Keresés

Részletes keresés

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.30 0 0 635

:-)))

 

 

„Itt a Húsvét, eljött végre

A szép lányok örömére.

Mert a lányok szép virágok,

Illatos viz illik rájuk...”

 

„Húsvét napján korán keltem,

Ünneplőbe felöltöztem.

Rózsavizzel  elindultam,

E kis házba bekopogtam...”

 

„Szépen kérem az apját,

De még szebben az anyját,

Adja ide szép lányát,

Had locsoljam szép haját,

Mint a húsvéti rózsát...”

 

„Én kis morzsa, gyenge rózsa,

Verebek papja, hordók csapja,

Ha beférek, tojást kérek,

Ha nem adnak, továbblépek”

 

„Hol kitérek, hol betérek,

Mindenütt egy tojást kérek,

Ha nem adnak, visszatérek,

Nagymamától kettőt kérek.”

 

„Adjátok hát, lányok

Ha nem sajnáljátok,

Licskes-lucskos facsarós

Viz lesz a ruhátok.”

 

:-)))

 

 

  Czibolya Erzsébet - Locsolkodás - szájjal festett kép

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.26 0 0 634

:-)))

 

 

MÓKUSHÚSVÉT

 

 

Egy év – hipp és hopp – gyorsan elröppen. Ismét húsvét közeleg. Nyuszi most sem tétlenkedik…

- Amikor eltörött a lábam, akkor is segítettek, ráadásul finomnál finomabb répákat kaptam ajándékba. Éppen ideje viszonozni!

A csokoládégyárban mókus alakú csokit is csináltatott. Ilyen különlegességet még senki sem kapott!

- A hímes tojások is elkészültek. Viszont én nem vagyok mókus. Ami azt jelenti: nem tudok fára mászni! Ajádék van, létra nincs!... A függőcinege! Igen, ő tud segíteni!

El is szaladt hozzá.

-Hahó, cinege barátom! Itthon vagy?

- Itthon bizony! Szervusz, Nyuszikám!

-Szia! A segítségedet szeretném kérni…

- Boldogan. Miben segíthetek?

- Arra gondoltam, ha valaki ilyen csodálatos fészket tud szőni az ág végére, az biztosan egy remek létrát is szívesen csinál nekem.

- Létrát? Minek az neked?

- Röppenj közelebb! Megsúgom…

Mit súgott Nyuszi a függőcinegének, azt én nem tudom, de az biztos, hogy a cinege – a legnagyobb titokban – a mókusfához repült. Mért, méricskélt. Fönt és lent. Lent és fönt… …és a kettő között! Azután munkához látott. Szorgalmasan szőtt-font. Egyre hosszabb és hosszabb lett a létra. Hamarosan el is készült vele. Boldogan repült Nyuszihoz, aki szaladt is mászókanézőbe.

- Köszönöm, kedves cinege barátom. Látom, elég hosszú és erős.

- Nem is létra ez, inkább kötélhágcsó.

- Éppen erre van szükségem.

- Hanem Nyuszikám, hiába készült el a létrád, repülni azóta sem tanultál meg! Ezért arra gondoltam, felkötöm neked a felső ágakra. Máskülönben hiába minden, ezt nem tudod a fának támasztani.

- Megtennéd?

- Természetesen. Hajnalban találkozunk!

Alig pirkadt, amikor a függőcinege és a Nyuszi már ott ügyeskedett a mókusok fájánál. Amikor felerősítették a mászókát, Nyuszkó a hátára vette a puttonyt, amelyik tele volt ajándékokkal. Ügyesen mászni kezdett.

Odafönt – az odú közelében – a sűrű ágak közé rakta a tojás alakú mogyorós és diós süteményeket, s a sok-sok mókus alakú csokoládét.

Ezután leszerelték a kötélhágcsót.

- Hadd csodálkozzanak a barátaim! – szólt Nyuszi. – Neked, kis barátom, nagyon szépen köszönöm a segítséget.

A cinege jóízűen, vidáman nevetett, s elénekelt még egy szívesen-dallamot, s elröppent.

A mókusok? Volt ott ámulat és bámulat, meglepődés és csodálkozás, de mekkora…! Ilyen még nem fordult elő, hogy a húsvéti nyuszi ajándkot hozzon nekik, különösen nem a fa tetejére! A legkisebb mókusfiú, Mókus Móric, meg is jegyezte:

- Nem is tudtam, hogy a Nyuszi tud repülni!

Ezen aztán mindenki akkorát nevetett, amekkorát csak tudott, s megkóstolták a sok finomságot, amivel húsvét hajnalán megajándékozta őket a Nyuszi!

 

Devecsery László

 

:-)))

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.22 0 0 633

:-)))

 

 

„... Szekfűvirágleheletzuhatagos-örömillata délövi szélben,

fülemüleszavu, kusza méhzizegésű lugas susogó sürüjében...

Mézfüvek illata gomolyog, a jázmin is éledez a tavaszi tájon,

a remetesziveket is  átszövi a fiatal évszak, az illatos álom;...”

 

Weöres Sándor – Dzsajadéva – műforditás

 

*

 

FÜTTYSZÓ

 

Csapd fel a

sapkád!

Hapták!

Egy, kettő, három,

vágj át a sáron!

Nosza hát,

indulj!

Csapdos a szellő,

lobog az ingujj.

Tavasz van,

lángol a sziv a

kamaszban.

Megduzzadnak

tócsák, erek,

szállni készül

erdő, berek.

Nyitja szemét

a zsenge rügy,

az ágak között

leng a fütty.

Hó, hó, hahó!

Sürög-forog a sok

vidám fészekrakó!

 

Dénes György

 

*

 

Icipici fakatica,

facipőbe’ cicafoci-

ha a cicafoci pici,

vajon milyen icipici

az a fakaticafoci?

 

Szabó T. Anna

 

*

 

Pille, pille, szállj le,

Szállj le az ölembe!

Szállj le kis csapongó,

Aranyos pillangó!

 

Tejet, vajat adok,

Holnapra is hagyok,

Szállj le kis csapongó

Aranyos pillangó!

 

(mondóka)

 

*

 

[AZT  BESZÉLLI A  PITYPALATY…]

 

Azt beszélli a pitypalaty,

Hat tél sem ér mëg ëgy nyarat;

Igaza van szëgénkének,

Jó bunda këll biz a télnek.

 

Mind azt lármázza a haris,

Ritka lány, ki nem hamis;

Hazud abba a gaz csacska,

Akadtam én ëgy igazra.

 

El is vëszëm virág napján,

Azaz virágvasárnapján,

Hat hedegű s ëgy cimbalom

Zëngje: hazud haris uram.

 

Háromszéki és Erdővidéki - Kriza János székely népköltési gyűjteménye – dalok

 

*

 

Kinyilott az idő, mint egy virág,

Barkázik, rügyezik a fűzfaág.

 

(mondóka)

 

:-)))

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.18 0 0 632

:-)))

 

 

GÓLYÁK,...

 

A rét a patak mentén tele van már sárga, fényes levelű virággal. A gólyavirág az. Mikor a gólyavirág megjelenik, már akkor várjuk a gólyát. Az igazi tavaszt a gólya hozza meg. Tavaly már József napkor virított a gólyavirág, és néhány nap múlva rá megérkezett a gólya. Az idén csak gyümölcsoltókor láttam az első gólyavirágot a Tuli gyerek kalapján. De késett is a gólya.

 – Valami bajba kerülhetett – vélekedett Fodor András.

Mert csak egy gólyapár lakik nálunk, és az a Fodor Andrásék házán lakik. Gólyameggondolás szerint Fodor András a legbecsületesebb ember a faluban, és a vadász a leggonoszabb. Ha Fodorék járnak a réten, a gólya nem is repül föl a vízből, csak éppen, hogy rájok tekint, de ha a vadász megy arra, bármilyen messze is jár az őtőle, ijedten kanyarodik föl a magasba. Az nem is jó ember: villámlani tud meg mennydörögni.

Hát egy napon hallom ám a veres Gál gyerek hangját, amint kiabálja az ablakom alatt:

– A gólya! A gólya!

Hát csakugyan itt a gólya. A nyakát meg a lábát hoszszan elnyújtva, lassan és méltósággal kereng a magasban. Egyre alább-alább ereszkedik, és leszáll egyenesen a Fodorék házára. Megáll ott a fészke szélén, és elégedetten, vidáman kelepel.

A szomszédok összefutnak. A szép Szabó Magda is kiáll a konyhaajtóba. A tenyerét a szeméhez tartja: nézi mosolyogva a gólyát. A gólya lengő ugrásokkal jár ide-oda a fészke körül.

– Hát a feleséged hol marad, hej! – kiáltja fel hozzá a bakter.

– Az később jön – magyarázza Fodor András –, később jön az asszonyokkal.

És míg a gólya a fészkének örülve ugrál a háztetőn, a gyerekek lenn az udvaron féllábon táncolva éneklik:

 

Gólya, gólya, gilice!

Mitől véres a lábad?

Török gyerek megvágta,

Magyar gyerek gyógyítja.

 

A napfény szelíden árad alá a felhők közül. A faluban mintha ünnep volna. Még az öreg nagyszakállú, vak koldusunk is megáll a kocsiút közepén. Nyugodt és méltóságos arcával a gólya felé fordul, és a kezét a füléhez emeli, hogy jobban hallja a kelepelést.

 

*

...

 

 

*

 

MÉHEK,...

 

 

A kertemben két fa áll dús virágruhában: az őszibarackfám halvány rózsaszínben, a kajszibarackfám meg pompás fehérben, mint valami hercegi menyasszony.

A többi fa is mind rügyezik, bimbódzik. A földből erő és élet hajt fölfelé. Gyönge kis sápadtzöld levelek bújnak ki a rög alól és szétterjesztik a napon remegő vállukat. Élni és lélegzeni óhajt minden. Mert a fa is lélegzik és érzés van benne. A virágzó szép barackfáim is lélegzenek, éreznek, sóhajtanak, remegnek; mintha tudnák, hogy a pompájuk szép és hogy a nap őket nézi.

Mily kedves a napfény!

Mily gyönyörű az élet!

A virágokat méhek döngicsélik körül. Ringatódznak a levegőben virág alatt, virág felett. Bele-beleszállnak a virág mélyébe. Egy-két pillanatra elnémulva fürödnek a finom, sárga virágporban, aztán édes zengéssel emelkednek újra ki, szállanak új bokrétára.

Ezek Varga Ádámnak a méhei.

Varga Ádám tudós és jeles ember, mert csizmadia. A méheket is ő fogta, és megbabonázta úgy, hogy tőle már máshoz nem mennek. Március első szerdáján föltette a nagy kerek okuláréját, és kiment a méhesbe. Valami vörösposztót terített a kas elé. S kinyitotta a kis kasajtót.

– Atya, Fiú, Szentlélek nevében induljatok, rakodjatok, minden mézet behordjatok!

És a kis méhek Varga Ádámnak a szavára elő is bújtak a lyukon. Megdörzsölték álmos kis szemüket. Tántorogtak. Jóízűen nyújtózkodtak. Aztán zim-zum, fölrepültek a vörös posztóról, körülmuzsikálták egynehányszor a kast és megindultak egyenkint, hármankint, tizenkint, szét a virágos világba, az ezüstös fűzbárkák közé, patakpartra, rétországba, erdők végtelenségébe. Valahányszor hazatértek, mindig megújságolták az őröknek meg a királynénak, hogy az ibolya késik az idén, de a kökény meg a fűz több mézport ád, mint máskor. És bizonyára megújságolták az én barackfáimat is.

Szeretem a méhek muzsikáját. Óh a kis együgyű munkások milyen jó kedvvel és mennyi buzgalommal szedik a mézet!

Kinek szedik?

Maguknak.

Ki eszi meg?

Varga Ádám csizmadia meg a teremtés többi koronája.

