Keresés

Részletes keresés

tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 339

Kétségtelen, hogy ahol van rá lehetőség (főként családi házakban), egyre több ismerősünk is tér át fatüzelésre, mindenki próbálja csökkenteni a fűtési költségeit.

Előzmény: mobi111 (335)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 338

Ez igaz.

Előzmény: Blue_Sky_007 (337)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 337

Sajnos nem mindenhol. Ez olyan mint a távfűtés a csepeli 10 emeletesben. Ott sem tudsz szeneskazánra áttérni. Van ahol nincs alternatíva a gáz helyett, vagy az ára miatt, vagy a lehetőség miatt.

Előzmény: mobi111 (335)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 336

A szolgáltató ha aduász van a kezében komolyan büntet.

 

Ez az igazi probléma. Ugyanis a szolgáltatónak nem úgy kéne működnie mint a középkorban a Döbrögieknek, hogy saját hatáskörben büntet, még jó hogy nem rendelkezik az első éjszaka jogával.

A nevéből adódóan a SZOLGÁLTATÓ nem büntethet. Kikapcsolhatja a szolgáltatást ha erre van jogi alapja, de nem büntethet.

Ezért is visszás a tigázos gyakorlat a saját hatáskörben kiszabott "büntető kötbérekről" és a többiről.

Előzmény: Attila314 (324)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 335

Ja még annyit, hogy a leírtakból is látható, hogy tigáz nélkül is van élet! (és olcsóbb). Helyükben én meggondolnám az agresszív, felhasználó ellenes gazdaságpolitikát, mert egyre több fogysaztót veszítenek el. De ők tudják, ez már nem az én problémám.

Mégegyszer jó éjt

Előzmény: tunderlala-3 (333)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 334

ez igaz, az éjszakai áram is drága, de a fűtőpatron csak vésztartalék lenne, ha vegyestüzeléssel meg napenergiával elő tudja állítani a melegvizet. Érdekességként még leírom hogy a kombi gázkazánt én meghagytam (használtan úgysem tudom eladni jó árban), és átszereltem pb fúvókára. Így ha minden kötél szakad, még egy gázpalackot felkötve tudok melegvizet csinálni és fűténi is. (eddig még nem használtam csak próba szinten, mert ez a legdrágább, de ez is egy biztonsági elem).

Én is jó éjszakát kívánok!

Előzmény: tunderlala-3 (333)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.11 0 0 333

igen, lehetne a tartályba elektromos fűtőpatront is tenni, helye megvan... csak azért azzal drágább lenne a 300 literes melegvíz tartályt felfűteni, mint a gázos átfolyós melegítővel előállítani a melet vizet... na majd még gondolkozunk rajta....

 

elnézést az offért itt a topikban, bár részben nem az, adhatjuk neki a hogyan szabaduljunk meg végleg  a tigáztól címet is:)

 

jó éjt!

Előzmény: mobi111 (332)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 332

Nyáron napkollektorral 100%-ban elő lehet állítani a melegvizet. Más kérdés hogy a napkollektor nem olcsó 4-5 év megtérülési idövel kell számolni. Nekem (egyelőre) olyan napkollektoros rendszerem van, amiben van fűtőszál is. Ez ha nem süt a nap éjszakai árammal ráfűt. Ez télen mikor keveset süt a nap akkor a villamos fűtés a jellemző 80-90%-ban. Éves szinten kb.60-70% -ban lehet elérni a napkollektorral a használati melegvíz termelést. Önöknél ha télen fatüzeléssl előállítják a használati melegvizet, nyáron meg tisztán mehetne a napkollektor, így a gázzal való melegvíztermelésről nyugodtan le lehetne mondani. Röviden ennyi. Nekem ilyen a rendszerem, és kiköttem a tigázt. Kb. fele annyi a költségem mint gázzal. Igaz a fatüzelés némi kellemetlenséggel jár (fabehordás, hamuzás stb.) de valmit valamiért. Meg ugye a beruházásnak megtérülési ideje is van, sok pénzbe került a rendszer. De legalább a tigáz békén hagy.Úgyhogy mindig van melegvizem, éves szinten 6 hónapig nappal, 6 hónapig áram rásegítéssel. Egyébként lehet kombinálni, a napkollektort a fatüzeléssel és a villamos fűtőszállal is, és ha nincs kedvük átmeneti időszakban befűteni (pl. október amikor még nem tüzelnek, de nem süt eléggé a nap akkor mehet az éjszakai áram napkollektorral, kombinálva)

Előzmény: tunderlala-3 (331)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 331

a napkollektorra mi is gondoltunk, a használati melegvíz tartályra ráköthető lenne... és akkor pá tigáz, nem kellene a készenléti díjat (vagy minek is hívják) sem fizetni, meg a két gázkémény után a díjat a tűzkévnek.

 

Csak... nekem azért eszembe jutott, hogy fűtési szezonon kívül (mert ilyenkor nem lenne gond, mert fával úgyis készül a melegvíz is), ha nincs elég napsütés, akkor lesz-e elég melegvizünk? Ezzel nem volt még gond?

