Keresés

Részletes keresés

Múzsla Creative Commons License 2009.12.15 0 0 29240
Nem is beszélve a Salgótarjáni HKE topikosok által még teljesíthető mozgalmairól. ;-)
Előzmény: Vagdalthús (29238)
radv.ben Creative Commons License 2009.12.15 0 0 29239
Nem tudom, ezt számoljuk-e, de ma megkaptam a Veszprém megyei kéktúra jelvényt. (Száma: 952 - a kitűzőn nincs rajta. Túratársamé 953.) Ezek szerint ahhoz képest elég keveset adtak ki.
Egyébként szkennelve küldtem el a megfelelő igazolófüzet-oldalakat, így is lehet, időben és pénzben is kedvezőbb.
Vagdalthús Creative Commons License 2009.12.15 0 0 29238
A Nógrádi vártúrák számos érintőpontja is erre a vidékre esik.
Előzmény: Joeyline (29234)
Balla Go Creative Commons License 2009.12.15 0 0 29237
A 90§-ban szereplő
"Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni"
alatt ma a település önkormányzatának (Községháza, Városháza, Polgármesteri Hivatal) hirdetőtábláját kell érteni, esetleg a jegyzőnél telefonon lehet érdeklődni.
Ebben a tekintetben az erdőtörvény nem új, korábban a Tanácsnál, a háború előtt az Elöljáróságon történt hasonlóan, vagy a kisbíró kidobolta, a községi hangosbeszélőn tájékoztatták a lakosságot.
Előzmény: HEV (29224)
olahtamas Creative Commons License 2009.12.15 0 0 29236
Köszönöm a belém vetett bizalmadat, sör-pálinka jöhet :)

Azért vannak esetek, amikor nem nagyon tudsz mit csinálni, mert pl. mész egy túrán, 20 km.-t A faluból B faluba, és a B faluból egy óra múlva megy az utolsó buszod.
Futottunk már bele hajtásba úgy, hogy előjelzés semmi, külföldi vadászok közé érkeztünk be, és azt sem tudták mondani, hogy jónapot, nemhogy azt elmagyarázni, merre kerüljünk.
Azt meg, hogy nyomozzak a vadászati jog adott helyi gyakorlója után, azt egy teljesítménytúra előtt természetesen meg lehet tenni, de amikor szombat reggel kinézek egy szakaszt magamnak, akkor már nincs idő ilyesmivel törődni !
Előzmény: HEV (29227)
Joeyline Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29235
Ja, és bocsánat: a Hérics TE egy országok közötti új turistautat alakít ki Hatvan és Fülek között, melyen majd túramozgalom is indul.
Előzmény: Joeyline (29234)
Joeyline Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29234
Így van, nonszensz a felvetés, hogy a Karancs-Medves-vidék nincs jól ellátva túramozgalmakkal!

- Karancs-Medves csúcsai
- Kohász Kék (élő túramozgalom!!, jövőre 40 éves jubileuma lesz ráadásul)
- Nógrád megye természetjárója (ehhez a térségben a 36 km-es sárga jelzésű Bányász körutat kell teljesíteni)
- stb
Előzmény: HEV (29233)
HEV Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29233
Hát én az ország másik végén vagyok de néhány kattintásal ezt találtam:

http://turabazis.hu/mozgleir.php?id=43

Javaslom a körülnézést a TuraBázison, rengeteg túramozgalom érinti azt a területet.

De bárkinek lehet jó ötlete és ha tudsz egy jó útvonalat és van hozzá elég erőd csináld meg a túramozgalmat saját elképzeléseid szerint.

A vadász témával meg az a gond, hogy azt a bizonyos információt sajnos nem teszik közzé, tisztelet annak a kevés kivételnek ahol mégis előfordul.
A törvény a helyszíni figyelmeztetést támogatja de azzal már nem igazán vagyunk kisegítve ha ott állunk egy ilyen tábla előtt.

