Keresés

Részletes keresés

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40790

Bocs, most látom, hogy barackfád/kajszid nincs, akkor igazából felesleges még a Chorus! Holnap csak Cuproxat mindenre, ha csak nem virágzik már a szilva, de azt kétlem. 
Egyébként csak zárójelben jegyzem meg, kérdés, hogy milyen betegségre hajlamosak a fáid, milyen fajták... lehet pl monilia ellenálló szilvád vagy meggyed van. Mikor szokott virágozni egymáshoz képest a szilva és a meggy, lehet tudod fújni őket egyszerre a Chorussal. Almatermésű fáid milyen betegséget szoktak elkapni, lehet nem is kell a Chorus, vagy csak Score kell, vagy egyik sem, vagy mindkettő…

Kevés az infó.

Előzmény: lala1961 (40786)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40789

Üdv!

 

Kollégák sok mindent leírtak, érdemes megfogadni a tanácsaikat. Első körben azzal kezd, hogy mindhárom szernek elolvasod a leírását, és neten olvasgass kicsit...

 

- Cuproxat elsősorban lemosónak használandó, de ez az egyik réz tartalmú szer, amit vegetációban is lehet használni. Keverni nem kellene szerintem semmivel. Almára, körtére, birsre még valószínűleg fújható. Csonthéjasokra inkább megelőzésképp fújd, amikor még csak bimbósak.

- Mospilant még szerintem se fújj semmiképp, teljesen felesleges. Nekem ilyenkor maximum az épp kihajtó ribizli leveleken vannak tetvek, de ezért mindenre Mospilant fújni... hát nem lenne jó... Én szilva virágzás végén szoktam először fújni vele (jó esetben április eleje-közepe, de idén előbb lesz 2 héttel biztos). Akkor kell is, megjelennek már a tetvek, szilvadarázs, egyéb kártevők. Majd később még egy, májusban, és én az évre ezzel le szoktam tudni a Mospilant. Virágzó fára/bokorra, stb-re soha ne fújj Mospilant, még "méhkímélő" technológiával sem. (Ez a szer március 31-ig szabadforgalmú.)


- Chorus, ami virágzik arra szükséges most. de igazából rosszat nem teszel vele, ha megy a többire is, főleg ami közel van a virágzáshoz. Viszont ami később virágzik, azoknál, ha biztosra akarsz menni, mindenképp szükséges újra fújni.

 

Holnap én a helyedben az almatermésűekre fújnék Cuproxatot, majd külön bekeverve a csonthéjasokra Chorust.

 

 

 

 

Előzmény: lala1961 (40786)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40788

A Chorus-t a virágok 10%-ának kinyílásáig egyik kultúrában se vedd elő!

A felsorolt fajták különböző időpontokban virágoznak, tehát többször kell majd nekifutni.

Amikor a fa teljes virágzásban van, akkor ismét permetezzél Chorus-sal, vagy valamilyen monilia elleni felszívódó szerrel.

Az almában és körtében szükség lesz Chorus mellett vagy inkább után a Score (Alfa Solo) permetezésre.

Szilvában virágzás előtt lehet használni a Cuproxat-ot normál  vegetációs dózisával, amennyiben egy levéllyukacsosodásra hajlamos fajta, erről írtam korábban, de be kell fejezni fehérbimbós állapotig! A szer engedélye elvben (!) lehetővé teszi a virágzás kezdetéig történő használatát, de ezt inkább ne kockáztassuk!

A szilvában a virágzás végén, amikor elkezdődik a szirmok hullása, célszerű Mospilannal permetezni a poloskaszagú szilvadarázs kártétele ellen.

Előzmény: lala1961 (40786)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 2 40787

Cuproxat réz hatóanyagú készítmény. A kajszi szerintem minimum virágzás kezdeti szakaszában, vagy fehérbimbós állapotban van. A réz ilyenkor már károsítja a virágokat! A rézzel-kénnel permetezést fehérbimbós állapotig be kell fejezni!

A Cuproxat-ot majd vegetációban érdemes elővenni, de sejtésem szerint akkor sem kajsziban. Nincsenek "Jolly Jokerek" a növényvédelemben...

 

A Mospilan pedig különösen kényes dolog. II. kategóriájú szer lett, tehát a beszerzése legálisan már csak minimum alapfokú növényvédelmi vizsgával (zöld könyv) lehetséges. Pazarolni nem célszerű.