Előzmény: mobi111 (255)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 330

Egyelőre még nem "jelentkeztek", bár a nyári fogyasztásunkhoz képest is "visszaestünk" jócskán, mióta megépült az új fűtési rendszer, mert most már a használati melegvizünket is (öten vagyunk a családban) fával készítjük, így az is "kiesik" a fűtési szezonban, már csak a főzésre megy. De jöhetnek nézelődni, majd megmutatjuk nekik, hogy fűtünk, meg a sok tűzifát a tárolóban... bár erre egyszer valaki már mondta, hogy nem igazán érdekli őket. :o :s

Majd odafigyelünk, ha jönnek esetleg, fénykép, videó, tanúk, stb... a gyerekeknek már elmondtuk ( mivel nálunk már van két nagyobb gyerek is a kicsin kívül, akik szoktak elég gyakran itthon lenni magukban, hiszen már 15 és 18 évesek), hogy ha nem vagyunk itthon, nehogy beengedjék, ha tigázos szerelők jönnének.

Előzmény: mobi111 (329)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 329

Sajnos a tapasztalat az, hogy ha vissza esik a fogyasztás, akkor vélelmezik a szabálytalan vételezést, és az ügyfélnek kell magyarázkodnia, hogy áttért más fűtésre. Ez szerintem felháborító magatartás, és erővel való visszaélés. Ez olyan , mintha magyarázkodnom kellene a pékségben hogy eddig 5 kiflit vettem, miért veszek mostanában csak 3-mat. (mintha azt feltételeznék hogy 2 kiflit biztosan lopok). Több ismerősömnél vizsgálódtak, mert áttértek fatüzelésre, és próbálták behúzni a csőbe. Nem akarom riogatni, de figyeljen oda, ezektől minden kitelik. Remélem hogy nem nézik tolvajnak.

Előzmény: tunderlala-3 (327)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 328

Ennek volt valami előzménye? Tartozás, vagy "gyanúsan lecsökkent" fogyasztás?

 

Csak úgy nem kapcsolhat ki, minden indok nélkül, pláne nem kérheti a ki- és visszakapcsolási díjat miatta:(((

Előzmény: Golyós Toll (317)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.01.10 0 0 327

ettől mi is tartunk kicsit, mert az új fűtésrendszer miatt a havi fogyasztásunk 3-5 m3-re esett vissza (csak főzésre használom, eddig a fűtés és a melegvíz is gázról ment)

 

 

Előzmény: t0mp3r (318)
Attila314 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 326

Örülök, hogy más is így átlátja a dolgokat.

Előzmény: mobi111 (325)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 325

Végül is ugyanezt mondja maga is mint én, csak más megfogalmazásban.

Előzmény: Attila314 (324)
Attila314 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 324

A szaGértők majd megmondják......

Nem vádolok senkit DE:

  1. A szolgáltató ha aduász van a kezében komolyan büntet. (nem mindíg azt aki lopott hanem azt akit rajtakaptak!!)

  2. Azért gondoljátok át hány háznál van több darab 100 m-es fóliasátor, faszárító,növénynevelde, uszómedence...stb Amit valamivel fűtenek....

 

De azért valjuk be komolyabb szaktudás kell ahoz, hogy valaki a főcsap(nyomáscsökkentö) előtt netán magát a gerincen megcsapolja a gázt.

 

Ez vagy nagyon hülye volt vagy felnyomták a "kivitelező" szerelői  hogy mentsék a bőrüket a szolgáltató előtt, vagy egy "kedves" barát akinek elmondta.

Előzmény: Blue_Sky_007 (322)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 323

Végül is igaza van, de eltudom képzelni hogy a pénzéhes szolgáltató jóval nagyobb igénnyel jön elő mint a valóságos kára. Ezek hajlamosak erre. Ne értse félre, én sem támogatom a lopást, aki lop azt meg kell büntetni. De ha jóhiszemű, és nem lopó fogyasztókat is képesek a szolgáltatók a profit érdekében csőbe húzni és megvádolni, akkor vélelmezem hogy aki valójában bűnös, akkor azt nagyon próbálja megszívatni.

 

Tisztelettel: mobi111

Előzmény: Blue_Sky_007 (322)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 322

A 1,5 milla a szolgáltató "igénye". A bíróság majd "szagértők" segedelmével eldönti mennyit is kell fizetni. Szerintem.

 

Én is úgy fordulok bírósághoz hogy szerintem ennyi meg ennyi károm keletkezett, amit vagy megítélnek vagy nem.

Előzmény: mobi111 (321)
mobi111 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 321

Csak részben van rendben. A szolgáltató mi alapján bizonyítja "hogy kb.1.500.000 Ft kára keletkezett"?

Ez kb. 5 év fogyasztásnak felel meg, egy átlag családi háznál. Az viszont helyes, hogy bíróság dönt gázlapás ügyben, nem a szolgáltató kötbérez.

Előzmény: Blue_Sky_007 (320)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 320

Szerintem ez így rendben van. Így kellene eljárni nem pedig a szolgáltatónak kéne maffiásat játszani.

