Keresés

Részletes keresés

smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8715
Mikori is ez a térkép? 1942-es? Nem tudnád elküldeni az egészet? Vagy nincs beszkennelve?
Előzmény: lafal (8713)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8714
Akkor ez eldönti a kérdést. Köszönöm.
Előzmény: lildiko (8711)
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8713
Úgy látszik, hogy aképek nem mentek le. Most talán...I kerületKerületek
Előzmény: lafal (8709)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8712
Ha megadom a mailcímem, elküldöd?
Előzmény: lafal (8709)
lildiko Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8711
Ebben a 42-es kiadványban Újpest Város utcáinál "Népsziget-re Zsilip u. ..." szerepel.
Előzmény: smartdrive (8705)
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8710
Úgy látszik, hogy aképek nem menteke le. Most talán...[image1][image2]
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8709
Úgy látszik, hogy aképek nem menteke le. Most talán...
Előzmény: lafal (8706)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8708
Beépítettségre gondolok. Lakótelep, gyár, ilyesmi. A város terjeszkedésére.
Előzmény: Csokis (8707)
Csokis Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8707
Híd biztos nem, mert a Horthy Miklós-híd 44-ban már volt, az Árpád meg még nem. Az összekötők régiek, a villamosokat Hamster fogja neked kívülről fújni, ha benéz. Milyen jellegű építmény érdekelne? Mert nagyobb ház a háborúban elpusztult helyén, a buszpályaudvar az Erzsébet téren, esetleg egy-két letarolt, vagy félbehagyott építkezés (Elevátor, Regnum Marianum) lehet, de az max. a városképben látszik, utcákat nem érint.
Előzmény: smartdrive (8704)
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8706
Ezt a kis képet a M. Kir. Honvéd Térképészeti Intézet készítette és " Az utca rendje" c. útmutató 1942. évi kiadványának melléklete volt.
Valószínűleg rosszul olvashatók a kis betűk, ezért leírom, amit az eredetin és a nagy térképen olvasok:
I.-II. kerületek közötti határ: Várfok u, Váralja u (bonyolultsága miatt ezt is beszkenneltem)
I.-XII. kerületek közötti határ: Krisztina krt., Déli PU., Déli-vasút
I.-XI. kerületek közötti határ: Hegyalja út, Orom u.
II. - XII. kerületek közötti határ: Ördögárok, Budakeszi út, Olasz fasor (ma Szilágyi E. fasor), Várfok u.
II.-III. kerületek közötti határ: Görgényi út, Törökvész út, Eszter u., Szemlőhegy u., Apostol u.
XII. - XI. kerületek közötti határ: Irhás árok, Nagyszeben u., Háromszék u., Töhötöm u., Bod Péter u., Breznói u., Hegyalja u.
IV.-V. kerületek közötti határ: Deák F. u
IV.-VII. kerületek közötti határ: Károly krt.
IV.-VIII. kerületek közötti határ: Múzeum krt.
IV. -IX. kerületek közötti határ: Vámház krt.
V.-VI. kerületek közötti határ: Vilmos császár út (ma Bajcsy Zs. út), Váci út
V. -XIII. kerületek közötti határ: Dráva u.
VI.-VII. kerületek közötti határ: Király u., Vilama királynő út (ma Városligeti fasor)
VI.-XIII. kerületek közötti határ: Aréna út (ma Dózsa Gy. út)
VI.- XIV. kerületek közötti határ: Aréna út
VII.-VIII. kerületek közötti határ: Rákóczi út
VII.-XIV. kerületek közötti határ: Aréna út
VIII.-IX. kerületek közötti határ: Üllői út
VIII.-X. kerületek közötti határ: Fiumei út, Orczy út
X.-XIV. kerületek közötti határ: Kerepesi út.
Lehetnek hibák, de most az ellenőrzésre nem futotta az időmből. Ha van kérdésed, szívesen válaszolok.












Előzmény: lafal (8698)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8705
Végignézem. Azt nem tudod véletlenül, a Népsziget mikor kapta jelenlegi nevét? Logikusnak tűnik, hogy a háború után, de nem biztos. Egy 1944-es térképen már ezen a néven láttam. 1929-ben még Szunyog-sziget volt.
Előzmény: Csokis (8702)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8704
Az utcaneveket az utcanév-lexikonból ellenőrzöm, azokkal nincs gond.
A kérdés az, hogy 1944 és 1948 között mi épült? Mármint nem újjá, hanem új. Gondolom, a kerülethatárokat 1944 és 1950 között nem változtatták meg.

