Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 29633

Igen sajnos az eredetit kérik,én is féltem postára adni,így levittem ügyfélfogadási időben,Bp-Szeged vonattal nagyon jó(intercity),bár én kocsival mentem.

Az MTSZ igazolványt meg azt mondták azért kérik mert egyszerűen szabály,kb 50 évvel ezelőtt így találták ki,és ragaszkodnak hozzá.

Előzmény: Vagdalthús (29631)
G(Dzsí) Creative Commons License 2010.02.25 0 0 29632
Minek MTSZ igazolvány hozzá?
Előzmény: Törölt nick (29629)
Vagdalthús Creative Commons License 2010.02.25 0 0 29631
Hűha... nekem már megvan a kérdéses 140 km, de még nem küldtem el a füzetet. Kicsit félek postára adni az eredetit...
Előzmény: Törölt nick (29629)
Vagdalthús Creative Commons License 2010.02.25 0 0 29630
mi is ÖBB + geoláda kombinációban voltunk jelent, meg persze a vendéglátóhelyeken :-)
Előzmény: vaterló (29628)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.24 0 0 29629

Sziasztok!

Két hete kaptam meg a Kéktúra során szerezhető Dorogtól Nógrádig jelvényemet.Ezt megszerezni nem is olyan könnyű,főleg ami az igazolást illeti.Csak eredeti Kéktúrás füzetet fogadnak el,sőt végig is pecsételik,emellé eredeti MTSZ-es igazolványt is kérnek,mely nem mellőzhető.Viszont nagyon kedves emberek(volt szerencsém néhány órát köreikben tölteni:-))

Aki eredeti jelvényt szeretne ebből,annak azt hiszem igyekeznie kell,mert nem túl sok van belőle,nem tudom lesz-e új és az milyen lesz.

vaterló Creative Commons License 2010.02.24 0 0 29628

Engem roppant érdekel a téma, ugyanis március közepén készülök Bakonybél főhadiszállással OKT és ÖBB teljesítésre, valamint geoláda becserkészésre.

 

Előzmény: Vagdalthús (29627)
Vagdalthús Creative Commons License 2010.02.24 0 0 29627
Hogy kicsit javítsak a dolgon, rövidesen írok beszámolót, Öreg Bakony-bakancsosa-ügyben, voltunk pár helyszínen múlt héten. Előzetesként annyit: Odvas-kő-barlang, Oltár-kő, Pörgöl-barlang kapcsán a kódok rendben voltak.
Előzmény: Jesper Olsen (29626)
Jesper Olsen Creative Commons License 2010.02.24 0 0 29626

Két dolgot várok már nagyon:

- hogy tavasz legyen (akkor biztosan nagyobb élet lesz a fórumon)

- hogy Güszi visszatérjen a read-only státusból (akkor biztosan nagyobb élet lesz a fórumon).

 

:-))

kvte Creative Commons License 2010.02.22 0 0 29625
természetesen igen
Előzmény: Törölt nick (29622)
lükepék Creative Commons License 2010.02.22 0 0 29624
hű, bele kell húzni, ha még egyszámjegyű sorszámot akarok! :)
bár kb. áprilisig minden hétvége foglalt
Előzmény: Vagdalthús (29623)
Vagdalthús Creative Commons License 2010.02.22 0 0 29623
Kisjubileum: váci sporttársak jóvoltából immár öten teljesítették a Holló-kőtől Vörös-kőig túramozgalmat.
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 29622
Erre a filmvetítésre meghívás nélkül is lehet menni?

Mert ez az egri helyszín nagyon közel lenne.... :)
ssimi Creative Commons License 2010.02.20 0 0 29621
Ha jól látom a belinkelt naptárból, egy környékbeli teljesítménytúrával, egy városismereti és egy tájékozódási túraversennyel is ütközni fog a rendezvény. Biztos jó sokan lesznek majd rajta...
Előzmény: HEV (29619)
kvte Creative Commons License 2010.02.20 0 0 29620
Javítottam, köszönöm!
Előzmény: HEV (29619)
HEV Creative Commons License 2010.02.20 0 0 29619
Szeptember 18.

