Keresés

Részletes keresés

orrrion Creative Commons License 2018.10.20 0 0 10550

Nálam a fügék július végétől a mai napig folyamatosan teremnek -valószínűleg a végig meleg ,száraz idő miatt. ( Nyáron párszor bőven megöntöztem a bokrokat ) A termések fajtától függően nagyok, édesek, ízletesek. Egyidőben  egyszerre a legtöbb szept. végén, okt. elején ért be.

 

Az oldalon több, olykor egészen speciális dugványozási módszer leírása található. Én is minden évben dugványozok, pár éve már csak az ismerősök számára. a legegyszerűbb módon:

 

Novemberben, a levelek lehullását követően keresek beérett, nem túl vastag vesszőket.

Hosszú cserépbe párosával helyezem el a vessződarabokat úgy, hogy legalább négy rügy legyen a föld alatt. Felette 1-2 rügyet hagyok.  A talaj nálam kötött, ezért ültetéskor a földhöz keverek virágföldet is.

 

A házam déli tájolású, ezért  télen a nap egész nap besüt az ablakokon. A cserepeket az ablakpárkányra helyezem. A párkány alatt van a központi fűtés radiátora, mely folyamatosan adja a meleget. Ültetéskor alaposan, utána hetente egyszer öntözöm meg a dugványokat.

 

Ültetést követően kb. 3 hét múlva kialakulnak a levélkezdemények, majd tavaszig szép kis hajtások nőnek. Májusban szoktam kiültetni, ill. elosztogatni a kis dugványokat. Addigra teljesen begyökerezik a cserepeket, ültetés után szépen fejlődnek.  A következő évben már pár szem termést is hoznak.

Mindenkinek csak ajánlani tudom a módszert, szinte 100 % eredményességű volt eddig.

 

 

55judit Creative Commons License 2018.10.18 0 0 10549

Nálam az Egerági pont ilyen. Ha ennek a levelét látom a háttérben, akkor az is egyezik.

Idén termett volna először, de későn hozta a másodtermést így nem fog beérni egy szem se.

Előzmény: Shjgdglgupz (10545)
Amita13 Creative Commons License 2018.10.18 0 0 10548

Érdekes megfigyelés, bár lehet volt már hasonló. Az a füge, ami mindig szép első termést produkál, majd hullámnak nem is nevezhetően szinte folyamatosan terem kora őszig, már letermett, nincs rajta füge. A másik, ami nem hoz(ott eddig) első termést, javarészt az időjárás miatt, de másodtermést mindig és bőségesen, még mindig érleli a terméseket, és van rajta apró füge is, ami ha jó tél lenne áttelelhetne.

Nem kérdés, hogy hosszú távon az első az "értékesebb", mivel a jó időszakban ad nagy mennyiségű termést, de ebben a szokatlanul hosszú jó őszi időben a második az, ami még produkál. Tehát végül is nem baj, ha van ilyen bokor is a kertben, ha elfér, mert néha van előnye.

bombaba Creative Commons License 2018.10.18 0 0 10547

Megértem, ha valaki a téli időszakban szívesen foglalkozik a fügékkel, gyökereztetéssel.

Ha másoknak nem a saját foglalkoztatása a fontos, hanem a gyökereztetés, nem túl hosszú idő alatt, és mielőbb termő növény létrehozása, akkor - sokadszor, ismételten - a nylonzacskós gyökereztetést javaslom.  

Előnye  minden már módszerrel összehasonlítva: olcsó  (már ha ez számít valakinek) - az önköltsége egy köteg újságpapír, pár nylonzacskó, műanyagpoharak, műanyag szaporítózacskók. Jó feltételek közt még az évben ősszel terem. Február végén kell nekikezdeni, hajtást szedni.

A nylonzacskós módszer: http://figs4fun.com/basics2.html   

Vagy ugyanez bővebben:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9179725&go=137637757

bombaba Creative Commons License 2018.10.18 0 0 10546

A levelét kellene látni, a termés formája alapján Brunswick, keress rá. Általában ujjas óriás néven ismerik.