A Stoits-féle "Merre menjek?" térképet ismered?
Előzmény: Csokis (8699)
Csokis Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8703
Ja, és a Margitsziget Óbudához tertozott, míg ma Angyalföldhöz.
Előzmény: smartdrive (8701)
Csokis Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8702
Ahogy elnézem, 1948-ban más volt az I.-II. (Víziváros), a II.-III. (Rózsadomb, )és a XI.-XII. határa is, mint ma. (Gellért-hegy környéke.) Csak úgy kapásból ezeket szúrtam ki.
Előzmény: Csokis (8700)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8701
Köszi. A Lipótvárosos dolgot ki is felejtettem, de logikus, hiszen a sorban XIII-ig csak a jelenlegi IV. kerület volt akkor a határon kívül, tehát nyilván kellett valami helyette :-)

Előzmény: Csokis (8700)
Csokis Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8700
A belső épp változott, mert amikor a Belvárost (V.) összevonték a Lipótvárossal (IV.), és lett belőlük a mostani V. kerület, akkor a leválasztott Újlipótvárost hozzácsapták Angyalföldhöz (XIII.), és így alakult ki a mai XIII. kerület.
Előzmény: smartdrive (8697)
Csokis Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8699
Itt az általam beszkennelt, és már többször belinkelt 1948-as. Sokat nem változhatott 1944 óta. Inkább csak az utcanevek. Ha valami gyanús, kérdezz rá, meg fogják válaszolni. Olyanok itt a népek.

Átnézeti:
http://www.poli.hu/~csokis/budapest/bp-terkep/index.jpg

A darabok:
http://www.poli.hu/~csokis/budapest/bp-terkep/a1.jpg
http://www.poli.hu/~csokis/budapest/bp-terkep/a2.jpg
.
.
.
http://www.poli.hu/~csokis/budapest/bp-terkep/c4.jpg
Előzmény: smartdrive (8691)
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8698
Rendben. Megcsinálom.
Előzmény: smartdrive (8697)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8697
Mindegyikre. Valószínűleg a belső kerületek nem nagyon változtak, de esetleg a hegyekben igen
Előzmény: lafal (8695)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8696
Az majdnem jó, én 1944-es Budapest térképet csinálok éppen. Gondolom, a két időpont között nem éppen határmódosításokkal múlatták az időt a városatyák.

Kár, hogy nincs benne térkép. Nem tudnád valahogy a jelenlegivel összehasonlítani?
Előzmény: lildiko (8694)
lafal Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8695
Szívesen segítek, de szeretném tudni, hogy valamennyi kerülethatárra gondolsz, vagy kifejezetten valamelyikre? Az utóbbi, mondanom sem kell, sokkal egyszerűbb.
Előzmény: smartdrive (8691)
lildiko Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8694
Nincs benne térkép, 1942-es kiadás.
Előzmény: smartdrive (8693)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8693
Köszi. Térkép van benne?
Mikori a könyv?
Előzmény: lildiko (8692)
lildiko Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8692

Itt van előttem egy igencsak megsárgult zsebkönyv:

Budapest Székesfőváros utcáinak

Útiránymutató zsebkönyve és Címtára

 

Ebben 14 kerület szerepel:

I. Vár, Tabán, Krisztinaváros

II. Víziváros

III. Óbuda

IV. Belváros

V. Szt. Istvánváros

VI. Terézváros

VII. Erzsébetváros

VIII. Józsefváros

IX. Ferencváros

X. Kőbánya

XI. Szt. Imreváros

XII. Mátyáskirályváros

XIII. Magdolnaváros

XIV. Rákosváros

 

Az egyes kerületek leírása is szerepel benne, de nem szeretném mind begépelni, szkennerem meg sajnos, nincs. Talán hétfőn sikerül, ha addig nem kapsz jobbat.

Előzmény: smartdrive (8691)
smartdrive Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8691
Sziasztok, segítséget szeretnék kérni.

Meg tudja valaki mondani, hogy a háború előtt is ugyanott húzódtak-e a kerülethatárok, mint ma? Ha nem ugyanott, tudtok erről egy linket? Tudom, könyvtár, térképtár, de nekem gyorsan kéne.
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.22 0 0 8690
Balatonlelle, a fő út, 1 km-re a belvárostól, 2000 vagy 2001 körül.
Egy ember a járda melleti keskeny aljnövényzetet nyírja elekrtomos fűnyíróval. De csak addig ment el, ahogy nézzegetük, amig az erő "területe" terjed, azontúl már nem nyírta az akkor nagy parlagfűvet.