(Ez régi kép)

Előzmény: Törölt nick (29231)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29232
Gyümölcslében én is partner vagyok,főleg szőlőben,bár az összes őszi gyümi jó barátom.:-)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29231

Kedves Hev!

Én nem olvastam ezt sehol,és nem is erről volt szó hanem úgy általában a tájékoztatás jellegéről.Nem az a jó ha belefutsz 50 hajtóba +20 vadászba,hanem ha erről előzetesen jó tájékoztatást kapsz,hogy hol lesznek.Itt ezt szerettük volna hangsúlyozni.OFF:

Csak szeretném megkérdezni ezúton alföldi lakos lévén,tehát nem lokálpatriótaként: Miért nincs a bányászmozgalmak óta az ország -szerintem-egyik legszebb részén a Karancs-Medves vidékén túramozgalom?Ez a vidék szerintem az ország egyik legszebb része,bár a Kék Túra nem érinti ,mégis azt mondom:az ország legszebb körpanorámája tiszta időben a Karancs kilátóról van:a Börzsönytől a Bükkig,a Magas Tátrától a Mátráig látni el.Innen Salgóvár,Somoskővár(melynek kapuja a szlovák határ) a bárnai nagy kő,Szilváskő is csak egy-két napos túra.Az egykori Kohász Kéktúra újragondolást érdemelne egy-két erőltetettebb mozgalommal szemben.Ebben ugyanitt HEVesi úr segítségét is szívesen kérném,szerintem megérne egy terepszemlét.Mi a német vendégeinket többször is ide hoztuk kirándulni,és mindig nagyon tetszett nekik,a bajor erdőhöz hasonlítgatták a tájat.Én gyerekkorom óta ide járok évente kétszer-háromszor,ezért ismerem elég jól.Még kisvasút is futott itt,nyomvonalai ma is járhatóak,egy részük bicikliút.Szóval sokat nyerne a vidékkel a turizmus,és fordítva is igaz.

HEV Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29230
Oláh Tamást pedig megkövetem ha megsértettem volna de azt hiszem erről szó sincs. Ismerem annyira, hogy Ő tudja, mire gondoltam de ha legközelebb összefutunk jövök egy sörrel...( téli hónapokba más egyéb gyümölcslé is lehetséges)
HEV Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29229

Hol olvastad Te , hogy a Börzsönyben szombaton vadászat lesz vagy azt hol olvastad, hogy Balatonszemes és teleki térségében szombaton vadászat lesz?

 

Igérem ezután mindig elolvasom a forrásodat mielőtt túrára indulnék!

Előzmény: Törölt nick (29228)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29228
Kedves HEV!TE siklottál el a lényeg mellett,és már megint az ilyen pont Általad említett szituációkban semmire sem való jogszabályokban keresed a megoldást,holott amit Olahtamás leírt az a megoldás:az előzetes,jó helyen lévő (pl:MTSZ honlap)figyelemfelhívás.Egyébként a kis megjegyzéseid amelyeket mások gúnyolására próbálsz használni (oláhtamásnak igaza van stb...) sehová sem vezetnek a lényeget illetően,és csak téged minősítenek.
HEV Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29227

1. Természetesen Oláhtamásnak mindig igaza van.

2. ha mégse akkor lásd 1. :-)

 

A lényeg mellett siklottatok el!

 

Akkor elmagyarázom, képzeld el, hogy utazol pár száz km-t egy túramozgalom valamely szakaszának teljesítésére. Ott állsz az erdő közepén és találsz a fán egy papirt miszerint nem mehetsz tovább vadászat miatt. A terepet nem ismered, és nem tudod, hogy merre kerülhetnél.

 

Mit tennél ilyenkor?

 

A jogszabály azt irja elő, hogy az adott helyen megszokott módon kell tájékoztatást adni, ez pedig sajnos nem elég, nekem nem. Ha konkrétan belefutsz egy vadászba akkor talán tud segíteni de ez egyáltalán nem biztos. Saját biztonságom érdekében valószínűleg visszafordulnék és valószínűleg nem csak én lennék igy ezzel.