 

http://www.delmagyar.hu/kecskemet/gazt_lopott_lebukott/2314570/

mobi111 Creative Commons License 2013.01.09 0 0 319

Tisztelt Golyós Toll!

 

Megpróbálok a kérdéseire válaszolni , (hátha segít)

 

- Megteheti-e a Tigáz embere, hogy ha nem vagyok ott fél órán belül (vagy nem engedem be ma reggel nyolckor), akkor kiásatja az utcán a gázcsövemet és kifizettet velem 180 ezer forintot?

 

Válasz: A szolgáltatásból csak akkor zárhatják ki, ha Önnek bizonyíthatóan 60 napon túli tartozása van a tigáz felé. De ez is csak akkor történhet ha Ön többszöri írásbeli felszólítás ellenére sem reagált. A kikapcsolást meg egyeztetni kell a fogyasztóval, nem úgy működik hogy ők bemennek és kikapcsolják. Az időpont egyeztetés meg szerintem nem úgy zajlik hogy a tigáz arrogánsan megad egy időpontot. Ha az egyeztetés eredménytelen, csak akkor szüntetheti meg a betáplálást közterőleten a vezeték kiásásával.

 

- Ha nem teheti meg, akkor a fenti szövege nem büntetőjogi kategória? (csalás)

Válasz: de csalás, csak ezt sajnos Önnek elég nehéz bizonyítania

 

- Megtehetem-e én, hogy (az előzmények ismeretében) egyéb aljasságokat is feltételezek erről a két fős brigádról és egszerűen  megtagadom a beengedésüket? (tehát küldjenek másvalakit a Tigáztól, mert ŐK ide be nem teszik a lábukat) Főleg azért, mert erős a gyanúm, hogy legalább egy gázóra megkarcolást meg fognak próbálni és én nem tudom két ember minden mozdulatát figyelni. Nem fognak pl rendőrt hívni ha nem engedem be őket?

 

Válasz: sajnos Ön nem szabhatja meg hogy kit küld a tigáz. Javaslom ha jönnek hívjon legalább két tanút, készítsen fényképeket és video felvételt. Szerintem rendőrt nem hívhatnak, hiszen Ön semmilyen szabálysértést, vagy bűncselekményt nem követett el.

 

- Megtehetem-e, hogy csak az egyiküket engedem be, hátha úgy nem meri megkarcolni a gázórámat, ha mindvégig ott lihegek a nyakában?

 

Válasz: nem teheti meg, mert megmagyarázzák hogy két emberes munka (ami nem igaz, nálam egy szerelő szerelte le, és teljesen normális és együttműködő volt (ilyen is van)) Javaslom újra a tanúk hívását, akárhányan jönnek be.

 

Egyébként én önként mondtam fel a tigáznak, és tértem át sokkal olcsóbb fűtési módra. Fele pénzből kijövök, és nem vagyok kitéve a tigáz kénye kedvének.

 

Remélem egy kicsit segítettem Önnek.

Előzmény: Golyós Toll (317)
t0mp3r Creative Commons License 2013.01.09 0 0 318

Szia Golyós Toll!

 

Remélem, mostanra kiderült, hogy miért rontottak így neked, hogy ennyire bejussanak hozzád.

 

Ha nem túl nagy gond, írd meg kérlek, mi lett a végkifejlett.

 

Nekem az éves leolvasásom közeledik és kicsit félek, hogy mi lesz.

 

Köszi előre is.

 

Üdv:

t0mp3r

Előzmény: Golyós Toll (317)
Golyós Toll Creative Commons License 2013.01.09 0 0 317

Tegnap délután kettőkor felhívott valaki a Tigáztól, hogy jött ellenőrizni a gázórámat és nyissam ki a kaput neki. Közöltem vele, hogy kb ötven kilométerre vagyok tőle, így ez sajnos nem lehetséges. Erre azt modta, hogy akkor szóljak valakinek, hogy engedje be őt. Mondtam neki, hogy csakis én fogom beengedni őt, de én most nem tudok odamenni. Erre közli, hogy őt nem érdekli, hogy hogyan, de ha max fél órán belül nem tud bejutni a telekre, akkor odahív egy markolót, kibontják az utcán a gázcsövemet és akkor az után zárják el a gázt (tehát mégsem ellenőrzés miatt akarnak bejönni, hanem elzárni a gázt), de az nekem 180 ezer forintomba fog kerülni. Mondom neki, hogy akármit csinálhat, de én nem tudok hirtelen odarepülni, márpedig a jelenlétem nélkül be nem megy a telekre a Tigáztól senki. Erre közölte, hogy akkor visszajön reggel nyolc órára, későbbi időpont semmiképpen sem volt jó neki.

Elkezdtem intézkedni mint az őrült, hogy megtudjam, hogy mi ez az egész, de a Tigáz ügyfélszolgálata délután kettőkor bezárt (talán nem véletlenül hívott kettőkor a jóember és talán nem véletlenül ragaszkodott a reggel nyolcas másik időponthoz) - a kinyomozott ügyfélszolgálati telefonszámok közül az egyiket nem lehet mobiltelefonról hívni, a másik meg csak kicsengett.