Mennyi igyekvés van ezekben a kis szárnyas bogarakban! Mennyi gond az nekik, hogy merre, hol keressék a frissen nyílt virágot? Milyen sietéssel ereszkednek egy-egy most nyílott, mézzel telt virágcsoportra, és cipelik haza mély, lassú repüléssel az édes kis terhüket, egy-egy századrésznyi picinyét egy csepp méznek. Talán az egész napi munkája sem több egynek-egynek egy csöppenet méznél, s napszállat után a kasnak minden népe elfáradtan hajlik pihenő alvásra.

De szeretem a munkájukat nézni és a muzsikájukat hallgatni! Ahogy körüllengik az én virágzó fáimat, azt gondolom, templomban vagyok: a két fa két menyaszszony, s a méhek Istennek apró muzsikusai. Fölülről lemosolyog a nap nyájas világa, és a méla csöndben ezernyi fűszál hallgatja velem a méheknek hullámzó méla szent zenéjét.

 

*

...

 

Gárdonyi Géza 

 

:-))) 

 

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.14 0 0 631

:-)))

 

 

 

„Hogyha félve modják,

Akkor is szabadság!

Hogyha vérem ontják,

Akkor is szabadság!...”   

 

Szarka Tamás

 

*

 

 

 

 

„Magyar történet múzsája,

Vésőd soká nyúgodott,

Vedd föl azt s örök tábládra

Vésd föl ezt a nagy napot!...”

 

*

 

Oh, szabadság, hadd nézzünk szemedbe!

Oly sokáig vártunk rád epedve,...”

 

*

 

„Csattogjatok, csattogjatok,

Gondolatink szárnyai,

Nem vagytok már többé rabok,

Szét szabad már szállani...”

 

*

 

„Egy szóvá s egy érzelemmé

Olvad össze a haza,

Az érzelem „lelkesülés”,

A szó „szabadság” vala...”

 

*

 

„S te, szivem, ha hozzád férne,

Hogy kevély légy, lehetnél!

E hős ifjuság vezére

Voltam e nagy tetteknél.”

 

Petőfi Sándor

 

:-)))

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.14 0 0 630

:-)))

 

 

KEVÉLY KEREKI

 

Kevély Kereki történetét a nagyapámtól hallottam. Ő volt a legmódosabb ember a szentmártoni határban, ahol a nagyapám zsellérkedett. Házainak, pusztáinak, majorságainak, maga se tudta számát. Négylovas hintón járt tán még az udvarra is, aranyból volt tán még a csizmavakaró kése is.

No, ez nem lett volna hiba, csakhogy a kevélysége még a gazdagságánál is nagyobb volt Kereki uramnak.

- Aki pénzes, legyen kényes - ez volt a szavajárása, s ugyancsak tartotta is magát ehhez a törvényhez. Eszéért, érdemeiért senkit meg nem süvegelt, hanem azt megkívánta, hogy őelőtte mindenki lekapja a fejénvalót, akinek kevesebb a garasa az övénél. Arra aztán ő is rávicsorította a fogát nagy leereszkedően, hanem a süvegét akkor se billentette meg.

- Ha én mindenkinek visszaköszönnék: mindig járna a karom, mint az óra sétálója - szokta mondogatni kevélyen.

A nagyapám nagyon szomorú alkalommal látta először a kevély Kerekit. Arra virradóra, mikor a falujok porrá égett. Éppen azon tanakodtak szegény kárvallott emberek, hogy rakhatnának új fészket, mikor közéjük kocsikázott a kevély Kereki.

Hej, sietett is ám mindenki lekapni a süvegét a nagy úr előtt!

"Hátha megszállja a jó lélek - gondolták magukban -, és vet egy kis segedelmet a falunak."

Kevély Kereki mindössze csak mérges szemeket vetett, mikor a sok födetlen fej között meglátott egy darutollas süveget, valami nyurga fiatalember fején. Hosszú, sápadt legény volt, csak nagy fekete szeme égett, mint a parázs. Valami szegény vándorló diák lehetett, látszott a szegényes ruháján, a poros csizmáján.

- Hát az miféle jöttment ott?! - horkant oda mérgesen Kereki. - Tán cinegét tartogat a süvege alatt, hogy nem meri megemelni?

- Nem ismerem az urat - felelte csöndesen a diákféle.

- Micsoda, hát nem lehet énbelőlem kinézni, hogy ki vagyok, mi vagyok?! - kiabálta Kereki nekivörösödve. - Kapja le a süvegét, fiatalember, mert száz csikó fickándozik a zsebemben. Éppen most eresztették ki a körmöci ménesből őket.

Azzal ráütött a zsebére úgy, hogy megcsendültek benne az aranyak.

De már erre még hátat is fordított a legény, s csak úgy a válla fölül szólt vissza:

- Meg nem süvegelem senki száz aranyát.

Összenéztek a falubeliek, mert tetszett nekik a beszéd, de annál jobban megzavarodott Kereki.

- Nini - mosolygott kínjában -, hátha megfeleznénk a száz aranyat? Ötven aranyért már csak megbillentheti a sipkáját az ilyen szegény diák?

A szegény diák megcsörrentette a markában az ötven aranyat, becsúsztatta a mentéje zsebébe, aztán legyintett a kezével.

- Hja, atyámfia - most már csak így tisztelte Kereki uramat -, nekem is van most már annyi aranyam, mint kegyelmednek, hát akkor mért köszönjek én kelmednek előbb, mint kelmed nekem?

De már erre egész meghökkent kevély Kereki. Különösen, mikor észrevette, hogy a falu népének bánatában is mosolyog a szája sarka. Ezt a csúfságot el kell kerülni mindenáron.

Meg is próbálta, nagy alázatosra fogva a szót.

- Kedves öcsémuram - kérlelte szépen -, fogadja el tőlem még ezt az ötven aranyat, és tiszteljen meg érte a köszönésével.

A diák eltette a másik ötven aranyat is, és ráförmedt Kerekire:

- Hát már mér köszönnék én kendnek, mikor kendnek üres a zsebe, az enyémet meg száz arany húzza?! Aki pénzes, legyen kényes, akinek meg üres a zsebe, az háromszor is kapja le süvegét a magamformájú módos ember előtt.

Lett erre olyan kacagás, hogy tán még most is hallja kevély Kereki, pedig lóhalálában vágtatott a faluból. A diákember pedig arra nyomban szétosztotta a száz aranyat a leégettek közt, aztán hátat fordított nekik, és igyekezett el a hálálkodások elől.

- Jaj, csak a nevét mondja meg legalább, diák úr - rimánkodtak neki -, hogy legyen kit áldani még az unokáinknak is!

- Petőfi Sándornak hívnak - szólt vissza a deák, és búcsúzóban meglengette a darutollas süvegét.

 

Móra Ferenc

 

:-)))

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.10 0 0 629

:-)))

 

 

:-)))

 

Előzmény: Regiomontanus (628)
Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.10 0 0 628

:-)))

 

 

Előállott Gergely fehér szakállával, majd beköszönt József vidám orcájával. Amilyen József napja, hat hétig olyan lesz az időjárás.

 

 

*

 

 

 

Gergely, a középkorban tavaszkezdő, melegváró napnak számított. A Julián naptár szerint a tavaszi napéjegyenlőség időszaka. Régen,- e napon a  gyerekek acélt és tűzkövet tartva kezükben így köszöntöttek:

„acélt hoztam, tüzet ütöttem kegyelmeteknek". Az acélt úgy dobták a földre, hogy az egy darabig forogjon,  a tavaszba forduló Napot idézték vele.

 

 

*

 

„... pengőt gyűjt a nép szeriben...  Oszt étje -szonnya sem maradunk az innapon... Leszen málé, málécska, puliszka, oszt zakuszka, hézzik savanyú csorba. Mindez nem lesz hertymorty!Oszt lészen pityóka...” 

székelyföldi meghivó - idézet

 

 

:-)))

 

 

A gregoriánnak nevezett dallamkincs, ( „Gergely énekek” ) a római egyház ősi egyszólamú, latin nyelvű, liturgikus éneke. Részben Gergely előtt, legnagyobbrészt azonban az ő működése után keletkezett.

Az elnevezés,  Nagy Szent Gergely pápa (590-604) liturgiai és énekrendező tevékenységére utal, melynek alapja Johannes Diaconus Gergely-életrajza,  a fő énekmester, aki még öreg létére is, a nyugágyán fekve, korbáccsal felügyel az énekes gyermekek munkájára. Megjelennek a kódexekben azok a képek, amelyeken Gergelynek a természetfeletti ihlet,  galamb képében sugallja a dallamokat...

 

*

 

Szent Gergel püspök napja,

Híres tanítónknak az ő napja.

Régi szokás szerint, menjünk Isten szerint

Iskolába.

 

Lám a madárkák is

Gyönyörű tavasszal zengedeznek.

S így a diákocskák házankint eljárnak

S énekelnek.

 

Ág Tibor – Palócföld

 

 

*

 

Nevéhez fűződő szakrális gyerekjáték a „gergelyezés", mely  IV. Gergely pápa (IX. sz.) intézkedésére terjedt el. A játékot eredetileg három diákgyerek adta elő: egy püspök volt közülük és kettő káplán. A többi gyerek megfelelő öltözetben egy-egy mesterséget képviselt, kísérő volt csupán. A „püspök" a templomban versbeszédet mondott, majd tavaszköszöntő seregével bejárta a várost. Egyben diákokat is toboroztak az iskolának.

A hazai gergelyezésbe az Aprószentek napján választott gyermekpüspök középkori hagyománya is benne foglaltatik. A csökölyi református diákok bokrétásan, szalagokkal ékesített mogyorópálcával köszöntöttek azoknál a házaknál, ahol új diáknak való gyerekre találtak. A szülők a toborzókat tojással, süteménnyel és pénzzel jutalmazták. Az iskolában terített asztal várta őket, majd harangoztak a templomi könyörgésre, s csak utána kezdődött meg a tanítás. Szerda és szombat koledáló napnak számított: a tanulók telerakták hozott tojással, kukoricacsővel, s ezzel-azzal a tanító kosarát.

 

*

 

Zalaszentbalázs szőlősgazdái szerint az e napon metszett tőkéről sok bort szüreteltek. A sióagárdiak ekkor metszették szőlőjük sarkaiban „őrködő' négy tőkét. Névünnepe vetőnapnak számított búzára, rozsra, hüvelyesekre és palántás növényekre.

 

:-)))

 

ikercsillag Creative Commons License 2013.03.06 0 0 627

Osváth Erzsébet:


Nyújtózik a hóvirág


Nap kergeti a telet.
Hancúroznak friss szelek.
Nyelvecskéjével a fű
tavaszt kóstol: - jóízű!


Bimbót bont a barka már.
A hóvirág? Ő sem vár.
Hosszú volt a tél nagyon.
Jót nyújtózik a napon.

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.06 0 0 626

:-)))

 

 

A TYÚK ÉS A TOJÁS

 

Volt egyszer egy tyúktojás. És volt egy tyúk, senki más. Köztük, mint a vízfolyás, meg nem állt a locsogás, fecsegés és kotyogás. Azt vitatták, mert vitás, ki volt előbb - kotkodács -, a tyúk vagy a tyúktojás.

- A tyúk és a tyúktojás elsősége nem vitás - mondta a tyúk. - Kotkodács, dehogy volt előbb a tojás. Aki tojta, nem vitás, az volt előbb, senki más. Tyúk volt előbb, kotkodács, aztán lett a tyúktojás.

Ámde így szólt a tojás:

- Elsőbbségem nem vitás. Az a helyes felfogás, hogy előbb volt a tojás. Abból kelt ki, nem vitás, az első tyúk, senki más. Bármit mond a kotkodács, előbb volt a tyúktojás.