Másodszor amit a fórumtárs írt, az is nagyon igaz, ilyenkor kajsziban nincs kártevő amire kellene, vagy akár érdemes lenne fújni.

Harmadszor évente csak kétszer szabad használni egy adott kultúrában. Sajnos már így is vannak jelei, hogy rezisztencia kezd kialakulni rá a kártevőkben. A kijuttatások számának növelésével (főleg a 2 felett) a rezisztencia kialakulását sietteted. Ez Neked se lesz jó, de nekünk sem, mert már nincs más hasonló neonikotinoid rovarölő! Ha van Neked belőle (és ráutaló magatartásod szerint van), akkor azt a két lehetőséget akkor és ott használd, amikor és ami ellen van értelme!

 

Kicsit most leszúrlak:

Szívesen segítünk bárkinek, ha kérdése van és tudunk is rá válaszolni, de mind a Cuproxat, mind a Mospilan használati utasításában benne vannak azok a szabályok amiket nem olvastál el és amiket imént leírtam (kibővítettem némi magyarázattal)! Ez a fórum nem arról szólna, hogy ezt helyettesítse.

Legyen ez tanulság! A növényvédőszer gyógyszer, aminek az alkalmazása nem ész nélkül történik.

Előzmény: lala1961 (40784)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40786

Üdv ! Annyi hozzátartozik még a dologhoz ,hogy van szilva,alma,birs, körte és meggy fám is ! Ott/ezekhez lenne valami feladat mostanában/holnap !:-D

Előzmény: öreg_néne_b (40785)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40785

Nincs a kajszinak olyan rovarkártevője, ami ellen most permetezni kellene.

Előzmény: lala1961 (40784)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40784

Üdv ! Hát a kajszit monilia ellen ,de gondoltam hogy rovarölővel is elébe mennék a dolgoknak ! :-) Cuproxat meg joly-jokernek olvastam ,de hát ezek kombinálása az már nekem magas ! :-) Nem szeretném minden 1-es szert külön kipermetezni ha egy mód van rá! :-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40783)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 4 40783

Ha csak monilia ellen mesz, akkor semmivel!

Kulonosen Mospilan-nal nem!

De jo lenne ilyenkor, ha odairnatok mit es mi ellen gondoltok permetezni?!

 

Mert ez igy.... Ismered ezt a szakkallas parbeszedet?

" - Mennyi?

- 30!

- Mi 30?

- Mi mennyi?"

 

😉

Előzmény: lala1961 (40782)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 -1 0 40782

Üdv ! Chorussal holnap biztosan permetezek ,de keverhetem(jem) valamivel még !? Van itthon mospiolan + cuproxat fw -m ! :-) Hozzáértők, előre megköszönve várom válaszaitokat!:-)

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40781

Szilva esetében különösen a levéllyukacsosodásra érzékenyebb fajtákat még virágzás előtt érdemes rézzel permetezni akkor is, ha már zöldbimbós állapotban vannak. Ha már a virágszirom kifehérlik, akkor nem!

Az ajánlott dózis legfeljebb a normál vegetációban alkalmazott, nem a lemosó!

 

Korábban használtuk még ilyenkor a Mirage felszívódó szert is, ami egyben monilia ellen is jó, de évekkel ezelőtt megszűnt az engedélye csonthéjasokban.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40780

Bocsánat, hogy beleszólok a beszélgetésetekbe, de Kavicsos lemosózással mindent megvédek módszere tafrina esetében nem logikus.

 

Lemosózok n+1-szer, ez rendben.

Utána már nem kell tafrina ellen védekezni: ez nincs rendben, vagy inkább lutri.

Amikor a tafrinának látható tünetei vannak, akkor már késő. A Score-nak (Alfa Solo-nak) tafrina esetében nincs kuratív hatása, az a lisztharmatra vonatkozik.

Szóval a tafrinát megelőzni kell, ebben van csak teljes egyetértés, a módjában már csak részleges.

A gomba spórák nem csak helyben teremnek, még akár a beporzó rovarok és a szél is hordhatják fáról-fára. Azaz van benne némi kockázat, amikor a lemosózás után hátradőlünk, hogy mindent megtettünk, baj már nem lehet! Sőt közismert, hogy a tafrina spórák hűvös időben aktivizálódnak, a fertőzésveszély egészen 15 oC hőmérsékletig fennáll. Védekezés szükséges akár április közepéig-végéig.