Ez a harmad, negyedtermés megnevezés időnként előkerül jobb időjárású évben, majd egy rosszabb évben elmúlik. 

Előzmény: Shjgdglgupz (10545)
Shjgdglgupz Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10545

A miénk dettó ugyanígy néz ki,szerintem ugyanez a fajta. Hogy hogy harmadik hullám,a fügének 2hulláma van,első és másodtermés,nincs harmadtermés. Egyébként ez milyen fajta,jó az első termése is? Nállunk először terem. Mi a rendes neve,teskándi ujjas óriás?Ujjas orias?!

Előzmény: zakkwylde873 (10529)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10544

Én is azt gondolom hogy a Krk-ról hozott fás szárat, ami már levelet hozott bent hagyom a lakásban hadd erősödjön és talán tavaszra jó gyökeres lesz.

Előzmény: kicsiakert (10543)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10543

A kísérlet úgy kísérlet, ha többféle variációt kipróbálunk. Ennek szellemében van egy csokor most a lakásban, perlitben. Van a lakásban vízben (víz cserélve 2-3 naponként.) Hőfok 21-23°C között.

Egy adag a szabadban, de védett helyen, perliben, fóliazsákba burkolva. Újabb adag szabadban, védett helyen, perlitben fólia nélkül. Szabadban, védett helyen, vízben, és ezek a variációk még szabadban, nem védett helyen. Hajnalban nagyon hűvös, napközben meleg, így nagy a hőingadozás.

Kiértékelés pár hét múlva..

A szakirodalom szerint a gyökereztetés ideális hőmérséklet tartománya 20-25°C. Alatta lassítja, akár le is állíthatja a gyökeresedést (de nem végleg). Az ideálisnál magasabb hőmérséklet esetleg gyorsíthatja a folyamatot, de a rothadást okozó folyamatoknak is kedvezhet.

Ha tartósan hűvös környezetben tartod, akkor igen, egy idő után le fogja dobni a leveleit. Ezzel csak az a gond, hogy ezekkel a kis levelekkel "ellőttük" az élő rügyeket, kérdésessé válik, hogy lesz-e aktivizálható rügy tavaszra. Azt gondolom (nem tudom, csak gondolom), hogy az új leveleknél nem szabad leállítani a folyamatot, hanem új hajtást kell nevelni, hogy azon életképes rügyek fejlődhessenek ki. Én erre fogok törekedni a legfiatalabb növényeknél.

A friss gyökereknél a fagyállóságra nem fogadnék nagy összegben, inkább arra gondolok, hogy nincs fagytűrő képessége (semekkora), ezért 0 fok fölött tartanám a zsenge növényeket. (De ez megint nem tapasztalat, hanem megérzés.)

Előzmény: csehrigo (10541)
helgaanyu Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10542

Igen valami ilyesmire gondoltam, de honnan tudjuk hogy melyikben van ?

Melyik ágat vagy növény kellene elhozni, teleltetni ?

Előzmény: Tibicsoki19 (10540)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10541

Hol tartod őket és hány fokon most amíg meggyökeresednek?

Nálam egy fűtetlen szobában vannak. Viszont pár hét után lehet át kell helyeznem őket és ott némileg hűvösebb lesz.

20-25 fokot nem tudok biztosítani nekik. Amiket januárban dugványoztam azoknak sem volt melegük,de kb a fele meggyökeresedett.

Ha ez most sikerül, hogy tudom télre letenni őket. Magától leáll majd a növekedés és ledobják a kis leveleket? 

A friss gyökerek vajon a 0 fokot kibírják ?

Előzmény: kicsiakert (10536)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10540

Talán érdemes cserépben tartani a darazsas fügét és levinni télre a pincébe. Csak egy ötlet!

Előzmény: 666Forester (10539)
666Forester Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10539

Erről már írtak itt korábban...