Természetjárók Napja

Pécs

MTSZ, Baranya Megyei természetbarát Szövetség

Tóth Klára ( (20) 527-8913
e-mail: tth.klara@t-online.hu

Szeptember 18.

Természetjárók Napja

Pécs

MTSZ, Baranya Megyei természetbarát Szövetség

Tóth Klára ( (20) 527-8913
e-mail: tth.klara@t-online.hu

A Természetjárók napja ezévben nem Dobogókön lesz !

 

http://baranyatermeszetbarat.hu/rendezvenynaptar-

Előzmény: kvte (29618)
kvte Creative Commons License 2010.02.20 0 0 29618

A honlapunkon már több mint 30 eseményt tartalmaz az idei békés megyei Túranaptár. Természetesen nem csak a megyei túrák vannak benne, hanem a megyei szervezetek (Alföld T.E. , Csabai Bihargók)  által máshol, pl. a közeli Bihar-hegységben rendezett események is.

 

http://www.kvte.hu/nevjegy/turanaptar.xml

László67 Creative Commons License 2010.02.19 0 0 29615

Nos, a MetNet ezt írja a zúzmaráról:

 

"0 fok alatti hőmérsékleten a túlhűlt köd vagy felhőcseppek a különféle tárgyakhoz ütődve, azokra ráfagynak. Három fajtáját különböztethetjük meg.
Finom zúzmara: Viszonylag vékony, könnyen lekaparható, sőt lerázható kristályos réteg, amely szélcsendben vagy gyenge légáramlásban keletkezik és a tárgyak felszínét közel egyenletesen borítja. Általában –8 fok alatti hőmérsékleten jön létre.
Durva zúzmara: Legalább mérsékelt erősségű szélben, –2 és –10 fok közötti hőmérsékleten keletkezik. Ez a lerakódás a tárgyak szél felőli oldalán nagyon vastaggá nőhet és ilyenkor tollakhoz hasonló kinövések jellemzik, amelyek a széllel szembe néznek. A durva zúzmara erősebben tapad a tárgyak felszínéhez, de azért lekaparható.
Jeges zúzmara: Az általa bevont tárgyak felszínén tömören összefüggő, amorf szerkezetű, általában átlátszó réteget képez, amely igen erősen tapad és ezért igen nehezen eltávolítható. Kialakulása 0 és –3 fok között a legvalószínűbb, amikor a víz kifagyása lassabban megy végbe, így jobban be tud hatolni a résekbe, tömörebb réteget létrehozva."

 

Néhány "Zúzó Marás" képem Tésről:  :-)

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (29614)
Joeyline Creative Commons License 2010.02.19 0 0 29613
Az előző évi után Szarvas Matyi második Kék-Kör futásáról is készült egy film. Közeledik az ősbemutató!

A tavalyitól viszont eltérően most nem csak 1 nyilvános vetítés lesz, hanem 2 is meg van már hirdetve. Tavaly januárban egy péntek délután pattantunk autóba, hogy Békéscsabára idejében odaérjünk a Csaba Center mozijában történő vetítésre. 2 autót töltöttünk meg fórum-közeli érdeklődők, éjfélre vissza is értünk Budapestre.

Az idei Kék-Kör filmbemutatók:
Március 5-én, pénteken este 19:00-kor Békéscsabán
Március 12-én, pénteken este 19:00-kor Egerben

Feltétlenül el kéne idén is menni valamelyikre! :)
Autós jelentkezőket is várok, mivel a kései időpont miatt visszafelé nem jöhet szóba a tömegközlekedés. De ezen túl, kérdezem bárkitől is, hogy ki jönne még??
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.18 0 0 29612
Minden elismerésem Walkeré. Teljesen abszurd (nem csak ez az eset, hanem általánosságban is), hogy korlátozni próbálják a belépést egyes területekre, azaz nem léphetsz be ha csendben sétálni szeretnél, de egyesek autókkal behajthatnak, hogy hasznot hajtsanak az erdőből. A legröhejesebb, amikor természetvédelmi okokra hivatkozva zárnak le olyan területeket, ahol utána ők gépekkel közlekednek, fát vágnak és az etetéssel felszaporított vadállományt jó pénzért lelövöldözik.
Előzmény: jzp2107 (29605)
nagypapi Creative Commons License 2010.02.18 0 0 29611

Igazat megvallva, engem a "folyékony zúzmara" bizonytalanít el leginkább. Azt nehezen tudom elképzelni, még a leírás alapján is.