Értitek, itt a baj. Szeretem kb. a hazámat, ha dézsájú érzésem támad, valamelyik külső kerületi rész ugrik be, pl Kelenvölgy, megnézek sok fotót, jártam mondjuk Horvátországban, Ausztriába, de ezek után is erre Bp fele támad otthon érzésem, ha volt elöző életem, esetleg akkor is itt éltem, szóval ide tartozom (azért nem görcsösen).
Ezért fáj még jobban ez a mentalitás.
De ahol lakunk, ott is mennyi melós proli lakik.
Dolgoztak végig egy helyen, valami jó kis Kádár-üzemben, néha besúgtak valakit, aztán nyúgdíjas koruk fele, mikor elkezdtünk a 30 éve parlagon fekvő kertünkbe virágokat, fákat, sövényt ültetni, összeszedni a hulladékot, nyáron locsolni; abba is belekötöttek a szemetek. Aztán van egy erőszakos erdész, a Csepeli, aki uralkodik a sok birkán, havonta lenyír minden, néha a virágágyás szélét is, bizonyára véletlenül, aztán nyomják neki a zsét. Annyira, de annyira magyar össz. társadalom lekicsinyitett, de valószinű mása, lenyomata.
Már nem tudom pontosan, mit gondoljak. Nem akarok innen, ebből az országból, városból elmenni, ha lehet, másutt sincs kolbászból a kerítés, de közben egyre több kiábrándúlt embert hallok, hogy így meg úgy utálja a magyarokat, na mondjuk ennyivel elintézte, azt ha nagy lesz, kivonul nyugatra. Kár.
Előzmény: Boszorka (8683)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.21 0 0 8689
Az előttem szólókkal részben egyetértek, igen, bennem is hasonlóan fogalmazódóott meg, hogy magát Budapestet, a RÉGI épületeivel szeretem, fekvése, meg mniden szép.... csak a benne élőket utálom!!
Na jó, nem kell gyülölet szintjén érteni, de egyrészt az általános közöny, tipikalizált "pesti" viselkedés, beszéd, cinikusság, meg sok külföldi által megdicsért történelmi, egyéb szépségek elherdálása több mint bosszantó.
Rossz a viszonylagos széttagoltság kis fenhéjázó kerületekre, semmi közösség tudat, feljelentgetés.

Ugyanakkor...miért van az ma, ami van?
Szerintem az elmúlt évtizedekben - nemcsak szocializmus - ki ölte egy részt az emberekből az igényességet, vagy nem is azt, meg hiába vannak kiváltságos heyleken kacsalábonforgó paloták, a többség majd állandó (lét)bizonytalanságban, pénzügyi gondban, stresszben él, háááááát... .... azért nem könnyű sokaknak az élet. Naponta kell küzdeni, részben sajátmaguknak gyártják a feszültséget. Érthető, a város rendben tartására, netán [igényes, átgondolt, hosszútávú] fejlesztésére alig marad erő, igény.
geof Creative Commons License 2005.01.21 0 0 8688

Én is.

 

Egyébként arra tippelek, talán - mivel reklámfelület volt az állványzaton -nem sikerült megegyezni vagy a reklámozóval, vagy a polgármesteri hivatallal.

Előzmény: Boszorka (8686)
geof Creative Commons License 2005.01.21 0 0 8687

A Várkert Bazár esetében - mit hallok?!- ez még csak az elvi engedélyezés volt. Szuper, lehet, hogy még újabb jónéhány év a gyakorlati engedélyig. (Elviekben jóváhagyott terv volt már 1996-ban is; egy másik.

Miért megy itt minden ilyen lassan?

Másutt láttam, hogy lebontottak egy épületet, s újat húznak majd fel. A bontás 3 hónapja történt, azóta a romos területen semmi építő jellegű mozgolódást nem lehetett látni. Ez nem egyedüli példa sajnos.

Boszorka Creative Commons License 2005.01.21 0 0 8686
Rég jártam arra, nem tudom melyik épület volt felállványozva. Na de azt azért nem gondolod, hogy az állam dolga lenne tatarozni a házakat??? Talán előbb kellett volna meggondolni, az első kormánynak, hogy kinek minek adják el a régi bérházakat. Jó tudom ez nem polforum, nem is szokásom de erre a házelherdásálra spéci nagyon érzékeny vagyok.
Előzmény: geof (8685)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!