De szólt a tyúk:

- Kotkodács, hát az első tyúktojás? Az honnan jött? Nem vitás, hogy tojták, úgy lett tojás. És ki tojta, kotkodács? Csakis a tyúk, senki más. Világos már, kotkodács, tyúk volt előbb, nem tojás.

Ámde így szólt a tojás:

- Érvelésed rém hibás. Mert az a tyúk, nem vitás, úgy kelt ki, mint bárki más. Úgy, hogy volt egy tyúktojás. Ezek után nem vitás: bármit mond a kotkodács, tyúk előtt volt a tojás.

De szólt a tyúk:

- Kotkodács, ha tyúk előtt volt tojás, az honnan jött? Nem vitás, hogy tojódik a tojás. Ki tojhatta, kotkodács? Csakis egy tyúk, senki más. Világos már, kotkodács, tyúk volt előbb, nem tojás.

Ámde így szólt a tojás:

- Ez csak üres kotyogás. Az a tyúk is, nem vitás, kikelt, mert volt egy tojás. Nincs tyúk, hogyha nincs tojás, a többi csak kifogás. Ezek után nem vitás, hogy előbb volt a tojás.

De szólt a tyúk:

- Kotkodács, a tyúk előtt lett tojás, az is úgy lett, nem vitás, mint bármelyik tyúktojás. Vagyis tojták. Úgy szokás, hogy tyúk tojja, senki más. Így hát előbb, kotkodács, a tyúk volt, nem a tojás.

Feleselt a kotkodács és a tojáskotyogás.

De a tyúkot, kotkodács, megsütötték, így szokás. S rántotta lett a tojás. Megszakadt a szónoklás.

Így mai nap is vitás: tyúk volt előbb vagy tojás?

 

Hárs László

 

:-)))

 

*

 

   Szarka Zsuzsa

 

 

 

MÁRCIUSI ÜNNEP

 

Szép március! Fagyot űző,

fázó lelket melengető,

borús napokat kergető,

nyolcadikán nőt köszöntő!...

 

Adni mindig készen vagytok,

türelemből ki nem fogytok.

Tőletek teljes az élet,

ti jelentitek a szépet.

 

Nem lehet ezt meghálálni,

s nehéz szavakat találni.

Ezért ezt a szál virágot

köszöntőként  fogadjátok.

 

Tali Gitta

 

:-)))

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.03.02 0 0 625

:-)))

 

 

A KIS CSACSI MEG A NAGY NYUSZI

 

- Kelj fel kis csacsi fiam - szólt hajnlban a nagy csacsi az istállóban. - Kiviszlek ma a mezőre.

Hopp, felugrik a kis csacsi. Összeüti a bokáját. Jó reggelt kíván a mamájának és kérdezi a fülét vidáman megbillentve.

- Mi az a mező, anyukám?

- A mező - feleli a nagy csacsi - nem egyéb, mint egy nagy-nagy zöld asztal. Olyan nagy, hogy az egyik szélétől a másikig sohase tudod végigenni.

Ez tetszett a kis csacsinak. Táncolva ment az anyja után a mezőre. Amint ott legelésznek, egyszer csak odafut az anyjához a kis csacsi:

- Jaj, de megijedtem.

- Mitől?

- Furcsát láttam.

- Mit láttál?

- Icike-picike kis csacsikat.

- Mekkorákat?

- Mint a fülem.

- Nem lehet az.

- De bizony. Úgy ugráltak, mint a szöcske. Gyere, nézd meg, ha nem hiszed.

Odavezeti az anyját. Hát két kis nyúl ül ott a fű között. Éppen mosakodtak.

- Jaj, mit látok? Mekkora két nyulat látok? - kiáltott a kis nyúl.

- Nem nyulak ezek, te kis csacsi - szólt az öreg nyúl.

Az öreg szamár pedig azt mondta erre a fiának:

- Nem csacsik ezek, te kis nyúl.

És mind a ketten barátságosan néztek egymásra.

Mikor jól megnézték egymást, a kis csacsi hazament a nagy csacsival és a kis nyuszi a nagy nyuszival.

 

Gárdonyi Géza

 

:-)))

 

 

ikercsillag Creative Commons License 2013.02.26 0 0 624

Kányádi Sándor:
Szigorú még a tél   


Szigorú még a tél,
de szigorát
enyhíti már
a hóvirág.
 
Maradna még a hó,
de nem lehet,
vékonyodik a jég
és megreped.
 
Beszédes lesz a kis patak
és ki-kikandikál,
bukfencet vet a jégen
és mondikál.
 
Tojásra ül a kotló.
Zümmög a keltető.
Vetkőzni kezd
a dombtető.
 
Zöldülni kezd a fűz.
Zsendülni kezd a fű.
A jó Nap egyre melegebb
tekintetű.
 
Mosolya egyre biztatóbb
és egyre tüzesebb;
kergeti hegyen-völgyön át
a vacogó telet.

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.26 0 0 623
Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.22 0 0 622

:-)))

 

 

KI MIT LÁTOTT?

 

Láttál-e már medvemancsot,

kutyaszőrén kullancsot?

Lubickoló vizibolhát,

pipafüstben szúnyogsonkát?

Láttál-e kiöntött ürgét,

dágványban vaddisznócsürhét?

Kecskebakot rőtszakállal,

öregnénit papagájjal?

Láttál fehér elefántot,

cápát, ahogy vizet szántott?

Tigriskarmot, majomfület,

púpostevét, mikor üget?

Láttál vöröshangyát bábbal,

harcsát tusakodni rákkal?

Vadszamarat szekérrúdnál,

libafalkát gémeskútnál?

Láttál-e megkergült pulykát,

farkasszájban rókabundát?

Fehér egeret fogóban,

napos csirkét szakajtóban?

Láttál-e ájtatosmanót,

bernáthegyin nyakravalót?

Ne légy rest és ne légy gyáva,

ha nem láttál, járj utána!

 

Dénes György

 

*

 

SÁRKÁNY RÖPPEN

 

Sárkány röppen,

viszi szél,

didereg a jámbor,

festés csillog

fedelén,

ide-oda táncol.

 

Weöres Sándor

 

*

 

KAKASNÓTA

 

Füregelábú kiskakas,

éles csőrű tarajas,

talpra szökken, haja-hopp,

ébreszti már a napot:

„Meghasadt az éjszaka,

piros az ég taraja,

itt a hajnal, itt a fény,

csordul a bérc tetején,

ág alatt és ég alatt,

kukorékú, kél a nap”.

 

Vietnámi népköltés

 

*

 

„... Hóvirág,

hószőnyegen bújik át...”  Szepesi Attila

 

*

 

HÓVIRÁG-KÖSZÖNTŐ

 

Köszöntelek, hóvirág,

telet űző kisvirág.

Hópadkára könyökölsz,

hófehérben tündökölsz.

Figyeled, kék-e az ég,

s szól-e már a nyitnikék?

Érzed azt, hogy nyitni kell,

föld mélyéről jött a jel:

készülődik valami:

a tavasz szivdobogását

föld szagából, szél szavából,

a levegő illatából...

 

Bornemisza Endre

 

:-)))

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.19 0 0 621

:-)))

 

 

HOL VAN A FECSKE MEG A GÓLYA?

 

- Ki látott télen fecskét vagy gólyát?

- Bizony, hacsak rabságban nem, senki?

- Hol vannak?

- Elmentek olyan országba, ahol meleg van.

De nemcsak a hideg elől mentek el, hanem azért is, mert itthon nem lenne télen mit enniök. A sok apró bogár, amivel a fecske él, őszszel vagy meghal, vagy elrejtőzik; a vizek meg, ahonnan a gólya él, befagynak.

Ezt már előre tudja a gólya is, meg a fecske is.

Szeptemberben egyszercsak azt látjuk, hogy a réten tömérdek gólya gyűl össze. Körbe állanak és egy közöttük úgy vizsgálja őket, mint a katonákat a generális. A generális lóháton ül és ide-oda ugrál, nyargalász a katonák előtt. A gólya-generális nem ül lóháton, csak úgy a maga lábán ugrál, szaladgál ide-oda. Azt vizsgálja, hogy eléggé erős-e mindenik gólya? megbirják-e valamennyien a hosszú utazást?

Hej mert nagy út ám az, amelyre indulnak: egy- országot meg egy tengert kell átrepülniök. Nem macskaugrás ide Afrika!

A fecskék valamivel később indulnak. Azok többnyire valami templomtetőn gyűlnek össze. Ott csicseregnek, ficserékelnek, röpködnek egymás körül. Olyankor bizonyosan azt beszélik meg fecskenyelven, hogy hol pihenjenek? meg hogy ki mit gondol: lesz-e útközben vihar?

Aztán fölkerekednek és szállnak-szállnak olyan magasan, hogy néha a felhőket is elérik. A levegő őszszel tele van utazó madárral: a darvak, vadludak, a vadkacsák, fürjek, pacsirták mind utazók olyankor. Az erős öregek vezetik őket. Azok tudják az utat, jobban tudják. mint akármelyik ember: Olaszországot hoszszában repűlik át. A sík vidékek fölött a magasba szállanak, hogy valamelyik vadász meg ne lője őket, a néptelen hegyes vidékeken alacsonyabban szállanak és le is ereszkednek pihenni.

A fecskék rövid néhány nap alatt átszállják azt az utat. A tengert alig öt óra alatt repülik által. De bezzeg a szegény fürjek, azok nem tudnak olyan jól repülni. Ahol nincs ember, inkább leszállanak a földre és futnak. Mikor pedig a tengerhez érnek, félelem szorongatja a kis szívüket. Néha egy napig is ott tanácskoznak, pihengetnek a tengerparton, míg végre fölkerekednek és megindúlnak a nehéz nagy utnak. Hány elvész ilyenkor, ha vihar éri őket az útban, Isten a megmondhatója! De ha szép is az idő, úgy megfáradnak, mikorra elérik a túlsó partot, hogy ott félholtan esnek le a földre, s az emberek puszta kézzel foghatják össze őket.

Szegény madarak nem érzik jól magukat Afrikában. A mi hazánk az ő hazájuk is. A gólya szomorúan áll a Nílus meg a Kongó vize partján és Magyarországra gondol.

A fecske is búslakodva üldögél a pálmafákon és a magyarországi fészkéről álmodozik.

Mert ott nem rak ám fészket egyik madarunk se. Ott csak gubbaszkodnak, szomorkodnak szegények. Várják a tavaszt. Akkor megint csoportokba szegődnek, ahogy elmentek. Mindenik egyenesen a maga falujába, fészkébe száll.

Ahogy a madár az emlékezetében tartja a maga faluját, éppen úgy ismeri az embereket is. Lehet, hogy ott Afrikában beszélgetnek is egymás között rólunk.

 

Gárdonyi Géza

 

:-)))

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.14 0 0 620

:-)))

 

 

„Bálint napján megszólalnak a verebek, jelzik a tavasz közeledtét”  - 

(Topolya)

 

*

 

Ugráljunk, mint a verebek,

rajta gyerekek!

 

(gyermekdal – Donászy Magda)

 

*

 

SZÉP NAPOK

 

„Télen a nappalok rövidek,

tavasszal hosszabbodnak.

Játékmedvék és verebek

örülnek a tavaszi napoknak.

„Ezek az igazi szép napok”,

mondja az egyik medve.

„Már hajnaltól hallgathatok

rigókra, verebekre.”

„Ezek a pompás ébredések”,

mondja két verebünk.

„A keddi nap alig ért véget,

és máris szerda ragyog nekünk.”

Ebben megegyezünk.

(Bár ilyen szép fényes napokon

– ezt sem tagadhatom –

hajnali fél négykor kelünk.

S ez egy kicsit korán van.

Jó volna még az ágyban.)...”

 

*

 

A MEDVÉK BÚCSÚDALA

 

Mi minden történik velünk!

Mi minden megy nekünk!

