Keresés

Részletes keresés

elemző999 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 10223

Egy használható megoldást kitalálni nagy kihívás.

 

Ötleteim vannak, de még nem volt rá időm megvalósítani. 

 

Most a kémény változtatása érdekelt, az van általában a legrosszabb állapotban, kb. 1500000 kémény cserére szorulna nálunk.

Előzmény: KalásziM (10222)
KalásziM Creative Commons License 2017.04.04 0 0 10222

Ha nehezen is , de  a tűztér változtatható.  

Mindig csak negatív irányban !!

Előzmény: elemző999 (10221)
elemző999 Creative Commons License 2017.03.27 0 0 10221

Igazad van a hagyományosnak mondható ellenáramú tömegkályha szerkezet esetében.

 

Itt elég kritikus a tűztér mérete és a berakott fa mennyiségének az öszhangja kiegészítve a huzat jellemzőivel is.

 

A járatos kályhák célkitűzése az hogy az áramló forró füstgázokból a járatban kinyert hőt hasznosítja. Csak ennek sok ellentmondása van mert az égési ciklus kezdeti és befejező szakaszában már csökken a füstgáz hő és növekszik a lerakódás veszélye, és a kéményben különösen veszélyes ez a  folyamat, korom és kátrány rakódhat le.

 

A betáplált levegő hőfoka jelentősen megváltoztatja a tűztér hőmérsékleti viszonyait.

Ez bárki kipróbálhatja forró levegő betáplálásával (hőlégfúvók) használatával.

 

http://www.lincos.co.hu/holegfuvok-legmelegitok-es-hosugarzok?gclid=CjwKEAjw8OLGBRCklJalqKHzjQ0SJACP4BHr1KQZrvgwyEsDOIypTlO_xrffkW-fmxeAJXJ7MdQsDhoC_Erw_wcB

 

Ha a kémény ezt elektromos áram használata nélkül is tudja, igaz kissebb teljesítménnyel, akkor jelentősen javul a helyzet.

 

Ha a kályha szerkezete nem a hagyományos elvet követi hanem képes a keletkezett hőt hasznosítani sokkal szélesebb határok között, - mint hagyományos esetben -, akkor nem a tűztérhez kell alkalmazkodni, oda berakhatsz 50 kiló fát is nincs jelentős eltérés és veszteség. A tűztér anyag pedig kibírhat 1500 C fokot is, tehtá képetlenség túlterhelni.

 

A lényeg a struktúra megváltoztatása, fejlett hőkiemelő és hőtároló végül hősugárző funkciókat kell megvalósítani.

 

A hőtároló rész tömege pedig növelhető és akár szekciónként is bekapcsolható a termelt hő mennyiségéhez igazodba, mondjuk tonnánként.

 

Tehát alap kályha 2 tonna, de még betehetsz másik három tonnát is, csak nem mindig veszed igénybe, (kézi vagy automata kapcsolással) mert akkor kis energia bevitelnél nem fog hatékonyan fűteni a rendszer.

 

A hagyományos kályhák képtelenek dinamikusan viselkedni, a "méretezés" dolga az adott helyhez igazítani a tűzteret és a hőtárolót stb. , de ezt nem lehet változtatni utólag.

 

Előzmény: gaszton42 (10220)
gaszton42 Creative Commons License 2017.03.23 0 0 10220

A tömeggel egyetértek, az enyém ilyen paraméterek mellett 1,9 tonna. Viszont a tűzifa mennyiségének dinamikus nővelésével nem. Ha melegebb van elég napi egszeru begyújtás, nagyobb hideg esetén 2x esetleg kicsit csökkentve az egyszerre felhasznált fa mennyiségét 3x. A fa mennyiségéhez kellalakítani a tűztér méretét, ha több a fa akkor a nagyobb tűz jobban igénybe veheti a t1ztér állagát és a nagyobb hőmennyiséget nemcsak a tőmeg hanem befolyásolja, tehát változatlan felület mellett a hő kissebb hányada hasznosul és több kerül a kéménybe, romlik a hatásfok. A tervezettnél kisseb famennyiség a hőátadás hatásfokát nem de az égés hatásfokát ronthatja mert kissebb lesz a tűztér hőmérséklete.

Előzmény: elemző999 (10219)
elemző999 Creative Commons License 2017.03.22 0 0 10219

Én két tonnát tartok minimálisan elegendőnek. Akkor van lehetőség dinamikusan növelni a tüzifa mennyiséget nagyobb hideg esetében is. 

 

Új játékszer.

 

Kialakult egy speciális kémény típus építésének a lehetősége, ami a jelenleg piacon lévő kémények kiegészítésével építhető meg, a kémény nem változik meg lényegesen, így a bevizsgálása is érvényben marad (nagyon drága egy teljesen új kéményt gyártóként elismertetni).