A lényege:

Kell szerezni olyan gyümit amiben benne vannak a darázskák és fel kell lógatni az áttelepítés helyén. Ha van már ott érett és darázs fogadására képes gyümi akkor oda beköltöznek és szaporodnak is (mm-es méretű darázskák!!!) Viszont biztosítani kell nekik a -12 fok feletti hőmérsékletet (ilyen megfigyelés volt eddig Pécsen, hogy ezt még kibírták és átteleltek a gyümiben)

Előzmény: helgaanyu (10537)
666Forester Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10538

Örömmel látom, hogy nem csak én fogok megpróbálkozni ilyen késői gyökereztetéssel :) lesz miről posztolni télen is ... mondjuk egyelőre én még csak infókat gyűjtök (leginkább azt merre és milyen fákat találok) A projekt :) novemberben indul.

Előzmény: kicsiakert (10536)
helgaanyu Creative Commons License 2018.10.17 0 0 10537

Fügedarázsra gondoltál ! Olyat hogy lehet betelepíteni egy területre ?

Esetleg tavasszal lehetne hozni mifelénk is ?

Előzmény: kicsiakert (10536)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10536

Perlitben is megpróbálhatod, az is szépen muzsikál....sőt sokkal jobb a homoknál is. (Nem tudom, hogy merre laksz, de Vác környékén tudnék is adni neked.)

Ne aggódj, most is ki fog gyökeresedni, csak kicsit lassabban, mint az aktív időszakban. Ma Pécsen voltam, nem tudtam megállni, hoztam pár vesszőt (szerintem darazsasak lesznek), és még játszom a gyökereztetéssel én is. Majd a teleltetés lesz így körülményesebb, de próbálkozom.

Sok sikert neked!

Előzmény: csehrigo (10534)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10535

Vajon a vermelésnél számít, hogy még van nedvkeringés a gallyakban vagy már leállt. Hogy a vegetáció közben vagy végén szedjük  a vesszőket.

Előzmény: Gaboturbo (10527)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10534

Nálunk a föld akkor szerintem nem alkalmas a vermelésre.

Marad a láda és a pince vagy a hűtőszekrény(aminek nem örülne a család), de én bátor vagyok és úgy döntöttem, hogy minden cserépbe rakom és kiderül meggyökeresednek-e. Kb. 15-20 között vannak. Még !

Előzmény: kicsiakert (10511)
csehrigo Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10533

Ma valaki azt monda nekem, hogy kivágják a terebélyes 2 méter magas fügebokrukat. Útban is van meg különben is egészségtelen a füge.Zölden is meg aszalva sem jó. Különben is sok benne a cukor.

(hogy ezt olvasta vagy hallotta, honnan vette nem tudom)

Mennyire lehet idióta?

Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10532

Nekünk még sok van a fán, belilultak és a rigókkal együtt esszük, vagy elajándékozom.

Napi 20-35szem.

Sőt reggel mivel nem ették meg bedugtam lefagyasztani már nem csinálok dzsemet.

Előzmény: PathosVerdesIII (10530)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 10531

No, én ezt hívom ásózásnak.

Ilyent kaptam én is x évtizede és így szaporítottam én is.

Viszont idén próbálkoztam, amit ajánlottatok hogy földdel takartam be a lehúzott ágakat.

Ezeket már ki is telepítettem a levelek lehulltak, de a végeken az ág rügy szép zöld.

Tavasszal válik el hogy kihajtanak-e.

A Krk-ról hozott lila füge fás darabja levelezik, viszont a sárga/zöldes fajtán csak az ág rügy zöld.

Most a lakásban vannak.

Előzmény: 55judit (10526)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10530

Én is ma ettem meg az utolsó ujjs óriást, végre nem hasadt szét és édes finom különleges íze volt, sárgadinnye, málna, karamellt éreztem benne.

Előzmény: zakkwylde873 (10529)
zakkwylde873 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10529

3. hullam, utolso fugek az idenyben, ujjas orias.

kicsiakert Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10528

Köszönjük Gábor, nagyon szemléletes volt a fotókkal kiegészítve.