Azóta nem tudok elaludni,

most felkeltem és nézegetem az internetes fórumokat, hiheetlen, hogy sehonnan sem lehet megtudni olyan információkat, amelyre szerintem nemcsak nekem lenne nagy szükségem:

- Megteheti-e a Tigáz embere, hogy ha nem vagyok ott fél órán belül (vagy nem engedem be ma reggel nyolckor), akkor kiásatja az utcán a gázcsövemet és kifizettet velem 180 ezer forintot?

- Ha nem teheti meg, akkor a fenti szövege nem büntetőjogi kategória? (csalás)

- Megtehetem-e én, hogy (az előzmények ismeretében) egyéb aljasságokat is feltételezek erről a két fős brigádról és egszerűen  megtagadom a beengedésüket? (tehát küldjenek másvalakit a Tigáztól, mert ŐK ide be nem teszik a lábukat) Főleg azért, mert erős a gyanúm, hogy legalább egy gázóra megkarcolást meg fognak próbálni és én nem tudom két ember minden mozdulatát figyelni. Nem fognak pl rendőrt hívni ha nem engedem be őket?

- Megtehetem-e, hogy csak az egyiküket engedem be, hátha úgy nem meri megkarcolni a gázórámat, ha mindvégig ott lihegek a nyakában?

 

Persze mindezek csak költői kérdések, mivel nem hiszem, hogy a nyolcig hátralévő két óra alatt felbukkan a kertemben egy ügyvéd aki felvilágosítana a jogaimról, vagy egy TV-s forgatócsoport (állítólag csak ezektől félnek a tigázos trollok),

vagy esetleg ma reggel a kedvemért nyolc helyett hétkor nyit ki a Tigáz diósdi ügyfélszolgálata, hogy legalább megtudhassam, hogy miért is akarják kikapcsolni a gázt...

 

Tehát a szerencsésebb forgatókönyv:

- ma reggel kikapcsolják a gázomat (kikapcsolási dj 19.000 Ft)

- utána megtudom, hogy miért kapcsoltál ki (mondjuk befizetek egy kimaradt tavaly augusztusi 2 eFt-osgázszámlát)

- és pár nap múlva visszakapcsolják a gázomat (visszakapcsolási dj 19.000 Ft)

 

Kevésbé szerencsés forgatókönyv: a fentiek mellé egy óvatlan pillanatban kapok egy alapos kacolást is (és további pár százezer ft büntetést).

 

:(

lex perfecta Creative Commons License 2013.01.05 0 0 316

A jogi fórumom olvasható:

http://www.jogiforum.hu/forum/31/11407

 

 

„Tájékoztatásul mellékelten megküldöm a Tigáz Zrt. és a Tigáz-DSO Kft. székhelye szerinti illetékes, Hajdú-Bihar Megyei Főügyészségnek egy egyedi ügyben írt válaszlevelét.

 

 

Ennek alapján:

 

- a HBM-i Főügyészség folyamatosan figyelemmel kíséri a TIGÁZ Zrt-vel szemben a fogyasztóvédelmi hatóság által hozott marasztaló határozatokat,

 

 

- a HBM-i Főügyészséghez folyamatosan érkeznek a TIGÁZ Zrt. jogsértéseivel foglalkozó fogyasztói kérelmek,

 

-a HBM-i Főügyészség ezen tömeges jogsérelmekre is tekintettel vizsgálja a közérdekű keresetindítás lehetőségét a TIGÁZ Zrt-vel szemben, amelyhez azonban további adatgyűjtésre, információk, illetve nyilatkozatok beszerzésére van szükség.

 

 

Tekintettel a főügyészség válaszára kérem, illetve javaslom, hogy amennyiben környezetében van olyan fogyasztó, aki a TIGÁZ aggályos kötbérezési, illetve tömeges rágalmazási gyakorlatának („jó hírnév megsértése, ártatlanság vélelmének a megsértése, bizonyítási kötelezettség elmulasztása, hamis, vagy elfogult szolgáltatói szakvéleményre történő döntés alapozása, ugyanazon ügyben készült, különböző tartalmú szakvélemények, szolgáltató által történő fenyegetés, megfélemlítés, megvezetés, szolgáltatásból történő jogellenes kikapcsolás, a szolgáltató mulasztásából eredő, fogyasztót megillető kötbér kifizetésének megtagadása, a szolgáltató gazdasági erőfölényéből adódó visszaélés, irat betekintési jog megtagadása, jogorvoslathoz való jogról történő tájékoztatás elmulasztása, elfogult szakértő függetlennek történő beállítása, joghatás kiváltására alkalmatlan polarizációs fólia alkalmazása, karcolás rongálásnak történő minősítése, szakértői díj jogtalan megfizettetése, megalapozatlan kötbérkivetés, stb.)” az elmúlt három évben áldozatul esett, úgy Őket a fentiekről tájékoztatni és a megalapozott kereseti tényállás megállapítása érdekében történetüket, az azt alátámasztó iratokat, valamint a tárgyban megjelent újságcikkeket, interpellációkat, ítéleteket stb. az alábbi címre eljuttatni szíveskedjenek:

 

 

Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség Közérdekvédelmi Szakág 4025 Debrecen Antall József u. 4.