Két kéményes céggel is van már kapcsolat, kapunk teszt kémény anyagokat.

 

A lényege az, hogy a kéményhasználata közben jelentkező hőveszteséget a szükséges minimálisra lehet csökkenteni és a viszanyert hőt a kályba betáp levegőjének a hőfok növelésére lehet felhasználni, de másra is, pld légfűtés.

 

Nem egyszerű rejtvény egyébként :) 

 

Előzmény: gaszton42 (10217)
einohyl Creative Commons License 2017.03.18 0 0 10218

Stimmel !

Előzmény: gaszton42 (10217)
gaszton42 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 10217

A másik összefüggés a tömeg és teljesítmény vagy az elégetett famennyiség és a kályha tömege között. A különböző tégla anyagok között elég nagy különbség van a hővezetésben, főleg az eltérő sűrűségük miatt, de a hőkapacitás nagyjából azonos, ha nem térfogatra hanem tömegre számoljuk. Mindent összevetve az ajánlott minmális tömeg a hő tárolhatóságának szempontjából kb. 100-120 kg tömeg minden kilogram elégetett száraz fára. A kályhákat általában napi kétszeri tüzelésre méretezik, 3kw-hoz kb 2x 10 kg fa kell, vagyis minimum 1-1,2 tonna tőmeg, de inkább több. Ezt nem lehet bezsúfolni fridzsider méretbe. úgy kell szétosztani a kályhában hogy a hő felvételére és leadására egyaránt elegendő felület legyen.

Előzmény: Beer Monster (10212)
Zöldár Creative Commons License 2017.03.18 0 0 10216

"sűrűbbnek", ehelyett nevezd tömörebbnek.

  Egy téglánál egyébként több fizakai paramétert is előírnak annak minőségi jellemzőjére.

   Így pl. a

 nyomószillárságot,

 térfogastsúlyt,

hőállóságot

 stb.

 

  Korábban  egy  sima kisméretű    égetett agyagtégla olyan 3  - 3, 4 kg volt, a samott pedig  legalább 4kg.

Előzmény: feeder8 (10215)
feeder8 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 10215

Sziasztok!

 

Rájöttem, hogy még a téglaválasztás sem olyan egyszerű kérdés a külső köpenyhez..:(

A környékünkön főleg Porotherm kisméretű vagy Baranyai kisméretű téglát lehet kapni.

Egy helyen találtam az általatok tanácsolt kanizsai téglát, de abból meg két típus volt: EUR válogatott 215Ft/db és I.osztályú tömör km 89Ft/db.

 

(a Kanizsai válogatott ránézésre sokkal "sűrűbbnek", homogénebbnek tűnt, szinte klinker tégla minőségű volt, mondjuk ennyi pénzért már klinkert is lehet nézni... )

 

Fotó:

 

- Segítsetek lszi:

Ti melyik típusú téglát használjátok/javasoljátok a fentiek közül külső köpenyhez?

(protoherm km, Baranya km, Kanizsai válogatott vagy  Kanizsai I.O sima km?)

 

Illetve egy kérdésem lenne még:

 

A külső köpenyt szeretném még esztétikai okok miatt 3-4cm-es kőlappal burkolni. Viszont így félek, hogy túl vastag lesz a köpeny és nem fog megfelelően átmelegedni.

 

Melyik "szendvics szerkezetet" találnátok alkalmasabbnak?:

 

A:  samott bélelés (2cm) + fektetett pl Kanizsai tégla (12,5cm) + kőburkolat (4cm) = 18,5cm --> (? ez nem sok már?? Át fog ez kellően melegedni?)

 

B:  nincs bélelés (0cm) + fektetett pl Kanizsai tégla (12,5cm) + kőburkolat (4cm) = 16,5cm --> (? Ez tetszene, de nem tudom, hogy bélelés nélkül mennyire megbízható? repedések, légtömörség stb..)

 

C:  samott bélelés (3cm) + élére állított pl Kanizsai tégla (6cm) + kőburkolat (4cm) = 13cm --> (? ez meg elég kevésnek tűnik, de a 3cm samott bélelés talán már megvédheti a vékonyabb téglaköpenyt a hőterheléstől...)

 

Köszönöm előre is a segítségeteket.

 

 

sancibácsi Creative Commons License 2017.03.17 0 0 10214

Így van. Egy fridzsider méretű 'tömegkályha' gyakorlatilag, ha lehetne is olyat/akkorát: vicc kategória egy üvegházba/f.sátorba.

