Keresés

Részletes keresés

Msei07 Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18427

 

Köszi a választ !

 

A jobb érthetőség kedvéért képet is mutatok.

A medi nincs leásva, acélpalástos, 90 cm magas.

 

Köszi !!!

medi
Előzmény: pajaci (18411)
judo77 Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18426

Motinka!

 

Ha jól emlékszem, neked kőr alakú medid van de nem emlékszem a méreteire és hogy milyen mélyen van leásva és hogyan van telepítve. Te hogyan telelteted át, teszel bele fagytestet? Pár írással lejebb írtam, hogy beszéltem egy forgalmazóval és Ő azt mondta, hogy a fémpalástos fóliás medikbe nem kell bele fagytest, mert tágul és a tágulást a hőszigetelő lemezek veszik fel oldalt.

Előzmény: motinka (18424)
tau ba Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18425
Koszi. Korabban nekunk is acelpalastos volt, az jopar telet kihuzott hasonlo modszerrrel. Azon viszont nem volt padloosszefolyo egyaltalan. Az a baj, hogy nem tul mely a medi (1,05m), ha annak a felet leengedem mar csak 50-60cm marad. Az meg mar eleg sanszos.
Előzmény: motinka (18424)
motinka Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18424
Szerintem vagy teljes víztelenítés - fedés (az biztosan nem árt neki), de én a helyedben megkérdezném a medenceépítőt (fóliázót) mit javasol?

Azt el tudom képzelni, hogy megfelelő számú fagytest, szkimmer alatti vízszint, befúvó(k) a víz felől ledugózva át tud telelni. Ha nem nagy és hosszan tartó fagy van akkor biztosan nem fagy át 60-70 cm víz, tehát a fenékleeresztőt nem veszélyezteti a befagyás. Természetesen minden cső, berendezés szárazon telel!
Az enyém acélpalástos leásva így telel, igaz az "nyúlik" a beton medence nem szokott.
A legjobb egy polikarbonát elcsúsztatható fedés, de az annyi mintha építenél egy másik medencét :o(
De jobb ha szakembert kérdezel, vagy ki tudja ... :o)
Előzmény: tau ba (18423)
tau ba Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18423
Sziasztok! Ugyan nem mobil medi, de itt nagyobb mozgas van es mobil mediknel is hasznos lehet. Teliesitessel kapcsolatban lenne kerdesem. Zsalukoves medi, foliaval (lsd kep) Szivem szerint leengednem teljesen a vizet, csak nem tudom a folianak nem artana-e? Csinaltattam ra teherauto ponyva anyagbol takarot, az lenne a tetejere feszitve, igy allat nem tudna belemaszni telen sem (kozepen hagytam 2 lyukat, igy satoroszlopot ala teve satorszeru kepzodmenyt kapunk, lefolyik rola a viz + ho). Altalaban azt irjak a szkimmer es befuvok ala kell leengedni a vizet, de nem tudom a lampaval es a feneklefolyoval mi a helyzet. Ahhoz, hogy egyaltalan a szivattyut ki tudjam venni, az osszefolyo csovet is meg kell bontani. Mivel eleve nem mely a medence, ezert kb. 0,5m viz maradna benne, annyi meg siman atfagyhat. Draga mulatsag lenne, ha szetfagy a feneklefolyo csove. Az a legfobb kerdesem, hogy a folianak arthat-e, ha nincs rajta viz (de azert le van takarva rendesen, nehogy fagyott allapotban seruljon) ?

valaszokat elore is koszonom

Udv
zsloti Creative Commons License 2009.10.03 0 0 18422
A medence téli hasznosítása:)
mikinet Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18421
Ahol nem jön le a vízkő a magasnyomásúval (nálam mustársárgás mint a lösz, főleg a ráncokra rakódik) ott én kiszáradni hagyom, és a fólia mozgatásával töredezik. Aztán óvatosan körömmel kapargatom. Szóval nekem sincs jobb ötletem egyes részeken én is nagyokat szenvedek.Elég szívós fajta a vízkő, a letöredezett darabokon kipróbáltam a háztartási sósav és a vízkőoldó sem oldja.

