Keresés

Részletes keresés

jung Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120142
A védjegyek - és a márkajelzés ilyen- engedély nélküli felhasználása bizony bűncselekmény.
IL-2 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120141

Ezek a műtárgyak nem a levegőben lebegnek, valakinek vagy valakiknek a tulajdonában vannak.

Tehát nem úgy működik, hogy ma gondolok egyet, és holnap lemásolom, vagy lemásoltatom őket.

Először, a tárgy tulajdonosától engedélyt kell szerezni, ha ez megvan, akkor a másolatokra (replikákra) vonatkozó szabályok betartása mellet készülhet csak el a tárgy kópiája.

Ezek a szabályok az eredeti tárgy tulajdonosát is kötik. Tehát ha úgy dönt, elkészítteti a tulajdonában lévő tárgy másolatát, az említett előírásokat neki is be kell tartania.

 

A másolat (replika), tehát egy engedéllyel készült tárgy, ami nyomon követhető, és tudható róla másolat volta.

 

A hamisítvány meg engedélyek nélkül készül, és megítélése független attól, minőségileg mennyire közelíti meg az eredetit.

Előzmény: ronin s8 (120139)
BoBoYSA Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120140

Kicsit más megközelítéssel fogalmaztál, de egészében egyetértek.

 

B

Előzmény: ronin s8 (120139)
ronin s8 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120139
Bizonyos szakmákban szigorúbban szabályozzák ezt a kérdést, más szakmákban kevésbé szigorúan. A "replika" elkészítése önmagában még nem bűncselekmény. Azáltal válik azzá, hogy a vevők megtévesztésére alkalmazható.

Egy 1720-ból származó Stradivari hegedű lemásolása, "kópiázása", "replikázása", hű utánzatának elkészítése egy szakmai feladat. Ugyanez érvényes mondjuk Michelangelo "Dávid"-jának lemásolására is, ami olyannyira nem bűn, hogy ki is van állítva. Vagy a "Pieta" a Vatikánban. Mind a négy látható verziója replika.

Akkor válik bűncselekménnyé a replika elkészítése, ha az az eredetit meghamisító szándékkal készül, a vásárló megtévesztésére, aki különben nem venné meg. Ha ez vállaltan egy másolat, és nem alkalmas az eredetivel való összetévesztésre (márpedig az itt jelenlevő szakmai "elit" kiváló képviselőinek többsége szerint a R, B, PP,O, stb. replikák az avatott szem számára egyértelműen megkülönböztethetőek az eredetitől), akkor ÁLTALÁBAN NEM BŰNCSELEKMÉNY.

Azonban a svájci óragyárak egy része (Rolex, Breitling) deklaráltan kiálltak a hamisítványok ellen, mert anyagi, erkölcsi érdekeiket sértik. Bizonyos országokban (elsősorban Svájcban például) az ilyenfajta hamisítványok birtoklása, és árusítása is bűn. Mindenütt, ahol a svájci óraipar önérvényesítő potenciája el tudta ezt érni. Moldáviában nyílván nem, és VateraLandon sem:-)

Ha pl. egy gagyi kínai szaron Rolex felirat díszlik, az már önmagában kimeríthet a hamisítás fogalmát, és ílymódon bűncselekmény.

Ha azonban egy hegedűben "Stradivari" feliratú címkejelzés látható, és azt nem az öreg Antonio mester készítette, senki sem fog rendőrért kiáltani, mert az öregnek így holtában nincs ilyen erős érdekérvényesítő képessége.
Viszont, ha ezt a hegedűt eredeti Stradivari-hegedűnek adták el jó pénzért, az már a vásárló megtévesztése, tehát bűn.

Apropos, tudjátok, mi a "trade" szó eredeti jelentése? :-)

Előzmény: BoBoYSA (120125)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120138
fortissimo,

Az, de nem tudtam egy szép Rolex szerkezetet mutatni :)
Előzmény: fortissimo (120136)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120137
Akkor, hogy csak rosszul légy. Még egy kicsi lilaság;-)
Előzmény: Szepi_soad (120130)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120136
Pedig a kettő kicsit más kategória:-S.
Előzmény: Törölt nick (120131)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120135
Jó kis 3185. De nekem jobban tetszik a fém;-).
Előzmény: Passionata (120128)
ronin s8 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120134
Nem erre gondoltam. Ahogy én kivettem, a hamisítványokat mindkét tábor elítéli.