Az ablakon kinézhetünk,

szekrényhúron zenélhetünk,

ha kedvünk van, mesélhetünk.

És ami medveritkaság:

VAN KÉT IGAZI VEREBÜNK!

Ennél szebb: csak a parkokban,

mert ott verébből még több van!

Mind hasznosak, mind kedvesek,

jókedvű, bátor lények.

Ott szökdelnek köröttetek,

és télen enni kérnek.

Igen fontos madarak ők,

egyáltalán nem kártevők.

Pusztítják a gyommagvakat,

meg a káros rovarokat.

És – ugye, ez a lényeg? –

senkit sem akarnak bántani!

Fürgébb, vígabb barátai

a komoly játékmedvéknek.

 

*

 

(EGY RÉGI-RÉGI MEDVE )

 

Egy régi-régi piacon

sétáltunk, tavaszi napon.

Örültünk, hogy elmúlt a tél,

és pulóvert lenget a szél.

 

Lengedeztek a szélben

tarka pulóverek.

Medvémnek észrevétlen

igen jó kedve lett.

 

Egy öreg karosszék tövén,

ahová épp elért a fény,

megpillantottunk valakit.

– Hiszitek-e? Mi is alig!

 

Ott ült egy kisebb székben,

ott ült és napozott

egy régi medve! Éppen…

éppen… ásítozott!

 

Aztán minket is észrevett.

Medvémmel elbeszélgetett.

Egy kicsit sem volt bánatos.

Jó az, ha az idő napos.

 

A régi-régi medve

nagyon örült nekünk.

Kérdeztük, nincs-e kedve

hazajönni velünk?

 

Azt mondta: „Mennék veletek,

de a piaci verebek

mit kezdenének nélkülem?

Nem csípkedhetnék a fülem!”

 

A piaci medvének,

bizony, igaza volt.

– Medvém csak nagyot nézett,

és egy mukkot se szólt.

 

Hátra is néztünk. Csipogást

hallottunk: hát ugyan ki mást

táncolt körül verébsereg ?

Ki volt az, akit körbevett?

 

Ott ült egy kisebb székben,

tartotta két fülét:

hogy csípkedhesse szépen

egy-egy vidám veréb:

 

Egy régi-régi medve.

Sütött a nap felette,

röpdöstek a pulóverek,

ugrándoztak a verebek –

 

és medvém karon ragadott:

„De jó lesz hazaérni!”

– És éjjel arról álmodott,

hogy ő a Régi-Régi.

 

Tandori Dezső

 

:-)))

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.09 0 0 619

:-)))

 

 

DÉR-DÚR IKERORSZÁGBAN

 

Volt egyszer, hol nem volt, miért is ne lett volna, volt egyszer egy ország, ahol csupa ikrek éltek, minden gyermek iker volt. Az egyik ikerpárt úgy hívták, hogy Ici-Pici, a másikat meg Ugra-Bugra, a harmadikat Rontom-Bontom, a negyediket én már nem is tudom, csak arra emlékszem, hogy az én két ikerhősömet hogy hívták.

Úgy hívták, hogy Dér-Dúr.

Mondtam már, hogy Ikerországban az ikrek szerették egymást, jól megfértek, sohase is veszekedtek. Hanem Dér-Dúr annál inkább: naponta csatoráltak, patvarkodtak, meg pöröltek egymás között, persze – dérrel-dúrral.

– Én vagyok Dér! – makacskodott az egyik.

– Nem, te Dúr vagy! – ellenkezett a másik.

Ezen aztán addig-addig civakodtak-veszekedtek, amíg hajba nem kaptak.

Mikor már maguk is megunták a sok torzsalkodást, az egyik iker azt mondta párjának.

– Tudod mit? Dobjunk fel egy lyukas rézgarast… fej vagy írás. Aki nyer – nevet választ.

Ebben megegyeztek, s a pénzt azon nyomban föl is dobták.

Az első iker győzött.

– Én vagyok Dér.

– Jó – mondta a másik –, én meg Dúr leszek.

Ettől kezdve így éltek hát, külön-külön: nem volt már Dér-Dúr, csak Dér külön és Dúr külön.

Igenám, de egy szép napon azt mondja Dér:

– Én elmegyek világgá.

– Én is – vágja rá Dúr.

– De nem velem, hanem külön, megélek én nélküled is… – így Dér.

– Én se vagyok rosszabb nálad, én is a magam útját járom – válaszolt Dúr, és el is indultak, ki-ki a saját útján – világgá, szerencsét próbálni.

Dér először Napország határához érkezett.

A Nap határőrök sugárlándzsáikkal megállították:

– Ki vagy, mi vagy?

– Jóember – mondta Dér.

– Jóember, jóember, ezt mindenki mondhatja, de hogy hívnak?

– Dér a becsületes nevem.

A napországbeliek tüzes haragra gerjedtek.

– Na, éppen te hiányzol. Szedd a lábod, amíg jól megy dolgod. Napországba dér nem teszi lábát – és elkergették.

Hanem ezzel egy időben, hogy járt Dúr barátunk. Fazékország határán őt is megállították.

– Ki vagy, mi vagy?

– Dúr vagyok.

– Ne tréfálj – nevettek csörömpölve a fazékországbeliek – ezek szerint te muzsi79. o.kus vagy, ez pedig

Fazékország, ha nem tudnád, itt zenére, zenészekre semmi szükség. Császárunk, a nagy Csirimp-Csörömp nem kedveli a muzsikát.

És szépen kitették a Dúr szűrét.

Dér eközben nevét elhallgatva nagy nehezen bejutott Nyárországba. Ott éldegélt boldogacskán a gyönyörű gyümölcsök között, amíg egyszer, egyik reggel nagy zenebonára nem ébredt.

– Lefagytak a gyümölcseink. Megcsípte a dér. Ilyen még nem történt. Ezt valami rosszféle idegen tehette!

Összeült a nagy Kosár palotában a Nyári Vének Aggtanácsa, és addig-addig tanakodott, amíg kisütötte, hogy ilyen átkot fejükre csak valami más tájról jött, jöttment hozhatott.

Dér barátunk pedig arra ébredt, hogy Nyárhadsereg katonái almagolyóbisokkal, tökbombákkal és körtegránátokkal felszerelve zörgetnek be hozzá.

– Te hoztad a deret! – kiáltotta az egyik.

– Én nem, kérem. Az igaz, hogy Dérnek hívnak… – hebegte Dér ijedten.

– Ahá! – harsogták a katonák és tökbombákkal, almagolyóbisokkal meg körtegránátokkal kezdték hajigálni.

Az meg szegény, ahogy csak a lába bírta, elinalt Nyárországból.

Aki azt hinné, hogy Dúr jobban járt, nem hiszi jól. Ő is csak bejutott valahogy Sertésországba. Persze, ez nem volt olyan tündöklő és szép, mint Nyárország, mert csupa pocsolya és vályú az egész, a levegőben pedig almaillat helyett moslékszag terjengett, de mert a disznók szívesen fogadták Dúrt, mégis elég jól érezte magát.

Történt azonban egyszer, hogy Sertésországban népszámlálást tartottak.

Jött egy pápaszemes disznó, és Dúrnak be kellett diktálnia a nevét.

– Dúr – mondta Dúr, mint ahogy igaz is volt.

– Hogy mondta? – hökkent meg a pápaszemes disznó.

– Dúr… Dúr… – ismételte meg Dúr saját nevét, hogy az jobban megértse.

Hanem a pápaszemes disznó erre pulykavörös lett, és úgy üvöltött, mint a sakál, agyarait pedig ordasként csattogtatta.

– Mi? Gúnyolódni mersz a mi szép disznónyelvünkkel?

Dúr csak most tudta meg, hogy a disznók nyelvét durrogás-nak hívják. De már késő volt, mert úgy ahogy jött, már kívül is találta magát Sertésország határán.

Eleinte elhagyatottan sírdogált egy vadalmafa alatt, aztán arra gondolt, hogy mindenütt jó, de legjobb otthon, és elindult lógó orral hazafelé, Ikerországba.

Ikerország határán kit lát, kit nem lát: Dér ácsorog ott, ugyanúgy kisírt szemmel, mint ő az imént.

– Hát hogy volt? – kérdezték egymástól.

– Rossz volt – válaszolták mindketten.

Csendesen bandukoltak édesanyjuk háza felé. Egyszer csak Dér megáll, és azt mondja:

– Tudod mit? Legyünk ismét Dér-Dúr, éljünk, mint jó testvérek, együtt.

Attól kezdve boldogacskán éltek, közös nevükkel senki sem bánthatta őket. Dér-Dúr pedig ma is élnek, szorgalmasok, vidámak, dolgosak, dérrel-dúrral nem civakodnak, házukban van dínomdánom, hejehuja, erős kedv.

 

Páskándi Géza

 

:-)))

 

 

Szarka Zsuzsa - Kékfestő ma

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.05 0 0 618

:-)))

 

 

Hó-hó, farsang, háromnapi farsang,

Itt is adnak, amit adnak,

az is gazda háza.

Kelj föl gazda, kelj föl!

Isten szállott a házadra

hat lóval, hat ökörrel,

kilenc borjas tehénnel,

egy aranyos ekével.

Ahányszor a szarka megbillenti a farkát,

annyi százas üsse meg a kigyelmed markát.

 

Ujváry Zoltán - Gömör m.

 

*

 

Kéjen föl ma gazda!

szál az Isten házára sere-angyalává,

vetétt ásztálává,

Hej retye-rutya,

aszt is megengette a nagy uristenke,

hogy idejöhettünk:

aggyon az uristen nyóc kis ökröt, két kisbérest,

árányustort a fölgyibe!

 

bajmoki - Bács-Bodrog m.  - Szendrey Zsigmond

 

*

 

Sardó gyüjjön, hozzon meleget!

Micsodái meleget?

Nyári meleget, téli hideget!

Hej, székecske, székecske,

Szőlőhegyen bakocska,

A zsérei jányok mind a vízbe futak.

Lapu alatt lapognak,

Csóvány alatt cincognak.

Zab szemesedjék,

Búza bokrosodjék,

Kigyúrom belőle konkót, üszögöt,

Mindenféle gajzot.

Akárhány ürgelyuk, valahány pociklyuk,

Annyi verem búzájok legyen keféknek.

Adjon ketek szalonnát!

 

*

 

Sárdó vasárnap előtt egy héttel van a Tananaj vagy Talalaj vasárnapja. A  lányok korán reggel, már hajnali szürkületben énekelve járnak házról-házra, tojás a jutalmuk:

 

Tananaj, tananaj, Tót Lőrinc

Lángba szökött a kakas

Fé döntötte a vajat

Mivel süti a bélest

Kutyi vízzel a bélest

Patakival a rétest.

 

 

Kodály Zoltán – A refrént Ghýmesen,  Béden is így dalolják:

 

Valahány ürgeluk, pocikluk,

Annyi verem búzájuk legyen keeteknek.

 

:-)))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.02.01 0 0 617

:-)))

 

 

FEBRUÁR

 

Csikorgott a vén január,

frissen, szánon jött február.

Havat, jeget bőven hozott,

az ereszen jégcsap lógott.

 

Holnap lesz a medve napja,

visszamegy-e a barlangba?

-          Jó gondold meg, Mackó komám,

a télnek még foga lesz ám!

 

Ha úgy döntesz, öreg pajtás,

kellene még egy kis humás,

csak azt mondom, ne menj vissza,

a telet meg: egye kutya!

 

Czeglédy Gabriella

 

*

 

FEBRUÁRI KÉRDÉS

 

-          Cine-cine-cinege,

jön a tavasz, hiszed-e?

-          Hiszem, hogyha

leng az ágon

piros bogyó,

temérdek;

rügyfakasztó

márciusig

jég hátán is

megélek!

 

Szepesi Attila

 

*

 

Hej, gerenda, gerenda,

Szenttamási gerenda.