Azonkívül bár nem volt kérdés még 1 jótanács mindenkinek: észrevettem hogy a szkimmer kosarába rakott lassan oldódó clórtabletta lassan a fóliát is marja a szkimmer környékén.Pedig azt írták a hasznutmellémafor-ban hogy oda kell rakni. Persze külön adagolóba is volt nekem mert elég nagy a medi,kevés az 1 tabletta
Előzmény: futóék (18420)
futóék Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18420
Ja...a macskaűző spray-t én már használtam.....oda fújtam ahová a kutyánk betojt a kertbe...és még egyszer nem ment oda szarni...azonban a macskák vígan telepisáltak mindent szer ide vagy oda, pedig végig fújtam a kerítés tövét is ahol bejártak. Köcsög vagyok vagy se végül a sziklakertben a helyet, ahová jártak kakilni a drágák, éles kis kövekkel béleltem ki jó kényelmesre...azóta nem jönnek annyira gyakran.
Előzmény: mikinet (18404)
futóék Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18419

Köszi a választ, akkor megpróbálkozom az ecetes megoldással. Magasnyomású mosóval már próbáltuk, de néhány helyen nem használt. A igen....a lyukak, akkor lebontjuk a fóliát, és kívülről ragasztjuk. Utánna feltöltjük télére.....és jól letakarjuk...macska és télállóra.

 

Előzmény: mikinet (18404)
lac1 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18418
Dicséretes az optimizmusod.
Ám én hallottam, olvastam már olyant, hogy "ebből a börtönből nem lehet megszökni", meg " ezt a bankjegyet nem lehet hamisítani", aztán mégis...

Én BIZTOSAN lefedném úgy, hogy ne fagyjon be.
Most is ezen dolgozom.
Előzmény: judo77 (18417)
judo77 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18417

Ma e-maileztem Dr. Bertenyivel a Krülland fémpalástos medencék forgalamzójával, egyébként egy nagy koponya mérnök a pali. Azt írta idézem"  A fémfalú fóliás medencékbe nem kell fagytest, ezek rugalmassága elegendő. A medencét télen is lehet működtetni". Írtam neki, hogy hova tágul, ha kívül 4cm styrofoam és még 20cm földnedves beton van. erre azt válaszolta, hogy "a hőszigetelő veszi fel a tágulást".

 

Egyébként én Budapesten lakom és tény, hogy már évek óta telente csak 1-2 nap volt amikor bármi is megfagyott a kertemben. A kutya vizét leszámítzva.(hála a jó budapesti levegőnek és a klímaváltozásnak)  

mikinet Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18416
A fagytest feladata csak részben az összefüggő jégrétek kialakulásak a megakadályozása, másrészt azért kell, mert a jég térfogata kb. 9%-kal nagyobb a víznél, így a palástot a jég kifelé feszíti. Merevfalunál ez olyan nagy problémát nem okoz ha magas a vízszint, mert rugalmas a palást. Ha alacsony a vízszint az gáz, mert a palást kiugorhat az alsó sínből, rosszabb esetben meghúzza a fóliát az pedig vagy reped, vagy kihúzza magát a felső sínből is).Beton oldalú medencénél meg nagyon nagy kárt okozhat. Szóval a fagytestnek rugalmasnak kell lennie, hogy benyomódásával felvegye a térfogatnövekedést ami tulajdonképpen a feladata.A fagytest minőségét ezért az mutatja hogy mennyire rugalmas alakváltozásra képes. Egy túl merev anyagból készültnél hamarabb nyomja el a palástot a jég,mint ahogy deformálódik a fagytest.
Előzmény: tücsök01 (18409)
GanXstaZolee Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18415

Valami nem stimmel, mert -10ben hiába forgatja csak befagy nem? főlleg ha még hidegebb is van.

 

Én is gondolkodom a téli megoldáson, de egyenlőre tanácstalan vagyok, valami komoly fedés kellene, eltolható polikarbonátos vagy hasonló, ilyet nem csinált innen valaki már? :)

Előzmény: judo77 (18413)
mikinet Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18414
Napi 2 centi az nagyon sok víz egy pici sérüléshez amit keresel.

1. nappal főleg nyáron 2 cm az természetes. Este és kora reggel viszont nem lehet különbség.
2. Ha reggelre is csökken ennyit elsőnek a csővezetékekeket kell megnézni pl. befúvónál,szkimmernél. ( a szivatyyúnál gondolom azonnal kiderülne)
3. Ha leengeded a vizet a fólia szine elárulja hogy hol van alatta víz és hol száraz.
4. Feltöltve szinte sohasincs a hibánál buborék.




Előzmény: tücsök01 (18409)
judo77 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18413
Nem, mert bár nem vagyunk beszélő viszonyba de azt hallom mindíg hogy rinyálnak a hideg víz miatt és már vagy 3-4 hete nem is tudnak benne fürdeni.
Előzmény: GanXstaZolee (18412)
GanXstaZolee Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18412
Nem fűti esetleg?
Előzmény: judo77 (18410)
pajaci Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18411
"(Nem tudjuk szétszedni, mert körbe fa van leásva.)"