Ha tehát valaki rám hallgat esetleg, akkor egérfüles állapotban nem mulasztja el a gombaölő szerrel védekezést tafrina ellen!

 

De mindenki azt csinál a saját kertjében, amit akar.

 

Moníliáról is valamit.

Most csámcsog a monília, az éjjeli nedves-párás néhány oC-os időjárás kedvez neki. Ma -legalábbis az ország közepén- nem előjeleznek már esőt, aki tud az menjen a kertbe permetezni felszívódó gombaölő szerrel. Holnap-holnapután jobb idő lesz, ismét jönnek a méhek beporozni, a virágzás is folytatódik. Ezután megint esősebb időszak jön, napokig nem lesz alkalmas idő a védekezésre!

Előzmény: lukacs89 (40777)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40779

Az április fog még meglepetéseket okozni szerintem !

Előzmény: lukacs89 (40778)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40778

Joganta szilvához még: kicsit korán virágzik. Tavaly 1,5-2 héttel már követte a kajszit. De most is már látni itt-ott a fehér bimbókat, bár ez egy különleges év... Szóval elfagyásra is meg van az esély bőven. Ezért először azt hittem tavaly, hogy elfagyott, majd rájöttem, hogy monília (virágok nagy része bebarnult). Virágzás után egyből fújni kell rá a Mospilant (+Topast), tetvek (tavalyelőtt a lombjának minimum a felét összerondították) és szilvadarázs ellen (fehér lapokat is ki szoktam rakni). Molyok ellen tavaly kiraktam szilvamoly csapdát, egész sokat összegyűjtött. Szóval érdemes befektetni egybe. 

 

Tavaly óta vezetek a permetezésről, stb-ről egy listát. Tavaly így virágoztak a fáim:

 

- Gönci: március 18-28. Most 15 nappal kezdte előbb (március 3, kislányom szülinapján), de most lehet pár nappal kicsit elhúzódóbb lesz a virágzás és nem csak 10 nap lesz. 

- Flavortop és Redhaven barackok: tavaly pár nappal később csak, mint a Gönci. Most egy kicsit későbbre vannak, még nem nyíltak ki, de már nagyon ott vannak a startvonalnál. 

- Joganta: március 25-től április 10-ig virágzott tavaly. Mondjuk lehet most sem fog sokkal előbb, jövő hét végefelé is mondanak egy lehűlést. 

Előzmény: lukacs89 (40777)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40777

Értem mire akarsz kilyukadni, és el is hiszem, hogy legoptimálisabb úgy lenne védekezni a lemosóval, amikor éppen aktuális egy adott betegség. Ahogy jól rémlik pl. írtad is, hogy te megelőzted a tafrinát lemosóval, és nem is kellett score-t fújni. De ezt az emberek többsége idő, pénz hiányában, vagy csak lustaságból, vagy mert nem akar 1,5-2 hetente fújkodni, inkább letudja egyben. Mondjuk igaz, inkább 2 különböző lemosó, mint 3 score. :) Szóval van igazság abban, amit mondasz! Én is szerettem volna két lemosót, de nem jött össze.

Didergő Király: göncire (állítólag, de én is így veszem észre) egyébként nem jellemző a monília. Mai nap lesz rá időm. Most belassult kicsit a virágok kinyílása, 2 napja "megállt" 50-60%-os virágzásban. Tavaly tarolt a monília az országban, a göncin még akkor is egy db Chorus permetezéssel is csak 3-4 ágvég lett moníliás. Plussz szilva virágzás végén kapott Topast, de addigra már rég levirágzott a kajszi. Szilva témához: lehet ezek a német csodanemesítések érzékenyebbek a moníliára. Nekem Jogantám  van, az is moníliás volt tavaly. Mindenhol úgy hirdetik, hogy sharka rezisztens, ami igaz és szuper. Csak közben a legtöbb helyen elfelejtik feltüntetni, hogy moníliára érzékeny. Be kell iktatnom egy Chorust szilvavirágzásra is. Egyébként nagyon finom szilva, tavaly már meg tudtuk kóstolni. 