 

Néhány esetben viszont tök egyértelmű a különbség a dér és a zúzmara között.

Ez itt pl. Dér Heni és nem Zúzmara Heni:

Előzmény: Törölt nick (29609)
ssimi Creative Commons License 2010.02.18 0 0 29610

Komoly tévedésben vagy. Egyáltalán nem szokás így, a Vértes kivételével szinte sehol.

Előzmény: HEV (29607)
HEV Creative Commons License 2010.02.17 0 0 29607

" a gondozott turistaútvonalak kivételével"

 

Magyarúl: a túristaútvonalakra a korlátozás nem vonatkozik! Ez minden évben így szokás és nem csak a Vértesben.

Előzmény: jzp2107 (29605)
nagypapi Creative Commons License 2010.02.17 0 0 29606

"és akkor mi a megoldás?"

Hát honnan tudjam? :)

Én csak bekopiztam egy "szakirodalmat"

 

Én eddig úgy voltam vele, hogy ha olyan, mintha havazott volna és nagyon vékony hólepel borítaná, akkor az a dér, ha viszont inkább jégtüskéknek tűnnek a faágakon, kerítésen, vezetéken, stb-n, akkor az a zúzmara.

 

De ezexerint ez nem ilyen eccerű.

Előzmény: jzp2107 (29605)
jzp2107 Creative Commons License 2010.02.17 0 0 29605
és akkor mi a megoldás?

a dér az nyugalomban vagy enyhén mozgásban levő levegőből csapódik ki
a zúzmara meg erősebb légmozgásnál?

kistérség-fák-zúzmara :-)


más.
a vérteserdő minden tavasszal le szokta zárni az egész vértest az erdőtörvényre hivatkozva (állítólag az agancsgyűjtést akarják ezzel megakadályozni)
csak a jelzett turistautakon engedélyezett a járkálás

idén egy kessertárs felszívta magát és szélmalomharcba kezdett
Előzmény: nagypapi (29604)
nagypapi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 29604

http://www.idokep.hu/?oldal=alapismeretek#csapadek

 

"Nem hulló csapadékok
Akkor képződik, amikor a levegő harmatpontjánál hidegebb felülettel érintkezik. Ebben az esetben az érintkező levegőrétegben található vízgőz egy része a felszínre folyékony vagy szilárd formában kicsapódik, attól függően, hogy a felszín hőmérséklete pozitív vagy negatív.

- Harmat: A felszínre apró cseppek formájában kicsapódó vizet nevezzük. A harmat nyugalomban levő vagy nagyon gyenge légmozgású levegőben keletkezik. Kialakulásának oka a felszín kisugárzás útján történő lehűlése. Ha a lehűlés során a hőmérséklet a levegő harmatpontját eléri, akkor a vízgőz a felületen kicsapódik. Ez pozitív hőmérsékleten következik be. A harmatképződés főleg ősszel jelentős.
- Dér: A felszínen apró jégkristályok formájában megjelenő vizet nevezzük. A dér a fent leírt feltételek mellett a harmathoz hasonló körülmények között képződik, azzal a különbséggel, hogy a folyamat negatív hőmérsékleten zajlik le, vagyis a harmatpont 0°C alatt van. A kicsapódás ilyenkor szilárd vízrészecskék alakjában jelentkezik.
- Zúzmara: Az áramló levegőből rakódik le. Megkülönböztetünk kristályos, "folyékony" és durva zúzmarát.
- Kristályos zúzmara: Enyhe légmozgású, nedves levegőben alakul ki. Ekkor a kisugárzás révén lehűlt tárgyakon (fák, kerítések, huzalok) a légáramlásnak kitett oldalon a lassan mozgó és a felületnek ütköző levegő vízgőztartalmának egy része jégkristályok, jégtűk formájában a lehűlt felszínre csapódik, de csak akkor, ha az áramlásnak kitett felület hőmérséklete 0°C alatt van.
- Folyékony zúzmara: A leírtakhoz hasonlóan képződik, de ebben az esetben a kitett felület hőmérséklete 0°C fölött van.
- Durva zúzmara: Szintén gyengén áramló levegőben képződik a talajfelszínből kiemelkedő tárgyak szélnek kitett oldalán. Ebben az esetben azonban nem a vízgőz kristályosodik ki, hanem az áramló levegő által szállított túlhűlt vízcseppek fagynak ki a tárgyaknak ütközve."