Felfújható, vagy merev falú?

Egykicsit ha pontosabban fogalmazol, akkor érthetőbblenne.

FA=élő fa
FA=deszka

Deszka borítás van kívül?
Mik a méretek? (medi magasság/süllyesztés)
A medi le van süllyesztve egyáltalán?

Ha leállítod a keringetést és lefeded (a szél miatt ami mostanában nincs),
beleteszel vízfestéket jól elkeverve, és egy nap múlva tutira látszik , hogy merre sötétebbszinű a víz.

Ott lesz a hiba.
Előzmény: Msei07 (18408)
judo77 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18410

Üdv mindenkinek!

 

Lehet, hogy ostoba a kérdésem, de hogy most mindenki a téliesítésről beszél, gondoltam megkérderzem, hogy a fémpalástos süllyesztett KŐR alakú medencéknél is kell fagytest. Mindenhol csak a szügletes és az ovális medencékhez írják, hogy kell.

Illetve a szomszédomnak egy 8-as alakú fémpalástos medije van és soha nem téliesítette. Évek óta fagytest és minden nemű takarás nélkül van a medije télen. Hullik bele minden. Bár tény, hogy neki télen is megy a vízforgató! Nem tudom hogy csinálja de mindíg kristály tiszta a vize. 

tücsök01 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18409
A fagytesteknek tulajdonképpen mi a szerepe ? Úgy gondolom nem összefüggő jégréteg alakul ki, mert a fagytestek valamilyen szinten megakadályozzák ezt. Vagy hogy viselkednek a befagyott fagytestek? Téliesítő folyadék ,vagy vegyszer nélkül nem lesz nyálkás dzsuvás a víz tavaszra? Természetesen lefogjuk takarni, szűrőt elpakolom,kitisztítom.
Előzmény: mikinet (18406)
Msei07 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18408

Szaisztok !

 

Egyszer olvastam, hogy valakinek lyukas volt a medencéje. Sajnos nem találom a választ. Jó lenne, ha valaki tudna segíteni, hogyan lehetne megtalálni a lyukat a fólián a  medi szétszedése nélkül ?  Szabad szemmel semmit nem lehet látni.(Nem tudjuk szétszedni, mert körbe fa van leásva.)  Sajnos napponta 2 cm esik a vízszint, szép lassan teljesen leenged.

Köszönöm !!!!

 

Nonamona Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18407
Upsz, igen ezt elfelejtettem, bocsi! :-)
Előzmény: tücsök01 (18401)
mikinet Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18406

A   PET palackokról: csak akkor működik,ha szorosan gyönybe van fűzve, és csak akkora mélységig véd ameddig a homok lehúzza. Ez 1/3-ig töltve kb 15 cm, vagyis ha bejön egy kemény tél és mélyebben lefagy a víz akkor nem sokat ér. Ugyanez igaz a fagytestre is.  Az óvatosabbaknak ajánlom az élével belógatott nikecell lapokat,az akár a fenékig véd.

 

A vízszint beállítása: szkimmernek minimum kint kell lennie a vízből,de bőven ám!Különben szkimmernek annyi.  A befúvó nyílás ledugózása csak akkor jó ötlet ha a csővezetéke szabadeséssel ürül,ha nem akkor a csőben lévő víz fagy be. Hiába van a  földben akár a fagyhatár alatt, a fagyhatár a medence oldalától is meg kellene hogy legyen,de az objektíve nem lehet.E mellett ha műanyag karimás a befúvó és a karima alá víz került és  befagy akkor annak annyi. Vagyis aki ebben nem biztos akkor a befúvó alá kell engedni a vizet kb 20 cm-re.

A fedésre is vigyázni kell: ha a víz szinére lógatjuk a fedést -mint az a korábbi képeken látszik- lenyomja a a fagytesteket. Ez azért nem jó, mert a csapadékvíz a fagytest felett fagy meg, míg ott ahol van a fagytest enyhébb télen ki sem alakul jégréteg. 

 

Homokszűrő téliesítése: 

1.regulátort be kell vinni fagymentes helyre 

2. szivattyút ha lehet szintén, ha nem lehet teljesen vízteleníteni kell és a csővezetékeket le kell róla bontani hogy teljesen ürüljenek!

