból lenne a fal, közben a falmag vasbeton....

Előzmény: Törölt nick (66883)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.03 -1 0 66883

Miért, hol öntik ki betonnal, Egeren kívül?

Előzmény: Shingen (66882)
Shingen Creative Commons License 2020.09.03 0 0 66882

Jó képek, itt legalább nem betonnal öntik ki a belső falmagot.

Előzmény: casiopeanet (66875)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.03 -1 0 66881

Tavaly ősszel ráközelítettem a tetőn látható díszítőelemekre, nem tudom mi lehet ez (kissé csálén áll pár darab, az biztos):

 

 

Előzmény: Töck Jenő (66880)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.03 0 0 66880

"Jól látom hogy bitumenes zsindely a tetőfedés?"

 

Nem, kinagyítottam a képet, palának nézem.

Előzmény: branyiszko (66879)
branyiszko Creative Commons License 2020.09.03 0 0 66879

Jól látom hogy bitumenes zsindely a tetőfedés?

Remélem nem, mert az elég gáz lenne!

Előzmény: Töck Jenő (66878)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.02 0 2 66878

Augusztus közepe, Füzér

 

Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.02 0 2 66877

Augusztus közepe, Boldogkő

 

Töck Jenő Creative Commons License 2020.09.02 0 2 66876

Augusztus közepe, Sárospatak

 

casiopeanet Creative Commons License 2020.09.02 -1 1 66875

Két heti Revistye vár látogatása után még aznap felkerestük Zólyomi Pusztavárát ahol a felsővár területén régészeti feltárások zajlanak, meg a donjonon vár tornyán is  valamit dolgoznak, falaznak.

 

 

Előzmény: casiopeanet (66847)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.01 -1 0 66874

Az ilyesmi nagyon jól szokott kinézni éjszaka, Szerencsen is van:

Előzmény: Várturista (66872)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.01 0 0 66873

Ez nagyszerű :-(

Előzmény: Várturista (66872)
Várturista Creative Commons License 2020.09.01 0 0 66872

A sátoraljaújhelyi Várhegyen a három oszlop egy 10 méteres(!) kettős keresztet tart, mely éjszaka kivilágítható. A látogatásom után pár nappal adták át.

 

Ezt biztos ismeritek:

http://www.nyilvanossag.satoraljaujhely.hu/zempleni_es_abauji_varak/index.htm

 

Jövőre ajánlott úticél mind a 3 vár, valamint Füzér, mely egy más projekt keretében szintén tovább épül-szépül.

 

Töck Jenő Creative Commons License 2020.08.31 0 0 66871

Arra tippelek én is, a környéken van több is.

Előzmény: Törölt nick (66870)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.31 0 0 66870

Kötélpálya?

Előzmény: Várturista (66869)
Várturista Creative Commons License 2020.08.31 0 1 66869

Sátoraljaújhelyi Várhegy, 2020.08.27.

Holdbéli táj, nehezen járható terep, de egyre több látható a várból. Egyszerre dolgoztak régészek, konzerválást (kiegészítést végző) kőművesek, törmeléket elszállító munkagépek és a 3 ferde oszlopot állító csapat.

Tudja valaki, utóbbiak mi célt szolgálnak majd?

Törölt nick Creative Commons License 2020.08.29 0 0 66868

Remélem minél nagyobb része megmenekül az épületeknek!

Előzmény: Töck Jenő (66867)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.08.28 0 0 66867

Valószínű, hogy ugyan arról. Amikor én arra jártam már a vízmű használta. Én egy további vízügyi átépítés tervezése miatt jártam ott, de már akkor is "vizes" épület volt. Voltam benn is, fel kellett mérni, de már nagyon régen volt, több mint 30 éve.

Előzmény: Törölt nick (66866)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.28 0 0 66866

Ha ugyanarról az üzemről beszélünk akkor úgy tudom az 1914 körül épült. Akkoriban a Zepelinek már jó nagy bombákat tudtak hajigálni. Jártam én is ott, sajnos nem tudtam bemenni, pedig nagyon megnéztem volna!

Előzmény: Töck Jenő (66865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!