 

Mivan, a fákkal már végeztél? :-)

Előzmény: Törölt nick (29600)
jzp2107 Creative Commons License 2010.02.15 0 0 29603
ha igaz amit itt írnak jövő ilyenkor mindenféle új kilátókból lehet nézelődni az olajos körúton meg a DDK-n
lükepék Creative Commons License 2010.02.15 0 0 29602
hm, ahogy összeolvasgattam a wikipedián (persze ez sem 100%), a zúzmara attól függ, hogy mennyi idő és anyag van hozzá. Szóval a dérrel kezdődik, és ha nincs utána olvadás (pl. november végén, amikor azért felmelegszik még a levegő), akkor tovább nődögél zúzmarának.
Elképesztő mennyiségű kifejezés van pl. az angolban a mindenféle jegesedésre.
Előzmény: Törölt nick (29600)
magyarpityu Creative Commons License 2010.02.15 0 0 29601

A víz fagypontjára leginkább úgy szoktunk gondolni, mint egy konkrét hőmérséklet értékre, ám ez a levegőben lévő víz(gőz) esetén nem teljesen pontos! Tiszta folyadékok (mint a desztillált víz) fagypontja jellemezhető konkrét hőmérséklettel, az oldatok (ilyen a légköri csapadék is) esetén inkább egy hőmérsékleti tartomány a fagypont.

 

Ha jól értelmezem a különbséget, akkor a dér az, mikor a levegő páratartalma lecsapódik a szilárd felületen és ott lassan megfagy. A fagyás sebességét a hővezetés és a hőátadás sebessége határozza meg. Ezzel szemben a zúzmara a levegőben lévő túlhűtött folyadék lecsapódása, ami úgy fagy meg, hogy a szilárd felülettel való érintkezés azonnal beindítja a kristályosodást. A dér lassú fagyás, a zúzmara gyors fagyás, ezért más lesz a jég szerkezete.

Előzmény: Törölt nick (29600)
magyarpityu Creative Commons License 2010.02.15 0 0 29599

Ezt írja a National Geographic:

 

Éjszaka a nappali meleg kisugárzás miatt erősen lehűlnek a tárgyak. A levegőben lévő vízgőz harmat alakjában válik ki rajtuk. Ha a levegő hőmérséklete fagypont alatt van, akkor a kicsapódás dér formájában történik. A dér sima felületű, fehér lerakódást képez a növények levelein, utak felszínén.

 

A zúzmara ködös időben keletkezik, amikor a nulla Celsius fok alá hűlt ködrészecskék érintkeznek szilárd testekkel, és rögtön megdermednek.

 

A zúzmaraképződés elején hegyes jégtűk alakulnak ki, amelyek az idő előrehaladtával megvastagodnak, majd egybefüggő jeges bevonattá válnak. A lerakódás leginkább a gallyakon, vékony ágakon és levelek szélén indul meg a széllel megegyező irányban.

Előzmény: Törölt nick (29597)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2010.02.15 0 0 29598
:-)
Előzmény: Törölt nick (29597)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!