Pénz volna, csördülne,

karika volna, pördülne.

Két selyem ostya,

zöld selyem ostya,

szeder, szeder szép Mariska,

fordulj angyal módra.

 

mondóka

 

 

*

 

„... Föl is tekinte a magas egekbe,

Egy szép gyalogösvény hát ott jődögél le,

Azon ereszkedik fodor fejér bárány

A napot s a holdat szarva között hozván,

A fényes csillagot a homlokán hozta,

Két szép arany perec, aj, a két szarvába,

Aj, a két oldalán két szép égő gyertya,

Mennyi szőre szála, annyi csillag rajta...” 

 

Népballada - Weöres Sándor

 

 

*

 

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.28 0 0 616

:-)))

 

 

FARKAS

 

Találkozott a kutya a farkassal.

- Mondd, miért nem kedveled

az én jó gazdámat? –

- Mert félek tőle.

Menekülök, ha csak meglátom –

vallotta be a farkas.

- És tőlem nem félsz?

- Nem én – válaszolta a farkas –

Te gyengébb vagy, mint én.

A kutya helyeslése jeléül alázattal

megnyalta a farkas orra hegyét.

 

Milena Lukesová-Bohumil Riha

 

*

„... Akkor jelent meg a róka.

- Jó napot! - mondta a róka.

- Jó napot! - felelte udvariasan a kis herceg. Megfordult, de nem látott senkit.

- Itt vagyok az almafa alatt - mondta a hang.

- Ki vagy? - kérdezte a kis herceg. - Csinosnak csinos vagy...

- Én vagyok a róka - mondta a róka.

- Gyere, játsszál velem - javasolta a kis herceg. - Olyan szomorú vagyok...

- Nem játszhatom veled - mondta a róka. - Nem vagyok megszelídítve.

- Ó, bocsánat! - mondta a kis herceg. Némi tűnődés után azonban hozzátette: - Mit jelent az, hogy "megszelídíteni"?

- Te nem vagy idevalósi - mondta a róka. - Mit keresel?

- Az embereket keresem - mondta a kis herceg. - Mit jelent az, hogy "megszelídíteni"?

- Az embereknek - mondta a róka - puskájuk van, és vadásznak. Mondhatom, nagyon kellemetlen! Azonfölül tyúkot is tenyésztenek. Ez minden érdekességük. Tyúkokat keresel?

- Nem - mondta a kis herceg. - Barátokat keresek. Mit jelent az, hogy "megszelídíteni"?

- Olyasmi, amit nagyon is elfelejtettek - mondta a róka. - Azt jelenti: kapcsolatokat teremteni.

- Kapcsolatokat teremteni?

- Úgy bizony - mondta a róka. - Te pillanatnyilag nem vagy számomra más, mint egy ugyanolyan kisfiú, mint a többi száz- meg százezer. És szükségem sincs rád. Ahogyan neked sincs énrám. Számodra én is csak ugyanolyan róka vagyok, mint a többi száz- meg százezer. De ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra. Egyetlen leszel számomra a világon. És én is egyetlen leszek a te számodra...

- Kezdem érteni - mondta a kis herceg. - Van egy virág... az, azt hiszem, megszelídített engem...

- Lehet - mondta a róka. - Annyi minden megesik a Földön...

- Ó, ez nem a Földön volt - mondta a kis herceg.

A róka egyszeriben csupa kíváncsiság lett.

- Egy másik bolygón?

- Igen.

- Vannak azon a bolygón vadászok?

- Nincsenek.

- Lám, ez érdekes. Hát tyúkok?

- Nincsenek.

- Semmi sem tökéletes - sóhajtott a róka. De aztán visszatért a gondolatára: - Nekem bizony egyhangú az életem. Én tyúkokra vadászom, az emberek meg énrám vadásznak. Egyik tyúk olyan, mint a másik; és egyik ember is olyan, mint a másik. Így aztán meglehetősen unatkozom. De ha megszelídítesz, megfényesednék tőle az életem. Lépések neszét hallanám, amely az összes többi lépés neszétől különböznék. A többi lépés arra késztet, hogy a föld alá bújjak. A tiéd, mint valami muzsika, előcsalna a lyukamból. Aztán nézd csak! Látod ott azt a búzatáblát? Én nem eszem kenyeret. Nincs a búzára semmi szükségem. Nekem egy búzatábláról nem jut eszembe semmi. Tudod, milyen szomorú ez? De neked olyan szép aranyhajad van. Ha megszelídítesz, milyen nagyszerű lenne! Akkor az aranyos búzáról rád gondolhatnék. És hogy szeretném a búzában a szél susogását...

A róka elhallgatott, és sokáig nézte a kis herceget.

- Légy szíves, szelídíts meg! - mondta.

- Kész örömest - mondta a kis herceg -, de nem nagyon érek rá. Barátokat kell találnom, és annyi mindent meg kell ismernem!

- Az ember csak azt ismeri meg igazán, amit megszelídít - mondta a róka. - Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereskedők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik. Ha azt akarod, hogy barátod legyen, szelídíts meg engem.

- Jó, jó, de hogyan? - kérdezte a kis herceg.

- Sok-sok türelem kell hozzá - felelte a róka. - Először leülsz szép, tisztes távolba tőlem, úgy, ott a fűben. Én majd a szemem sarkából nézlek, te pedig nem szólsz semmit. A beszéd csak félreértések forrása. De minden áldott nap egy kicsit közelebb ülhetsz...

Másnap visszajött a kis herceg.

- Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz - mondta a róka. - Ha például délután négykor érkezel majd, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő, annál boldogabb leszek. Négykor már tele leszek izgalommal és aggodalommal; fölfedezem, milyen drága kincs a boldogság. De ha csak úgy, akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet... Szükség van bizonyos szertartásokra is.

- Mi az, hogy szertartás? - kérdezte a kis herceg.

- Az is olyasvalami, amit alaposan elfelejtettek - mondta a róka. - Attól lesz az egyik nap más, mint a másik, az egyik óra különböző a másiktól. Az én vadászaimnak is megvan például a maguk szertartása. Eszerint minden csütörtökön elmennek táncolni a falubeli lányokkal. Ezért aztán a csütörtök csodálatos nap! Olyankor egészen a szőlőig elsétálok. Ha a vadászok csak úgy akármikor táncolnának, minden nap egyforma lenne, és nekem egyáltalán nem lenne vakációm.

Így aztán a kis herceg megszelídítette a rókát. S amikor közeledett a búcsú órája:

- Ó! - mondta a róka. - Sírnom kell majd.

- Te vagy a hibás - mondta a kis herceg. - Én igazán nem akartam neked semmi rosszat. Te erősködtél, hogy szelídítselek meg.

- Igaz, igaz - mondta a róka.

- Mégis sírni fogsz! - mondta a kis herceg.

- Igaz, igaz - mondta a róka.

- Akkor semmit sem nyertél az egésszel.

- De nyertem - mondta a róka. - A búza színe miatt. - Majd hozzáfűzte: - Nézd meg újra a rózsákat. Meg fogod érteni, hogy a tiéd az egyetlen a világon. Aztán gyere vissza elbúcsúzni, s akkor majd ajándékul elárulok neked egy titkot.

A kis herceg elment, hogy újra megnézze a rózsákat.

- Egyáltalán nem vagytok hasonlók a rózsámhoz - mondta nekik. - Ti még nem vagytok semmi. Nem szelídített meg benneteket senki, és ti sem szelídítettetek meg senkit. Olyanok vagytok, mint a rókám volt. Ugyanolyan közönséges róka volt, mint a többi száz- meg százezer. De én a barátommá tettem, és most már egyetlen az egész világon.

A rózsák csak feszengtek, ő pedig folytatta:

- Szépek vagytok, de üresek. Nem lehet meghalni értetek. Persze egy akármilyen járókelő az én rózsámra is azt mondhatná, hogy ugyanolyan, mint ti. Holott az az igazság, hogy ő egymaga többet ér, mint ti valamennyien, mert ő az, akit öntözgettem. Mert ő az, akire burát tettem. Mert ő az, akit szélfogó mögött óvtam. Mert róla öldöstem le a hernyókat (kivéve azt a kettőt-hármat, a lepkék miatt). Mert őt hallottam panaszkodni meg dicsekedni, sőt néha hallgatni is. Mert ő az én rózsám.

Azzal visszament a rókához.

- Isten veled - mondta.

- Isten veled - mondta a róka. - Tessék, itt a titkom. Nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.

- Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan - ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse.

- Az idő, amit a rózsádra vesztegettél: az teszi olyan fontossá a rózsádat.

- Az idő, amit a rózsámra vesztegettem... - ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse.

- Az emberek elfelejtették ezt az igazságot - mondta a róka. - Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél. Felelős vagy a rózsádért...

- Felelős vagyok a rózsámért - ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse...”

 

Antoine de Saint-Exupéry - A kis herceg (részlet) -  Rónay György forditása

 

:-)))

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.25 0 0 615

:-)))

 

 

A SZÁNKÓ

 

Kegyetlen hideg tél volt, azóta se tudok hozzáfoghatót. Fenékig befagyott a patak, a verebek megdermedve hullottak le a fákról, a háztetőről olyan vastag jégcsapok meredeztek, hogy kővel is alig bírtuk őket lehajigálni. Először a báránybőr sapkánkat vagdostuk hozzájuk, de evvel nem sokra mentünk. A fülünk megfázott, a sapka a tetőn maradt, s ami a legnagyobb baj volt: a jégcsap se esett le.

Még jobban szerettünk a hóban játszani. Akkora hó volt, hogy alig látszottunk ki belőle, ástunk is benne akkora barlangokat, hogy akár a medvék királya ellakhatott volna bennük. Persze a medvének több esze volt, mint hogy hópalotában lakott volna. Nem is fagyott el se keze, se lába, mint nekünk.

Legkülönb mulatság mégis csak a szánkázás volt. Szomszédunkban lakott a bíró. A bíró csináltatott a fiainak olyan szánkót, hogy annál szebb még nem volt a világon. Még most is sokszor álmodom vele így tél idején. Kőrisfából volt a talpa, diófából a karja, az ülése lószőrvánkos, beterítve bársonyposztóval, a lábtakaróján bolyhos szőnyeg. Be volt festve az egész szép pirosra, tán a kötele is selyemből volt.

Megvolt a mesés szép szánkó, de nem volt, aki húzza. Nagy úr volt akkor Bíró Pali is, Bíró Gyuri is, mind a kettő csak húzatni akarta magát. Engem fogtak be, meg egy másik szegény gyereket, a Favágó Jánoskát.

- Egyszer ti húzzátok, máskor mi ülünk benne - biztattak a bíró fiai.

Bántuk is mi a csúfolódást, csakhogy hozzáférhettünk a szánkóhoz. Gyuri, Pali elnyújtózkodtak nagyurasan a puha ülésben, mi ketten nyakunkba akasztottuk a cifra istrángot, szél se érhetett a nyomunkba aztán. Meg se álltunk az ötödik fordulóig, ott is csak lélegzetet venni.

Így tartott ez egy hétig, hanem Favágó Jánoska már akkor olyan búsan lógatta a fejét, mint egy igazi ló. Meg is kérdezte tőle a kisebb gazdánk, a Bíró Pali, hogy tán kevesli az abrakot?

- Szeretnék már egyszer én is beleülni a szánkóba - motyogta félősen Jánoska -, csak egyetlenegyszer, csak egyik saroktól a másikig!    Bíró Gyuri nevetve csördítette meg fejünk fölött a pántlikás ostorát:

- Mást nem kívánnál, kis rongyos? Nem olyan gúnyához csinálták ezt a szánkót, mint a tied.

Pali még jobban rákiáltott:

- Örülj, hogy húzhatod. Gyi, Szellő, gyi Bogár!