 

A szolgáltatói és szakértői jogsértések eredményes visszaszorítása, illetve a sikeres keresetindítás érdekében jelen kérést minél több károsult részére eljuttatni, illetve a témával foglalkozó fórumokon megosztani szíveskedjenek."

 

lex perfecta Creative Commons License 2013.01.05 0 0 315

2012.12.26. 17:44 PethBoret

 

 Mágnesezett  gázórák!

 

 

 A Tigáz és testvérei, előszeretettel verik át a gyanútlan felhasználót "mérő mágnesezéses csalása" címszóval.


Szakemberként a 3. ügyfelet kísértem el a mérővizsgálatra, mert az első esetnél csupán megdöbbentem az aljas módszeren, a másodiknál már ismertem a trükköt... a vizsgálók pedig engem, ezért meg sem próbálták becsapni a fogyasztót.

   

Forrás:

 

http://peth.gportal.hu

 

http://www.pertarskereso.hu/panaszok/merooramagnesezessel-vadolnak

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.12.28 0 0 314

Jogos, tényleg javították már a táblázatot. Ezek szerint mi kaszáljuk a legtöbbet:)

 

Előzmény: asdf_ (312)
asdf_ Creative Commons License 2012.12.27 0 0 312

Csak a cikkiro benazott. Mar javitottak.

Előzmény: Törölt nick (311)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.27 0 0 311

A szolgáltatók fizetik a rezsicsökkentést

Az alapdíj 10 százalékkal, az elfogyasztott gáz díja 8 százalékkal csökken január elsejétől. Tovább »

forrás: Index.hu

Tigáznál nem lesz -10%!

mobi111 Creative Commons License 2012.12.21 0 0 310

Boldog karácsonyt kívánok minden kedves fórumózonak, kivéve a szarházi tigáznak!

lex perfecta Creative Commons License 2012.12.13 0 0 309

Legfőbb Ügyészség

Dr. Polt Péter Legfőbb Ügyész Úr részére

Budapest

Markó út 16.

1055

 

Tárgy: felülvizsgálati kérelem

 

 

Tisztelt Legfőbb Ügyész Úr!

 

 

A  Fővárosi Főügyészség által hozott, ………számú,         …….-én kelt, de csak ……………-án kézbesített, elutasító állásfoglalás ellen az alábbi

 

 

f e l ü l v i z s g á l a t i    k é r e l m e t

 

 

terjesztem elő.

 

Állásfoglalásukban megállapították, hogy

 

-         ügyem a MEH eljárásának hatálya alá tartozik,

 

-         azt a Ket. szerinti kérelemnek kell tekinteni,

 

-         azt közigazgatási hatósági eljárásban kell vizsgálni, továbbá megállapították, hogy

 

-         a MEH a hatósági eljárást csak az  ügyészséghez fordulásomat követően indította meg, ugyanakkor  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége.”

 

Az állásfoglalásukban szereplő döntéssel, illetve az azt alátámasztó indokolással az alábbiak miatt nem értek egyet:

 

 

 

I.

Azzal, hogy a Magyar Energia Hivatal a kérelmeimet nem vizsgálta, hatáskörében és illetékességi területén nem járt el megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól12004. évi CXL. törvény 20. szakaszában foglaltakat, azaz a hivatal, illetve az ügyben illetékes, az ügyet elfektető kormánytisztviselő jogszabályt sértett. A hivatkozott rendelkezés szerint:  A hatóság a hatáskörébe tartozó ügyben illetékességi területén… köteles eljárni.”

 

Álláspontom szerint, jelen esetben egy kógens, azaz kötelező erejű jogi norma szándékos  (dolus directus) megsértéséről van szó ezért a Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége” elfogadni nem áll módomban.

 

II. 

 

 

Azzal, hogy a hogy a Magyar Energia Hivatal a benyújtott kérelmeimet nem vizsgálta, hatáskörében és illetékességi területén nem járt el, és az eljárást csak az ügyészi intézkedés hatására indította meg megsértette a Ket. több alapelvét, így különösen a tisztességes eljáráshoz való jogot és a határidőben történő döntéshez való jogot, azaz a hivatal, illetve az ügyben illetékes, az ügyet elfektető kormánytisztviselő jogszabályt sértett. A hivatkozott rendelkezés szerint: 

 

  1. 1.     § (4) Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog…

 

Tekintettel arra, hogy az ügyet elfektető, illetékes kormánytisztviselő megsértette a Ket. több alapelvét ezért a  Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége” elfogadni nem áll módomban.

 

 

III. 

 

Azzal, hogy a Magyar Energia Hivatal elfektette az ügyemet és a TIGÁZ jogsértéseit nem volt hajlandó vizsgálni, majd az ellen fellépni megsértette a Ket. 1. szakaszának a rendelkezését is azaz a hivatal, illetve az ügyben illetékes, az ügyet elfektető kormánytisztviselő jogszabályt sértett. A hivatkozott rendelkezés szerint: 

 

 

1. § (1) A közigazgatási hatóság az eljárása során köteles megtartani és másokkal is megtartatni a jogszabályok rendelkezéseit. 