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40776

A gyümölcsök is csak ha megóvjuk a kezdeti időben akkor lesz termés ,nem tudsz mit csinálni ,vagy megpermetezed és lesz értelme a fának vagy ha belesik a betegség akkor annak vége ! A bosszantó nem csak a termés a fa is kihal !

Előzmény: Didergő Király (40774)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40775

Nálam ugyanez van a barackon már rajta van minden lemosás meg a Chorus de a többin meg még van ami szinte meg sem mozdult azon meg még csak a rezes lemosó van ,várok hogy jobban beinduljanak a rügyek ,nem tudsz mit tenni ez ilyen ! Voltak évek amikor rendben két permetezéssel fel tudtam vinni a két lemosót szinte két hét szünettel, de ez a mostani év nem olyan, itt a sárgabarackot is két literes permetezővel permeteztem meg mert olyan elhúzódó a hideg miatt a virágzása !

Előzmény: W_B (40772)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40774

az enyém is gönci, egyszer szoktam.

a szilvát csak szilvadarázs ellen szoktam permetezni, a stanley-t legalábbis, viszont tavaly a top taste szilvám, amin először hagytam virágokat, meggyet megszégyenítő módon lekókadt a moníliától. szilvánál nem tapasztaltam eddig moníliafertőzést, sajnos úgy tűnik, hogy ez a fajta érzékeny rá, úgyhogy azt is kell majd permetezni monília ellen. "hálisten" nem egyszerre virágzik a kajszival. persze idén még nem kell permetezni, mert minden ágat le kellett vágnom a fáról, úgy lehervadt.

Előzmény: lukacs89 (40756)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40773

én annyira utálok permetezni, hogy ültetéskor már azt is figyelembe veszem, hogy lehetőleg egyszerre virágozzanak azok a fák, amiket ugyanazokkal a szerekkel kell permetezni. mondjuk ez a top taste szilva esetében nem jött össze, mert jóval előbb virágzik, mint a stanley-m, szóval lehet nekiállni a permetezésnek kétszer. aztán még arra is gondolni kell, hogy egymás közelében legyenek az egyszerre permetezhető fák, ne nagyon legyen olyan, hogy egyiket fújni kell, közben ott van mellette egy másik fa, amin már érik a termés.

Előzmény: W_B (40772)
W_B Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40772

"A két szert ne keverd össze külön van a rezes lemosó és külön a Nevikénes lemosó ! Nem azonos a betegségek megjelenése időben, ha túl korán fújod hatastalan lesz ,mert még olyan helyen van ahol nem éri el a vegyszer ! Már réges rég megtapasztaltam hogy nem lehet egymenteben védekezni mert semmi értelme nem lesz !"

 

Az a baj, hogy permetezéskor 4 dolognak kell egyszerre teljesülnie:

 

- megfelelő fenológiai fázis

- ne essen az eső

- ne fújjon a szél

- én is épp otthon legyek, és ráérjek.

 

És persze a gyümölcsfáim nem egyformák, a kajszi már bőven virágzik, mehetne rá a Corus, de a többi még sehol sincs..

 

De legalább a lemosózást meg tudtam csinálni egy hete, olajos rézkénnel, egyszerre az összes fát.

Ha külön kellene olaj - réz - kén, akkor nem tudnám, nincs annyi időm.

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40771

elnapoltam. azt írják, hogy a chorus kuratív hatású, vagyis ha késtem 1-2 napot, akkor egy esetleges kisebb fertőzést még visszafordíthat, ha jól értelmezem. legalábbis a szó jelentéséből ez következne.

Előzmény: Didergő Király (40770)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40770

most akartam chorust fújni a kajszira, bár még csak 50-60%-os virágzásban van, erre megint elkezdett csöpörögni az eső. Ha abbahagyja, érdemes fújni? Nem olyan nagy a fa, le tudom rázogatni róla a vizet. 

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.07 0 2 40769

Olajos rézkén, Vegesol RS

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 -1 0 40768

A két szert ne keverd össze külön van a rezes lemosó és külön a Nevikénes lemosó ! Nem azonos a betegségek megjelenése időben, ha túl korán fújod hatastalan lesz ,mert még olyan helyen van ahol nem éri el a vegyszer ! Már réges rég megtapasztaltam hogy nem lehet egymenteben védekezni mert semmi értelme nem lesz !

