Keresés

Részletes keresés

Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10532

Nekünk még sok van a fán, belilultak és a rigókkal együtt esszük, vagy elajándékozom.

Napi 20-35szem.

Sőt reggel mivel nem ették meg bedugtam lefagyasztani már nem csinálok dzsemet.

Előzmény: PathosVerdesIII (10530)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10531

No, én ezt hívom ásózásnak.

Ilyent kaptam én is x évtizede és így szaporítottam én is.

Viszont idén próbálkoztam, amit ajánlottatok hogy földdel takartam be a lehúzott ágakat.

Ezeket már ki is telepítettem a levelek lehulltak, de a végeken az ág rügy szép zöld.

Tavasszal válik el hogy kihajtanak-e.

A Krk-ról hozott lila füge fás darabja levelezik, viszont a sárga/zöldes fajtán csak az ág rügy zöld.

Most a lakásban vannak.

Előzmény: 55judit (10526)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10530

Én is ma ettem meg az utolsó ujjs óriást, végre nem hasadt szét és édes finom különleges íze volt, sárgadinnye, málna, karamellt éreztem benne.

Előzmény: zakkwylde873 (10529)
zakkwylde873 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10529

3. hullam, utolso fugek az idenyben, ujjas orias.

kicsiakert Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10528

Köszönjük Gábor, nagyon szemléletes volt a fotókkal kiegészítve.

Előzmény: Gaboturbo (10527)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.10.15 0 1 10527

Szervusztok,

Igen, csehrigo kérdésére is válaszolva írom, hogy a fás dugványozásaim különböző módjait és idejét ez vált be legjobban. Régebben már írtam itt erről a fórumon a Nyár végén amikor sok nyári dugványom kirothadt. Ezek viszont szépen működtek végig. A neten is és Jeszenszky Árpád könvében is olvastam erről a vermeléses módszerről mivel én is a legnagyobb téli fagyokban jutottam dugványnak való galjakhoz. Ahogyan kicsiakert Endre is írta kinn a kertben ástam olyan mély gödröt, hogy a lehelyezett dugvány anyag felett bő ásónyom tala (itt ez homok) legyen.

A nedvesség is meg volt oldva. Úgy olvastam, hogy Április végén kell felvenni ezeket és pl. vödörbe dugványozni. Ekkor már kezd melegedni a talaj és a keringés megindul a kis eltett galjacskákban is. Május 2-án ültettem őket vödörbe.

Így néztek ki Április utolsó napján már zöldülő rügyekkel.

Egy-két hét mulva a hűtőgép tetején fólia "búra" alatt így.

Egy hónap múlva már erős lombozattal.

Átültetés után a cserepekben.

És most Ősz derekán.

Előzmény: kicsiakert (10511)
55judit Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10526

Gáborka egész szépen bele jött már a minőség ellenőrzésbe. :)

 

Amit vittél az nem dugvány volt. A "bokrom" tövéről vettem el kis gyökérrel. Úgy vigyázz rá, annak meg kell maradnia. 

Rendben, jelezzél. :)

Előzmény: Gaboturbo (10525)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10525

Szia Judit,

Nem is gondoltam, hogy ilyen szép és ilyen aszalódós lesz a termése.

Nálam is jól tartja magát a kis "ifjonc" dugvány. Még zöld a levele is. Szoktam napoztatni és locsolgatni míg ilyen jó idők vannak , éjszakára beteszem a terasz alá a többi "ovis"  füge társaságába.

Most hétvégén a kisfiam talált a Kőhegyin egy barna puha szemet amit jóízűen el is fogyasztott . Azt mondta édes volt.

Majd jelzem, ha megyek felétek.

Előzmény: 55judit (10524)
55judit Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10524

Beérett az utolsó szem szivar fügém.

Jó fajtának mutatkozik. Tavaly 1 kb 1.5m-es szál volt. Tavaszra több mint felével visszafagyott. Hozott néhány kis ágat, és 8 szem másodtermést amit be is érlelt. Elég jó ízük volt, de az utolsó, amit hagytam megaszalódni, rendkívül finom:

 

helgaanyu Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10523

Írtam !

Előzmény: diospyros (10518)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10522

Mások bátrabban használják a hipót, mint amit én javasoltam. Itt egy dísznövény mikroszaporításánál említik. (3.3 fejezet)

Ha a mag csírázási képességeit nem rontja, akkor a növényi szár gyökereztetési arányára sem lesz kedvezőtlen hatással.

Ha fenntartásaid vannak vele szemben, akkor természetesen ne használd, mint ahogy én sem használok hipót. Amióta perlitet használok, azóta gyakorlatilag megszűnt 

a gyökereztetés közbeni rothadás. Mivel nincs mindenkinél otthon gombaölőszer, ezért ajánlottam alternatív megoldásként ezt a közönséges háztartási szert.