 

 

Tekintettel arra, hogy az ügyet elfektető illetékes kormánytisztviselő megsértette a Ket. fenti rendelkezését, ezért a  Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége” elfogadni nem áll módomban.

 

IV.

 

A Magyar Energia Hivatal hallgatásával sérült az Alaptörvényben is rögzített tisztességes eljáráshoz való jog, azaz a hivatal, illetve az ügyben illetékes, az ügyet elfektető kormánytisztviselő jogszabályt (Alaptörvényt) sértett. A hivatkozott rendelkezés szerint: 

 

 

Magyarország Alaptörvénye

XXIV. cikk

(1) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

 

Tekintettel arra, hogy az ügyet elfektető illetékes kormánytisztviselő megsértette az Alaptörvény fenti rendelkezését, ezért a  Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége” elfogadni nem áll módomban.

 

 

V.

 

A Ket. szerint az ügyintézési idő főszabály szerint 30 nap.  A Gtv. 129. § (2) és a VET 168. § (4) szerint az ügyintézési idő 2 hónap. A Ket. 33. § (5) értelmében: Az ügyintézési határidő a kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő megérkezését követő napon, illetve az eljárás hivatalból történő megindításának napján kezdődik.

 

Azzal, hogy a Magyar Energia Hivatal az ügyet nem a beérkezést követő napon kezdte el intézni, hanem csak egy év elteltével, az ügyészi intézkedésről történő tudomást szerzést követően –álláspontom szerint- jogszabályt sértett, amely cselekedet egyben a Btk. 10. § (2) szerinti társadalomra veszélyes cselekménynek is minősül, hiszen az az állampolgároknak a tisztességes eljárásához és a határidőben történő, valamint az elfogulatlan, indokolatlan és részrehajlás nélküli ügyintézéshez való jogukat sérti. A hivatkozott rendelkezés szerint: 

 

Btk. 10. § (2) Társadalomra veszélyes cselekmény az a tevékenység vagy mulasztás, amely Magyarország állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, az állampolgárok személyét vagy jogait sérti vagy veszélyezteti.

 

A fentiekre tekintettel a  Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint  „kizárólag az eljárás késedelmesen történő megindítása miatt az ügyészségnek nincs intézkedési lehetősége” elfogadni nem áll módomban.

 

 

VI.

Az ügyintézési idő be nem tartása miatt a Magyar Energia Hivatalt a Ket. 33/A § (2) szerinti díj megfizetésének a kötelezettsége terheli. Vélelmezem, hogy a MEH ezen 3.000Ft.-, illetve 6.000 Ft.- összegű, általános tételű eljárási illetéket (vagy annak kétszeresét) nem fizette meg a központi költségvetés részére, illetve vélelmezem, hogy ezen kötelezettségének az elmúlt két év során más ügyek vonatkozásában sem tett eleget, amely cselekedet szintén a Btk. 10. (2) szerinti társadalomra veszélyes cselekménynek minősül, hiszen azzal hivatal, illetve az illetékes kormánytisztviselő nyilvánvalóan megkárosítja a nemzetgazdaságot (központi költségvetést).

 

 

A miniszteri indokolás szerint jogalkotó szándéka Ket. 33/A szakasszal történő kibővítése során az volt, hogy a közigazgatási szerveket  a határidők betartására rákényszerítsék.

 

 

Tekintettel arra, hogy az internetes bejegyzések  szerint a Magyar Energia Hivatal az elmúlt két évben sorozatosan nem tartotta be a 2 hónapos ügyintézési időt a  Fővárosi Főügyészség álláspontját, amely szerint   az ügyintézési határidő be nem tartásának, illetve a jogszabály által előírt eljárási illeték be nem fizetésének, mint jogszabálysértésnek a vizsgálatára az ügyészségnek nincs lehetősége elfogadni nem áll módomban.

 

 

Összegezve: Álláspontom szerint a Magyar Energia Hivatal eljárása, illetve gyakorlata mind anyagi, mind eljárásjogi szempontból jogszabályt sért ezért a Fővárosi Főügyészség döntését elfogadni nem áll módomban.

 

 

Az egyedi panaszügyön túl szeretném felhívni a szíves figyelmüket arra, hogy a TIGÁZ visszaélései ügyében továbbra is havonta több újságcikk és TV riport jelenik meg, illetve az Országgyűlésben egy éven belül már második alkalommal interpellálták az illetékes minisztert[1], sőt 2012.11.29-én tárgyban parlamenti vitanapot is tartottak[2], ami azt mutatja, hogy a TIGÁZ eljárása jogilag rendkívül aggályos, illetve azt is bizonyítja, hogy a tárgyban hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Magyar Energia Hivatal érdemben nem is törekszik ezen visszásságok felszámolására.