3. homokszűrőből a vizet le kell engedni.

4. csővezetékeket le kell a szivattyú oldalról is dugózni, mert a békák hihetetlen találékonyak!

5. aknával rendelkezőknek ha a homokszűrőt is beviszik fagymentes helyre akkor sérvkezelés tavaszig (opcionális)

 

Vízkezelés téliesítő folyadékkal:(opcionális) Hidegben lelassul a vegetáció,vegyszer nélkül sincs se alga se semmi. Viszont tavasszal akár volt benne, akkár nem teljes vízcsere ajánlott évi egyszeri nagytakarítással. (ugyan ki akarhat túlvegyszerezett vízbe fürödni vagy a gyerekeket belezavarni?) Egyébként is teljes fedés esetén is mindenféle pókok,giliszták és egyéb undormányok megtalálják a vizet, hogy véget vethessenek szánalmas életüknek.

 

pajaci Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18405
Az ecet nagyon jó vízkőoldó, nagyanyáink is ezt használták, és bevált.
Előzmény: mikinet (18404)
mikinet Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18404

Nekem is hasonló problémáim voltak-vannak. (macska,vízkő) Üdv a világomban!

Eddigi tapasztalatom: a macska kíváncsi állat, hiába takarod le bármivel télire a medit bebújik. Egyedül 1 dologtól írtózik ez a víz. Ha a medi aljában van legalább 20-30 cm víz akkor esze ágában sincs lemenni. (létrát ki kell szedni ha van) A macskaűző spray kidobott pénz.

 

Javítás:na ez a legnehezebb. A folt széle ugyanis penderedik ha magától nem a takarítás során biztos,akár a víz alatt ragasztod akár fölötte. Ráadásul lágyítja a med fóliát és ráncosodik ahol bekented a ragasztóval. Ha teheted és hozzáférhető le kell fejteni a medencefóliát (ah de imádom!) és hátulről kell megragasztani akkor alig látszik. Viszont ez csak a pici sérüléseknél működik a nagyobbaknál mindkét oldalt célszerű. A pöndörödés -amivel mindig gondod lesz eztán- miatt legalább 1 cm-re túl kell nyúlnia a foltnak minden irányban. 

 

 

Vízkő: eddig több mint egy tucat csodaszert próbáltam,semmit nem ér. Ami nekem legjobban bejött az a magasnyomású mosó, de nem szabad közelről és nem a szennymosó fejjel. Na azzal viszonylag hatékony a takarítás, csak úgy pereg le a vízkő,csak utána felkell mosni a vizet és a törmelékdarabokat. A nagyját   szőnyegtisztítóval szoktam felszippantani,aztán párszor fölfókázni.A vízvonal eltüntetésére még leginkább a 20%-os ecet jött be.

 

 

Előzmény: futóék (18397)
motinka Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18403
....ja tettem bele tavaly még vagy 50 PET palackot 1/3-ig vízzel töltve, de idén még azt sem. Megépítem neki újra a "fóliasátrat" oszt sanyi. Mondjuk nem láttam mi történt a tél folyamán mert fekete fólia volt rajta, így nem láttam alá.

Amúgy még fürdésre kész a medim, talán a 7 végén leszerelem, kiloccsintom belőle a vizet :o)
Előzmény: motinka (18402)
motinka Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18402
Én a befúvó nyílás fölött tartom a vizet télen, de azt jól "ledugózom" a medence felől.
Tavaly így áttelelt minden gond nélkül. Igaz tettem bele valamilyen folyadékot, (idén semmit!) amitől tavasszal és a nyár elején még mindig habzott a vizem :o( Ezért marad csak a víz!
Előzmény: tücsök01 (18401)
tücsök01 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18401
Köszi a választ . A medencéhez kapott prospektusban azt írják,hogy a szkimmer alá 20 cm vel kell leengedni a vizet téliesítéskor ,de a befúvó nyílás még ez alatt van kb.40cm. A miénk be van süllyesztve és körbe zsalukövezve . A széltől ez gondolom megvédi.
Előzmény: Nonamona (18392)
toncsa8 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18400
Miért baj ha néha másról is "szót ejtünk"???Nem gondoltam hogy ez bárkit zavar.....most úgysem medencézünk már.....:-((((
Előzmény: wapdigit (18395)
nyárimádó Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18399

Télen akkor miről írkálunk?? :))

Amúgy bocs, az off-ért.

 

Előzmény: wapdigit (18395)
lac1 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18398
megoldás
Előzmény: futóék (18397)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!