 

Szerintem igen is szükség van az előzetes informálódásra , csak általában azt nem tudja a szegény túrázó, hogy kitől kell érdeklődni. A vadászati jog gyakorlója sok helyen nem azonos az erdő tulajdonosával, kezelőjével

 

Előzmény: olahtamas (29225)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29226
Szerintem is több értelme van a jószándékú és jó helyeken elhelyezett tájékoztatásnak mint a paragrafusok mögé bújó okoskodásnak.Senkinek nem érdeke a feszültség keltése vadászok és turisták közt,elférünk egymás mellett,az egész csak tolerancia kérdése.Olahtamasnak igaza van,nem erőből kell érvelni,hanem józan ésszel tájékoztatni,és akkor minden rendben lesz.Az erdőbe szerintem a turista is és a vadász is kikapcsolódni megy.
olahtamas Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29225
"elég egyértelmű, hogy kinek kell meghátrálni"
Hát a vaddisznóknak, ki másnak :)

Régen rossz, ha erőből akar valaki érvelni !
Épp az elmúlt két ilyen jellegű hírre akartam rávilágítani, amikor a Mátrában, meg Börzsönyben vadászatot tartottak, az elkerülhetett a túrázókig, hiszen mind itt, mind e-mail-ban jött az info, hova ne tervezzünk túrát.
Sőt még a http://termeszetbarat.hu/ oldalra is felkerült.

Valahogy inkább ezt a vonalat kellene erősíteni, a békés egymás mellett élés szellemében.

Előzmény: HEV (29224)
HEV Creative Commons License 2009.12.14 0 0 29224

Amikor egy hajtóvadászaton 50 hajtó és legalább 20 vadász vesz részt elég egyértelmű, hogy kinek kell meghátrálni.

Valami kölcsönös információ áramlás lenne jó, hogy ne legyen probléma.

 

Az erdőtörvény egyértelműen szabályozza az ilyen tevékenységet. Jó lenne valahogy egységes formában fellépni a természetjáró szervezeteknek azért, hogy az információ nyilvános legyen.

 

88. §

(1) Az erdıgazdálkodó átmenetileg korlátozhatja és feltételhez kötheti az erdı egyes részeinek látogatását, amennyiben az ott tartózkodás

a) életet vagy testi épséget veszélyezteti, vagy

b) az egyes erdıgazdálkodási munkák végzését veszélyezteti vagy akadályozza.

(2) A vadászat idıtartamára a vadászatra jogosult az erdıgazdálkodó

hozzájárulásával átmenetileg korlátozhatja az erdı egyes részeinek a látogatását.

  </P>

89. §

(1) Az erdıgazdálkodó a turista-, lovagló vagy a jármőközlekedésre kijelölt utat

érintı korlátozást köteles minden alkalommal az erdészeti hatóságnak elızetesen

bejelenteni.

(2) Az erdıgazdálkodó mentesül az (1) bekezdés szerinti kötelezettség alól, ha a

korlátozás azonnali elrendelésére az életet vagy testi épséget közvetlenül veszélyeztetı

állapot megszüntetésének érdekében kerül sor. Ha a korlátozás idıtartama a 24 órát

meghaladja, azt az erdészeti hatóságnak haladéktalanul be kell jelenteni.

(3) Az (1) bekezdéstıl eltérı egyéb esetben az erdı egyes részei látogatásának

korlátozását akkor köteles az erdıgazdálkodó elızetesen bejelenteni az erdészeti

hatóságnak, ha annak tervezett idıtartama az egy hónapot meghaladja.

(4) A bejelentéshez mellékelni kell a korlátozással érintett területet ábrázoló

erdészeti nyilvántartási térképet és a látogatás korlátozásának indokát, illetve feltételhez

kötésének módját és idejét.

(5) A korlátozás idıtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg.