A két tábor a luxus árú órák és az "olcsóbb" árú órák előnyben részesítőiből áll össze.
Előzmény: toroxultan (120117)
jung Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120133
A 2-es is és a 3-as is bűncselekmény.
Előzmény: Törölt nick (120132)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120132
BoBoYSA,

Kettes sántít (replikának nem az a célja), hármas pedig műkincsek esetében szokott előfordulni.

Replika az amit az eredeti gyártó készít nagyközönség számára valami egyedi dologról. Pl. "Moon Watch.
Előzmény: BoBoYSA (120125)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120131
Szepi_soad,

Nem azt mondom, h csúnya, de nekem semmi olyan nincs benne, ami mutogatásra érdemes. Nekem ez a szép.
Előzmény: Szepi_soad (120130)
Szepi_soad Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120130
Egyetértek, csúnyák azok a lila kilincskerekek :P :):):)
Előzmény: Törölt nick (120129)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120129
Passionata,

Mit lehet ezen nézegetni?
Előzmény: Passionata (120128)
Passionata Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120128
Előzmény: fortissimo (120127)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120127
A Rolex a fém hátlappal a szép:-).
Előzmény: Thewatchmaker (120126)
Thewatchmaker Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120126
Srácok!

Ha valakit érdekel, van új zafiros üveghátlapom Rolex sport modellekhez, és van egy új, eredeti James Bond szíjjam is certifikációval!
BoBoYSA Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120125

Bocsánat, hogy megint előjövök ugyanazzal a gondolattal, de továbbra is úgy érzem, hogy a "replika" kérdésben azért van egymás mellett való elbeszélés, mert egy kifejezést használnak három különböző dologra.

1.) Van a "másolat" . Ez az eredeti pontos mása, vagy arányaiban azonos, de méretében különbözik, és szerepel rajta a "másolat" megnevezés. Például egész jól kaszálnak az egyiptomi kincsek másolatainak vándorkiállításával. A lényeg, hogy nem titkolják, hogy másolat. Ez lehet az eredetinél gyengébb anyagokból (arany helyett dublé), de akár  jobb anyagokból is (pl fogaskerekek). Ez készülhet múzeumoknak, gyűjtőknek, stb. Én szívesen viselnék második világháborús katonai óra másolatot, az eredetivel megegyező, újonan gyártott szerkezettel. A hátába bele lenne írva, hogy az eredetivel megegyező.  A másolat ára lehet nagyon olcsó de lehet magas is, azonban mindenképpen reális.  A LÉNYEG, HOGY MINDENKI TUDJA, HOGY MÁSOLATOT LÁT. Tudja az eladó, a vevő és tudja a külső szemlélő.

 

2.) Van "utánzat" ez felel meg az un. "replikáknak". Ezt azzal a céllal csinálják, hogy villogjanak vele, de lehet az  az erdeti pótlására is használni. Ebben az esetben kevésbé vicces. Ilyen például az üvegből készült gyöngysor. Az eredeti a széfben, mindenki tudja hogy ott van, és csak néha veszik fel. Sosem tudni, mikor látjuk az igazit. A replika ára az eredetihez képest nagyon olcsó. A LÉNYEG, HOGY AKI VISELI TUDJA MIT VISEL, DE MEG AKARJA TÉVESZTENI A KÖRNYEZETÉT. Tehát tudja az eladó, a vevő, a külső szemlélő meg vagy elhiszi, vagy röhög.

 

3.) A "hamistívány" a vevőt becsapására szolgál. Az ára közelít az eredetihez, minőségétől függetlenül.  A LÉNYEG, HOGY AZ ELADÓ TUDJA MIT AD EL, DE A VEVŐ NEM TUDJA, HOGY NEM EREDETIT VÁSÁROL. A kívülállók meg vagy elhiszik, vagy sajnálkoznak, de a történt nem róluk szól.

 

Amíg a másolat törvényes, az utánzat határeset (inkább nevetséges mint bűnös, de a gyárak nyilván utálják), a hamisítvány természetesen büntetendő.