Előzmény: Gaboturbo (10527)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.10.15 0 1 10527

Szervusztok,

Igen, csehrigo kérdésére is válaszolva írom, hogy a fás dugványozásaim különböző módjait és idejét ez vált be legjobban. Régebben már írtam itt erről a fórumon a Nyár végén amikor sok nyári dugványom kirothadt. Ezek viszont szépen működtek végig. A neten is és Jeszenszky Árpád könvében is olvastam erről a vermeléses módszerről mivel én is a legnagyobb téli fagyokban jutottam dugványnak való galjakhoz. Ahogyan kicsiakert Endre is írta kinn a kertben ástam olyan mély gödröt, hogy a lehelyezett dugvány anyag felett bő ásónyom tala (itt ez homok) legyen.

A nedvesség is meg volt oldva. Úgy olvastam, hogy Április végén kell felvenni ezeket és pl. vödörbe dugványozni. Ekkor már kezd melegedni a talaj és a keringés megindul a kis eltett galjacskákban is. Május 2-án ültettem őket vödörbe.

Így néztek ki Április utolsó napján már zöldülő rügyekkel.

Egy-két hét mulva a hűtőgép tetején fólia "búra" alatt így.

Egy hónap múlva már erős lombozattal.

Átültetés után a cserepekben.

És most Ősz derekán.

Előzmény: kicsiakert (10511)
55judit Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10526

Gáborka egész szépen bele jött már a minőség ellenőrzésbe. :)

 

Amit vittél az nem dugvány volt. A "bokrom" tövéről vettem el kis gyökérrel. Úgy vigyázz rá, annak meg kell maradnia. 

Rendben, jelezzél. :)

Előzmény: Gaboturbo (10525)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10525

Szia Judit,

Nem is gondoltam, hogy ilyen szép és ilyen aszalódós lesz a termése.

Nálam is jól tartja magát a kis "ifjonc" dugvány. Még zöld a levele is. Szoktam napoztatni és locsolgatni míg ilyen jó idők vannak , éjszakára beteszem a terasz alá a többi "ovis"  füge társaságába.

Most hétvégén a kisfiam talált a Kőhegyin egy barna puha szemet amit jóízűen el is fogyasztott . Azt mondta édes volt.

Majd jelzem, ha megyek felétek.

Előzmény: 55judit (10524)
55judit Creative Commons License 2018.10.15 0 0 10524

Beérett az utolsó szem szivar fügém.

Jó fajtának mutatkozik. Tavaly 1 kb 1.5m-es szál volt. Tavaszra több mint felével visszafagyott. Hozott néhány kis ágat, és 8 szem másodtermést amit be is érlelt. Elég jó ízük volt, de az utolsó, amit hagytam megaszalódni, rendkívül finom:

 

helgaanyu Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10523

Írtam !

Előzmény: diospyros (10518)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10522

Mások bátrabban használják a hipót, mint amit én javasoltam. Itt egy dísznövény mikroszaporításánál említik. (3.3 fejezet)

Ha a mag csírázási képességeit nem rontja, akkor a növényi szár gyökereztetési arányára sem lesz kedvezőtlen hatással.

Ha fenntartásaid vannak vele szemben, akkor természetesen ne használd, mint ahogy én sem használok hipót. Amióta perlitet használok, azóta gyakorlatilag megszűnt 

a gyökereztetés közbeni rothadás. Mivel nincs mindenkinél otthon gombaölőszer, ezért ajánlottam alternatív megoldásként ezt a közönséges háztartási szert.

 

Más: A fügeligettel kapcsolatos ügyön rajta vagyok, de sajnos a professzor úr elfoglaltságai miatt csúszik a látogatás. Ezt borzasztóan sajnálom, mert ha bejön a hideg, akkor gyakorlatilag nem lesz mit megnézni. Jelenetkezem, amint tudok valamit.

Előzmény: diospyros (10519)
kicsiakert Creative Commons License 2018.10.14 0 0 10521

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!