 

 

Számomra elfogadhatatlanok az olyan kijelentések, sajtócikkek, gyakorló ügyvédek által tett internetes bejegyzések, illetve TV riportok miszerint:

  • Ø A TIGÁZ által felkért szakértők sorozatosan hamis szakvéleményeket készítenek, amelynek nincs büntetőjogi következménye.
  • Ø A TIGÁZ különböző tartalmú szakértői szakvéleményeket küld meg a Magyar Energia Hivatalnak, illetve a fogyasztóknak.
  • Ø A TIGÁZ és a Magyar Energia Hivatal egy olyan ellenőrzési és kötbérezési gyakorlatot alakított ki, amely a rendszer sajátosságai, az anyagi ösztönzők, az anyagi és gazdasági összefonódások, illetve a beépített garanciális elemek hiánya miatt már-már ösztönzi mind a gázszerelőket, mind a szakértőket jogsértések elkövetésére. 

 

-Részlet Dr. Apáti István 2012.11.19-i interpellációjából[3].

 

" Továbbá nagyon gyakran előfordul, éppen ma Heves megyéből kaptam ilyen információkat, hogy a Tigáz különböző szakértői véleményeket küld meg az Energia Hivatalnak, és megint másokat a fogyasztóknak."

 

-Dr. Kalocsai Gábor ügyvéd internetes bejegyzése a jogi fórumon[4]:

 

„jogállamiság kereteit feszegeti végezetül – dr. Kalocsai szerint - az a tény is, hogy a gázszolgáltató, eljárása során, - megkerülve a teljes magyar alkotmányos intézményrendszert, - maga gyanúsítja meg a fogyasztóit, maga vádol, maga ítélkezik, maga büntet, és a gázszolgáltatásból való kizárással fenyegetőzve - saját maga akarja végre hajtani is a saját maga által kiszabott „ kötbérbüntetést”.  

„megfordul a bizonyítási teher, és hihetetlen módon a felhasználónak kell bizonyítania a saját ártatlanságát, hogy a TIGÁZ a saját szakértőivel vizsgáltatja be a gázórákat, hogy a szakértői vizsgálatok gyanús körülmények között készülnek, és még gyanúsabb megállapításokat tartalmaznak, hogy a TIGÁZ szerelői érdekeltek abban, hogy "manipulált" gázórákat találjanak”,

 

 

-A Hír TV Panaszkönyv című műsora rejtett kamerás felvételt mutatott be, amely szerint a TIGÁZ gázszerelője manipulálja a mérőórát.

 

 

 „A Hír TV fogyasztóvédelmi műsorának rejtett kamerás felvételén a szolgáltató egyik munkatársa felszerelés közben feltehetően megmágnesezi az egyik fogyasztó mérőóráját. A szerelő később elismerte, hogy az átalakítások után jutalékot kapnak, a szolgáltató szóvivője viszont tagadta a fejpénzt[5].”

 

 

„Egy ügyfelet kísértek el akkor rejtett kamerával a tiszántúli gázszolgáltató debreceni ügyfélszolgálatára. A panaszosra 540 ezer forintos kötbért szabtak ki, gázóra mágnesezés miatt, miután nem tudta bebizonyítani az ellenkezőjét. Varga Szilvia és párja azonban sikerrel járt, a tárnoki házaspár október 15-én, első fokon pert nyert a gázszolgáltatóval szemben.

 

 

„A bíróságtól kértük, hogy rendeljen ki egy hivatalos szakértőt, aki utána meg is állapította, hogy semmi nem történt a gázórával, tehát nem hogy hozzá nem nyúltunk, hanem még mágnesezettség sem állapítható meg” – mondta a televíziónak Varga Szilvia.”

 

 

 „Első fokon pert nyert egy Pest megyei fogyasztó a Tigáz ellen. A gázszolgáltató csalással vádolta a tárnoki fiatalasszonyt, de a Hajdúszoboszlói Városi Bíróság kimondta, hogy nem nyúltak a mérőhöz. A tárgyalásra a Tigáz képviselője el sem ment[6].”

 

 „540 ezer forint kötbérfizetési kötelezettség és a szakértői vizsgálattal felmerült 27 345 forint költségtérítési igény, érvénytelen követelés a felperes irányába” – mondta ki az elsőfokú ítéletet a Hajdúszoboszlói Városi Bíróság bírónője, Kóródi Julianna.”

 

„Csalás gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Hajdúnánási Rendőrkapitányság az ellen a gázszerelő ellen, akit a Hír TV Panaszkönyv című műsora buktatott le[7].

 

 

A rejtett kamerás felvételeken az látható, ahogy a Tigáz munkatársa valamivel megkarcol egy gázórát, amit aztán emiatt leszereltetnek. A Tigáz szóvivője a Panaszkönyv stúdiójában tagadta, hogy munkatársaik 30 ezer forintos fejpénzt kapnak a manipulált gázórák után. A Tigáz a rendőrségi eljárás ellenére egyelőre nem indít belső vizsgálatot.”

 

 

-Dr. Morvai Gábor cikke értelmében:

 

„jelenleg nem léteznek sem jogszabályi, sem üzletszabályzatban lefektetett mércék arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen végzettséggel, milyen gyakorlattal, milyen szakértői tevékenységi körrel rendelkező szakértők végezhetik el a mérőórák vizsgálatát.  A szolgáltató szabad akaratából dönt a szakértő kiválasztásáról. Így fordulhat elő, hogy írás- és nyomszakértői, fegyverszakértői, sőt ujjnyomszakértői főtevékenységgel rendelkezők állítanak ki tömegesen szakvéleményeket e kényes területen, súlyos hibákkal, feltételezésekre alapozott következtetésekkel terhelten[8].”