(6) A két hónapon belüli ismételt korlátozást, annak idıtartamától függetlenül,

elızetesen be kell jelenteni az erdészeti hatóságnak.

(7) Az erdészeti hatóság a látogatás korlátozásának indokoltságát felülvizsgálhatja,

és kötelezheti az erdıgazdálkodót a törvényben foglalt elıírások betartására, illetve az

általa elrendelt korlátozás megszüntetésére.

90. §

Az erdı látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni,

valamint figyelmeztetı táblák kihelyezésével gondoskodni kell a megfelelı

tájékoztatásról.

Előzmény: olahtamas (29223)
olahtamas Creative Commons License 2009.12.13 0 0 29223
Így van !
Legyen mindenki körültekintő, beleértve a vadászokat is !
Előzmény: HEV (29222)
HEV Creative Commons License 2009.12.13 0 0 29222

Ez nem vicc, mindenki legyen kellően óvatos és körültekintő!!! Az erdő nem csak a turistáké, még a jelzett utakon sem, ezt ne feledjétek el soha!!!

 

Maximálisan egyetértek, tegnap fejeztük be páran a Fejérkőtől Tündérvölgyig túramozgalmat de egy vadászatba futottunk igy útvonalat kellett módosítani.

 

Pont az utólsó kód előtti szakaszon.

 

http://www.szkte.hu/20091212_ftv/hz/kepek.html

 

 

Előzmény: Múzsla (29221)
Múzsla Creative Commons License 2009.12.13 0 0 29221

"A Börzsöny nem viccel!"

 

Ezt a mondatot anno Vagdalthústól hallottuk, de sok tekintetben ma is igaz. Én a szombati túrámhoz tudnám illeszteni ezt a kifejezést.

 

Egy éve ilyenkor szerettem volna befejezni a "Börzsöny csúcsai mozgalmat", de akkor a Diósjenő utáni résztől már nem engedtek tovább vadászat miatt. Most szinte pontasan egy évvel később indultam el ismételten, hogy a Hollófészek és Bugyihó csúcsokat megmásszam.

 

Időközben Krieger Pisti nagylelkűségének köszönhetően megkaptam az "Emlékhelyek a Börzsönyben II" érintőpontjait is. Ez a mozgalom hivatalosan majd január végén indul el a BTHE rendezvényével, de én már elkezdtem bejárni a helyeket. Tehát a pontok ismeretében terveztem meg aznapi túrámat.

 

Már útközben megálltam az egyik ilyen pontnál, ahol korábban nem egyszer elmentem már, sőt fotóm is volt róla. A diósjenői erdészeti út egy kanyarjában áll a Bartus-Szaszovszky-kereszt, emlékül a két férfi teherautós balesetére.

 

A mázsaháznál tettem le a kocsit, ahonnan a Szaszovszky-kereszt felé indultam el. Előbb elértem a Gál-rétet, majd pár métert a zöld jelzésen bandukoltam. Aztán egy nyugati irányba tartó földútra tértem rá. Ez szorosan a patak mellett futott, majd azon átkelve (sportcipősöknek nem ajánlott) egy rét szélén folytatódott tovább. Feljebb érve kezdett eltávolodni a pataktól és ekkor fel is tűnt a jobb oldalon a gyönyörű állapotú kereszt. Szaszovszky Jánost itt terítette le egy rabsic golyója.

 

Visszagyalogoltam az erdészeti útig és kétszáz métert lefelétartva rajta, balra betértem egy földútra. A földút már az elején nagyon sáros volt, de feljebb szinte használhatatlanná vált. Nem is volt gond, mert hamarosan irányba álltam és egyre jobban kigombolkozva felértem a Hollófészekre. A kilátás valóban páratlan volt, ahogy a mozgalom hirdeti.

Két dolog azonban váratlanul ért. Az egyik sejthető volt, a HIDEG. A pocsolyák ugyanis már bőrösödtek és feljebb tekintve a Börzsönyben, fehérlettek az ormok. Ez csak annyi gondot jelentett, hogy villámgyorsan lemerültek a gondosan feltöltött elemeim, így ezeket ki is cseréltem és betettem a fényképezőt a belső zsebembe.