Összenéztünk Jánoskával, s akkorát rántottunk a szánkón, hogy mind a két gazdánk kigurult a hóra. Olyat hemperedtek, hogy öröm volt nézni, ámbátor igyekeztünk elhordani az irhát.

Hanem aztán megbántuk, amit tettünk. Másnap majd meghasadt a szívünk, mikor a bíró fiai elszánkáztak a ház előtt. Most már a Szabó Gergőék húzták őket.

Ekkor énnekem egy gondolatom támadt:

- Jánoska, van egy hatosod?

- Volt tavaly, de labdát vettem rajta.

- Tudod mit, Jánoska? Ha neked is volna egy hatosod, nekem is, vennénk rajta szánkót.

Másnapra kerítettünk pénzt. Én a Csacsadér vargától kaptam, mert segítettem neki kivinni a csizmákat a piacra, Jánoska meg eladta a labdáját meg a márvány golyóját meg a bicskáját a molnárinasnak.

Délután lementünk a szenesboltba, vettünk a pénzünkön egy szenesládát. A ládát félig megraktuk szalmával, a fenekére szögeztünk két gyalult deszkát, kerítettünk egy ruhaszárító kötelet, s azt ráerősítettük a láda két oldalára. Megvolt a szánkó.

Biz az nem egészen olyan volt, mint a bíró fiaié, de éppúgy csúszott.

Az udvaron próbáltuk ki, mert az utcára szégyelltünk kimenni a másik szánkó miatt.

Hanem az udvar kicsi volt.

Megegyeztünk, hogy kimegyünk a falu végére, ahol senki se lát. Közökön, zigzug utcákon bujkáltunk kifelé, hogy ne találkozzunk a bíró fiaival. Fújt a szél kegyetlen, sodorta a tetőkről az arcunkba a havat, de nem törődtünk vele. Csak arra gondoltunk, hogy milyen jó lesz szánkóba ülni. Először Jánoska ül bele, én elhúzom a kis erdőig, ő meg engem vissza. Jaj, istenem, de jó lesz!

Kiértünk a falu végére. Az utolsó ház a Kati nénié volt, az öreg koldusasszonyé. Rogyott kis szalmás kunyhó, se udvara, se kerítése. Most csupa hó és jégcsap az egész kunyhó, csupa dér még az ajtókilincs is. A Kati néni kutyája, a szegény Morzsa, ott nyöszörgött a küszöbön.

- Megállj, Ferkó - mondja a Jánoska -, eresszük be ezt a szegény kutyát, mert megveszi idekint az isten hidege. Az öregasszony bizonyosan alszik.

Belöktük az ajtót, a Morzsa csaholva szaladt előre.

Kati néni ott gubbasztott a vackán, elkékült orcával, dideregve vékony kendőjében. Olyan hideg volt odabent, hogy még a tűzhely sarkait is kivirágozta a dér.

- Nem égett ebben a tűz, lelkeim, már három nap óta. Sem egy marék szalmám, sem egy gyújtat fám. Majd megfagyok, lelkeim - sóhajtozott az öregasszony.

Jánoska rám nézett, én meg őrá. Előhúzta a sarokból a baltát, kiment, csattogott, pattogott odakint: fölvágta tűzrevalónak a szánkót.

Kisvártatva hatalmas tűz lobogott a kunyhóban. Égett a szánkó. A mi szánkónk, amelyikbe egyszer se ültünk bele.

A szánkódarabok piros lángja hosszú csíkokban táncolt a falon, amely mintha sírt volna örömében, ahogy a dér leolvadt róla. Az öreg koldusasszony orcája is színesedni kezdett. Ahogy ránk vetette háládatos tekintetét, a mi szívünkben is valami melegség támadt. És egyszerre megsajnáltuk a gazdag bíró fiait, akik érzik, hogy milyen jól esik repülni a szánkón, de nem tudják, milyen jól esik jót tenni a szegényekkel.

 

Móra Ferenc

 

:-)))

 

 

Halász Zsóka

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.23 0 0 614

:-)))

 

 

Január 22. - Vince ("győzedelmes") napja

 

A szőlősgazdák szivesen foglalatoskodtak Vince-vessző hajtatásával. Azok, akik karácsonykor vagy január első napjaiban tették vizbe a néhány darab húsz-harminc cm-es darabra vágott vesszőt, Vince napján, a vesszők nedvezéséből, "fakadásából" jövendöltek az évi termésre.
Úgy tartották, "Ha a Vince-vessző január 22-én csorog, akkor megtelik a pince."
"Ha csurog Vince jó bortermés, száraz Vince, kalácstermés."

 

Ópusztaszer emlékparkjában ma is hagyomány, hogy az ünnephez legközelebb eső szombaton  "vincevessző"-t vágnak.  
A skanzenben, a szegedi tanya szőlőskertjében lemetszenek egy vesszőt a tőkéről.  Ha a rügyek épek, az azt jelenti, hogy a tél nagyobb részét már átvészelte a szőlő,  nem fagyott el, így van remény a vidám szüretre. A vesszőt később vízbe teszik, a 
a hajtások mennyiségéből már a metszésre következtetnek.

 

:-)))

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.19 0 0 613

:-)))

 

 

Apám Isten kakukja,

anyám kakuk szárnya.

Bátyám Isten fecskéje,

néném fecske szárnya.

Süvem Isten lepkéje,

ángyom lepke szárnya.

Hát én tudod, mi vagyok?

kis köles-mag, az vagyok.

 

*

 

Anyám jégbe pólyált engem,

hej, anyám jégbe pólyált engem:

Fázz és bird! hej!

Apám lánggal táplált engem,

hej, apám lánggal táplált engem:

Égj és tűrd! hej!

 

Mari(cseremisz) népköltészet  19. századi gyűjtés – Weöres Sándor forditás

 

 

*

 

 

AZÉRT SZÜLT AZ ÉDES SZÜLE...

 

Azért szült az édes szüle:

legyek mézes fülemüle;

de mert hangom nem ragyog:

feketerigó vagyok.

Ime, kusza kelekótya

versikéim újabb csokra:

nyelvem, számban forgolódva,

fogaimat mulattatja.

 

Juliusz Slowacki 1809-1849 – Weöres Sándor forditás

 

 

*

 

Gyapju-kendő kicsike,

kicsike, de teli van a fej vele.

Ez a lány még kicsike,

kicsike, de teli van a szem vele.

 

Csuvas népköltészet 19. századi gyűjtés – Weöres Sándor forditás

 

 

 

*

 

Orrot vettem, arra tettem,

hol nem orr a forma:

legyen mátul végre hátul

minden orca orma.

 

Jurij Skrobinec  1928-2001 – Weöres Sándor  forditás

 

*

 

FUT A KUTYASZÁN

 

Fut a kutya-szán, kutya-szán,

Szalad igazán, igazán,

köszörűs vagyok én,

kutya-szánon futok én.

 

Weöres Sándor

 

 

*

 

HÓKUTYA

 

Csináljatok

hóembert,

én csinálok

hókutyát,

hószőrű komondort,

amilyen még sosem volt.

 

Igy gondolom,

úgy gondolom,

kész is már a komondorom,

szájába jégcsap,

csont helyett azt kap!

 

Csoóri Sándor

 

:-)))

 

 

Hó...!!! :-)))

 

ikercsillag Creative Commons License 2013.01.19 0 0 612

Kányádi Sándor:

Aki fázik  

Aki fázik, vacogjon, 
fújja körmét, topogjon, 
földig érő kucsmába, 
nyakig érő csizmába,
burkolózzék bundába, 
bújjon be a dunyhába, 
üljön rá a kályhára - 
mindjárt megmelegszik.

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.16 0 0 611

:-)))

 

 

A KOMÉDIÁS DISZNÓ

 

 

Volt egyszer egy komédiás ember. Búzás Jánosnak hívták. Ennek a komédiás embernek volt egy olyan disznója, amelyik különféle tudományokhoz értett. Tudott kötélen táncolni, gördülő hordón menni és azt görgetni maga alatt; meg tudott állani nemcsak a négy lábán, hanem az orrán is; tudott énekelni, táncolni, számolni. Lehet, hogy értett a csillagászathoz is.

Ahol Búzás János felállította a komédiássátorát, egymást törték az emberek, hogy ezt a tudós disznót megláthassák.

Annyi pénzt szerzett így a disznó Búzás Jánosnak, hogy mindennap egy kalap ezüstforintot rakott el a ládájába.

Hát egyszer elveszett ez a disznó.

Hogyan veszett el, azt ma már sem Búzás János, sem a disznó nem tudja.

A valóság az, hogy a jeles disznó lefeküdt hűsölni a komédiásszekér mellé, s Búzás János uram ottfelejtette, mikor továbbhajtott.

A disznó aludt.

Arra ballag Galiba Márton gazda, és meglátva az alvó jószágot, így szól:

– Nini, egy disznó!

Megnézi közelebbről, hát látja, hogy nem olyan disznó az, mint amilyenek az ő falujában vannak, hanem valami másfajta.

– Jó lesz ez nekem – mondja. – Bizonyosan az Isten küldte ezt a disznót, hogy legyen a télre néhány méter kolbászom.

Azzal hazahajtja a disznót.

A tudós disznó kedvetlenül engedett a botnak, és bánatosan röfögött Búzás János után. De Búzás Jánosnak se híre, se hamva.

– Ne ríjj, koca! – mondotta vigasztalón Galiba Márton. – Olyan fáin moslékot adok, hogy a király disznója is megnyalná utána a száját.

A tudós disznónak tetszett is a moslék.

A fenekét is kinyalogatta a dézsának.

A saját disznóeszével azt gondolta akkor magában: “Ejnye, de jó ember ez az én új gazdám; megmutatom neki, hogy érdemes vagyok a jóságára.”

Azzal felugrott a moslékosdézsa szélére, és katonásan szalutált.

– Uram bocsá’! – kiáltott ijedten Galiba Márton. – Ki hitte volna, hogy már a disznó is lehessen obsitos?! Vajon melyik német regimentnél szolgált?

A tudós disznó, látva, milyen hatást csinált a mutatványa, hirtelen az orrára állott.

Galiba Mártom még inkább megijedt.

– Megbolondult! – kiáltott fel rémülten. – Megbolondult a disznóm! Lába helyett az orrával akar járni!

De még csak most jött a java.

A tudós disznó feldöntötte az üres dézsát. Ráugrott, és úgy görgette maga alatt, hogy szédülés volt azt nézni.

Majd ismét tótágast állt. És a dézsát a két hátulsó lábán roppant sebességgel táncoltatta.

Mikor pedig a dézsa fenn volt a levegőben, hirtelen felugrott, és a dézsa fenekét átütve átrepült rajta, mint a madár.

Galiba Márton rémületében hanyatt esett.

Gonosz szerzet ez – gondolta – disznóbőrben!

A disznó azt hitte, hogy Galiba Mártonnak nagy örömére szolgál az ő tudománya.

Gondolta, bemutatja neki a legnehezebb disznótudományt: hogyan lehet két lábon a fakerítés tetején végigsétálni.

Galibát a hideg lelte már ijedtében.

Ezalatt visszajött a hegyen a Búzás kocsija.

Búzás János kereste a drága tudós disznót. Bizony sírva kereste.

Hanem amint meglátta a léckerítés tetején, nagyot ugrott örömében, és futva futott hozzá.

Az ölébe ragadta. Bizony meg is csókolta.

Galiba Márton rámeresztette a szemét Búzásra, és azt kérdezte tőle:

– Rokona az úrnak?

Búzás örömkönnyek között felelte:

– Ez a világ legkedvesebb és legokosabb disznója. Ez az egyetlen disznó, amelyik életében használ.

De Galibának ma is szédül a feje, ha rágondol arra a tudós disznóra.