 

 

„A szakértők kiválasztásának kérdésén túl ez a szakértők függetlenségének aggályát is felveti, hiszen a rendszerben való bennmaradáshoz a folyamatosan foglalkoztatott szakértőnek komoly érdeke fűződik, ez nem igényel különösebb magyarázatot.  

 

 

 A pártatlanság látszatát tovább árnyékolja, hogy a vizsgálatok lefolytatására többnyire a szolgáltató helyiségében kerül sor, ahelyett, hogy a független szakértő külön műhelyében, mintegy „semleges” területen végezné a vizsgálatot.[9]

 

 

-Részlet a parlamenti vitanap jegyzőkönyvéből:

 

 

„érdekes módon általában mindig ugyanazok az igazságügyi szakértők forognak, ilyen 10-12 név. 30-40 ezer forintért végzik ezt a vizsgálatot, ami például csak a Tigáznál 300 millió forintba kerül.  De egy nagyon érdekes tényre is bukkantam: ezek között az igazságügyi szakértők között - akik gyakran kalapáccsal vagy flexszel verik szét a mérőóradobozokat - van, aki írás- és nyomszakértő, van fegyverszakértő közöttük, és van, aki ujjnyomszakértő is. Ezek a szakértők a KIM által akkreditáltak lehetnének, tehát én javasolnám, hogy nézzünk már utána, hogy mégis kik azok, akik bevizsgálják ezeket a szerkezeteket.[10]

 

-Dr. Kalocsai Gábor internetes bejegyzése szerint:

 

 

„A „kötbérbiznisz” ugyanakkor a gázszolgáltatók részére évente hatalmas összegű olyan törvénytelen többletbevételt hoz, melyből a velük szerződött szakértők is részesednek….. megállapítható, hogy R. szakértő úr igazságügyi szakértőként, a T. Kft által megrendelt magánszakvéleménye elkészítésekor valótlanságokat állított, azaz hamis szakvéleményt készített…. tehát R. szakértő úr a felhasználó képviseletében jelen lévőknek nem mondott igazat, és az igazságügyi szakvéleményében is valótlanságot írt le. …R. szakértő úr a kérdőíves formában elkészítet jegyzőkönyvet nem volt hajlandó kitölteni,…. Észrevételezem, hogy R. szakértő úr igazságügyi nyom- és írásszakértőként, a remanens mágnesség keletkezésének, és mibenlétének tudományos magyarázatához, (kialakulásához, fizikai tulajdonságainak megértéséhez, és ezen keresztül a gázórák megmágnesezésének utólagos vizsgálatához) valószínűleg nem rendelkezik megfelelő végzettséggel, kellő szakmai ismeretekkel, és tudományos háttérrel.

 


Írásszakértőként ugyanis valószínűleg nem folytatott olyan, a mágnesség fizikai jelenségének beható vizsgálatával kapcsolatos - Műszaki Egyetemi tanulmányokat, nem végzett kutatásokat, és nem végzett egyéb olyan tudományos tevékenységet sem, amelyekre pedig az adott szakkérdés objektív módon történő megítéléséhez elengedhetetlenül szükség lett volna.[11].”
 

 

Álláspontom szerint azért, hogy Magyarországon, jogállami keretek között egy ilyen helyzet kialakulhatott az államtitkári jogállású Magyar Energia Hivatal Elnökét is  személyes felelősség terheli, mivel a jogsértések ellen nem, vagy nem kellő hatékonysággal lép fel, illetve eltűri, hogy az ezen jogsértésekkel kapcsolatos tömeges panaszokat a vezetése alatt álló kormánytisztviselők elfektessék, eltusolják.

 

Köszönettel:

 

                                                       Aláírás, dátum

 

[1] http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.ulnap_felszo?p_lista=A&p_nap=238&p_ckl=39       (58., 60. és 62. felszólalás)

[2] http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat_aktus?p_ckl=39&p_uln=244&p_felsz=1&p_felszig=137&p_aktus=2

 

[3] http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.ulnap_felszo?p_lista=A&p_nap=238&p_ckl=39  57-63 hozzászólás

[4] http://www.jogiforum.hu/forum/31/11407

[5] http://mno.hu/ahirtvhirei/a-szolgaltato-emberei-magnesezik-az-orakat-1113283

[6] http://mno.hu/ahirtvhirei/kimondta-a-birosag-nem-magneseztek-a-gazorat-1111840

[7] http://mno.hu/ahirtvhirei/gazorak-es-magnesek-nyomozas-indul-a-szerelo-ellen-1113650

[8] http://www.fvszemle.hu/archivum/2012_marc/muhely/energia_kotber/

[9] http://www.fvszemle.hu/archivum/2012_marc/muhely/energia_kotber/

[10] http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat_aktus?p_ckl=39&p_uln=244&p_felsz=1&p_felszig=137&p_aktus=2

[11] http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9158895

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!