Aggasztó volt azonban a többször eldördülő LÖVÉSEK hangja. Bár nézegettem a héten a topikot és a TTT honlapot is, csak 10-én írtak vadászatot, ráadásul most a lövések hangjai pontosan abból az irányból érkeztek, ahová készültem még.

 

Visszagyalogoltam a kocsihoz és leereszkedtem a Király-kútig. Innen láttam neki a második körnek. Előbb a forrás mellett elinduló meredek ösvényen másztam felfelé. Ez később kiér a gerincre és halad folyamatosan felfelé. Egyszer csak az egyik fán feltűnik egy jobbra mutató sárga nyíl. Itt kell jobbra letérni a Falkenhausen-emlékhez. Az emlékmű egy sikeres vadászat emlékére készült el, több mint 100 éve.

 

Innen visszamentem a gerincre és azon haladtam tovább. Megnyugtató volt, hogy a lövések abbamaradtak. A kis ösvény ekkor elért egy a Wenkcheim út felől érkező dózerutat. Ezen továbbra is felfelé haladva a Király-bérc csúcsa alatt bandukoltam el. Nagyon sok vaddal találkoztam útközben, de lövések sehol. Időnként hangosan elkezdem beszélni, hogy felhívjam a figyelmet ottlétemre. A Jász-Bükk-rét felett értem el a sárga sáv jelzést. Itt volt egy traktor, három vadász és egy elejtett vaddisznó. Szemmel láthatóan nagyon meglepődtek az ottlévők a megérkezésemkor. Illedelmesen köszöntem nekik és elmondtam, hogy merre szeretnék menni. Megnyugtattak, hogy arrafelé nyugodtan mehetek, az ellenkező irányba, a Kő-szirt felé tilos.

 

Leereszkedtem a rétre és azon balra tartva elindultam a Kámor alatti dózerúton. Az enyhe emelkedő végén értem el a nagyon szép állapotban lévő Groote-keresztet, amelyet Groote Kelemen báró halálának emlékére állítottak.

 

Innen előbb lefelé tartottam, majd egy kisebb réten elérve ismét a sárga sáv jelzést felbandukoltam egészen a Wenckheim útig. Azt keresztezve már másztam is tovább a "Reptér" irányába. Nagyon tetszett a kilátás!

Egy szintutat elérve már látszott a Bugyihó (633 m) csúcsa. Még előtte megtaláltam azt a dózerutat, amelyen később le akartam ereszkedni a Király-kúthoz. A csúcsot némi sziklamászással sikerült meghódítani és örömmel könyveltem el magamnak a záró csúcs válaszát.

 

Innen elindultam visszafelé a dózerúthoz, ahol egy vadásszal találkoztam. Elmondta, hogy hajtás lesz, így nem valószínű, hogy a nekem kedvező irányba mehetek tovább, de várjuk meg a fővadászt. Ő megérkezett és nagyon udvarisan elmondta, hogy vagy várok ezen a helyen másfél órát (leizzadva, kaja nélkül) vagy hátraarcot veszek és gyorsléptekkel eltávolodok a sárga sáv jelzésen Királyháza irányába. Egy szuper térképvázlat is volt nála, azon látszódott, hogy mekkora területen lehetnek lövések. Wenckheim út egy része is belesette, így egyértelműen a Bugyihó felé kellett mennem. Amíg ott beszélgettünk, három gépjármű érkezett meg teljes kapacitással, így egy komplett csapat készült már a vadászatra. Érdekes volt azonban, hogy amikor mondtam, hogy találkoztam vadászokkal a Jász-Bükk-réten, ő nem is tudott róluk. Ráadásul ugye azok azt mondták, hogy errefelé nyugodtan jöhetek. (!!!)