Előzmény: lukacs89 (40765)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40767

Mi is eddig !

Előzmény: Jancsimiska (40764)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40766

Tudtam egy kertészeti webáruházból Topast rendelni (III-as kategóriaként van még náluk feltüntetve). Azt írják az oldalon, hogy korlátozott mennyiségben szállítható permetszer GLS-el, én GLS csomagpontra rendeltem. Már eleve azon meglepődtem, hogy szállítanak permetszert, azon meg főleg, hogy a Topas még III-as náluk. Ha valaki kéri, privátban megírom melyik webáruház.

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40765

Köszönöm a bőséges információkat! Volt bordóilé+kén neo sc 2 és fél hete, tudom az már régen volt... De a Flavortop kopaszbarackon már látom a leveleken a pirosságot, ahogy kihajtanak. Nagyon tafrina érzékeny, igaz minden évben helyrejön utána, csak 1 bő hónapig ronda és kicsit zavaró, azon kívül termés szokott lenni rajta. Idénre valószínűleg elengedem, annyi olyat hallottam már, hogy valaki 3x lefújta Score-val és mindhiába, én max 1x vagyok hajlandó. Redhavenemet nem nagyon szokta elkapni, minimálisan. Szerettem volna még olajos rézkénnel fújni, de egyszerűen nem volt rá érkezésem. Ribizli is már kihajtáskor tetves, arra is kellett volna az olajos rézkén. Hétközben munka, hétvégén ott a két gyerek, akik sokat vannak kint az udvaron, foglalkozni kell velük, stb, időjárás sem mindig kegyes. "Örülök", ha a legszükségesebbet ki tudom fújni és nem is akarom túlzásba vinni a gyerekek mellett. Most Chorus jön, majd szilva virágzás után szoktam én is Topas+Mospilant mindenre (dísznövényekre is, amik tetvesek vagy levélbetegség szokott lenni rajtuk), de ezek szerint szilva fő virágzásban is kéne egy Chorus. 

 

Előzmény: kavicsos1964 (40762)
Jancsimiska Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40764

Megúsztuk fagy nélkül. Hely: Tóköz tájegység.

Előzmény: kavicsos1964 (40763)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40763

Fagy is volt vagy csak eső ? Itt nem fagyott 6 fokon áll ,egész éjjel nézegettem hol állunk a hővel ! Fel vagyok készülve csak egy a baj a szél is elég erős ! Ha fagy jön reggelre akkor nem tudom mi lesz ,a vizet nem tudom oda spriccelni a szél miatt ahol kellene védenie !

Előzmény: Jancsimiska (40760)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40762

A lemosóknak van jelentősége ezek ellen ha azok rendesen rajta vannak akkor ott nem lesz tafrinia ,több évi tapasztalat ez ! A lemosás valóban lemosás legyen 3 irányból ha valahol kimarad a fán egy ágvég is akkor onnan elfertőzi az egészet . Gondolom én valamennyit majd a rovarok a lábukon hoznak is a fára ,vagy a szél is szállíthat spórákat de ha a fán rajta vannak a vegyszerek azon hiába teleszik meg elpusztitja a lemosással rajta lévő vegyszer . Ezért nagyon nagyon fontos a bőséges rügypattanás előtti rezes ,Cuproxan ,vagy Champion 50 Wp ,vagy Bordóilé-vel való lemosás ,majd ha már jól kipattant a rügy a Nevikénnel folytatott lemosózás ! Ez minden védekezés alapja ,mert minden vegyszer csak megelőző védekezés ,gyógyíto vegyszereink nem léteznek ,de ez csak az én tapasztalati véleményem ! De teljesen működnek ezek évekóta ! Tavaly 150 kiló gyümölcsöt raktunk üvegekbe .Őszibarackot ,sárgabarackot ,szilvát ! Pedig a tavaszi kétszer 3 napos fagyok után azt mondtam semmink sem maradt ,úgy is nézett ki a fa mint akit leforráztak ! Eltelt egy hónap mire lettek biztató jelek hogy még sem veszett el minden termés ,mert még a virág szirom is ráaszott és ronda látványt nyújtott minden fám ,és azt lehet mondani rekord volt a termésünk a környékhez képest !

Előzmény: lukacs89 (40757)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40761

Írtam neked privát emailt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40742)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!