 

Más: A fügeligettel kapcsolatos ügyön rajta vagyok, de sajnos a professzor úr elfoglaltságai miatt csúszik a látogatás. Ezt borzasztóan sajnálom, mert ha bejön a hideg, akkor gyakorlatilag nem lesz mit megnézni. Jelenetkezem, amint tudok valamit.

Előzmény: diospyros (10519)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10521
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10520

Természetesen nem tömény hipót, hanem hipós vizet vizet gondoltam. 1 liter vízbe 0,5-1.0 dl hipót tegyél. Van, aki enyhe (kb. 3-5% közötti) töménységű hidrogén-peroxidot használ erre a célra, de a gombaölő szerek a gyártó által ajánlott hígításban is megfelelők. A rövid behatás a gally felszínén levő spórák aktivitását csökkenti, de nem tesz kárt a növényi szárban. Utána esetleg egy vizes öblítést alkalmazhatsz.

Előzmény: diospyros (10519)
diospyros Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10519

tényleg friss, mai! :) köszönjük.

a hypós vízben törölgetés/áztatás nem öli meg az ágat?

(pontosabban: nem csökkenti a tavaszi eredést?)

Előzmény: kicsiakert (10516)
diospyros Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10518

nem kaptam meg.

a www.kartyanaptar.org oldalon lévő címre ment a levél?

az info@... lehet nem műxik, a gmail-es az jóó!

(kapcsolat menüpont)

Előzmény: helgaanyu (10484)
helgaanyu Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10517

Hát ez csak erősíti azt a szándékomat hogy fügét telepítsek arra a fél ha területre.

Előzmény: kicsiakert (10516)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.13 0 1 10516

Fügét (is) érintő friss hír. Ha valaki még nem ismeri a hír alanyát (Miklós Ákos Mártont), akkor érdemes egy kicsit utána olvasni. Izgalmas munkásságot tud maga mögött fiatal kora ellenére. 200-nál több fajta füge tulajdonosa, mellette a kivi, és a cikkben is említett sok-sok ritkaság.

Aki eljött a Badella fórumtárs által a múlt hétre beharangozott kertbarát találkozóra, az személyesen is találkozhatott vele. Remek előadást tartott a "Mérsékelten fagytűrő déligyümölcsök" témakörben.

Innen is további sok sikert neki!

Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10515

Bocsi.

Hány évesek a fügéid, amik elfagynak/tak a jelenlegi lakó helyeden?

"el kell találni, hogy jókor takarjam ki, és akkor tavasszal még mindig lefagyhat,"- ilyenkor már csak az ágak vége fagy el mint az idén.

Viszont lett bőséges első termésem és másod termésem is. 

Előzmény: CBNora (10504)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10514

Köszi.

Úgy látszik elbambultam.

Előzmény: 55judit (10505)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.13 0 1 10513

Még egy kiegészítés: Megfontolandó, hogy esetleg a nedvesítést gombaölőszeres vízzel végezd, vagy az ágakat elvermelés előtt ilyen vízben áztasd 1-2 órát.

Előzmény: kicsiakert (10511)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10512

Minden kívánságod ilyen gyorsan teljesüljön! :-)

Előzmény: 666Forester (10510)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.13 0 1 10511

Vermelés:

1.Fagymentes hűvös helyen, nyirkos (nem vizes, hanem enyhén nedves!!!!!) homokba elásod, teljes terjedelmével betakarod homokkal. Tél végén előveszed és elkezded a gyökereztetést...vagy

2. Szabadban ásol egy mély gödröt (lehetőleg a fagyhatár alá, a vesszőket elfektetve az aljára helyezed, homokkal betakarod, a területet megjelölöd, tél végén kiásod és elkezded a gyökereztetést.(Rossz vízelvezetésű talajban nem működik.)

3.A gallyakat enyhén hypós, vagy egyéb fertőtlenítős vízzel megmosod, majd leöblíted. enyhén nedves papírtörlőbe betekered, zacskóba zárod, és a hűtőszekrény (nem a fagyasztó) leghűvösebb rekeszébe teszed. Hetente előveszed, ha penészedést látsz, akkor a művelet megismételve újabb egy hétre visszateszed.....Azért írtam ezt a macerásabb megoldást is, mert nem ismerem a lehetőségeidet.

4. Tegnap mesélte nekem Gaboturbo, hogy ő a vesszőket egyszerűen csak kb. 2 arasz mélységben elásta a kertbe, és simán átvészelték a telet.