Futásnak eredtem a Királyháza felé, mert nyolc perc volt még a vadászatig. Amikor a Fonottsághoz értem má dördültek is a lövések. Folyamatosan hallatszódott a dörgés, de én már biztonságban ereszkedtem le Királyházára.

 

Innen még felmentem a Bársony István emléktábláig. A táblát még 1910-ben állította Szokolyi Alajos az írónak. 

 

Innen aztán visszamentem Királyházáig és az erdészeti úton felsétáltam Király-kútig. Útközben a Bugyihó alattról ordibálást is hallottam, remélem nem történt senkinek sem baja.

 

Nagyon örülök, hogy sikerült befejeznem az egyik börzsönyi mozgalmat és elkezdeni egy másikat. A hegység ismét lenyűgözött. Az azonban elgondolkodtató, hogy nagyon-nagyon figyelmesnek kell lenni főleg vadászati idényben.

Ez nem vicc, mindenki legyen kellően óvatos és körültekintő!!! Az erdő nem csak a turistáké, még a jelzett utakon sem, ezt ne feledjétek el soha!!!

 

Néhány kép:

http://farm5.static.flickr.com/4009/4181090176_b7136f2f30.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2665/4180328869_2005b050c0.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2572/4181092912_b0f1112a76.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2658/4180331417_711fd54bce.jpg

Joeyline Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29220
Itt a nagy lehetőség azok előtt, akik eddig még nem vettek részt turistautak, egyéb turista létesítmények gondozásában:

Jelzésfestő tanfolyam - 2010 január, Budapest
Múzsla Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29219

Akkor pont előttem vagy, mert én a 19-es.

Emlékeztem, hogy A csapatból voltak előttem és utánam is sorszámok, de nem tudtam hogy milyen megoszlásban.

 

További szép túrákat!

Előzmény: lükepék (29217)
Vagdalthús Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29218
Nagyon jól tetted!
Előzmény: kvte (29203)
lükepék Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29217
Megnéztem az okmányt, 18-as vagyok. :) Ha meglesz a DDK is, és beviszem a füzetet, lehet, odaadom az AK-t is, hogy gravírozzanak egyet mán.. :)
Előzmény: Múzsla (29198)
lükepék Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29216
Mondjuk a Tisza-tó engem is érdekel.. :) Szóval akkor azon a hétvégén így is, úgy is..?
Előzmény: olahtamas (29214)
Jesper Olsen Creative Commons License 2009.12.11 0 0 29215

Talán régebben már kérdeztem, de van új fejlemény az "ügyben":

 

A korábbi években megjelent a Mátra térképnek olyan változata, amelyen a turistautak táv- és szintadatai is szerepelnek. Távadatokkal a Pilis-Visegrádi-hegység egyik térképe is hozzáférhető. Most olvastam a Magyar Turista újság térképkritikáját és az egyik illusztráción láttam, hogy a Bükk-térképen is vannak már km-adatok.

 

Kérdésem: van-e még tudomásotok szerint ilyen "szolgáltatással" rendelkező térkép?

olahtamas Creative Commons License 2009.12.10 0 0 29214
Jan 24 -re be is írtam a naptáramba, ha nem lesz befagyva a Tisza-tó, akkor támadunk!
Előzmény: lükepék (29207)
olahtamas Creative Commons License 2009.12.10 0 0 29213
Én beírattam a csiganaptárba, így biztos nem felejtem el :)
Előzmény: Vagdalthús (29212)
Vagdalthús Creative Commons License 2009.12.10 0 0 29212
Akkor hajrá, tessék megszervezni! :-)
Előzmény: nagypapi (29205)
Vagdalthús Creative Commons License 2009.12.10 0 0 29211

Egy percig se aggódj, kellő marketinghadjáratot folytatok időben :-)

 

Aki egyedi kitűzőt óhajt, az vegyen részt a teljesítménytúrán, mert ez a piros sávot ábrázoló darab csak ott és csak akkor, mivel a települések is rajta lesznek vagyon :-)

 

Előzmény: jzp2107 (29204)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!