 

Gárdonyi Géza -  1863-1922

 

 

*

 

 

 

:-)))

 

ikercsillag Creative Commons License 2013.01.15 0 0 610

 

 

Illyés Gyula: 
Csöpög a hólé 


Cseppre csepp, csöpög a hólé
sűrűn már az ereszen,
gyöngyfüggöny leng a ház hosszán,
hajladozik fényesen.

Minden ház egy tündérkastély,
csupa ékszer, csupa disz,
gyémántos a kazal, boglya, 
még a kutya óla is.

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.11 0 0 609

:-)))

 

 

FÜLLENTŐS JÁTÉK

 

(Játsszák: Füllentők, Igazmondók. Egymással szemben állnak, s a leleplezett Füllentő átáll az Igazmondók hátához.)

 

I. Füllentő:

Zöld erdőben jártam,

verébcsordát láttam,

füvet legelésztek,

lustán heverésztek,

a nyakukban kolomp szólt,

vak varjú volt a pásztor,

s hogyha eljött az este,

sorba mindet megfejte,

nincs finomabb étel,

mint a friss verébtej!,

Mind megitta,

s teli lett a

lukas hordó feneke.

Ezt a mesét hiszed-e?

 

I. Igazmondó:

Elhiszem, ha majd látom,

hogy tehén ül az ágon,

és ha látok olyan ökröt,

amely ide-oda röpköd,

füllentettél az elébb,

tejet nem ád a veréb,

nem volt igaz egy szavad se,

füllentős volt ez a mese!

 

II. Füllentő:

Van nekem egy fűzfasípom,

akkor is szól, ha nem fújom,

nőtt azon egy piros alma,

holnap lesz a lakodalma,

császárkörte a vőlegény,

fél lábára biceg szegény,

no de sebaj, vacsora

nem lesz, csak zenebona,

lakmározunk hajnalig,

míg mindenki jóllakik,

gyertek mind a palotámba,

kilenclukú furulyába,

egértoll a teteje,

ezt a mesét hiszed-e?

 

II. Igazmondó:

Összevissza beszéd volt ez,

ebből ez lesz, abból az lesz,

fűzfasípból piros alma?

Sok beszédnek sok az alja.

Bicegős a császárkörte,

lábát vajon mibe törte?

Mit is beszélek hiába,

a körtének nincs is lába!

Megfelelek minden szóra,

az egérnek nincsen tolla,

s furulyának nincs teteje,

füllentős volt ez a mese!

 

III. Füllentő:

Van nekem egy olyan kutyám,

sose szalad a nyúl után,

inkább szépen felöltözik,

tejeskávét reggelizik,

pipára gyújt, s csak úgy frakkban

kerékpárjára felpattan,

az utcákon kerekezik,

macskával sose veszekszik,

mindenki kezel vele!

Ezt a mesét hiszed-e?

 

III. Igazmondó:

No, ez aztán furcsa eset,

figyeljük csak egy keveset,

nyulat, macskát nem zavarja,

tejeskávéját kavarja,

s pipázik is, ez ám fura,

mi mindent tud ez a kutya!

S frakkban ül a kerékpáron,

nem hiszem el, kisbarátom!

Nem volt igaz fele se,

füllentős volt a mese!

 

IV. Füllentő:

Utoljára én maradtam,

tarisznyámat teliraktam,

van itt sok fura mese,

igaz vége s eleje!

Volt egyszer egy gőgös bolha,

nem állt senkivel se szóba,

csak egyedül pattogott,

idáig hiszed-e, mondd?

 

IV. Igazmondó:

Idáig igen, a bolha

nem is állhatott szóba

soha senkivel, hiszen

nem tud még beszélni sem!

 

IV. Füllentő:

Egyszer ám a koma talált

a földön egy fényes krajcárt,

megörült neki nagyon,

hisz ez nagyon nagy vagyon!

Úgyis régen fájt a mája,

mért nincsen neki csizmája?

Megkérte hát a vargát,

csináljon neki csizmát,

ám a varga fejét rázta,

kevés a pénz a csizmára!

A bolha a kovácshoz ment,

egy krajcárért patkolja meg.

A kovács ráállt a boltra,

örült is nagyon a bolha.

Ráült szépen az üllőre,

talpát nyújtotta a dőre,

és a kovács megpatkolta,

s ugrani akart a bolha,

de a patkó nem engedte,

s ide bújt a zsebembe,

megmutatom, elhiszed-e?

 

IV. Igazmondó:

Elhiszem, ha megmutatod!

 

IV. Füllentő: (Egy patkót húz elő.)

Itt van, magad is láthatod!

Hű, a bolha elugrott,

inged ujján befutott! (IV. Igazmondó Füllentő mögé áll.)

 

Csukás István

 

:-)))

 

 

 

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.07 0 0 608

:-)))

 

 

 

CSIPKERÓZSA

 

Élt egyszer réges-régen egy király meg egy királyné; szerették egymást, népük is szerette őket; gond, baj, betegség sosem szakadt rájuk; de hiába volt meg mindenük, hiába termett nekik hét határ, hiába álltak válogatott paripák az istállójukban, hiába vir ultak a világ legszebb virágai a kertjükben: a szívük tele volt bánattal, napestig csak azt sóhajtozták:

- Ó, ha nekünk gyerekünk volna!

De bármennyit sóhajtoztak, bárhogyan búsultak, nem teljesedett a kívánságuk. Már-már letettek a reményről is; alig szóltak már egymáshoz, mert ugyan mit is szólhattak volna a bánatukon kívül! A király magányosan járta az erdeit, de vadat sosem ejtett; a királyné meg egyre csak a kertjében tartózkodott, mintha sok dolga volna a világszép virágaival, pedig igazában rájuk sem tekintett, csak üldögélt a halastó partján, és búslakodott. Egyszer, ahogy megint ott szomorkodik a kőpadon, váratlanul loccsan egyet a víz, egy öreg béka ugrik ki a partra, odatotyog a királyné elé, és azt mondja:

- Ne búsulj tovább, szépséges királyné; azért jöttem ide hozzád, hogy a tudtodra adjam: betelik végre a szíved vágya; nem múlik el egy egész esztendő, és lányod fog születni.

Úgy is lett minden, ahogyan az öreg béka megjósolta: a királynénak lánya született: hanem az olyan gyönyörű volt, hogy a király azt sem tudta, hová legyen örömében. Nagy lakomát rendezett, és nemcsak rokonait, barátait, jó embereit hívta meg rá, hanem az ország javasasszonyait is.

Tizenhárom ilyen javasasszony élt az országban, a királynak meg csak tizenkét aranyteríték volt a palotájában. Töprengtek, tanakodtak, mitévők legyenek, hogyan terítsenek tizenkét aranytányérral tizenhárom személyre. Végül a főudvarmester azt mondta:

- Uram királyom, nincs más megoldás: az egyik javasasszonynak otthon kell maradnia.

Minthogy ennél okosabbat senki se tudott tanácsolni, most már csak azt kellett eldönteni, ki legyen a tizenháromból az, akit nem hívnak meg.

- Én azt ajánlom, hagyjuk otthon a legöregebbiket - szólt megint az udvarmester. - Az úgysem tud egyebet, mint zsörtölődni; zsémbes, morcos vénasszony, csak elrontaná a mulatságot. Aztán meg ő lakik valamennyiük közül a legtávolabb innét, ki tudja, talán el sem jut hozzá a lakoma híre!

Ebben meg is egyeztek: kiküldtek tizenkét követet a tizenkét javasasszonyhoz, a tizenharmadikat meg otthon felejtették.

Mikor a vendégek mind együtt voltak, nagy fénnyel, pompával megkezdődött az ünnepség. A javasasszonyok sorra odajárultak a bölcsőhöz, és mindegyik megajándékozta valamivel a gyermeket: az egyik jósággal, a másik szépséggel, a harmadik gazdagsággal, elhalmozták mindennel, amit csak kívánni lehet a világon. Tizenegyen már ráolvasták a maguk áldását, mikor hirtelen-váratlan betoppant a tizenharmadik. Nem köszönt senkinek, nem nézett senkire, futott egyenest a bölcsőhöz, s fennszóval így kiáltott:

- Halljátok a szavamat, király és királyné! Ti ugyan nem hívtatok meg engem, de én mégis eljöttem: ne mondjátok, hogy fukar vagyok: én is hoztam valamit a gyermeketeknek. Mikor a királylány betölti tizenötödik évét, megszúrja egy orsóval az ujját, és holtan esik össze! Ez az én ajándékom, amiért így bántatok velem!

Azzal sarkon fordult, és elhagyta a termet.

A vendégek elszörnyedtek, a királyné a rémülettől ájultan hanyatlott csipkés párnáira.

Akkor odalépett a bölcsőhöz a tizenkettedik javasasszony, aki még nem jutott szóhoz.

- Ahhoz nincs erőm, hogy egészen föloldjam az átkot - mondta -, de enyhíteni tudok rajta. A királykisasszonynak nem halál lesz a sorsa, hanem csak százesztendős álom.

Ettől fogva a királynak csak egyetlen gondja volt: hogyan óvhatná még a lányát a reá váró veszedelemtől. Szigorúan megparancsolta, égessenek el minden rokkát, minden orsót az országban; még azt is megtiltotta, hogy kendert vagy lent termesszenek a birodalmában.

A királylányon pedig megfogant a sok áldás; olyan szép, olyan kedves, olyan okos és illemtudó teremtés volt, hogy aki látta, nyomban megszerette. Teltek-múltak az évek, a kislányból nagylány lett, gyönyörűséges hajadon, s eljött az a nap is, amikor betöl tötte tizenötödik évét. Az ország népe szebbnél szebb ajándékokat küldött neki, s vége-hossza nem volt a sok köszöntőnek. Mikor aztán minden küldöttség elmondta mondókáját, és véget ért a születésnapi fogadás, a király befogott a hintójába, kihajtatott a királynéval meg az udvarnéppel egy kis sétakocsikázásra.

- Levegőzünk egyet, kedves lányom, nem tartasz velünk? - kérdezte a lányát.

Hanem az inkább otthon maradt. Az udvarnép elporzott, a kastély elcsendesedett, csak odalent a konyhán folyt tovább a sürgés-forgás: készültek az esti lakomára. A királylány egy ideig nézegette, amit a születésnapjára kapott - egy egész szoba megtelt a sokféle holmival -, aztán ráunt az ajándékokra, és sétálni kezdett a néma palotában. Hatalmas épület volt ez; volt egy szárnya, ahol a királykisasszony még soha életében nem járt; minek is járt volna, hiszen nem lakott benne senki, még csak vendéget sem szállásoltak soha ezekbe a szobákba. Ódon torony állt szárny végében, kőcsipkéit letördelték a viharok, falára fölfutott a repkény, s alkonyatkor, ha rásütött a nap, a borostyán kúszó zöldjéből vaksin hunyorogtak ki apró, vasrácsos ablakai.

"Vajon mi lehet a kastélynak ebben az elhagyatott részében?" - gondolta a királykisasszony, s megállt a vaspántos, repedezett tölgyfa ajtó előtt. Lenyomta a rozsdás kilincset. Az ajtó csikordult egyet, és szinte magától kitárult. Hideg, pókhálós folyosóra lépett, termek és szobák nyíltak onnét, egyik a másik után; vastagon lepte őket a por, nehéz, dohos levegő úszott bennük, akár egy pincében. "Itt talán száz esztendeje sem nyitottak ablakot" - gondolta a királylány, és kíváncsian haladt tovább teremről teremre, szobából szobába, még a kamrákba is bekukkantott; de sehol nem talált semmit, legföljebb csak pókokat; nagy, körbe font hálóik közepén üldögéltek, és riadtan meredtek apró szemükkel a szokatlan látogatóra, vagy eszeveszetten menekültek fel lengő fonálhágcsójukon egy-egy sötét sarokba.