A nullához közelít. (Nem Celsius, hanem Kwó :-)

Előzmény: Beer Monster (10212)
gaszton42 Creative Commons License 2017.03.15 0 0 10213

A teljesítmény és a méret között a tömegkályhánál egyértelmű összefüggés van, 3kw az kb 6m2 sugárzó felület, kb ekkora "frizsiderrel" kell számolni hogy legyen mi tarolja es adja le a hot. nekem epites alatt van egy toronyszeru 71x83 cm alapteruletu de 235 cm magas, fal melle epitett, 3 oldal adja le a hot, hasonlo teljesitmennyel.

Előzmény: Beer Monster (10212)
Beer Monster Creative Commons License 2017.03.10 0 0 10212

Tulajdonképpen mehetnék ez alá is, nem annyira létkérdés mindenhol a fagymentesség sem, 3kW-tal is nagyjából elégedett lennék. Inkább ebből a padkából lesz nálam probléma. Ha a térfoglalást nézem, például akkora méretben, mint mondjuk egy közepes fizsider térfogata mit tudnék kivitelezni?

vberko Creative Commons License 2017.03.10 0 0 10211

Amennyiben pontosak a méréseid akkor a szükséges famennyiség valóban nem 15-20 kg ...  inkáb 25-30 kg.

 

Előzmény: Beer Monster (10209)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.03.09 0 0 10210

Üdv T

 

Ha a gallyat körfűrésszel aprítod a vastagságával egyező hosszban és kevered a különböző válaszékokat -nem torlódik fel.

Persze ehhez a fűtőanyagot tartályban kell elhelyezni ,amúgy mail ment.

Előzmény: Beer Monster (10209)
Beer Monster Creative Commons License 2017.03.08 0 0 10209

Keményfa és puhafa van, van gally is, de többnyire a fából szokott lenni elég.

A hőigényt megmértem úgy, hogy termosztátos olajradiátorral 105 kWh/nap volt a leghidegebb időszakban. Ebből 4,5 kW adódik fűtőteljesítményre.

Előzmény: vberko (10205)
vberko Creative Commons License 2017.03.08 0 0 10208

"És szerintem nem kell 15-20 kiló fa naponta"

Ezt a hőigény határozza meg.

 

"amiknek csak egy keret kell hogy álljanak kb függőlegesen, ne boruljanak el, a többit megoldja a gravitáció"

Elméletben. A gyakorlat azt mutatja, hogy ott kell lenni, piszkálni igazítani és után tölteni.

 

"És még nem is beszéltünk az égési hatásfokról, ami szerintem kevés kályhába van olyan jó, mint a rakétakályhába."

A jó égéshatásfokot sok tűztér tudja. Nem a rakéta kiváltsága.

 

"Ja, és még ott van a batchbox-os rakétakályha, amit nem kell etetni, de nem tudom ha annak is olyan tökéletes az égése mint a klasszikusnak"

Összességében még jobb is. Ezt nem kell pakolgatni, de ennek is elég kicsi a tűztere a klasszikus tömegkályhákhoz képest legalábbis.

 

"A batch box-os rakétakályhának van bypass váltója, vagyis ameddig begyúl, egyenesen a kéménybe engedi a füstöt, utánna váltja át és a fűtött padkába engedi."

Ez bármely kályhában alkalmazható.

 

 

 

Előzmény: KunBBéla (10206)
KunBBéla Creative Commons License 2017.03.07 0 0 10207

Mai begyújtás, remélem lassan nem fog kelleni már begyújtani, de ameddig 0 fok körül van éjjel, addig biza kell:

https://www.youtube.com/watch?v=c2ocHgYsKdc&feature=youtu.be

 

Előzmény: KunBBéla (10206)
KunBBéla Creative Commons License 2017.03.07 0 0 10206

Az a helyzet, hogy egy tömegkályhához csak az anyag 150000-200000 forint, olcsóbb ha kerül bontott tégla meg samott. És még hol a munkadíj??!!

A rakétakályhának is van tömege, csak nem tégla, ott a hosszú fűtött padka a tömeg ami csupa homok, kő meg agyag, ezért kerül sokkal kevesebbe.

És szerintem nem kell 15-20 kiló fa naponta. Meg az önetetést is meg lehet oldani sokféleképpen. A rakétakályha a legjobban szereti a vékony fát, azaz lehet benne égetni hosszú, vékony ágakat, amiknek csak egy keret kell hogy álljanak kb függőlegesen, ne boruljanak el, a többit megoldja a gravitáció.

És még nem is beszéltünk az égési hatásfokról, ami szerintem kevés kályhába van olyan jó, mint a rakétakályhába. És az egész kályha hatásfokát a fűtött padka hossza szabájozza, mivel az minél hosszabb(ésszerü határokon belül), annál kevesebb meleg megy ki a kéményen.