 

A "verem" az elektromosság előtti időszak zseniális találmánya volt. Ideális feltételeket biztosított a zöldségek, gyümölcsök (máshol a jég) eltartására. Kellően mély gödröt ástak, melynek a falát növényi szárakkal támasztották meg, ami egyben szigetelést is biztosított. A verem tetejét vízzáró anyaggal takarták, erős hőszigeteléssel (pl kukoricaszár) látták el.

A verem alján ládákban nyirkos homok volt, amibe pl. a répát tették, ami így megőrizte a frissességét a tél végéig. De a görögdinnye is sokáig elállt, csak azt szalmával kibélelt ládába tették, és a héját oltott mésszel lekenték tartósítás céljából. Így a hó alól is "friss" zöldség, gyümölcs került az asztalra.

Előzmény: csehrigo (10509)
666Forester Creative Commons License 2018.10.13 0 0 10510

Erről a téli vermelésről írhatna valaki egy részletesebb leírást (nem volt még erről részletesen szó a fórumon !) engem is érdekelne mert inkább most vágnék ágakat mint a téli fagyok után amikorra lehet az összes füge tövig fagy az országban :)

csehrigo Creative Commons License 2018.10.12 0 0 10509

a gyökereztetéssel meg fogok próbálkozni,de nem tudom, hogy kell jól elvermelni.

Nem fog kiszáradni? 

Ha a pince túl nedves az nem baj? gőzöm sincs, hogy kell ezt csinálni.

Előzmény: kicsiakert (10508)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.12 0 1 10508

Szervusz!

 

Én még mindig sikerrel gyökereztetek. Kicsit kényesebb lesz így a növény télen. Mostanában is tettem cserépbe már meggyökeresedett növényeket, és még ma is tettem perlibe friss ágakat. Most már lassabb lesz a gyökerezés, jobban oda kell figyelni a gyökereztető közeg átszellőzésére, hogy ne rohadjon be a vessző. Kötött talajt semmiképpen ne használj, homokot is kérgekkel tedd szellősebbé, durvább anyagokkal fellazítva, de legjobb a perlit.

Október végétől már én is "elvermelem" majd télire a megszedett vesszőket. Mivel azt írtad, hogy "kaptam néhány fügevesszőt", ezért azt javaslom, hogy válaszd ketté a vesszőket. Egy részét gyökereztesd most, a másik felét hűvös, enyhén nyirkos homokba tedd el, és majd tél vége felé gyökereztesd. Ezzel a módszerrel valamelyik biztosan sikeres lesz.

Előzmény: csehrigo (10506)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.12 0 0 10507

Körtével összefőzve ! Tudom ajánlani !

Előzmény: PathosVerdesIII (10386)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.12 0 0 10506

Sziasztok

 

Most kaptam néhány fügevesszőt.

Szerintetek ilyenkor még meg lehet a dugványozással próbálkozni ? Meggyökeresedhetnek még?

Elég hozzá kb 15 fok? Ha sikerül akkor, hogy tudom őket teleltetni? Fel tudnak még készülni a télre, bírni fogják a friss gyökerek a kb. 0 fokot?

 

Láttam, hogy másnak sikerült : helgaanyu 

55judit Creative Commons License 2018.10.11 0 0 10505

Ha a hozzászólás linkjét rakod be a száma helyett, nem kell keresgélni másoknak. :)

Előzmény: Zsanna68 (10503)
CBNora Creative Commons License 2018.10.11 0 0 10504

Persze, akár fóliasátrat is rakhatok fölé.

Kérdés, kinek mennyi energiaráfordítást ér meg az ügy. Nekem ez már túl lenne az ésszerűség határán. Ha fordított arányok lennének, és 20 évből kétszer fagyna csak le, akkor ültetnék.

Tök egyszerűen hangzik ez a takargatás, de kell hozzá anyag (nekem pl. nincs kukoricaszáram), el kell találni, hogy jókor takarjam ki, és akkor tavasszal még mindig lefagyhat, ahogy pl. a dió és eperfa is le szokott.

A -huszonfokokat másfél m magasan szoktuk mérni.

No de mi tényleg nagyon rossz fekvésű helyen lakunk. Az egészben az a lényeg, hogy van értelme egy területről adatokat gyűjteni, önmagában a beépítettség még nem garancia a sikerre.

Előzmény: Zsanna68 (10502)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.11 0 0 10503

10462h.sz kép

Nálunk is bőséges a másod termés, de nem olyan édes.

Ezért van egy öreg lábos, aminek néha alá gyújtva, rotyog a napi szedés ami kb 25-35 szem.

Fél-egy centi csíkokra vágva kis vizet alá téve és ízlés szerint kis cukorral.

Aki arra járkál kikanalazgat belőle és elfogy.

 

Előzmény: 666Forester (10501)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!