A királylány pedig csak ment, ment előre, nyitogatta az ajtókat, hallgatta a léptei visszhangját meg az ódon falakról lepergő vakolat finom zizegését, s egyszerre csak odaért a torony aljába. A sötét, kőpadlós, kerek helyiségben ócska limlomok hevertek a fal tövében: egy törött páncél, egy félrebillent sisak, egy ezüstpitykés, foszladozó, divatból régen kiment ruhaderék, s ki tudja még mi minden. A királylány csodálkozva nézte ezt a sok régiséget, aztán ahogy megszokta a szeme a félhomály - mert kintről csak egyetlen rostélyos ablakszemen szűrődött be némi világosság -, megpillantotta a toronyalja zugában a csigalépcsőt: az vezetett fel a toronyba.

Megállt a tövében, és fölnézett a szűk odúba; egy kicsit borsózott ugyan a háta, de azért mégiscsak elindult; ha már idáig eljött - gondolta -, nem fordul vissza anélkül, hogy a tornyot is be ne járná. Könnyű léptei alatt meg-megcsikordultak a kanyargó lépcső szuvas fokai. Először egészen sötét volt, aztán mintha gyér világosság derengett volna; egyszerre csak ott állt egy ajtó előtt, annak a résein szűrődött ki valamicske fény. Benyitott, és halkan felsikoltott a meglepetéstől: az ajtó kis kamrába nyílt, a kamrában ágy, asztalka, szék meg valami furcsa, pergő szerszám, amellett egy vénséges vén anyóka kuporgott, és szapora kézzel művelt valamit, de hogy mit, azt a királylány nem tudta; mert még sosem látott ilyesmit.

- Jó napot, anyóka! - mondta, és kíváncsian belépett a kamrába.

Az öreg bólintott, de nem tekintett fel a munkájából. A királylány közelebb lépett hozzá, nézte, nézte a furcsa, zümmögve pergő szerszámot, és megkérdezte:

- Mit csinálsz, anyó?

- Fonok - felelte az öreg.

- Fonsz? - kérdezte csodálkozva a királylány. - Életemben soha nem hallottam még, hogy valaki fonjon. Mire jó az?

- Arra, hogy a lenből fonál legyen, a fonálból meg ruha a te karcsú derekadra.

- És mi az, ami olyan vígan pereg ott előtted?

- Az az orsó. Gyere csak ide, nézd meg közelebbről, ha olyan kíváncsi vagy rá.

A királylány odament, és sorra megnézett, megtapogatott mindent a rokkán: a kerekeket, a guzsalyt, a fonalat, az orsót; de ahogy az orsóhoz ért, olyan ügyetlenül nyúlt hozzá, hogy megszúrta vele az ujját. Abban a pillanatban beteljesedett a réges-régi átok: a királykisasszony lehanyatlott az ágyra, és mélységes mély álomba merült.

És vele együtt álomba merült az egész kastély. A király meg a királyné éppen akkor érkezett haza kíséretével a kocsikázásból; beléptek a csarnokba s ott helyben azonnal elaludtak, és elaludt körülöttük az egész udvari nép. És elszenderültek a lovak az istállóban meg a kutyák az udvaron, a galambok a háztetőn meg a legyek a falon, még a tűzhelyen lobogó tűz is elcsöndesedett és elaludt, a sült nem sistergett tovább a serpenyőben, a víz nem rotyogott tovább a fazékban; a szakács éppen nyakon akarta vágni a szeles kuktát, de a keze megállt a levegőben, s elaludt ő is, a kukta is meg a kisszéken a konyhalány is; elpihent a szél is, és a kastély előtt egyetlen levél sem rebbent többé a fákon.

Körös-körül pedig sűrű vadrózsasövény sarjadt, évről évre magasabbra nőtt, körülfonta és végül úgy befutotta a kastélyt, hogy többé semmi sem látszott belőle, nem látszott még a torony tetején szendergő lobogó sem.

Az országban az öregebbek még jól emlékeztek a királykisasszony keresztelőjére, s ha idegen vetődött az országba, vagy a fiatalabbak faggatták őket a rózsabozót titka felől, mindig elmondták a gonosz boszorkány átkának meg a tizenkettedik javasasszony j óslatának a történetét. Hanem ahogy teltek-múltak az évek, az öregek lassacskán elhaltak, s velük a régi dolgok emlékezete is kiveszett; az apákból nagyapák, a fiúkból apák lettek, s azok már csak annyit tudtak mesélni a fiaiknak, hogy ott, a mögött a járhatatlan bozót mögött egy gyönyörű szép királylány alszik, Csipkerózsika a neve, és talán nem is fog fölébredni soha többé.

Néha, messze földön egy-egy idegen királyfi is meghallotta az alvó Csipkerózsika hírét; fölkerekedett, és megpróbált áthatolni hozzá a sövényen; de a tüskés ágak olyan sűrűn összefonódtak, olyan erősen összekapaszkodtak, mint megannyi egybekulcsolt kéz. Aki közéjük merészkedett, egy ideig vagdosta őket fejszével, baltával, fűrésszel, aztán elfáradt, fönnakadt a tövisek közt, az indák körülölelték, rátekeredtek, megfojtották, s híre-hamva sem volt többé. Így jártak mind egymás után; szomorú sorsuknak messze földön híre kelt, s végül már senki sem akadt, aki megpróbálta volna kiszabadítani vadrózsabörtönéből az alvó Csipkerózsát.

A bozót pedig csak nőtt, növekedett; nem merészkedett a közelébe senki, még a vándormadarak is elkerülték.

Aztán hosszú-hosszú évek után ismét ellátogatott egy királyfi abba az országba. Már akkor senki nem tudta igazában, hogyan támadt, mit is rejt a vadrózsarengeteg; beszéltek ezt is, azt is, különféle mendemondák jártak szájról szájra; a királyfi hiába kérdezősködött, az emberek csak a vállukat vonogatták. Ő azonban nem hagyta annyiban a dolgot, s végül is talált az országban egy igen-igen vén apókát, aki még az öregapjától hallotta valaha gyerekkorában, hogy abban a vadonban van valahol egy kastély, s benne alszik időtlen idők óta, talán már száz esztendeje is a világszép királylány, Csipkerózsa, és vele a szülei, a király meg a k irályné s mind az egész udvaruk.

Akkor a királyfi felsóhajtott, s végül így szólt:

- Ha száz ilyen erdő áll is az utamba, nekivágok, és fölkeltem álmából Csipkerózsát!

A jó öreg hiába tartóztatta, a királyfi nem hallgatott rá, s egy karddal nekiindult a bozótnak. És ahogy ért, és fölemelte a kardját, hogy utat vágjon magának a tüskés indák közt, a sűrű sövény egyszeriben kivirágzott, a bokrok bókolva szétváltak előtte, sértetlenül átengedték, aztán szelíden ismét összeborultak utána. Mert éppen ekkor telt le a száz esztendő, és ez volt az a nap, amelyen föl kellett ébrednie Csipkerózsának.

A királyfi pedig ment a virágos vadonban; egyetlen ág nem tartóztatta fel, egyetlen tüske nem karcolta meg. Belépett a kastély udvarára és körülnézett. A lovak ott feküdtek az istállóban a szalmán, és aludtak; a foltos vizslák és agarak ott hevertek a tornác alatt, és aludtak; és a háztetőn fönt ültek a galambok, fejüket a szárnyuk alá dugták és bóbiskoltak.

Átment az udvaron, és bement a palotába. Odabent aludtak a falon a legyek; a konyhán a szakács még mindig úgy tartotta a kezét, mintha nyakon akarná csapni a kuktát; a konyhalány ott ült a kisszéken, ölében a tyúkkal, amit meg akart kopasztani. A csarnokban ott feküdtek mind az udvari emberek, fent a trónon a király meg a királyné, és mindnyájan aludtak.

A királyfi pedig ment tovább, egyre tovább, végig a palotán, végig a hosszú folyosón, teremről teremre, szobáról szobára a néma, százesztendős csöndben, s itt már nem látott mást, csak egy-egy mozdulatlanul alvó pókot, porlepte, kerek hálója közepén. Végül elért a torony aljába, fölment a csigalépcsőn, benyitott a kis kamrába, és meglátta az ágyon az alvó Csipkerózsát.

Egy pillanatig úgy állt ott, mint akit megbűvöltek, mert a királylány olyan szép volt, amilyet ő még csak elképzelni sem tudott. Nézte, nézte, és moccanni sem mert, mintha attól félne, hogy ha fölébreszti, egyszeriben eltűnik a szeme elől, mint egy tündér. Aztán halkan, lábujjheg yen odament hozzá, térdre ereszkedett az ágya mellett, és megcsókolta.

Ahogy az ajka hozzáért, Csipkerózsa sóhajtott egyet, arca kipirult, szeme fölpattant; mosolyogva nézett a királyfira, úgy kérdezte:

- Ki vagy te?

A királyfi pedig felelte:

- Eljöttem hozzád, hogy fölébresszelek százesztendős álmodból, és megkérjem a kezedet.

Csipkerózsa nem szólt semmit, csak odanyújtotta neki a kezét, és odahajtotta fejét a vállára. Aztán elindultak, kart karba fűzve, végig a lakatlan termeken és szobákon. A pókok fölijedtek, és riadtan menekültek a sötét sarokba. Az öreg tölgyfa ajtó csikor ogva tárult ki előttük. Beléptek a csarnokba. Ott egyszerre fölébredt a király meg a királyné meg az udvari nép; odakint az istállóban fölkeltek fektükből a lovak, megrázták magukat, és nyihogni kezdtek; a tornác alatt fölugrottak a kutyák, farkukat csóválták, és vidáman csaholtak; a háztetőn a galambok kihúzták fejüket a szárnyuk alól, körülnéztek, és nekirepültek a messzi határnak; a falon futkározni kezdtek a legyek, a konyhában a tűzhelyen föllobbant és táncba fogott a láng, a serpenyőben sercegve sül t a pecsenye, a szakács hatalmas nyaklevest adott a kuktának, a szolgáló megdörgölte a szemét, nyújtózott egyet a kisszéken, és tovább kopasztotta a tyúkot.

A királyfi pedig feleségül vette Csipkerózsát, hét országra szóló lakodalmat ültek, és boldogan éltek, míg meg nem haltak.

 

Wilhelm Grimm

 

:-)))

 

 

ikercsillag Creative Commons License 2013.01.03 0 0 607

Nemes Nagy Ágnes 
    Hóesésben  

 

Szakad a hó nagy csomókban,          
veréb mászkál lent a hóban.          
Veréb! Elment az eszed?          
A hóesés betemet.          


Nem is ugrálsz, araszolsz,          
hóesésben vacakolsz.  


 Fölfujtad a tolladat,          
ázott pamutgombolyag.          
Mi kell neked? Fatető!          
Fatető!          
Deszka madár-etető.

 

Regiomontanus Creative Commons License 2013.01.02 0 0 606

:-)))

 

 

„Sárga csikó, csengő rajta,

Vajon hová megyünk rajta?...”

 

„Kertem közepébe

Aranymagot vetek,

Az aranykrajcárból

Aranyfát nevelek...”

 

GHYMES – BENNÜNK VAN A KUTYAVÉR – 2010 – SZARKA GYULA – SZARKA TAMÁS

 

*

 

„... Mesemadár a csodafán

szárnyalni óhajt messzire,

Mesekirály hóka lován

indul a világ végire.

Mesemadár, mesekirály

borul a földnek szélére....”

 

Weöres Sándor

 

*

 

„Tűz élet tüze szent tűz

tűz ébredj szökkenj éledj

 

Tűz élet tüze táplálj

énekeddel élessz éltess

hű hévforrás harsanj tűz...”

 

Lehte Hainsalu – Tandori Dezső forditás

 

*

 

„... Kövek boga,egek ága

úgy szép csak ,ha fiam látja

- kevés pulyát kezem áldja-,

sirni látni nem fogom!...”

 

Szarka Tamás

 

:-)))

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!