B

Előzmény: Mechanikus (120113)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120124
A Lange sem jobb sokkal;-).
Előzmény: Szepi_soad (120122)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120123
Ezek még régi calok. Vagyis sajátok.
A kézihúzós 23-36 az automata meg 25-651es.
A Doxában egy ETA 1147.
Előzmény: Szepi_soad (120121)
Szepi_soad Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120122
Nem tudom, hogy álltok ehez, de nekem konkrétan tetszik.
Lange Monatswerkjén fényképezni doxát? :):):)
Előzmény: fortissimo (120119)
Szepi_soad Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120121
Szia fortissimo!
Ezek saját kaliberek, vagy úgy mint pl a TAG-nál, hogy eta 2836-2-t tokoznak és rágravírozzák a rotorra, hogy Calibre5?
Előzmény: fortissimo (120118)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120120
Nekem sajnos pont vasárnap nem jó:-(. Aznap Miskolcon leszek és csak este érek Pestre. Hétköznap biztos nem jó?
Előzmény: Mechanikus (120112)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120119
Itt meg egy doxa, ami ETA alapokon nyugszik.
Előzmény: fortissimo (120118)
fortissimo Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120118
Én azt írtam, hogy régen voltak saját szerkezetek, amik nagyon jók voltak. Mára már ők is tokozók lettek. Sztem a mai Certinak és Tissotok jobbak, mint azokban az időkben a Doxak. Nagyobb piacra is termeltek, mint a Doxa és most is jobban ismerek őket a világban. A Doxa csak hazánkban volt ismert.
Itt van két szép Certina szerkezet. Sajnos manapság már nem ilyenek, pedig ezek nagyon szépek és jók még ma is.
Előzmény: Franz Ferdinand (120104)
toroxultan Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120117
Azért van a topikon két pólus, mert válaszolunk a replikásoknak. Szerintem nem kellene velük foglalkozni.
Előzmény: ronin s8 (120116)
ronin s8 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120116
Üdv Mindenkinek,

Az életérzés...... Hm... Hát igen!

Olvastam néhány véleményt a nemrég átköltözött Donatella's Kitchen-ről.
Van aki azt írja, amit ott lehet enni, az nem étel, hanem "takony".
Gondolom, ő inkább elmegy a Jupátba halálra tömni magát olcsón, ami nem elítélendő, csak valszeg soha nem fogja megérteni azokat, akik a Donatellához, vagy a Giannihoz mennek.

Ez kicsit OFF, de szvsz jól mutatja a különbséget a topikon jelen levő két pólus között.
Akkor van baj, ha az egyik csoport elkezdi írtani a másikat:D
APT Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120115
Nem kell az iparágat félteni. Van piac, és amennyire kell, annyira működik is. Ha az ETA teljesen elzárja a csapokat - hát lesz helyette más. Nem csak Ronda - sőt...

Annyira nem, hogy tömegesen jelennek meg az olcsóbb órákban már ma a Claro-Semag szerkezetek, amelyekről azt kell tudni, hogy kínai werkek, de Svájcban rakják őket össze, részben talán ott is gyártják az alkatrészeket (az automatizált CNC gyártósorok korában gyakorlatilag úgyis mindegy, hol van a gyártósor, a gyártási költségek csaknem függetlenek ettől, annyira kevés az élőmunka-igény) - így még a Swiss Made igényeinek is megfelelnek.

Valószínűleg éppen ezért is tart már másfél évtizede ez a "nem fogjuk kiszolgálni a külső tokozókat, de aztán valahogy mégis..." állapota az ETA-nál: maguk sem tudják, mit tegyenek, mi lenne a jó. Ha tényleg meglépik ezt, akkor nagyon rövid idő alatt erős és valóban rájuk nézve is veszélyes vetélytársakat fognak elszabadítani. A tokozók nem fognak felhagyni a gyártással, csupán beszállítót váltanak.

És Mechanikus legutóbbi méréseit elnézve az Asia ill. eredeti Unitassal - még az sem egyértelmű, hogy ezzel rosszul járunk-e, vagy sem.. A luxuskategória persze mindig megmarad, de az eladások gerincét jelentő középkategóriát vásárlók zömének mindegy, mi van az órájában, csak működjön az elvárt módon, és adja meg az elvárt "életérzést"...
Előzmény: Franz Ferdinand (120109)
bigdaddylaza23 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120114
jó reggelt,csak röviden..mert éjszakás voltam..a munkatársnömön láttam,hogy uj óra van a kezén,elötte négyzet alakú casiot,hordott ez meg most kör alaku volt..elkértem megnéztem egy finom kis zafir üveges TISSOT,volt4kérdeztem honnan mondta,hogy a lánya 5éve dolgozik egy helyen qoutinentálnál,veszprémbe..és arra kapta..finom kis óra.ezt csak azért irtam,mert régebben volt szó ilyenröl is..szép napot,mindenkinek:)!béke:)!
Mechanikus Creative Commons License 2009.11.19 0 0 120113

A hamisítványokkal kapcsolatban értékítéleteddel egyetértek, de sajnos vannak olyan hamisítványok, melyeket nem könnyü felismerni.

 

A jól sikerült hamisítvány is ocsmány dolog.

Előzmény: tomcat (120081)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!