Nekem ilyen van, de ezt nem fűtni hanem húst, halat sütni használom: https://www.youtube.com/watch?v=omHhuxUbDbU&feature=youtu.be

Ja, és még ott van a batchbox-os rakétakályha, amit nem kell etetni, de nem tudom ha annak is olyan tökéletes az égése mint a klasszikusnak: https://www.youtube.com/watch?v=Ls_eqNB6d0Y

 

A batch box-os rakétakályhának van bypass váltója, vagyis ameddig begyúl, egyenesen a kéménybe engedi a füstöt, utánna váltja át és a fűtött padkába engedi.

Előzmény: vberko (10205)
vberko Creative Commons License 2017.03.07 0 0 10205

Néhány fontos kérdés:

- mid van ? mivel tudsz olcsón fűteni ? (Szalma, keményfa, Gallyfa, stb)

- Mekkora fóliát akarsz milyen hőfokon tartani milyen kinti hőmérséklet mellett ? -> hőigény

 

Amíg ezek nincsenek meg addig csak a levegőbe pufogtatás van.

 

A tömegkályha költségét a tömege adja :)

 

A klasszikus rakéta ellen szól, hogy a szükséges famennyiséget  egy kb 20x20 -as lukban kell elégetni ...

Napi 15-20kg fa esetén azért az nem piskóta.

 

Előzmény: Beer Monster (10202)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.03.06 0 0 10204

Inkább kemencében gondolkodjál !

Egyszerűbb !

Előzmény: Beer Monster (10197)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.03.06 0 0 10203

Olcsón nem.

Csak olcsóbban, ha nem fizetsz érte.

De nagyságrendileg olcsóbb a rakéta.

Előzmény: Beer Monster (10202)
Beer Monster Creative Commons License 2017.03.06 0 0 10202

Köszönöm az iránymutatást. Azért gondolkodtam a tömegkályhában (amellett, hogy a rakétást nem ismertem :) mert azt szeretném elérni, hogy napjában csak egyszer kelljen begyújtani, legyen annyi hőtartása.
A másik, hogy később a melléképületbe is tervezek tenni egyet, és tapasztalatgyűjtésnek hasznos lenne.


Mi adja ki a tömegkályha nagy költségét? Olcsón, esetleg házilag nem lehet kihozni?

sancibácsi Creative Commons License 2017.03.06 0 0 10201

Jobbnak latom ezt a raketas megoldast en is.

Egy tomegkalyha tul draga lenne egy folia satorba.

 

A raketanal egyebkent (visszaterve a kerdesedre) meg kell inditani az aramlast.

Ezt ovatosan kis faval a tuzter hatso reszeben.

Ha mar megindul akkor nem fustol vissza.

Előzmény: Beer Monster (10200)
Beer Monster Creative Commons License 2017.03.05 0 0 10200

Megnéztem a videot és kerestem képeket meg leírást is a konstrukcióról, mert eddig nem ismertem. Viszont egy valamit nem találtam meg, ami pedig pont a működési lényege lehet. Hogy miért nem fordítva indul meg egy ilyen rendszerben az áramlás. És ez ebben a videóban lévő konctrukciónál a legeklatánsabb, mitől indul meg oldalra a láng és nem inkább felfele gravitációsan az adagolónyílás felé?

Előzmény: KunBBéla (10199)
KunBBéla Creative Commons License 2017.03.05 0 0 10199

Szia!

Szerintem is a rakétakályha lenne a legjobb megoldás.

Itt van egy videó egy egyszerű épitésről ami pont egy melegházba kerül:

https://www.youtube.com/watch?v=qJeesxSZ4jM&list=PL0Hgwktz2Gxa4cmy_Xe-ef7wqzGnzio1n&index=17

Előzmény: Beer Monster (10197)
gaszton42 Creative Commons License 2017.03.05 0 0 10198

Szerintem valami egyszerűbb de hatékony szerkezet kellene neked inkább, egy rakétakályha például jóval olcsóbban megoldható, sok anyag van az interneten az építéséről.

Előzmény: Beer Monster (10197)
Beer Monster Creative Commons License 2017.03.01 0 0 10197

Sziasztok,

A fóliasátrat szeretném fagymentesíteni, az lett a konklúzió, hogy egy kisebb tömegkályha lenne a célszerű, de nem találok olyan szerkezeti vázlatot, ami segítene.
Tudnátok a struktúrákról lelhető szakirodalmat, és van esély rá, hogy saját magam meg tudom építeni?

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.03.01 0 0 10196

 Milyen gyártmányú kályhában volt egykor az az anyag ?

Előzmény: doca (10195)
doca Creative Commons License 2017.02.28 0 0 10195

80 db, hőtárolós vill. káhyha samott téglától egyezség alapján megválok.

Telefonon vagyok elérhető: vodafone 3154913

laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.25 0 0 10194

Nyár elejére tervez Sancibácsi. Bp környéke, vagy D.túl.

Nála kellene érdeklődni. Én megyek :)

Előzmény: feeder8 (10192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!